Puinhoop aan grens Italië CARTER HAD BEET Vakantiedrukte geen probleem Dolfinarium laMsswijk Franse 'staatsvijand nr. 1' slaat weer toe GESLAAGD VOOR DE (B oorzitter Leprafonds in Frankrijk Stroom uit golven op zee 'Draagkrachtprincipe wordt ondermijnd' recht op Roomijsexpldsie: 150 gewonden Bes© unieke badhanddoek is gauw verdiend f 3s Douane weigert overwerk Sneller en veiliger Deel van haringvloot aarzelt Zonnige perioden Brazilië is zeer tevreden m xci r:3 um tsn na aaa INFORMATIE OVER BEZORGING: Prof. Zeegers: 'Ik ben niet gevlucht' CHOLERA IN ZAÏRE im m A jr Zaterdag 1 juli 1978 32e jaargang no. 9517 - HOME Een weigering van de Italiaanse douane beambten om overwerk te verrichten, heeft geleid tot chaotische'toestanden aan de grenzen, in de havens en op de vliegvelden. DRIEBERGEN - De Nederlandse wegen heb ben de vakantiedrukte, die gisteren is begonnen, gemakkelijk kunnen ver werken. Gudrun. onze IJslandse zwaardwalvis. uwé?*/ President Jimmy Carter van de Verenigde Staten laat trots de twee tonijnen zien die hij ving aan boord van het jacht Gannet van zijn vriend Peter Decker, een advo caat in Norfolk. Achter Carter een al even trots lachende Rosalynn en hun dochter. Kom dan werken bij van der Giessen- de Noord Krijg je meteen een bedrijfsopleiding Bemetel. Kijk maar op pagina 16 vander Giessen-de Noord m Bel 010-14 74 00 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De gisteren gepresenteerde bezuini gingsnota van het kabinet Van Agt heeft grote onrust teweeg gebracht in de gezondheidszorg. Huisartsen en ziekenfondsen hebben enorme bezwaren tegen de plannen van de regering om mensen met een laag in komen zelf mee te laten betalen in de kosten van huis arts en apotheek. Licht naar bliksem li Ongeveer 150 mensen raakten gewond toen een vrachtwagen met roomijs in het centrum van New York explodeerde. De explosie is volgens de politie ver oorzaakt door een bom in de vrachtauto. De auto die voor een eetgelegenheid in de buurt van Wall Street stond, brandde ge heel uit. Door de kracht van de explosie werden in enkele straten de ruiten verbrijzeld. De meeste wonden ontstonden door neervallende scherven, die soms nog twee uur na de ontploffing neervielen van enkele hoge tjebotttuen. Veertien van de gewonden zijn er ern stig aan toe. zie pagina 26 .28.2930-31 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek ais beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 B Rotterdam Wat er gebeurt vandsag... Nieuwe abonnee bon. n H 7^*1 Arisen en fondsen fel y-v- :V> tegen eigen risico?s HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 11.92.00 Als gevolg van de actie, die woensdag begon en tot en met het weekeinde zal duren, zijn bij de belangrijkste grensovergan gen, zoals de Brennerpas en de tunnel onder de Mont Blanc, ki lometerslange files ontstaan. Het betreft voornamelijk vrachtwagens, maar die blokke ren de wegen zo massaal, dat óok de inzittenden van perso- neriauto's eronder moeten lij eden. Een van de gevolgen van de actie van de douaniers is, dat in talrijke industriële centra, voor al in het noorden een tekort ont- i staat aan stookolie, die via de haven van Genua moet worden aangevoerd. Op de vliegvelden worden al leen bederfelijke waren afge handeld. Toeristen hebben daar geen last bij de controle van hun bagage. Wat de verbindingen tussen Frankrijk en Italië be treft, is alleen de doorgang bij Ventimiglia, aan de Riviera, te gebruiken terwijl tussen Zwit serland en Italië alleen de tun nel onder de grote Sint Bernard open is. De Internationale Unie voor -het Wegtransport in Genève probeert samen met de aange sloten organisaties de Italiaanse regering te bewegen tot een spoedige oplossing van het con flict met de douaniers, die een nieuwe regeling voor overuren wensen. DEN HAAG B en W van Den Haag moeten de maximum snelheid op het gedeelte van de .Utrechtsebaan in Den Haag wij zigen van 50 in 70 km per uur. Dit heeft de kroon beslist De Hagenaar drs. H. L. Koopman, die wérkt in Zeist en dagelijks gebruik maakt van dit wegge deelte, was bij de raad van state in beroep gegaan tegen het be sluit van B en W de maximum snelheid op 50 km te stellen. Hij yjndt dat harder rijden daar