internationale uitwisseling op de tocht Actie 'Denk aan Charta'68' vandaag van start gegaan PvdA distantieert zich van werkgroep Aanleg Rijksweg 19 is niet nodig Clubhuis in achtertuin CONNIE DAALMEIJER, VOORZITTER INTERNA TIONALE UITWISSELING SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP: COOP Itafèent Uzelf Jongen (14) maakt val van enkele meters ÏN BRIEF AAN RUNMONDRAAD Jongen loopt brandwonden op Reggae- festival m. -■ - I**" Weinig resultaat na vijf jaar plannenmakerij Schiedam .'i 313 aa iPMI 1#1181 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Machtsvertoon .Charta'?? mii m ïltftl IipiPifllilli»; SCHOSDAN "Wat ik gezien heb, is dat de interna tionale uitwisseling bijdraagt tot de verbreding van je horizon. Je verlaat je eigen beperkte kringetje eens. Je ziet andere landen en hun problemen. Je maakt kennis met andere cultuurpatronen. Het belangrijkste is - denk ik datje verblijft in een buitenlands gezin. Elitair gedoe Uw belang gaat voor, want bent de enige waaraan COOP als vereniging van konsu- menten rekening en verant woording heeft af te leggen. Daarom betaalt u geen cent te veel! Zwaar programma Interesse W&è WM Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefooiu (010) 265205 266646 illillillgt i?ii§8j ■i llk^Dè' afgelopen twee weken hebben tien Ita liaanse en zes Franse jongeren in het kader van de Internationale Uitwisseling van de Schiedam se'Gemeenschap een bezoek gebracht aan onze stad. Vanochtend zijn ze, uitgewuifd door hun Schiedamse gastheren en -vrouwen, weer ver trokken naar hun vaderland. De twee weken daarvoor brachten tweeëntwintig Schiedamse jongeren een bezoek aan het Franse Vienne en het Italiaanse Udine. Bezoeken waarvoor respec tievelijk 250 en 300 gulden moest worden neerge teld. Sommige Schiedammers zullen zich nog wel de uitwisselingen van vroeger herinneren, toen de buitenlandse jongeren allerlei toeristische at tracties afliepen en vaste gast waren op de des tijds in de zomermaanden in het oude Musis Sa crum georganiseerde Eurobals. Tegenwoordig gaat zo'n uitwisselingsbezoek wel iets anders in zijn werk. Geen Madurodam, Spidotochtjes of bezoeken aan de Euromast; ook geen dure busreisjes naar allerlei uithoeken van ons land, maar een intensieve kennismaking met onze stad en haar problemen. Werkloosheid, scheepsbouwproblemen, stadsvernieuwing zijn de onderwerpen waarmee de buitenlandse jon geren zijn geconfronteerd. Over het hoe en waarom van de Internationale Uitwisseling praten we met Connie Daalmeijer, voorzitter van de gelijknamige afdeling van de Schiedamse Gemeenschap. Connie houdt zich sinds 1968 met de uitwisselïngsbezoeken bezig. We hebben het met haar ook over de tegenwer king die ondervonden wordt (werd?) om voldoen de geld los te peuteren. 'Je verlaat eens je SCHIEDAM - DeN actie "Denk aan Praag '68" is van daag van start gegaan in on ze stad. Op de Hoogstraat hebben leden van de Schie damse werkgroep met een standje gestaan om voorbij gangers te informeren over de gebeurtenissen in Tsje- choslowakije op 21 augustus tien jaar geleden, toen 650.000 Russische soldaten dat land binnenvielen. In het standje kon men zijn handtekening zetten onder een solidariteitsverklaring, terwijl een krantje beschik baar was dat de inval als mede het verzet van het Tsjechoslowaakse volk be schrijft. Op zondag 20 augustus orga niseert de 'Schiedamse werk groep in café Quibus aan de Lange Haven een avond over de ■positie van de jongeren in Tsje- choslowakije. Er wordt een bandopname afgedraaid van een optreden van de verboden Tsjechoslowaakse popgroep "The plastic people of the uni verse". er worden dia's vertoond en de Nederlandse popgroep De Rode Keten treedt op met een muzikaal programma over Tsje- choslowakijc. Op maandag 21 