5 't ering wil voor zetten BERAE WACHTEN OP GOEDKOPE VLUCHT Schandaal doet Leone aftreden Ambtenaren staken misschien vrijdag Straatlampen gaan zuiniger branden ESrunott Hoi II Ver Waarom wij brandmerken. Meubelfabriek Oisterwijk Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend. J Staten: géén besluit over gasterminal Nieuwe haring per container mèrkho^ Keukens -30% i INFORMATIE OVER BEZORGING: ÜH pttiiti Steekpartij Fabian dood Bouwmarkt Waalhaven I Enkel buitje Om u de zekerheid te geven dat u het échte geloogde, massieve eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk krijgt IE Uitstel Argentina TB Brief Monteneros Demonstratie Regelen Kijkers Vrijdag 16 juni 1978 32e jaargang no. 9504 hoofdredacteur herman vvigbold Motie EEN VERTROUWD ADRES VOOR UW PERZISCHE TAPIJTEN Boezemweg 136-138. Rotterdam Tel. 010 -140619 Rubensplein 12. Schiedam Tel. 010-261975 Freerickplaats 9 Hillegersberg Tel.: 010-187700 Bel 010-147400 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT - De FNV vindt het hoog tijd dat de Ne derlandse ziekenfondsverzekerden massaal in actie komen tegen de tandartsen. Het huidige systeem van tandartsenhulp moet drastisch gereorganiseerd wor den, stelt de FNV. De vakbeweging wil een verplichting voor pas afge studeerde tandartsen om een aantal jaren voor zieken fondsen te gaan werken in een door de overheid aan te wijzen plaats. Zo kan de tandartsennood - vooral in de Rijnmond en de provincie Limburg - het best te lijf worden gegaan. 50 modellen geval op dezelfde dag plaats. De Utrechtse en Haagse ambtenaren zijn nog niet zover met voor bereidingen voor stakin gen. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891 -4670, ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur. Met de handen ont spannen in de zakken slentert Ruud Krol door de winkelstraten van Cordoba. Hij pas seert hier een adver- tentieposter met als opschrift topman nen Doelman Piet Schrij vers omklemt hier een grote ronde steen klomp. Piet zegt een enorme honger naar de bal te hebben. tM AAN ONZE KWARTAALABONNEES Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek ais beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. m 1SS ngs» Nieuwe abonnee bon. Wat er oo£**, gebeurt vandaag». 4r-:h b«K. an- can" oea, ffkri in >v I 5 as ,>t sgjai uixz&aa iaL. VSl ''U actie slechte tandartsh i;dp Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11,92.00 (Van onze parlemenfsredactie) DEN HAAG - Het kabinet Van-Agt lijkt de CDA-fra ctie in de Tweede Kamer voor het blok te willen zetten door twee uiterst belangrijke zaken, een besluit in de UCN-affaire en de bezuinigingsnota. tegelijkertijd aan de Kamer voor te leggen. Dat zou het kabinet de moge lijkheid bieden in beide geval len zijn zin door te drukken. CDA-fractieleider Aantjes kan op die manier de UCN-dis- sidenten in zijn eigen club de pin op de neus zetten met het argumènt, dat' daarover niet al te veel moeilijkheden gemaakt kunnen wórden, omdat er over zulke belangrijke zaken als be zuinigingen gepraat moet wor den. Het is ook iet uitgesloten,- dat Aantjes de kans krijgt óp be langrijke punten (de laagstbe taalden bijvoorbeeld)" verande-, ringen aan. te brengen" in de be zuinigingsnota in ruil voor het accwpteren.van een kabinetsbe sluit over de'UCN, dat afwijkt van de wil van het CDA. Premier Van Agt heeft de tweede Kamer gisteren, na her haald aandringen van oppostie- leider Den Uyl, een kort briefje gestuurd met de mededeling, dat „zo mogelijk" dit weekeinde een besluit over de uraniumlever anties aan Brazilië zal worden genomen. Het is inmiddels wel duide lijk, dat. het kabinet de CDA- motie over de uraniumleverin- gen (geen gram het land uit vóór er een sluitende controlerrege- ling is op het gebruik van de af valstof plutonium) niet kan vol gen. De UCN-zaak wordt de eerste echte confmtatie van het kabi net met de CDA-fractie, omdat de motie-Vanmotie VanHou- welingen door de hele fractie werd gesteund. HEt CDA