Vrachtwagen gestolen goed bij 'bisschop' Politie vindt 300 kilo drugs Brandweer worstelt met vaten vergif Teken fout N kost kwart miljoen Nieuw zoetstoffenrapport Man gedood bij overval op Chinees restaurant I Nieuwe studie aan Erasmus- Universiteit Deze unieke ba< .-una t-,i is gauw verdiend!. Carter: Van drugs afblijven of eruit IP ffet II W'i* 'Gauleiter' in arrest Maatschappijgeschiedenis IPIÉPW! 3SSÜ 1M Minder zon INFORMATIE OVER BEZORGING: Levenslang voor geknoei niet tapioca Dinsdag 25 juli 1978 34e jaargang no. 9537 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO - Generaal Gustavo Leigh is afgezet als lid van de Chileense junta na de ernstigste crisis in het militaire leiderschap sinds de staatsgreep van septem ber '73. Leigh, commandant van de luchtmacht, heeft zich de woede van de andere drie leden van de junta op de hals gehaald, door te pleiten voor een terugkeer naar de democratie binnen vijf jaar. - Generaal Gustavo Leigh, uit de Chi leense junta gezet, omdat hij een plei dooi hield voor te rugkeer naar de de mocratie. Hij was sinds de staatsgreep van september 1973 lid van het militaire leiderschap in Chili. Waar hij thans ver blijft is onduidelijk fa., (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het kerkelijke centrum van de 48-jarige pater Johannes B. in Den Haag heeft de poli tie voor 150.000 gulden aan gestolen goederen gevon den. Er moest een vrachtwagen aan te pas komen om de halve inrichting van het centrum in beslag te ne- 0 Zie verder pagina 5. Het was een modderig en langdurig karwei het uit de sloot halen van zes vaten met landbouwgif. Bel 010 - 147400 V- Op een brancard wordt het lichaam van de doodgeschoten eierhandelaar uit het res taurant gehaald. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - Vier gemaskerde mannen, vrijwel zeker Chinezen, hebben gistermiddag bij een overval op een Chinees restaurant in Roosendaal de 42-jarige eierhandelaar Hendrik Ebben doodgeschoten, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Aan de Erasmus Universiteit gaat 1 september de nieuwe experimentele studierichting maatschappijgeschiedenis van start. Nadat eind juni f onderwijsminister Pais hieraan zijn principe-goed keuring gaf, is gisteravond door de Universiteitsraad in een spoedvergadering dat besluit genomen. De defi- nieve ministeriële goedkeuring wordt nu zeer binnen kort verwacht. 3 I Ais u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Voik deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld m een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Nieuwe abonnee bon. V Hoofdkantoor: Witte de Wïthstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.T4.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 M Chili 9 ffeitieraals die laa:iL mtgestuurd Vanmorgen kregen acht ande re generaals van de Chileense luchtmacht het verzoek hun ontslag in te dienen. Negen ko lonels zullen worden bevorderd om de opengevallen plaatsen in te nemen. De beshfsmg om generaal Leigh van al zijn functies te ontslaan is unaniem door de overige drie iunta-leden geno men Zowel generaal Pinochet als admiraal Mermo en generaal Medoza hadden zich hevig ge stoord aan Leigh's uitlatingen in een interview met het Italiaanse blad Cornere della Sera. „De uitlatingen van Leigli hebben met bijgedragen tot een eenheid binnen het land en de gewapende strijdkrachten."' al dus een verklaring van de junta Al eerder waren er wrijvingen tussen Leigh en de andere jun ta-leden, toen de luchtmacht commandant zich eind vorig jaar zeer kritisch uitliet over de plannen van Pinochet om een referendum te organiseren. Pinochet