verantwoord en zelfs veiliger is. Bij Maastricht was het giste ren even druk, maar dat leverde geen langdurige problemen op. Om half vier in de middag was er de gebruikelijke filevorming bij Vianen en de Van Brienen- oordbrug. Bij deze brug was de verkeersopstopping zelfs van kortere duur dan op andere vrijdagen. Op de weg van Elso naar Bo- cholz, in het zuiden van het land, stond een rij auto's van vier kilometer. De grenspost Bergh Autoweg heeft de hele dag een "gezellige drukte" ge kend, zoals de verkeerdienst van de rijkspolitie het uitdruk te, maar problemen bleven ach terwege. Bij Venlo, waar het ouk nogal druk kan zijn, was het vandaag zeer rustig. Blijkbaar gaan de vakantie gangers niet overhaast, maar "gespreid" op weg naar hun va kantiebestemming. TEL 03410-16041 As "T-Ov NS ff, '•''/I's s s DEN HAAG - De kans be staat dat een deel van de van daag binnengekomen Neder landse haringvloot maandag met opnieuw zal uitvaren. Dit deelde de heer N. Parle- vhet, voorzitter van de Reders vereniging van de Nederlandse Zeevisserij, gisteren mee nadat een delegatie van zijn vereni ging een gesprek had gehad met de heer Th. Tienstra, directeur der Visserijen bij het ministerie van Landbouw en Visserij. De reders kregen van ae heer Tienstra de raad het door de Europese Commissie voorgestel de visplan voor de wateren ten westen van Ierland te aanvaar den, maar de vissers zien daar geen heil in. PARIJS - Jacques Mesri- ne, de meest gezochte misda diger van Frankrijk, heeft weer toegeslagen. De 41-jari- .ge Mesrine, die begin mei op spectaculaire wijze uit de Parijse Santé-gevangenis is ontsnapt, heeft gisteren een bank overvallen in een voor stadje van Parijs. Mesrine ging er met 150.000 frank (75.000 gulden) vandoor en nam de directeur van de bank als gijzelaar mee. Bij het Gare du Nord liet Mesri ne de directeur weer gaan. Volgens de politie is Mesri ne, die wegens talrijke mis drijven waaronder moord en roof tot 20 jaar gevangenis was veroordeeld, ook verant woordelijk voor een overval op het casino in Deauville, kort na zijn ontsnapping uit de Santé. Mesrine was vroeger een beroemd architect, die onder meer het Franse paviljoen op de wereldtentoonstelling in Seattle, Canada, ontwierp. Perioden met zon en slechts hier en daar een bui. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Maximumtemperaturen onge veer 17 graden. 1 juli 2juli zon onder 22J» 2Z03 maan op onder 03.07 03.41 1&14 19.12 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur. ZATERDAGS IS DC Af DELING ABONNEESERVICE TOT16.QO UUR BEREIKBAAR. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Prof. dr. G. Zeegers, de voorzitter van het - Nederlands Leprafonds, ver blijft sinds kort in het vakantie- BRASILIA - Met grote tevre denheid hebben regeringskrin gen in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia gereageerd op het be sluit van de Tweede Kamer om toch verrijkt uranium te gaan leveren aan Brazilië. Er werd op gewezen dat Bra silia steeds alle pogingen om over de kwestie van de leveran ties opnieuw te onderhandelen verworpen had. De verdragen waren ondertekend en er kon met meer over onderhandeld worden, aldus de Braziliaanse regering. Opnieuw werd er de nadruk op gelegd dat Brazilië de kerne nergie uitsluitend wil gebruiken voor vreedzame doeleinden. .'A ih,- /-.. huis van een vriend aan de Franse Middellandse Zeekust. Prof. Zeegers, die ervan be schuldigd wordt gelden van het Leprafonds verduisterd te heb ben, is voorlopig niet van plan naar Nederland terug te keren. Prof. Zeegers ontkent dat hij gevlucht is omdat de Haagse hoofdofficier van Justitie mr. C. van Steenderen een strafzaak tegen hem aan het voorbereide is. De reden voor zijn vertrek ■naar het buitenland is volgens dr. Zeegers dat hij en zijn vrouw in hun woonplaats Wassenaar geen leven meer hadden na een TROS-uitzending waarin werd onthuld dat vele tonnen van bij een TROS-actie opgehaald geld nooit te bestemder plaatse wa ren aangekomen. De Leprafondsvoorzitter, die ervan verdacht wordt ƒ150.000 verduisterd te hebben, zegt dat onder andere werd gedreigd dat zijn huis in brand zou worden gestoken. De aan zijn adres ge uite beschuldigingen heeft hij steeds categoisch