kan zich echter, aan de vooravond van he debat over de bezuini gingen, nauwelijks een frontale botsing met het kabinet veroor loven. (9*aa min miaiMr) ¥n»g nn <U «M. wrritt wowd<j II» wij*n111 D-00 »w teftéeg tof It.00 mtr Zb HtrMOw^draMm" mOm 0* Sfif* Voor een afgestudeerde tand arts met vijf jaar universitaire opleiding betaalt de belasting betaler een kwart miljoen gul den. „Het is te gek dat diezelfde tandarts dan de kans krijgt zich te ontrekken aan de verpachtin gen die hij tegenover de ge meenschap heeft. Het is te gek dat hij zich kan vestigen waar hij wil en niet verplicht kan worden ziekenfondspatiënten te helpen", stelt de FNV. Bovendien hebben die tand artsen de vrijheid patiënten te selecteren naar welstand, bij voorbeeld door alleen particu lieren te helpen. „Wij kennen in ons land de bijzonder vreemde en discriminerende situatie dat elke ziekenfondsverzekerde wel premie moet betalen, maar er zijn er velen die alleen in uiter ste nood naar een tandarts kun nen", aldus de FNV. In een onderzoek naar de tandartsen-situatie ontdekte de FNV dat er binnen de Maat schappij voor Tandheelkunde een aparte groep functioneert die bewust weigert andere dan particuliere patiënten te helpen. Die groep heet STAPP, Stich ting Tandheelkundige Hulp aan Particuliere Patiënten. De FNV vindt dat een uiterst kwalijke zaak. Tandarts P. Hanedoes, woord voerder van de Maatschappij -voor Tandheelkunde wijst er op dat het aantal tandartsen dat al leen particulieren behandelt te rugloopt. Momenteel hebben nog circa 200 van de totaal 4.500 tandartsen alleen particuliere patiënten, aldus Hanedoes. K Wachtenden op het vliegveld van Boston op de eerste vlucht ran de nieuwe opstapdienst Bos ton-Amsterdam-Boston van Panam. Het toestel kwam van ochtend op Schiphol aan en ver trok er om twee uur weer naar Boston. Aan boord Nederlanders, die voor een enkeltje Amsterdam- Boston slechts 115 gulden hadden neergelegd. Die zeer lage prijs geldt nog een maanddaarna koste een enkele reis 285 gulden. Liefhebbers moeten wel in de rij staan, want plaatsen reserveren kan niet. Elke middap vertrekt vortaan een Panam-toestel voor het voordelige tarief naar Bos ton. KATWIjK - De Haringrace 1978 is vandaag gewonnen door een container, en wel een van de Katwijkse rederijen Parlevliet jr. en Ouwehand. De Hollandse nieuwe is van morgen vroeg in de Europoort aangevoerd vanuit Huil. Het waren 264 kantjes, die bij de He- briden door vijf schepen van de twee rederijen zijn gevangen en in Schotland in de container zijn gegaan. De vis is in Katwijk aan de visafslag gebracht. De reders verwachten morgen nog dui zend kantjes. ROME - De Italiaanse president Giovanni Leone (69) is afgetreden na be schuldigingen aan zijn adres over belastingontduiking en andere financiële onregel matigheden in het weekblad Espresso, waarover wij gis teren reeds schreven. De functie van president is onmiddellijk overgenomen door de voorzitter van de Senaat, de 70-jarige Amintore Fanfani, die vier keer premier is geweest en evenals Leone tot de Christen democratische Partij behoort. Fanfani zal binnen 15 dagen presidentsverkiezingen moeten uitschrijven. Het was de derde achtereen volgende week dat Espresso met zorgvuldig gedocumenteerde beschuldigingen kwam. Toch schreef Leone gistermorgen een brief aan alle partijbesturen van Italië, waarin hij de artike len in Espresso „journalistieke vuilspuiterij" noemde. Het communistische partijbe stuur, dat toevallig bijeen was toen Leone's brief binnenkwam, reageerde woedend op dit „ant woord" van Leone op de artike len in Espresso en eiste zijn af treden. O Zie verder pagina 7 ROTTERDAM - Door twee messteken in de hartstreek is de Rotterdammer P. van Geemen (21) gisteravond ernstig gewond geraakt De steken werden hem toege bracht voor zijn woning in de Snoekstraat De politie heeft G.P. (17) uit Rotterdam aange houden. LONDEN Robert Fabian, beter bekend als „Fabian of the Yard", een van de beroemdste