n JU Evenementen Yrouwènsoos weer van start Rusthuis moet sluiten: 45 bejaarden op straat Door rood licht Vredesweek «t iw Voorlichting Nivon Afgesloten Schiedam vttuwmu WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 tW?"' |n! p»t? c lit* é«I«- ^JÉÉlfe ik SCHIEDAM - Als straks op 7 oktober de Sporthal Margriet opnieuw in gebruik wordt gesteld, bezit Schiedam een sporthal die met recht de naam sporthal mag dragen. Van de oude vliegtuighangar, waarvan sportminnend Schiedam twaalf en een half jaar ge bruik heeft gemaakt, is dan niets meer te herkennen. MO 'is*" Directeur Leen van der Kraan (foto links in 't midden): vloeren verlichting van de Margriethal zijn nu in orde. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Tèlefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - Het rusthuis van de Her vormde Schiedamse Ge meente aan de Tuinlaan moet dicht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het bestuur van* het bejaardenoord dat per brief laten weten. Volgens het provinciaal bestuur is het rusthuis te veel ver ouderd en zullen de 45 be jaarden ergens anders een plaatsje moeten vin den, Hervormd Rusthuis volgens de provincie verouderd; grote onzin, zegt bestuur. SCHIEDAM - Voor de tweede maal is de kernbewa pening het thema van de Vredesweek. Van 23 tot en met 30 september vraagt het Interkerkelijk Vredesbe raad daarvoor de aandacht onder het motto „Help de kernwapens de wereld uit; om te beginnen uit Neder land". In Schiedam wordt in het kader van de Vredes week zaterdag een fietstocht georganiseerd, alsmede een informatiemarktje, straattekenen en spoorzoeken. De week wordt besloten met een demonstratie bij de vliegbasis Valkenburg op zaterdag 30 september. li SNa^S**^* svw**^ v«vS»W AM-vS ss^X^ sSaKM^s v»s As-cSSp om door rmgetje te halen Theo Janse, voorzitter van het stichtingsbestuur van de sport- lal, zegt dan ook met trots, dat ie gerenoveerde Margriethal kan wedijveren met welke hal in de Rijnmond dan ook. „We tiebben er lang voor moeten knokken eer we toestemming kregen om met de verbouwing ie beginnen. Maar toen we een maal groen licht kregen is er hard aan gewerkt" In januari van dit jaar ging de eerste paal voor de verbouwing de grond in en nu. negen maan den later, is de zaak zo goed als klaar. Met een krediet van de gemeente, groot 4,3 miljoen, kon iet Stichtingsbestuur van start „Waar we bijzonder trots op zijn, is dat we binnen het bedrag gebleven zijn", zegt Theo Janse. „Dat hoor je namelijk niet veel in de bouw. Meestal worden kredieten overschreden. Dat wil echter niet zeggen dat we alles goedkoop hebben ge houden. We hebben nergens op hoeven beknibbelen. De toestel len die nu beschikbaar zijn be horen tot de beste die er zijn. Ook de sportvloer is met goed koop Maar we vonden dat een hai van deze allure een goede, zo met de beste, sportvloer moest hebben die beschikbaar was. En die ligt er nu in." De hal heeft nu een speelop- pervlakte van 90 x 34 meter. Het is mogelijk twee zaalvoet bal- of twee zaalhandbalvelden uit te zetten. Verder is het mo gelijk alle zaalsporten te bedrij ven. Een in de muur gebouwde nieuwe tribune met daarbij de bestaande capaciteit biedt de mogelijkheid om voor 1200 zit plaatsen te zorgen. Waar grote aandacht aan is besteed zijn de kleedlokalen. De oude hal bezat er vier. nu zrin er negen kleedkamers, geheel aan gepast aan de minder valide sporters. Tevens twee scheidsrechter- slokalen en een eerste hulppost. Boven de hal zijn twee kleine zalen benevens de administra tie. Ook de kantine is geheel an ders en voorzien van de beste apparaturen. Was de vloer in de oude hal telkenmale een discussiepunt voor de sporters vanwege de slechte kwaliteit, ook de ver lichting was onvoldoende. Dat de stichting binnen de be groting kon blijven is ook voor een deel mede mogelijk ge maakt door giften van particu lieren. Zo schonk het Alewijn de Groot Fonds 50.000 gulden. Daarvan zijn voor een groot deel de toestellen gekocht Theo Janse: „We zijn echt niet over één nacht ijs gegaan. Di verse