PROJECTTEAM SLACHTHUISBUURT: KORTE BRAND BIJ MAGNETO (HE\ TOLAPPARATUUR NOG STEEDS BUITEN GEBRUIK SG breidt pakket taalcursussen opnieuw uit In zes maanden 231 zwerfkatten gevangen F a g; Jersey ideaal vakantie-eiland mmêM'' m m Graffiti RIJNMONDBAND MELDT: CO/OP ifafbent Uzêff Geluksvogel I Motorrijder botst met bromfietser Studenten flats Bejaarde valt Dro DONDERDAG 10 A UGUSTUS1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA2i De renovatiewerkzaamheden in de Slachthuisbuutt zijn in volle gang. Tijdschema Goede informatie ''rWffify' urn Kosten Advies De voormalige Dr. Kuyperschool, waar de meeste SG- cursisten voortaan heen moeten. Creatieve hoek NIVON Kalenderproblemen Bloemschikken ft M. M- Niet landelijk AM zond! merst tie ge zond! heidsi Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 'Iedere avond' Coop houdt in de eerste plaats rekening met Met de dingen die uw gezin nodig heeft. Dus óók de spulletjes die uw kin deren straks weer mee naar school moeten nemen! Rondrit Keuzemc g eli kheden bij renovatie goede zaak j SCHIEDAM - Het bieden van keuzemogelijkheden bij renovatie is een goede zaak. Proefwonïngen zijn een zeer belangrijk onderdeel van de fianontwikkeling. Dat zijn 'fcvee van de meest opvallen de conclusies uit het dezer digen verschenen rapport Verbetering Slachthuis- buurt. planontwikkelings fase". In het rapport wordt een overzicht gegeven van de plannenmakerij voor het renoveren van de 222 por tiek-woningen in de Slacht- huisbuurt. Belangrijker nog dan het his torisch overzicht, dat m 1974 be gint met een enquête onder de bewoners naar klachten over de woningen'en woonomgeving, is het zeer gedetailleerde hoofd stuk "ervaringen". Met betrek king tot de werkwijze bij het ontwikkeien van de plannen zegt het rapport, dat de stap- voor-stap methode algemeen als positief werd gewaardeerld. De ze methode leidt tot een "rusti ger en zorgvuldiger afweging van belangen en een beter over leg". Het werken in een project team met vertegenwoordigers van gemeente, bewonersvereni ging. bewoners en buurthuis wordt van groot belang gevon den. maar - zo concludeert het rapport - "de samenwerking' moet groeien". Het inschakelen van werkgroepen met project teamleden heeft bewezen veel tijd en energie te besparen, stelt het rapport vast. Onderwerpen die veel tijd en aandacht vragen moeten in die werkgroepen worden behandeld. Het opstellen van een goed tijdschema is noodzakelijk Vol gens het rapport kan de duur van de planontwikkelingsfase verkort worden, maar dit kan bij de bewoners tot misverstan den lelden. Oorzaken van de lange duur van de bij de Slacht- huisbuurt gevolgde procedure zijn de stapsgewijze aanpak en de wat het rapport noemt sene- schakehng van procedures Met dit laatste wordt bedoeld, dat bij voorbeeld pas nadat de plannen voor de proefwonïngen gereed waren het gemeentebestuur ge vraagd is de nodige financien beschikbaar te stellen Het rapport noemt het inrich ten van proefwonïngen een zeer belangrijk onderdeel van de planontwikkelmg. De mensen zijn daardoor beter in staat zich een beeld te vormen van wat er in de woningen mogelijk is. Al hoewel de meerderheid van de bewoners voor het maximum pakket verbeteringen koos. stelt het rapport vast. dat de moge lijkheid om tussen een mini mum- en een maximumpakket zelf een eigen verbetermgspak- ket samen te stellen, tot goede resultaten heeft geleid. Het projectteam vindt het bie den van zekere keuzemogelijk heden. ondanks administratieve moeilijkheden, een goede zaak die waar mogelijk navolging verdient De ruime leegstand in de Slachthuisbuurt. die in de loop der jaren is ontstaan heeft ach teraf bezien een aantal voorde len gehad, zo zegt het rapport. Maar een kritische vaststelling van het