politiemannen aller tijden, is op 76-jarige leeftijd gestorven. Fa bian stond aan het hoofd van het Flying Squadron - de vlie gende brigade - van Scotland Yard. onze soc. econ. redactie) ROTTERDAM - De 24-uursstakingen van de ambtenaren in Rotter dam en Air (Van iam zul len eind volgende week plaatsvinden. Waar schijnlijk zal het vrijdag zijn. De stakingen vinden in beide steden in ieder (Van ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM Alle lantaarnpalen in Rotterdam krijgen energiebesparende lampen, zogenaamde hoge- druknatriumlampen. In een tijdsbestek van drie jaar moet de verlichting in alle Rotterdamse woonwijken zijn aangepast. Met de verwisseling van de lampen momenteel worden kwikdamplampen gebruikt kan ongeveer ze ven miljoen kWh per jaar bespaard worden. Dat is bij na een vijfde deel van de energie die nu gebruikt wordt voor de openbare verlichting. Rotterdam telt 31.500 lantaarnpalen. De vervanging van de lampen kost 15.750.000 gulden. de betere IC? DCICIC S"\r" BINNENWEG 45- ROTTERDAM - (010) 11 66 15 5 jaar garantie J Grondherenstr. 4 (Wolphaertsbocht) Rotterdam-Zuid Telefoon 297626 J Koopavond Zoals bekend zullen in Rotter dam de RET-ers en de PTT-ers niet werken. De GEB-ers zullen alleen zorg dragen voor de onge hinderde levering van stroom en gas op die dag. Alle GEB-ers dié daarvoor niet nodig zijn, krijgen een oproep het werk neer te leg gen. In Amsterdam zal de ambte- narenstaking iets uitgebreider zijn. Ook daar zullen het open baar vervoer en de postbezor- ging stil liggen. Bovendien werkt in Amsterdam de stads reiniging en de dienst Publieke Werken niet. In het zuiden en zuidoosten nog geruime tijd veel bewolking en plaatselijk een bui. Elders vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Meest matige ^noordoostelijke wind. Mini-, .j, mumtemperaturen ongeveer 11 'graden, maximumtemperaturen circa 19 graden. zon op onder 05.19 22.02 maan op onder 17.45 03.15. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Provinciale Staten van Zuid-Holland weige ren zich nu al uit te spreken over de aanvoer van vloeibaar aardgas, het zgn. LNG-project. Weliswaar verkiezen ze Rotter dam boven de Eemshaven (Delf zijl) maar daar laten ze het dan verder bij. Want als de Maasvlakte alleen voor de opslag en niet voor het (gevaarlijke) aan land brengen van het aardgas mag worden gebruikt, moet minister Tuijn- man (Verkeer en Waterstaat) eerst maar eens goed laten uit zoeken hoe de aanlanding bui tengaats dient plaats te vinden. Tot nu toe zijn de mogelijkhe den daarvan onvoldoende on derzocht, zeggen Provinciale Staten. Zij nemen daarmee ook af stand van hun eigen Gedepu teerden, die kozen voor aanvoer via een aan te leggen (Voorne-) dam. KSK S: 5t «2» „Laten we in hemelsnaam niet te lang bij het succes tegen Oostenrijk stilstaan. Tegen de Duitsers zullen we veel meer moeten vechten. Maar ik reken erop dat we meer dan ooit geprikkeld zijn." Aldus gisteren een spraakzame Ernst Happcl, die tevens aankondigde nooit van zijn leven meer intcrim-bondscoach te wil len zijn. „Ik heb dit werk niet onderschat, maar ik was niet volledig op de hoogte van de kwaliteiten van de Nederlandse voet baller. Ik moes» nu voor ccn deel afgaan op het oordeel van anderen. Ik wil niet zeggen, dat die adviezen niet goed waren, maar iede re coach heeft nu eenmaal zijn eigen ideeën. Ik heb me niet met eigen ogen een beeld kunnen vormen. Ik doe het nooit meer." Voor de wedstrijd tegen Duitsland moet hij varen op het kompas van assistent Arie dc Vroet. Die zag Itali- c-Wesl-Duitsland en kwam tot deze overtuiging: „Duitsland speelde behou dend, angstig. Maar na de rust kwam de ploeg sterker terug. Als we het echter nuchter bekijken moet Oranje toch een heel eind kunnen komen. In ieder ge val tegen dit Duitsland. Een heel andere ploeg dan vier jaar geleden." •Xy/YA Mm mm mm y//m De Duitse voetbalbond wil de wedstrijd tegen Ne derland, a.s. zondag, uitstel len. Door de mist in Buenos Aires