MET SLOOP VAN OUDE BURGEMEESTERSWONING Burger met gemeente in clinch over ingevoerde verkeersregels Gezellig avondje met politieke opponenten m 'Niet alleen naar Van Agt kijken' V oorbereidingen Rij nmondband voor Kerkrade EHBO-ers voor kermisdienst gezocht WAO-ers in Vier Molens Vlakbij h zwembad maar toch niet nat F f School sportdag voor 4 en 5 COMTE FASCISME IS MOORD: School overhoop gehaald Slaagcijfers l zijn beter j na uivoering Mammoetwet l schiedam mM m Twee jaar voor doodslag Radio uit keet gestolen Uitslag visconcours WOENSDAG 5 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA-2 SCHIEDAM - Ten be hoeve van het café-res taurant dat gevestigd zal worden in het oude Ke- thelse raadhuis is de oude burgeraees terswoning aan de Schiedamseweg gesloopt. Nadat jaren achtereen burgemeesters in deze woning gewoond hebben, is met de sloop het toenmalige zelfstan- v dig Kethelse bestaan tot een definitief einde geko men. Raadsel ï?ï-& y De burgemeesterswoning in Kethel, van de aardbol verdwenen. Het stukje Stadhouc.erslaan waarover hooglopende onenigheid is ontstaan. ra.' - IMS» '•fT- v Definitief einde van zelfstandig Kethel In 1890 werden raadhuis en bnrgemeesrerswomng gebouwd om onderdak te verlenen aan de burgemeester (die Kethel toen nog kende) en aan de gemeen teraad van deze zelfstandige ge meente. De laatsté burgemees ters die in de ambtswoning in Kethel gewoond hebben waren Van der Lip en Verveen. Bij het opheffen van de zelf standigheid van de gemeente Kethel verloren ook het raad huis en de daaraan vast ge- bouwde burgemeesterswoning hun functie. Garage Nooteboom heeft tot twee jaar geleden een deel van deze oude gemeente panden in gebruik gehad als kantoor-en woonruimte. fs.'/ W.' v w <k -X.A Ws MAfrStds&Mfarfs/Afottfi'Z j6.S VyJi'yiSA Iry //j/sfas,/' '/4ï C' V Thans is de Rotterdamse bouwonderneming Ostade bezig met plannenmakerij voor vesti ging van een cafe-restaurant in het monumentale raadhuisie. "Wanneer we nu eens kunnen beginnen met de verbouw van het pand is ook ons een raadsel." zo zegt de heer De Laak van Os tade. ''We zitten al ruim een jaar op de vergunning te wachten. Wat ons betreft kunnen we van daag nog beginnen met de ver bouwing. maar de procedure die de gemeente heeft vastgesteld verloopt wel erg traag." Het oude raadhuis zal in de huidige stijl gehandhaafd blij ven. Dat betekent, dat bijvoor beeld de oude borstwering, de plafonds, de deuren en de mu ren zullen blijven bestaan. Al leen het sanitair moet ver nieuwd worden, terwijl er aan de inrichting van het pand na tuurlijk ook het een en ander .gedaan moet worden. De zolder van hel oude raad huis zal tevens in ere hersteld worden. Hier zal de exploitant van het eafe-restaurant een zaal inrichten, die voor bruiloften en partijen en dergelijke beschik baar zal zijn. Vorige week is begonnen met de sloop van de burgemeesters woning. waarvoor :n de plannen van Ostade geen goede bestem ming gevonden kon worden, üe SSN voert die sloopt uit SCHIEDAM - De gezelligheid staat vanavond wel centraal bij de Partij van de Arbeid, die een bijeenkomst heeft georgani seerd voor alle politieke par tijen die meedoen in de Schie- damse gemeentepolitiek. Spij kers met koppen worden er met geslagen, zo heeft de PvdA zich al voorgenomen. Die spijkers zuilen pas weer geslagen wor den als er geen „vreemden" bij zijn. Die vreemden zijn er van avond bij in de vorm van verte-, genwoordigers van het CDA, van WD. D'66. CPN en PPR. De zes partijen gaan rond de verga dertafel zitten op uitdrukkelijk verzoek van de partijen die niet bereid zijn geweest om op een schriftelijke gespreksronde van de PvdA m te gaan. CDA. WD en D'66 hebben be zwaar aangetekend tegen de plannen van de PvdA om met elke partij afzonderlijk om de tafel te gaan zitten Om deze partijen nu gunstig te stemmen is er alsnog besloten tot een ge meenschappelijke bijeenkomst, maar de Partij van de Arbeid heeft daarover bij voorbaat al beslist, dat er toch met over be langrijke zaken gesproken zal worden. Gesproken zal slechts worden over het verdere verloop van de onderhandelingsprocedure: er zal met getracht worden om op het politieke vlak tets verder naar