iiJllP™ Dat ding is een werkschip Ik heb nooit gedacht dat ik kon schilderen Wethouder Kloots is* officier Winkelcentrum nog niet open 'LEEUW VAN KRALINGEN' IN HISTORISCH MUSEUM Wijkorganen niet op séxbeurs Graffiti »fl Bromduo rooft door Grasbrand Schiedam Sfeltllil Druk seizoen voor Orpheus Kunstenaar in ziekenhuisgang OUD-SCHIEDAMMER HOUDT EERSTE EXPOSITIE Harington WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2* SCHIEDAM - De vorming van het Schiedamse col- lege van burgemeester en wethouders is definitief rond. De fractiebesturen van CDA en PvdA zetten gis teravond de laatste puntjes op de I. Daarbij werd on der meer afgesproken dat er een vaste raadscommissie voor de Volksgei andheid en een commissie voor Perso- eeefeafeea worden ingesteld. De raadscommissie voor de VROM- en Havendienst wordt opgeheven. V" t f| - >J k J K De Narwhal zie je niet snel over het hoofd. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Oud-Schiedammer L. de Vries: „Ik hen er nu best g-roos op" Afblijven Het centrum mag dan niet open zijn, de winkels zijn dat wél en er wordt al druk gebruik van gemaakt - s- - :z< I 7 A Nieuw college beg innen De ledenvergadering van de PvdA, die eveneens gisteravond bijeenkwam, bracht geen verde re wijzigingen meer aan in dc tekst van de overeenkomst tui sen de christen-democraten en de, sociaal-democraten Wel xei- deb enkele PvdA-leden het ko mende college met niet veel ver trouwen tegemoet te zien. De "houding van het CDA tegenover de PvdA tijdens de afgelopen raadsperiode, vonden de PvdA- ers weinig vertrouwingwek- kend. Wethouder R. Scheeres zei echter tegen zijn partijgenoten. ..Het CDA heeft duidelijk uit gesproken dat er van hun kant sprake zal zijn van loyale sa menwerking Daarmee was het agendapunt over de collegevor ming afgehandeld. Het college dat de komende vier jaar Schiedam zal besturen bestaat uit drie wethouders van de PvdA en één van het CDA Als basis voor het te voeren be leid wordt het verkiezingspro gramma van de PvdA gebruikt, op één uitzondering en een aan tal aanvullingen na. Die uitzondering luidt als volgt: Bij het opstellen van het ver- keercirculatieplan wordt nage gaan of het mogehjk is het tra- lect Broersvest - Koemarkt - Gernt Verboomstraat van door gaand verkeer te ontlasten In de straten en wegen van de bin nenstad. die alleen voor bestem mingsverkeer toegangkehjk moeten zijn. wordt zo weinig mogelijk gewijzigd. De aanvullingen zijn: Het verschil in hoogte van de OGB-tarieven voor eigenaren en verbruikers wordt m princi pe gehandhaafd: Het ambtelijk apparaat wordt gereorganiseerd. De beleids voorbereiding en uitvoering wordt door de diensten en be drijven verzorgd. De secretarie afdelingen, die hierdoor veel kleiner worden, gaan zich bezig houden met de meerjarenplan ning. de beleidscoördinatie en integratie en de beleidstoetsmg; Het college van B en W stelt een werkplan op voor de ko mende raadsperiode. Dat pian dient als uitgangspunt voor de opstelling van het prioriteiten programma: 0 De kleine commissie voor Huisvestingszaken wordt uitge breid met raadsleden. Voor het te voeren beleid inzake de woonruimteverdeling iaat het college van B en W zich echter door de vaste raadscommissie voor Sociale Zaken adviseren. •i; «r* v v --S - -= - 4\ W W x ,4- SCHIEDAM - Het mannen koor Orpheus heeft weer een druk seizoen voor de boeg. In september vertrekt het Schie damse koor naar Mellnchtstadt in West-Duitsland. Op 3 oktober volgt er een optreden in het be jaardencentrum Thurlede. Ver der doet Orpheus mee aan een speciaal