KLM-proces in New York uitgesteld Amerikaanse computers niet naar Sowjet-Unie 2XE) SKOL 24 pijpjes V\é i toeristen in Dierenliefde met ongeluk bekocht Uit auto gegooid Hittegolf in Spanje BANKSTELLEN Bexe unieke badhanddoek is gauw verdiend li I -I 1 1 I J injJ nn.il J Weer protest tegen Narita liet UW'i- Tegelaar (D'66) kandidaat Fokker succes Vader mag bestelde9 baby niet bezoeken Dood in bed gevonden mm Koel INFORMATIE OVER BEZORGING: Diamand directeur Royal Philharmonic i Wateroog gebeurt 1 vandaag. V ■-■■--■v-;ï. :•■>/-' si'- ,.v. «8 «és» Woensdag 19 juli 1978 «34e jaargang no. 9532 i NEW YORK - Het KLM-proces dat vandaag zou be ginnen, is op verzoek van de KLM-ad.vocaten uitge steld tot 2 augustus. De Nederlandse luchtvaartmaat schappij probeert de rechtszaak over te hevelen naar ons land, wat voor de KLM het voordeel zou hebben dat een "thuiswedstrijd" gespeeld wordt. Mocht de KLM het proces verliezen, dan zouden de kosten hier ook aanzienlijk lager uitvallen dan in de Verenigde Staten in dit soort zaken het geval is. tijdelijk Doe mee met de SKÜC raamhanqer-aktie. Zie verder pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Twee broertjes van zes en zeven zijn vanmorgen gedood bij een brand in een bovenhuis in de Rotterdamse Oranje boomstraat. Nadat de uitslaande brand ge blust was, werden de twee verkoolde li chaampjes gevonden. Tot op dat moment was het onzeker geweest of de twee jongens nog in het huis waren. De brand woedde in het woonhuis Oranjeboom straat 106, waar de 26-jarige mevrouw N.J.M. Ferwer- da-de Jong met haar twee zoontjes woonde. De vrouw sliep op de achterkamer, haar zoons Elbert (7) en Ro bert (6) sliepen op zolder. Met groot materiaal bestreed de brand weer de uitslaande brand in de Oranje-' boomstraat, die twee kinderlevens eiste. Er werden onder meer een hoogwerker en een ladderwagen in gezet. Voorkomen werd dat het vuur oversloeg naar ande re woningen. Het pand brandde geheel ÏX Be! 010 -147400 (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Steeds minder toeristen overnach ten in de Rotterdamse hotels. Toch is de hotelbezetting tot nu toe dit jaar niet teruggelopen. Dankzij een groot aantal congressen en méér mensen die voor hun werk in Rotterdam verblijven werden de wegvallende plaatsen van de toeristen ingenomen door anderen. mm (Van een onzer verslaggeefsters) GRONINGEN In een woning boven het restaurant „China" in Groningen zijn gisteren twee dode Chine zen gevonden. Ze lagen in pyama op bed. De politie vermoedt dat de mannen zijn vergiftigd. Misdrijf wordt niet uitgesloten geacht. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 BV Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. 0 Sm ics van 6 en 7 vW'S ^"'i'' bij brand omgekomen ^>',7 fM liC. >MS* *T 'w.s.j i Mi1 S«V>. $£t« mmm VS.i-y «wss l®S?#SfeS4ï mwzt'. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - li.92.00 14.74.00 Het proces is aangespannen door de inmiddels ontslagen in terne accountant Jos de Wit. Hij beschuldigt de KLM en de heren Orlandini (president-directeur), WASHINGTON - De Ameri kaanse president heeft vanmor gen een verkoopcontract voor computers die aan de Sowjet- Unie zouden worden geleverd geannuleerd. Carter heeft deze stap genomen naar aanleiding van de veroordeling van dissi denten in de Sowjet-Unie. De computers waren bestemd voor het Russische persbureau Tass. Volgens regeringskringen in Washington overweegt Carter verder een stelsel van vergun ningen in te voeren voor de le- veing van materiaal voor de olie-exploratie in de Sowjet- Unie. Veel Congresleden dron gen na de veroordelingen van de dissidenten Sjaranski en Ginz- burg aan op represailles. Functionarissen van het Tass- kantoor in het Amerikaanse San Francisco zijn vandaag ontbo den op het ministerie van bui tenlandse Zaken. Kielman (general-manager KLM in de VS) en Bakker (hoofd van de interne accoun tantsdienst) van contractbreuk en wanbeleid. Het Vrije Volk heeft hierover de afgelopen we ken regelmatig verhalen gepu bliceerd. Op het laatste moment zijn de KLM-advocaten Fellner en Ro- vins gekomen met hun verzoek aan het Hooggerechtshof in New York om de rechtszaak af te ge lasten.