2600 Weer oorlogs- er Atoom duikboten m Besmette vla velt smuliers Inbrekers binden jongen op bed Dode walvis neemt wraak Surinamers BANKSTELLEN goedkoop naar Paramaribo Krat I i I .V Het II W»r Deze unieke badhanddoek is gauw verdiende. '■ssmmsm. mm mms Dr. Simonis bestolen Agent schiet hond dood groeit: 91 Meer zon I INFORMATIE OVER BEZORGING: JONGE STIER DOODT MAN WaterooO, gebeurt vandaag... Woensdag 26 juli 1978 34e jaargang no. 9538 (Van onze correspondent) LONDEN In het Britse Oldham is vanmorgen de eerste „reageerbuis-baby" uit de geschiedenis van de mensheid geboren. Het is een meisje, 2600 gram zwaar, ter wereld gekomen met een keizersnede om 1.13 uur Nederlandse tijd. Het kind is, voor zover de artsen na een eerste onderzoek konden vaststellen, kerngezond, evenals de moeder, de 30-jarige mevrouw Leslev Brown. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN/DEN HAAG De Nederlandse Justitie is nog een oorlogsmisdadiger op het spoor gekomen, die in de Bondsrepubliek woont. Het gaat om de 68-jarige - Jan Hajo Klimp, die destijds tot levenslang veroor deeld werd en vlak over de Nederlandse grens blijkt te wonen. De officier van Justitie jn Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, overweegt de Westduitse autoriteiten om uitlevering van de man te vragen. Zie verder pagina 5 Jan Hajo Klimp (oud- landwachter) gefotogra feerd in de tuin bij zijn woning. •Zie verder pagina 7. I Bel 010 - 147400 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - Een groep van 102 Surinamers die een goedkoop retourticket Amsterdam-Paramaribo had weten te bemachtigen, is gistermiddag luid zin gend, zichzelf begeleidend op bongo's en andere instru menten, van Schiphol naar Paramaribo vertrokken. „Zo bonden ze me op het bed vast" Ben Henderson laat zien wat hem overkwam in de slaapkamer van zijn ouders. 12 flesjes 0,3 liter, meeneemprijs NU Schuldbekentenis ''Kikker' Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in de knoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Voik. Antwoordnummer 1579, 3000 V B Rotterdam Nieuwe abonnee bon. 11 historische geboorte HOOFDREDACTEUR HERMAN W'IGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. OIO 11.92.00 Brits experiment geslaagd Het echtpaar Brown probeer de tien jaar lang tevergeefs kin deren te krijgen. Mevrouw Brown leed aan een relatief veel voorkomende kwaal: verstopte of geblokkeerde eierstokken. Onder leiding van dokter Ro bert Edwards en de gynaecoloog dokter Staptoe werd een eitje weggenomen bij mevrouw Brown en onder ideale laborato riumomstandigheden in een „reageerbuis" bevrucht en en kele dagen gekweekt. Daarna werd het via een operatie weer in de baarmoeder geplaatst. Het is de eerste maal dat deze proef bij een mens is geslaagd. Dokter Edwards begon al tien jaar geleden met experimenten op dieren. Met dokter Steptoe heeft Edwards in de laatste we- Daarmee spelen nu drie van dit soort zaken. Begin van de maand werd in de Bondsrepu- bliek Siert Bruins (57) aange houden en het afgelopen week einde kwam Wilhelm Bos (74) uitgebreid in het nieuws. Bos, Klimp en Bruins behoren tot de ongeveer .'{50 oorlogsmis dadigers die voorkomen in het opsporingsregister van do Ne derlandse Justitie. Formeel wordt iedereen die tot die groep behoort gezocht,-, maar in de praktijk wordt alleen actie on dernomen als er exacte aanwij zingen zijn over de. verblijf plaats van deze „voortvluchti- gen". Klimp ontsnapte op 12 januari 1951 uit de gevangenis van Veenhuizen. Hij is indertijd we gens „hulp aan de vijand" ver oordeeld, en had op het moment van zijn vlucht enkele jaren van zijn straf uitgezeten. Hij woont tegenwoordig in Vollen, ter hoogte van Stadskanaal. Jan Hajo Klimp werd in 1948 bevoordeeld tot levenslang om dat hij lid was geweest van de gevreesde groep van de SS-er Philipp' in Norg, een afdeling van de landwacht. Philippa is de man die zich na de oórlog 28 jaar heeft schuilgehouden op de zol der van zijn ouderlijk huis in Den Haag. Zijn groep kreeg be kendheid door bijzonder wreed optreden bij het opsporen van onderduikers, die met „een spe ciale behandeling" werden ge dwongen tot bekentenissen. Mr. Van Oldenbeek zegt over de uitkering die Wilhelm Bos de laatste jaren vanuit Amsterdam kreeg overgemaakt dat dit zijn zaak niet is. (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse marine heeft vanochtend de drie atoom duikboten bevrijd die door boze arbeiders in verschillende mari ne-havens in