Schubertconcert dat op 4 november wordt gegeven m de Maasbachkerk aan de Lange Haven. Het is die dag 150 jaar geleden dat Schubert overleed. Het Schiedamse koor repe teert elke dinsdagavond in ge bouw Arcade aan de Lange Ha ven 71. Nieuwe leden zijn van harte welkom en kunnen zich opgeven bij B Stouthandel, Lange Haven 84, tel. 268704. SCHIEDAM - „Wat is dat nou voor een ding?" Dat is de vraag vaur menig Schiedammer die op ie Viaardingerdijk de werf van Wilton Fijenoord passeert. In de haven ligt een gigantisch „ding", met een grote kraan, een heli- copterplatferm en een brug zo groot als die van een supertan ker. Het „ding" is een werk schip, dat wordt gebruikt bij de bouw van booreilanden en an dere grote platforms die in zee worden gebouwd. Het is een uniek vaartuig, omdat het bij vrijwel alle weersomstandighe den gebruikt kan worden. Het werkschip, Narwhal ge naamd, is half-afzinkbaar. Als bet gaat stormen worden de bal- I asttanks met water volge pompt. waardoor het schip voor een deel onder water verdwijnt. Het gevolg: een zeer grote stabi liteit. De eigenaar van het schip, de Netherlands'Offshore Com pany, zegt dat het werkschip in 88 procent van alle weersom standigheden die op de Noord zee voorkomen kan blijven functioneren. Gewone kraan schepen worden bij een stevige bries onbruikbaar omdat zij te veel gaan slingeren. De Narwahi heeft al diverse karweitjes achter de rug, onder meer voor de Shell en de Neder landse Aardolie Maatschappij. Het schip legt de fundering voor booreilanden en wordt gebruikt voor het afbouwen van de plat forms. De kraan op de Narwahi heeft een hefvermogen van 2000 ton. De geleideblokken van die kraan moeten worden ver nieuwd, vandaar het bezoek aan Wilton. Ook heeft het werkschip wat „huidschade" opgelopen die hersteld moet worden. Tussen de reparaties door is het schip nog even de zee opgeweest voor een bouwkarwcitje. Begin sep tember zijn de reparaties achter de rug en zal de Narwhal op nieuw naar zee vertrekken. De Narwhal is in Japan ge bouwd. Het schip kan op eigen kracht varen en haalt daarbij nog een snelheid van twaalf knopen ook. Het is zonder de hulp van sleepboten de Nieuwe Waterweg opgestoomd en zal op die manier weer vertrekken. ROTTERDAM - De Rotter damse graficus en beeldend kunstenaar Bernard Pelsdonk toont gedurende de maand sep tember zijn werk in de wandel gangen van het ziekenhuis Dijkzigt. De pentekeningen eri aquarellen zijn de hele dag (ook in de weekeinden) te bezichtin- gen. Dijkzigt is een van de Rotter damse ziekenhuizen die kun- stenaars op deze manier in con tact laten komen met het pq„ bliek, terwijl gehoopt wordt dat ook het - eentonige gedwongen - verblijf van patiënten in het complex erdoor wordt veraan genaamd. SCHIEDAM De 60-jange mevrouw A. P. K. uit Schiedam is het zoveelste slachtoffer ge worden van het rovende brom duo. De vrouw reed met haar fiets over de Oostsingel. De twee jongens op de bromfiets dwon gen haar tot stoppen en de duo- passagier rukte een handtas on der de snelbinder op de bagage drager vandaan. In de tas be vonden zich een portemonnee met 50 gulden en een bril en een make-up tas met een waarde van 350,-. i SCHIEDAM - Op ver schillende plaatsen aan de Westvarkenoordsedijk heeft een onbekende stukken gras in brand gestoken. Op vier plaat sen verbrandden daardoor en kele vierkante meters gras. Van onze verslaggever CEES VAN DER WEL VLAARDINGEN "Het zijn van die liefhebberijen die geld kosten. En centen waren er vroeger gewoonweg niet. Door de armoe kon je nooit les nemen of naar iemand gaan