sporthallen hebben we be keken, vergeleken en toen pas gezegd wat we zouden doen en welk materiaal we zouden ko pen. Maar we zagen op den duur dat we het op het laatst niet meer wisten. Toch geloof ik dat we geslaagd zijn v> v ^a^BaiaswM SCHIEDAM - Al voor de officiële opening zal de Sporthal Margriet gebruikt kunnen worden. Verder staan de onderstaande eve nementen op het program ma: #28 september: Politiesport- dag. Internationaal zaal- voetbaltoernooi met mede werking van tien elftallen uit tien verschillende ste- l* den. Aanvang 9.00 uur, einde 14.30 uur. Toegang gratis. #29 september: Sportdag ambtenaren van de Rijks- waterstaat met diverse sporten. #30 september: Sportdag gemeenteambtenaren/ Volleybal, badminton, ta feltennis en een vijfkamp. Teams uit het gehele Rijn mondgebied en omgeving nemen hieraan deel. Aan- vang 9.00 uur, prijsuitrei- king 7.30 uur. Toegang gratis. 'sAvonds 20.00 uur zaal-, voetbaltoernooi, georgani seerd door de RVB. De wedstrijden zijn dames: f Rotterdam - Den Haag, heren: Rotterdam - Schie dam, toegang gratis. 1 oktober: Tennis. Voor iedere tennisliefhebber of tennisiief hebster is er van 12.00 tot 18.00 uur gelegen heid zonder kosten van de zes banen gebruik te ma ken. Er wordt ieder half uur gewisseld. #2 oktober: Handbal. Aan vang 19.30 uur, toegang gratis. De wedstrijden zijn: dames eredivisie An- cora - Schiedamse selectie, heren: Nederlands kam pioen Hermes - Schiedam se selectie. 3 oktober: HandbaL Schie damse welpen van 19.00 tot 20.00 uur. 20.00 uur Rotter damse jeugd damesselectie Schiedamjeugd. 21.00 uur Rotterdamse jeugd heren selectie Schiedam-jeugd. Toegang gratis. #4 oktober: Schaken. Snel schaakwedstrijden geor ganiseerd door de Schie damse schaakvereniging. Aanvang 20.00 uur. Deel name gratis. Op diezelfde avond ook een groot dam- toemooi, georganiseerd door de Schiedamse dam verenigingen Ook hier is de deelname gratis. 6 oktober: Grandioze feestavond, georganiseerd door de Stichting Sporthal Margriet met medewer king van Dansschool Sit- ton met onder andere het optreden van de band van José Marcello. Toegang: 15 gulden per persoon. #7 oktober: Officiële ope ning van de Margriethal door de wethouder van sport en rekreatie, de heer H. Posthoorn. Aanvang 13.00 uur. Na het officiële gedeelte zullen er demon straties plaatsvinden door het KNGB. Verder die dag tennis: enkelspel met Wouter Fok-Rolf Thung. Daarna gymnastiek, uitge voerd door alle Schiedam se gymnastiekverenigin gen. 10 oktober: Grootse sport avond. Medewerking wordt verleend door Radio Musette tegen een ver sterkt Schiedams Juven ilis. Verder een zaaivoet- balwedstrijd tussen de Ne derlandse kampioen mini- voetbal Rotterdam en oud- Feyenoord. Scheidsrechter is Lou van Ravens. SCHIEDAM - De vrouvven- soos begint morgen 21 septem ber weer en wel in zaal 5 van gebouw de Teerstoof in de Nieuwstraat. Het is de bedoeling om dit seizoen een praatgroep op te zetten en thema-avonden te organiseren. Ook wil de soos kleine werkgroepjes samen stel len die zich kunnen gaan bezig houden met boeken, dramati sche expressie of cabaret. Te vens zijn er plannen om, naast de gebruikelijke donderdag avonden, ook op een doorde- weense morgen open te zijn. Voorlopig staat het volgende programma vast: op 28 septem ber houdt de werkgroep "Tijd voor School" een praatje en op 5 oktober vertelt Jeannette van der Hoek over haar ervaringen in Vietnam, waar zij bij een on- derwijsprojekt betrokken was. SCHIEDAM - Het NIVON houdt morgenavond 21 septem ber een voorlichtingsavond om de aangekondigde arbeiders- avondschoolcursussen nader toe te lichten, mensen, die zich a! voor een cursus op hebben gege ven hebben een persoonlijke uitnodiging ontvangen. Tijdens de voorlichtingsavond kan men zich nog inschrijven voor de cursussen Economie, Geschiede nis en Maatschappijleer. De aanvang van de avond is om 8 uur in zalencentrum Irene aan de Lange Haven. SCHIEDAM - De Koemarkt- brug zal vannacht en morgen nacht van half 1 tot half 6 voor alle verkeer afgesloten zijn in verband