heeft na het ontslag van Leigh verklaard, dat er de eerstkomende tien jaar m Chili nog geen sprake zal zijn van een terugkeer naar de democratie en evenmin van verkiezingen Na zijn ontslag heeft Leigh aangekondigd in beroep te zul len gaan bij de rechtbank Zo wel de president als de junta-le den heblien met het recht om deze maatregel te nemen.aldus de luchtmachtcommandant. Hii het gisteravond weten dat er ac ties van een deel van de lucht macht te verwachten zijn. zij het geen gewelddadige Leigh, die is opgevolgd door luchtmachtgeneraa! Fernando Matthei - tot nu toe minister van Gezondheid -. is gisteren de hele dag m zijn bureau op het ministerie van Defensie geble ven. Toen hu 's avonds onder jjolitiebegeleiding naar onbe kende bestemming v ertrok stonden enkele honderden Chi- lencn hem buiten het ministerie op te wachten. Ze applaudiseer- den. toen Leigli wegreed SS, fa'j AMSTERDAM In een wo ning in Amsterdam-Water graafsmeer is gisteren voor zes ton aan hasj en amfetamine ge vonden. De bewoner, P, de K. (24). werd aangehouden. Behal ve de 275 kilo drugs nam de poli tie een geweer, een pistool en 40.000 handelsgeld in beslag. Rechercheurs van de narpoti- cabrigade hadden al enkele da gen bij de woning gepost Gis termiddag kreeg' De K. bezoek van twee drugsdealers: J. W. (40) en J. F. (20). Zij werden aan gehouden nadat, ze de woning weer hadden velaten, In hun auto vond de politie 25 kilo hasj, die ze bij De K. hadden gekocht Daarop werd besloten tot de in val. Tegelijkertijd werd de wo- ning doorzocht van een 34-jarige •zus van De K. Daar vond de po litie 1 kilo hasj. De vrouw en haar 29-jarige Engelse .vriend werden toen ook gearresteerd. - Het centrum van de zich '"aartsbisschop" noemende Jo- haines B, aan de Haagse Wete ringkade bleek te zijn ingericht met van diefstal afkomstige za ken als stoelen, vloerbedekking, televisietoestellen, koffiezetap paraten. dictafoons en luxe bad- kamergamituren In het centrum is behalve éen kapel een 'angcentrum on- dergebraci.. voor "totaal ont heemden." zoals de Haagse poli tie zegt. De aangehouden geeste lijke, la Den Haag bekend als 'Pater B„" was een goede be kende van de politie. "In twee oprichten," aldus een politie woordvoerder. "Sinds 1949 "is de man al achtmaal veroordeeld wegens vermogensdelicten, aan de andere kant kennen wij hem vanwege zijn maatschappelijk^ werk. Als we iemand moesten" onderbrengen, die in andere te huizen niet meer terechtkon, kwamen we altijd bij pater B uit" Een medewerker van de Kin derpolitie in Den Haag om schrijft "pater B." als "een maatschappelijk werker die te vens pensionhouder was en toe vallig een wit boordje droeg." Het witte boord van de "pater" was van de Oud-Rooms-Katho- lieke Kerk in Nederland, niet te verwarren met de Oud-Katho lieke kerk, die betrekkingen on derhoudt met de "officiële" Rooms-Katholieke kerk. Voor het genootschap van pater B. gaat dit laatste met op. «BW*#»* 'ff Li -- K» s w k t. (Van een-onzer verslaggevers) DELFT - De Delftse brand weer is gistermorgen bijna drie uur bezig geweest om zes vaten met een landbouwbestrijdmgs- rriddel uit een sloot langs de Rijkswpg 13 te halen. De vaten waren van een Duitse vracht wagen afgerold. Deze auto was van Duisburg op weg naar Rotterdam. Door dat ze met goed geladen was gingen de vaten rollen en begaf een laadklep het Zes vaten kwamen in de berm, zes andere in de naastgelegen sloot terecht De vaten, eik 250 kilo, bevatten een organische fosforverbm- ding, die onder de naam Me- macur" als landbouwbestn j- dingsmiddel wordt verkocht Alle vaten bleven heel. Van half tien tot halt een was de rechternjstrook