die je een beetje verder hielp bij het schilderen. In elk uur tje wat je vrij had, moest je geld verdienen. Bijverdienen voor het gezin". Nu hoeft dat niet meer. Vlaardinger L. de Vries (68) kan nu best een tubetje verf kopen. En geld hoeft hij ook niet meer bij te verdienen. De kinderen zijn het huis uit en hijzelf is gepensioneerd. "Ik heb bij de overheid geze ten. Dat is geweldig, hoor. Maar je moet er niet voor je veertigste terecht komen". Urenlang schil dert De Vries nu: landschappen, stillevens en herinneringen van vroeger dagen. "Ja en niet van ansichtkaarten hoor. Nee, niks daarvan. Uit het blote hoofd". Volgende week is zijn werk te zien m het Hollandiagebouw. Daar wordt vrijdag 8 september een eerste tentoonstelling ge opend met zijn werk. Keurig verpakt staan zo'n dertig ingelijste werken te wachten op transport naar het pand van de Vrije Academie, waar regelmatig amateurs de gelegenheid krijgen te expose ren. "Ja, daar ben ik nu best groos op. Ik ben er helemaal vol van, dat ik het toch nog zo ver heb geschopt". Het valt hem moeilijk dat te zeggen. Het liefst zou hij er maar niet over praten, want De Vries - geboren in Schiedam - is bescheiden. Re gelmatig betrapt hij zichzelf er op nu toch wel ineens veel te vertellen. "Joh", schrikt bij dan, "wat zitten we te zeuren, hè". Over vroeger, zijn jeugdjaren. "Ik liep met mijn ouders mee in een 1 mei-optocht Achter ons zongen de christelijken "Alle so cialisten in een harington". "Dat vond ik ellendig". Later begreep De Vries dat de christelijken dat niet echt meenden. "Mensen die ;dat zongen waren alleen" maar stom en geen echte christenen. Die moorden toch niet? Het is net ais met mij. Bij mij staat nog "steeds één AJC-regel hoog bo venaan. Dat is "Heb acht voor ;elke overtuiging, ook al Is het "niet de uwe". Ik bedoel hei zo: ik zelf zing het Wilhelmus niet, 'nooit Maar de christelijken 'hoeven voor'mij De Internatio nale niet te zingen". Over de bond. „Op mijn acht tiende ben ik lid geworden." Op vergaderingen hield hij zijn ('mond niet Meestal ging het over woordgebruik. Af „Neem nou het woord niveau, '"één gewoon woord. Bij bond had je een heleboel mensen die de lagere school niet eens heb ben doorlopen. Daar kan je met van verwachten dat ze dat be grijpen. In het vakblad stonden later woorden waar je geen touw aan vast kon knopen." Het is bij de bond niet meer zoals het vroeger was. „Zater dagavond ging je in De Rooie Schuur je kontributie betalen Dat is er nu niet meer bij Dat betekent kontaktverlies met te eigen mensen." Schilderen nteft De Vries heel lang gedaan „Vroeger al bij ons thuis. Als ik mijn bord leeghad, smeerde ik het vet over dat bord uit Met een kleurpotlood kon je daar dan prachtig Delfts blauw van maken. Zo heb ik ook de rand van hei tafelkleed vroeger vol- gekliederd." De rand van Het Vrije Volk wordt nog regelmatig volgete- kend. „Overal op elk stukkie pa- pijft teken.ik. Dat is er gewoon. he?TCk kan er niet afblijven." Zijn huis.m de Westwijk hangt vol met-eigen werk. Bijvoor beeld een Zuid-Frans straatje, althans dat lijkt het .Ja. daar heb je nou zoiets. Ik weet echt niet waar het staat. Ik ben nog nooit in die landen geweest Maar dat schilder ik Als hij De tentoonstelling met werken van Vlaardinger L. de Vries opent vrijdag 8 september in de expositie zaal van het Hollandiage bouw aan de Oosthavenka- de 42. De werken zijn tot en met zaterdag 23 september te zien: van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12.39 uur; van 13 tot 18 uur en van 19 tot 22 uur; op zater dagen tussen 