Syrië dreigt Israël: Blijf üit Libanon Dammer Baba Sy overleden van de vloer in Londen Trein en bus 5% duurder Te lang gezeten, te laat geklaagd I 'nStukje Rotterdam wordt over 3 dagen in'ourie luister" hersteld. liet 11 Vw Man dood gevonden in universiteit Invalidenbond tegen handdruk van 4,5 ton Actie tegen slagerijen Broers staken en sloegen chauffeur Deze unieke badhanddoek is gauw verdiende -|3 i 'Kopen op veilingen onzeker" I Charles Boyer nam teveel slaappillen m IB Indonesische ambtenaren brandschoon? Ghiuese schepen aangehouden §3 is m (Let op de krant van a.s. Donderdag.) Af en toe zon INFORMATIE OVER BEZORGING: Huurder bij verkoop slechter af Voorwaarden Broomchemie WateroGK^, geïieiïsrt Dinsdag 29 augustus 1978 34e jaargang no. 9567 hoofdredacteur herman wigbold BEIROET Syrische leden van de Arabische vre desmacht in Libanon hebben hun acties tegen de rechtse christelijke legers gisteren uitgebreid naar de noordelijke provincie Cedar. Syrische artillerie zou het ski-oord Bcharre in het hart van de provincie onder vuur hebben genomen. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM - FNV- voorzitter Wim Kok kan zich niet voorstellen dat de Tweede Kamer ak koord gaat met de manier waarop het kabinet-Van Agt tien miljard wil be zuinigen. "We moeten de Kamer nog zien, die een groot conflict aandurft met de vakbeweging, dus met een groot deel van de maatschappij", aldus Kok. Lasten Niet vanzelf 3 mm Plan-Den Uyl Zie ook pagina 4, FOCUS. DEN HAAG - De tarie ven voor het openbaar vervoer gaan volgend* jaar met vijf procent om hoog.' Het kabinet-Van Agt is dit van plan in het kader van de bezuini gingsoperatie. Als de prijsstijging be perkt blijft tot vijf procent betekent dit dat a! drie jaar achtereen de vervoerstarie- vcn met vijf procent per jaarstijgen. Wim Kok tegennota. 13 pfj Ir? MA Bel 010-14 74 00 eaouu*. Een Londense bobby wordt aangestoken door het plezier van dansende Westindische dames die zich prachtig verkleed hebben voor het Caraibische festival dat zich dezer dagen weer afspeelt in de wijk Notting Hill. Bij vorige gelegenheden ontaardde dit festival een paar keer in rassenrellen en vernielingen op grote schaal Zo te zien gaat het dit keer prima. ROTTERDAM - De Voedingsbonden FNV zijn van ochtend een actie begonnen tegen de ontduiking van de c.a.o. door het slagerij-concern De Vleeschmeesters. Bij de honderden filialen in Zuid-Holland kreeg het personeel folders uitgereikt, zoals hier in Ommoord bij de slagerij De Kroes. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envekrx zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. KokBezuiniging; splan breekt alleen af Witte de Withstraat 25, 3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14,74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 De Syriërs. die afgelopen vrij dag troepen naar de heuvelach tige bergstreek ongeveer 50 kilo meter ten noorden van Beiroet hebben overgebracht, bezetten bergdorpen en vatten post langs strategische wegen. In een tiental dorpen werden huiszoekingen gedaan en recht se milities verdreven. De ge vechten zouden zijn uitgebro ken. nadat een groep vermoe delijk rechtse christenen twee auto's hadden beschoten en acht inzittenden hadden gedood. ROTTERDAM - De Sene galese damgrootmeester Ba ba Sy Is bij een auto-onge luk nabij Dakar om het le ven gekomen. Zijn overlijden - een week geleden en voor het eerst ge meld in het Russische "Sowjets- ki Sport" - is door de Senegale se ambassade te Brussel beves tigd. Baba Sy, wiens geboorte- daum niet bekend was, is ver moedelijk 42 jaar geworden. x-ï&SMXsSi'-y PHOENIX - De zaterdag overleden acteur Charles Boyer blijkt niet te zijn bezweken aan een hartverlamming, zoals eer der bekend werd gemaakt, maar aan het 'innemen van teveel slaappillen. De acteur, die giste ren 79 jaar zou zijn geworden, overleed twee dagen na de dood van zijn vrouw Patricia, met wie hij 44 jaar getrouwd was ge weest Terwijl het ondertussen ook in Beiroet opnieuw onrustig was. vertrok de Libanese minis ter van Buitenlandse Zaken Foead Boetros naar Syrië, voor overleg met de Syrische presi dent Assad. Zijn vertrek volgde op de Syrische bedreiging de christelijke milities volledig te zullen vernietigen "omdat zij collaboreren met Israel". Israel heeft al enkele malen laten weten bevreesd te zijn dat de komende topconferentie in Camp David voor Syrië een aanleiding zat zijn de rechtse krachten in Libanon onder de voet te lopen. De Syrische président Assa