van del Weste lijke rijbaan voor het verkeer gestremd Bij de bergmgsopera- Ue waren mensen van de afde ling gevaarlijke stoffen van de Rijksinspectie voor het Brand weerwezen aanwezig, maar vol gens een woordvoerder van de Delitse brandweer heeft desita- tie geen gevaar opgeleverd Afgelopen nacht raakte op na genoeg üezeitde plaats, maar op de andere rijbaan een personen auto die op LPG reed, in brand. IX' auto. bestuurd door een in- woner van het Noordhollandse Middelie. brandde geheel uit. maar omdat de tank werd ge- icoeici werd een explosie voorko men. De Delftse zowel als de Rotterdamse brandweer rukten uit (Van ome radio- en tu-redactie) HILVERSUM - Een tekenfout m het ontwerp voor de onder grondse parkeergarage van de NOS in Hilversum gaat ruim een kwart miljoen kosten. De verze kering dekt de schade niet. Voorjaar 1977 is de fout ont dekt in de betonconstructie van de randstrook van het honder- den^meters lange garagedak. De rand moest over een afstand van 140 meter worden hersteld. De NOS zoekt nu wie juridisch aansprakelijk is voor de fout, want de NOS wil liever niet voor de schade opdraaien. Het is nog niet bekend of ar chitect Van der Zee of het bu- reau Goudstikker de Vries, dat de sterkte-berekeningen uitvoer de, moet betalen. De begroting van het herstel werd destijds geraamd op een be drag tussen de 50.000 en 100.000 gulden. Bij de eindafrekening blijkt dit bedrag op f 271.400.- uit te komen. Tijdens de officiële ingebruik neming van de nieuwste NOS- bouw door minister Gardeniers werd enkele weken geleden ge zegd, dat de parkeergarage waar schijnlijk de grootste onder grondse ga rage in Europa is CHICAGO - Matig ge bruik van kunstmatige zoetstoffen leidt niet tot kanker, aldus de uitslag van een rapport van de John Hopkins universiteit in Chi cago. Het rapport is gebaseerd op vraaggesprekken met 519 mensen tn Baltimore, die blaaskanker hadden en een even groot aantal controle personen. Gebleken is dat diegenen die kunstmatige zoetstoffen gebruiken, zoals dieetdranken, niet meer ri sico lopen om blaaskanker te krijgen dan diegenen die zeniet gebruikten. "Noch saccharine, noch cyclamaat leidt waarschijn lijk tot kanker bij mensen, tenminste bij bet matige ge bruik dat de onderzochte patiënten ervan maken," al dus een van de onderzoe kers. Geleidelijk meer bewolking met later voornamelijk in het wes ten en noorden plaatselijk re gen, maar in het oosten eerst nog vrij zonnig. Tot vrij krach tige en aan de kust tot krachtig toenemende zuidelijke wind. Minimum temperaturen rond 12 graden. zon op onder as Juli 0S52 21.40 maan op onder W42 la.M (glfén ander nummer» Vraag naar de afd. abonnee-service maandag «es vrijdag iet IM0 uur zaterdag tot l«M uur Zie ook onder "adressen* op pagina Strip» FLENSBURG - Michael Kuh- nen, voorzitter van een neo-na- zi-organisatie in West-Duits- land, moet in hechtenis blijven, zo heeft de officier van Justitie in Flensburg bevolen. Kühnen, die zich "gauleiter" noemt, is be schuldigd van het op illegale wijze uitstallen van nazi-emble men. Zondag werd hij aange houden. Tfsspw v De uit Roosendaal afkomstige eierhandelaar - gehuwd en va der van drie kinderen - kwam in het restaurant een bestelling afleveren. Toen de overvallers die net bezig waren met het bij eengaren van de buit, hem za gen, schoten ze onmiddellijk. Ebben werd door twee kogels in het hoofd geraakt, viel neer en stierf vrijwel direct De overvallers hadden op dat moment de zes aanwezige men sen - de eigenaar, diens vrouw e kinderen en een employe - in em vertrek'achter het restau rant geboeid en hen beroofd van sieraden en geid Na