Lintjessysteem 'Laat kleine I Fractie wacht op antwoord in UCN-zaak Maürtrtjaarï 'Ik beloon u voor oren dode nazi's' 4 moorden in Rhodesië Ijs voor de helft lucht... A mm 'Ziekenhuiszeep veroorzaakt misvormingen' fes ■■■H USaté V\é\G\ê aan verwarming BANKSTELLEN Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend lift 11 m Onderzoek in Zweden: vrucfatenliiDonade Goossens Gebraden half pp Haartje M Rus slaat toeristen dood OOK ISMAIL OMGEKOMEN? Regen OVERVAL IN LEERBROEK INFORMATIE OVER BEZORGING: Woensdag 28 juni 1978 32e jaargang no. 9514 Ruud Krol, de aanvoerder van het Nederlandse elftal, heeft, misschien onbewust, in het hol van de leeuw de on zin en ondeugdelijkheid van ons lintjessysteem aan de or de gesteld. In paleis Soestdijk zei hij te betreuren dat al leen hifeen lintje had gekregen. Wat gisteren het Nederlandse elftal overkwam, hoort nu eenmaal bij het systeem. Zo gaat het immers altijd. De pre sident-commissaris krijgt een lintje, niet zijn chauffeur; de fabrieksdirecteur, niet de bankwerker; de minister, niet de referendaris; de artiest, niet de souffleur; de professor, niet zijn medewerker, de topspeler; niet de terreinknecht Delaatsten krijgen hoogstens bij het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd een bronzen medaille. Het lintjessysteem bevestigt en onderstreept het onder scheid tussen, de machtigen en machtelozen, de begaaf den en minder-begaafden, de rijken en de armen. Zolang we dit systeem handhaven, zal Krol een lintje krijgen en Schoenaker straks, als hij met voetballen stopt, heel mis schien een medaille. Om hem tevreden te houden. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM, SCHIPHOL - Vliegen naar de VS met een chartermaatschappij wordt binnenkort zo'n 200 gulden goedkoper. De prijsverlaging wordt moge lijk nu staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft besloten de minimumtarieven voor chartervluchten naar de VS tijdelijk, tot 15 september, af te schaffen. Zie verder pagina 5 mm Sm (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De CD A-fractie in de Tweede Kamer vindt vooralsnog dat de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, zoals het kabinet Van Agt die wil, niet mag doorgaan. Het zal echter van het antwoord van de regering afhangen wat de uiteindelijke beslissing van het CDA zal zijm. De algemene verwachting in Den Haag is, dat genoeg CDA-ers overstag zullen gaan als de regering het maar hard genoeg speelt Voorjaar 1980 Zie verder pagina 5 Op het grasveld bij paleis Soest dijk was gisteren - bij de ontvangst van de zilveren Oranje-elf - na alle officiële toespraken, ruimte genoeg voor een ,westrijdje' met prins Wil lem Alexander. Het blonde Oranje-supportert je probeerde met een schijnbeweging Ruud Krol - in de rug gedekt door Johan Neeskens - te misleiden, tikte de bal op het laatste moment door diens benen, maar liep toch vastT Zelfs een fikse overtreding - van achteren aanvallen- mocht niet meer baten. - X SUPERS literfles varkensvlees 3 stokjes in pikante saus Kippe-of 285 wam DU HrBw Br! 010-1 <17400 (Van een onzer verslaggeefsters) LEERBROEK Een gewapende overvaller heeft! gistermiddag de 73-jarige mevrouw J. E. uit Leerbroek- .met een stalen handboei vastgeklonken aan een ver-S warmimgsbuis in haar woning. De vrouw heeft uren-: lang zo gezeten, voordat ze om half zeven door haart zoon werd gevonden. f Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Wijc Volk deze fraaie unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100em), met de bekende Euromast in deknoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. I ¥fister<KWk> gebeurt vandaag Nieuwe abonnee bon. f- HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 23, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van UPS (rabrickadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Chartervluchten naar Amerika f200 omlaag In de reiswereld worden deze lokkertjes gekenschetst als pure stunts, waarvan maar een heel klein aantal mensen gebruik kan maken. „Er kwamen van morgen honderden telefoontjes bij ons binnen van mensen, die onmiddellijk naar Amerika wil den", aldus directeur Jan Huis man van AMCA-Tours. „Maar", erkent hij, „het aan tal plaatsen is erg beperkt Een man of tien kunnen we maar af en toe voor het loktarief meene