INSECTEN DWINGEN CHIRURGEN TOT PLOEGENDIENST Z0NNEBR0MMER JL 4» Koffie en thee weer i' A Paus zet Italiaanse artsen onder druk Hel Hoer 'Arme landen dupe westers schoolsysteem' Scholieren vinden examenopgaven in de prullebak Beze unieke badhanddoek isgauwver«liendL~ I I J l Vinger en duim X h!Cf&foz /i ^MMSSfÉls ;wr; Vijgeblad Tranen Argentina78 Nieuwe abortuswet Koeler INFORMATIE OVER BEZORGING: Tip: 10 mille Vals spel Ban Fouten m lil Open M H wmm? 8 M Dinsdag 6 juni 1978 32e jaargang no. 9495 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG/AMSTERDAM De koppeling van het minimumloon aan de- sociale uitkeringen wordt toch bedreigd. Ondanks plechtige beloften van het kabinet- Van Agt en het CDA. In de de lijst van mogelijkheden om te bezuinigen die minister Albeda aan zijn collega's heeft toegestuurd - een gisteren uitgelekte geheime nota voor intern ge bruik - is de operatie om drie procent in drie jaar te besparen op de sociale uitkeringen één van de serieuze mogelijkheden. Met verminderde verhogingen van,een half procent per half jaar van '79 tot en met '81 wordt .1,9 miljard bespaard op;uitkeringen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM- In de operatiekamers van het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam woedt een luizenplaag. Tien van de zestien operatiekamers zijn sedert het weekeinde gesloten. De stof luizen zijn in grote hoeveelheden uit schrobputjes naar boven geko men. Volgens Dijkzigt kan het operatieprogramma echter normaal worden afgewerkt in de zes operatiekamers, waar de stofluis niet is opgedoken. De chirurgen wer ken daar nu in ploegendienst. Ambtenaren. O Zie verder pagina 5 Veel tijd Dit niet zo erg flitsend ogende vehikel is de eerste zonnebrommer op aarde. Op het dak bevinden zich zonnecellen, die zonnewarmte opvangen en omzetten in energie die het geval aandrijft. Het voertuig is te zien op de Zonne-energietentoonstelling in het Zuid- duitse Sasbach. wmm fi A O Zie ook pagina 7 Bel 010-147400 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Het onderwijs in de derde wereld heeft in de meeste gevallen een kleine, westers-geori- enteerde elite opgeleverd en een grote gefrustreerde massa van moeilijk plaatsbaren, die weinig kennis hebben opgedaan om hun levensomstandigheden te verbeteren." f WMm. Als i! een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije.Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB' Rotterdam. Wateroog**, gebeurt Nieuwe abonnee bon. "J '9v HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Wlthstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14,74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 toch ten koste kleine lonen Wvfim. Omdat die besparing., nu niet van toepassing is op de minimumlonen betekent dat een feitelijke ontkoppeling. Als ook de minimumlonen door een later besluit evenveel verminderen blijft de koppeling theoretisch wet in stand, maar óp een lager) bedrag dan normaal. Dat is dan evengoed een aanval op de koppeling die Den Uyl' met zijn kabinet heeft aan- bebracht. Als het kabinet-Van Agt deze week besluit deze operatie in de bezuinigingsplannen op te ne men is er sprake van een inko mens-offer door de laagste' in komenstrekkers zo'n twee miljoen Nederlanders die leven van 20.000 bruto per jaar. Alle inkomenstrekkers die niet zo hoog zitten dreigen een achteruitgang op te lopen als Van Agt de mogelijkheid over neemt om een eigen, risico van 100 op te nemen in de zieken- fondévërzekering. Ook die mo gelijkheid wordt in de nota van Albeda* aan de ministerraad ge noemd. Dan moeten alle zieken fonds-gezinnen de eerste, hon- derd gulden voor huisarts-, en apothekecshulp-;uix .ergen"zak gaan betalend Voor de ambtenaren is de mo gelijkheid. opgenomen om ook hen 6 maal een half procent te laten inleveren. Die 3 procent verminderde verhoging tot, en met 1981 bespaart de overheid 1,6 miljard guiden. De ambtena- - renbonden zijn furieus. De FNV-bonden willen de dag voor de bezuinigingsdebatten, eind juni in het parlement, een amb tenaren-demonstratie naar het Binnenhof organiseren. In na volging van de Amsterdamse ABVA-leden besluiten de Rot terdamse ..ambtenaren donder dag of ze een dag in staking gaan. Deskundigen van de Ont- smettlngsdienst van de Ro- teb, van de Landbouwhoge school in Wageningen en van het ziekenhuis zelf, on derzoeken sinds gisteren hoe de stofluis het best kan wor den bestreden. Stofluizen zijn kleine kleurloze insec ten met bijtende monddelen, volgens deskundigen het best te vergelijken met een soort schimmel. Ze komen in alle huizen voor. In opera