met werkzaamheden. {Van een onzer verslaggevers Het bestuur van het rusthuis vindt het beiiuit van G.S. grote onzin. „Wij weten ook wel dat het tehuis verouderd is", zegt bestuurslid Simon. „Daarom hebben we in 1975 gevraagd of we het gebouw mochten op knappen. Dat mocht toen niet, omdat de provincie uitgerekend had dat als we dat deden er in 1985 teveel bejaardenhuizen in Schiedam zouden zijn!" „Maar op het ogenblik is er een tekort aan plaatsingsmoge lijkheden", zegt de heer Simon verontwaardigd. „De provincie baseert zich op cijfers van '85 en vergeet dat de vergrijzing van Schiedam juist nü aan de gang is. Sluiting betekent dat de 45 bejaarden van het rusthuis op straat staan." De wachtlijsten voor opname m een rusthuis in Schiedam zijn lang. „Wij verwachten dan ook een onhoudbare toestand als het tehuis dicht is", zegt de heer Si mon. „In dat geval moeten we •ook meer mensen die nog dp zichzelf wonen thuis hulp bie den. Dat kost mankracht en we 'zullen worden genoodzaakt de hulp yi te krimpen." De bejaarden uit het rusthuis mogen zeif kiezen naar welk an der rusthuis zij willen gaan. Maar het is maar de vraag of er ergens anders wel plaats is. In ieder geval zullen zij er qua rust op achteruitgaan, want het rust huis aan de Tuinlaan is, in het centrum gelegen, een kleine oase van stilte. SCHIEDAM - De achtjarige M. van W. uit Schiedam is giste- reniddag met een scheurtje in djn schedel opgenomen in het Noletziekenhuis, De jongen stak om half één het zebrapad op de Mozartlaan over, toen het voet gangerslicht op rood stond. Voor de 35-jarige J.C.B. was het niet mogelijk om zijn personenauto tijdig tot stilstand te brengen. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN - Toen zij op het krui spunt Burg. van Haarenlaan en Burg. Knapperüaan op haar bromfiets rechtdoor wilde rij den, klapte de 48-jarige me vrouw J.M-S.-K, uit Vlaardm- een gistermiddag tegen een vrachtauto van de dertigjarige B.R.B.' uit Gelsenkirchen op. Hij verleende haar geen voorrang en sloeg plotseling rechtsaf. Zij is mét borstklachten en armlet- sel in het ziekenhuis opgeno men. SCHIEDAM - Een flinke berg bagger en gras lag er gistermid dag om 2 uur op de weg op het Nieuwelandtplein. De 28-jarige chauffeur T.C. was zijn lading verloren. Waarschijnlijk door de bocht iets te snel te nemen. De politie gebood hem de rom mel zelf weer op te ruimen. De VROM-dienst hielp daarbij een handje. SCHIEDAM - Uit de vracht-, wagen van de 51-jange chauf feur A.'J. S. is een mobilofoon- installatie ter waarde van. 2200 gestolen. Hij had zijn wagen voor het weekeind in de Ant. Fokkerstraat geparkeerd. Toen hij maandag zijn wagen weer ging ophalen, ontdekte hij de diefstal John Hensen (IKV): 'n kernoorlog kun je niet overleven „Het is voor het eerst, dat het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) de straat opgaat om te de monstreren", zegt John Hensen van de vredeswerkgroep Schie dam. „Het IKV heeft vroeger wel meegedaan aan demonstra ties, maar er nog nooit zelf één georganiseerd. Het kende dit ac tiemodel niet, met name omdat men het in kerkelijke kringen met netjes vond om de straat op te gaan." De vredesweek van dit jaar is een vervolg op de landelijke ac tie tegen de kernbewapening van het IKV, die vorig jaar van start is gegaan. Er zijn toen driehonderd zogenaamde IKV- kemgroepen ontstaan rond het thema kernbewapening. Ook in Schiedam is zo'n kerngroep ge vormd. Het is de bedoeling, dat de kernbewapening tien achte reenvolgende jaren het thema van de Vredesweek zal zijn. De bedoeling van de actie is, dat de kernwapens uit Neder land worden verwijderd", zegt Ad Uijtdewilligen. „Wij willen de discussie over kernbewape ning op tafel proberen te krij gen. Wij willen ingangen zoeken bij vakbond, politieke partijen, kerkeraden en parochiebestu ren. Met name bij de kerk, om dat daar heel verschillend wordt gedacht over de kernbewape ning." Schimmig „Één van de belangrijkste punten is, dat wij de argumen tatie zuiver wiilen krijgen in Nederland", aldus John Hensen. „De