van iverklust en animo Taaie tantes goed op dreef in de zon T abletten verloren Een Schiedams fotograaf van toen Directeur Passage Theater stapt op 'Klein beetje wrang gevoel' hand v. d. Moezel ifins 330.- Goed gefikst met.... 139.- Inschrijving Zeer lezens waardig boek over Jan van Diggelen S Een jaar cel voor heroïnedealer Schie 40 - Tel. 267973 Duobiocs Wasemkap i Rheem boiler Caravan- boiler f Q f Toiletkast Allibërt Wij hebben alles voor de handige doe-het-zelver, en... bent u niet zo handig? Geen nood: ons advies is gratis! If 4s Schiedam ZATERDAG 22 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINAT SCHIEDAM - „het NIVON is beslist niet dood; inte gendeel het bruist van werklust en animo. Het is mis schien op het eerste oog een oude club, maar dan wel eentje met een jong hart. Alhoewel het één van de oude oolwerken van het socialisme is, staat het NIVON open voor iedereen. Maar het is geen kleurloze vereniging; we zijn bezig een duidelijk maatschappij-betrokken organisatie te worden." Dat zeggen de heren Ouweneel en Post, bestuursleden van de afdeling Schiedam van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk, zoals het NIVON voluit heet Niét schools De taaie tantes wa- ren goed op dreef. ^*5 V NIVON-bestuursleden Ouweneel en Post: „Het NIVON is beslist niet dood: het bruist van werklust en ammo." Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 m I Passage-directeur Henk Berg is niet gewenst in Schiedam SCHIEDAM - Direc teur Henk Berg van het Passage Theater stapt op. Begin volgende maand vertrekt hij naar een Rotterdamse bioscoop. Aanleiding tot zijn vertrek vormt de manier waarop hij door de gemeente behandeld' is. „Ik heb altijd prettig in Schiedam gewerkt", zegt hij, „maar ik heb een klein beetje een wrang gevoel over de manier waarop de ge meente mij behandeld heeft. Directe aanlei ding tot mijn vertrek is een brief van het Colle ge, dié erop neerkomt dat ik in Schiedam niet gewenst ben". Wrange situatie Geopend van 9 tot 6 uur. Zaterdags tot 2 uur. Donderdagavond v. 7-9 uur Groothandel in Sanitair Wastafels cj Ligbaden .„Meur icc R.K. buis 12 mm 2.85 p.m. R.K. buis 15 mm 3.55 p.m. R.K. buis 22 mm 5.70 p.m. P.V.C. buis 32 mm 1.90 p.m. P.V.C. buis 110 mm 7.35 p.m. 115 Itr. Inlaatcomb.:35.40 5 Itr. I V I Kraan72.- Alle maten fittingen kunststof koper ijzer uit voorr. leverbaar m. scheeraansl. veri75.- Douchebakken, badkamermeubelen, 8 soorten badkameraccessoires, badmatten, wand- en vloertegels,, handdouches, aan- en afvoermateriaal voor wasautomaten. ra 'f «5.(11 -a<ifc •fries My 54«V Arbeiders Avondschool door NIVON in nieuw jasje gestoken We praten met hen over het NIVON en het jongste initiatief van deze vereniging: de start van de Arbeiders Avondschool in Schiedam na de zomervakan tie. „Een jaar o£ twintig terug had je nog de echte arbeiders avondschool", zegt Ouweneel. Die school was oorspronkelijk bedoeld voor mensen die nooit op school waren geweest. Die is opgehouden te bestaan toen er v geen leerlingen meer waren en iedereen tenminste een lagere- schoolopleiding kreeg. We wil len die nu weer nieuw leven in blazen, maar je mag het ook NI- VON-cursuspakket noemen. In het NIVON heeft men lan delijk gemerkt, dat er behoefte bestaat aan dit soort cursussen In Rotterdam heeft de Arbei ders Avondschool nu één jaar gedraaid en die heeft uitstekend gelopen. In Schiedam willen wij bij wijze van proef kijken of het ook wil lukken. Schiedam is misschien een beetje rare stad: als in Rotterdam iets lukt, wil het hier niet altijd lukken of an dersom. Er is een duidelijke behoefte aan vormings- en ontwikke lingswerk. Dat zie je aan de cur sussen en de cursussen van de Stichting voor Huishoudelijke en gezinsvoorlichting. De Arbeiders Avondschool waar wij in oktober mee star ten, staat natuurlijk wel een trapje hoger dan de oude school, maar de deelnemers hebben er beslist geen vooropleiding voor nodig. En wat wij willen bena drukken: de cursussen staan open voor iedereen. Je hoeft be slist geen lid te zijn van het NI VON. Iedereen wordt gelijkelijk ontvangen. Het NIVON Schiedam start in oktober in de Dr. Kuyperschool aap de Stadhouderslaan met een drietal cursussen, te