elkaar toe te groeien. Ondanks duidelijke verzoe ken van de overige partijen om de onderhandelingen in alle openbaarheid te houden, blijft de PvdA bij ha-.; van meet af aan ingenomen standpunt om. alles achter gesloten deuren af te handelen De bijeenkomst van vanavond in het oude stad huis zal dan ook slechts door le den van het Schiedamse Corps Politique bijgewoond mogen worden. w./ V» SCHIEDAM - De sport- commissie van de Vereni ging Openbaar Onderwijs (VOO) heeft voor morgen een schoolsportdag geor ganiseerd waaraan alle 4de en 5de klassers van het openbaar lager onderwijs kunnen deelnemen. Om negen uur morgen ochtend wordt in het sportpark Harga op de ter reinen van Hermes DVS gestart met hardlopen, balwerpen. verspringen, behendigheidsoefeningen en korfbalgooien. Rond het middaguur wordt een gro te schooiestafette gehou den. Om circa vier uur wordt de schoolsportdag afgesloten met de uitrei king van medailles. Ouders en andere be langstellenden zijn de hele dag welkom op het Her- mes-veld. SCHIEDAM - De Schiedam mer G. H. Kersten heeft met de gemeente de stri jd aangebonden over pas ingevoerde verkeers maatregelen in en om de Stad houderslaan. Het meningsver schil is zo hoog opgelopen, dat beide kemphanen er aanstaande vrijdag voor moeten verschij nen bij de Raad van State Die instantie moet dan beoordelen wie van de twee partijen gelijk heeft. De Schiedamse burger, zelf bewoner van de Stadhouders laan. heeft beroep aangetekend tegen het besluit van burge meester en wethouders om het gedeelte van, de Stadhouders- laan. dat ligt tussen de Penmng- laan en de ingang van het NoTet- ziekenhuisi voor alle verkeer af te sluiten'. Slechts patientenver- voer is toegestaan op dit stukje laan. en met die beslissing is de heer Kersten het niet eens. Het parkeerverbod dat hetv. college van burgemeester en wethouders heeft ingesteld voor de westzijde van de Juliana van 'Stolbergstraat (tussen Stadhou derslaan en Dr. Noletstraat) is evenmin in goede aarde geval- len bij deze Schiedammer. Het zelfde geldt voor het parkeer verbod dat is ingesteld voor de zuidkant van de Noletstraat. Een wijziging m de verkeers- voorsehriften in de Stadhou- derslaan tussen Westerkade en Penmnglaan. is een ander B en W-besluit dat bij Kersten niet goed gevailen is. De vroege-o si tuatie. waarbij de no ,jde van genoemd stukje laan m de richting van de Westerkade niet ingereden mocht worden, beviel de heer Kersten beter dan de vernieuwde regeling, waarbij de andere kant van de Stadhou derslaan een mrijverbod heeft gekregen. Vrijdagochtend om tien uur zal de Raad van State zich in haar gebouw aan de Haagse Pa leisstraat over het ingewikkelde verkeersprobleem buigen. Of beide vechtende instanties zich zullen verdedigen bij de Raad van State, is nog onzeker. Van de heer Kersten is in eik geval nog niets vernomen over zijn komst; hij geniet momenteel van een waterige vakantie. Ook bij de gemeente zijn de vakan tiedagen momenteel toegesla- J gen. dus of er iemand gevonden kan worden orh het standpunt van burgemeester en wethou- - ders toe te lichten, is nog in stu die. SCHIEDAM - Geplaagd door menig regendruppeltje heeft de Rijnmondband gisteravond een generale looprepetitie gehouden voor haar optreden op het We reld Muziek Concours in Kerk- rade op 15 juli aanstaande. Die. generale werd gehouden op de 'sintelbaan van het Shell sport park De Y'ijfsluizen. Alle passen on tonen die de Rijnmondband over tien dagen in het Limburg se land moet laten zien en horen, werden gisteren nog enige ma len terdege doorgenomen. Voor namelijk het gedisciplineerd marcheren is geoefend. Ook is in de repetitieruimte aan de Nieuwstraat uitgebreid geoefend op de moeilijke stuk ken die de befaamde Schiedam se band op haar repertoire heeft genomen. De Rijnmondband is er extra op gespits om in Kerkrade een goed figuur te slaan, want de band begint onderhand in bin nen- en buitenland een grote naam te krijgen. En die naam wil de band behouden. Aanstaande vrijdag zal het hele repertoire voor Kerkrade voor de aller-allerlaatste maal worden doorgenomen, eveneens op de sintelbaan op de grens van Schiedam en Vlaardingen; een symbolische plaats