Buitenlandse jongeren over ons land COOP cfiafbent Uzëff Ongeval bij Gusto Auto's gestolen Betrapt schiedam llfiSl 3„;j:||r ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VQLKjPAGINA-2 SCHIEDAM „Atle dingen in Nederland hebben een menselijke maat, vooral de straten". Dat antwoordt Mauro Suttora uit Udine op onze vraag om in een paar woorden aan te geven wat hem het meest is opgevallen in Nederland. Annie Borie zegt het zo: „Mijn indruk van Nederland is, dat het een land is dat open staat naar de wereld. Het zit niet opgesloten in zijn tradities. Dat heeft mij verbaasd in de paar dagen, dat ik nu hier ben". Anders Wereldvrede Mauro Suttora: „Televisie is de populairste drug in Italiè". Belachelijk Annie Borie: tradities". Nederland zit niet opgesloten in zijn Sjaak Emmenes: studenten in Italië erg passief. Drugs Overbevolking j SCHIEDAM - "Oom Arie, eerst kinderen." Dat kreeg burgemeester Arie Lems te horen toen hij gisterochtend tijdens het slotfeest van Jeugdland voor de poffertjeskraam in de rij stond. Keurig netjes wachtte de burge meester inderdaad op zijn beurt en peuzelde vervol gens de smakijke poffers op. Ondanks de regen werd er toch gehandenarbeid tijdens het slotfeest van Jeugdland. COOP is vóór u en van u. Dus ats u vers wilt, clan krijgt u dat. Rechtstreeks van de vei ling, daar hebt het meeste voordeel van. En daar draait het om! -0£§ *N\\X'< Sinds zondag zijn in het kader van de Internationale Uitwisse ling van de Schicdarnse Ge meenschap tien Italiaanse jon geren en zes jongeren uit het Franse Vienne te gast in Schie dam. Ook de komende week zul len zij nog in onze stad verblij ven om anders »n vooral indrin gerder dan normale toeristen kennis te maken met ons land, zijn inwoners en en onze stad. Het bezoek van de beide groe pen buitenlanders volgt op een bezoek van 22 jonge Schiedam mers, die daarvoor te gast wa ren in het Italiaanse Udine en het Franse Vienne. Bezoeken waarover wij in onze krant van maandag 24 juli de twee groep sleiders uitgebreid aan het woord hebben gelaten. Vandaag praten wij met drie jongeren. Tijdens een langdurig gesprek hebben wij het over de meest uiteenlopende zaken als de indruk die de buitenlanders in de paar dagen dat zij nu hier zijn, van ons land hebben gekre gen. Wij praten over verschillen tussen de landen, ma ar ook over vrijetijdsbesteding, drugge bruik, wereldvrede en de toe komst Aan het gesprek werd deelgenomen door Sjaak Emme- nes. Mauro Suttora en Annie Borie. Sjaak Emmenes heeft zijn op leiding aan het Atheneum met succes beëindigd en hij gaat in Nijmegen biologie studeren. Hij woont in Vlaardingen en hij heeft deelgenomen aan het be zoek aan Udine. Mauro Suttora (19) komt uit Udine. Hij heeft met succes zijn middelbare school beëindigd en hij gaat rechten studeren. Daarna moet hij 18 maanden dienst doen in de marine of wanneer hij voor bur gerdienst kiest 24 maanden. Tenslotte de oudste van het drietal Annie Borie. Zij is 22 jaar en zij heeft nu een jaar ge-; werkt op een bank in Lyon. Het is de eerste keer van haar leven dat zij in Nederland is. 'Nederland staat open naar de wereld' „In Vienne hebben we groe pen ontvangen uit Nederland, Italië en Duitsland; de Neder landse groep was de beste", zegt Annie lachend. „Omdat we meer contact met hen hadden dan met de andere groepen. De andere groepen bleven meer bij elkaar, terwijl de Nederlanders mtt iedereen praatten. Dit is mijn eerste bezoek aan Holland en hit ziet er allemaal- vreemd voor mij uit. Erg anders dan Frankrijk: vooral het land schap natuurlijk". „Jullie eten heel andere din gen dan in Italië", aldus Mauro. „We zijn heel erg onder de in druk van de hui- - tn de ma nier waarop ju'..nten voor het raam zette... Wij vonden het Beatrixpark erg mooi; zo'n park hebben we met in Udine. In Den Haag waren we onder de indruk van het kleine parlement, dat jullie hebben. Het is gemakke lijk om er binnen te komen. We hoefden helemaal geen contro les te passeren. In Italië is dat veel moeilijker. Het bestuur is er erg ver van de mensen af. We zijn onder de indruk geko men van jullie