auto s otal oss OUDE KIVEVASCH 0 OL WORDT WIJKCENTRUM VOOR WEST Mannen mogen ook Verordening woningbureaus Comité F ascisme: 'Niet alleen naar Van Agt kijken' S keuren lannen oed mm Visspullen gestolen schiedam PPR en PSP zien D'66 niet zitten Beestenboel DINSDAG 4 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA SCHIEDAM - Groot feest was het gisterochtend in de oude Dr. de Kuyperschooi aan de Stadhouderslaan. Het was de laatste dag lat de leerlingen van de Moe dermavo naar school moesten en dat betekende dus Rapportendag. De laatste officiële schooldag was vori ge week al geweest, dus nu was er tijd volop om koffie te drinken, gebak te eten en een glaasje rosé te nutti gen. Minderwaardig Wl Koffie, gebak, drankjes en informatiestencils over een op te richten crèche gaven de laatste dag van de Moeder mavo een feestelijk aanzien. Mi Rapporten voor de opgetogen leerlingen van klas Ic. SCHIEDAM - Een aan tal Instanties op het maatschappelijke en op het sociaal-culturele ge bied zijn plannen aan het maken om in de Kivéva- kleuterschool aan de Van Beverenstraat een wijk centrum voor de bewo ners van wijk-west in te richten. De kleuterschool komt eind augustus leeg. De Kivéva (Kinderen van één Vader) - kleuterschool wordt het meuwe wijkcen trum voor West. Nieuwbouw VLAARDINGEN - Op voorstel van de stichting De Ombudsman onderzoekt de gemeente Vlaardingen de bruikbaarheid van een model-verordening op woning en kamerverhuurbureaus. In een groot aantal Neder landse gemeenten 'profiteren dergelijke bureaus van de woningnood. Mensen die een huis of kamer zoeken en bij een bureau om hulp aankloppen, worden niet zelden voor honderden guldens opgelicht. Om een eind te maken aan die praktijken stelde stichting De Om budsman een verordening op, die maatregelen tegen de bureaus mogelijk maakt. ROTTERDAM De VVD in Rotterdam heeft zich achter de bezwaren van het CDA gesteld tegen de foto montage die te zien was bij de tentoonstelling "Fascis me is moord" in de hal van het Rotterdamse stadhuis. Op de montage is Van Agt te zien achter oud-pre mier De Quay die de CDU-politicus Strauss een onder scheiding uitreikt. Ook de liberalen vinden de montage beledigend. AW f Eerste j aar moeder-mavo 'moeilijker dan ik dacht' Rond eJf uur konden de circa dertig leerlingen van klas 1c het hoofd van de school, Piet van den Broek, met luid gejuich be groeten. Van den Broek deelde samen met vier collega-leraren de rapporten uit. waarop in het geheel geen onvoldoendes te vinden waren. Het wemelde van de achten, negens en zelfs tienen op de rapporten van de Moeder- mavo-leerl ingen Stuk voor stuk zeiden de vrouwen gisteren echter dat ze verdomde hard hadden moeten ploeteren om hun eerste mavo jaar zonder kleerschueren door te komen. De 34 overgebleven leerlingen van de 38 waarmee klas Ic in september vorig jaar startte waren het er unaniem over eens: ..Gemakkelijk is het niet geweest." „Het is wel zwaar geweest, hoor. Het viel beslist met mee." aldus leerling Nel. „Sommigen van ons zijn al wel vijftien tot twintig jaar van school af. Niet alleen het stil zitten in een bankje valt je dan zwaar, maar ook het leren. Huiswerkmaken is ook iets wat je weer helemaal moet leren als je op de Moeder mavo komt" „De lessen gaan allemaal wel erg snel, hoor." aldus een andere leerlinge uit Ic. „Als je niet méér hebt dan de lagere school, dan is hst wel moeilijk. Eigenlijk zou er dan eerst nog een soort brug klas moeten zijn voordat je naar de Mavo gaat." „Het gaat allemaal zo vlug! Vooral met Nederlands hebben de meesten van ons wel een beetje moeite. Je bent helemaal vergeten wanneer je een woord met een -d of met -dt schrijft want in al