tiekamers leveren ze echter groot gevaar op voor de hy giëne. Het extreem warme weer van de laatste dagen is waarschijn lijk de oorzaak van het uitbre ken van de luizenplaag. Vorige week vrijdag werden de stoflui zen ontdekt. De grootste aantal len van de diertjes, die zich voe den met organisch afval, wer den rond de schrobputjes aan getroffen. Ontsmettingsdeskundigen zijn nu doende de operatieka mers stuk voor stuk luisvrij te maken. Hoewel daar veel tijd in gaat zitten - men wil uiteraard geen risico's lopen - denkt het ziekenhuis de plaag binnen een paar dagen wel weer te boven te zijn. „Belangrijk is, dat de op eratiepatiënten weten dat de operaties toch normaal door gaan," aldus woordvoerder Van Dam van het ziekenhuis. AMSTERDAM - Koffie en thee worden weer goed koper. Donderdag is koffie een kwartje per pak van een half pond goedkoper. Thee gaat 8 tot 10 cent om laag per pakje van 100 gram en 5 tot 10 cent per doosje van 20 zakjes. Deze prijsverlaging is al de vierde van dit jaar. Be gin vorig jaar was de koffie nog anderhalve gulden duurder per half pond. De prijsverlaging van koffie kan nu omdat er ge noeg voorraad geodkoop in gekochte koffie in Neder land is. De laatste weken is de inkkoopprijs van koffie op de wereldmarkt echter al weer flink gestegen. die zaterdag op doping werd betrapt is door zijn voet- balleiders ogenblikkelijk op het vliegtuig naar huis ge zet Bovendien mag hij nooit meer voor het Schotse elftal uitkomen. Een contra-expertise is niet eens afgewacht Een of ficiële beslissing van de we reldvoetbalbond, de FIFA, ook niet De secretaris van de Schotse voetbalbond Walker: "Onze goede naam moet beschermd worden. In Schotland zullen nog meer maatregelen tegen deze Johnston volgen." Willie heeft zelf toegege ven dat hij voor de wed strijd enkele pillen heeft geslikt "Maar dat doe ik thuis in Engeland ook altijd. Dan voel ik me wat beter. Ik heb er nooit bij stilge staan dat dat hier verboden zou zijn." aldus de twintig voudige international. Zijn ploegmakkers heb ben het wel voor hem opge nomen. "Hij heeft regelma tig last van hooikoorts en gebruikt dan medicijnen." "Een vijgeblad voor de fascistische dictatuur." Zo heeft de jongerenorganisa tie van de Oostenrijkse so cialistische partij de WK voor Argentinië genoemd. "Net zoals de Olympische Spelen dat in 1936 voor het .Hitler-regime waren." •>René van de "Kerkhof- heeft weinig hoop meer, dat hij in Argentinië nog zal spelen. "Ik sterf van de pijn." zei hij gisteren in tra- nen en hij doelde op de scheur in zijn handwortel beentje. die hij in de wed strijd tegen Iran opliep. Volgens dokter Frits Kes- sel zal het allemaal nog we! in orde komen ("Met dit soort pijn kan je spelen"), doch René. die volgens me despelers vaak al iets voelt voordat er wat gebeurd is. jammerde: "Niemand voelt mijn pijn. Ik ben eerder thuis dan ik dacht." Dit is een van de 600 gastvrouwen bij het we reldkampioenschap. die de wereld moeten doen geloven dat Argentinië een land van vrijheid en vrede in plaats van ge weld en onderdrukking is. „voor de junta onplezierige" uitlatingen te hebben ge daan. ZWIJNDRECHT - De 50-jari ge, W. van 't Hoff heeft met een cirkelzaag de wijsvinger en duim van zijn rechterhand afge zaagd. Het ongeluk gebeurde bij" de timmerfabriek De Brug aan de Ringdijk. De heer Van !t Hoff werd naar het r.k.-ziekenhuis in Dordrecht' gebracht waar de vinger en duim werden aange naaid. Volgens de doktoren is de operatie geslaagd. I2t.e.nx 17 juni .jvY^ ■o®'l (Van onze correspondent) ROME - De arbortuswet is vandaag in Italië van kracht geworden. Op papier heeft het katholieke Italië nu 'de meest vrije abortuswetge ving in heel West-Europa. 'Zonnige perioden, maar eerst nog plaatselijk een regen- of on weersbui. Minimumtemperatu- ren omstreeks 14 graden, maxi mum temperaturen rond 20 gra den. Eerst: weinigwind, later méést matige wind'uit westelij- ke richtingen. zon qp onder 05.22 21.5G maan op onder 07,06 22.55 Kort samengevat stelt de wet dat de vrouw gedurende de eer ste drie maandeh van haar zwangerschap het recht heeft om zich te laten aborteren. Zij kan zich in haar beslissing laten leiden door haar man en door een arts. maar de eindbeslissing blijft bij de vrouw. Na drie maanden kan de vrouw ook nog abortus aanvragen, maar dan beslist de arts. Toch zit er een zwakke plek in de wet. die door het Vaticaan goed is uitgebuit De paus heeft, zware druk uitgeoefend op de vrouwenartsen om niet aan abortus mee te werken. Zeker meer dan de helft van de artsen heeft aan deze „oproep" gevolg gegeven en zal niet aborteren in de