Groot-Brittannië waren „gegijzeld". De actie ge beurde met inzet van een enor me overmacht aan mensen en materieeL Alle wegen die naar de marine-havens leidden wa- j ren met hulp van de normale 1 politie afgezet In de haven van Faslane bij Glasgow leek het of er een complete mobilisatie aan de gang was. De arbeiders hielden de sche pen „bezet" omdat ze meer loon wilden. Ze waren van oordeel dat ze met een salaris van nog geen 800 gulden per maand on derbetaald waren, zeker voor het werk op een onderzeeboot, waar stralingsgevaar kan ont staan. Gistermorgen nam de transportarbeidersbond de wil de actie over, maar raadde gis termiddag de arbeiders aan de actie te staken. Maar in drie massavergade- ringen besloten de arbeiders op alle werven zich van hun bovd niets aan te trekken. Op dat mo ment had de regering van Jim Callaghan al besloten in te grij pen. De situatie was, verklaarde een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie, onhoud baar geworden. Vannacht en vanavond plaatse lijk een bui. Morgen overdag droog met geleidelijk meer zon. Overwegend matige -zuidweste lijke wind. Minimum tempera turen rond 13 graden, maximum temperaturen van 20 tot 25 gra den. 9WMM ken herhaaldelijk verklaard dat hun ..uitvinding' van het grootste belang is voor alle vrouwen, die door blokkering van de eileiders geen kinderen kunnen krijgen. Maar tegeli jkertijd waarschuwden ze voor al te veel optimisme. Datzelfde deed vanmorgen ook prof. dr. J. Kremer. hoogle raar in de menCëlijke vrucht- buarheidsteer aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. „Er zijn nog te veel onzekere factoren in het spel", aldus de professor. ..Bij voorbeeld het risico van bescha diging in zowel lichamelijk als geestelijk opzicht van het aan staande kind. als gevolg van de ingreep en overplanting van de bevruchte eicel in de baarmoe der." Hij verwacht voorlopig nog geen golf van „reageerbuis baby's". Volgens hem „kan het nog jaren duren, voordat dit op erationeel wordt en alle onvrij willig kinderloze echtparen j hiervan k-nnen profiteren Hij noemt u overigens ver- wonderlijk dat nu oas bij de j mens is gelukt, „wat U sinds de jaren zestig met su ces werd toegepast bij dieren". 'f fs weer eens nut anders dan een poor konij nen of een kop peltje duiven De Rotterdam mer Henk Lus tenburg houdt 400.000 bijen in zijn achter tuintje aan de Willem van Hillcgacrshent- strnat, Vijf jaar qeleden i.s htj het imkersvak begonnen niet eenzreerm, n u heeft hij er vier De buren zagen dat aanvanke lijk met be nauwde gezich ten aan, maar toen bleek dat bijen niet zo stekerig zijn als zij dachten, gingen ook zij het wel aardig vinden. Alleen als de bijen gaan zwermen, en er plotseling een ztvarte zoe mende massa tussen hun pe tunia's zit, krij gen ze nog teel eens kippenvel. Maar Henk kussen burg komt dan met rookpijp en kap om de verdool den terug te brengen in de korf. Op deze foto haalt hit op het dak ran het schuurtje de raten uit een korf om er de honing uit tv halen. ROTTERDAM De Rotter damse bisschop dr A. Simonis is in Moe 1-Italie bestolen. Ter wijl hij een klooster bezocht in de buurt van Bardonecchia. bij de Franse grens, werd zijn auto leeggeroofd. Behalve al zijn pa pieren i.s hij ook zijn agenda kwijt. Hel secretariaat van hel bisdom Rotterdam heeft alle pastores geschreven op te geven of en wanneer zi j een afspraak met hem hadden (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Een aan tal mensen is ziek gewor den na het eten van be smette vanille-vla. De Amsterdamse keu ringsdienst van Waren heeft achterhaald dat het gaat om een partij geste riliseerde magere vanille- vla van de Aalsmeerse Melkcentrale (AMC) in Uithoorn. De partij omvat een hoeveelheid van 8000 pak ken. Op een deel van de pakken komt de code 22.08 en 22.09 voor. De verpak kingen zijn verder voor zien van een vignet met vier gedeeltelijke ringen, aldus de Keuringsdienst. In de besmette vla heb ben deskundigen de aan wezigheid van stafylococ- een ontdekt. Dat zijn bac teriën die voedselvergif tiging kunnen veroorza ken. De ziekteverschijn selen bestaan meestal uit buikkramp, buikloop en braken. Detailhandelaren die besmette pakken in voor raad hebben, is gevraagd de pakken aan de Am sterdamse keuringsdienst ter beschikking te stellen. De partij is in de melk fabriek besmet geraakt. Van een onzer ver slaggevers ROTTERDAM Met de veters ui zijn eigen voetbal schoenen bonden in brekers de 19-jarig. Ben Henderson bed vast. Dat