tijdstip waarna vrijko mende woningen niet opnieuw worden verhuurd is noodzake lijk. Het rapport bevat verder er varingen met het projectteam, waarbij onderrneer het nut van een goed georganiseerd en con tinu informatieproces wordt on derstreept "Het is noodzakelijk de bewoners op de hoogte te brengen en te houden van de vorderingen die worden ge maakt bij het opstellen van de plannen, van de problemen die zich daarbij voordoen en van de oplossingen die worden gevon den. Daarnaast is van evenveel belang, dat informatie wordt verkregen", aldus het uitgebrei de rapport SCHIEDAM - Bij Magneto Chemie N.V. aan de Noordvest- singel is vanochtend om zes uur een brand uitgebroken, die ge paard ging met een behoorlijke rookontwikkeling. De brand weer bestreed de brand met twintig man, zes lagedrukstra- len en een hogedrukstraal. Om tien over half zeven kon het sein "brand meester" den. gegeven wor- De brand is waarschijnlijk ontstaan door oververhitting, van een trans!ormator, die on der de trap naar de eerste ver dieping staat. Er is behoorlijk veel schade aangericht, voorna melijk aan chemische appara tuur. Een precies schadebedrag is nog niet bekend. De brandweer moest in het pand met de uiterste voorzich tigheid opereren omdat zich een radioaktieve bron in het gebouw bevindt. Alleen het kastje waar in deze apparatuur zich bevond, is verbrand, de bron zelf werd niet door het vuur aangetast. In de achtste aflevering van onze foto-serie Schiedamse graffiti; laten wij er één zien, die wij evenals de allereerste een voorbeeld van politieke graffiti zouden willen noemen. Geen partijpolitiek, maar poli tiek als buitenparlementaire actie. Ook deze graffiti is net als die van gisteren op eer. uitge kiende plaats aangebracht en wel op zo'n manier, dat hij on middellijk in het oog springt, wanneer je op de fiets of m de auto over de Westvest rijdt. Een Westvest trouwens, die mo menteel meer lijkt op een maanlandschap dan op een be hoorlijkestraat De aanbevolen snelheid is er in verband met de vele onregelmatigheden in het wegdek tien km per uur. Voor deze graffiti ut dal een uitstekende snelheid De kreet „weg met gezag" komt uit de anarchistische hoek en wij hebben wel een vermoeden wie hem opgekalkt heeft. Of je het ermee eens kunt zijn, moet ieder voor zich maar uitmaken. DORDRECHT - De Stichting Tunnel Dordtse Kil heeft zeven extra personeelsleden moeten aantrekken om de tolgelden te kunnen innen. De automobilis ten moeten nog steeds direct aan de tolgaarders betalen sinds de ondeugdelijke tolapparatuur op vrijdag 16 juni buiten gebruik werd gesteld. Deze personeelskosten komen voor rekening van hel Oister- vvijkse bedrijf Installatietech niek GTI-Zuid BV, de leveran cier van de Franse tolapparaten. De firma is overigens aanspra kelijk gesteld voor alle schade die voortvloeit uit de gebrekkige apparatuur. GTI heeft die aan sprakelijkheid steeds van de hand gewezen. Reden waarom de Stichting Tunnel Dordtse Kil zich beraadt over een gerechte lijke procedure. De stichting had het bedrijf in juli gesommeerd alies grondig binnen tien dagen te herstellen. Toen dat niet gebeurde, werden de ontwaardings- en registra- tie-apparatuur en de geldauto maten uitgeschakeld. Volgens SCHIEDAM - Op de Kerkweg in Kethel heeft gisteravond een aanrijding plaats gevonden tus sen de 24-jarige motorrijder A.H. uit Rotterdam en de 17-ja rige bromfietser L A.M. v. V. uit Schiedam. De bromfietser is met ernstig hoofdletsel en inwendige verwoningen m het Dijkzigtzie- kenhuis opgenomen. De motor rijder is met hoofdletsel in het Gemeente Ziekenhuis opgeno men. Het ongeval ontstond op het kruispunt van de kerkweg met een fietspad van het onlangs aangelegde park Kethel. De bromfietser reed op het fietspad