Amsterdam: een dorpje in de buurt MANNEN BLIJVEN MANNEN... f i i Kamppost Lastige sleutels COIOP Safèent Uzêff .0 S Creedsingers willen uitbreiden Politie 'stelt auto veilig Waarmerken openings tijden voor winkeliers KÏ Inbraken in scholen opgelost !jj case schiedam *•1 Verstandige feestvierder 'gestraft' Rijverboden DE SPEELGOEDPRINS Vijf bekeuringen zwaar vervoer Pomphouder slachtoffer wisseltruc «MSSBES Af I DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 ■s- 1 SCHIEDAM - Italiaanen kennen geen vleeskroket ten, maar wel kroketten gemaakt van aardappelen of rijst. Ontbijtkoek is er onbekend en het meest verwon derden de Italiaanse jongelui zich nog over de vaasjes met sigaretten en sigaren die op tafel stonden. De meesten zijn niet vies van een pilsje, maar het ijs met vruchtjes werd niet door iedereen gewaardeerd. wr <&*k De Italiaanse ploegleider overhandigt burgemeester Lems een fraai boek over Friuh. SP? Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - Bedrijfskantines of overblijflokalen moeten deze dagen tussen de middag wel uitgestorven zijn. Niet alleen vanwege de vakantieperiode, waardoor veel werknemers elders in het land of in het buiten iland. vertoeven, maar ook vanwege het echte zomerse weer, dat wij momenteel beleven. Onze fotograaf, altijd op zoek naar leuke plaatjes, trof gisteren dit beeld aan tijdens de lunchpauze. Het enige ermv'cntaar, dat wij erbij kunnen bedenken: Mannen blijven mannen. opent op donderdag 3 augustus om 9.00 uur in het meuwe winkelcentrum „HOF VAN SPALAND" nr 13-15 tel. 707513 OPEN HUIS: op woensdag 2 augustus van 19.00-22.00 uur Uw belangstelling stellen wij zeer op prijs! SCHIEDAM - Eenenzestig kinderen hebben gis teren meegedaan aan de fietspuzzeltocht van bu reau Jeugdland en de Burgemeester van Haaren- groep. Via vijf posten, waar opdrachtjes moesten worden uitgevoerd en vragen worden beant woord, peddelden zij door Nieuwland, Beatrix- park en de polder. Onderweg kregen ze een frisdrank en een ver snapering en aan het eind van de tocht wachtte hen een vaantje. Als er een hoofdprijs was ge weest, zou die ongetwijfeld zijn uitgereikt aan een jongetje, dat op de vraag een dorp in de buurt te noemen, antwoordde: "Amsterdam". Het leuke van de fietstocht was niet alleen het bevredigend aantal jeugdige deelnemers, maar ook het feit dat verschillende moeders hadden be sloten niet in het zwembad of op het balcon ver koeling te zoeken, maar gezellig mee te fietsen. W Jarige Film A zon het car COOP is een vereniging van konsumenten. Niét van winst- makers, maar van voordeel brengers in de aankopen van alledag. Tel maar uit wat u dat scheelt Spraakverwarring over collectegeld SCHIEDAM - "Ik denk, dat er een soort Babylonische spraak verwarring heerst en Schiedam zich steeds tot de verkeerde man wendt" Dat zegt Cees van der Wel. die zondag tezamen met een groep Schiedamse jongeren uit Udine terugkeerde. Op ver zoek van wethouder Posthoorn heeft hij daar uitgezocht waarin er nog steeds geen schot zit m het vinden van een bestemming voor de ruim twintigduizend gulden die vortg jaar door de Schiedamse bevolking is bijeen gebracht voor de slachtoffers van de aard beving in de Ita liaanse provincie Fnuh. Veel uit te zoeken was er ove rigens niet Ondanks de bewe ring van wethouder Posthoorn dat een aantal bneven aan het gemeentebestuur van Udme is gestuurd en da! verschillende malen geprobeerd is telefonisch contact te maken, bleek de per soonlijke secretaris van burge meester Candohni. de heer Adalberto d'Atri. "het allemaal niet zo goed te begrijpen", aldus van der Wel. "Hij heeft tegen mij gezegd, dat het gemeentebe stuur van Schiedam maar moest schrijven, dan zouden zij het wel uitzoeken." De zaak van de collecte voor Udme, die vorig jaar werd ge houden en waarvan de op brengst plus enkele particuliere acties twintigduizend gulden bedroeg, werd in september vo rig jaar door WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk aange zwengeld. Hij kreeg toen te ho ren, dat het college "binnen af zienbare tijd" een verslag van de actie zou uitbrengen Het col lege beloofde uit het reserve fonds eeuwfeest 1975 nog eens maximaal dertigduizend gulden te