die jaren dat je van school af bent heb je nooit meer hoeven schrijven. Hooguit -je handtekening, maar Nederland se taal gebruikte je verder niet. Als je dan op de Moedermavo komt verwacht de leraar dat je alles van vroeger nog wel weet, maar het kost moeite om dat al lemaal weer boven te halen." De dne ochtenden per week "at de honderd vrouwen naar ■hooi gaan, zorgen er dan ook •oor dat er menig zweetdrup- dtje valt in het oude schoolge bouw. Maar die zweetdruppels allen thuis nogmaals. „Ik ben ~r dag zo'n vijf uur kwijt aan uiswerk maken. Dat viel wel gen in het begin, daar had ik n elk geval niet op gerekend. meesten van ons hebben al udere kinderen, dus die kun- .en makkelijker tijd vinden om un eigen huiswerk te gaan oen, maar met kleine kinderen an je het op de Moedermavo *ast niet bolwerken," meent leerlinge. Voor de leerlingen die het met ij kunnen houden om zes tot cht vakken tegelijk te leren, aat de mogelijkheid om iechts drie vakken te doen. Die werken dan toe naar een zoge naamd Deelcertificaat; dat is een half-einddiploma van de mavo. „Ik ben met boekhouden en economie en geschiedenis ge stopt omdat me dat teveel werd." aldus een der oudere vrouwen. „Ik doe nu alleen de drie talen nog. Ik sta wel eens in een wmkel en moet dan buiten landers helpen, voor mij zijn die talen alleen dus wel voldoende „De buitenwereld beschouwt de moedermavo n fg vaak als iets minderwaardigs," aldus de jongste leerlinge van de moe dermavo. Ze is 24. „Als ik in een bar ofzo kom en ik zeg dat ik nog op school zit. zeggen ze sma lend: „O. zeker op de moeder mavo. hè?" Dan scheld ik ze ge woon verrot, want die school is niets minderwaardigs. Ikzelf ben bij voorbeeld al op m"n 15de gaan werken, maar ik had liever doorgeleerd. Dat ik dat nu als nog kan doen vind ik fantas tisch." Zelf krijgen de bezoeksters van de Moedermavo volgens eigen zeggen een enorm zelfver trouwen door het volgen van deze schoolopleiding. „We moe ten bij Nederlands spreekbeur ten houden; dan moet je voor de klas staan en je verhaal houden Dat is best moeilijk en je bent ook zenuwachtig, maar toch krijg je er zelfvertrouwen door. We lachen elkaar ook nooit uit; als iemand denkt dat "ie iets niet kan dan pept de hele klas haar op en dan lukt het wél." „Ik had mezelf tot december '77 gegeven, ik dacht dat ik het nooit langer dan drie maanden zou volhouden op school. Door dat de anderen je zo stimuleren is het me gelukt om het jaar vol te maken en volgend jaar door te gaan," aldus weer een andere leerlinge, die ook zojuist haar overgangsrapport gekregen heeft De vrouwen vangen elkaar binnen en buiten de school goed op, zo vertellen enkelen. Hoewel er weinig persoonlijke vriend schappen zijn voortgekomen uit het schooljaar, houden ze me kaar toch goed m de gaten. „Als er iemand door heeft dat één van ons een dag niet komen wit, dan wordt daar wat aan gedaan. Je krijgt allemaal je inzinking in de loop van het schooljaar. Voor de een wordt het opeens teveel, voor de ander ~te moei lijk. Maar je zit hier met elkaar, dus we zeggen dan "Als je mor gen niet komt, dan komen we je halen!' En zo gebeurt het ook." Ic is wat dat betreft de meest samenhangende klas van de mavo. Naar verhouding zijn m la en lb meer leerlingen halver wege afgevallen dan in 1c. „On ze klas is ook de leukste." zegt Ic, (maar dat vinden Ia en Ib na- "tuurhjk ook van zichzelf). „We zijn al een keer met elkaar uit eten geweest en we hebben een avondje bowling gespeeld; we zijn echt een hele leuke groep." Alle overgeblevenen van deze klas gaan dan ook in september hun tweede jaar m. De nieuwe aanmeldingen lo pen nog met zo hard. Dat komt volgens de huidige leerlingen, omdat