Parijs overleg:Nazeuren DOET ZE TGOED? Kabinet wijzigt kinderbijslag niet meer 'Hé, twee keer stemmen?' Politie haalt taiidartsen- ceiitnun leeg BANKSTELLEN Een afspraak met n zakenrelatie? V\é\G\ë gsuw verdiend 1 fl 'Bern atlete feaffitaiisidoek Welletjes Kruispunt Hillevlïet bezet 'Werkloze' Geen idee INFORMATIE OVER BEZORGING I Bende opgerold Argentina '78 Honger naar bal Triest gezicht verdient f660.000 Wat is er joh 0p naar top £'A'y Nieuwe mest doet groen verdorren tk Holanda! tm Watero*^, m gefeetm fel vandasg... ssa @3 Woensdag 31 mei 1978 32e jaargang no. 9490 (Van onze correspondent) WASHINGTON - In Washington heerst grote verontwaardiging over een uitspraak van pre mier Van Agt. Op een persconferentie heeft de Nederlandse premier het overleg, dat de Verenigde Staten, West-Duitsland, Frankrijk en België vol gende week in Parijs zul len voeren over ont wikkelingen in .-tfrika, afgedaan als "nazeuren over Kolwezi". De veront waardiging is des te gro ter, omdat bij de gebeur tenissen in de Zairese mijnstad Kolwezi hon derden doden zijn geval len. SAO PAULO - De Bra- ziliaanse politie heeft gis teren bij Sao Paulo de voormalige SS-er en on- derkommandant van de vernietigingskampen Treblinka en Sobobor Franz Gustav Wagner aangehouden. De arresta tie vond plaats op verzoek van West-Duitsland. JIIm V Ik ja? 3, X H 'A,,™ - «mmtf Gustav Franz Wagner, zoals hij gisteren op een persconferentie ontkende de gezochte man te zijn. Hij stelde dat er sprake was van een persoonsver wisseling. Zonnig (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het kabinet Van Agt brengt geen wij zigingen meer aan in zijn bezuinigingsvoorstellen voor de kinderbijslag en -aftrek. Dat blijkt uit het schriftelijk antwoord van de mi nisters Alheda (Sociale Zaken) en Andriessen (Financi en) op tal van vragen uit de kamer op het desbetref fende wetsontwerp. Kind en hond kijken op lettend toe of deze dame haar stembiljetten wel goed invult. Het drietal werd vanmorgen gefoto grafeerd in het stembu reau aan de Vondelweg in Rotterdam. Bd vóór 16.00 uur op zaterdag ge het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst en het overtreden van de wet op de tandheelkundi ge inrichting. 4 3stokjeskippe-of varkensvlees m pikante pindasaus nu Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuit in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vnje Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. -wIhmmmmI - ESS de o>ver uitspra uak van premier Van Aart HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14,74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 11.92.00 'Nazi-beul g epakt en Er ontstonden woedende reac ties over deze uitspraak op de persconferentie, die vannacht in het Shoreham-hotel in Wash ington werd gehouden na afloop van de eerste dag van het NA VO topb, raad. Daarop liep pre mier Van Agt boos de zaal uit. Het overleg waar Van Agt op doelde dient ter voorbereiding van een conferentie, die later in het jaar m Brussel zal worden gehouden en waar behalve Zaï re ook de Russische en Cubaan se betrokkenheid bij gebeurte nissen in Afrika besproken zal worden. Nederland zal aan deze conferentie wel deelnemen. maar is er niet over geconsul teerd. Ongevraagd verklaarde Van Agt hierover: "Het verhaal van Parijs stelt niets voor. Wij hoefden het niet te weten. Het is wat nazeuren over Kolwezi." Volgens Amerikaanse mede delingen was het Parijse overleg ter zorake gekomen tijdens een lum.i, die het Amerikaanse staatshoofd aan de leiders van de NAVO-landen aanbood. Van Agt zei dat daar "geen donder" van klopte, en dat er tijdens de lunch "met geen enkel woord" over de bijeenkomst in Parijs is gesproken. up de NAVO-top, die