beurde gisteravond op de Leppedijk in Rotterdam- Mssel- monde. waar ouders van Ren non op ge ile Wn- FUNCHAL - Een dode walvis heeft deze week de ondergang veroorzaakt van een 540 ton metende walvisvaarder en zijn 52-jarige kapitein Krisiof Vesprhein uit Noorwegen. Het drama met de onder Curagaose vlag varende walvisvaarder Tónna speelde zich af op 350 kilo meter ten westen van Por tugal. De gedode walvis werd aan boord gehesen, maar bleek te zwaar en het schip begon slagzij te maken. De machinekamer liep vol water en er ontstond kort sluiting, die vervolgens een brand veroorzaakte. Het vuur werd geblust, maar het schip bleef water maken, zodat de beman ning in de reddingsboten moest klimmen. Kapitein Vesprhein weigerde echter zijn schip te verlaten. Het laatste dat de bemanning van hem zag was dat hij op de brug stond, een glas bier in dc hand. klassiek, modem en massief eiken. Berger-, I0'n keus. Fabrlekstoonzafen Industriegebouw, Goudsesinge! 66. - 4am. Tel. 010-12.64.61 Stjut) don op onder 05 53 21 maan op onder 0100 15 02 ffféën ander nummrr) Vrm n»r de afd. abonnee- vrvlrr maandag t/m vrijdag 1st 1!MM uur zaterdag tot 14.90 uur Zie ook onder "adressen" op pagina Strips ARNHEM - Per abuis heeft een Arnhemse politieagent gis teravond de herdershond van een supermarktbewaker met zijn dienstpistool doodgescho ten. De agent was met een colle ga bij de winkel op zoek naar inbrekers, toen hij plotseling de hond zag. Hij dacht dat die van de inbrekers was en doodde het dier. UTRECHT Het ministerie van Volkgezondheid heeft giste ren zeven nieuwe gevallen van kinderverlamming gemeld. De ze patiënten waren enkele we ken geleden al ziek geworden. Het gaat om een driejarige jongen uit Apeldoorn, een jon getje van zeven weken uit Ha- zerswoude. een jongen van vijf en een meisje van zes uit Op- heusden. een twaalfjarige jon gen uit Wijk en Aalburg, een 21-jarige Arnhemmer en een 27 jarige inwoonster van Scher- penzecl. Geen van deze zeven was ge vaccineerd. Allen hebben lichte verlammingen Vijf van de pa- tienten 'worden in ziekenhuizen verpleegd, en twee zijn er thuis. De ..polio)ijst" omvat nu in to taal 91 namen Voor het retourticket hadden Eij zijn nit kantte on j avond kwa. even naar huis tie planten water te geven. Hij hoorde gerommel op de slaapkamer van zi jn ouders en ging kij ken wat t aan hand was. isler- Ben om dtp Twee mannen grepen hem beet en bonden hem vast op het bed van zijn ouders. Ze doorzoch ten het hele huis, maar namen niets mee. Ben bevrijdde zichzelf na bun ver trek. De inbrekers zijn binnengekomen via een balkon. TUBBERGEN - Een jonge stier heeft gisteren de 31-jarige G. H Pegge in Tubbergen dodelijk verwond. Dat gebeurde toen de man zijn koeien bijeen dreef voor het melken. Pils 398 ze 1095 gutden betaald in plaats van het vaste tarief van 1585 gulden. De Surinamers hadden ge boekt bij een bewoner van de Bijlmermeer die de actiegroep "Surinaamse belangen tarieven omlaag" leidt. De actiegroep pleit al enige tijd voor een tarie- venverlaging op de diensten tussen Nederland en Suriname. Actiegroep-leider E. Brown had de Surinamers onlangs de goedkope tickets aangeboden, zonder dat ech.er vaststond dat zijn klanten ook daadwerkelijk vervoerd konden worden Mede op verzoek van de Suri naamse Luchtvaartmaatschap pij SLM en de Surinaamse mi nister van Economische Zaken, besloot de KLM te elfder ure de 102 man mee te nemen op een lijndienst. Actiegroep-leider Brown moest echter eerst een schuldbekentenis tekenen waarin hij verklaarde het ver schil tussen "zijn" prijs en de officiële prijs van het retourtic ket te zullen terugbetalen. Vlak voor het vertrek van het toestel maakte de Rijkslucht vaartdienst gisteren bekend dat Brown die schuld alweer kwijt was. De Rijksluchtvaartdienst had de KLM alsnog toestem ming gegeven de vlucht voot een goedkope prijs uit te voeren. Brown zelf. die de reis naar Suriname meemaakte, wist daar voor zijn vertrek nog niets wist Zorgen over zijn schuld maakte hij zich niet. "Want", aldus Brown, „van een kale kikker kun je niet plukken." De groep van 102 Surinamers keert eind augustus in Nederland terug. Brown wil in augustus of sep tember weer een goedkope vlucht organiseren Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Plaats. boort abonnerriem: □kwartaal iaar Hij/ zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek ak hebning bil N'aamalzcnder. Adres. m 1

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1