m CHAUFFEURS KOMEN OP DE KOFFIE Fles wijn vervangt relikwie Christina weer in Moskou niet mee naar Gif lekt op kade Zestienhoven en Schiphol in alarmstaat Taj Mahal bedreigd Memphis zonder politie Nvt 1I«'<T ÏW-J ^2 Weer dissident voor rechter 'Presentiegeld te hoog' Harpoen in voet Voetbalfans in uw omgeving? Nieifiwe abonnee bon. ff KMll INFORMATIE OYER BEZORGING: Bruine vlekken Dinsdag 15 augustus 1978 34e jaargang no. 9555 hoofdredacteur herman wig bo ld C\ <^iÉm jWgfS ii«g Acht Joegoslavische vrachtwagens uit Belgra do wachten op de koffie. O Zie verder pagina 5 Op de bekende Amerikaanse manier - handen op de autokap, benen wijd - wordt een staken de Amerikaanse politieman door collega's van het Memphis-politiekorps op wapenbezit on derzocht. - Ada v.d. Giessen ...grens bereikt... mmmmmmmmmmmmm. wmmmmmwmmmwmmmmmi Christina Onassis bij haar aankomst op het vliegveld van Moskou. Koel Bel 010-147400 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Zowel vliegveld Zestienhoven als luchthaven Schiphol zijn vannacht in opperste staat van paraatheid geweest, na de melding dat er een vliegtuig zou landen dat een bom aan boord had. Om streeks twee uur vannacht is het vliegtuig op Schiphol geland, waar bleek dat de bommelding vals was. ...~i m Haars mag zelf over Marokkanen beslissen Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tei. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tei. 010 -11.92.00 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Acht Joego slavische vrachtwagenchauf feurs wachten al enkele dagen op het Iaden van hun wagens met .koffie. De vrachtwagens staan bij de firma McGregor in de Maashaven op de stoep en el ke dag komen er meer bij. De chauffeurs, hadden verwacht dat ze eind vorige week hadden kunnen laden. :In totaal moet er 635 "tón koffie worden geladen, en daarvoor zijn twintig vracht- wagens nodig. De chauffeurs en hun bijrij- detskrijgen eten en drinken van de firma McGregor. Direc teur J. Baas: "Het is een verve lende zaak waar ik echter ook niets aan kan doen. Ik kan de koffie pas vrijgeven als ik daar voor toestemming heb uit Enge land. Die kan elk moment losko men overigens:. De chauffeurs kunnen gebruik maken van de kantine en toiletten. Maar ze, moeten in hun cabines slapen. Het.wordt hoog tijd dat er in de havens eens' een voorziening komt voor chauffeurs die enkele dagen moeten wachten." - De' vrachtwagenchauffeurs hebben daarom zoveel haast vanwege een koffietekort in Joegoslavië. Directeur Baas: "Ik heb gehoord dat er in Joegosla vische cafetaria's al bordjes hangen met: "Geen koffie." Het is dus wel te begrijpen dat de chauffeurs haasthebben om met die 635 ton terug te rijden. Maar'ik verwacht wel dat dat deze week nog rondkomt." (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Staatssecretaris Haars van Justitie heeft staatsrechtelijk de vrijheid om andere beslissingen te ne men dan haar voorganger Zeevalking. Ook al zou een toet sing van de beslissing over de Marokkanen door de afdeling rechtspraak van de Raad van State op juridische gronden negatief uitvallen, dan blijft de staatssecretaris de vrijheid houden om een andere beslissing te nemen ten gunste van de Marokkanen." Dat zei staatsraad Van Rijc- kevorsel, voorzitter van de afde ling rechtspraak, gisteren in Den Haag tijdens de behande ling van de zaken van vier Ma rokkanen die in beroep zijn ge gaan tegen de beslissing van mevrouw Haars om hen uit te wijzen. De vier mannen, wo nend in Den Haag, behoren tot de groep van 182 Marokkanen die fanatiek vechten tegen hun uitwijzing. De afdeling rechtspraak hieid de zaken gisteren na langdurig beraad en een langdurige schor sing aan. De heer Van Rijckevorsel ver wierp in eerste instantie het verzoek van de verdediger van de vier Marokkanen, een getui- ge-deskundige van Amnesty In ternational achter gesloten deu ren te horen. Deze getuige wiide een aantal nieuwe aspecten naar voren brengen over'de ge varen die de Marokkanen lopen bij eventuele uitwijzing naar hun land. Van Rijckevorsel was van mening dat deze zaken zo veel mogelijk