augustus - precies tien jaar na de inval - vindt een manifestatie plaats in wijkcentrum Nieuwland. Een in onze stad wonende Tsjech ver telt iets over zijn vaderland, er wordt een film vertoond over de inval en er zullen Tsjechische liederen gedraaid worden. Een vertegenwoordiger van- de werkgroep geeft een overzicht van de stand, van zaken met be irekking tot de actie in Schie dam en vertelt iets over de ver dere activiteiten op landelijk ni veau. De actie "Denk aan Praag '68" wordt gevoerd om het Neder landse volk te informeren over de situatie in Tsjechoslowakije. In de nacht van 20 op 21 augus tus 1968 werd het land door de Sovjet-Unie met groot militair machtsvertoon tot de orde ge roepen. nadat het een al te onaf hankelijke koers had gevaren. Direct na de invasie werden veel Tsjechoslowaken gevangen gezet en de regering werd een half jaar later vervangen door een regiem, dat meer op de lijn van Moskou zat. Thans is de situatie nog steeds zo. dat de Sovjet-Unie het land met een bezettingsmacht onder controle houdt. Vorig jaar ver enigde het verzet zich in dé Charta '77-beweging. Volgens een document van deze bewe ging hebben de laatste jaren cir ca 20.000 mensen gemiddeld drie maandën in voorarrest gezeten. De 241 ondertekenaars van het eerste manifest Charta '77 vroe gen een eind te maken aan de politieke onderdrukking. Ver schillende ondertekenaars zijn sindsdien ontslagen of gevangen genomen. Een bekende onderte kenaar is de filosoof Jan Patoc- ka. Na zijn gesprek met minister Van der Stoel in 1977 werd hij ondervraagd en hij overleed veertien dagen na dat gesprek. Inmiddels- is het aanpal onderte kenaars gegroeid tot meer dan duizend. lï» z t s In Italië maak je bij voorbeeld het gezinsleven met oma's, opa's, neefj,es en nichtjes mee. Dat vind ik de grote waarde van de internationale uitwisseling. Als je normaal op vakantie gaat, logeer je in een hotel of op een camping en "s avonds duik je een kroeg in. De jongelui die op I die manier op vacantie gaan. korriën niet .zo bewust terug als de jongeren die met dé interna- 7 tionale uitwisseling geweest zijn." Dat antwoordt Connie Daal meijer op onze nogal voor de hand liggende vraag wat ze het Vindt van de uitwisselingspro gramma's tussen Schiedam en haar partnersteden. Jaren terug gingen die bezoeken wel anders in hun werk. De groepen bui tenlanders die onze stad bezoch ten waren groot en er werden allerlei toeristische bezoeken al- gelegd. Iedere avond at men ^buiten de deur en voor het ver voer stonden autobussen ter be schikking. Voor de ontvangst van de zestien buitenlanders dit jaar is zegge, en schrijve 2700 gulden beschikbaar, terwijl een aantal bedrijven een gift heeft gedaan of in natura medewer king verleent "Vroeger was het altijd zeker, dat er uitwisselingen waren", vertelt Connie Daalmeijer. "Er was een post voor op de begro ting en op het jaarlijks congres van alle partnersteden in okto ber werd een rooster gemaakt van uitwisselingen. Ook voor koren, dansgroepen en alle mo gelijke toestanden. Drie jaar ge leden hebben we bij voorbeeld een korenfestival in de Heilige Hartkerk gehad, vorig jaar was het in Vienne en dit jaar is hel in Esslingen. Via die festivals zijn ook weer blijvende contac ten ontstaan, zodat sommige ko ren onafhankelijk v^n onze af deling naar het buitenland gaan." "Op 'lm congressen maak je ah-v; aken voor de komende ja ren. Wij moeten altijd onder voorbehoud afspraken maken. Het probleem is, dat we in 1976 geen zomeruitwisseling gehad hebben. De zomeruitwisseling vindt plaats op basis van tegen bezoeken. De Fransen hebben ons dat jaar uitgenodigd zonder dat ze een tegenbezoek gebracht hebben. Er is altijd veel kritiek op ons programma geweest. Men zei: het is een elitair gedoe voor jon