ziekenhuizen, waar de abor tus volgens de wet gratis plaats kan vinden.' (gitn «ndar nummtr) Vraag naar d* cfd. abotutt t-unrk* maandag 1/m vrijdag tot 19.00 uur zaltrdag tot 16.00 uur Zie oak onder „adressan" onder de Strips ROTTERDAM - Voor een goede tip inzake de een week geleden gepleegde moord op de prostituee Carla Trakzel (38) in Katendrecht heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank 10.000 gulden uitge loofd. De vrouw werd gedood'in haar woning aan de Tolhuislaan in Katendrecht EINDHOVEN - Een veertien jarige jongen in Veldhoven is vanmorgen van zijn viool be roofd. Hij was op de fiets op weg naar vioolles, toen een.bromfiet- ser hem de viool afpakte. tf Op' maatregelen van de Argentijnse regering tegen de Westduitse tv-commen- tatoren Fritz Klein en dr. Thomas Reimer hoeft niet meer te worden gerekend. Het rechtse blad La Nacion had nog wel - al citerend uit „officiële kringen" uitwijzing gesuggereerd, maar de junta is bang voor de heftige kritiek, die dan zou volgen. Reimer becommenta rieerde in de reportage van de openingsceremonie de politieke verhoudingen in Argentinië (La Nacion: „hij sprak herhaaldelijk over zogenaamde concentratie kampen, martelingen en andere onjuiste beweringen over schendingen van men senrechten), terwijl Klein er eveneens van werd beticht Ernst Happel denkt zijn elftal voor de wedstrijd van morgen tegen Peru „iets" te gaan veranderen. Hoe zien we pas morgenavond. Over het spel tegen Iran zegt hij tegen HVV's speciale ver slaggever: „Ik ben het meest verbaasd geweest over de taktische fouten, die in het begin door de verde digers zijn gemaakt. Tegen alie afspraken in. Maar ik kon het hen niet zeggen: ik zat te ver van hen vandaan. En er staat een kerel van de FIFA toe te kijken, dat wij -niet uit de dug-out komen." si'» ïm ■A *#i§ Willie Johnstonnadat hij doping, geen international verdere maatregelen zullen het nieuws heeft gehoord meer, terug naar huis „eri volgen". De buitenlandse persbu reaus krijgen van de junta toestemming om hun nieuws over Argentinië di- rekt aan Argentijnse kran ten te leveren. President Peron had dat in 1973 ver boden. Meer openheid nu? De hoofdredacteur van de Buenos Aires Herald nam een paar maanden geleden een bericht van een persbu reau over en belandde met een in de cel. <Af>Am Dat zei minister De Koning van Ontwikkelingssamenwer king op een symposium in Den Haag van het Ceso, het centrum voor de studie van het onder wijs in veranderende maat schappijen. Op het symposium.zullen deze week 40 deskundigen tot een ge lijkluidend advies aan de minis ter proberen te komen over ver betering van de bestaande on derwijsmethoden in de ontwik- keliFgslanden. Volgens op het beraad ge openbaarde. Unesco-gegevens is het percentage analfabeten over heel de wereld met zo'n 5 pro cent gedaald (van 39,2 tot 34,2%) maar is het absolute aantal toe genomen. De gedachte dat het arme landen economisch beter zou gaan naarmate het ontwik kelingspeil stijgt is volgens de Unesco onjuist gebleken. In een betoog beklemtoonde mr. M. Tuqan van het Ceso dat de - aan de derde wereld opge legde - westerse visie uitmondt in een schoolsysteem dat prak tisch losstaat van zijn natuurlij ke omgeving en de sociale wer kelijkheid. Het resultaat van het systeem' is volgens dr. Tuqan dat het de werkloosheid onder jonge men sen vergroot, een uittocht naar de steden veroorzaakt en de kloof platteland-stad verbreedt. (Van een onzer verslaggevers) BOSKOOP - De 78 eind examenkandidaten van de Hogere Tuinbouwschool in Boskoop krijgen voor alle vakken nieuwe examenopga- Ven omdat een aantal jonge lui voortijdig beslag had kun- nen leggen op de opgaven. Ze hadden de vragen opge vist uit een prullenbak, ;,;givaarin ze door een over gewerkte concierge waren ge- deponeerd omdat de exem plaren zijns inziens te vaag waren afgedrukt. De leerlingen waren vorige week begonnen met de exa- nnens Nederlands. Duits en Tuinbouwtechniek. De schooldirectie was daarna via-via achter de fraude ge komen. Volgens Tuinbouwschool directeur Van der Hoek zul len voor alle vakken nieuwe opgaven worden samenge steld omdat de kans groot is flat leerlingen inzage in alle vragen hebben gehad. ..Zeker de jongelui die zich alleen op de onterecht verkregen opga ven hebben geconcentreerd, zullen een zware dobber krij gen", meent hii. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam 'ïovrr abonnement: O kwartaal - Ojaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek ais beloning bij: -1 I Naam afzender: Adres: Plaats; Sri V f.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1