openbaar behan deld moeten worden, zoals tot nu toe altijd het geval was. Op herhaald verzoek van de getuige-deskundige zelf gaf de heer Van Rijckevorsel toe. De zitting werd geschorst en de af deling rechtspraak hoorde de getuige in besloten zitting. Toen de deuren weer open gingen, deelde de heer Van, Rijckvorsel mee, dat de belang rijkste delen van het gesprek met de getuige van Amnesty In ternational zullen worden toe gezonden aan staatssecretaris Haars. Die kan zich er dan tegen verweren. De voor de zaak van de Marokkanen niet relevante gedeelten blijven geheim. Tevens zal de afdeling recht spraak minister Van der Klaauw opdragen alle rapporta ges over te leggen die met de zaak te maken hebben, ook die in code. Eerder had mr. Van Ende Boas namens de staatssecretaris van justitie betoogd, dat de Ne derlandse ambassade in Marok ko slechts twee rapportages over de zaak naar Den Haag heeft gezonden. Mr. Van Bennekom. die sprak namens de Marokkanen, meen de dat er nog meer stukken wa ren. Toen mr. Van Ende Boas de berichten van Buitenlandse Za ken enkel wilde overleggen on der geheimhouding, trok de af deling rechtspraak zich terug en nam haar beslissing tot aanhou ding van de zaken. De heer Van Rijckevorsel deelde mee, dat een uitspraak van de Raad van State is te ver wachten binnen de gebruikelij ke termijn van zes weken. Hij was het met mr. Van Bennekom eens, dat spoed is geboden: „De Marokkanen dienen snel te we ten waar ze aan toe zijn." In de tussentijd kunnen de Marokkanen in de kerk De Duif in Amsterdam die gerust verla ten, zei hij voorts. Staatssecreta ris Haars heeft immers duide lijk toegezegd vóór de uitspraak van de Raad van State geen maatregelen te zullen nemen. Op zeer korte termijn, „maar niet vandaag", zal de afdeling rechtspraak beslissen of nieuwe aspecte'n die Amnesty Interna tional heeft aangedragen, in de overwegingen worden opgeno men, aldus staatsraad Van Rijc kevorsel. MEMPHIS Memphis, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Tennessee, zit sinds maandag vrijwel zonder po litie en nu ook zon der brandweer. En dat terwijl de 650.000 inwoners tellende stad over stroomd wordt door „pelgrims" die een jaar na de dood van Elvis Presley hier zijn samengekomen om dit feit te herden ken. De 1400 brand weerlieden van de stad hebben beslo ten het voorbeeld van 1100 stakende politiemannen te volgen. Het gaat om betere arbeids contracten. De 1200 leden van de Nationale Garde die zijn op geroepen om de orde te handhaven, hebben gisteren 60 stakende politie agenten die post ten voor hun bu reaus gearresteerd. Hun is ten laste geiegd dat ze het nachtelijke uit gaansverbod dat in Memphis is uitge vaardigd, hebben overtreden. NEW YORK - Recher cheurs van de Newyorkse politie breken zich het hoofd over een verdwe nen relikwie van de heili ge Elipbeth Se ton uit een kerk in de wijk Manhat tan. De relikwie, een stuk gebeente in een v-vormig met zilver beslagen kast- .ie, verdween het afgelo pen weekeinde. Kerkgan gers troffen op de plaats waar het hoorde een goedkope fies rode wijn aan. Vanwege die wijn on dervraagt de' politie nu alcoholische zwervers uit de buurt. „Voor zoiets krijg je bij een pandjes baas hoogstens een dollar of vijf," sprak een recher cheur, „maar voor de kerk is zoiets natuurlijk onvervangbaar. MM m (Van onze sportredactie) GOUDA - De Goudse schaak- ster Ada van der Giessen,,derde., bij het laatste" nationale kam pioenschap en vijf jaar geleden zelfs goed voor de Nederlandse titel, heeft de KNSB In een open brief laten weten eind oktober niet af te reizen met het vader landse damesteam voor de schaakolympiade in Argentinië. Ada - v.d. Giessen heeft in bondskringen al dikwijls haar bezwaar tegen het Videla-reqim kenbaar gemaakt en gepleit om helemaal af te zien van deelne ming aan de olympiade. In haar schrijven dat ook is gericht tot de andere deelnemers en de be geleidende officials vraagt zij het KNSB-bestuur tegenover de Argentijnse organisatoren ern stige bedenkingen uit te spreken over de onmenselijkheid van het regime en zich om die reden verre te