degenen "die echt heel graag naar de Moedermavo wil den er nu af opzitten, de volgen de lichting is dus begrijpelijk veel kleiner (dit jaar begon de mavo met 110 vrouwen). „Ze doen expres ook niet aan erg goeie voorlichting voor de school," aldus een" paar leerlin gen, „want dat zoii misschien te veel vrouwen afschrikken." „Als ik van tevoren had gewe ten hoe zwaar het was, dan had ik nog met geweten of ik wel weer naar school,.zou zijn ge gaan. Het is maar goed dat ik niet alles wist, want ik ben nu erg bhj dat ik doorgezet heb," zo zegt één van de leerlingen die met het leren duidelijk enige moeite heeft. „Ik zou dan ook iedereen aanraden om in sep tember naar school te gaan." t-Wï i SCHIEDAM - Twee bij een -tsïng betrokken personen- uto's zijn alletwee total loss ge- akt. bij welk ongeluk éen der utomobielbezitters een hersen- hudding ophep. Het ongeluk ebeurde in de Willem de Zwij- erlaan nabij het bejaardenhuis rancois Haverschmidt. Vanaf e Westfrankeiandsedijk kwam e 24-jarige Schiedamse pijpfit- r H.K. aangestormd toen hij er hoogte van een geparkeerd tóande bestelauto de macht ver zijn stuur verloor. Een róntale botsing volgde en deed -'de auto's in de kreukels te- echtkomen. K. had zelf nog de -gemvoordigheid van geest om aar het nabijgelegen gemeen- ziekenhuis te wandelen, al- vaar een hersenschudding werd econstateerd. SCHIEDAM - Gedeputeerde taten van Zuid-Holland heeft an het dagelijks bestuur van eze stad kenbaar gemaakt geen zwaar te hebben tegen de lannen om het projekt "So- iaal-cultureel werk met Men- zonder Werk" te beginnen, heeft GS de subsidie voor et werklozen projekt De Trech- rgoedgekeurd Daarnaast mag deze gemeente mille uittrekken voor voor- leningen aan het oude stadhuis, mille voor de aanschaf van vi- eo-apparatuur voor de Sociale ienst en daarnaast is een kre- iet van bijna 1 miljoen goedge- eurd. waarbij het om geld voor e reinigingsdienst gaat Vermoedelijk zal het oude schoolgebouw na die datum nog wel een tijdje leeg blijven staan, want de Stichting Initiatief Wijkcentrum West (de SIWW) is'nog met de gemeente in on derhandeling over het pand. „De huurprijs van het pand is hoog, dus we willen proberen er subsidie voor te krijgen." aldus Kees van Mil namens de SIWW'. De stichting stuit bij haar plan nenmakerij echter op enige traagheid bij de gemeente, die voornamelijk veroorzaakt wordt door de zomervakanties en door de naderende college wisseling. Wethouders die nu nog met sociaal-cultureel e.n met maatschappelijk werk te maken hebben, hebben dat waarschijn lijk vanaf september niet meer. omdat ze dan wethouder-af zou den zijn. „Heiaas zal het dus wel sep- tember-oktober worden voordat we met de gemeente verder kunnen praten," aldus Kees van Het plan van de SIWW is, om in het vijf lokalen tellende kleu terschooltje een aantal instan ties te huisvesten, die speciaal voor de bewoners van West werken. Die instanties zijn on der meer de Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk, de ver enigingen voor Turkse en Ma rokkaanse Schiedammers, de bewonersvereniging West en De Kreek, het huidige buurtcen trum voor West aan de Lange Haven. Al die instanties zullen zo hun eigen activiteiten gaan VWS - ontplooien m het nieuwe wijk centrum „We willen het centrum niet alleen een ontmoetingscentrum laten zijn," zo vertelt woord voerder Van Mil, „maar ook een centrum waar allerlei voorzie ningen zijn en waar mensen ve le soorten van hulp kunnen •krijgen Kees van Mil zelf is momen teel verbonden aan het buurt centrum De Kreek, welk cen trum bijkans uit de muren knapt maar dat ook volkomen buiten de wijk waarvoor het be doeld is. Ligt. „De Kiveva- schoolligt midden in de