Geesten uit het verleden BANKSTELLEN Visstick: te vet en te duur Twee broers met polio driemaal Energie sparen?' trui aan! 'Carter wenst Sinaï-basis Recherche voor 2000 verhoren Deze unieke badhanddoek is gauw verdiende I 1 I 2dagenen_ 'n stukje gezelligheid van"voor-de-oorlog" is terug in Rotterdam. Hot llW'i* Washington Post: r Stilte rondom vierling Den Haag krijgt zeven wethouders Man overlijdt bij rijexamen INFORMATIE OVER BEZORGING: Bultj es Eindelijk in Rotterdam voor u eenZonnebankeentrum MOORDZAAK NIJMEGEN I. wateroog gebeurt vandaag Woensdag 30 augustus 1978 34e jaargang no. 9568 hoofdredacteur herman wigbold Niet «ruit Burgemeesters ^Misbruik' (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Een onverwacht grote opbrengst aan Inkomstenbelasting - naar schatting één miljard gulden extra - bezorgt het kabinet Van Agt flinke hoofdbrekens. Aan de ene kant is het een meevaller die de krap bij kas zittende regering enige extra armslag geeft. Maar de meest waarschijnlijke oorzaak, een sterkere loonontwikkeling dan c.a.o.'s deden vermoe den, betekent dat er gemiddeld minder overschiet voor winstverbetering van bedrijven. Daarmee komt een ander doel van het regeringsbeleid in de knel. :V - mm prffT x .-*< Bel 010*. 14 74 00 (Let op de krant van a.s. Donderdag.) HMm Johan Cruijff is in Amerika. Met de laatste drie wedstrij den uitzijn carrière voor de boeg is hij volop in trai ning in het Giants Sta dion. De "Spaanse" Amsterdam mer treedt vannacht (Nederlandse tijd 02.00 uur) met de New York Cosmos aan tegen een door de Argentijnse bondscoach Cesar Menotti samengesteld wereldelf tal, waarin onder andere Rep en Rijsbergen (links op foto) zullen uitkomen. In de loop van de volgen de week speelt de kersver se Amerikaanse kampioen nog twee duels met Cruijff als gastspeler. De data van deze wedstrijden, waarvan de haten ten goede komen van het Spaanse Rode Kruis, zijn nog niet definitief vast gesteld. WASHINGTON - De Amerikaanse president Carter zou op de komende topconferentie van Camp David willen voorstellen een Amerikaanse luchtmachtbasis te vestigen in de Sinai-woestijn. Ook zou hij het idee willen inbrengen Amerikaanse troepen te stationeren op de door Israël bezette westelijke oever van de Jor- daan. ROTTERDAM - Fen- nis is failliet. De meer voudige faillesementska- mer van de Rechtbank te Amsterdam heeft Fennis' Handels- en Investerings Maatschappij (HIM) fail liet verklaard. De HIM is eigenaar van zesduizend woningen in oude wijken van Rotterdam. 'M H. J. P. Fennis (Van een onzer verslaggevers) NUMEGEN - De 39-jarige amanuensis F. Leenheer wiens lijk gistermogen werd ontdekt op zijn werkka mer in een Nijmeegs universiteitsgebouw, blijkt te zijn doodgeslagen met een hard voorwerp. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek a!s beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in deknoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Nieuwe abonnee bon. Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14,74.00 Opgeven van TIPS(rubnekadvertenties) tel. 010 - 11.92.09 PvdA wil wan betalers Meevaller van miljard vergroot proMemen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Het partijbestuur van de Par tij van de Arbeid wil de namen gaan publiceren van wanbetalers aan het "Fonds Bijzondere Acti viteiten". In dit fonds dienen, vol gens een partijregeling, PvdA-ers die via de partij in een politieke functie worden gekozen of benoemd twee procent van hun salaris te storten. De. laatste jaren kötót in die pot echter onge veer een kwart minder bin- aèn dan zou moeten. De partijraad heeft al .enkele keren op maatregelen aange drongen en wil de wanbetalers zelfs uit de partij gooien. Zover wil het partijbestuur niet gaan. Volgens PvdA-penningmees ter Hans Ouwerkerk zal het nog wel even duren voordat er zo'n lijst komt. In oktober loopt het boekjaar af en dan wordt beke ken wie een achterstand hebben met de storting in het FBA. Be trokkenen worden schriftelijk op.de hoogte gesteld van het voornemen een lijst van wanbe talers te publiceren en hen wordt verzocht alsnog te reage ren. Ouwerkerk verwacht zo'n lijst niet voor maart Volgend jaar. Al enkele jaren liggen voor namelijk burgemeesters in het noorden van het land, maar ook andere