gisteren begon, stonden de gebeurtenis sen in Afrika centraal. De Ame rikaanse president Carter haal de daarbij fel uit naar Cuba. dat hij beschuldigde van "massale troepenbewegingen". Carter vindt dat de NAVO zijn waak zaamheid met moet beperken tot Europa. Zie verder pagina 7 ARNHEM Een Gelders re chercheteam heeft een zeven man sterke inbrekersbende uit Arnhem aangehouden, die sinds vorig jaar de Veluwe afstroopte op zoek naar antiek, stereo-ap- paratuur, tv's en andere kost baarheden. Van de buit die m geld een waarde van een kwart miljoen vertegenwoordigde, is vrijwel mets terug gevonden weer Het bericht van zijn aanhou ding komt nadat ir. Simon Wie- senthal. hoofd van het joods do cumentatiecentrum in Wenen hem herkend had van een foto, die was genomen van een vie- ring van de verjaardag van wij len Adolf Hitler door naztóïrt, Bbaztlië. Volgens. Wiesenthal is' .Wagnrf mede-verantwoordelijk vóór ae dóód van 25.000',joden. Hij plaatst hem in dezelfde cate gorie als Adolf Eichmann en de beruchte kamparts Mengele. Volgens gegevens van de Bra ziliaanse douane is Wagner in 1949 het land binnengekomen. Hij had als beroep "wegen bouwkundige" opgegeven. In 1950 was hem een permanente verblijfsvergunning verstrekt De Israëlische minister van Justitie Sjemoeei Tamir heeft zijn Braziliaanse ambtgenoot per telegram verzocht Wagner vast te houden totdat een uitle veringsprocedure zal zijn vol tooid. Wagner wordt overigens behalve door West-Duitsland en Israel ook nog door Po'len en Oostenrijk gezocht Volgens latere berichten uit Brazilië is Wagner inmiddels weer op vrij voeten. Hij zou zich zelf bij de politie hebben ge meld. omdat hij naar aanleiding van de eerste berichten bang zou zijn geweest voor "repre- j sadles van joodse zijde." Op een persconferentie na zijn vrijlating gaf hij toe bij de Oos tenrijkse Gestapo te hebben ge diend. In Treblinka zou hij nooit zijn geweest en in Sobibor zou hij. volgens eigen zeggen, slechts werkzaam zijn geweest bij de bouw van barakken. K JtpM. "sV" s, f Nederland hield gisteren huis in trainingskamp Por- trerillos, Open Huis wel te verstaan. Alle 21 blaakten van zelfvertrouwen. Grote problemen zijn er niet. Twee spelers zijn bij de eerste trainingen licht ge wond geraakt. Aanvoerder Ruud Krol ging door zijn en kel en Johan Neeskens liep een wondje aan zijn scheen been op. De verwondingen zijn niet van die aard dat het duo vanavond zal moeten toekijken tijdens het partij tje tegen de Elf van Mendo- za. De Nederlanders blijven er bij de autoriteiten op aan dringen om de inwoners van Mendoza gratis toegang te verlenen voor het oefenduel. Verzoek afgewezen „om vei ligheidsredenen". Happe] zal tot het moment van de aftrap blijven aandringen: „We hebben namelijk begrepen dat de meeste Argentijnen kaartjes voor de WK-wed- strijden niet kunnen t*>ta- len". een man achter de Neder landse ploeg zal staan. De Hollanders zijn weergaloos populair. Misschien komt dat wel omdat Oranje ais enige in Mendoza is gehuisvest. De tegenstanders (Iran. Peru, Schotland) huizen in het ver re Cordoba. Een groep Argentijnse vrouwen heeft zich in een brief gericht tot alle 348 spe lers die deelnemen aan het WK. De vrouwen schrijven: Duizenden jonge mensen zoals jullie zijn spoorloos verdwenen. Het wereldkam pioenschap wordt door de dictatuur hier misbruikt om een verdraaid beeld van de trieste werkelijkheid te ge ven." De vrouwen, die elke week op de Plaza de Mayo in stilte i demonstreren tegen he» uit blijven van informatie over hun vermiste mannec a zo- nen, besluiten met e«a kreet om hulp: „We voelen het als onze plicht om jullie, de voetbalsterren van *78, te vertellen dat ons land een ander gezicht beeft, een erg triest gezicht. Laat de roem die afstraalt van het toernooi jullie niet verblinden. Vraag met ons van de machtheb bers - waar zijn al die ver misten?" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijftig men sen hebben vanmorgen gedu rende een half uur het kruis punt Hilievliet - Lange Hille- weg in Rotterdam-Zuid bezet am hun eisen voor stoplichten kracht bij te zetten. Het verkeer dat door de actie ontwricht werd. kon na tussenkomst van de politie worden omgeleid. De vierde bezettingsactie in eenkele weken tijd was ditmaal in het geheim voorbereid. De ac tie was een gevolg van het aflo pen van een ultimatum door de buurtbewoners aan het stadsbe stuur gesteld. Ze verwijten wethouder Men- tink dat hij tot nu toe geen ge volg heeft willen geven aan de eis om het volgens velen levens gevaarlijke kruispunt met stop lichten te beveiligen. Op de meeste plaatsen zonnig en warm met in de middag en avond stapelwolken en kans op onweer. Matige wind uit ooste lijke richting. Mimmumtempe-, raturen ongeveer 14 graden. Maximumtemperaturen van 25 lot 30 graden. In het Waddenge bied iets minder warm. Volgens de regeringsplannen wordt de kinderbijslag- en af trek in drie fasen veranderd. De eerste fase die op 1 oktober moet l-juni zon op onder 0526 2149 WAALRE - Een 3S-jarige man in Waalre is door de politie aangehou den omdat hij de afgelopen vier jaar ten onrechte ƒ35.000.- werkloos heidsuitkering heeft geind. In die periode werkte de man ille gaal als onderaan nemer en verdien de volgens de poli tie daarbij onge veer ƒ660.000.—. De man heeft bekend. Hij werkte met tien losse mede werkers als straat maker, voorname lijk op projecten boven de grote ri vieren. Over zijn verdiensten betaal de hij geen belas ting en sociale pre mies. Hij stond bij de belasting zelfs nog in de schuld. ingaan, bestaat uit samenvoe ging van bijslag en aftrek. Bij de tweede fase volgend jaar wordt het recht op twee- of drievoudige kinderbijslag voor' studerende kinderenvan 16 en 17 jaar afgeschaft. In de derde fa se, ingaande 1980, vervallen ex tra opslagen en wordt de jaar lijkse verhoging aangepast Vanuit de Tweede Kamer was vooral kritiek gekomen op de tweede fase. Afschaffing van de studiebijslag zou de betrokken gezinnen teveel duperen en de kansen op verder onderwijs voor kinderen uit minder draagkrachtige gezinner. ver kleinen, zo werd gesteld. De regering deelt dk vrees niet Het is niet aan te tonen, dat in het recente verleden de dub bele of drievoudige kinderbij slag aantrekkelijk werkte, aldus de bewindslieden. Zij sluiten echter compenserende maatre gelen niet geheel uit. De totale kinderbijslagopera- tie moet in 1981 een besparing van ƒ300 miljoen op de over heidsuitgaven opleveren. ROTTERDAM De opkomst voor de verkiezingen voor ge meente- en Rijnmondraad ver schilde vanmorgen per stembu reau aanmerkelijk. Bij stembureau 1, het Stad huis, waren in de ochtend veel minder mensen dan bij de Sta tenverkiezingen in maart. An dere stembureaus meldden nau welijks een verschil met twee maanden geleden. Het stembureau aan de Ro denrijselaan had om half elf pas honderd kiezers gehad, terwijl in maart dat aantal al om negen uur was bereikt. De Brede Hil- ledijk had vanmorgen nog maar zeventig van de negenhonderd kiezers gehad. Bij het stembureau aan de Adriaen van der Doeslaan toon den veel mensen zich verbaasd dat ze twee formulieren krijgen. „De mensen zeggen: Ik geef één kaart en krijg twee formulieren. Dan moet je weer uitleggen dat ze ook voor Rijnmond moeten stemmen en soms ook nog wat dat is. 