de schiet partij gingen de daders aan de haal. Eén van de Chinese overvalle nen wist zich na een kwartier uit z'n boeien te bevrijden en alarmeerde voorbijgangers. De ze waarschuwden op hun beurt de politie Het onderzoek m de zaak ver loopt stroef omdat de Chinese restauranthouder en zijn fami lie vrijwel geen woord Neder lands kennen. De taalbarrière wordt nog vergroot doordat ze een Chinees dialect spreken dat maar weinigen beheersen. Voor het verhoor heeft de Roosen- daalse politie hulp gekregen van Chinese tolken van de Amster damse recherche. Het pohtie-onderzoek - er zijn 35 rechercheurs voor de zaak vrijgemaakt - wordt geleid door de Bredase officier van Justitie mr. J. van Leeuwen en de Hoos- endaalse recherche-inspecteur Wouters. Het Chinese restau rant Golden City ligt tn het cen trum van Roosendaal WASHINGTON - Als de medewerkers op het Witte Huis niet af kunnen blijven van marihuana of andere illegale genotsmid delen dan kunnen ze maar beter elders werk gaan zoeken- Die boodschap heett president Carter gis teren zijn personeel voor gehouden. Carters uitlatingen zijn een gevolg van een rap port van zijn voormalige adviseur voor drugszaken Peter Bourne, die vorige week verklaarde dat me dewerkers op het Witte Huis veelvuldig marihua na gebruiken en ook af en toe cocaïne snuiven. Bour ne nam vorige week ont slag, nadat was ontdekt dat hij een recept voor een illegale drug had uitge schreven voor één van de Witte-Huis-werknemers. Carter: „Ik verwacht dat elk staflid de wet ge hoorzaamt. Of u bet roet de wet eens bent of dat anderen al of niet de wet gehoorzamen is volledig irrelevant." In september kunnen maxi maal vijftig eerstejaars aan de ze voor ons land nieuwe studie richting beginnen. Verwacht wordt dat m het daaropvolgen de studiejaar de numerus fixus voor het vak geschiedenis kan verdwijnen. Het tweede jaar i-, er plaats voor honderd en het derde voor honderdzeventig eerstejaars-studenten De nieuwe studierichting, die naar verwachting over drie jaar haar experimentele status ver liest en erkend woidt, onder scheidt zich van andere ge.sehte- demsopleidmgen door haar ge richtheid op de maatschappij wetenschap De cursus duurt vier jaar en wordt afgestoten met een doctoraalexamen. Voor een beperkt aantal studenten zal daarna een post-doctoraalstudie mogelijk zijn. Op den duur zullen nieuwe docenten worden aangetrokken, terwijl de aanlooptijd wordt verzorgd door nu al aanwezige historici, die overigens aan de opleiding verbonden blijven. Maatschappijgeschiedenis is een hoofdstudienchting du* wordt ondergebracht bij de faculteit sociale wetenschappen. Otschoon het nieuwe studie jaar al zeer nabij is wordt bij de Erasmus Universiteit optimis tisch gedacht over het aantal in schrijvingen. Na eerdere berich ten over de mogelijke komst van het nieuwe vak waren er al aan meldingen, terwijl andere uni versiteiten uitgelote studenten naar Rotterdam zullen verwij zen BANGKOK - De Thaise ta- pïoea-exporteur Hua Oethom- marutsamaphong is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het sturen van een sterk verontreinigde zending tapioca naar Nederland. Hier werd die lading in mei geweigerd, omdat de ruim 30L3 ton tapioca te sterk vermengd was met aarde en kiezel. De premier van Thai land, die hem heeft veroordeeld, heeft volgens de voorlopige grondwet het recht om bij som mige misdrijven snel te vonnis sen. Ik geei hiermee op ah nieuwe abonnee Naam Adres Plaats Soort abonnement: Okwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek ah beloning bij Naam afzender Adres Plaats 1'

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1