Gemeente mag 270 ton uitgeven Jeugdbieb dicht m Jeugdhaven zoekt medewerkers woonerf fllÉ? Groter aantal ongelukken schiedam WOENSDAG 19 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA Z VLAARDINGEN De Vlaardingse kunstenaar Leo Man in *t Veld wil voor de Nederlandse schelpenverza- melaar een encyclopedie gaan uitgeven. De Vlaardin- ger is zelf een verwoed verzamelaar, „en anderen wil ik graag van mijn opgedane kennis laten meegenie ten", licht hij zijn dadendrang toe. Buitenland 'Verstild leven' Een gedeelte van de verzameling van Leo Man in t Veld. Leo Man in t Veld met twee van de grootste schelpen uitzijn verzameling. m Toneel voor Jeugdlanders. SCHIEDAM - In één opricht temwsmmmmmmmimfm aekeken naar het werk op een kranteredaktie; een kinderkrant weliswaar, Gespannen werd er in De atk ge gemaakt door Johan Hobo. mm. Sa? •Het Frans Halsplein moet in de toekomst meer speelmogelijkheid bieden aan kindertjes uit de Westwijk. Vlaardingse schelpenencyclopedie En „anderen" zijn er genoeg. „In Nederland zijn er ongeveer honderdtwintigduizend verza melaars van schelpen", weet Man in 't Veld. „Over het alge meen komt er op het gebied van publicaties vrij weinig naar buiten. In de zeventiende eeuw is er voor het laatst het soort boek uitgekomen dat lijkt, op wat ik nu in beperkte oplage wil gaan uitgeven. Om kosten te be sparen worden het geen etsen-, maar offsetdrukken. Alle appa ratuur hiervoor heb ik zelf aan geschaft. zodat het drukwerk in eigen beheer vervaardigd kan worden. Het is de bedoeling, dat elke maand vier bladen ver schijnen". „Kunstliefhebbers kunnen de bladen eventueel inlijsten, zodat ze elke maand wat nieuws in huis hebben. Maar de gehele op zet is eigenlijk bedoeld voor de schelpenverzamelaar". Voordat het eerste blad van de persen rolt, moet Man in 't Veld verze kerd zijn van duizend inschrij vingen. De kosten zulten dan rond de honderdtwintig gulden per jaar te komen te liggen. Zijn interesse voor schelpen is inmiddels een tijdrovende hob by geworden. JEike dag ben ik er uren mee bezig, in mijn col lectie heb ik nu ongeveer dui zend exemplaren". De schelpen liggen opgetast en uitgestald in kasten en vitrines. „Algemene interesse voor de natuur leeft bij mij al van jongs af aan. Naast schelpen verzamel ik al lerlei dingen zoals schedels en opgezette dieren," aldus Man in 1 Veld. die ook nog wat levende have heeft rond stappen. De mooie schelpen uit de ver zameling van de kunstenaar ko men veelal uit het buitenland. „Ik moet wel altijd aan kennis sen vragen of ze wat voor me mee willen nemen. Zelf ben ik niet in de gelegenheid om daar schelpen te zoeken. Ik moet het hebben van ruilbeurzen en win kels. Doorgaans is daar wel een mooie schelp op de kop te tik ken. Ook door kippegrit uit te zeven bij een sterke lamp heb ik leuke schepjes gevonden. Na tuurlijk zoek ik de Nederlandse stranden af. maar veel bijzon ders is daar niet te vinden". De Vlaardingse kunstenaar beeft voor zijn encyclopedie al een aantal schelpen op papier staan. Met een fijne tekenpen wordt in zeven uur het beeld vastgelegd. Na voltooiing van bet werk wordt de tekening on dersteboven opgehangen, „zodat ik er een nieuwe kijk op krijg. Het is dan net. alsof iemand an ders de tekening heeft ge maakt," vertelt Man in 't Veld. Voordat zo'n tekening omge keerd aan de wand hangt heeft hij ai aardig wat voorbereidin gen achter de rug. „Het is moei lijk uit te leggen wat ik precies doe. In ieder geval ga ik niet zo maar wat tekenen. Ik raadpleeg veel boeken. Als blijkt, dat ik een schelp niet zelf in mijn ver zameling heb, leen ik deze bij een bevriende verzamelaar. Dan moet de schelp eerst een paar dagen in huis zijn om bekeken en bevoeld te worden". Een voorproefje van wat er mogelijk allemaal in de encyclo pedie komt te staan geeft de kunstenaar op zijn tentoonstel ling „Verstild leven", die mo menteel in De Kattenbeker aan het Liesveld wordt gehóuden. Man in *t Veld exposeert daar tot 2 september met werk, schel pen en koralen. Wie meer over de encyclopedie wil weten, kan in de Kattenbeker terecht of bij Leo Man in 't Veld thuis aan de 2e Maasboschstraat 27. Volgens Joop van Dorp, hou der van de expositieruimte, is de tentoongestelde collectie - teza- mengebracht door