wijk, dus is voor de meeste mensen beter bereikbaar dan De Kreek," meent hij De Kreek is dan ook van plan om enkele activiteiten over te hevelen naar de Van Beveren- straal Gedacht wordt daarbij aan de ABC-cursus (waar bui tenlanders Nederlands leren), de peuterspeelzaal en ook zullen er nieuwe groepen opgericht wor den. „De ruimte aan de Van Beve renstraat leent zich niet zo voor jeugd-activiteiten. want het is er vrij gehorig. De jeugdsoos blijft dus gewoon in De Kreek, maar in het nieuwe centrum kunnen we starten met een be- jaardengroep en met een huis werk- en overblijfklas." De vereniging voor buitenlan ders zal haar eigen activiteiten organiseren m het wijkcentrum en de bewonersvereniging zal spreekuur houden in het nieuwe pand, terwijl er tevens informa tieavonden gehouden kunnen worden. Het oorspronkelijke streven van de SIWW - het verwezen lijken van een spiksplinter nieuw Wijkontmoetingscen- trum West - blijft echter onver kort gehandhaafd, aldus Van Mil „Het blijft toch zeker onze bedoeling om over een jaar of vier, vijf dat nieuwe wijkont- moetingscentrum gerealiseerd Ie hebben." De SIWW start dus in de oude Kiveva-kleuterschool, maar dat moet volgens de initiatiefne mers meer gezien worden als een noodoplossing. „De accom modatie in West is gewoon bar slecht en enige extra ruimte is nooit weg." zo luidt de algemene mening in deze wijk. Voor de leegkomende kleuter school (die zelf in september in een nieuw gebouw m de Aleida- straat start) zijn meerdere gega digden dan alleen de SIWW, maar die komen vrijwel geen van allen in aanmerking voor het pand en de grond. Winkel bedrijven bij voorbeeld hebben zich ook ai als liefhebber ken baar gemaakt, maar het betref fende stukje grond heeft een re creatieve bestemming en mag dus alleen voor dergelijke doel einden gebruikt worden. In de herfst of winter van dit jaar hoopt de SIWW te kunnen beginnen met de verbouwing van het schoolgebouw. Dagmavo voor Volwas senen is de eigenlijke naam voor wat in bij gaand verhaal de Moe dermavo genoemd wordt. Moedermavo is echter dusdanig in het spraak gebruik ingeburgerd, dat de leerlingen zelf het in elk geval alleen maar over Moedermavo heb ben. Die betiteling heb ben we dus maar overge nomen. Dat wil echter niet zeggen dat niet ook mannen naar de school aan de .Stadhouderslaan kunnen komen. Momen teel zit er nog geen man lijke leerling op de school, maar de moge lijkheid voor mannen be staat wel. Het nieuwe schooljaar begint op 4 september. Schiedammers die dan willen starten met het ophalen van oude kennis en het bijleren van nieu we dingen, kunnen zich opgeven bij de Avond- scholengemeenschap Mercunus m Rotterdam. Vermoedelijk is er vanaf het nieuwe school jaar een crèche verbon den aan de dagmavo. Vertegenwoordigsters van de Rooie Vrouwen (van de PvdA) waren gis terochtend m de school bezig de belangstelling voor zo'n crèche te peilen. Is die belangstelling groot genoeg, dan zal er zeker een ruimte voor kleine kinderen inge ruimd worden in het schoolgebouw. Om te horen hoe het eerste jaar Moedermavo verlopen is, maakten we enkele gesprekjes met klas Ic. ROTTERDAM - PPR en PSP in Rijnmond voelen er weinig meer voor deel te nemen aan het programma-overleg voor een nieuw dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond. De animo is gedaald door een brief aan de PvdA van D'66 waarin deze partij deelneming van PPR en PSP aan het overleg weinig zinvol noemt. PSP en PPR noemen het schrijven van de democraten „arrogant" en constateren er een gebrek aan ervaring met het po litieke gebeuren in. PPR en PSP zeggen wel samen met PvdA en CPN te willen werken aan wat „een echt progressief college" wordt