mm UITGEKLEDE PROVINCIE Gemeente sloopt 'kraak- njp pand i Nog dit jaar opbouwwerker-oude wijken? Familie Boeke mag nog in kraakpand blijven Toneelgroep Diskus boeit Verslag Argentinië bij ZOS in Irene Morgen 31 mei PvdA stemmen wmw m Vrouw beschoten Sigaretten gestolen Ml Schiedam li" Tl DINSDAG 30MEI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2*' Woningbouw Sc Tankercleaningbelangrijk punt voor Rijnmond. Milieu SCHIEDAM - Het slo pen door de gemeente van het pand aan de Korte Achterweg 6 is voor het Aktiekomitee De Laan de druppel die de emmer heeft doen overlopen. Het k'raakkomitee heeft aan gekondigd dat ze hardere akties gaan voeren tegen over de gemeente Schie dam, die het keer op keer presteert om leeggeko men binnenstadswonin gen te slopen. Zes man sterk kwamen het pand aan de Korte Achter weg slopen. Economie Recreatie t- Gebruik uw stettt morgen: dat is de eerste raad die WONINGEN wij in de laatste aflevering van onze verkiezingsru briek willen geven. Maak duidelijk welke partij vol gens u de volgende vier jaar in de Schiedamse gemeen teraad het voor het zeggen moet krijgen. Om die keus een beetje te vergemakkelijken, hebben wij de afgelo pen dagen vertegenwoordigers van de partijen die aan de raadsverkiezingen deelnemen, aan het woord gela ten. WONINGBOUW INSPRAAK BINNENSTAD GRONDVERKOOP ONROEREND-GOED BELASTING wtm Toneelgroep Diskus in „Op je gezondheid". b Wiit u vervoer naar het stemburo of wilt u iaten stemmen bij volmacht, bei dan 732811 ERFPACHT l.gr1 -V J- Mi 'Smeerolie tussen de bestuurlijke raderen' AK heb de gemeentepolitiek al tijd erg interessant gevonden", zegt Joop de Jong. PvdA-frac- tieleider in de Schiedamse ge meenteraad. „Ik heb vier jaar in de raad gezeten en daarvoor was ik nogal actief in de afde ling en de werkgroep Schiedam, die zich bezighield met het be stemmingsplan binnenstad. Op een gegeven moment moet je kiezen: of je stapt de politiek uit. maar dat vind ik onaantrek kelijk. want ik vind politiek erg belangrijk en leuk om te doen. Een tweede mogelijkheid is om in Schiedam nog een 'periode van vier jaar in de raad te zit ten. maar dat vind ik te lang. Een derde mogelijkheid is Rijn mond. Daar Worden erg leuke problemen behandeld. Ik heb een fantastisch mooie periode achter de rug. Ik heb ontzettend veel ervaring opgedaan en ik hoop met die ervaring en kennis veel te kunnen doen als lid van de Rijnmondraad." Wie morgen naar de stembus gaat - en waarom zouden we dat niet doen - krijgt twee stembiljetten: cén voor de Schiedamse gemeenteraad en ëën voor de Rijnmondraad. Het Openbaar Lichaam Rijnmond is "een uitgeklede provincie", al dus Joop de Jong. die de Schie damse gemeenteraad voor de Rijnmondraad verruilt. Rijn mond omvat drieëntwintig ge meenten en het kantoor staat aan het Vasteland in Rotterdam. De Raad vergadert in de Rotter damse raadszaal. De Raad telt zo'n tachtig zetels: het dagelijks bestuur bestaat uit zes gecom mitteerden. „Ik kom niet in de Raad als Schiedammer", zegt Joop de Jong. ..Ik kom in de Raad als be woner van het Rijnmondgebied. Ik zit er niet namens Schiedam. Het kenmerkende van het werk is. dat de belangen van de regio «wichtig worden afgewo gen." SCHIEDAM - ..Oud-ministei De Gaay Fortman heeft een wetsontwerp ingediend om het aantal provincies van twaalf naar vierentwintig te brengen De bedoeling is. dat Rijnmond een aparte provincie wordt Vooruitlopend daarop is een wetsontwerp ingediend om Rijnmond alvast meer bevoegd heden te geven. Nu heb je in het Rijnmondgebied een aantal schimmige regelingen van ge meenten onderling, zoals de dis- itrictsgezondheidsdienst Schie- dam/Vlaardingen/Maassluis. Het zou veel democratischer en duidelijker zijn als dat allemaal onder Rijnmond ging vallen." Aan de vooravond van de ver kiezingen praten we met Joop de Jong over het belang van Rijnmond voor Schiedam. De Jong onderscheidt een