verschillene verzamelaars - er een van zeld zame en bijzonder waardevolle schelpen. Onder hen bevindt zich de „Chariona tritonis", een schelp die in Nieuw Guinea als roephoorn wordt gebruikt. SCHIEDAM - De gemeente mag maar liefst 270 ton uitgeven (of tewel 23 miljoen) zo beeft Gedeputeerde Staten aan bet gemeenlebe- stitor laten weten. Meer dan de helft van dat bedrag is bestemd voor de Gemeentelijke Technische Bedrijven, die een nieuwe pand moe ten betrekken. Andere plannen die de ge meente van de provincie mag gaan uitvoeren zijn bij voor beeld het bevolkingsonderzoek voor mannen, het informatie- verstrekken aan buitenlanders, geld voor de wijken, grid voor de brandweer en politie. Tevens is een groot bedrag uitgetrokken om diverse openbare gebouwen toegankelijk te maken voor ge handicapten. Bijna vier miljoen mag de ge meente uitgeven voor het reno veren van het beroemde (of be ruchte") huizencomplex L in De Gorzen. SCHIEDAM - In de maand juni zijn dit jaar meer ongeval len gebeurd dan in dezelfde maand vorig jaar. In totaal de den zich 190 ongelukken voor, in T7 waren dat er 146. In 78 (37) gevallen was er sprake van zware schatte, in 140 (104) gevallen lichte schade en 8 (5) gevallen bleven zonder scha de. Bij al die ongelukken deden zich 6 zwaargewonden voor (vo rig jaar 3) en 22 (1) lichtgewon den. Belangrijkste oorzaken van de .ongelukken waren het niet ver lenen van voorrang, het te dicht op elkaar rijden, onvoorzichtig achteruit rijden, onoplettend heid tenslotte als vijfde oor zaak noemt de politie het slip pen. SCHIEDAM - Omdat toch heel Schiedam op vakantie is, heeft de bibliotheek gemeend haar deuren ook wel te kunnen sluiten. Ze doet dat dan ook tot 31 juli. Zowel de hoofdbiblio theek aan de Lange Haven als de jeugdbieb aan de Korte Ha ven zijn deze periode gesloten. Voor het lenen van boeken kun nen de achtergebleven Schie dammers in alle andere filialen van de bibliotheek terecht Toneel en zwemmen vermaken vakantiejeugd in Schiedam y^f^hrtl VID Jeugdland - de kindenrakantie- akthritrit bij uitstek - geweldig pech Tegelijk met de start van bet door ben georganiseerde spektakel is de zoo doorgebro ken, die niet alleen kinderen naar Jeugdland lokt, maar ze te vens verleidt 1st een duik in bet zwembad. Toen het er aan het begin van dit zomerseizoen nog gunstig uitzag met de weergoden, heb ben veie jeugdigen (maar ook ouderen) op voorhand een abon nement voor zwembad Groe noord gekocht in de hoop dat er veel gezwommen zou kunnen worden. Welnu, nat is iedereen vaak genoeg geworden, maar dat kwam bepaald niet van het zwembad. Het gemis aan zwemmogelijk- heden moet nu - nu het een beetje mooier weer dreigt te. worden - zo goed mogelijk goed gemaakt worden. Vandaar dan ook dat menige Schiedamse ouder z'n telg thans min of meer dwingt om naar het zwembad te gaan. teneinde het zwemabon nement nog enigszins te recht vaardigen. Spelen in Jeugdland schiet er dan soms noodgedwon gen bij in. Toch is er echter nog een re spectabel aantal Schiedammert- jes dat Jeugdland verkiest bo ven het zwembad, en zo waren er ook gisteren op de tweede dag van Jeugdland weer voldoende kinders te vinden, die "iets" bij Jeugdland deden. Na de start van maandag op het Stadserf. trokken de Jeugd landers nu alle Schiedamse wij ken in, met uitzondering van het centrum en West Die kennen op andere dagen wel weer aan bod. Grootste attractie vormde gis termiddag het optreden van de theatergroep Johan Hobo in het centrum De Ark op het G roe- noordse Hargpiein. Piet Punt Matje Komma en Willem Punt spelen in het stuk drie leden van een kinderkrantredaktie die moeten zien om hun kinder krant volgeschreven te krijgen. Dat levert het drietal nogal wat moeilijkheden op Voor een gevulde zaai speel den Rob Roeleveld, Tingue Don- gelmans en Johan Hobo hun k ran te be richten in de vorm van korte toneelstukjes en liedjes. Sport en Spel had jeugdland gisteren ook te bieden in de wijk Groenoord, waar aan de Orelio- singei allerlei activiteiten ont plooid werden. Eenzelfde spórt- instuif werd gehouden aan de Maasboulevard, terwijl op het Wibautplein en EdUonplein "kreatlvlteit" gegeven werd Weer meer woning zoekers SCHIEDAM In de maand juni heeft de stad Schiedam er 33 woningzoekenden bi jgek re gen in vergelijking met de maand mei. Het totaal aantal matsen dat bi deze stad op zoek is naar een goede woning is daarmee terechtgekomen op 'ning, woont bijna driekwart reeds zelfstandig. Van deze groep hebben 13 in geschrevenen in juni een huis toegewezen gekregen. 