TOCH COLLECTE KWF KWF-collecte: nieuw systeem Werkgroep maakt plannen voor verbouw in Schiedam-West CDA houdt voorlichting Denk aan Praag- we moeten helpen Nieuwe dansschool gaat vrijdag open Scheidende raadsleden ÉL Graffiti Bromduo slaat opnieuw toe Herinnering van vier ton Schiedam Inbraak in dierenverblijf Brugleuning over de weg m Inbreker gepakt Kat in 't nauw DINSDAG 22 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Een deel van het KWF-bestuur in Schiedam: C.P. van der Voort, Mevrouw A. Dirk zwager en mevrouw A.C. Kamstra. Uiterst rechts op de foto KWF-promotor A. Baak. Ongelukkig Waas van mystiek Redactie editie Schiedam; Hoögifraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Willem en Joke Hajee: meer aandacht, minder geld. Kampioen 1 Mt Nog geen bestemming 82 miljoen gulden SCHIEDAM - Het afde lingsbestuur van het Konin gin Wilhelminafonds (KWF) In Schiedam treedt niet af. Ondanks alle kritiek op het landelijke bestuur gaat de collecte eind deze maand toch door. Het plaatselijke bestuur dreigde af te treden omdat de 82 miljoen gulden, opgehaald met de liefdadig heidsactie Geven voor Le ven. nog steeds niet is uitge geven. Het geld staat al vier jaar op de bank. De actie, indertijd op t.v. gepre senteerd door Johan van Bode graven. leverde 65 miljoen op. j „Drie miljoen werd gebruikt, de .rest van het bedrag leverde in 'vier jaar tijd 20 miljoen rente op. Oorspronkelijk zouden er "drie centra voor kinderen die lijden aan jeugdkanker worden opgericht De drie artsen achter dat plan. tevens initiatiefnemers van de actie Geven voor Leven, werden door het landelijke be stuur van het KWF aan de kant gezet ..In feite zijn er nooit afspra ken gemaakt over de besteding van het geld. vandaar de chaos", meent mevrouw A. Dirkzwager. voorzitster van het afdelingsbe stuur in Schiedam. ..Niemand had trouwens op zo'n gigantisch bedrag gerekend. daardoor werd de verwarming nog gro ter". Samen met haar collega-be stuurders probeerde mevrouw Dirkzwager het landelijke be stuur tot grote spoed te bewe gen. Steêds meer mensen, die zich zwaar hadden ingespannen voor het slagen van de actie. Trokken zich in de loop der jaren terug. Kritische vragen van me- vrouw Dirkzwager, gesteld tij dens een landelijke vergade ring. resulteerde in onrust bij een deel van de overige afdelin gen. (In totaal zijn er 1500 plaat selijke afdelingen). Er ontstond zelfs een actiegroepje dat verde re inzamelingsacties wilde boy cotten tot het KWF-bestuur ein delijk eens met de plannen voor de dag kwam. Volgens mevrouw Dirkzwa ger is de houding van het lande lijke bestuur de laatste maan den wat beter geworden. ..De stichting die het geld beheert en het beleid van het KWF uitstip pelt. kan vrijwel volkomen zelf standig werken. Dat is natuur lijk een ongelukkige situatie an no 1978. Pogingen om de zaak wat democratischer te maken verlopen uiterst moeizaam. Er zal nog heel wat water door de Maas stromen eer alle partijen iets te vertellen krijgen". De collectanten van het KWF werden, onder invloed van ver schillende publikaties en vragen in de Tweede Kamer, steeds va ker bestookt met vragen als: ..Wat gebeurt er nou met dat geld?" De 300 Schiedamse col lectanten krijgen richtlijnen voor het beantwoorden van die vraag. Mevrouw Dirkzwager: „We hebben destijds een brief ge schreven waarin wij uitlegden dat wij niet langer de verant woordelijkheid op ons konden nemen voor het beleid van het landelijke bestuur. En van de bestuurders. A. van Es. heeft op die brief geantwoord dat hij graag met ons wil komen pra ten. We hopen via die man een ingang in het bestuur te krijgen. We denken dat er binnen af zienbare termijn een oplossing uit de bus kan komen. Daarom zal ons bestuur niet aftreden en de collectanten wordt geadvir seerd in die