aantal gebieden: ruimtelijke ordening en woningbouw, milieu, econo mie en recreatie Allemaal on derwerpen. waar Rijnmond zich thans a! mee bezighoudt en m de toekomst steeds meer over te zeggen zal krijgen. ..Het kenmerkende van het werk in de Rijnmondraad is het afwegen van belangen. Neem bijvoorbeeld woningbouw je wilt voldoende huisvesting, maar de grote vraag is: Waar7 Natuurgebieden wil je zo moge lijk niet aantasten. Dan bouw je liever in Schiedam Noord dan op Voorne Putten. Je kunt niet puur de Schiedamse belangen centraal stellen. De bouwlocatie Schiedam-Noord wordt eigen lijk door Rijnmond beslist Rijnmond, is belangrijk op het gebied van de ruimtelijke orde- «saass ning en woningbouwzaken. Rijnmond heeft daar de afgelo pen jaren enorm achteraan ge zeten en heeft gefunctioneerd als smeerolie tussen de bestuur lijke raderen. Het heeft er in be langrijke mate toe bijgedragen dat toch nog de helft van het aantal woningen, dat in het streekplan Rijnmond wordt ge noemd. is gebouwd." ..Schiedam heeft onlangs zijn .hinderwetbevoegdheden over- Een brief met dergelijke ïn- -houd is door het Aktiekomitee De Laan (in samenwerking met Lijst Verwaaijen) gisteren op •het Stadskantoor bij B en \V be zorgd. Dat het het aktiekomitee in derdaad ernst is met haar har dere akties bleek gisteravond onmiddellijk al. Het pand aan de Korte Achterweg 6, de voor malige slagerij Van der Ende, is namelijk een paar uur nadat het op bevel van de gemeente was dichtgemetseld, door de kraak - groep weer opengebroken. „Wij gaan door met kraken" zo luidde de leus gisteravond in De Laan. De krakers uit dit vervallen binnenstadsbuurtje sprongen volgens eigen zeggen gisteroch tend bijna uit hun vel, toen ze zagen hoe zes mannen het pand- - je van Van der Ende kwamen slopen en dichtmetselen. „Tegen alle afspraken," noemden de krakers dit initiatief van het ge meentebestuur. Zij hadden na- '"melijk van wethouder Zijdeveld f de garantie gekregen, dat oude r, pandjes in het centrum niet ".meer aan de slopershamer ten proffer zouden-vallen, als de kra kers het betreffende pand tijde- -■ ijjk wilden gebruiken. e' „Een rancuneus en destructief ÏJbeleid" noemt de kraakbond de Iffdaad van de gemeente om het *r pand onbewoonbaar te maken. .•"Volgens de krakers krijgen ze ft de laatste tijd steeds meer men- •"senop 'bezoek, die dringend ^woonruimte moeten hebben en bij de gemeente daarvoor niet V'- meer terecht kunnen. Het slopen «:van nog'in redelijke staat ver-- kerende pandjes wordt dan ook eh ^verspilling van geld en ma- eriaal" genoemd. 1 r 'S r. gedragen aan Rijnmond. Neem als voorbeeld Tankercleaning. Schiedam was niet zo gelukkig met dat bedrijf. Daar is in de sfeer van de hinderwet aan ge trokken. Nu kan dat niet meer. maar door de overdracht be schikken we nu over de specia listische inbreng van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond. Dat is belangrijk, want Tankercleaning is een groot be drijf. Voor de kleine bedrijfjes is het heel belangrijk, om te pro beren de afstand tussen bestuur en bij voorbeeld een groente boer niet te groot te laten wor den. Die groenteboer moet de weg weten te vinden en niet te recht komen in gebureaucrati- 'seerde verhoudingen. Voor wat betreft de kleine bedrijfjes moet de hinderwetprocedure goed in de gaten worden gehouden: ze moeten weten waar ze hun klachten kwijt kunnen. In ver band daarmee moet je streven naar een coproductie tussen Rijnmond en gemeente. Er wordt al bekeken of er een scheiding te maken is tussen kleine en grote hinderwet Rijnmond heeft initiatieven ontplooid om de rampenbestrij ding regionaal te coördineren. Gemeenten 2ijn op dat gebied noga! autonoom. Rijnmond is bezig daar een beetje samen hang in aan te brengen. We moeten gecoördineerd gaan op treden en de burgemeesters zul len een deel van hun bevoegd heden moeten overdragen aan Rijnmond. Een ander aspect van