om te repe teren. Deze oefening vrijdag is door belangstellenden bij te wo nen. Als het weer het toelaat uordt er om half acht begonnen en zal tot negen uur worden doorgegaan. Op bijgaande foto enkele van de ploeterende Rijnmond leden. SCHIEDAM - Met het oog t .op de grote zomerkermis die dit jaar van 5 tot en niet 1? augustus gehouden zal wor den zoekt de EHBO-Schie- dam naar medewerkers die in de hulpverleningskraam willen .staan. Rond de vijfentwintig mensen met een EHBO-di- ploma moeten er voor zorgen dat eventuele ongelukken op het kermisterrein zo snel mogelijk verholpen kunnen worden. De ervaring heeft' geleerd dat op een kermis- dagje heel wat mensen schaaf--of ernstiger wonden oplopen, waarvoor ze zich in de EHBO-wagen laten ver zorgen. De EHBO wil indien moge lijk minstens twee mensen tegelijk voor de hulpverle ning op de kermis inschake len. Schiedammers die over het vereiste diploma be schikken, kunnen zich voor deze zomerse activiteit opge ven bij het secretariaat van de EHBO aan de Burgemees ter van Haarenlaan 1506. ROTTERDAM - De VVD in Rotterdam heeft zich achter de bezwaren van het CDA gesteld tegen de fotomontage die te zien was bij de tentoonsteiling "Fas cisme is moord" in de hal van het stadhuis. Op de montage is Van Agt te zien achter oud-premier De Quay die de CDU-pohtieus Strauss een onderscheiding uit reikt. Ook de liberalen vinden» de montage beledigend. De VVD heeft in een brief aan het college van B. en VV. verwij dering van de montage ge vraagd. Het verzoek is echter overbodig omdat de tentoonstel ling afgelopen vrijdag afliep en de panelen zijn verwijderd. De tentoonstelling is van de organisatie Verenigd Verzet en in 1973 samengesteld toen Van Agt pogingen deed de drie van Breda vrij te krijgen. Het ge wraakte paneel is er twee jaar geleden aan toegevoegd toen de affaire-Menten ging spelen. Het comité "Fascisme is moord" haalde de tentoonstel ling naar Rotterdam. Woord voerder Stalenhoef van het co mité zegt -rwonderd te zijn over de reac.-es. Stalenhoef: „De bedoeling is geweest aan te tonen hoe de KVP in de loop der jaren onder steuning heeft verleend aan oorlogsmisdadigers. Daarom moet het gehele paneel bekeken worden. Daarop staat ook Men- ten en is een brief te zien van oud-Kamervoorzitter Korten- horst waarin op eerherstel van Menten wordt aangedrongen." Dat Van Agt er op staat is van weinig betekenis We hebben niet willen suggereren dat hij fascistische tendenzen onder steunt. Ik heb de indruk dat men het paneel niet goed gele zen heeft." aldus Stalenhoef. ROTTERDAM - De recht bank heeft de 33-jarige Arlindo F. uit Rotterdam wegens dood slag tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Bij een café ruzie op 19 maart stak de man met een mes Eduardo Vencente dood. De officier had vier jaar gevangenisstraf geeist. SCHIEDAM - De bijeen komst voor en van veront ruste WAO-ers is ver plaatst van zaal Irene naar het Dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan. In Irene kon het Inïtiatiel'comité; WAO- Schiedam slechts de be schikking krijgen over een klein zaaltje. Aangezien de initiatiefnemers echter een grote opkomst verwachten moest op het laatste mo ment worden omgezien naar een grotere zaal. Die is nu gevonden in het dienstencentrum. Gesproken zal worden over de problemen waar voor WAO-ers komen te staan als de bezuinigingen van Van Agt doorgevoerd zullen worden. Om acht uur begint de bijeenkomst in zaai 5. passer en een SCHIEDAM - Een doos. een Parkerset handvol balpennen zijn ver dwenen uit een lokaal m de W. A. van Lieflandschool aan de Prinses Beatrixlaan. De daders konden binnenkomen na eerst een ruit vernield te hebben. De schade die werd aangericht in diverse klaslokalen loopt vol gens het hoofd van de school m de honderdjes. Gedacht wordt dat de inbraak ƒ600 schade heeft veroorzaakt, terwijl de waarde van de ontvreemde spullen ook nog eens ettelijke tientjes bedraagt. SCHIEDAM Uit een houten keet van drukkerij Steens in de Overschiesestraat hebben onbe kende inbrekers een draagbare radio ter waarde van 150 weg genomen. Men kon binnen ko men na eerst een rüit van de keet te vernielen. De aangerich te schade bedraagt volgens de eigenaar circa 50. Hij heeft van de vernieling en de beroving aangifte gedaan bij de politie. SCHIEDAM Het tweede concours om het viskampioen- schap van Schiedam is gewon nen door H. G, van Zetten. Het algemeen klassement wordt ook door hem aangevoerd. Het derde concours vindt plaats op zater dag 2 september. Na afloop- daarvan zal de iskampioen van Schiedam pas i kend zijn. Uitslag 2e concours 1 H G van Zetten. 