vooraanstaande partij genoten in parlement, provin ciale staten en gemeenteraden, dwars. Ongeveer 25 procent ver zuimt om naast de contributie een deel van het salaris in het FBA te storten. De dwang, die het partijbe stuur nu gaat uitoefenen, is ove rigens ook bij sommigen die wel normaal hun bijdrage storten slecht gevallen. Sommige frac tieleden in de Tweede Kamer willen nu om principiële rede nen toch gaan weigeren te beta len. De toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, De Gaay Fortman, zei vorig jaar, dat een politieke partij die zo'n bijdrage verplicht stelt misbruik maakt van haar machtspositie. Hij ging toen niet in op de vraag of dat ook in strijd zou zijn met de zui- venngseed van de politici. Een andere mogelijke oorzaak is de half procent extra prijs compensatie die is gegeven voor de BTW-verhoging op aardgas. Deze moeilijk te verteren "meevaller" is al bij voorbaat een heet hangijzer bij de ko mende discussies over de bezui nigingen. Het niet goed voor spelbare deel van de loonont wikkeling, het incidentele loon (verbetering als gevolg van pro motie, verandering van baan enz.), is al jarenlang een bron 'SS.sS. t.-J van conflict tussen vakbewe ging en werkgevers. De vakbeweging ziet er voor de werkgevers de mogelijkheid m orr\ bepaalde groepen werk nemers, vooral zij die niet onder een c.a.o. vallen, méér te geven dan de aan afspraken gebonden c.a.o.-lonen. De werkgevers op hun beurt betogen dat die ontwikkeling niet helemaal te vermijden is. Onder meer omdat volgens hen de toegenomen nivellering be paalde groepen werknemers Deze vijf mummies zijn Amerikaanse popmuzikanten die, blijkbaar ten einde raad, kun gezicht hebben laten veran deren door een plas tisch chirurg om op overleden popidolen uit de jaren zestig te lijken. Of dat gelukt is, zal blijken wan neer op 1 september het verband eraf gaat en het gips wordt verwijderd. Rechts op de voor grond zit Enn Rhyne, die eruit wil zien als Elvis Presley. Moria Cahwood, op de tweede nj links, moet Jams Jophn gaan voorstellen. Op de tweede nj rechts Jesse Bolt, die ook at Elms de Tweede wil wor den. Verder Mare Ha- zebrouck alias Jim Croce en Duke O'Connell alias Jim Momson. (sGn ander nemmrr) Vraag naar dn aftLaboaiMa-sanict aieaadag t/m vrijdag «at 19X0 «er ZBlwdag «at 16X0 aar Sa ook sdmwa ep da Jhippsgmc Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige noordelijke wind. Mi nimum temperaturen van 11 graden aan zee tot omstreeks 5 graden in het binnenland. Maxi mum temperaturen rond 17 gra den. Onze prijzen: kuur voor 10 x 75.- Koffie gratis Heemraadstraat 14c, tel. OIO - 774404 Kom eens langs of bet voor een afspraak Raadpleeg vooraf uw arts zon onder 48 am op onder 0430 19.19 Manlek, modem en maetlef eiken. Nergene xo'n keus. Fabrlekatoonsaien Industriegebouw, Goudsetlngel 88, R'dam. Teh 010-12.84.61 (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - In een visstick van 100 gram zit maar voor 70 gram vis. Éénderde deel van een visstick bestaat uit pa neermeel en uit vet, aldus het Konsumenten Kon- takt. 'Magere* vissticks bestaan volgens KK niet, want ai- leen de koolvis of kabel jauw die als basis voor de sticks dient, bevat weinig vet. Een visstick levert evenveel calorieën als een lapje gebraden rundvlees van hetzelfde gewicht. Volgens KK is verse Vis altijd beter en gezonder, bovendien voordeliger dan een visstick. Een ons verse vis is even duur als een visstick van een ons, met doemaar 70 gram vis erin. Bovendien zijn vis sticks dikwijls oud. KK trof sticks aan van meer dan één jaar oud. wat dan ook duidelijk te proeven was. naar andere bedrijven jaagt omdat verandering van werk één van de weinige mogelijkhe den kan zijn om in loon te blij ven stijgen. Het kabinet streeft er naar om nog deze week binnenskamers te beslissen hoe één en ander in elkaar gepast kan worden. Eer der is al uitgelekt dat het finan cieringstekort voor 1979, dat op Prinsjesdag bekend gemaakt zal worden, aile records zal breken. Met veel moeite zou de presi dent-directeur van de Neder- landsche Bank, dr. Zijlstra, mi nister van fmahcien Andriessen hebben bewogen dat recordte kort iets terug te brengen: van 6,5 naar 6,25 pet Maar dat heeft tot gevolg dat hals-over-kop nog een half mil jard gulden