het mi lieu is de luchtverontreiniging. Toen ik vier. vijf jaar geleden nog op het Sibeliusplem woon de. had je hele smogperiodes. waarin je je ramen moest dicht houden. Dat komt nu duidelijk minder voor. Een van de oorza ken is. dat de economie wat is ingezakt, maar het is ook het werk van Rijnmond. Die heeft twee saneringsplannen opge steld om smog- en stankpeno- des te beperken ..Gemeenten hebben tot nu toe amper aandacht geschonken aan economische problemen. Die problematiek is zo gecom pliceerd. dat je niet mag ver wachten dat elke gemeente daar een clubje ambtenaren op zet. De problemen zijn deels regio naal en deels nationaal van aard. Rijnmond doet daar enorm veel aan. alhoewel dat tot nu toe nog niet tot vee! tastbare resultaten heeft geleid. Maar als de wereldeconomie instort, mag je niet van Rijnmond verwach ten dat die,het ei van Columbus vindt. Rijnmond is goed bezig die economische problematiek in handen te krijgen. Het heeft actief meegedraaid in het over leg over de scheepsbouw. Nu is Rijnmond bezig met het maken van een regionaal economisch plan. Dat moet socialisten wel aanspreken, die nog het plan van de arbeid van na de oorlog kennen ..Een heleboel Rijnmonders vinden dat er meer gelegenheid moet zijn om te recreeren. Vlaardmgen haakt daarop in met zijn bos m de Broekpolder. Dat is nog een strijdpunt. Rijn mond heeft in andere gebieden erg veel werk verzet Op Voome Putten wordt een uitgebreid re creatieterrein rond het riviertje de Bermsse aangelegd." We besluiten het gesprek met de vraag of Rijnmond bekend is ■bij de gemiddelde Schiedam mer. ..Ik denk", antwoordt De Jong. ..dat op 31 mei een aantal mensen verrast is twee biljetten te krijgen Daar zou je wat aan moeten doen. Een actieve voor lichting is nodig, zeker als Rijn mond werkelijk wat te zeggen krijgt. Er is regelmatig contact tussen het dagelijks bestuur van Rijnmond en de colleges. Maar de contacten tussen Rijnmond raadsleden en gemeenteraadsle den zijn nog veel te pover. Niet alleen met de raadsleden uit de plaats waar je zelf woont maar ook met raadsleden van andere gemeenten." SCHIEDAM - Als de gemeen te geen haast maakt met het aanstellen van een opbouwwer ker voor de oude wijken, dan zit het er niet in dat het rjk nog ooit geld beschikbaar stelt voor de aanstelling van een dergelijke functionaris. Het ministerie heeft B en W van Schiedam la ten weten dat ze voor 1 januari a.s. de tijd heeft voor het vinden van een oppbouwwerker, maar dat daarna de kans op subsidie komt te vervallen. Na de functie van „opbouw- consulent stadsvernieuwing" ruim anderhalf jaar lang onver vuld te hebben gelaten, wil het college van burgemeester en wethouders nu opeens haast maken met het aanstellen van een dergelijke functionaris. Het enige verschil zal zijn dat de be naming „opbouwwerker" wordt in plaats van „opbouwconsulent stadsvernieuwing" en dat hij of zij niet m dienst van de gemeen te komt. De werkgever van die nieuwe opbouwwerker zou de Stichting Schiedams Werkge- versinsitituut voor Opbouw werk (SSWO) worden. De toenmalige opbouwconsu lent is in november '76 builen spel gezet door B en W, hetgeen het aftreden van wethouder Hans van der Wilk (PPR) ver oorzaakte. Noch m de vacature van de wethouder, noch in die van de opbouwconsulent is se dertdien voorzien. Voor het eerst sinds die crisis binnen het college van B en W geeft de ge meente nu toe dat een opbouw consulent toch wel wenselijk is. Met de aanstelling van een dergelijke functionaris zal ech ter grote haast gemaakt moeten worden, aangezien gevreesd wordt dat er niet eenvoudig iemand te vinden is, en het dan spoedig 1 januari zal zijn. Een eerder gedane aanvraag van de SSWO om vier opbouw werkers voor Schiedam aan te trekken, blijkt onhaalbaar te zijn. Het ministerie en de ge meente hebben daarvoor niet voldoende subsidiemogelijkhe den. Vandaar dat nu gekozen is voor 1 