weten eco nomie, geschiedenis en maat schappijleer. Bij economie gaat het om vraagstukken als werk loosheid. inflatie en de oorzaken daarvan. Bij geschiedenis wordt de laatste 150 jaar bestudeerd met zaken als het algemeen kiesrecht, de parlementaire de mocratie, koloniale bevrijding Vanaf heden tot uiterlijk 15 september kan elke Schiedam mer zich voor één ot meer cur sussen van de Arbeiders Avond school opgeven bij het secreta riaat van het NIVON, Damfaan 242, tel. 708486 ol bij E. Post, Rot- terdamsedijk 248b, tel. 263791 (na 18 uur). De cursus beslaat tien avonden en start in oktober in de Dr. Kuyperschool. Het cur susgeld bedraagt vijftig gulden. Voor werkloze deelnemers is re ductie mogelijk. Het cursusma teriaal is bij het cursusgeld in begrepen. Voor alle duidelijk heid: men behoeft geen NIVON- lid te zijn om aan de cursus te mogen deelnemen. en vrije vakorganisaties. En bij maatschappijleer wordt studie gemaakt van onder meer poli tieke partijen, de Eerste en Tweede Kamer, internationale organisaties enz. Elke cursus beslaat tien avon den. Men kan per vak inschrij ven en betaalt daarvoor vijftig gulden. Voor werkloze deelne mers is reductie mogelijk. De cursusseijjworden gegeven door bevoegde docenten. De Arbei ders Avondschool wordt even wel geen schoolse toestand. „Je kunt de docent eigenlijk meer een cursusleider dan een leraar noemen", aldus Ouweneel en Post „De cursisten bepalen zelf het verloop van de cursus en de keuze van de onderwerpen naargelang hun interesse." al SCHIEDAM - Dikke tante Jam, lange tante Jans, oom Louis, neefje Boudewijn en neefje Lodewijk zorgden gister middag op het Wilhelminaplein 'in Schiedam-zuid voor dolle 'pret In het kader van Jeugdland gaf theatergroep Kip daar een voorstelling van 'Taaie tantes". Gebruikmakend van uiteenlo pende theatervormen als mime, .muziek, acrobatiek,toneel en poppenspel bracht de theater groep een stukje puur straatto neel, dat zowel door (heel) jong els oud gewaardeerd werd. Het spel bewoog zich rond twee '.ongehuwde dames van middel bare leeftijd die met hun muzi kale neefjes op een muziekfesti val de gouden lier wonnen De 'prijs werd hen uitgereikt door. oom Louis, uitvinder van de *4 "VA t&s. D&A-supervitaminepil, Deze pil veroorzaakte een geheimsinntge ziekte. Via een reis per luchtbal lon kwamen de tantes terecht in Egypte bij de farao en in ruil voor de gouden lier zorgde die er weer voor dat ze terug in Neder land kwamen. Daar besloten ze samen met hun neefjes oom Louis beet te nemen. Een muzi kale finale besloot de voorstel ling. Taaie tantes bleek een spekta kelstukje, waar met volle aan dacht naar werd gekeken. Vanaf de allerkleinsten, die gehurkt op de voorste pijen zaten, tot de moeders met kinderwagens op de banken, werden de twee gekke tantes vol aandacht gevolgd. Het heerlijke zomerzonnetje zorgde daarbij voor een uitstekende on dersteuning van het spel V -,\N>s. Het is de bedoeling van het NIVON-Schiedam om in sep tember een voorlichtingsavond over de cursussen te organise ren. Het minimaal aantal cursis ten nodig om een cursus te laten doorgaan, bedraagt twaalf. „En slaat het aan, dan gaan wij vo- lOend jaar door." zeggen Ouweneel en Post optimistisch. „Wij kunnen ons bijvoorbeeld voorstellen, dat de cursus een aanknopingspunt vormt voor oud-VOS cursisten." „Het NIVON noem ik altijd een onecht kind van de SDAP en het NVV", zegt Ouweneel over de oprichting van de meer dan vijftig jaar oude vereniging. Het NIVON is het resultaat van een fusie tussen het Instituut voor Arbeidersontwikkeling (opge richt in 1924), de Nederlandse Arbeiders Reisvereniging en het natuurvriendenwerk. Het NI VON telt thans zo'n 40.000 leden en heeft 13 afdelingen. De Schiedamse afdeling heeft een ledental dat schommelt tussen de vier- en vijfhonderd. In J959 kreeg de vereniging de naam Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur vriendenwerk. Deze naam weerspiegelt zich ook in de acti viteiten van de Schiedamse af deling. Zo bestaat het zomerpro- gramma uit wandelingen, bus tochten en excursies naar na tuurgebieden. terwijl 's winters de nadruk meer ligt op het orga niseren van avonden over oude cultures en