■m Bachplein leefbaarder ■«I NJNop excursie Werloren maar niet afgegaan' Hans van Zelm.25 jaar handbalfanaat Diefstallen BEGONNEN Wielerronde afgelast Jaap de Bruin uit bestuur Schiedam Sportieve ambtenaren sportrooster naast 't veld VIJF JAAR QUDERWACHT KOHNSTAMM- SCHOOL -Sr** DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978HET VRIJE VOLK/PAGINaY SCHIEDAM Het badseizoen van Bad Groenoord wordt volgend jaar aanzienlijk korter dan tot nu toe gebruikelijk was. De Stichting Zwembaden heeft deze week besloten het bad volgend jaar pas op 5 mei open te laten gaan. Eén van de knelpunten volgens de commissie ophoging Bachplein: de verkeerssi tuatie tussen flat 1 en 2. Zeer gevaarlij k, zegt de commissie. Het Badhuis gaat dicht Te weinig bezoekers volgens de gemeente. Ook op een ander front zijn grote veranderingen te verwachten. Maandag krijgt de gemeenteraad het voorstel voorgescho teld om het badhuis, dat aan het Sportfondsenbad verbonden is, te sluiten. Het badhuis, dat in 1971 is geopend, trekt zo weinig bezoekers dat de gemeen te er per badbeurt circa achttien gulden op moet toeleggen. M6*« Douchecabines - Hans Lingen in de enige partij, die de Schiedammers winst bracht. Op de rug gezien zijn tegenstander Kar sai. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN/SCHIEDAM - Hans van Zelm, wie kent hem niet In de handbaiwereld, Is 25 jaar trainer. In die periode heet hij een lange reeks van clubs onder zijn hoede gehad. In willekeurige volg orde waren dat: DWS, Actief, De Meeuwen, Dyna mo, Schutters, UVG, Verburch, Hoilandiaan, WF en Unïtas. Prestaties C Hans van Zelm met zijn pupillen van Unitas. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Bad Groenoord f volgend jaar korter open Mogelijk zal het al half augustus dicht gaan. De inkrim ping vaD het seizoen is nodig in verband met bezuinigingen op de exploitatie. Tot nu toe was Bad Groe noord van half april tot half september geopend. Zaterdag is de laatste dag waarop er in het zwembad gezwommen kan wor den. Volgens de Stichting leve ren de vroege openings- en iate sluitingsdatum te hoge lasten op in verhouding tot het aantal be zoekers aan het begin en aan het eind van het seizoen. Besloten is volgend jaar drie weken later open te gaan en de sluitingsda tum te bepalen na vergelijking met sluitingsdata van open- luchtbaden in de omgeving. Vermoedelijk betekent dat, dat het bad al halt augustus dicht gaat. Het kortere zwemseizoen levert voornamelijk besparin gen op in de sfeer van perso neelskosten. Tijdens het seizoen werken er in het bad zestien personeelsleden. De bezoekerscijters over dit jaar zien er vergeleken met vo rig jaar beter uit. maar liggen nog altijd ver onder die van het topjaar 1969. Toen bezochten 430.000 mensen het zwembad. In 1976 waren dat er 306.000 en vo rig jaar telde het bad 151.000 be zoekers. Dit jaar passeerden tot 'en met 9 september 171.189 be zoekers de kassa. Badhuis misschien dicht Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het Bachplein in Groenoord knjgt een opknap beurt De gemeente Schiedam heeft de betvoners aangeboden om het plein, nu herbcstrating door verzakkingen toch nodig is, leefbaarder te maken. De gemeente denkt aan een aantrekkelijkere groenvoorzie ning en het scheppen van een betere