opbouwwerker voor de vier wijken (centrum, zuid; west en oost). De taak voor een dergelijk op bouwwerker zou zijn om de stadsvernieuwing m die wijken te begeleiden en om de bewo ners zoveel mogelijk te betrek ken bij alles wat met hun wijk, hun wonen en hun leven te ma ken heeft. De adviescommissie voor al gemene en bestuurlijke zaken zal onder voorzitterschap van Lems donderdag vergaderen over de aanstelling van de op bouwconsulent. SCHIEDAM - De 60 jarige Schiedamse mevrouw J.V.V. is door een onbekende op het Wi- bautplein beschoten. De politie bracht de vrouw naar het Nolet- ziekenhuis. Daar bleek dat zij door een kogel uiteen windbuks in haar dijbeen was getroffen. SCHIEDAM - Mevrouw Boe- kee en haar kinderen mogen de eerste tijd in de gekraakte flat aan het Wibautplein blijven wonen. Een gesprek met een vertegenwoordiger van de ge meente. heeft een voorlopig huurcontract opgelverd. Dat be tekent dat het gas en licht weer aangesloten kunnen worden. Er V* wordt nu gezocht naar een defi nitief onderkomen voor de fa milie Boekee. Zodra dat is ge vonden, moet het gezin de flat aan het Wibautplem verlaten Dat huis moet dienst doen als conciërgewoning, maar door het geven van een voorlopig huur contract wordt daar door de ge meente voorlopig vanaf gezien. SCHIEDAM - Uit de kantine van voetbalvereniging Hermes DV S is een grote hoeveelheid sigaretten gestolen. Onbeken den kwamen het gebouw binnen door een klapraam open te wrikken. Zij richtten voor 50 gulden schade aan en gingen er vandoor met 25 sloffen sigaret ten. 35 pakjes shag. 10 pakjes vloeipapier, twee paar gummie handschoenen. een bos sleutels en vijftig gulden. SIMMEN VOOR HOEN GEMEENTE Wie de verschillende afleve ringen naast elkaar legt, komt vaak dezelfde wensen tegen: de binnenstad moet worden aange pakt, meer inspraak, aandacht voor werkgelegenheid en stads vernieuwing enz. De standpun ten hierover lijken erg op elkaar: zoals ook uit de politieke forums van de afgelopen weken is geble ken, zijn maar weinig plaatselij ke politici m staat om de ver schilpunten helder en duidelijk aan te geven. De meningen lig gen vaak ook met zo ver uit el kaar, maar er zijn natuurlijk wel accentverschillen. De PvdA en de CPN kiezen voor nieuwbouw in de binnen stad, het vullen van gaten m de crude imjken, stadsvernieuwing met het accent op renovatie en uitbreiding van de stad in Noord. De PPR wil een gematigde uit breiding en legt het accent op stadsvernieuwing. Het CDA wil een overwogen uitbreiding in Noord, de VVD vindt dat de af gelopen vier jaar te weinig daad kracht is getoond en D'66 wil een verstedelijkingspolitiek voeren. 'PPR, PvdA en D'66 vinden, dat er spelregels moeten worden op gesteld voor inspraak (een zoge naamde inspraakverordening). De WD is voor inspraak, zolang de insprekers representatief zijn. Het CDA vindt, dat de gemeen teraad de eerste plaats is waar moet worden ingesproken, ter wijl de PSP vindt dat beslissings bevoegdheden aan de bevolking moeten worden overgedragen. Lijst Verwaaijen vindt het hui dige college „een stelletje regen ten" en heeft kritiek op de af stand tussen burgers en bestuur. Het KENml is van mening dat de gemeenteraad door het „groot kapitaal" wordt geregeerd. De PPR en PSP zijn voor het verbeken van het contract tussen gemeente en projectontwikke laar EMPEO. D'66 wil gaan on derhandelen. PvdA en PPR zeggen, dat grond thuis hoort in handen ixm. de gemeenschap De VVD hul digt het principe van de eigen woning op eigen grond en D'66 wil alleen bij hoge uitzondênng grond verkopen. De VVD en D'66 vinden beide dat de OGB gelijkmatiger ver deeld moet worden over eigena ren en huurders. De PvdA en de CPN zijn voorstanders van tarie ven en belastingen naar draag kracht. De veritiezi',Ssinstuif die morgenavond wordt ge- 4-ifneJa worden opgeluisterd met een verslag van sportjournalist Theo Koomen vanuit Argentinië. Door