en wilde de Kerkweg overste ken. Hierbij kwam hij op het kruispunt in botsing met de mo- torrijder die de richting Dorps straat reed. een woordvoerder van de stich ting is GTI inmiddels wél be gonnen met de reparatiewerk zaamheden. „GTI lijkt de apparatuur se rieus te willen verbeteren, al moet worden gezegd dat er nog niet veel schot m zit". Om de tolgelden met de hand te kun nen innen, moesten zeven perso neelsleden worden aangesteld. Vier ervan zijn werklozen, die via het Gewestelijk Arbeidsbu reau werden geworven, de ove rige drie zijn werkstudenten. Drie hunner hebben inmiddels elders werk gevonden. Voorzichtig optimistisch is de woordvoerder over het verzoek van de stichting aan de minister van verkeer en waterstaat om het exploitatietekort (verwacht wordt: 12 miljoen) voor zijn rekening te nemen. De minister heeft Rijkswaterstaat om advies gevraagd. De woordvoerder leidt uit dit alles af dat het mi nisterie „met zonder meer af wijzend" tegenover het verzoek staat. ROTTERDAM - In Kralingen en Delfshaven gaat de Stichting Studenten Huisvesting 92 woon eenheden voor studenten bou wen. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft hiervoor subsidie toegezegd. In Kralingen krijgt het be staande studentenhuis aan de Struisen burgdwarsstraat een dakverdieping met dertien een persoonskamers. De gemiddelde huur is voorlopig berekend op 111 gulden per maand. Aan de Coolhaven komen twee projec ten met samen 82 kamers. De ge middelde maandhuur is bere kend op 128 en 125 gulden per maand SCHIEDAM - De Schiedamse Gemeenschap heeft een krant uitgebracht met daarin het vol ledige cursuspakket van de af deling vormings- en ontwikke lingswerk, NIVON, weten schappelijke kring, diensten centra, koninklijke maatschap pij tuinbouw en plantkunde en de stichting huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Daarnaast bevat de krant het volledige programma van voorstellingen in Passage Theater en Teerstool' en een bestelformulier voor abonnementen. Vanwege de enorme belang stelling is het pakket taalcur sussen weer uitgebreid Er zijn maar liefst achttien cursussen Engels voor beginners, tweede-, derde- en vierdejaars. Verder negen Franse, drie Duitse, vier Spaanse en vier praktisch-taal- gebruikcursussen. Wie het meer zoekt m de crea tieve hoek. kan kiezen uit de cursussen werken met klei. fi guurtekenen. aquarelleren, schilderen met olieverf, druk technieken. spinnen, verven met natuurlijke grondstoffen, we ven en batikken. Verder zijn er cursussen volksdansen, kustna- vigatie. autotechniek (vanaf ja nuari 1979). algemene basisop leiding en dramatische expres sie. De meeste cursussen starten in september. Men kan zich op geven via het bureau van de SG aan de Overschiesestraat. De cursussen worden gegeven in zaal Irene. Dr. Kuyperschool aan de Stadhouderslaan. work shop Teerstoof. Chr Sociale Be langen en gymnastieklokaal Piersonstraat. Het NIVON publiceert in de SG-krant zijn winterprogram- ma 1978/'79. Er zijn lezingen met diavertoning over Mexico. Zwe den. Europa. India en Pakistan en Lek en Linge. De toneelgroep "Diskus" treedt voor het NIVON op met het toneelstuk "Op je ge zondheid". Daarnaast kondigt het NIVON de start van de ar- beidersavondschool aan met cursussen economie, geschiede nis en maatschappijleer. Om aan deze cursussen deel te ne men behoeft men geen lid te zijn. Inschrijven is mogelijk via het secretariaat van het NIVON. Damiaan 242. tel. 708486 of bij E. Post. Rotterdamsedijk 248 b. tel. 263791 (na 18 uur). De wetenschappelijke kring organiseert het komend seizoen lezingen over nieuwe ontwikke lingen m de gezondheidszorg, vrouwenemancipatie, ruimte vaart. psychologie en tijd- en kalenderproblemen. In dienstencentrum de 4 Mo lens kan men aan