leefsituatie waarin voet gangers en spelende kinderen de ruimte krijgen. Doorgaand ver keer zal worden geweerd door speciale verkeersmaatregelen. De bewoners van het Bach plein hebben allemaal een krantje m hun bus gekregen met de plannen van de gemeen te. Zij kunnen nu hun wensen kenbaar maken in een uitge breide inspraakprocedure. In het krantje doet Gemeente werken de bewoners een aantal suggesties. „Het is mogelijk om het verkeer in de woonstraten moeilijk temaken hard te rijden door de rijstrook m korte rechte stukken te delen en die steeds te laten verspringen", schrijft zij. „Dat kan samengaan met drem pels en nauwe doorgangen tus sen bijvoorbeeld verhoogde plantenbakken Ook wil de gemeente bezien of het wettelijk beschermd woon erf kan worden ingevoerd. In dat geval valt de scheiding tus sen de rijbaan en het voetgan gersgebied praktisch weg en heeft de gemeente mogelijkhe den te over om bomen en strui ken te planten en een gevarieer de sierbestrating aan te bren gen. Het instellen van éénrich tingsverkeer als maatregel raadt de gemeente in het krant- xVS* SS je af. „Dat nodigt alleen maar uit tot hard rijden", schrijft zij. Een kommissie "Ophoging Bachplein" heeft vorig jaar al enkele suggesties gedaan ter verbetering van het plein: zo nun mogelijk parkeerplaatsen. minder parkeer-uitritten, ver keersdrempels, afremhekjes op de voetpaden, circulatiewegen, meer groen en bloembakken, het opknappen van de natuur lijk ontstane paden tussen de scholen en de aanleg van een tennis- of rolschaatsbaan. Toen het geopend werd, re kende de gemeente nog op tien- Van onze sportredactie SCHIEDAM - Op zater dag 30 september wordt in de Sporthal Margriet een groot ambtenarerasport- toemooi gehouden. Aan dat toernooi wordt door tien gemeenten deelgeno men. Het is voor de vijfde keer dat deambtenaren el- kaars krachten meten op verschillende onderdelen. Vorig jaar werd Schiedam winnaar in Hellevoetsluïs met als gevolg dat de orga nisatie dit keer aan de Schiedammers is opgedra gen. Er worden volleybal, badminton, tafeltennis en wedstrijden over een hin- dernisbaan gehouden. duizend badbeurten per jaar Vorig jaar kwamen er evenwel slechts 1400 bezoekers, een ge middelde van 27 per week. Volgens gegevens van de Wo- nmgkartotheek is 78 procent van het totaal aantal woningen in Schiedam in bezit van een "geregistreerde" douche- of badgelegenheid Waarschijnlijk ligt dit percentage hoger, omdat zelf aangelegde douches en ba den met altijd worden gemeld bij de gemeen te Voorts is het sinds vorig jaar mogelijk om van het Rijk een subsidie te krijgen in de aanleg- kosten van een douche- of bad gelegenheid in de eigen woning Deze bedraagt 1150 gulden voor het maken van een doucheruim te en het aanbrengen van een douche-mstallatie of 775 gulden voor het aanbrengen van een douche-mstallatie in een be staande ruimte De hoge subsidie per bad beurt, het feit dat de meeste wo ningen een douche of bad heb ben en het teit, dat zo'n gelegen heid met subsidie kan worden aangelegd zpn voor de gemeen te aanleiding geweest om het badhuis te sluiten Eind van het jaar gaan de twaalf badhokjes, die achter de tribune op de eer ste verdieping liggen, definitief dicht. De gebruikers, die tot nu toe voor een gulden (volwassenen) of vijftig cent (kinderen) een douche konden nemen, krijgen volgend jaar de beschikking over twee douchecabines Deze worden elders m het gebouw aangelegd. De vaste gebruikers knjgen als service voor volgend jaar een gratis jaarabonnement op het zwembad. Na afloop daarvan moet voor het zwem bad inclusief de douchegelegen heid de normale entreeprijs be taald worden. SCHIEDAM - De Nederlandse Jeudgbond voor Natuurstudie, afdeling Schiedam/Vlaardingen organiseert op zondag 17 sep- 1 tember een excursie naar het Staalduinsebos bij Hoek van Holland. Jongeren van 12 tot 23 jaar kunnen aan deze fietstocht deelnemen. Het vertrek vindt zondag om 8 uur plaats bij de molen aan de Korte Dijk in Vlaardingen. De terugkomst is gepland rond een uur of drie. Deelnemers wordt verzocht een lunchpakket en eventueel regenkleding mee te nemen. Aan de excursie zijn geen kos ten verbonden. De excursie dit om het nieuwe seizoen van de z.JN, afdeling Schiedam/ Vlaardingen m te luiden. Voor verdere informaties kan men te recht bij Theo Braaksma, Dwarsbleekstraat 12, Vlaardin gen, tel. 344874. SCHIEDAM - De Kooren- beurs mag dan met 5-1 het Europa Cup-treffen tegen het Hongaarse Vasutas C hebben verloren, de Schiedammers zijn in geen geval afgegaan. Jos da zing, de voorzitter van De Koo- renbeurs: „Jammer, ik had er meer van verwacht. Het plus punt is echter dal wij vanavond propaganda voor de tafeltennis sport hebben gemaakt." Want De Koorenbeurs was gevuld met meer dan 250 toeschouwers. „Wat ik vooral jammer vind, is dat er niemand van de ge meente was vanavond," aldus Jos Clazmg. Hans van den Broek opende het duel tegen Neméth. Beide games ging de Schiedammer met 17—21 ten on der. Hans Lingen, die in de tweede partij tegenover Karsai kwam te staan, verloor de eerste game kansloos met 7-21, maar her stelde zich keurig en trok de twee andere games met 21-18 en 21-14 naar ziqh toe. Later zou blijken dat dit het enige punt zou worden voor de Schiedam mers. Het sleuteiduel eing tussen Bert van den Hl Kudehch. Drie moehjke g nes had de Hongaar nodig om Van den Ham naar verlies te spelen (21-18, 19-21, 15-21). Toen was de zaak voor de Hongaren wel bekeken. Hans Lingen werd daarna door Nemeth met 21-17 en 21—14 geklopt en dat betekende 3-1 voor Vasttfas C. Hans van den Broek had geen verweer tegen Kudehch (14—21 en 12-21). De laatste partij tussen Bert van den Ham en Karsai was toen nog maar een formaliteit Het werd 15-21 en 13-21. ■veeVN.. N\\\\wViS VnVNW vX.S!tv> \\\N sV&XN ■»V>\nS»Xnn fMWSS- De beide laatste vereniging traint hij nu nog. „En met ple zier", zegt hij. Want Hans van Zelm heeft in die afgelopen 25 jaar zonder meer het vak van handbaloefenmeester met plezier uitgeoefend. „Ach, er is overal wel wat, maar terug kijkend kan ik toch zeggen het in al die jaren zeker niet met tegenzin te hebben ge daan." Het is allemaal begonnen op de benjfsschool van Wilton. Daar zette de toen zelf hand- balspelende Hans van Zelm zijn eerste schreden op het pad van de trainer. De be- drijfsschooljeugd probeerde hij te winnen voor handbal en bij velen is dat geluk. En van het een kwam het ander. Hans van Zelm steekt met onder stoelen of banken dat hij een op prestatiegerichte trainer is. Zeer veel ploegen heeft de nu 5ü-jarige Van Zelm m die periode naar een hoger