gelui uit de betere milieus. Wij gaan geen vakanties subsidie eren en daar kan ik de gemeente geen ongelijk in geven. Zo'n tien jaar geleden was dat misschien ook wel zo: de deelnemers wa ren voornamelijk mensen van de middelbare school. Maar nu hebben we alle mogelijke soor ten jongelui, voornamelijk wer kende jongeren uit doorsnee ge zinnen. Helemaal niet elitair! Het is ook geen gesubsidieerde vakantie meer. Het programma is gericht op het land en de stad. zodat de jongeren de problemen niet leren kennen. Waardoor ze ien, dat bepaalde problemen niet alleen hier bestaan, maar dat Italië en Frankrijk met soortgelijke problemen kampen. Maar nog altijd hoor je de klacht, dat de internationale uitwisseling elitair en een ge subsidieerde vakantie is. Ik hoop, dat we volgende maand deze zaak goed kunnen uitspre ken met het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeen schap. Ik hoop, dat we deze keer op het congres spijkers met kop pen kunnen slaan, zodat we in oktober met de werving kunnen beginnen. Dit jaar zijn we daar mee erg laat begonnen. In 1976 is het programma dus van de begroting afgevoerd. Nu mag je geen nieuwe activiteiten opvoeren en daarnaast moet je je begroting twee jaar tevoren indienen. We hebben daarom dit jaar het programma bekostigd uit de pot die was gereserveerd voor activiteiten in het kader van de Europese verkiezingen. Volend jaar staan we weer wel op de begroting. Dat wordt toch een druk jaar, want het congres wordt dan in Schiedam gehou den en de Europese verkiezin gen vinden plaats." "Ik-geloof, dat wij vergeleken met de andere steden het zwaarste programma hebben. Het bezoek aan Amsterdam woensdag was eigenlijk de eni ge dag die een beetje toeristisch was. Verder niets. We hebben het Openbaar Li chaam Rijnmond bezocht en ge praat over werkloosheid, nazis me, stadsvernieuwing enz. Dat kun je toch geen lichte kost noe men. Persoonlijk ben ik ook ge charmeerd van de contacten die worden gelegd tussen de men sen zelf. Ik krijg nog regelmatig bezoek van ex-uitwisselaars, wel van tien jaar geleden. Ik kan me niet herinneren, dat ik ooit zo'n geïnteresseerde groep meegemaakt heb. Vooral de Italianen waren bij hun be zoek aan de Gusto erg onder de indruk. Ze hebben intensief meegedaan aan de discussies, ook 's avonds alhoewel ze toch behoorlijk jong zijn." "De groepen Schiedamse jon geren, die nu meegaan, doen dat hoofdzakelijk omdat ze geïnte resseerd zijn", zegt Connie Daalmeijer tot besluit. "Er ko men nu op de disco-avondjes al veel jongeluin mee, die zeggen: ik wil volgend jaar ook mee. Ik geloof, dat de belangstelling voor de internationale uitwisse ling redelijk is. Mits we op tijd beginnen." SCHIEDAM - Het bestuur van de PvdA-afdeling Schiedam heeft besloten zich terug te trek ken uit de werkgroep „Denk aan Praag '68". De PvdA verwijt de werkgroep een eenzijdige op stelling, waarbij gebruik wordt gemaakt van anti-Russische ge voelens. „De hele opzet wordt getrokken in de sfeer van de koude oorlog", aldus PvdA- voorzitter Hans van der Vlist. Het landelijk bestuur van de PvdA heeft zich niet gedistan tieerd van de actie. Het heeft zijn afdelingen geadviseerd om afhankelijk van de opstelling van de plaatselijke comités of werkgroepen te bezien of mede werking wordt verleend. Het landelijk bestuur heeft, besloten zijn leden wel te adviseren mee te doen aan de stille tocht in Den Haag. Het Schiedamse PvdA-afde- lingsbestuur noemt de werk groep in onze stad een beetje merkwaardige club. Omdat het initiatief voor de actie genomen is door het KENml, een anti- Russische groepering, vindt het bestuur, dat de actie teveel in de sfeer van de koude oorlog wordt getrokken. „Dat neemt natuur lijk niet weg, dat wij de zaak van Praag best serieus nemen", aldus