activiteiten deelnemen als handenarbeid, tekenen, stijldansen, welfare- werk van het Rode Kruis, gym nastiek en volksdansen. In dienstencentrum de Woud- hoek is een bibliotheek en men kan er handwerken, gymmen, volksdansen, zingen in het koor "Oase" en makramé maken. Bij voldoende deelneming worden ook nog cursussen Engels, stijl dansen. tekenen en schilderen georganiseerd. De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde biedt mogelijkheden tot bloemschik ken. snoeien en kerststukjes maken. In oktober en november organiseert de maatschappij een piantencursus en in september organiseert de afdeling dahlia een dahlia-tentoonstelling in het Stedelijk Museum. De stichting huishoudelijke en gezinsvoorlichting komt met de cursussen koken. Indisch ko ken. bloemschikken, samen af slanken. gymnastiek, wandkle den maken, naaien, gastheer en -vrouw, stoelen bekleden, pop pen maken, uiterlijke verzor ging. hatha yoga. modebewust en macramé. De meeste cursus sen worden gegeven m de Dr. Kuyperschool aan de Stadhou derslaan. VLAARDINGEN - In bijna zes maanden tijd zijn in Viaar- dingen 231 zwerfkatten gevan gen of rechtstreeks door het pui bliek bij het dierenasiel afgegel" ven. Dit schrijft burgemeester Wim Kieboom in een brief aan de commissieleden van Algeme ne Zaken. Van al die katten heeft de door de gemeente aan gestelde kattenvanger Stam in deze periode er slechts 51 weten te vangen. V De burgemeester laat daarbij wel aantekenen, dat Stam maar drie weken echt bezig is weest. Hij verwacht, dat aan de' hand van de tot op heden opge-', dane ervaringen te verwachten is, dat per week gemiddeld 15 tot 20 zwerfkatten gevangen kun nen worden. De periode waarover Kieboom verslag uitbrengt, loopt van'23 februari tot en met 17 juli. Van de genoemde gevangen katten ging het in 149 gevallen om jon ge poezen, veelal nesten. Hier van ving Stam er maar 7. Van de overgebleven 82 volwassen kat ten ving hij er 44. Van de 231 katten hebben 195 dieren het loodje moeten leggea De 149 jonge poezen werden al lemaal afgemaakt. 46 volwassen katten werden „in slaap gespo ten" wegens ziekte en/of ver wildering. Wat er met de over- gebleven levende katten is ge beurd, is niet geheel duidelijk. Volgens ambtenaar Ed Neeveto zitten ze of nog in het asiel of zijn ze ondergebracht bij parti culieren. V Minister Ginjaar van Volks gezondheid en Milieuhygiëne gelooft niet, dat de zwerfkatteil een landelijk probleem vormen. Een nationale aanpak gaat hem te ver. Hij heeft dat geantwoord op een verzoek van het Vlaar- dingse college. B. en W. vroegen in april aan de minister een lan delijke aanpak van zwerfkatten te bevorderen. Ginjaar onderkent wel het be-, staan van het zwerfkattenpro-, bleem in stedelijke gebieden; Maar de minister is van mening,^ dat de gemeenten zelf voor een-,, oplossing moeten zorgen. Dat kan door Algemene Politiever- ordeningen of door het ontwer pen van een plan. Ginjaar spreekt dan ook zijn waardering uit, dat Vlaardingen inmiddels een plan heeft ontworpen,om het probleem aan te patten: Over de inhoud ervan zegt-hij niets. Het verzoek van B. en W. tot bevordering van een lande lijke aanpak van het zwerfkat tenprobleem deed het Vlaar- dingse college overigens op aan drang van de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. SCHIEDAM - Bij het instap pen van bus 53 op de Nieuwe Maasstraat is de 70-jarige Schiedammer G. v.d. B. dinsdag gevallen. De man is per ambu lance naar het Gemeentezieken huis vervoerd, waar hij met een hersenschudding is opgenomen. HOOF Hoofdl Opgev Mannier 'sMaanc SCHIEDAM/JERSEY - De leden van de Rijnmondband. die momenteel op het Kanaaleiland Jersey verblijven, eten 's och tends geen „bacon and eggs" of „ham and eggs" maar krijgen gewoon een ..continental" ont bijt. aldus meldt tamboer-mai- tre Jan Poot. Ze krijgen brood, marmelade en thee of koffie Dinsdagochtend be^on de dag met regen, maar tegen de tijd dat er in het Howard Davis Park opgetreden moest worden, is het droog geworden. ..Het was voor een ochtend heel erg goed bezet", vertelt Jan Poot ons door de telefoon. „Het park is onge veer twee a driemaal zo groot als het Julianapark. Als je bin nenkomt. staan er allerlei aan kondigingen van wat er in het park te doen is. Er zijn veel bloemen m verschillende kleu ren. waarmee onder andere het wapen van Jersey is opgemaakt. Er is een geweldige rozentuin, die op het moment in bloei staat. een heemtuin en een erebe graafplaats helemaal achterin Voor de bandstand ligt een groot grasveld, waar veel mensen lig gen te zonnen. Vooral bij de rozentuin en speciale hoekjes liggen echt En gelse grasvelden: net biljartla kens. Wat ook frappant is. dat je op sommige stukjes niet op het gras mag lopen en dat gebeurt ook niet. Daar loopt niemand op: dat is wel even iets anders dan bij ons Het concert ging goed Het gaat allemaal trouwens steeds beter, want je raakt er wat meer aan gewend. De reacties zijn nog steeds onvoorstelbaar. Er zijn mensen, die werkelijk iedere avond komen. Ze blijven steeds komen en het gaat ook als een lopend vuurtje. Dinsdagavond werd ik aangehouden door wat mensen die lid zijn van een M' plaatselijke brassband en die hadden gehoord, dat wij die shows deden. Die mensen waren ook komen kijken en waren dol enthousiast. Als je zegt Rijn mondband. dan weten de men sen wel ongeveer wat je bedoelt, maar als je zegt Dutch band. dan gaan alle deuren voor je open. Dinsdagavond hebben we weer in het Howard Davis Park gezeten. Leuk om te vertellen is misschien, dat wij zijn opgebeld door de componist van Let's go to Jersey en Scots on the rocks. Dat zijn twee nummers die wij spelen. Hij zei. dat hij gister avond zou komen. Dat vond hij allemaal wel leuk Dinsdagmiddag hebben we een rondrit aangeboden gekre gen We hebben een heel stuk de kustlijn gevolgej en halverwege zijn we dwars doorgestoken. We zijn gestopt bij de oudste kroeg van het eiiand. Heel erg leuk maar wei laag Het lijkt wel of de mensen vroger korter waren. Een gezellig sfeervol ding. Jersey lijkt mij een ideaal va- kantie-eiland Wij hebben ook geen klagen over het weer. 's Ochtends is het een beetje som ber. maar na een uur of tien be gint het droog te worden en (+i komt de zon voorzichtig door en dan is het heerlijk weer. W hebben tot nu toe nog niet in aft regen hoeven te lopen. Er is van alles en nog wat op het eiland. Je kunt doen en laten wat je wilt Er zijn een golfbaan, bars. discotheken, parken, mu sea. kastelen: de hele rataplan is aanwezig. Ik vind het wel een compleet vakantie-eiland SCHIEDAM - De 14-jarige scholier P. L. is een geluksvogel Hij is dinsdagavond van «JJ hoogte van acht meter gevalle» en heeft alleen een schaafworw- je aan zijn linkerelleboog op£j* lopen. De jongen wilde langs® 'regenpijp het dak van de Mgf Bekkerschool aan de Ëduaro van Beinumlaan opklimmen omdat daar zijn bal lag. Bij® boven greep hij echter mise» hij viel naar beneden. Afgezl®® van het schaafwondje vertoon® hij geen uiterlijke verwondin gen. Voor alle zekerheid is h® ,toch ter observatie in het meenteziekenhuis opgenomen- (Van e UTR1 cussie 1 beetje rechten moet ei den, dai beeld kunnen niet teg ten inei Wafetb deling van het zondhei Er hg 1971 en staat d; bepaald den mo voor ee roepsop ter of a en een (bij oud Volge die aan uitgewe de kwe trekken mng al ren. uit polio v, buiten 1 ben late de m; sp zï« pe no lit ke na po va G. pi: Droog v den. Wf en vrot mist h omstree tempers IZaug. „i

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2