geest antwoord te geven op vragen van het pu bliek." Mevrouw Dirkzwager gelooft niet dat het resultaat van de col lecte nadelig beinvloed zal wor den door alle publiciteit. „Om de kankerbestrijding hangt nu eenmaal een waas van mystiek; men realiseert zich dat iedereen kanker kan krijgen en dat het een ontzettend moeilijk te gene zen ziekte is. Er is veel geld no dig voor onderzoek, en dat weet het publiek". SCHIEDAM - De jaar lijkse collecte van bet Ko ningin Wilhelmina. fonds start ditmaal op 28 augus tus. Na de moeilijkheden van vorig jaar, waarbij „vreemde" collectanten geld ophaalden, is er voor een nieuw systeem geko zen. Volgens mevrouw A. Dirkzwager, voorzitster van het KWF-afdelingsbe- stuur in Schiedam, is het geld dat de onbekende col lectanten ophaalden, ver moedelijk toch op de juiste "plaats van bestemming ge komen. „Helemaal duide lijk is het nooit geworden, maar vrijwel zeker waren het KWF-collectanten uit omliggende gemeenten." Op 29 en 30 augustus kan iedere Schiedammer een enveloppe in de bus ver wachten. Ia de loop van de week worden die envelop pen weer opgehaald door collectanten met een grote, vierkante bus. Die bus is voorzien van een duidelijk registratienummer. „Alleen op deze manier mag er huis-aan-huis worden ge collecteerd. Misverstanden worden daardoor hopelijk uitgesloten," aldus me vrouw Dirkzwager. Naast de huïs-aan-huis- inzameling. houdt het KWF een straatcollecte. die start op 4 september en duurt eveneens een week. (Van een medewerkster) SCHIEDAM - Uit de stuur groep Huisvesting kleine huis houdens is een werkgroep van 6 mensen gevormd. Samen met een door hen uitgezochte archi tect gaan zij de mogelijkheden verkennen voor de verbouw van panden in Schiedam-west tot 1 en 2 persoonswooneenheden. De werkgroep heeft hierover gesprekken gehad met de Pro vinciale Direktie Volkshuisves ting. De architect mag een schetsontwerp gaan maken voor panden in Schiedam-west. Om speculanten en beleggers de kans niet te geven de prijzen VLAARDINGEN - Uit het dierenverblijf in het Heempark aan de Marnixlaan zijn drie op gezette vogels, twee schildpad den, twintig tropische vissen en drie kuikens gestolen. Men wist door een raam uit de sponning te halen binnen te komen. In de Kock-kleuterschool werd eveneens ingebroken. Uit de school werd een hoeveelheid speelgoed meegenomen. van de panden op te drijven, worden de panden niet bij name genoemd. Het rijk wil graag de gemeenten de mogelijkheid geven wonin gen voor kleine huishoudens te realiseren, en zonodig (en daar vlassen al die gemeentes op) de bouw te subsidiëren. Een pro bleem echter is, dat de minimum eisen waaraan de woningen bouwkundig en woontechnisch aan moeten voldoen, nog niet officieel bekend zijn bij het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Pieter van der Heiden, architect en lid van de stuurgroep alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens hierover: „Het wordt moei lijk voor de gemeenten om pro jecten te realiseren. Want ze kunnen geen vaste plannen ma ken". Van der Heiden zegt ver der: „Woningbouw gebaseerd op een goed beleid is beter dan wo ningbouw zonder beleid. En dat beleid laat op zich wachten". In een notitie naar aanleiding van het gesprek met Volkshuis vesting staat letterlijk: „De ar chitect wordt globaal geïnfor meerd over de eisen, en het is mogelijk de exacte opdracht (aan de architect) te formule ren." Aan de architect wordt het col; o.