NJN bloeit Eerste hingo- I avond Yeel activiteiten in Jeugdhaven Meuwland Succesvol eenakterfestival Vijftienhonderd gulden voor invalidensportvereniging E 5-^ -v-v r.-AAf&Jt %ÊMÊê schiedam 4 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 -snitf t Van een medewerkster SCHIEDAM/VLAARDINGEN "Bijna was de lol over ons 45-jarig bestaan verpest", zegt Theo Braaks ma, natuurhistorisch secretaris van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Dampende sjok Wijkvereniging INieuwland Theo Braaksma en enkele bestuursleden van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Witvoet en Bodegom: „Ook buitenkerkelijken kunnen aan deze aktiviteiten meedoen" SCHIEDAM - Het pro gramma van Jeugdhaven Nieuwland voor het ko-' mend seizoen biedt weer een groot aantal activitei ten. Filmliga start Dins HOOI Witte Opgei Prima stukje amateurtoneel van U.D. in "Karèl" Van een medewerkster SCHIEDAM - De afde ling toneel van de Schie damse Gemeenschap heeft met een succesvol eenakterfestival het ama teurtoneel in een helder daglicht weten te stellen. Overrompelend E van ond gerl vers vre< W] tij rini tele lich Ze terp! babi Jen cons lend de d vanr geen over niati nen kans tuin een zalh De De rommelmarkt van autocrossclub Schiedam bracht ruim duizend gulden op voor de Ooievaars Van onze medewerker JAN MOERMAN VLAARDINGEN - ,,Je mag je vijand niet bedriegen met de totale vernietiging." We moeten verantwoorde lijkheidsbesef tonen tegenover de mens en de wereld. „We moeten de mensen aan het denken zetten. Dit zijn enkele uitspraken van Rinus Witvoet en Theo van Bodegom, twee leden van de kern Vlaardmgen-Holy van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Links? 1 SCHIEDAM - De auto crossclub „Schiedam" heeft in het weekend een aantal acties ten bate van de invalidensportvereni ging De Ooievaars geor ganiseerd. Alhoewel het preciese bedrag nog niet bekend is, zal naar schat ting zo'n vijftienhonderd gulden gestort kunnen worden in het bouwfonds van de Ooievaars. Buggies N I -s C. *>r k W WVVf IkEr komen steeds meer fanatieke leden hij' De afdeling Schiedam en Vlaardingen, door de leden kort weg Schievla genoemd viert dit jaar haar 45-jarig jubileum. De NJ.N. die in Schiedam en Vlaardingen een veertigtal le den telt tussen de 12 en 23 jaar heeft in Schiedam-Noord de beschikking over een prachtige ruimte: het oude koetshuis achter Boerderij Landvreugd. Al ruim 12 jaar wordt ge- bruik gemaakt van deze "Ruimte" (de naam die de N.J.N.- ers aan het voormalige Koetshuis gaven). Enkele maanden geleden toonde de werkgroep OJ.C. (het Open Jongeren Centrum) belangstelling voor het pand. Tezamen met de Gemeente Schiedam, afdeling Jeugdzaken probeerde het O-Ï.C. zijn centrum in het betrokken koetshuis geplaatst te krijgen. "Het argument van de Ge meente Schiedam was, dat er nog maar zo weinig Schiedamse leden waren, en dat we dus be ter een plaatsvervangende ruimte m Vlaardingen konden gaan zoeken'', maakt Theo Braaksma duidelijk, "maar dat is helemaal niet waar, we heb ben veel fanatieke Schiedamse leden. En er komen er steeds maar meer bij." Een beetje vreemd vindt Theo het dat hij uit een Vlaardingse krant heeft moeten vernemen, dat het O.J C. zijn toekomstig onderkomen zal moeten vinden in een door de gemeente ge bouwde bouwkeet." Dat het Open jongerencentrum er moet komen is