Van der Vlist. fSCHIEDAM - De 14-jarige W. J. M. uit Schiedam heeft don derdagavond op de kermis een val van enkele meters gemaakt. De jongen stond op de Hully Gully tegen een achterschot ge leund, toen dat losschoot. Aan een wondje achter zijn rechteroor alsmede enkele schaafwonden is hij behandeld door de ter plaatse aanwezige E.H.B.O.'er en in het Gemeente ziekenhuis. SCHIEDAM - De stuwgroep Midden-Delfland Schiedam en de vereniging Milieudefensie Delft verzoeken'in een brief aan de Rijnmondraad dé aanleg van rijksweg 19 (Beneluxtunnel- Delft) te schrappen uit het Re gionaal Verkeers- en Vervoer plan. Ze wijzen erop. dat de ge meenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Delft zich heb ben uitgesproken tegen de aan leg van die rijksweg. Daarnaast vragen beide milieu-organisa ties de mogelijkheid om rijks weg 13 te verbreden met een aansluiting op rijksweg 20 via de Oost-Abtspolder in het Rijn mondplan op te nemen. De beide organisaties vinden, dat door aanleg van rijksweg 10 (A4) geen evenwichtiger verde ling van het verkeer op de Rot terdamse ruit zal worden be reikt. Ze menen, dat inpassing van de A4 in Midden-Delfland door het open weidelandschap niet mogelijk is en dat die weg een onherstelbare inbreuk zal maken op de waarden van Mid den-Delfland als natuur- en re creatiegebied. Voorts wijzen de beide orga nisaties op het tracé van de A4 ten noorden van het Kethel- - plein. Dat deel zal zoveel ver keerslawaai veroorzaken in Schiedam-Noord. dat de 50 dB (A)-norm van de gezondheids raad en de ontwerpwet geluids hinder overschreden za! worden en dat voor de flats langs het tracé zelfs de verhoogde normen uit de ontwerpwet geluidshin der voor wegen in aanleg niet middels maatregelen haalbaar zijn. In de brjpf wijzen de milieu organisaties erop. dat de door de Tweede Kamer gevraagde ('mo tie-Voortman) en door de minis ter toegezegde studie over de A4 niet door de Rijnmondraad is afgewacht. Sterker nog: er wordt in het Regionaal Ver keers- en Vervoerplan zelfs niet over gerept. Tenslotte menen de beide or ganisaties. dat de capaciteit van ri jksweg 13 nog een marge heeft van twintig procent, terwijl ook verbreding van rijksweg 13 bui ten Overschie mogelijk is. als mede een extra aansluiting naar rijksweg 20 via de Oost-Abts- polder. Conclusie van de brief: A4 door Midden-Delfland niet nodig. SCHIEDAM - De 14-jarige C.O. is met ernstige brandwon den aan zijn benen en zitvlak opgenomen in het brandwon dencentrum van het Zuiderzie kenhuis. Hij verkeert niet in le vensgevaar. De jongen was met zijn broer en een drietal vriendjes donder dagavond aan het frites bakken in een houten hut op het Frans Halsplein. Eén der jongens gooi de, in de veronderstelling dat het vuur in de barbecue-set ge doofd was, er een scheut spiritus op. Hierdoor ontstond een steek vlam die de kleding van C.O. vuur deed vatten. In de zandbak werd de bran dende kleding gedoofd met zand en water. Via het Gemeentezie kenhuis is hij naar Rotterdam vervoerd. ROTTERDAM - „Het staat er na vijf jaar plannenmakerij zeer droevig voor met de wijk- aecommodatie voor het Grote Visserijplein. Het grillig beleid van de gemeente heeft gezorgd voor een steeds verdere inkrim ping van de plannen en ernstige vertragingen." Dat schrijft het wijkorgaan Bospolder-Tussendijken in een verontruste brief aan de ge meente. De wijkvertegenwoor- digers achten het overblijfsel van de plannen onacceptabel voor de bewoners. Uit het oor spronkelijke programma van eisen zijn de voor bewoners meest belangrijke onderdelen komen te vervallen. Zoals bekend is de bibliotheek weggeschrapt, omdat deze niet in het tienjarenplan voor heel Rotterdam was opgenomen. Voor argumenten dat de huidige bibliotheek slecht bereikbaar is en in een oud gebouw huist, bleek de gemeente niet vatbaar. Ook de sportzaal is op de helling beland. Het wijkorgaan wijdt dat aan slechte financiële bege leiding van het hele projekt ROTTERDAM - "We hebben zelf maar een clubhuis ge- bot*vd. Dat runnen we met drie buurvrouwen. Het kost ons wel veel, maar de kinderen zijn van de straat en we vinden het leuk." Praktisch in de achter- ;tuin van de familie De Waard in jide Welschapstraat prijkt het tot "„de laatste plaats bezette, zelf 'vervaardigde clubhuis Horen, -Zien en Zwijgen. 