willen uittrekken, zodat in to taal een halve ton naar Udine zou kunnen gaan. Oorspronkelijk was hel de be doeling. dat Schiedam tezamen met de partnersteden Esshngen en Vienne m samenwerking met het gemeentebestuur van Udine een bestemming voor de in de verschillende steden bijeenge brachte gelden zou zoeken Ess hngen heeft inmiddels een be drag via de centrale regering m Rome overgemaakt, maar dat geld is volgens wethouder Post hoorn nooit te bestemder plekke aangekomen Cee» van der Wel is de afgelo pen twee weken m Udme ge weest als groepsleider in het ka der van de Internationale Uit wisseling van de Schiedamse Gemeenschap Hij is erachter gekomen, dat het gereedschap dat direct na de aardbeving op 6 mei naar Udme is gestuurd, goed van pas is gekomen. Dat is gebruikt door de Associazione Nazional Alpim, een legeron derdeel van oudgedienden, dat heeft helpen puin ruimen en ba rakken heeft opgebouwd. Die barakken noemt Van der Wel "net Thurledehuisjes". "Niet onaardig, maar het houdt met over", zegt hij "Er ligt nog steeds veel in puin en er zitten nog echt mensen m pure ellende. Aan de andere kant is de re constructie wel volop aan de gang en worden er naar Ita liaanse maatstaven als een idioot huizen gebouwd. Er wordt wel gewerkt." De schade die de stad Udine heeft opgelopen, bleek beperkt te zijn. Er zijn geen huizen inge stort, maar zegt Van der Wel "er is wel schade in Udme". "De meeste huizen zijn gescheurd. Ik logeerde bij voorbeeld op de vijfde etage van een flatge bouw. Daar zaten twee grote scheuren in de badkamer. Een school m Udme is gesloten, om dat die te onveilig was gewor den en een kasteel/museum was ook gesloten. En dat allemaal als gevolg van de aardbeving van een jaar geleden." Banden smeden bij kroketten en koek Gisterochtend werden tien jonge Italianen en zes Franse jongeren door het gemeentebe stuur van Schiedam ontvangen en kregen ze op het Stadskan toor een lunch aangeboden Daar vonden de eerste schuch tere pogingen plaats om in je beste school - Engels of Frans eikaar een beetje beter te leren kennen. Natuurlijk vormde het voedsel daarbij eén van de hoofdonderwerpen van het ge sprek. De contacten tussen de bui tenlanders en hun Schiedamse gastheren en -vrouwen, die de afgelopen twee weken onge twijfeld erg intensief zijn. Het pro^amma omvat bezoeken aan Rotterdam. Den Haag en Amsterdam en discussies over scheepsbouw en neo-fascisme. Bi daar tussendoor zitten ge noeg vrije dagen om elkaar nog beter te leren kennen. Vooral de disco-avonden zijn daarbij goed voor het smeden van hechte vriendschappen en zoals meest al voor het ontstaan van vakan tie-verliefdheden. Het gemeentebestuur ontving de jongelui m de trouwzaal van het oude stadhuis. In aanwezig heid van de wethouders Zijde veld en Cöllé (de laatste spreekt vloeiend Frans) heette burge meester Lems de jongelui wel kom. „Jullte hebben een erg in teressant programma voor de boeg. Ik hoop dat jullie goed weer hebben. Maar jullie doen niet alleen plezierige dingen Jullie houden je ook bezig met problemen als werkloosheid Ik vind het fijn. dat jullie ook over die problemen wilt discussi ëren". aldus Lems. Lems vond. dat voor het be reiken van grote idealen als we reldvrede begonnen moest wor den bij de basis van de maat schappij. ..En die basis is de jeugd", zei hij. .Jullie hebben de gelegenheid om vreemde talen te spreken en dat is een conditie om banden te smeden. Helaas hebben vee! jongelui met die ge legenheid." Met de woorden, dat bij hoopte dat de buitenlanders zouden genieten van hun ver blijf. besloot Lems zijn wel komswoord. Lems kreeg vervolgens van de Franse ploegleidster een schil derijtje met een bouwwerk uit Vienne en van de Italiaanse ploegleider een boek over de provincie Friuh. In een verruk kelijk soort Italiaans-Engels deed de Italiaan daarbij de groeten van df burgemeester van Udine Het gezelschap dronk een g'aasje en wandelde V-W over een zonnige Hoogstraat naar de koele kantine van het Stadskantoor voor een lunch waarop de kantinestaf van het Stadskantoor erg »«»n best had gedaan De snikhete middag werd besteed aan een bezoek aan molen De Vrijheid en een wandeling door Schiedam Dezer dagen is m buurge