méér moet worden besnoeid dan al bekend is ge maakt Andnessen zou hebben voorgesteld dat bedrag onder meer te "vinden" door het inci dentele loon bij de overheid aan banden te leggen. WESTKAPELLE - Bij twee broers van 17 en 18 jaar uit Westkapelle is polio geconsta teerd. Ze zijn met verlammings verschijnselen m een ziekenhuis opgenomen. De twee broers zijn om religieuze redenen niet tegen kir.derver 1 ammihg ingeent. Het namal poliogevallen in ons land is nu gestegen tot 103. UTRECHT - In huis de trui aan om energie te bespa ren. Dat stelt de energiedes- kundige van het TNO, ir. J. Claus voor. De temperatuur in de schoolklas kan volgens hem best drie graden omlaag als de kinderen een stevige trui aantrekken. "Met de trui komen we weer in de buurt van de 18 graden, zoals gebruikelijk was m 1937. Dit levert een brandstofbesparing op van meer dan 20%," aldus de TNO-deskundige. Hij wil dat er een gerichte campagne wordt gestart om binnens huis de trui weer aan te trek ken. F ennis is bankroet (Van een onzer verslaggeefsters) De HIM is failliet verklaard op grond van het niet betalen van een schuld van 280.000 aan de gemeente Rotterdam wegens de levering van drinkwater. De HIM is handelingsonbevoegd en heeft met meer de beschikking over het kapitaal en de goede ren. Het faillissement van één van de besloten vennootschappen van de grootste particuliere wo- nmgeeigenaar van Rotterdam heeft geen gevolgen voor de huurders. Zij kunnen de huur blijven betalen aan het Ge meenschappelijk Administratie Bureau (GAB), ook een besloten vennootschap van Fenms. Het GAB beheert de HIM woningen. Ook andere BV's van Fennis als Achates BV en Duindam BV vallen buiten het faiüisement ifm/i Dit bericht brengt de Wash ington Post van vandaag, die zegt dit in Amerikaanse rege ringskringen te hebben verno men. Carter zou over het idee al de mening hebben gevraagd van sleutelfiguren in het Ameri kaanse Congres, Israel is wel bereid de Sinai weer aan Egypte over te dragen, maar heeft daar vooral proble men mee, omdat de Israeli's er een belangrijke luchtmachtbasis hebben gevestigd. En volgens de Washington Post zou Carter willen voorstellen de basis door de VS te laten overnemen, in de hoop dat dit zowel voor Begin als voor Sadat aanvaardbaar zal zijn. Een soortgelijk compromis zou de legering van Amerikaan se troepen op de westelijke Jor- daanoever kunnen zijn, als een tussenvoorstel tussen de door Israel geeiste Israëlische mili taire controle en de door Egypte gevraagde overdracht van het gebied aan Jordanië. Het slagwapen is nog niet ge vonden. In Leenheer's werkka- 'mer was geen enkel voorwerp te vinden dat daartoe had kunnen dienen. De Nijmeegse politie heeft in tussen een speciaal team gefor meerd om alle medewerkers en studenten van de wis- en na- tuurkundefaculteit te kunnen horen. In totaal moeten bijna 2.000 personen aan de tand ge- voeld worden. Het motief voor de dader is voor de politie nog "een volsla gen raadsel." "In Leenheer's werkkamer was mets van waar de of het zou de doos met koffie- muntjes geweest moeten zijn," aldus politie-woordvoerder Boelens vanmorgen. Uit de ka mer wordt dan ook niets ver mist L AMSTERDAM - mevrouw M. Kiene uit Vmkeveen is in de Lutherse Diaconesseninrichting in Amsterdam moeder van een vierling geworden. De kinderen, één meisje en drie jongens, wer den vrijdag al geboren, maar de ouders wilden er geen publici teit aan geven. De toestand van de kinderen is volgens een woordvoerder van het zieken huis uitstekend. Het gewicht va rieert van 4VSt tot 5 pond. DEN HAAG De gemeen ter- aadsfracties in Den Haag zijn het eens geworden over een col lege van zeven wethouders, dat zal bestaan uit PvdA (3), CDA (2) en VVD (2). De PvdA heeft aan vankelijke bezwaren tegen ze ven zetels laten varen. Vanmid dag is gesproken over de verde ling van de portefeuilles. ARNHEM Tijdens het af leggen van het rijexamen is gis teren de 33-jange Th. Aalders uit Westervoort in Arnhem overleden. Hij heeft waar schijnlijk een hartaanval gekre gen. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Bf Naam H Adres: Plaats- Soort abonnement: Okwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij. Naam afzender. Adres

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1