10 en 12.30 uur. De toegang is gratis. over zijn kunstwerken ("ach kom. kunst") spreekt, lijkt het alsof hij zich voortdurend excu seert Voor eén van zijn kleinkinde ren is opa een held. Op een wand heeft hij een laantje ge- schiiderd, heel groot „Laatst zei Sandra - die kleine is 3 jaar - opa, ga je mee, dan gaan we dat laantje inwandelen." Opa vond dat mooi. „Dat is het fijnste wat er ts. Het meest eerlijke. Voor zo'n kind leeft dat schilderij. Dat is voor mij genoeg." Er wordt nog verder gespro ken over het werk. „Als je een stapje hoger wilt moet je je" mond houden. Nou, dan maar geen stapje hoger, heb ik altijd gedacht Als je ziet wat voor mensen er omhoog vailen door gebrek aan gewicht" Koffie wordt aangerukt „Ja. ze hebben Piet Heijn een standbeeld gege ven. maar dat hadden ze beter aan Albert kunnen geven. Voor de koffie." Dan weer serieus en overbescheiden „Wat zit ik stom te praten, hè. Ik lijk wel een dominee. Maar dat schilde ren: ik heb nooit gedacht dat ik het kon." VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse wethouder Ton Kloots is gisteravond een hoge koninklij ke onderscheiding opgespeld door burgemeester Wim Kie- boom. De met pensioen gaande PvdA-er is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij heeft deze onderscheiding gekregen voor het vele werk dat hij heeft verricht waarbij zijn activiteiten in het verzet zwaar hebben meegeteld. Kloots heeft direkt na de be vrijding opsporingswerk ver richt. Hij heeft een belangrijke opdracht vervuld. Hij moest de verdwenen correspondente van prinses Juliana en prins Bern- hard vinden. Het grootste deel ervan is teruggevonden. Na dit onderzoek is hij enige tijd werk zaam geweest bij het Bureau Nationale Veiligheid. Jarenlang heeft hij bij de Vlaardingse po litie gewerkt Sinds '62 is hij lid van de PvdA. Vanaf augustus '68 tot en met gisteren heeft hij deel uit gemaakt van de Vlaardingse ge meenteraad. Acht jaar is hij wethouder geweest. Onderwijs was daarbij zijn belangrijkste portefeuille. In een sublieme af scheidstoespraak stond hij even stil bij de woningnood. „Het is een schandalige zaak," aldus Kloots. „Dat nu na dertig jaar er m Nederland nog steeds wo ningnood heerst." Zijn rede was doorspekt met humor en zelfspot Dat hij er nu mee ophoudt betreurt hij niet. „Maar ik zal nog vaak aan het werk m Vlaardmgen terugden ken. Het maandelijkse bedrag wat ik aan pensioen op mijn re kening krijg, zal die herinnering steeds weer doen opleven," al dus Kloots, die ook vindt dat 65 jaar worden welletjes is. Hij rijmde: „Er hoort geen vent met AOW in het college van b en w." SCHIEDAM - Het winkelcen trum Spaland,aan de Zwaluw laan wordt op 19 oktober offi cieel geopend.*' Oorspronkelijk zou het centrum in de loop van september open gaan, maar om dat enkele winkels nog niet klaar zijn is die opening uitge steld. In het winkelcentrum ko men 38 zaken die samen een ge bied met 30.000 tot 40.000 inwo ners gaan verzorgen. De opening gaat uiteraard ge paard met het nodige feestelijk vertoon. Voor kinderen zal er mini-stoomtrein rijden en er komen verschillende drum bands. De openingshandeling zal worden verricht door burge meester Arie Lems. De middenstanders van Spa- land hebben inmiddels een win keliersvereniging opgericht Se cretaris van die vereniging is de heer Kranenburg. Hij vertelt: JDe vereniging telt nu 30 leden, hetgeen gezien de korte periode dat wij bestaan toch veel ge noemd kan worden. Ongeveer de helft van alle winkeliers wa ren tot voor kort gevestigd in het noodwinkelcentrum van vignet laten