't Is een hoop extra werk," aldus een lid van dat stembureau. Happel heeft de opstelling van het Nederlands Elftal voor de openingswedstrijd tegen Iran al gemaakt. Hij wilde 'm echter beslist niet aan de pers kwijt. De Neder landse ploeg heeft gisteren gekeken naar filmbeelden van Peru, de tweede tegen stander. Daarna naar een af levering van de Dik voor Mekaar Show. „En daar heb ben we pas echt om moeten lachen", aldus Jan Jong bloed. Suurbïer is in Argentinië voor het laatst in Oranje te zien. De 33-jarige: „Ik kan nu zelf nog uitmaken wanneer ik er een punt achterzet." De 57-voudige international wil na het WK nog twee jaar clubvoetbal spelen. „En dan is het welletjes voor Wïm." MEER WK-NIEUWS OP DE SPORTPAGINA'S. V (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De po litie heeft vanmorgen het complete instrumenta rium van het particuliere tandartsencentrum aan de Vlasmarkt in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt vanwe- HAARLEM Het verdorren van groen op een strook land in Umuiden is veroorzaakt door een produktiestoring bij het be drijf Mekog. Die storing deed zich voor toen de pt.-Tduktie overschakelde van de oude meststof (KAS genaamd) naar een nieuwe mestsoort, MAS. Daarbij ontsnapte een hoeveel heid fijnkorrelige kunstmest, die bomen en struiken aantastte. De fabriek zal voorlopig geen MAS maken, tot is uitgezocht waardoor de uitworp kon ont staan. klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalenj Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel, 010-12 ««.61 Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorgserviee: 010 -147400 vóór 16.00 uur Voorkom onnodige irritatie met het zoeken naar een parkeer gelegenheid m hartje Rotterdam. U spreekt eenvoudig af met uw zakenrelatie in Lommernjk. met volop parkeerruimte. Ontmoet u meerdere aakenrelatie., tegelijk? Geeft u even een seintje, want er zijn speciale accommodaties voor sales-promotion of incentive-meetings. Dat nog even los natuurlijk van de gedistingeerde service. BOVVUMG RFSTAURANT PARTY Straatweg 99.3054 AB Rotterdam, telefoon 010-220011 Eigenaar A. J van Wijk van het "Tandartsenmaatschap Rot terdam" kreeg hiermee zijn con frontatie met de justitie, waar van hij zei die niet uit de weg te zuilen gaan. Van Wijk. die 1,1 miljoen in het centrum investeerde, kon digde enige tijd geleden aan ge woon door te gaan met het aan stellen van buitenlandse tand artsen. Een buitenlandse tand arts mag in ons land zijn beroep slechts uitoefenen met toestem ming van de overheid Van Wijk zei destijds die toe stemming niet te zullen vragen, daarmee vooruitlopend op een in de maak zijnde EEG-over- eenkomst. waarbij tandartsen zich vrij mogen vestigen binnen de gemeenschap Voor artsen geldt binnen de EEG wel een vrije vestiging. Daarom had Van Wijk ook enkele artsen in dienst, die samen met een Ne derlandse tandarts, de verant woordelijkheid hadden. Daarna kwamen er echter nog een En gelse en een Ierse tandarts bij. De internationale voetbal pers was "gisteren stomver baasd toen ze van Johnny Rep vernamen dat deze geen idee heeft wat voor taktiek de Nederlandse ploeg zal volgen tijdens de komende wedstrijden, „We weten nog niet wat onze coach wil, aan vallen of verdedigen. Ik hoop dat we er tijdens het oefenen achter komen". Rep bleef ernstig kijken; taktiek waar schijnlijk. Het ziet er naar uit dat de bevolking van Mendoza als Willy en Rene van de Kerk- hof schaven aan hun conditie teqen de achtergrond van de majestueuze Andes-pit een, die hoog oprijzen boven het Oranje-trainingskamp in Po- trenllos i-m ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Plaats J t Soort abonnement: Okwartaal Ojaar Hij/ zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek allS beloning bij fff Naam afzender Adres Plaats vr*

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1