houden van officiële manifestaties. Ook wil Ada van der Giessen dat uiting wordt gegeven aan de Nederlandse schaaksolidariteit. met de slachtoffers van de junta door bijvoorbeeld een demon stratief bezoek te brengen aan het Plaza de Mayo ter onder- steuning van de protesttochten van de dwaze moeders. Zij verlangt voorts dat van bondswege aan de organisatie haar bezwaren tegen de huidige Argentijnse politiek kenbaar worden gemaakt en dat zij daarom van deelneming heeft afgezien. Door haar afwijzende hou ding hoopt Ada v.d. Giessen de discussies over de verwerpelijke situatie in Argentinië weer op gang te brengen. Ze is evenwel nuchter genoeg om vast te stel len: „Eerlijk gezegd verwacht ik er niet veel van. De autoriteiten komen niet graag uit hun heilige huisjes tevoorschijn. In de discussies werd ook erg oppervlakkig gereageerd. Maar ook in onze kringen zullen we er ons op moeten bezinnen dat sport en politiek in de meeste gevallen niet van elkaar zijn te scheiden. Sommige andere speelsters en spelers hebben ook wel bezwaren tegen de gang van zaken in Argentinië maar zij willen daaraan niet de uiterse konsekwentics verbinden. Voor mij is echter de grens bereikt." MOSKOU - Christina Onas sis. dochter en erfgename van de scheepsmiljardair Aristoteies Onassis. is na een bezoek van tien dagen aan Athene terugge keerd in Moskou, waar ze on langs in het huwelijk trad met de Russische scheepvaartfunc tionaris Sergei Kauzow. Kauzow was niet op de Mos- kouse luchthaven aanwezig toen zijn vrouw daar. gisteravond aankwam. „Dat is niet verwon derlijk," zei Christina. „Hij wist niet dat ik vandaag zou terugke ren." Wei waren er tientallen ver slaggevers, dit naar aanleiding van allerlei geruchten dat het door de familie van Christina als „onzinnig" bestempelde hu welijk nu al was stukgelopen. „Ik heb alleen maar een za kenreis gemaakt," zo verklaarde mevrouw Kauzow. „Ik zal er in de toekomst wel meer maken." Het scheepvaartimperium van Onassis wordt echter niet geieid vanuit Athene, maar vanuit Londen en Monaco. Een Amerikaans persbureau maakte onlangs bekend dat Kauzow een vooraanstaand KGB-agent zou zijn, die als hoofd personeelszaken van de Sowjet-vrachtvloot onder meer verantwoordelijk is geweest voor het plaatsen van veilig heidsagenten op Russische sche pen. Wisselend bewolkt met plaat selijk eep bui. Matige, aan de *ust af. en toe krachtige zuid- westeiijké wind. Minimumtem peraturen omstreeks 14 graden, maxima rond 20 graden. ISaug zon op onder 06.25 21.00 maan op onder 19.31 03.51 MOSKOU - Opnieuw ver schijnt vandaag èen Russische dissident voor de rechter. In de stad Elektrostal, 65 kilometr van Moskou, moet de 24-jarige am bulancebroeder Alexander Pó- drabinek zich verantwoorden voor "belastering van de Sow- jet-Unie". De maximumstraf .daarvoor is drie jaar dwangar beid. Podrabinek is de schrijver van het boek "Geneeskunde als strafmaatregel:', waarin hij het misbruik van de psychiatrie in de Sowjet Unie aan de kaak stelt. Hetmanuscript ervan - gebaseerd op drie jaar onder zoek - werd naar het westen ge smokkeld. Het proces zal met grote aan dacht worden gevolgd door de Internationale Vereniging van Psychiaters, die de Sowjet- praktijken vorig jaar veroor deelde. Er worden geen buiten landse correspondenten toegela ten. Evenmin zijn er getuigen a décharge (voor Podrabinek) op geroepen. (gaan ondtr nummer) Vraag naar dc afd. abonnaa-sarvica maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips ROTTERDAM - Lekkende vaten met het. giftige poeder "cyanuric-acid" waren er de oorzaak van dat de Wi.'helmina- kade gisteren gedurende vijf en een half uur op last van de poli tie is afgesloten. Pas nadat om half zeven gisteravond de in to taal vijftien vaten in grotere va ten waren overgezet, werden de versperringen op de kade weer opgeheven. De vaten stonden in een wa gon van de Nederlandse Spoor wegen. Gistermorgen ontdekte men op het spoorwegemplace ment Feyenoord dat er een lek was. Op last van de Keurings dienst van Waren is de wagon vervolgens naar de Rijnhaven getransporteerd. Bij een grondi ge