ontwerpen, dat als Kethel. Een paar winkels zijn herkenningsteken voor het cen- helemaal nieuw." trum moet dienen. Het bestaat De bij de vereniging aangeslo- uit een "spa en een boodschap ten winkeliers hebben al een pentas. ROTTERDAM - De Aktie- groep Redt Katendrecht (Are- ka), zegt beslist met te zullen deelnemen aan de komende sex- beurs in Ahoy*. Areka is schrif telijk uitgenodigd een stand te bemannen. In het schrijven zegt - het internationaal tentoonstel- lingsbureau voor de sexualiteit, dat het DOOK (Democratisch Overleg Orgaan Katendrecht) wel vertegenwoordigd zal zijn en dat Areka van diezelfde "rechten gebruik kan maken. In het DOOK zijn midden standers, bewoners, sexbazen en horeca vertegenwoordigd. Het orgaan ontkent echter met klem iets te weten van een uitnodi ging of verbintenis met de sex- beurs. „Er is ons absoluut niets van bekend. We hebben geen uitnodiging gezien," verklaar den A. A. Bouma en M. B. Moon- da van het DOOK desgevraagd. De beurs wordt van 1 tot 10 sep tember gehouden onder het the ma: sexuele activiteiten en menselijke relaties. ROTTERDAM - Dierentem mer, rondtrekkend dompteur, later de eerste directeur van dc Rotterdamse Diergaarde en achtenswaardig ingezetene van het sjieke Kralingen: Henrt Martin heeft in de negentiende eeuw een eigenaardig dubbelle ven geleid. Aan hem is vanaf 9 september een kleine tentoon stelling gewijd in het histomch museum De Dubbelde Palm boom in Delfshaven. De aandacht voor Martin volgt op de schenking van een portret aan het museum Het doek, vervaardigd door de eens gevierde Indische schilder Ra den Saleh, was tn het bezit van Frits van Dixhoom. Deze heeft als kenner van de circusgeschie- dems ooit de biografie van Mar tin geschreven. Het boek „De leeuw van Krallngen" is overi gens al lang niet meer verkrijg baar. De Dubbelde Palmboom zal het portret grondig moeten res taureren. Henri Martin ^overleden in 1882) kan er zich op beroepen dat hij de dressuur van wilde bees ten in circussen „menselijker" heeft gemaakt. Het is daarom niet verwonderlijk, dat hij na het vaarwel zeggen van zijn rondreizend beestenspul de aan gewezen man was om de eerste krachtige stoot te geven tot bloei van de nog jonge Diergaarde. Naast de tentoonstelling in het museum aan de Voorhaven is in de Atlas van Stolk te Delfsha ven een uitstalling van prenten te zien, die een beeld geven van rondtrekkende dompteurs op kermissen en jaarmarkten. 4, '-'."SIS" V■- ,V-' v. 48 SS. v V*.- J: Mts# Ls, dufs 'k.sssoè >-/< .7''-'7 Jh r- Eerder tn onze foto-serie "Gntffiti" hebben wij een voorbeeld laten zien van één van de oudste vormen win graffiti, namelijk een opschrift op een urinoir. Die graffiti ts ons helaas niet in dank afgeno men door de PSP, omdat - zo liet het afdelingsbestuur ons weten - deze partij het illegaal kalken heeft afgezworen. Vandaag weer een voorbeeld van een type graffiti, dat met enige overdrijving zo oud als de wereld genoemd kan wor- den. Net als het hartje met een pijl erdoor en aan béide zijden de initialen van twee gelieven én "Marie houdt van Piet" of soortgelijke opschriften, lijkt deze graffiti tijdloos te zijn. „Dik is gekstoat er heel dui delijk op een schutting aan het pleintje Achter de Teerstoof. Ongetwijfeld zal er elders in de stad soortgelijke graffiti te vinden zijn, maar dan met een andere naam. Want zolang sommige mensen andere niet mogen, ts het nog niet eens zo'n gek idee om dat publiekelijk kenbaar te maken. Een hele eer voor degeen die "gek" ver klaard ts. A.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2