toeristische onder werpen Vaste prik is altijd het optreden van een vormingsto neelgroep. Dit alles wordt georganiseerd met in het achterhoofd artikel 2 van de statuten waarin onder meer staat, dat het NIVON in sociaal en cultureel opzicht wil bijdragen tot de ontplooiing van de mens met ais ideaal een de- mocratisch-socialistische maat schappij. „We draaien goed", merkt Ouweneel tot besluit op. „We zitten nooit met lege zalen en het plezierige is, dat\je ook niet altijd dezelfde gezichten ?iet." VLAARDINGEN - In het Vlaardingse centrum zijn giste renochtend twee strips met elk tien grote, witte tabletten verlo ren. Het gaat om tabletten van het merk Dapakine. Inname kan ver giftigingsverschijnselen teweeg brengen en een coma tot gevolg hebben. Degene die de tabletten mocht vinden, wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie. ROTTERDAM - Twaalf maanden gevangenisstraf heeft de rechtbank opgelegd aan Har- ley J. (30) uit Rotterdam, die in het voorjaar een levendige han del in heroïne dreef. De eerder in West-Duitsland wegens hasjhandel veroordeel de Surinamer was weer gaan dealen, omdat zijn vriendin aan heroïne verslaafd was en er on voldoende geld was om'de stuff te kopen. (Van onze medewerker HENR1ETTE VAN ALDERWERELT SCHIEDAM - AI weer een paar weken geleden Is er een nieuw boekje uitgekomen, dat een facet van de Schiedamse historie tracht te belichten. Het is geschreven door Cees van der Geer, medewerker van de Rot terdamse Kunststichting, secre taris van de Historische Vereni ging in Schiedam en lid van de Schiedamse Gemeenschap. Het boekje heeft als titel "Jan van Diggelen. Een Schiedams foto graaf. 1836-1925." Het telt 96 pa gina's en is voor de alleszins re delijke prijs van vijftien gulden in bijna iedere Schiedamse boekhandel te koop. Het werkje kan het best ge kenschetst worden als een men geling van een monografie, een fotoboek en een katalogus. Het bevat veel afbeeldingen en daarnaast is er veel aandacht geschonken aan de begeleidende tekst, die zeer leesbaar is. Van der Geer vertelt over het leven van Jan van Diggelen, die op 16 augustus 1836 geboren werd in Schiedam en daar ook overleed op 10 februari 1925. Jan kwam uit een groot gezin met dertien kinderen, waarvan er vier stierven voordat zij vol wassen werden, wat een indica tie geeft over de welstand van het gezin. Zijn vader. Klaas van Diggelen, was mouter van be roep. Jan zelf was, voordat hij zich op de fotografie ging toe leggen, van beroep winkelier. Hij dreef een tabakswinkel an nex sigarenmagazijn. Langza merhand begon hij met wat fo tografie erbij te doen, wat ken nelijk zo goed ging, dat hij de tabaks- en sjgarenhandel er aan kon geven: vanaf 1897 staat hij :n ae adresboeken alleen nog als fotograaf vermeld. De auteur gaat in op Van Dig- gelens manier van werken als fotograaf; hij vertelt op interes sante wijze over de in die tijd 'beschikbare apparatuur en Jans enorme enthousiasme voor het vak. Van Diggelen is tot op zeer hoge leeftijd doorgegaan met zijn werk, dat hem zo na aan het hart lag. Van Diggelens foto's hadden met zo zeer een artistieke, als wel een documentaire waarde Hierbij denk ik vooral aan de foto's van hel Schiedam, dat nu niet meer bestaat: historische foto's die een herinnering vor- men aan datgene wat voor de Schiedammers van nu verloren is gegaan. Deze foto's werden in series uitgegeven en vonden in die tijd waarschijnlijk gretig af trek bij de Schiedammers. Behalve stadsgezichten deed Van Diggelen natuurlijk ook aan portret-fotografie, wat de zakelijke basis van zijn bestaan vormde. Op het Gemeentear chief bevinden zich nog een vijftiental door hem gemaakte portretten, waaronder dat van Ds. Francois Haversehmidt De fotograaf gaf ook ansicht kaarten uit naar aanleiding van branden en ongelukken die m Schiedam hadden plaatsgevon den. Dat deze prentbriefkaarten een enorme documentaire waar de bezitten, behoeft geen betoog gezien het feit dat de kranten in die tijd nog niet geïllustreerd waren. Van der Geer suggereert dan ook, dat Van Diggelen mis schien bewust een dergelijke collectie heeft willen maken en dat er daarom ook weinig men sen op de afbeeldingen voorko men. Buiten de