kleine huizen met de grote ramen. Ieder huis lijkt een stereo installatie te -hebben^ Zelfs Als je de prijzen en ionen yoAiijkt, 'is Neder land veel a „Wat mij in Italië opviel was. dat de Italianen er 's avonds niet veel doen", zegt Sjaak. „Ze blij- - ..ven «thuis. En natuurlijk het vvoedsel: ze eten twee keer per dag en 's ochtends "nemen ze al leen een kop thee met een paar - biscuitjes. Ze gebruiken alleen warme maaltijden met vee) groenten. Het was een grote handicap dat ik geen Italiaans kon spreken want sommige Ita lianen spreken heel slecht En gels. Soms was het moeilijk om elkaar te verstaan. Maar mijn gastheer sprak goed Engels" „Jullie spreken allemaal g oed Engels, dus de taal levert geen problemen op", zegt Mauro „Engels wordt in Italië niet goed onderwezen op school. We leren veel grammatica, maar krijgen geen les m conversatie". Annie: „Het is jammer, dat de Italiaanse en Franse groep op zichzelf blijven. Natuurlijk zijn wij hier pas een paar dagen, maar wij praten zelden met el kaar. In Schevemngen bleven de Fransen en de Italianen bij el kaar." Toen de burgemeester jullie ontving, sprak hij over wereld vrede en het uitwisselingspro gramma als een klein stapje om die te bereiken. Geloven jullie daarin? Mauro: „Soms bereik je het omgekeerde. Ik ben m de Ver enigde Staten geweest en nu heb ik de pest aan alle Amerikanen, Nee, dat is maar een grapje Ik geloof in wat de burgemeester zei. Als je naar een ander land gaat, zie je dat de mensen net zo zijn als de mensen in je eigen land. Vooral met Joegoslaven: als je naar hun land gaat, zie je dat ze geen beesten zijn, zoals ze ons leren op school. We zijn al lemaal Europeanen." Sjaak: „Voordat ik naar Italië ging, wist ik heel weinig van dat land. Natuurlijk over Aldo Moro en de rode brigade. Ik wist niets van de houding van de Italianen en hun manier van leven. Dat bezoek heeft ervoor gezorgd, dat ik de Italianen beter ben gaan begrijpen. Als je als toerist naar Italië gaat, kom je moeilijk m contact met de Italianen. Omdat wij bij een Italiaans gezin lo geerden, gingen wij veel inten siever met de Italianen om. Het was wel jammer, dat wij veel typische toeristen plaatsjes heb ben bezocht, omdat ik het alle daagse leven van de Italianen wilde leren kennen." Annie: „Voordat ik naar Ne derland kwam, wist ik van Ne derlanders wat alle Fransen weten: blond haar, blauwe ogen, tulpon en molens. Maar dat is nu anders. We horen in Frank rijk alleen bij belangrijke ge beurtenissen iets over Neder land, zoals de treinkaping door de Molukkers." Mauro: „Ik vind, dat voordat deze uitwisselingen plaatsvin den de groepen bij elkaar moe ten komen om iets te weten te komen over het land waar ze naar toe gaan, zoals wat er ge beurt en een stukje geschiede nis. De Italianen, die naar Ne derland gingen, hebben eikaar pas een week voor hun vertrek ontmoet. Iedereen was op va kantie, omdat de schoolvakan ties eind juni begonnen." Mauro: „Televisie is in Italië m handen van de staat en de twee belangrijkste partijen. Het accent ligt op politiek nieuws, kranten worden niet veel gele zen in ons land. Statistieken wijzen uit, dat de verkoop van kranten bij ons het laagst ligt van heel Europa." „Vooral de jongeren worden in Frankrijk beïnvloed door Amerika", zegt Annie. „Maar niet de ouderen: zij houden vast aan hun tradities en willen niet door iets anders beinvloed wor den." Sjaak: „We hebben een fa briek bezocht in Italië. De vei ligheidsregels die ze hebben, waren belachelijk. Ze gooiden hun rommel zo in de zee. We mochten zonder veiligheidskle- ding naar binnen gaan. Ik heb bij Shell gewerkt, maar ik zou dat bedrijf nooit kunnen bezoe ken zonder pasje. En zeker niet met een groep bezoekers zomaar in de computerzaal binnenstap pen. In Italiè kon dat gemakke lijk, We hadden zo een knop kunnen indrukken en dan was de hele zaak ontploft." - Jullie hebben in Schiedam kennis gemaakt met een aantal typische jeugdcafés. Je kent het kroegleven dus een beetje. Zijn er verder nog dingen opgeval len? Mauro: „Zulke cafes hebben we in Udine helemaal niet. 