4237 Van dit aantal woont mo menteel ook al op de een of an dere manier in Schiedam; de overigen wonen elders maar willen te zijner tijd naar deze stad verhuizen. In de vorige maand kreeg het gemeentelijk huisvestingsbu reau (tegenwoordig aan de VGravelandseweg) ruim dui zend bezoekers, die kwamen om te informeren hoe het met hun kansen op een woning stond. Van het totaal aantal inge schreven woningzoekenden kon het huisvestingsbureau de vori- ge maand 65 aan een woning helpen; tien mensen die niet waren ingeschreven zijn even eens geholpen. Een groot deel van de 5026 wo ningzoekenden is momenteel al voldoende gehuisvest maar is desondanks op zoek naar iets beters (1822 mensen). Een ande re grote groep wordt gevormd door de bejaarden, die over het algemeen wel dringend betere behuizing móeten hebben (559). Dan zijn er nog eens 489 aan staande echtparen en 181 ge trouwde stellen die een huis zoeken. Een laatste grote groep woningzoekenden zijn de al leenstaanden die de leeftijd van 18 hebben gepasseerd. Deze groep bestaat uit 449 woningzoe kenden. Van de 739 mensen die buiten Schiedam wonen maar hier wel zijn ingeschreven voor een wo- SCHIEDAM - Teneinde alle clubactiviteiten goed te kannen laten verlopen is de Jeugdhaven Nieuw land uit de gelijknamige wijk op zoek naar vrijwillige medewerkers of -sters. Door al lerlei omstandigheden heeft een aantal vaste medewerkers het dub- en buurthuis onlangs ver laten. Sommige plaatsen zijn in middels al weer door anderen ingenomen, maar in diverse groepen wordt nog met gebrek tmt mm. en YTOttW kracht g£- kampt. Zo bestaat in de Jeugdhaven onder meer een peutergroep. die altijd vrijwilligers gebruiken kan, evenals de jeugdgroep, de tienersoos, de herengroep en de damesgymgroep, de werkgroep wonen en leven en tenslotte de bar en het magazijn die ook graag een paar handen extra zouden zien. yf Nieuwlanders of bewoners uit andere wijken die mee willen werken aan het club- en buurt huiswerk van de Jeugdhaven Nieuwtand kunnen zich bij het gebouw in de Albardastraat 65 aanmelden. SCHIEDAM - In de Westwijk zullen weer een aantal straten en pleinen door de gemeente on derhanden genomen worden, teneinde ze een betere aanblik te geven. Eén van de pleinen die onder het mes zal gaan is bet Frans Halsplein, waar betere speelvoenrfeuingen voor de buurtkinderen gemaakt zullen worden. Volgens gemeentewerkers is het goed mogelijk om met zere beperkte voorzieningen een doelmatiger gebruik te knnnea maken van het speelterrein op het Frans Halsplein. De ge meente denkt daarbij bij voor beeld aan het Ceit dat een simpe le groene beg een uitstekende gelegenheid is om in verstop pertje te spelen. De bewoners van het Frans Halsptein worden door de ge meente uitgenodigd om samen met vertegenwoordigers van de bewonersvereniging van Schie dam West plannen te gaan be denken voor het verfraaien van het plein. Ook voor de Albert Cuyp- straat. De Genestetstraat. Van Dijckstraat. Pieter de Hoogh- straat en een deel van de Jan Steenstraat heeft de gemeente verbeteringen in petto. Bit al deze straten moeten vertegen woordigers komen om een werkgroep te kunnen gaan vor men. die dan aiie ideeën en mo gelijkheden moet gaan inventa riseren. Eén van de redenen van de gemeente om de straten aan te - pakken is dat er een betere ver- deling van de beschikbare par-, keelruimte komen moet. Ook' zou de gemeente graag zien dat de straten wat smaller en ver keersluwer zouden worden, waardoor het voor spelende kinderen, wandelaars en fiet sers aangenamer toeven is in de Schiedamse buurtstraatjes. Voor andere straten in de wijk west zijn de verbeterings- plannen al rond. Na enkele in spraakavonden hebben de be woners van de Alb. Thl jmstraat, de Dirk van Wassenaarstraat en de Potgieterstraat beslist wat er met hun straten gebeuren zaL Zo zullen er ettelijke speelvoor- zieningen komen, alsmede bo men. fietsklemmen en parkeer plaatsen.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2