men, en dan zeker niet iedere dag." Vanmorgen stonden er al meer dan 150 mensen in de rij te wachten om met GeFau mee te kunnen naar de VS voor de prijs van I. Directeur 'H. de Vos: „Alleen af en toe is er op onze chartervluchten nog plaats voor 'n gulden-klant" Volgens de GeFau-directeur is zijn stunt vooral bedoeld als protest tegen het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat Pa- nam toestond voor 115 gulden van Schiphol naar Boston te vliegen. „Dat piken we niet Het gaat ons erom een vast charter- tarief van ongeveer 600 te ver krijgen." Een ton de weinige ge lukkigen die vandaag voor één piek naar Amerika kon: de Amster dammer Kok. Nelie Smit-Kroes wil de reis organisatoren en chartermaat schappijen de mogelijkheid ge ven behoorlijk te concurreren met de lijndienstmaatschap pijen. Die zijn ook in een prij zenslag gewikkeld sinds hun vliegtarieven tussen de VS en Nederland vrij zijn. Chartermaatschappijen reke nen momenteel voor „gewone" retourtjes (30 dagen van tevoren boeken en betalen) Schiphol - New Vork of Los Angeles prij zen, die variëren van ƒ765 tot 977. Verschillende Nederlandse chartermaatschappijen en tour operators willen nu op een vast retourtarief naar New York gaan zitten van 599. Daarnaast willen ze de moge lijkheid bieden om op het laat ste moment eventueel lege stoe len in een vliegtuig te verkopen voor een willekeurig bedrag. Dat dit tot opmerkelijke \situa- ties kan leiden, bewees eerder deze maand het reisbureau AM CA-Tours (voor ƒ50 naar de VS). Gisteren kwam touropera tor GeFau met een nóg grotere stunt: voor de - symbolische prijs van één gulden konden 48 mensen met het vliegtuig naar de VS. AI meer dan twee maanden hou den kidnappers op Sardinië de kleine Mauro Carassale wast De U-jarige nam op 23 april onver schrokken de plaats van zijn zie ke oudere broer Enrico in, op wie de ontvoerders het eigenlijk ge munt hadden. De ouders hebben inmiddels de helft van het losgeld (totaal •500.000 gulden) betaald, maar de ontvoerders willen eerst de rest, voordat ze de jongen vrijlaten. Paus Paulus heeft een beroep op de gangsters gedaan. Van de kleine Mauro zelf is al in geen weken een levensteken ontvan gen. KOEWEIT - Een dagblad in Koeweit schrijft vandaag dat ook Abdel Fattah Ismail, de se cretaris-generaal van het Natio- nalisch Front dat in Zuid-Jemen aan de macht is, bij de gevech ten maandag om het leven geko men is. Volgens het dagblad was dit geheim gehouden uit vrees voor nieuwe moeilijkheden in Zuid- Amen. Veel bewolking. In het westen enige tijd regen of motregen, la ter ook elders. Matige, aan de kuit tot krachtig toenemende wind tussen zuidwest en west Maximum temperatuur 15 gra den. Sjmt SM maar op onder 00.10 18.01' Namens zijn hele fractie zei CDA-woordvoerder J. van Houwelingen (de man van de inmiddels beruchte motie over de UCN) giste ren, dat zijn partij de be reikte onderhandelingsre sultaten over een opslag controleregeling in Brazilië voor het gevaarlijke pluto nium onvoldoende vindt Het CDA wil eigenlijk het liefst dat de regering opnieuw gaat onderhandelen met Brazi lië en de urenco-partners Enge land en West-Duitsland. Op z'n minst zou in het voorjaar van 1980 al een aantal zaken gere geld moeten zijn. Tegelijk met onderhandelingen over een in ternationale controleregeling onder toezicht van het Atoom agentschap in Wenen zouden besprekingen op gang .noeten komen over een aparte regeling met Brazilië, voor het geval het niet lukt om tot een internatio nale regeling te komen vóór de levering van het verrijkt ura nium aan dat land. De mogelijk heden Yoor het kabinet om op nieuw met de partners te gaan praten lijken overigens zeer ge ring. LOS ANGELES - Een leider van de uiterst militante Jood se Defensieliga in de Verenigde Staten, ïirv Rubin, heeft op een persconferentie een beloning van 500 dollar (ruim 1100 gulden) uit geloofd voor een ieder die een Amerikaanse nazi doodt of aan Ru bin de afgesneden oren van een nazi doet toe komen. De persconferentie werd gehouden in ver band met de mars die de Amerikaanse neo nazi's oorspronkelijk wilden houden in de voornamelijk door jo den bewoonde wijk Skokie van Chicago. De mars werd elders in Chicago gehouden, maar door duizenden tegen-demonstranten met rotte eieren en bierblikjes na onge veer