duidelijk, staan wij ook helemaal achter, maar met ten koste van ons. Dat we van de Gemeente zelf helemaal niets hebben gehoord, dat is raar" De Schievla'ers hebben flink tn de rats gezeten. En dat alles aan het begin van hun nieuwe seizoen. De vereniging bloeit, steeds meer nieuwe jonge leden zijn geïnteresseerd in de natuur en sluiten zich aan bij de club Als je tussen de 12 en 23 jaar bent kun je lid worden van de NJN. Eerst mogen de nieuwe le den (door ingewijden "klunzen genoemd) een tijdje meelopen. Daarna worden er elke zon dag of zaterdag excursies geor ganiseerd. Excursies onder lei ding van bestuursleden, die wel het een en ander weten van de omgeving en al wat daar leeft en groeit. Vaak fietst men naar het Oostvoordermeer of naar het Staelduinsebos of worden er vogels bekeken in de Broekpol-' der In de veelbevochten "Ruimte" achter de boerderij aan de Sweelmeksingel worden de ex cursies nog eens overgepraat. Er worden lezingen gehouden. En wanneer de dampende "sjok" (chokolade) m koppen op tafel staat worden paddestoelen, vol- gels of insecten bekeken. Op zondag 8 oktober gaat de afdeling Schievla zelfs helemaal naar Hoek van Holland. Over het strand lopend gaan de N.J.N.ers de stookolie slachtof fers zoeken en tellen. Het plan is de kust tot aan Scheveningen af te lopen. Dit keer niet op cfe fiets, maar lopend en met de trein. Vertrek is 's ochtends om 8 uur vanaf Station Vlaardingen Oost. Nieuwe leden zijn altijd nog welkom en kunnen inlichtingen inwinnen bij Theo Braaksma, tel.nr.-010-344874. SCHIEDAM Wijkvereni ging Nieuw land staat in de startblokken voor het nieuwe seizoen. De eerste bingo-avond wordt op 13 oktober gehouden in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein. De volgende bin go-avonden zijn vastgesteld op 10 november. 8 december en verder nog vier avonden in 1979. Iedere maandagavond kan er in zaal 4 van wijkcentrum Nieuwland geklaverjast wor den. Aanvang acht uur. Iedere dinsdagochtend is er handwer ken in de bovenzaal van Jeugd- haven Nieuwland, Albarda- straat Aanvang half tien. Iedere tweede dinsdag van de maand is er een ruilbeurs m de bovenzaal van de Jeugdhaven. Aanvang 18 uur. De eerste ruilbeurs wordt op dinsdag 10 oktober gehouden Toegangsprijzen: 25 cent (kinde ren), 50 cent (volwassenen). De jaarlijkse feestavond is op zaterdag 28 oktober. Deze avond wordt gehouden in zaal De Rank aan de Schiedamseweg. De volgende vinden plaats: peuterspeelzaal, twee dagdelen per week, kosten zes gulden per week. inschrijven als het kind twee a tweeenhalf jaar is, plaat sing zodra er plaats is, in de re gel vanaf drie jaar, woensdag middag van 13.30 tot 15 uur han denarbeid en spel voor kinderen van 4, 5 en 6 jaar, kosten eén gulden per keer; woensdagmid dag van 15 30 tot 17 uur handen arbeid en spel voor kinderen van 7, 8 en 9 jaar. kosten eén gulden per keer, maandagavond van 19 tot 20 uur handenarbeid en spel voor jongens van 10, 1! en 12 jaar, kosten één gulden per keer; donderdagavond van 19 tot 20 uur handenarbeid en spel voor meisjes van 10, 11 en 12 jaar, kosten één gulden per keer, woensdag van 19 30 tot 21 uur sociëteit „Octopus" voor 13, 14 en 15-jarigen, disco-avond, kosten vijftien gulden per drie maanden; zondags van 20 30 tot 23 uur voor 16 t/m 25-jarigen, kosten na overleg, de dinsdag avond is nog in