meente Vlaardmgen een groep jongelui uit Bremen op bezoek. Zij verlbijven m tegenstelling tot de buitenlanders in Schie dam niet bij gastgezinnen, maar in natuurvriendenhuis De Hoogkamer. Volgende week maandag brengen ze een bezoek aan molen De Vrijheid en distil leerderij De Kuiper. SCHIEDAM - "The Creedsin gers" hebben dringend behoefte aan nieuwe leden, zoals sopra nen, alten, tenoren en bassen Door verhuizingen en gezinsuit breiding van leden zijn de gele deren wat uitgedund, reden waarom het koor een intensieve ledenwerfcampagne is gestart. "The Creedsingers" is een be kend koor m onze stad. dat on der meer regelmatig optreedt in de Singelkerk. Huize Franke- ïand, Noletkapel en elk jaar ook present is tijdens "Schiedam zingt" m de Grote Kerk. Het koor zingt eigentijdse geestelij ke liederen en het heeft speciaal m verband met optredens in de Schiedamse bejaardentehuizen een nieuw populair repertoire ontwikkeld. Het koor repeteert iedere woensdagavond van 8 tot 10 uur in gebouw De Wilgenburg ach ter de Singelkerk. Wie van zin gen houdt en tussen 17 en 30 jaar oud is, is van harte welkom. In lichtingen worden verstrekt op het secretariaat: Fr Haver- schmidtlaan 78, tel. 285170, b.g.g. 706018* SCHIEDAM - De 51-jarige G. A. v.d. H uit Arnhem is zondag ajjn wagen een paar uurtjes kwijt geweest De politie had de auto onaf gesloten »n de Edison- «traat aangetroffen en hem naar feet bureau gebracht In Wa gen lagen dé contactsleuteltje*, portefeuille en een duur foto toestel. Een paar uur, nadat de wagen veilig was gesteld - zoals de politie dat uitdrukt - kwam de man op het bureau om aan gifte te doen. Dat was niet no dig; wel mocht hij pas tegen be taling van zo n dertig uldentjes zijn bezit meenemen. De man axi. dat hij een plant had be - zargd «daarom zijn wagen niet had afgesloten. «v Ka v -fc-fc VNJy Is- SCHIEDAM - De 40-jarige sloper J.JL. uit Rotterdam is een verstandige feestvierder. Zaterdagavond had hij een feestje en na afloop daarvan het hij zijn wagen, een Datsun ken teken 56-6Ö-SZ, c chter op het parkeerterrein aan de Singel en ging per taxi naar huis. Toen h.j de volgende dag zijn wagen wil de ophalen, was die verdwenen In het dashboardkastje zaten ondermeer het kentekenbewijs en de mans rijbewijs De wagen is circa 3500 gulden waard SCHIEDAM - In het weekend zijn door de politie drie rijver boden opgelegd. De 25-jarige automobilist J. Rd V uit Schie dam werd op de Buitenhaven weg gestopt en hij kreeg een rij verbod wegens teveel alcoholge bruik. Hetzelfde gebeurde met A. M S. {3D uit Schiedam en S. P R (31) uit Vlaardlngen Deze laatste twee werden respectie velijk op de Hoogstraat en d» •a-Gravelandseweg gestopt. SCHIEDAM - Tijdens een controle op njksweg 19 van vrachtwagens heeft de politie vrijdag vijftien voertuigen ge controleerd. Vijfmaal werd een proces-verbaal opgemaakt we gens technische gebreken aan de wagens, overbeladmg of het niet in orde zijn van documenten. De politie heeft twee uur staan te cor,:rok'ren. SCHIEDAM - Een onbekende automobilist heeft duizend gul den verdiend, door bij het ben zinepompstation met een vals hiljet van duizend gulden te be talen. Zondagmiddag tankte de man voor 54 gulden en hij be taalde met een briefje van dui zend gulden. Hij kreeg 946 (ech te) guldens terug. Bij het opma ken van de kas op maandagoch tend bleek het duizend ie vals te zijn. De 36- iar»ee exploitant S C heeft aangifte gedaan HC Ho Op i Vereniging Het Singelkwartier in Epe Alles gaat goed; we hebben geen zieken. We hebben de eer ste avond wat films gedraaid. Zondagavond hebben we bingo gespeeld met de kinderen. Het is te heet; de mensen in de keuken staan bij een temperatuur van zo'n 38 graden. In de slaapzaal is het 's nachts ook te warm. De kinderen komen moeilijk in slaap. Zondag hebben we een fhnke boswandeling gemaakt en we hebben met de kinderen wat spelletjes gedaan. Zondagmid dag hebben we het schrijfuurtje gehouden. Iedereen heeft post gestuurd, er zijn zo'n tweehon derd kaarten de deur uitgegaan. De busreis is voorspoedig ver lopen, alleen was het erg druk op de weg. We hebben een half uur a drie kwartier in de file ge staan. Om kwart voor twee zijn we in Epe