^;^"laten naar eigen in zicht de schets in te vullen. In het advies van de Provin ciale Direktie Volkshuisvesting wordt aangeraden een lokale architect aan te wijzen, die de nodige ervaring met woning- wetbouw moet hebben." Dit niet, omdat de architect een hechtere binding met de stad heeft of om het kontakt van de architect met zijn eigen stad be ter te doen uitkomen", aldus van der Heiden." dat zijn sprookjes. Aan kontakten en bindingen verdien je geen geld. „De even tuele reiskosten van een ver weg wonende architect zullen de kosten moeten drukken van projecten die waarschijnlijk achteraf toch niet haalbaar blij ken. VLAARDINGEN - Het CDA is niet van plan voorlichting uit handen te geven. Een poging daartoe van de PvdA-onder- handelingsdelegatie is gisteren, stuk gelopen, CDA-wethouder in spé Jelle Wijnstok blijft op het standpunt staan, dat voor lichting een politieke aangele genheid is. Volgens Wijnstok heeft het voorlichtingsapparaat de taak politiek voor de mensen „door zichtig te maken". „Er wordt nu vaak genoeg gezegd: men doet maar. Dat wantrouwen moet worden weggenomen. Dat is een stuk politiek. Er is een duidelij ke wisselwerking tussen be stuurder en bestuurde. Voor lichting is niet zomaar iets in de krant laten zetten." PvdA-delegatieleider Hans Versluys ziet voorlichting meer als een „statisch gebeuren, een doorgeefluik." „De politiek hoeft niet gewaardeerd te wor den," aldus Versluys. Hij ver baasde zich er over, dat, nadat oud-burgemeester Heusdens zijn politieke portefeuille was ontnomen en hij voorlichting mocht behouden, dat nu niet meer kan. „Daar is toen toch een hele discussie over geweest." Volgens Wijnstok is er sinds die tijd (1970) veel veranderd en is voorlichting een veel zwaardere rol gaan spelen. De PvdA-ledenvergadering moet hierover - en uiteraard over het gehele onderhande lingsresultaat - donderdag een uitspraak doen, Versluys sprak zich nadrukkelijk uit over het feit dat de leden de volle ruimte krijgen. „Suggesties in de pers dat alles beklonken zou zijn, zijn beslist niet waar." Naast het punt voorlichting werd gisteren gesproken over enkele redactionele wijzigingen in het programma en de overhe veling van enkele taken die Cees Bot op zich wil gaan nemen als wethouder. De PvdA vreest dat het vele commissiewerk (zes in getal) Bot boven het hoofd zal groeien. Men zou daarom perso neelszaken of economische aan gelegenheden graag verhuisd zien naar Wijnstok. Over de portefeuilleverdeling zal het CDA intern nog vergade ren. Vrijdag om vier uur zullen de beide delegaties elkaar dan weer om de tafel treffen. SCHIEDAM - Twee mannen brachten zondagnacht het ver keer in gevaar door de leuning van de brug over de Noordvest- gracht dwars over de rijbaan te plaatsen. Een bewoonster van de Nieuwe Damlaan had gezien dat het tweetal de brugleuning lostrok. Zij gaf de politie een signalement waardoor de man nen aangehouden konden wor den. Eén van hen ging er van &-)v. maar de achtervolgende l-oiitieman kon kennelijk .har der lopen. (Van een medewerkster) SCHIEDAM - „Iedere kleine steun, iedere interesse en solida riteitsbetuiging is beter dan met de vuisten slaan", een uitspraak van een in Schiedam wonende Tsjech gisteravond. De solidari- teitsbijeenkomst in wijkcen trum Nieuwland werd georga niseerd door het Aktiekomitee .Denk aan Praag '68". De, bijeenkomst, die eigenlijk het hoogtepunt van de akties in Schiedam had moeten worden, werd maar bezocht door een twintigtal geinteresseerden. Gisteren was het tien jaar gele den dat de troepen van het War- schaupakt onder leiding van de Sovjet Unie Tsjechoslowakije binnenvielen. Met een diaserie werd de periode voor de inval, de inval zelf en het verzet van het Tsjechoslówaakse volk daartegen, belicht. Een Schiedammer, die tijdens zijn vakantie werd overvallen door de „oorlog" in 1968 verhaal de over zijn belevenissen. „We moeten ze helpen. Niet op mili tair gebied", zei de man. die lie ver zijn naam niet gepubliceerd ziet om moeilijkheden voor vrienden en bekenden in Tsje choslowakije te voorkomen. „Ik heb intelligente mensen terug gezien als alcoholisten. Ze gelo- ven