bespreking; donderdagavond vanaf 20 uur biljarten en tafeltennissen voor heren, kosten 1.50; maandag avond van 20 tot 23 uur handen arbeid en creatieve expressie voor dames, kosten 1,50 per avond plus materiaalkosten, woensdagavond van 20 tot 23 uur contactavdnd voor dames met gesprek en handenarbeid, kosten 1,50 per avond plus ma teriaalkosten, woensdagmorgen van 8 30 tot 9.15 en van' 9.30 tot 1015 uur huisvrouwengymna- stiek onder deskundige leidmg, kosten 6,50 per maand, op maandag en donderdag van 19 tot 22.30 uur is de doka beschik baar voor de hobbyist, kosten -vijf gulden per maand plus ma teriaalkosten Verder functioneert de werk groep Wonen en Leven m Nieuwland. Hieronder vallen diverse werkgroepen, die zich bezighouden met diverse delen van Nieuwland om de wijk leef baarder te maken. Informatie hierover in het clubhuis, tel. 705671, toestel 3. SCHIEDAM - De filmliga in zoldertheater In de Teerstoof gaat op 5 oktober van start met de vertoning van de film „The wild bunch". In november wordt „They shoot horses, don't they?" vertoond, in januari volgt „Rebecca", in maart Woes te Hoogte, tn april „Carnal Kowledge" en xn mei wordt het seizoenen besloten met „Cousi- ne, cousin". Voor de tussenlig gende maanden moeten nog films gereserveerd worden. Amateurtoneel in helder daglicht i In een goed gevulde zaal van het Passage Theater opende oud-burgemeester Roelfsema de avond met een kort toespraakje. Toneelgroep '71 beet de spits af met de esbatement (klucht) "Van den appelboom". De klucht, lijkend op een sprookje als "Zwaan kleef aan", werd in het middeleeuws gesproken. Het daarop volgende stuk van Utile Dulci stelde het leven m een heel ander daglicht. Macht is intelligent geweld, macht is een geweer; dat was de bood- chap van "Karei". De spelers heten een prima stukje ama teurtoneel zien en wisten de dramatische momenten zo op te bouwen, dat in de hele zaai de spanning te snijden was. Groeton zette een punt achter de avond met een voor de mees te mensen verbluffend, over rompelend en niet te begrijpen stuk. "Verschuivingen" van Gerben Hellenga is dan ook met een voor zichzelf sprekend ge heel, je zult het zelf moeten in terpreteren. Het is een kijk op de maatschappij met een ontel bare hoeveelheid vragen en een stuk kritiek. Zang, taal, jebbertolk en licht-s werden verwerkt tot een rit- misch geheel De timing was -- perfect. Groeton bedankte het publiek in het Duits voor een gesprek, dat toch eigenlijk al-'l leen maar de aanzet tot een dis- 1 cussie was. In de pauze nodigde Hanny Elver iedereen uit voor een voorstelling op 25 september - van Intermezzo in Arcade. 1 Tot april loopt het seizoen van het amateurtoneel en vele ama- teurvoorstellingen staan ons te wachten. Hopelijk zijn de zalen dan nog beter gevuld. Volgens- de heer Roelfsema zal dit zeker het geval zijn, als je maar geen data vastlegt waarop er ook een 1 maansverduistering is. •"-V „Z4-5 'V redes week links? Onzin!' I to De kern Holy Is één van de L vier Vlaardingse kernen van het Ja Verbond tegen de Kernwapens I j? die het IKV vorig jaar in het ka- C'der van de zogenaamde Vredes- «*veek oprichtte. Vlaardingen beeft verder de kernen Cen- trum, West en Ambacht/Oost. IjSfln totaal beijveren zo'n vijftig ji Vlaardingers in deze kernen ''gnch voor het ideaal „de kernwa- pens de wereld uit. om te begin- I Cnen uit