bespreking van Van - iggelens leven en werken staan er natuurlijk ook veel vari zijn loto's in het boek afgedrukt. Bij de beschrijving van deze af drukken is de tekst beknopt ge houden, omdat de foto's zelf al genoeg te zeggen hebben. Behalve foto's bevat het boek je ook nog een groot aantal af gedrukte prentbriefkaarten. De hoeveelheid afdrukjes op één pagina en de kleine afmetingen van elk exemplaar zal sommi gen wal vreemd aandoen. Men moet echter met uit het oog ver hezen, dat het werkje niet op zichzelf staat, maar ook als cata logus de in december 1977 ge- nouden tentoonstelling over het iefdt V3n Van Dlggelen bege- Aanvankelijk was het ook de bedoeling het boek tegelijker tijd met de in het Stedelijk Mu seum gehouden tentoonstelling te laten verschijnen. Technische en financiële probelemen heb ben dat echter onmogelijk ge maakt. Voor degenen, die de tentoonstelling toen bezocht hebben, kan Van der Geert boek een welkome herinnering daar aan vormen. Maar ook voor de genen, die de expositie gemist neboen, maar wel geïnteres seerd. zijn in Schiedamse his lo rre en fotografie, is het boekje zeker de moeite waard. Cees van der Geers werk kwam tot stand in samenwer king tussen de Historische Ver eniging Schiedam en het Schie damse Gemeentearchief, het vormt een nieuw, zeer lezens waardig deeltje in de reeks Schiedamse Miniaturen", ik hoop, dat er in deze reeks nog meer van dit kaliber zuilen ver schijnen. v. 6 lal Li uil '"•t Het conflict tussen Passage exploitant Berg en de ge meente kwam aan het licht toen het contract tussen de beide partners verlengd moest worden. Dat contract liep op 1 januari 1978 af, maar werd door de gemeente verlengd tot 1 januari 1979 of zoveel eerder als Berg zou verkiezen te ver trekken. De gemeente wilde bekijken of de filmvertoning in de grote' zaal volgens een andere formule geregeld kon worden. Hierdoor zou de grote zaaldan vaker beschikbaar moeten, komen voor toneel voorstellingen, voorstellingen van verenigingen en dergelij ke. Afgezien daarvan speelde ook de instelling van exploi tant Berg een rol. Volgens wethouder Posthoorn is Berg in de egrste plaats een film- man en zou hij zich nauwe lijks interesseren voor de to neelvoorstellingen in zijn theater. Henk Berg op zijn beurt bestrijdt dat. „Die be wering moet de wethouder niet baseren op zegge 'en schrijve éen voorstelling, waarbij de PvdA toevallig be trokken was. Op dat moment was er maar één toneelmees ter aanwezig. Het theater heeft veel gebreken en tijdens andere voorstellingen is er hard gewerkt. De manier waarop de wethouder rea geert is een beetje unfair. Hij zoekt naar argumenten, zodat ik weg moet. Maar dat doet mij geen pijn. Ik heb vier aanbiedingen -gehad uit het filmbedrijf om elders te wer ken en die zijn mij meer waard dan een vriendelijk woord van de gemeente". Henk Berg heeft het Passa ge Theater vanaf augustus 1971 geëxploiteerd. „Ik heb in Schiedam altijd erg prettig en leuk gewerkt", zegt hij. „Met Roelfsema en Bolmers en alle takken van dienst was er een prettige samenwerking. Van af september 1976 heb ik aan de bel getrokken, dat de over eenkomst tussen mij en de ge meente zou aflopen, Tot april, mei van dit jaar ben ik aan het lijntje gehouden. De ge meente zei: het komt we) goed. Ik heb steeds gevraagd wat me te wachten stond maar de boot werd afgehou den. Zo werd de schijn ge wekt. dat er niets aan de hand was. En toen kwam puntje bij paaltje het onverwachte, dat de gemeente er niet meer mee doorging. Dat is een beetje wrange si tuatie. Ik durf te beweren, dat ik de zaken goed behartigd heb. Ondanks de ogenschijn lijk gebrekkige middelen waarmee we moesten werken. Ik heb er geen moeite mee, dat de gemeente het contract met mij wil verbreken, maar de manier waarop dat gebeurd is. vind ik niet prettig". Daarom bestrijdt Henk Berg de rechtvaardigheid van de genomen beslissing. Hij heeft een jurist in de arm ge nomen om te kijken of ge rechtelijke stappen tegen de gemeente Schiedam mogelijk zijn. 1 t A*v/' curry - beige Jfiruin - groen U f alle maten v.aJJ," 2standen verf, 1 gg," Sfr' 1 4 «w «3 na 2^ »- •-n •wj** vj-jïA h

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2