inspectie bleek toen dat er uit vijftien vaten opeder lekte. Het poeder "cyanuric-acid" is giftig bij inademing en bij contact. Het overladen van de lekken de vaten in zogenaamde over maatse vaten werd door de brandwe r gedaan. De vaten waren per schip vanuit Zuid-Afrika naar 'Rot terdam vervoerd en hadden als beste .ling net Zwitserse Ba zel. olgen's de woordvoerder van e Nederlandse Spoorwe gen aren de vaten al vrij lang onde weg. Het vliegtuig, een Bristol Brit- tannia van de Britse iucht- vrachtmaatschappij "Air Fai- sel" was van Manstomop weg naar het Griekse Nicosia met aan boord een lading eireren en groente. Even na de start kwam er bij "Air Faisel" een anoniem tele foontje binnen, dat er aan boord van het' vliegtuig een bom zou zijn geplaatst In eerste instan tie zette de piloot koers naar Zestienhoven om daar een noodlanding te maken. Het vliegtuig- is wel in de buurt van de luchthaven ge weest maar in overleg met de verkeerstoren werd besloten naar Schiphol door te vliegen. De piloot durfde het risico van een landing op de Rotterdamse luchthaven niet aan, omdat het vliegtuig zwaar geladen was en een grote hoeveelheid brandstof aan boord had. Gezien het ge wicht van de Bristol Brittannia bestond er een mogelijkheid dat de landingsbaan van Zestienho ven te kort zou zijn. Op Schiphol werden toen in middels al de nodige voorzorgs maatregelen genomen. Onder meer werd een aantal brand weerwagens naar de baan gere den waarop het vliegtuig moest landen. Direct na de landing on derwierp men het vliegtuig aan een grondig onderzoek. Aan boord werd echter niets gevon den wat op een bom leek. De Bristol Brittannia is van middag van Schiphol vertrok ken. NIEUW DELHI - Ook de be roemde Taj Mahal in India be hoort thans tot de monumenten die bedreigd worden door de luchtverontreiniging. Het grote, uit wit marmer vervaardigde grafmonument vertoont hier en daar al bruine vlekken. Volgens deskundigen zal de Indiase regering twee met kolen gestookte centrales in de omge ving moeten stuiten. Verder zul len bij de bouw van een grote olieraffinaderij in het gebied maatregelen moeten worden ge nomen om de uitstoot van zwa- veldioxyde tot het uiterste te beperken. DEN HAAG - Het PvdA-Kamerlid J. Veilenga heeft minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) gevraagd maatregelen te ne men tegen een forse verhoging van het presentiegeld voor bestuursleden van het stadsgewest Den Bosch. De jaarwedde, die kortgeleden nog on geveer 2.000 be droeg is daar on langs opgetrokken tot 17.425. Het Ka merlid vraagt zich ai' of de verhoging wel in overeenstem ming is met het door het kabinet voorge stane matigingsbe- leid. Veilenga wijst er op dat de dagelijkse bestuurders al „een redelijk te achten" salaris krijgen, als burgemeester of als wethouder. EINDHOVEN - De 14-jange. H.H. uit Eindhoven heeft giste ren een harpoen in een voet ge kregen. Het ding ging dwars door de schoen heen en drong enkele centimeters diep in het vlees. De jongen moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Hij was op de Beatrixhaven samen met een vriendje aan het spelen met een harpoengeweer, toen dat plotseling door nog on bekende oorzaak afging. (J leest 'm zelf. Het Vrije Volk. Góeie krant: jong, progressief en vooral informatief. Met regelmatig extra bijiages. Zoals nu bijvoorbeeld weer de Voetbalkrant 1978 die op 23 augustus as. verschijnt Prachtige gelegenheid om zo'n voetballiefhebber abonnee te maken van Het Vrije Volk. (J verdient er 'n fraaie, royale badhanddoek (50x100 cm) mee. met de bekende Euromast in de knoop, en hij (of zij) leert meteen 'n prima krant kennen. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel naar Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. Rotterdam. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam:1 Adres: Plaats: Soort abonnement: O kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken ara"'- beloning bij Naam afzeniien Adres; Plaats: 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als bij: -V P* "V mi

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1