plan kunnen tillen. Zijn grootste prestatie was de tweede plaats die hij met de dames van DWS behaalde bij het nationale kampioenschap. Ook met Schutters kwam hij hoog. Is er in die 25 jaar veel ver anderd? Van Zelm*. „Die vraag wordt mij meer gesteld Natuurlijk zijn de technieken anders geworden. Maar de in zet van de spelers is nog steeds hetzelfde gebleven Twintig jaar geleiden trainde ikDWS De opkomst was bij de training altijd uitstekend. Nu ik bij Umtas zit is dat ook zo Om tot een geheel te ko men met een team is dat ge woon noodzakelijk DAt het veldhandlbal ver dwenen is vindt hij jammer „Het zeven-handbal op het veld is een slechte vervan ging. Het zou een aansluiting zijn op het zaalhandbal, maar dat is met waar. Van een zacht veld naar een harde vloer in de zaal vraagt eok omschakeling en ook de spel- patronen zijn anders." Op dit moment zit Hans van Zelm voor het derde seizoen bij Umtas „Onlangs vroeg Wilton of ik nog wat tijd over had om de dames- en heren- ploeg te kunnen trainen. Eigenlijk met, maar Wilton, daar heb ik zoveel herinne ringen liggen, wilde ik met te leurstellen. Ik ben daar zelfs nog voorzitter geweest Dus daarom kon ik geen nee zeg gen." Hans van Zelm moet het he laas wat kalmer aan doen. Een beenblessure maakt het hem onmogelijk om voluit te gaan Want dat doet hij nog steeds. De inzet die hij van zijn spelers vraagt, daaraan doet hij zelf ook mee. Na 25 jaar actief te zijn in de hand balsport dringt de vraag zich op hoe lang Van Zelm nog door zal gaan. Door die been blessure moet ik noodge dwongen wat gas terug ne men. Maar ik hoop dat dit tij delijk is Zodra ik kan ga ik er weer tegenaan. Voor mezelf heb ik nog met kunnen bepa len wanneer ik er een streep onder zet. Het is een deel van mijn leven geworden Dat kan omdat ik de volle medewer king heb van het "Thuis front", als je begrijpt wat ik bedoel. Dus wanneer ik stop weet ik echt niet". Een geruststellende mede deling voor de handbalsters en handballers. Die kunnen dus voorlopig nog profiteren van de ervaringen en de rou tine van Hans van Zelm. Een handbalfanaat VOETBAL: Zaterdag: IJs- selmeervogels-Zwaluwen, NEO "25-Exeelsior M, Ex celsior P-Sunlight, HVO-SC Voome (Zwanensingel 14.30 uur), Maasdijk-HBSS (15 uur), Vlaèrdingen-Hoekse Boys (Zuidbuurt 14.30 uur), Satelliet-TSB (park 't Nieu- welant 14 uur), SC Botlek- DVO -32, VDL-CION (Maas sluis 14.30 uur), Sparta (jeugd)-FC Vlaardingen '74 (jeugd). Zondag: Haasdrecht-De Hoi landiaan, De Postduiven- VFC, HMSH-Fortuna, RK WIK-PFC (park 't Nieuwe- lant 1430 uur), VDL- Meeuwenplaat (Maassluis (Sportlaan 14.30 uur), Al- phense Boys-Hoek van Hol land, SV Hoogvhet-MSV '71. HANDBAL: zondag Hugo de Vriesstraat 11 uur WIK- SCO (h); Gouda 11 uur Vi- res-De Hoilandiaan (h); Maassluis 12.15 uur Unitas- DWS 2 (d); Rotterdam 15.30 uur Atomium-WIK (d). KORFBAL* zaterdag Swift- CKC Maassluis, Dijkvogels- Hoekse SV (Maasdijk 16 uur), Stormvogels-Oranje Nassau, Spirit-Weidevogels (Geert Grootelaan 16 uur); zondag Vlaardmgen-Olym- pialaan (Willem de Zwij gerlaan 14 uur) VOLLEYBAL: zondag sporthal Westwijk vanaf 9 30 uur toernooi Broleco. SCHAKEN: maandag canti- ne HVO Kon. Wilhelmina- haven 20 uur simultaan. HOCKEY: zonddg Claudius Civilislaan 12 uur Pol lux-Evergreen (d), 1430 uur