aangekomen. We hopen, dat de temperatuur een beetje naar beneden gaat Het is ontzettend benauwd. De eerste nacht ging de laatste om half drie slapen en de eerste was om half vijf weer wakker. De eerste nacht hebben we weinig nachtrust gehad en de kinderen ook. Vandaar dat we zondag avond wat vroeger naar bed zijn gegaan. Gisteren hebben we een jarige gehad, dat was Onno Harte. Die is zes jaar geworden. We hebben met zijn allen gezellig voor hem gezangen en hem in de hoogte gegooid. We hebben hem een presentje, een schooletui, gege ven, omdat hij naar de grote school gaat. Hij heeft de kinde ren getracteerd; daar had hij centjes voor meegekregen. Even tien uur zijn we naar het zwembad bij Heidebad gegaan. Half vijf waren we terug. Het was heerlijk daar, het ging erin als koek. Tussen de middag heb ben we broed gehaald op de kampeerboerderij, anders had den de kinderen dat hele stuk moeten teruglopen. Het zwem bad is niet zo groot, maar het was lekker. Er is een speeltuin en een kinderbadje bij. Je kunt er ook van alles kopen. In de loop van de dag ts het water wat koeler geworden. Gisterochtend was het erg benauwd. We zijn vanmiddag wat eten wezen halen, onder andere twintig hter melk, veertig liter limonade en we hebben vijftien broden gesmeerd. Gisteravond hadden we appelmoes op het programma staan zes blikken van 7 kilo zijn er doorheen ge gaan -, dertig kilo aardappel tjes en tachtig ballen gehakt, waar de kok een extra compli mentje voor kreeg. 's Avonds hebben we voor de kleintjes wat tekenfilmpjes ge draaid. Om ze niet over te ver moeien zijn ze om half negen naar bed gegaan en daarna heb ben we voor de groteren nog wat films gedraaid. •--t SCHIEDAM - Het waarmer ken van aankondigingsformu- heren met openingstijden van winkels gaat morgen beginnen. Van 1 tot 11 augustus worden de winkeliers uit Groenoord, Be thel, Spaland, Bijdorp en heiirt- dustneterrem nabij de 's-Gta- velandseweg in de gelegenheid gesteld de formulieren bij de af deling Algemene Zaken op het Stadskantoor in te leveren. Twee weken later kunnen zij dan gewaarmerkt en al afge haald worden tegen betaling van 6,30 bij de afdeling finan cien. De winkeliers uit' andere wijken komen later aan de beurt Het waarmerken van de aan- kondtgingsformulieren houdt verband met de nieuwe winkel sluitingswet die op 1 november van kracht wordt Een van de belangrijkste bepalingen van die wet is, dat winkels met lan ger dan 52 uur per week open mogen zijn. De winkeliers zijn verplicht een kaart met ope ningstijden bij de ingang van de winkel op te hangen. Deze kaart dient gewaarmerkt te zijn door de gemeente. De verplichting om de kaart op te hangen geldt niet voor apotheken, winkels waar nieuwsbladen en tijdschriften worden verkocht, bróodjeswin- kels, automatieken, snackbars en benzinestations. Sommige winkels mogen 's avonds een uurtje langer open blijven, ter wijl de winkelsluitingswet öOfe voorziet in het verlenen van een ontheffing. D< dere enig het Hart meni Na i wijk kond een zette De touri total kund Dl is dan vare pere dek gega Ms SCHIEDAM - Omdat hij de sleutel niet meer uit het slot kreeg, heeft de 32-jarige B.H.S de hulp van-de politte ingeroe pen. De man had de plantjes water gegeven van een familie die op vakantie is. De politie klom het huis aan de Lange Nieuwstraat via de achterzijde naar binnen en demonteerde en repareerde helslot Eenzelfde sport hulp werd verleend aan de 68-jange J. V. O., die de plantjes had water ge geven in het huis van zijn doch ter aan de Westfrankelandse- straal De man had de voordeur dichtgetrokken, maar vergat zijn hond die nog binnen was. Tot overmaat van ramp brak «ie sleutel. De politie heeft de keu kendeur opengebroken met een breekijzer. SCHIEDAM - Inbraken in de scholen aan de Huysmanstraat Tborbeckesmgel, Peter van An- rooylaan en Bachplein zijn op gelost dankzij een arrestatie door de gemeentepolitie van Vlaardmgen. Die heeft «ie 29-ja rige Rozenburger W.A.N.J. «n zijn nekvel gegrepen. De man heeft bekend circa dertig scho len in Schiedam en omgevin# bezocht te hebben op zoek naar buit Ven plaat* matig« «rest fond i Peratu aan a in heil 4

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2