hele zaak is versluierd. Er wordt net gedaan of er geen kernwapens zijn in Nederland. De autoriteiten ontwijken vra gen, ze ontkennen of gaan er luchtig mee om. De toon van de politici is schimmig. Men noemt de solida riteit in NAVO-verband een heel belangrijke factor en ver schuilt zich achter het argument van de nationale veiligheid. De burgers worden besodemieterd. Er wordt verwezen naar de ont wapeningsbesprekingen, maar dat is volksverlakkerij van de eerste orde. Systemen, die al lang verouderd zijn, worden aangeboden binnen de SALT- besprekïngen om ze af te schaf fen. In de tussentijd zijn dan al lang veel moderner wapens ont wikkeld. Die besprekingen leve ren niets op. Herstel na de Tweede Wereld oorlog en na Vietnam was nog mogelijk. Een kernwapenoorlog is niet te overleven. Dat is een duidelijk verschil. Daarmee praten we de conventionele wa pens niet goed. Het is een keuze, die je doet. Wij wensen niet ver dedigd te worden met dit soort wapens. Die prijs hebben we er niet voor over. Zelfs al is Neder land een klein land, dan heeft de beslissing om kernwapens af te schaffen internationale gevol gen, Maar het is primair een keuze. Het IKV is niet voor een com plete ontwapening op dit mo ment Kernwapens zijn echter op geen enkele wijze moreel te rechtvaardigen. Wij moeten zoeken naar andere vormen van weerbaarheid. Eerst moeten wij van die troep af." Mismaakt Ad Uijtdewilligén: „Je moet een eerste stap durven zetten en ergens beginnen. Laten wij maar eens een keer het goede voorbeeld geven. Dat kunnen wij als klein land gemakkelijk doen, vooral als de bevolking dat wil. Wiilen wij aan de kern bewapening meedoen? Kunnen wij dat verantwoorden? Voelen we ons wel zo bedreigd? Schrijft de nationale veiligheid kernbe wapening voor? Wij willen deze vragen in brede lagen van de bevolking bespreken. Daarna willen wij verder kijken of we stappen kunnen zetten om die discussie op landelijk niveau voort te zetten. Daarbij vragen we speciale aandacht voor het lijden. Daarom staan er in de Vredeskrant van dit jaar oogge tuigen verhalen van de bombar dementen op Hiroshima en Na gasaki. Want in Japan worden als gevolg van die bombarde menten nog steeds mismaakte kinderen geboren." „Waar ligt de macht?", zegt John Hensen tot besluit. „In de politiek. Hoe kom je daar? Via de_politieke partijen en de men sen die daar deel van uitmaken, Geen enkele politieke partij is nu nog ontvankelijk voor de ideeën van het IKV, behalve de PPR, PSP en CPN. De politici schermen voortdurend met op merkingen over taakafspraken binnen NAVO-verband." Het Interkerkelijk Vredesberaad orga niseert zaterdag 23 september in sa menwerking met de werkgroep „Stop de neutronenbom" in het kader van de Vredesweek een fietstocht door Schiedam. Om 12 uur wordt vertrok ken vanaf het He- maplem. Vervolgens voert de tocht door Schiedam-Oost, de Gorzen, Nieuwland, Groenoord, Kethe! en het Prinses Bea- trixpark. Tussen 12 en 15 uur kunnen kinde ren straattekenin gen maken op het Wibautplein. On derweg stoppen de fietsers bij het thee huis in het prinses Beatrixpark, waar de kinderen kunnen spoorzoeken. De fietstocht eindigt om 15 uur bij de Hema. Op het Hemaplein staan twee markt kramen: één van het IKV en één van de werkgroep „Stop de neutroneFbom". De volgende kerk diensten staan zon dag 24 september in het teken van de Vredesweek: 9.30 uur, Martinuskerk, Jan Damenstraat; 10 uur, dorpskerk, Noordeinde, Kethel; 19 uur, dorpskerk, Kethel, discussie- dienst In Vlaardin- gen kan men op 21 september terecht voor een „Interker kelijk Avondgebed" in de Johannes de Doperkapel, aan* vang 19.30 uur en op 24 september voor een „Interkerkelijke Vredesdienst" in de Pnielkerk, aanvang 19 uur. Zaterdag 30 sep- wordt een 1 geor- naar tember demonstratie ganiseerd vliegbasis Valken- - burg bij Katwijk. Voor meer infor matie kan men zich wenden tot W. Bol len, Bachplein 209. f tel. 701100 of tot A. Uijtedewiiligen, Faassenplein 83, tel. 713056. S'V V>' tl*

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2