Pollux-Roomburg (h); Den Haag 14.30 uur HDS-Ever- green (h). TAFELTENNIS: zaterdag Korenbeurs 2-Radio Mole naar (Schiedam 14 uur), BMTOG-De Treffers (Maassluis 14 uur) HONKBAL: zaterdag Delft terrein Blue Birds 14.30 uur Hoofddorp-VS-Vlaardin gen; zondag Bernisse-MSV 71 CorPeitsman, de spits van SVV, heeft een dochter. Ze heet Barbara en Cor en zijn vrouw Joke zijn er bijzonder blij mee. Vrijdag 22 september gaat de eerste paal de grond in van de nieuwe overdekte tribune van Zwaluwen. De eerste paal zal de grond in worden geslagen door mevrouw De Pee precies om 15 00 uur. FC Vlaardingen zit moeilijk met de training' Het heeft nu aan SW gevraagd of er misschien op Harga een mogelijkheid ts voor deformatie van Laseroms om er te trainen. Het bestuur van BFC, dat is de Bijdorpse Foottbal Club, laat de leden nu al weten dat het 5-jarig bestaan in 1980 groots gevierd zal worden. „Het duurt nog wel even eer het 1 april 1980 is", zo schrijft men in het clubblad, „maar er wordt nu al aan gewerkt" De leden van de handbalvereniging WIK wordt gevraagd een clublied te maken. Iedere week zal er dan een worden afgedrukt in het clubblad. H. van deLeeden, Geert Grootlaan 157 kijkt nu dagelijks met belangstelling in zijn brievenbus want van hem is het idee De bewoners gaan zich nu met de verschillende suggesties be zighouden, maar kunnen ook zelf ideeen naar voren brengen. Volgend jaar hoopt Gemeente werken met de verbetering te beginnen. SCHIEDAM - Bij Zon wering Schiedam aan de Boterstraat is dinsdag nacht ingebroken. Onbe kenden kwamen het pand* binnen door een aantal glaslatten te verwijderen. Er wordt niets vermist. De 27-jarige Rotterdam mer E. v. R. heeft aangif te gedaan. Uit het tuinhuisje van W. S. (35) op het complex Vijfsluizen zijn dezelfde nacht een fototoestel, twee portable radio's, een plaid en een trui ter waarde van 200 gulden gestolen. Men kon het tuinhuisje binnenkomen door een ruitje in te drukken. Uit de kelder van de 41-jarige T. M. aan de* Von Leibnitzstraat is een vislamp ter waarde van 140 gulden ontvreemd. De dief kwam de kelder bin nen door het gaas voor het kelderraampje kapot te knippen. SCHIEDAM - De ouderwacht van de Kohnstammschool be staat met ingang van dit school jaar vijf jaar. Dit lustrum wordt volgende week woensdag in de aula van de school gevierd met een gezellige avond -Op het pro gramma staan de vertoning van een dia-klankbeeld en drie spel- letjes bingo. Na afloop wordt een dansje gemaakt Van onze sportredactie SCHIEDAM - De voor zater-' dag vastgestelde Eerste Omloop van Zuid-Holland voor jumo-1 ren, waarvan WV Harga de or-1 gamsator zou zijn, gaat met door. Deze wedstrijd, waarvan de start zou zijn aan de Hoofd straat, is afgelast omdat ook el ders een wedstrijd voor junio ren wordt gehouden. Tevens zijn de moeilijkheden in het be stuur van Harga mede oorzaak van het niet doorgaan van deze wedstrijd. SCHIEDAM - Jaap de Bruin, medeoprichter van de wieler-" vereniging Harga, zit met meer in het bestuur van deze vereni ging. Interne moeilijkheden zijn daar de oorzaak van Het ton-;.- flict liep zo hoog op, dat in een bestuursvergadering van enkele weken geleden, na een stem-, ming het besluit viel De Brum uit het bestuur te zetten.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2