bereidwillige ram?iMM Va™ r NOS.za' Koomen in staat gesteld worden om irTschiedam "n gent,ni® te telefoneren met de Ziekenomroep Deze ziekenomroep heeft voor morgenavond namelijk een ver kiezingsuitzending georgani seerd. die deels vanuit Irene en deels vanuit het Stadskantoor - waar de uitslagen bekend ge maakt zullen worden ver zorgd wordt. Patiënten in het Gemeente en in het Noletziekenhuis zullen vanaf acht uur van minuut tot minuut op de radio kunnen vol gen hoe de Schiedamse gemeen teraadsverkiezingen verlopen. Theo Koomen heeft zijn Ar gentijnse medewerking toege zegd omdat hij voor de ZOS nog iets had goed te maken. Toen de ziekenomroep namelijk ruim een maand geleden haar nieuwe studio opende, had Koomen daarbij van de partij zullen zijn maar liet het op het laatste mo ment afweten. Als ..boetedoe ning" zal hij nu we! aanwezig zijn. echter in telefonische zin. Op de verkiezzngsinstuif isie- dere in politiek geïnteresseerde Schiedammer welkom, teneinde de uitslag te volgen en met par tijgenoten de overwinning te vieren, dan wel het verlies te betreuren. SCHIEDAM Vrijwel alle Schiedamse vrouwen die «fit •jaar of in voorgaande jaren de- VOS-cursus bezocht hebben,- zijn gisteravond naar het club huis Sint Joris Doele gestroomd, om daar de toneelgroep Diskus aan het werk te zien met baar stuk „Op je gezondheid". Deze toneel- en discussie-, avond was dan ook georgani seerd door de VOS-werkgrpep: enerzijds om het thema '„ge zondheid" te bespreken en an derzijds om de Rotterdamse to neelgroep meer bekendheid in Schiedam te gaan geven. Diskus zelf heeft al meerma len de wens geuit om ook in sle den als Schiedam en Vlaardin- gen wat vaker op te treden. Als alle voorstellingen zijn van het peil van „Op je gezondheid" dan zit een regelmatiger optreden in Schiedam er in elk geval wel in- (als er tenminste slimme buurt en clubhuiswerkers in Schie dam rondlopen, die het in hun hoofd krijgen om de groep, in hun centrum uit te nodigen). In „Op je gezondheid" spreidt Discus een sprankelend soort toneel ten toon. die van begin tol eind blijft boeien. Diskus heeft een aardig compromis weten te vinden tussen het pure vor mingstoneel en het oude volks theater. In haar laatste produc tie wordt serieus gespeeld, maar worden de humor en de vrolijke, muzikale noot niet geschuwd. In kort tijdsbestek zette Dis kus gisteravond een aantal si tuaties op het toneel, die alle met gezondheid te maken heb ben; zoals de bouwvakkers maat van de stelling is gevallen de gastarbeider die bij de dokter komt met (heimwee naar thuis), de jachtige jonge huisvrouw die een praatgroep zoekt omdat se thuis niet praten kan. Al derge lijke korte scènes geven een aardig totaalbeeld van de men selijke gezondheid. Diskus gaat bij het woord „gezondheid" uit van factorem als milieu, wonen, werken, etc. In de diskussie achteraf brachten de pakweg 70 aanwezi gen zelf ook enige aspecten van de gezondheid ter sprake «a werd de wijze van toneelspelen van Diskus zijdelings bespro ken. Over het algemeen waren de bezoekers zeer ingenomen met Diskus. De VVD en D'66 zijn voorstan ders van het bevorderen van eigen woningbezit. Het CDA wil gemeentewoningen aan de be woners gaan verkopen. De PvdA is tegen de verkoop van woning. wet woningen, wil een meldings plicht voor leegstaande wonin gen en vindt dat de toe wijzings normen openbaar moeten zijn. Ook D'66 is voor dit laatste. Het CDA vraagt aandacht voor jon- gerenhuisvestmg. PPR, PvdA, PSP en D'66 rijn voor erfpacht met een glijdende erfpachts-canon. De VVD staat liter neutraal tot negatief tegen-V over. Met dit lijstje van willekeurig gekozen onderwerpen en de bjj- behorende partijstandpunten sluiten wij de serie „stemmen voor eigen gemeente" af. Mocht u nog niet weten welke partij u? morgen kiest, wij hopen in,ieder" geval dat u kiest voor stemmen.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2