'j,.. De reden voor het particulire ^clubhuis is niet ver te zoeken. - Om precies te zijn ligt de oor- zaak van de opzienbarende zelf werkzaamheid een eindje ver sader in de straat: Het is het door Tënkele omwonenden verguisde ^clubhuis Laanzicht. 7v'"Je betaalt je, blauw, als je ze- ':|ven kinderen meestuurt een jtfdagje uit. Dat kost per kind ze- ven eneen halve gulden. Alle %!activiteiten kosten er geld. En dat terwij! ze scheppen subsidie vangen." Pogingen van de buurtvereni ging om een zaal in Laanzicht te huren liepen op den duur stuk. "Vijf keer zijn we er geweest, dat kostte veertig gulden. Maar met Sinterklaas konden we geen zaal krijgen. Al het voor kaao's ingezamelde geld hebben we weer moeten teruggeven," ver telt mevrouw Truus de Waard. De boze buurtbewoners bouwden voor 10.000 gulden zelf een clubhuis. Dat werd door de familie De Waard betaald. "Ik heb zelf zeven kinderen. De an dere buren hebben ook grote ge- zinnen. Dat geld, daar lig ik niet wakker van. Als ze maar van de straat zijn," legt Truus de Waard uit Met 312 handtekeningen gaat ze volgende week om subsidie vragen. "Al krijgen we maar ge noeg om volgend jaar met de kinderen op vakantie te gaan met een bus. Dan ben ik al te vreden," zegt ze. Horen Zien en Zwijgen heeft nu, drie maanden na de start, 31 gezinnen als lid ingeschreven. De leden betalen wekelijks één gulden .contributie. "Anders mag ik niet draaien," legt Truus uit. Vanuit de tuin dringen vrolij ke geluiden door. Een songfesti val is in volle gang. De tiental len toehoorders vermaken zich goed. Een met bingo opgebrach te fiets werd als hoofdprijs uit gereikt aan de 12-jarige André Rensink. Het als Elvis Presley uitgedoste zangertje glimt en de buren kljjpppn. SCHIEDAM - Door een fou tieve opgave van Roots Music International, een onderdeel van Midnite Records aan het Broersveid, heelt vorige week in onze krant gestaan, dat het reg- gae-festival vandaag plaats zou vinden in de kleine zaal van de Doelen. Dit moet zijn: zondag 13 augustus. Het programma bestaat uit optredens van Keith Hudson and Band, Rico en Owen Gray and his band. Verder wordt een film over Jamaica vertoond. Aanvang 14.30 uur. Toegangs prijs 15 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Midnite-Re- cords. 7-- ifiauSSKsSss In onze foto-serie graffiti pikken vrij de draad van eer gisteren weer op. Toen lieten wij de kreet "weg met gezag" zien; een leuze die wij plaats ten in de anarchistische hoek. Een uitspraak ook, die niets aan duidelijkheid te wensen over laat. Volkomenonbegrijpelijk is bijgaand voorbeeld van graffi ti. Een cirkèltje met een hoofd letter "A" erin: wat moet je daar nu van maken? Een nieuw verkeersbord óf wellicht een verwijzing naar het alfa bet? De doorsnee voorbijganger snapt zeker niet wat de beteke nis is van deze graffiti. Wat ons betreft daarom een slecht voor beeld. Voor ingewijden is de bete kenis natuurlijk wel duidelijk: "A" slaat voor anarchisme en deze graffiti, die ook op andere plaatsen in de stad is te ziett bijgaande foto werd gemaakt op het Herenpad), komt uU de-;: zelfde hoek als die van eergis teren. Vrij vertaald staat er dus eigenlijk weer: weg met gezag, i,

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2