van de hand gewezen. AIOI In Japan is zojuist de laatste hand gelegd aan een vaar tuig waarmee de be weging van de golven op zee kan worden omgezet in elektrici teit. Het vaartuig is 80 meter lang en 12 meter breed en lijkt op een tanker. In augustus zai het voor de kust van Tsoeroeoka worden verankerd voor de eerste proefnemingen. De boot bevat drie generatoren die per uur 200 kilowatt kun nen opwekken. Daar toe zijn in het vaartuig luchtkamers aange bracht. De golfslag drukt eerst de lucht m de kamers samen. De zuigkracht die volgt als de golven weer te ruglopen, trekt in de kamers lucht van bui ten aan. De luchtbe wegingen zetten de turbines in beweging. "Een eigen risico kan een aantal patiënten ervan weerhouden bij de huisarts aan te kloppen," aldus be stuurslid L. M. van dén Ak ker van de Landelijke Huis artsen Vereniging (LHV). "In een laten stadium wordt het veel moeilijker om deze patiënten te helpen." De ziekenfondsen, die volgen de maand een extra bestuurs vergadering gaan beleggen over de regeringsplannen, hebben zich al eerder uitgesproken te gen een eigen bijdrage voor zie kenfondsverzekerden. "Wij wijzen dit volstrekt af, omdat je het draagkrachtprinci pe gaat ondermijnen," verklaar de voorzitter H. J. Anbeek van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfonsen onlangs nog in een interview in Het Vrije Volk. De ziekenfondsen vinden het leggen van 'n fmanciele drem pel m de gezondheidszorg een onaanvaardbare zaak. Anbeek: "De kleinste bijbetaling, al is het maar een riks of vijf gulden, kan voor de laagstbetaalden fu nest zijn. Ik moet er met aan denken dat mensen straks om die reden niet met hun zieke kind naar de dokter gaan." De regering denkt aan de in voering van eigen risico's in de ziektekostenverzekeringen m 1981 590 miljoen te kunnen verdienen: ƒ240 miljoen aan de gezinnen zonder kinderen en de ongehuwden die ƒ10 per dag zelf moeten gaan betalen als ze in het ziekenhuis worden opge nomen. En 350 miljoen van alle ziekenfondsgezinnen, die maxi maal 100 per jaar aan dokters- en medicijnkosten moeten neer tellen. Minister Andriessen van Fi nancien gaf gisteren toe dat in voering van het eigen risico in feite een extra koopkrachtver slechtering betekent. In de cij fers die het kabinet gisteren openbaarde, is die feitelijke koopkracht-achteruitgang nog niet eens meegerekend. Ook het CNV heeft bezwaren tegen dit onderdeel van de be- zumigmgsnota, „omdat het 't zwaarst drukt op de laagste in komens." Volgens de vakcentra le brengt het plan veel adminis tratieve rompslomp met zich mee. LEEUWARDEN - Bliksemin slag heeft vrijdagavond in som mige delen van Friesland ge zorgd voor elektriciteitsstorin gen. In Bolsward werd een hoogspanningsverbinding ge raakt waardoor eenderde van de stad tijdelijk zonder licht kwam te zitten. Kinsjasa. In het oosten van Zaire heeft een cholera-epide- mie aan zeker zestig mensen het leven gekost. De grens tussen Zaire en Boeroendi is gesloten en voor twee steden in Zaire geldt de quarantme-toestand. ROTTERDAM - De Rotterdamse parkeer wachters kunnen zich er volgens het dienst- kledingsbesluit van hun gemeente op be roepen de beste gekle de ambtenaren te zijn. In het besluit staat dat de parkeerwachters voor hun werk recht hebben op een smo king. Volgens de gemeen telijke Stadskrant hoeven automobilisten er echter niet op te re kenen dat ze door da mes en heren in smo king zullen worden gecontroleerd. Een drukfout in het besluit betekent immers nog niet een nieuw uni- torm. Het dienstkledings- bcsluit bevat overi gens meer interessante gegevens. De chauf feur van een gemeen telijke vrachtwagen heeft recht op een zelfbinder, een over hemd, een pet, een vest/pullover, plus een uniform. De assistent- controleur van het slachthuis kan reke nen op een gemeente lijke shawl. De eerste opzichter van het abattoir moet het ech ter mei een pet doen. JYl nAOIIrtYtri DnAf rï/3 /til nsnm 4/1 A/vunT/i/M/1 Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee. Naam mi tocbêavzs Adres Plaats Snnrt abonnement; Qkwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als| beloning bij: Naam afzender Adres Plaats b t

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1