nergens meer in. niet in po litiek. niet in de toekomst, ze hebben geen hoop meer. Wij sturen ze zo nu en dan een kaart, dan weten ze dat we aan ze den ken." Al tijdens de bijeenkomst werd besloten het niet bij deze aktieavond te laten. Een goed idee leek het de groep aanwezi gen om via de scholen in Schie dam kaarten te sturen met sym patic- en solidariteitsbetuigin gen aan scholen in Praag en an dere Tsjechoslowaakse steden. Één van de organisatoren van de Schiedamse akties maakte verder bekend dat er 250 hand tekeningen zijn verzameld in de standjes die de afgelopen week in de binnenstad hebben ge staan. SCHIEDAM - Studio Swing '77 is de naam van de dansschool die over een paar weken in Schiedam van start gaat. Joke en Willem Hajee, oprichters van de school, willen daarmee het dansen in Schiedam een nieuwe impuls geven. Voorlopig gebeurt dat nog op bescheiden schaal, in zaal Irene, maar de plannen voor een eigen gebouw liggen kant en klaar in de la. De school bestaat in feite al een paar jaar. „Maar de afgelo pen tijd hebben we alleen les gegeven aan leden van een aan tal verenigingen. Dat was dus een besloten geheel. Met ingang van dit seizoen staan we open voor iedereen die dansen wil le ren." vertelt Willem Hajee. Hij werkt voorlopig nog als administrateur, maar Willem en zijn vrouw willen niets liever dan professionals worden. „We willen niet te snel groeien. Het afgelopen jaar hebben we 130 leerlingen gehad, het komende seizoen mogen dat er beslist niet meer worden dan zo'n kleine 400. De kwaliteit blijft voorop staan. We kennen een ander echtpaar dat ook les kan gaan geven als dat nodig is." Het echtpaar Hajee is op een merkwaardige manier in het dansvak terecht gekomen. Wil lem vertelt: „Op het bedrijf waar ik werk kwam een verte genwoordiger binnenlopen die op m'n auto's reclameborden had gezien: dansen is plezier voor twee, je weet wel. Die man woonde op Katendrecht. Ze konden vanuit de wijkvereni- ging niemand vinden die daar ies willen geven. M'n vrouw en ik hebben het geprobeerd en het lukte. Door dat succes aange moedigd zijn we op andere uit nodigingen in gegaan. Zo zijn we bij een stuk of zes, zeven buurt- en bewonersverenigin gen terecht gekomen. Heel raar natuurlijk, maar ook wel leuk." Joke Hajee zegt: „We zijn na tuurlijk al heel lang met dat dansen bezig. Nadat we in Ka tendrecht met lesgeven waren begonnen, zijn we zelf ook weer les gaan nemen, bij Bronmeyer, in Den Haag. Hij is al op leeftijd maar toch nog één van de beste leraren van Nederland. Zijn zoon is Nederlands kampioen geweest en hij zelf vroeger we reldkampioen." Over het niveau van veel be staande dansscholen zijn Wil lem en Joke niet best te spreken. „Er wordt vanuit gegaan dat er veel makke schapen in een hok gaan. Met andere woorden: een leerling heeft tijdens nauwelijks een viesteamte ameffier ruimte tot zijn bescSaiktónsg, m veel leerlingen zijn er waak. Op zo'n manier kun je eosbse® ws werkelijk goed (leren «Samgen," aldus Willem Hajee. Hij vervolgt: „We wfflasi ook veel aandacht geve® aan de ba sis van goed dansen; tea bewe gen en lopen van Jeeafeaigen. Ah je natuurlijk en vtaeseod watt leren dansen, moet je je «5» een natuurlijke manier bewegen. Op andere dansscholen wendt daaraan nauwelijks gegeven. Verder .gefeasf ik «lat, wij'ook veel goedkoper rijm dan de officiële NBD-danssdboSea. Zij vragen vaak aota 23® toft 238 gulden voor 25 dessen wam een uur. Wij vragen f 1L3® vaar 38 lessen van anderhalf msr." Samen met de beheerder van zaal Irene, Rob Laitz. wil tel echtpaar vrije dansavonden or-1 ganiseren. „In ffite feaaa je m Schiedam nergens lekker dan sen op een goede vloer. Wij wil len één of twee keer per mastel die mogelijkheid bieden.' Leerlingen van Joke en Wil lem zullen op 25 augustus de monstreren