- Volgens hen leent de zaak zich eerder voor behande ling in Nederland, waarbij er te vens op gewezen wordt, dat de Amerikaanse rechtbanken overbezet zijn. Uit het hele "papieren of fensief" blijkt, dat de tactiek van de KLM niet in de eerste plaats gericht is op het weerleg gen van de beschuldigingen van De Wit, maar op uitstel en ver plaatsing van de rechtszaak. Af gezien van de "thuiswedstrijd" en de eventueel lagere schade in Nederland is er nog een derde punt, dat het voor de KLM be langrijk maakt om de zaak in Nederland af te werken: Hier zou gebruik gemaakt kunnen worden van andere advocaten. De in de Verenigde Staten op tredende KLM-advocaten Fell ner en Rovins zijn vrienden van de hevig omstreden Kielman en ze waren bij een aantal beden kelijke activiteiten van deze ge neral-manager van de KLM in New York betrokken. Wanneer het proces in New York wordt gevoerd zal de kennis van de ac tiviteiten van de advocaten on getwijfeld worden uitgebuit door de verdedigers van De Wit Omstreeks négen uur van morgen werd de vrouw wakker. Zij zag dat de voorkamer van het huis in lichterlaaie stond en riep de jongens, zo vertelde zij later. Eén van de twee heeft nog teruggeroepen, zo heeft de vrouw tegenover de politie ver klaard. Daarna vluchtte zij in paniek het huis uit en werd zij bij buren opgevangen. De brandweer werd om streeks kwart over negen ge waarschuwd. Omdat op dat mo ment nog steeds onzeker was ol" de twee jongens nog in het huis waren werd een middenalarm gegeven. De felle, uitslaande brand was in ongeveer een half uur bedwongen. Bijna een half uur later, tegen kwart over tien, werden de lichaampjes van de jongens gevonden. De rook en TOKIO - Tegenstanders van de nieuwe luchthaven van To kio bij Narita zijn vanmorgen opnieuw in actie gekomen. De spoorlijn naar de luchthaven werd met betonnen blokken af gestoten en aan de bovenleiding gen werden autobanden gehan gen. Al twaalf jaar wordt er tegen de luchthaven actie, gevoerd. In die tijd zijn zes mensen om het leven gekomen bij demonstra ties en meer dan 8500 gewond. CELDROP - Een 56-ja rige automobilist uit Gilze die met zijn wagen op de snelweg bij Celdrop ab rupt stopte om "een loslo pend poedeltje op te pik kenheeft die levensge vaarlijke manoeuvre gis teren met enkele gebroken ribben en een hersen schudding moeten beko pen. De man stopte zo onver wacht dat een achter hem rijdende Belgische vracht wagen niet tijdig meer kon remmen en de auto van de Cilzenaar totaal vernielde. Het slachtoffer zei later tegen de politie dat hij was gestopt omdat hij meende dat het poe deltje uit een auto was ge zet en op de snelweg zeker zou worden aangereden. Verkoop via detaillist Vrij veel bewolking met plaatselijk buien. Matige, later aan de kust nu en dan krachtige westelijke wind. Minimum tem peraturen ongeveer 11 graden, maximum temperaturen circa 16 graden. 20 juli zon op onder CÖ.43 21.48 maan op onder 21.42 06.17 (géén ander nummer) Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19,00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder "adressen" op pagina Strips LONDEN - Peter Diamand, de vroegere directeur van het Holland Festival, is benoemd tot algemeen directeur van het Royal Philharmonic Orchestra in Londen. Op het ogenblik is hij directeur van het Festival van Edinburg ir Schotland. Per 1 oktober zal hij zijn nieuwe taak aanvaarden. Een woordvoerster van de WV schrijft de verminderde toeristische belangstelling voor de Rotterdamse hotels toe aan het feit dat Nederland voor de buitenlanders steeds duurder wordt. De hotels in Amsterdam en Den Haag kampen met de zelfde problemen. .Overigens is er volgens haar nu het hoogseizoen is aangebro ken wel sprake van topdrukte. „Alle klasse hotels zijn voor 80% en meer bezet." De drie grote attracties in Rotterdam, Euromast, Spido en Diergaarde Biijdorp, maken op het ogenblik ook drukke tijden door. Zij merken nauwelijks iets van een teruglopende tóe- ristenstroom. Wel heeft de re genperiode van eind juni begin juli de toeristenstrocm naar Rotterdam wat opgehouden. De Euromast telde op 2 juii ongeveer 200.000 bezoekers, vol gens directeur Van Raatte onge veer evenveel als vorig jaar. „Tot dusver klagen we niet. We hopen op meer. En dat kan ook, want de vakanties liggen an ders, meer verspreid waar het seizoen vorig jaar in de eerste week van augustus ophield, loopt het nu door tot en met de derde week." De haven rondvaarten van de Spido lopen op het ogenblik als een trein, aldus een woordvoer der. Tot nu toe dit jaar heeft de Spido ongeveer 260.000 mensen de havens laten zien. „Dit weer is mooi voor ons: een beetje kwakkelig. Wordt