konden de Duitsers pas gisteravond laat naar Cordoba vliegen, alzo een hele trainingsdag missend. „En dat is funest voor de spelers," meende perschef Wilfried Gerhardt. Er blijkt een regel te zijn. dat een ploeg minstens 48 uur rust moet hebben tus sen twee wedstrijden. Bo vendien is toestemming van tegenstander én organisatie nodig om een wedstrijd te verdagen. De Fifa heeft ia- ten weten "in principe niet negatief" tegen het Duitse voorstel te staan, maar Ne derland voelt er weinig voor. Kenners wijzen erop dat dit alles past in de "kou- de-oorlog"-voering voor de grote strijd. in Buenos Aires om ophel dering te krijgen over hun vermiste familieleden. In een manifest, dat in Am sterdam werd uitgedeeld, wordt een beroep op de Ne derlandse bevolking gedaan solidair te zijn met familie leden van politieke gevan genen, vermisten en doden in Argentinië. Twintig leden van de Ar gentijnse vrijheidsbewe ging Monteneros zijn giste ren in San Luis veroordeeld tot gevangenisstraffen van één tot negen jaar. Önder de veroordeelden zijn vijf vrouwen. Het openbaar mi nisterie heeft besloten in beroep te gaan. omdat zij zwaardere straffen uitge deeld wil zien. Tientallen Argentijnse vluchtelingen hielden gis teravond een stille rond gang op het Beursplein in Amsterdam uit solidariteit met de „gekke vrouwen van de Plaza de Mayo* in hun land. Deze vrouwen de monstreren elke donderdag Ruud Krol is woedend op het grootste Argentijnse sportblad El Grafico, dat een gefingeerde brief van Krol aan zijn dochtertje pu bliceerde. Volgens El Grafi co zou Krol hebben geschre ven: „Mamma zei, dat je huilde omdat sommige vriendjes van je erg slechte dingen vertellen over Ar gentinië. Allemaal leugens. Het gaat goed hier met pap il pa, want alles is hier rustig en mooi. De soldaten zijn vrienden die voor ons zor gen en ons beschermen. Uit hun geweren komen alleen bloemen." „Belachelijk," roept Krol. „Ik heb een gesprek gehad met iemand van dat blad en gezegd dat ik het in Mendo- za wel naar mijn zin had. Meer niet. Als de hoofdre dacteur mij geen aanneme lijke verklaring geeft dien ik een klacht in. Die brief zal herroepen moeten wor den. Ik wens me hier niet met politiek bezig te hou den. Ik laat me niet voor een karretje spannen." Ineens was Jacques van Zanen gisteren in Cordoba. Bij Oranje. Jacques, die bij na chef d'équipe was, maar te licht werd bevonden. Was hij afgekomen op de ruzie tjes binnen de selectie en wilde hij alsnog de helpen de hand bieden? „Nee," zei Jacques, „ik kom naar voet ballen kijken en wat rege lingen treffen voor mijn Amsterdam-703-toemaoi." Vijf miljoen Nederlan ders keken naar Nederland- Iran en ze toonden hun waardering voor het spel met het cijfer 73, één punt lager dan de wedstrijden Zweden-Brazilië en Tunesi- e-Mexico, maar zes punten hoger dan Duitsland-Polen. In de nachtelijke uren wordt aanmerkelijk minder gekeken. Argetninië-Hon- garije trok 1.8 miljoen Ne derlandse kijkers. Kwartaalabonnees wordt ver zocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal 1978 te wachten tot zij onze stortingskaart hebben ontvangen. Wij verzoeken u vriendelijk uitsluitend onze kaart te ge bruiken en dus geen vooruit betalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank betaalt gelieve u de kaart onder tekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-inkasso (automatische afschrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte -wijzen wij alle kwartaalabonnees erop. dat de giro-inkasso- machtiging nog altijd de een voudigste betalingswijze is. Vraag een machtigingsformu lier aan Het Vrije Volk, abon nementenafdeling. De direktie. ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam Adrsts. Plaats I Soort abonnement: Qkwartaal Djaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Voik eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender Adres. Tt'T'H r-m t-v— SSöïïï BfflwBwS -Lft r HmssI B J 4*, yt

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1