wat za 3 .geleerd heb- ben. Iedereen die interesse terit is welkom in zaal Irene aam dé Lange Haven 155. SCHIEDAM - Met een kort woord van dank nam burge meester Arïe Lems gisteravond afscheid van een aantal ver trekkende gemeenteraadsleden. De raad vergaderde gisteren voor het laatst in de oude sa menstelling. Speciale aandacht kreeg „Boer" Lansbergen (67). die al 18 jaar in de raad zit. eerst voor de KVP. later voor het CDA. In totaal namen tien raadsle den afscheid; drie van het CDA. vier van de PvdA. één van de WD en eveneens één van de CPN. Als nestor nam Lansber gen namens zijn collega's af scheid van de raad. Hij zei on dermeer: „De Schiedamse raad staat bekend als een praatraad ai een raad die langzaam tot een bèsluit komt". Hij sprak de hoop uit dat de nieuwgekozen raads leden het wat sneller zullen deen. „Persoonlijk zal ik moeten wennen aan de rust", aldus Lansbergen. Hij dankte verder alle amb tenaren. bodes en serveersters die hij in zijn 18-jarige raadspe riode zag verschijnen en ver dwijnen. Vooral ook de serveer ders, „omdat die wel eens een onkie voor me in de seven-up gooiden als de vergaderingen lang duurden en ik niet wakker kon blijven". De oudste voorbeelden van graffiti (muurschrift) zijn tmarschijnlijk te vinden op de muren ran mc.'s en urinoirs Zonder ze nu als fatsoensrak kers te willen a/doen als rom mel. besteden we er in onze fo toserie toch geen aandacht aan. Eén uitzondering maken we vandaag en uitsluitend voor de buitenkant van een urinoir op de Westvest bij de kruising met de Vlaardingerdijk/straaL Daar staan de tetters PSP. Ook elders in de stad hebben PSP- fans op soortgelijke wijze ge probeerd om voorbijgangers te attenderem op hun partij. De bekendste is te vinden op de zuil van de klok op de Koe markt. Andere partijen kiezen niét voor dit soort politieke propa ganda. fn de campagnes rond de Tweede-Kamer- en de ge meenteraadsverkiezingen heb ben die zich keurig beperkt tot het opplakken van affiches op de daarvoor bestemde borden. Het gebruik door de PSP van politieke graffiti is misschien wel effectiever. Maar een uri noir als achtergrond geeft te denken. SCHIEDAM - Opnieuw rija rqee fietsende darmes ia Schie dam van hun tas beroofd daor twee jongens op een brommer. Het tweetal, dat vermoedelijk eerder betrokken was bij twee soortgelijke berovingen, maakt zich onherkenbaar door het ge bruik van grote integraalhd- men. De 48-jarige mevrouw 31 van Z. - F. werd op de Oiuitihilihreg beroofd. Het brosm-dao reed haar klem. en verdween meteen mandje met een inhoud ter waarde van 225.-. Het tweede slachtoffer, de 20-jarige dokter- assistente A.J.W.M. kwam bij «Je beroving bijna "ten vaL doordat de overvallers niet de moeite namen haar tot stilstand te brengen: een plastic tasje werd in het voorbijgaan van «Je Gets van de vrouw gerukt- SCHIEDAM - Schiedam krijgt zijn 700-jarenbeeld. De gemeenteraad besloot gister avond hiervoor 400.000 uit «e trekken. In dat btekag is <x* opgenomen een verbetering van de uitrusting van het Passage- theater. Het geld zat nog in het jwtj* Viering Eeuwfeest Destijds was al besloten met dat geld iets van blijvende waarde te doen. VLAARDINGEN - De «Ha rige Vlaardinger J.R3LP-B aangehouden wegens een in braak in een winkel aan bet Liesveld. De jongeman nam daar een radiotoestel en eee bandrecorder weg. Tegen de 25-jarige B.V. werd proces-ver baal opgemaakt wegens heling- VLAARDINGEN-DJ brandweer heeft een kat in 1** nauw moeten helpen. Het dfcf was namelijk van een bal»* aan de Roemer Visscherstra» op een lager gelegen balkonjP vallen. De bewoers waren ea ter op vakantie. De poes kon m* geen mogelijkheid terug. brandweer heeft het dier tcö> met een ladderwagen uit afl benarde positie bevrijd.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2