's Avonds weten we nooit waar we naar toe moeten gaan. In de ca fés zitten oude mensen wijn te drinken. Het uitgaansleven is slechtbij ons'. We zijn bezig plannen te maken om zelf een zaakje te openen." Annie: n Schiedam zijn me vooral de huizen en de havens opgevallen. De cafés zien er hier heel anders uit.' In Frankrijk zijn ze meer open naar de straat. Hier weet je niet dat er een café is, tenzij je naar binnen gaat. En in Frankrijk hebben we weinig fietsen." Sjaak: „Wat mij in Itaiie op viel is, dat de bussen er erg goedkoop zijn vergeleken bij Nederland. In Italië betaal je een kwartje; iedereen gaat met de bus. In ons land is de bus veel te duur en daarom neemt ieder een de fiets." Annie: „Wij gaan 's avonds vaak naar de bioscoop. Of wij komen bij iemand thuis bij el kaar. In Vienne heb je niet veel disco's, omdat het een klein stadje is. In Lyon kun je gemak kelijk uitgaan, maar disco's zijn er erg duur: je betaalt dertig franc en dan krijg je één drank je gratis." Mauro: „Televisie' is de popu lairste drug in Italië." Sjaak: „Het was heel vreemd, toen wij er waren. De eerste dag vroegen ze ons: kun je in Hol land drugs gebruiken? Mag dat? Ik moest en zou naar een meisje gaan, dat drugs gebruikte om met haar te prateh." Mauro: „In onze groep ge bruikt er maar één drugs, geen hard drugs. En natuurlijk heb ben we wijn. In onze stad heb ben we veel dronkaards, vooral onder de oude mensen. In onze streek ligt het alcoholgebruik heel hoog. We hebben veel wijn gaarden met veel verschillende soorten, wijn. In onze stad zijn drugs pas de twee laatste jaren verschenen. Soft-drugs kun je op de markt kopen. Het is na tuurlijk niet toegestaan, maar je kunt ze kopen." J Annie: "In Frankrijk is wijn de populairste drug voor de oude mensen. Veel jonge men sen gebruiken drugs zoals hasj en marihuana. Naar de politie controleert erg streng. Voor iemand die in ons land drugs ge bruikt, is het heel erg moeilijk want hij moet ht altijd binnen doen en de deuren goed sluiten. Je kunt niet in. het openbaar hasj roken." Sjaak: "Kun je iets vertellen over het studentenleven? Ik had in Italië het gevoel, dat de stu denten zich niet bezighouden met de problemen in de maat schappij. Ze studeren alleen maar; ik kreeg de indruk dat ze' heel passief zijn." Mauro: "In Italië hebben we in 1968 veel studenten-opstand- I jes gehad. Maar nu denken ze aan hun carrière en hun eigen problemen. Dat komt ook omdat we geen wegen zien om wat te veranderen. Als we de straat op- gaan, is dat alleen maar een wandelingetje en geen demon- stratie. Soms worden we dooor de politie uit elkaar geslagen," Annie: "In 1968 was het heel warm in Frankrijk en hebben we in Parijs een kleine revolutie gehad. Maar zelfs een jaar erna i was er niets veranderd. Het le- ven ging door, zoals de jaren er- I voor. Dit jaar kun je veel boe- ken kopen over de revolutie van 1968." j De toekomst? -j Mauro, weifelend: "Atoom' oorlog? Overbevolking." Annie: "In Frankrijk zijn Wé in maart naar de stembus'ge gaan. Iedereen praatte over ver anderingen. Iedereen wilde eën andere regering. Maar na de verkiezing was er niets veran derd." Slotfeest Jeugdland deels verregen d Het was gisteren of de duivel ermee speelde; de afgelopen drie weken baadden atle Jeugd land-activiteiten in de zonne schijn, maar uitgerekend het sloffeest verregende deels. Niet temin zin zo goed en zo kwaad als het kon de verschillende ge plande activiteiten doorgegaan. Alleen de sport- en spelinstuif kwam te vervallen, omdat het gras in het Prinses Beatrixpark spekglad was. De burgemeester had er de tijd voor genomen om het slot feest goed te bekijken. Hij maakte tezamen met de kinde ren een tochtje in de fraaie Jan Plezier en zag hoe de kinderen zich onder het toeziend oog van de reddingsbrigade in een acht tal kano's uitstekend amuseer den. Vervolgens ging het naar het ponyrijden, waar de kinde ren onder leiding van de Spa landruiters een tochtje op een -ponymochten maken. Tegenover het parkeerterrein -- van het Prinses Beatrixpark lag •r de immer populaire luchtmatras \en konden kinderen vliegers 'maken, kleien, timmeren en «spelletjes doen. Tevens stond -daar de kassa voor de eindvoor- stelling van Jeugdland, een op treden van Peter Crooney met l zijn jeugdshow "Hocus, pocus, ■-lachen maar". Naar schatting hebben ruim 500 kinderen het slotfeest van Jeugdland bezocht. 