Nederland," Dit vanuit I ij'godsdienstige (christelijke) overtuiging. „Maar", zo zeggen Ij:Witvoet en Van Bodegom, O I jtenkerkelijken kunnen ook /meedoen aan de aktiviteiten van Ij; het IKV." beu gio sta-m-de-weg voor duurzame vrede is volgens het IKV de dreiging van een kern oorlog. Die dreiging zou pas kunnen worden weggenomen, wanneer alle landen van de we reld die kernwapens bezitten, deze gaan afschaffen Dat is dan ook het thema voor de Vredes teek. die het IKV van 23 sep tember tot 1 oktober organi seert Ook in Vlaardingen doet het IKV het één en ander. „We moe ten de mensen aan het naden ken zetten. Bewustwordings processen bevorderen, dat is écht nodig", vinden Witvoet en Van Bodegom, Heel belangrijk is volgens hen de bewustwor ding van de jeugd. Vandaar ook de verspreiding van een kleur plaat door de plaatselijke IKV- kernen. Tekenaar van deze kleurplaat is Len Munnik, in politiek Vlaardingen bekend als de illustrator van het PPR-blad. Deze kleurplaat wordt op diver se lagere scholen aan de leerlin gen uitgereikt „Het erbij betrekken van de toekomstige generatie is nood zakelijk", vertelt Witvoet, „want voor onze kinderen dra gen wij een niet te ontkomen grote verantwoordelijkheid. Je moet je ervan bewust zijn welke mensonwaardige toestanden die kernwapens met zich meebren gen." „Vandaar ook de aanwe zigheid van het Unicef op dp Vredesmarkt", verklaart hij Op die Vredesmarkt, zaterdag 23 september op het Liesveld, is het IKV de enige organisatie die zich overduidelijk presenteert als tegenstander van de kernbe wapening. Op een enkele uit zondering na, houden de andere organisaties op de Vredesmarkt zich nauwelijks met vredespro- blematiek bezig. „Maar wel zij delings", leggen Witvoet en Van Bodegom uit, .Amnesty Inter national bijvoorbeeld heeft wel degelijk raakvlakken, met het vredeswerk." Op het lijstje van Vredes- marktkoopheden staat ook het Landelijk Energie Komitee, een instelling van progressieve sig natuur. Spreker op één van de KV-avonden m Vlaardingen is een Schiedams PPR-raadslid. Het comité Stop de Neutronen bom, waarmee het landelijke IKV samenwerkt, wordt zelfs een mantel-organisatie van de CPN genoemd Rechtvaardigt dit alles niet het oordeel dat het IKV zich 'links' opstelt? Witvoet wijst dat van de hand. „Die beschuldiging is on zinnig Er wordt inderdaad ge zegd: IKV, allemaal links gedoe daar doen we met aan mee. Maar het IKV heeft geen enkele binding, met welke politieke partij dan ook. Het LEK en Stop de Neutronenbom denken over hetzelfde vraagstuk- net zoals wij. Daarom werken we f sa men." „Dat wil echter niet zeggen", voegt hij er aan toe, „dat de mensen in het IKV geen politie ke mening hebben of met poli tiek aktief zijn. Integendeel, ieder heeft zijn eigen indivi dueel gekleurde motieven om tegen kembewaping te zijn. Voor ons is het onderscheid tus sen links en rechts van onderge schikt belang. Het streven is: zo wel uiterst rechts als uiterst links - en uiteraard alles daar tussen - achter de actie te krij gen Twee politieke partijen, te weten de PSP en de PPR, heb ben landelijk al hun sympathie voor de aktie laten blijken. De rechtse partijen staan echter sceptisch en zelfs afwijzend te genover de interkerkelijke vre- desaktie. Hoewel de Hervormde en de Gereformeerde Synode zich achter het IKV hebben op gesteld, worden de