genoemd. VLAARDINGEN - Ren nieuwsgierige koe maakte zon dag een wandelingetje over Rijksweg 20. Passerende auto mobilisten wisten te voorkomen dat het dier voortijdig tot run dergehakt werd vermalen en deden bij de Vlaardingse politie melding van de ongemotoriseer de weggebruiker. Deze bracht de koe naar een naburig weitje. Naar de eigenaar wordt nog ge zocht. Vier dode postduiven in een zak werden gevonden op de Rotterdamseweg. Eén van de vier dieren was geringd Ook in dit geval wordt de eigenaar door de politie gezocht. SCHIEDAM In een kelder op het Bart Verhallenplein heb ben inbrekers een visuitrusting gevonden en meegenomen. De waarde van de artikelen ligt volgens de eigenaar - de 48-ja- rige L.X.W. - rond de honderd gulden, maar de schade die in de kelder werd aangericht be draagt een veelvoud van dat be drag. In de verordening- staan on dermeer bepalingen over de voorwaarden waaraan de eige naars van een woningbureau moeten voldoen wanneer zij met hun werk in Vlaardingen willen beginnen. Behalve de bestaande bouwverenigingen en woning corporaties, heeft iedereen die bij het huren van een huis wil bemiddelen daarvoor recht streeks toestemming van het ge meentebestuur nodig. De vergoeding die een wo ningbureau mag vragen als een bemiddelingspoging succes heeft, wanneer de verordening wordt toegepast mag niet meer zijn dan de helft van een maandhuur van het betreffende huis De bemiddehngsvoor- waarden- en -tarieven moeten duidelijk voor het publiek in het bureau worden opgehangen. De gemeente verstrekt vergunnin gen die elk jaar opnieuw ver lengd moeten worden. De bestaande woning- en ka- merverhuurbureautjes moeten binnen drie maanden na de in werkingtreding van de verorde ning een nieuwe vergunning aanvragen. Wie de bepalingen van de verordening overtreedt kan worden beboet met twee maanden hechtenis of 300 gul den boete. De werkwijze van veel wo ningbureaus bestaat hieruit, dat zij zich vaak voor een beperkte tijd in een gemeente vestigen. Na het grondgebied "bewerkt" te hebben, doeken de bureaus hun kantoortjes op, en vertrek ken naar de volgende gemeente. De Ombudsman stuitte op fraaie voorbeelden van oplich ting in ondermeer Alkmaar. In Amsterdam wordt al gerui me tijd met een verordening ge werkt om die kwalijke praktij ken tegen te gaan. Ook in Rot terdam wordt daar hard aan ge werkt. De gemeente Vlaardin gen laat de mogelijkheid tot in voering van de verordening on derzoeken door verschillende raadscommissies. De VVD heeft in een brief aan het college van B. en W. verwij dering van de montage ge vraagd. Het verzoek is echter overbodig omdat de tentoonstel ling afgelopen vrijdag afliep en de panelen zijn verwijderd. i De tentoonstelling is van de organisatie Verenigd Verzet en m 1973 samengesteld toen Van Agt pogingen deed de drie van Breda vrij te krijgen. Het ge wraakte paneel is er twee jaar geleden aan toegevoegd toen de affaire-Menten ging spelen. Het comité "Fascisme is moord" haalde de tentoonstel ling naar Rotterdam. Woord voerder Stalenhoef van het co mité zegt verwonderd te zijn over de reacties. Stalenhoef: „De bedoeling is geweest aan te tonen hoe de KVP m de loop der jaren onder steuning heeft verleend aan oorlogsmisdadigers. Daarom moet het gehele paneel bekeken worden. Daarop staat ook Mets ten en is een brief te zien van oud-Kamervoorzitter Korten- horst waarin op eerherstel van Menten wordt aangedrongen." „Dat Van Agt er op staat is van weinig betekenis. We heb ben niet wiilen suggereren dat i hij fascistische tendenzen öfc* dersteunt. Ik heb de 'indruk dat men het paneel niet goed gele zen heeft," aldus Stalenhoef.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2