1 Jeugdland-coördinator Joop van Broekhoven was met name enthousiast over het ponyrijden ten kanovaren. Twee activiteiten j die volgens hem voor herhaling '.vatbaar zijn, maar dan zelfstan- 7dig. Ook was hij uiteraard zeer -in zijn nopjes over het weer van de afgelopen drie weken. Na af loop van Grooney's show (waar wij in onze krant van maandag uitgebreid op zullen ingaan) be dankte de burgemeester alle Jeugdland-vrijwilligers (sters). die er de afgelopen weken met veel enthousiasme en een grote inzet voor gezorgd hebben, dat veel kinderen - zelfs als ze niet buiten de stad geweest zijn - een fantastische vakantie gehad hebben. SCHIEDAM Bij het laden van een 2 cm dikke staalplaat op de werf Gusto IHC is de 22-jari ge chauffeur C. d. K. uit Ridder kerk ernstig gewond geraakt. De man is met schedelletsel en inwendig letsel in het Dijkzigt ziekenhuis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. Zijn 18-jarige bijrijder M. H. uit Bre da hoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Het ongeval ontstond toen de twee mannen in een lege contai ner op hun vrachtauto stonden. Met een portaalkraan werd een stalen plaat geladen om als schroot te worden afgevoerd. De plaat kwam klem te staan in de container en viel vervolgens op de beide mannen. De arbeidsin spectie en de gemeentepolitie stellen een onderzoek in. SCHIEDAM De 29-jarige chauffeur J. S. heeft aangifte gedaan van de diefstal van zijn Datsun tussen vier en vijf uur op donderdagmiddag uit de Steenstraat. De wagen werd 's nachts door het personeel van het bureau Warmoesstraat in Amsterdam teruggevonden. Nader onderzoek leerde, dat m de Steenstraat een Volkswa gen stond, die gestolen bleek te zijn in Hengelo. Deze wagen werd in beslag genomen. De po litie heeft een vermoeden wie de dader van de .beide diefstallen is. SCHIEDAM - Twee Noren, de 19-jarige K. J. en de 18-jarige R. C„ zijn door de politie op heter daad betrapt, toen zij een brom fiets probeerden te stelen voor de dancing Mississippi aan de Burgemeester Knappertlaan. Beide Noren zijn ingesloten. In de Lange Kerkstraat heeft de politie donderdagnacht de 40-jarige C. J. D. uit Rotterdam opgepakt, omdat hij dronken was. Bij fouillering bleek hij een portefeuille op zak te heb ben, die ip 3 augustus door iemand was verloren in Rotter dam. De driehonderd gulden, die erin hadden moeten zitten, waren verdwenen. De man is ter ontnuchtering opgesloten. Te gen hem wordt proces-verbaal opgemaakt wegens verduiste ring. Gisteravond hebben we ge probeerd ze weer een beetje in het gareel te krijgen. We hebben een kleine inspectie gehouden hoe ze hun koffers gepakt heb ben. Het was aantreden in rijen van drie, onder de douche en de ooms en tantes hebben de kin deren flink afgerost met zeep. Verder hebben we gisteravond i het keukengerei ingepakt en de schommels en de wippen afge broken. Vereniging Het Singelkwartier in Epe. We hebben gisterochtend een vossejacht gedaan. Dat ging vrij Om half zes hebben we al- uitgezet. De kinderen zijn in met twintig minuten tussenpoos vertrokken. Aan de bomen waren kaartjes opgehan gen met een rebus erbij. De laatste groep heeft alle kaartjes weer van de bomen gebaald, 's Middags hebben de kinde ren hun spullen een beetje ge pakt en hebben we bingo ge speeld. We hebben een beetje regen gehad en later is de zon weer gaan schijnen. We hebben dus een halve goede dag gehad. We hebben tussen de middag warm gegeten. Het menu was tuinbonen, prinsessebonen, ap pelmoes, fricandeau en gekook te aardappelen. Een puddinkje toe en degenen, die nog fruit wilden, konden dat krijgen. hem/haar Elvis favaript npS Queen Vandaag wil iemand ons laten wetendat voor Maandag vervolgen we onze serie. Dan zullen wij een meer artistieke graffiti laten zien.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2