heeft gisteren gezegd, dat Israël, als het in Libanon tussenbeide zou komen, een nieuwe oorlog met Syrië uitlokt „Als Israel daartoe zal overgaan, zullen we ze van repliek dienen." aldus Assad. ..wij zullen ons nooit ont trekken aan onze verantwoor delijkheid". De FNV heeft de definitie ve reactie op Bestek '81, het bezuinigingsplan van Van Agt, nog niet klaar. Over twee weken komt een soort tegennota, die volgens Kok echter niet gezien kan wor den als een volledig alterna tief regeringsplan. Hoofdbezwaren van de FNV tegen Bestek '81 zijn dat het plan eerder banen afbreekt dan zorgt dat er meer werkgelegen heid bij komt en dat onaan vaardbare lasten worden gelegd op de schouders van uitkerings- trekkers en van ambtenaren De regering heeft nu inmiddels toe gegeven. aldus Kok na een ver gadering van de federatieraad van de FNV over Bestek '81. dat de koopkracht van uitkenngs- trekkers straks niet meer even groot zal zijn als die van de mi nimumloner. Alleen deze maat regel moet het kabinet al 800 miljoen gulden opleveren. De FNV verwerpt de gedachte van de regering dat meer winst bij het bedrijfsleven vanzelf meer banen op zal leveren. Wim Kok constateerde dat in .ver schillende bedrijfstakken weer aanzienlijke winsten worden gemaakt. In diezelfde bedrijven is volgens hem echter mets te merken van de extra banen die er komen door de grotere winst, integendeel. Kok erkent dat meer winst SsSsiÉf soms wel eens noodzaak kan zijn om een bedrijfstak van do ondergang te redden. Maar op dat vertrouwen mag nooit zon der voorwaarden en ongericht een steunbeleid voor de indus trie worden gebouwd. Kok wilde niets zeggen over het plan van oppositieleider Den Uyl om veel meer te bezuinigen door iedereen vier jaar lang op de nuliijn te zetten. "Dat plan is ook niet helemaal af. bovendien moeten we reageren op Bestek *81. en niet op een plan van de oppositie in het parlement", al dus de FNV-voorzitter (Van een onzer verslaggevers) In 1976 moesten de Nederland se Spoorwegen de reizigersta- rieven nog met 8.5 procent ver hogen. Het kabinet deelt de Tweede Kamer mee dat tariefsverhogin gen een geringe vervoersafsto- tende werking hebben. Het ver lies aan reizigers wordt goedge maakt. zo meent de regering, door de meeropbrengst aan reis gelden. HONG KONG - Vietnamese grenstroepen hebben in de Viet namese territoriale wateren zes Chinese schepen aangehouden, zo is gisteren door Radio Hanoi gemeld. t;#/. l Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Het Arn hemse gerechtshof zal peen uitspraak doen in de zaak van de 32-jarige Groninger Martin van den Esschert, die twee jaar te lang gevangen zat omdat justitie hem „ver gat". Zijn beroep bij de peni tentiaire kamer van het hof waar gevangenen te recht kunnen die zich on juist behandeld voelen, is met ontvankelijk ver klaard. omdat hij het te laat heeft ingediend. Van den Esschert had bij het hof moeten aan kloppen vóór het ingaan van zijn voorlopige in vrijheidstelling. Hoewel de Groninger, die tijdens zijn verblijf in de Van Mesdagkliniek bekend'is geworden als schrijver van het boek ..Gevoelens van een bajesklant", dat wist. wilde hij toch de zaak aan de kaak stellen. Volgens hem is een nieuwe regeling, waarin de voorlopige invrijheid stelling is vastgelegd, door het ministerie nooit bekendgemaakt bij de psychiatrische asielen. De man kan nu nog naar de gewone rechter stappen voor een even tuele schadevergoeding. B/'B- Plaatselijk een bui, maar af en toe zon. Vrij krachtige tot harde noordwestelijke wind. Minimum temperaturen rond 12 graden. Maximum temperatu ren omstreeks 16 graden. op I »1U6. «.47 zon onder 2030 maan or onder 03.31 1848 (géén ander «nawaar) Vraag mar da afdring abaaaaaiarrica maandag Mm vrijdag lot 19.00 «ar. ZAIHOAGS15 01 AfDfUHC MONKfUftVKf 10116.00 UW DEN HAAG - Bij de verkoop van huurwonin gen is geen goedkeuring meer vereist van de Rijksoverheid, maar al leen nog van de gemeente. De gemeente moet de voorgenomen verkoop toetsen aan het volks huisvestingsbeleid ter plaatse en-de prijs van naoorlogse woningen be palen. Het Nederlands Ver bond van Huurdersorga nisaties vreest dat deze maatregel van staatsse cretaris Brokx (volks huisvesting) de laagstbe taalden met de rug tegen de muur zal zetten. De NVH vreest dat be langengroepen zich zuilen gaan richten op de ver koop, waardoor van een rechtvaardige woonruim teverdeling geen sprake meer zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN - In zijn werkkamer in het universi teitsgebouw in Nijmegen is vanmorgen vroeg het lijk gevonden van de 39-jarige F. J. Leenheer. Het is nog niet duidelijk hoe de man, die in een grote plas bloed lag, om het leven is gebracht. Het slachtoffer, dat amanuen sis van het wis- en natuurkun degebouw van de Katholieke Universiteit was. werd vanmor gen om kwart over zeven achter zijn bureau gevonden door een werkneemster van de universi teit Volgens de Nijmeegse politie blijkt uit de eerste aanwijzin gen. dat de man na gisteravond zes uur omgebracht moet zijn. Hij is vannacht met thuis ge weest Het slachtoffer was ge trouwd en vader van twee kin deren. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - De Algemene Ne derlandse Invalidenbond (ANIB) maakt bezwaar tegen de gouden handdruk van 4.5 ton die het bestuur van de Stichting Het Dorp wil geven aan de schei dende directeur, mr. W. P. Bijle- veid. De ANIB is vooral ont stemd over het plan deze gouden handdruk door te berekenen in de verpleegprijzen. Stichtingsvoorzitter dr. T. Herrema vindt 4,5 ton - drie jaarsalarissen - 'een normale sociale maatregel', die het mr. Bijleveld mogelijk moet maken de acht jaar die hem van zijn pensioen scheiden, door te ko men. Mr. Bijleveld (57) had als voorzitter van het bestuur de dagelijkse leiding over Het Dorp waar 440 gehandicapten wonen. Hij stopt met zijn werk op dok ter advies. De ANIB roept de bewoners van Het Dorp op om te proteste ren tegen de gang van zaken. In een pamflet dat verspreid is on der de bewoners taat ook dat twee-derde van de bewoners weg wil. Volgens ANIB-be- stuurslid is dat cijfer afkomstig van de Arnhemse GG en GD. Ook het verloop onder het ver plegend personeel zou vrij groot zijn. Een ander punt waarover de ANIB ontevreden is, is de vaca ture Bijleveld. Het dorpsbestuur vindt dat deze vacature niet op gevuld hoeft te worden. De ANIB vindt van wel. Volgende week maandag or ganiseert de ANIB een protest- vergadering. Van de Dorpsbe woners is een derde iid van de ANIB. DEN HAAG - De Con sumentenbond waar schuwt voor de risico's die men loopt bij het ko pen op veilingen. Het kan wel leuk zijn, erkent de bond, maar er zitten wei nig waarborgen aan vast. De Consumentenbond is met name niet erg te spreken over de deskun digheid van sommige vei linghouders. De bond heeft een groep specialisten de ca talogi laten keuren van een aantal bekende vei linghuizen. Veilinghou ders mogen zich bijna zonder uitzondering zeer deskundig noemen en daarvoor 25 tot 40 procent van de prijzen laten beta len. Ze staan echter hui verig tegenover de ge dachte zelf ook aanspra kelijkheid op zich te ne men. (V an een onzer verslaggevers) DELFT De 27-jarige chauf feur Van Staveren uit Monster is gisteravond in een bus van de vervoersmaatschappij West- Nederland mishandeld en gesto ken door twee uit Delft afkom stige broers. De broers zeiden uit wraak te handelen. De toe stand waarin de ernstig gewond geraakte chauffeur verkeerde was vannacht kritiek. Vanmor gen bleek het levensgevaar ge weken te zijn. De twee broers: P W. (18) en A. W. (16). zijn inmiddels door de politie aangehouden. Het tweetal wilde de chauffeur een lesje leren, omdat hij de veer tienjarige vriendin van één van hen zou hebben lastig gevallen. De twee broers dwongen de buschauffeur tot stoppen en mishandelden hem. Daarbij haalde de oudste broer een priem te voorschijn en stak Van Staveren enkele malen in de hartstreek. De Delftse politie zegt er aan te twijfelen dat het meisje door de chauffeur is lastig gevallen. DJAKARTA - De Indonesi sche regering heeft een decreet uitgevaardigd dat alle ambtena ren en militairen verbiedt nachtclubs, sauna's en goktn- steilingen te bezoeken. 21e mo gen ook met meer zonder toe stemming naar het buitenland reizen, dure etentjes geven en giften geven of ontvangen. Met dit soort maatregelen probeert de Indonesische rege ring. naar zij zegt. een "schoon" ambtenarenapparaat te creeren. TERNEUZEN - Het Provin ciaal bestuur van Zeeland gaat nieuwe voorwaarden stellen aan het bedrijf Broomchemie in Temeuzen. Aanleiding daarvoor is de ontsnapping van een kleine hoeveelheid giftig broom vorige week. Ook eerder dit jaar ont snapte er broom tijdens omvul- werkzaamheden. Toen was de hoeveelheid overigens groter. I k geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats.. Soort abonnement: D kwart aal □jaar Hij/ zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender- Adres: Plaats: -1 li

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1