Vredesweek- aktiviteiten binnen de kerken toch als controversieel ervaren Bepaalde 'rechtzinnige' protes tantse sekten voelen er hele maal niets voor om zich uit te spreken voor het 'ban-de-bom'- standpunt van het IKV. Kntici binnen de kerken met een even eens niet in twijfel te trekken vroomheid bestempelen de aktie zelfs als humanistisch en on christelijk. Maar het is waar: God er christenplicht komen niet voor in de vocabulaire van het IKV Geen woord in die richting is te vinden in de Vredeskrant van het IKV. Witvoet en Van Bode gom spreken zelf dan ook liever over verantwoordelijkheid te genover de mens en de wereld dan over verantwoordelijkheid tegenover de schepping, al dan met met een hoofdletter. „Dat klinkt allemaal zo zwaar", zo verdedigen ze zich. Al met al genoeg stof voor dis- kussie tussen gelovigen en niet- gelovigen op de gespreksavond van het IKV, op woensdag 27 september in zaal Triangel. muziek tijdens de fancy-fair f werd verzorgd door disco Kees/ Verder waren er een rad van'' avontuur, hengeltent en kon" men ballen gooien en touwtrek-"jj ken. De ponyclub van de Ooie-" vaars was aanwezig met een aantal pony's, waarmede kinde- ren een tochtje konden maken.; Ton's Blpemenboetiek had spe- ciaal voor het goede doel gratis t bloemen ter beschikking gesteld^ om ze te verkopen. De Ooievaars hebben hard geld nodig omdat de vereniging eerstdaags verhuist van haar noodonderkomen aan de Dr. Za- menhofstraat naar het voorma lig gebouw van Bureau Huis vesting aan de Korte Haven. De gemeente heeft onlangs geld uitgetrokken om de begane grond geschikt te maken voor de vereniging, maar na de verbou wing wil de vereniging het ge bouw verder inrichten De actie van de autocrossclub bestond uit een rommelmarkt op zaterdag en een viswedstrijd en fancy-fair op zondag. De rommelmarkt werd gehouden op het speelplein aan de Lange Singelstraat. Daar was een rui me keus voorhanden, varie- erend van oude bedden tot boe ken. Na aftrek van kosten bleek het batig saldo ongeveer dui zend gulden te bedragen. Op zondag had de club een fancy-fair ingericht nabij het crossterrein aan de Algera- straat. Mede dankzij het zonnige weer maakten meer Schiedam mers dan normaal de tocht naar dit uithoekje van hun stad De 4 Het programma van zondag, omvatte voorts een hengelwed- strijd in de Schie, een buggie- - show georganiseerd door de A)-- gemene Buggieclub Nederlands, alsmede de verkiezing van dera mooiste buggie. Verder werdens diverse corsswedstrijden gere-K den voor de clubcompetitie. De fancy-fair bracht naar., schatting circa vijfhonderd gul den op. De verkiezing van de; mooiste buggie werd gewonnen-'- door Hans Carmel uit Alpheto» aan de Rijn met een zelfbouw-* buggie. Tweede en derde wer^y den achtereenvolgens Alexc, Evers uit Tilburg en Paul van^ Oostveen uit Laren. z Uitslag viswedstrijd (aantaH deelnemers 30): 1. W. Blom, 55- cm; 2. L. Meiboom, 17 cm en 3. K;- van Steenis, 16 cm. ««f Uitslag autocross: s* Waterwagens: 1. Bart Luchter uit Bolnes; 2. J. Scheffers uit-, Bolnes; 3. Angelo Brussaard uiL Den Haag. ,.s, luchtwagens: 1. Nico v.d Steen; uit Rotterdam, 2. Piet Netten?*- breïjer uit Schiedam, 3 Doffvatw de Polder uit Rotterdam sm Sterfinale; 1, Bart Luchters Dro den, i Zwak noord tempé de ku: het n Maxir grade; 20 sept.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2