206 cm, Z H van Es, 1»: cm. 3 E Steeg 189 cm, 4 G. Zuldgeval, 131. cm en 5 A. Brok ing, 156 cm. Het algemeen klassement na twee con coursen H G val Zetten, 352 an, 2 H van Es. 250 cm. 3 T Steens. 240 Cm, 4 G Zuidgeest. 233 cm en 5 A Br&Ming, 22» cm -V - «OtL.V. We» SCHIEDAM m Als er dan niet gezwommen kan worden in het' zwembad Groenoord, dan kan er wel op andere wijze in de buurt van het zwembad aan wa-. tersport gedaan worden, zo heb ben enkele jeugdige bewoners van Groenoord gistermiddag gedacht Dus pakten ze hengels hun dobbers en draad en gingen in het natte gras van de Bea trixlaan zitten wachten op vis jes. De wormen en deegballen die het duo gebruikte om de vissen te verschalken lieten echter qua kwaliteit kennelijk noga! te wensen over, zo moet gevreesd worden, want veel vissekoppen kwamen er niet naar boven om de druilerige Schiedamse we reld te bekijken en om toe te happen. Wetend dat ze niet droog zou den blijven, hebben de jonge vissertjes de voorzorg genomen om een paraplu mee te nemen. Desondanks waren ze ongetwij- teld liever languit in het nabij gelegen zwembad Groenoord gaan liggen, om zich aldaar vol ledig nat te iaten worden. ROTTERDAM De results- ten bij het voortgezet onderwijs in Rotterdam zijn verbeterd sinds de invoering van de mam- - moetwet. Maar het kan nog be- j ter. zo concludeert wethouder Mastik (Onderwijs) in de nota Voortgezet Onderwijs. Mastik: „De slaag- en faalcij- fers in het Rotterdamse onder wijs wargn bepaald met roos- kïeui'jg toen de mammoetwet werd ingevoerd. Dat ligt nu an ders. maar met de gevormde scholengemeenschappen is meer te bereiken." Ongeveer tien jaar geleden is Rotterdam gestart met de invoe ring van de mammoetwet Dit had de komst van de schotenge meenschap als gevolg. Er is sinds die tijd echter niet statis tisch bijgehouden wat de effek- ten van de nieuwe onderwijs vorm waren. Mastik heeft de gegevens, voor zover yoorradig. op een rij laten zetten,. Aan de bevindin gen heeft hij een aantal conclu sies verbonden die gistermorgen ih grote lijnen door de raads commissie Onderwijs zijn on derschreven. Eén van de bevindingen is dat de brugkiasperiode verlengd moet Worden tot twèe en moge- li |k drie jaar. op die scholenge meenschappen waar dit nog niet het geval is. Verder moet bekeken worden of de tijd die buiten de lessen besteed wordt juist is verdeeld. De mdruk bestaat bnvoorbeeid dat te veel tijd besteed wordt aan administratie tn vergelij king tot de begeleiding van de leerlingen. Ook de verdeling van de aan-, dacht over de leerlingen moet onder de loep worden genomen. Het komt nu voor dat de ene le raar een gering aantal leerlin gen heeft, waardoor op de ande ren een te zware last ligt. De voorgestelde maatregelen moeten tot een grotere greep lei den van het gemeentebestuur op het voortgezet'onderwijs. omdat deze instantie tevens schoolbe stuur is. Die taak heett in de af gelopen jaren te weinig aan dacht gekregen, vindt Mastik. Rotterdam verschilt hierin ove rigens wemig of niets van ande re gemeenten. De invloed van de gemeente als schoolbestuur moet er verder o.m. toe leiden dat: de doorstroming van bijvoor beeld Mavo naar Havo nog soe peler verloopt, het vak maatschappijleer meer aandacht krijgt en er meer gedaan wordt aan het vak mu ziek. alhoewel hierbr vooral or ganisatorische en f'nanciele problemen grote struikelblok ken zijn. Het doet is het onderwijs te verbeteren, gehjkere kansen voor de leerlingen te scheppen en de toetreding tot de arbeids markt te vergemakkelijken. De nota Voortgezet Onderwijs is ook gemaakt om een antwoord te krijgen op de vraag wat ge daan moet worden als het aantal leerlingen in de jaren '80-'90 te rugloopt.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2