een kwartier zo danig verstoord, dat hij moest worden ge staakt. Irv Rubin zal nu op 17 juli voor de rechter moeten verschijnen wegens het aanzetten tot moord. SALISBURY - Vier leden van de partij van bisschop Abel Moezorewa, de Verenigde Afri kaanse Nationale Raad (UANC), zijn om het leven gekomen bij een aanslag 50 kilometer ten zuiden van Fort Victoria. Vol gens de Rhodesische krant „Zimbabwe Times" zouden de aanvallers guerrilla's zijn ge weest Onder de slachtoffers waren dominee Ephraim Chidoekoe, een lid van het Centrale Comité van de partij, en Austin Madon- do die verantwoordelijk was voor de culturele en sociale ont wikkeling. Verder kwam een vrouw om, wier man en zoon ais guerrillero» strijden tegen de door Moezorewa gesteunde blanke regering. DEN HAAG - Een liter verpakt ijs bestaat soms voor meer dan de helft uit lucht aldus het Konsumen- ten Kontakt Volgens bet KK klopt bijna de helft van de fabrikanten bet ijs te veel op, zodat ze minder grondstoffen boeven te ge bruiken. De consumentenorganisa tie heeft bij een onderzoek van negen merken room- en vanille-ijs ontdekt dat er nauwelijks verschil is in sa menstelling en voedings waarde. Roomijs levert wel iets meer calorieën. Er is vrijwel geen relatie tussen prijs en kwaliteit i^v'rv^T' ROTTERDAM - Bij kinderen van verpleegsters uit zes Zweedse ziekenhuizen die regelmatig hun handen wassen met zeepsoorten waarin hexachlorofeen voorkomt is een hoog aantal geboorte-afwijkingen vastgesteld. In Nederland komt hexachlorofeen onder meer voor in zeepsoorten als Unicura en Gil, middelen, die vrijelijk bij drogist en apotheek te koop zijn. Noch bij het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag, noch bij de Rotterdamse GG en GD was vanmorgen iets bekend over mogelijke schadelijke bij werkingen van de stof hexa chlorofeen. In Den Haag was men ook nog niet op de hoogte van de resultaten van hél in Zweden gehouden onderzoek. Hexachlorofeen wordt overal ter wereld in ziekenhuizen ge bruikt om de handen te wassen. Alom wordt aangenomen dat door het gebruik ervan het aan tal infecties door staphylococcen is afgenomen. Uit het onderzoek dat dr. Hil- degard Hailing, verbonden aan het Zweedse Sodertalje-zieken- huis, heeft gehouden blijkt ech ter een verband aanwezig tus sen dit gebruik en geboorte-af- wijkingen bij kinderen van zie kenhuispersoneel. Bij 460 pasgeboren kinderen van personeel van zes Zweedse ziekenhuizen bleek dat 25 kin deren ernstige misvormingen vertoonden. In de regel komen dergelijke misvormingen bij slechts één op de löuu geboorten voor. Behalve de 25 gevallen van misvormingen stuitte dr. Hai ling op drie gevallen van mon- golisme en 48 minder ernstige afwijkingen. De belangrtjksti- hiervan waren hart- en slok darmafwijkingen. in één geval ontbrak een hand In de ziekenhuizen waar het onderzoek werd verricht, was ten de verpleegsters in de jaren 1969 - 1975 tussen de 14 en 67 maat per dag. V; P 75 Kim 8» »H hwm «MiMhf niitot Ml ttM IrnaakaaétMmmTmimiaUnn De ongeveer 25-jarige overvaller had 's middags aangebeld, de' vrouw met een vuurwapen bedreigd en haar daarna aan de verwar-; mingsbuis geboeid. Drie kwartier nam hij de tijd om het huis te! doorzoeken. Omstreeks half vier verdween hij met een verzameling* zeldzame postzegels ter waarde van honderdduizend telden. Drie uur lang heeft de vrouw geboeid zitten wachten tot zt gevonden, werd. t MOSKOU - Een jonge, zwaarge bouwde Rus heeft gisteren in Moskou een groep Zweedse toeristen voor hun hotel met een grote bijl aangevallen. De man sloeg een be jaard echtpaar dood en bracht een derde Zweed zware ver wondingen toe. eer hij kon worden overmeesterd. Hij werd in een ambu lance weggevoerd. De reden van zijn aanval is niet duide lijk geworden. Zeer waarschijnlijk is de; man geestelijk ge- stoord. De slachtoffers behoorden tot een groep Zweden die gisteren na een ver blijf in Moskou naar huis zou terugkeren. klassiek, modem an massief eiken. Nergens zo'n keus. FshrlstritnooTilen industriegebouw, Goudsesingei (8. R'dam. Tet.010-1ZM.81 tk geef htcffmv op als meuwe abonnee: Soort abonnement: Ok wartaal 1 ti). zij ontvang! Het Vrije Volk eerst nog m 2 weken gratis Bezurg d ve handdoek als H J beloning bij Lj| Naam afzender

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1