het erg warm, dan gaan de mensen naar de stranden. Is het koud, dan blij ven ze thuis." Ook de diergaarde Biijdorp merkt nu de topdrukte van het hoogseizoen. Tot eind juni telde de dierentuin ongeveer 320.000 bezoekers. ..In de regenweken hebben we een kleine achter stand opgelopen ten opzichte van vorig jaar. Maar nu halen we dat weer in." aldus een woordvoerder. f -t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De oud-wet houder van 'Spijkenisse van D'66. Dick Tegelaar, is de kandi daat van dié partij, voor het da gelijks bestuur van Rijnmond. Tegelaar werkt thans ais voor lichter bij de Dienst Stadsont wikkeling van Rotterdam. Hij zou de portefeuille volkshuis vesting} Cultuur en Recreatie moeten gaan beheren. Deze portefeuille is de eerste keus van de Democraten, twee de op de verlanglijst staat mi lieuhygiëne, energiebeleiden volksgezondheid. De aangewe zen man hiervoor is lijsttrekker drs. J. Rang. Overdekt met. blauwe plekken en schrammen werd deze hum mel gevonden in het struikge was langs de weg vlakbij het Amerikaanse Springfield m California, tiet kind was nog geen twee uur oud. toen het werd ontdekt. De doktoren hebben uit de verwondingen,- die het vonde lingetje had. opgemaakt dat het uit het raampje van een auto in de struiken is ge- gooid. Onder het toeziend oog txm zuster Mar- ir garet Quaburrl ■Mm knapt de baby ,i nu op in het kinderzieken- huis in Fresno. de vlammen moeten hen op zol der totaal verrast hebben. Het bovenhuis brandde geheel uit. De oorzaak van de brand, die naar alle waarschijnlijkheid is begonnen in het woongedeelte van het huis, is nog niet bekend AMSTERDAM De nationale luchtvaartmaatschappij van Ni ger, Air Niger, heeft een Fokker F-27- Friendship gekocht. Het aantal verkochte F-27-toestelIen is hiermee gekomen op 675, in clusief de 205 vliegtuigen die Fairchild in de VS in licentie maakte. LONDEN - De jonge Britse prostituee, die had geweigerd een door een echtpaar bij haar "bestel de" baby af te staan, heeft opnieuw een rechtzaak gewonnen. Ze had beroep aangetekend tegen de uit spraak van een lagere rechtbank, die de vader van het kind het recht had gegeven zijn nakomeling te bezoeken. Eerder ioos al door een rechtbank be paald, dat de prostituee de baby zelf mocht houden. De vrouw had van een echtpaar ruim 20.000 gul den gekregen om via kunstmatige inseminatie een kind te krijgen, dat het echtpaar zelf niet kon verwekken. Toen de baby eenmaal geboren was wil de de moeder het echter met meer afstaan. De rechtbank, die (jute ren de vader zijn bezoe- kersrevht ontnam, heeft de prostituee aangeraden het kind later maar een teug ent je omtrent zijn va der te vertellen. Dat hij op zee is gestorven of zoiets" aldus de rechter. Twee Chinezen vergiftigd? Een van de doden is de heer Sing Li (30). bewoner van het pand en mede-eigenaar van het restaurant. De ander is vermoe delijk zijn vriend Yiu Seng Watt (39). Familieleden of kennissen die de man kunnen identificeren heeft de politie nog niet kunnen vinden. Ook is nog onbekend of de man in Groningen woont of wellicht zi jn vakantie bi de heer Sing Li doorbracht. De doden zijn gistermorgen gevonden door een Chinees, die de zaak wilde openen. Het res taurant was maandag gesloten. Nadat bij de voorlopige sectie het vermoeden van vergiftiging was gerezen, heeft dr. Groene- veld, hoofd van het Gerechtelijk laboratorium in Rijswijk, giste ren opnieuw sectie verricht, de uitslag is nog niet bekend. MADRID - De ergste hitte golf sinds jaren heeft gisteren in Spanje een voorlopig hoogte punt bereikt met 50 graden Cel sius in de provincie Granada. In enkele plaatsen in Andaiusie werden temperaturen gemeten tussen de 44 en 47 graden. In de Spaanse hoofdstad Ma drid heerst overdag een tempe ratuur van 38 tot 40 graden. Aan de kusten is het wat minder heet. Aan de Atlantische kust komen de temperaturen niet ho ger dan 25 graden, aan de Mid dellandse Zee is het iets meer dan 30 graden. klassiek, modern en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabrleksloonzelen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tet. 010-12.64.61 Ik geef hiermee op ais nieuwe abonnee: Naam Adres Plaats Soort abonnement: Okwartaal □jaar Hiy' zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 'i weken gratis Bezorg deze handdoek ats beloning bij Naam afzender Adres: Plaats U A dn ifiiuff

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1