OPVANGHUIS*VOOR MISHANDELDE VROUWEN GEOPEND zittend van links naar rechts: W. G. var. je ermee: Anti-bezumigmgscomité opgericht Nog 2 nachtjes slapen... 'Centrum' Kamercommissie bij Eurotax wenst n woonerf Installatie van zesduizend galden uit auto gestolen 99 Weer minder Schiedam ■m, JÉlfÉÏ BVSC vergadert Voorzitter WD treedt af Brug afgesloten DINSDAG 3 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Gemeentebestuur blij met opvanghuis, al- Hassel, J. v.d. Vaart en H. Kluyver. Wethouder Taverne overhandigt de sleutel van het nieuwe opvanghuis aan project leider Kluyver. SCHIEDAM - Binnen een half jaar na het groene licht van de gemeente is een opvanghuis voor bedreig de en mishandelde vrouwen in Schiedam van de grond gekomen. Gistermiddag overhandigde wethouder Ta verne (sociale zaken) in het oude stadhuis de sleutel van het pand aan projectleider H. Kluyver. Het huis, dat plaats biedt aan vijfentwintig vrouwen met kinde ren, is niet alleen bedoeld voor Schiedamse vrouwen, maar het heeft een regionale functie voor de noordelij ke delta. Regionaal Thuisvoelen (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEPT - „Geluid, wat doe je ermee?" is de titel van een door de werkgroep Milieubesef georganiseerde.tentoonstelling. JEen week lang laat de werkgroep over de in de titel opgesloten vraag stelling haar licht schijnen. De expositie wordt vrijdag in de muziekzaal van de sg. Groen van Prinsterer om vier uur geopend door drs. W. E. M. C. Krul, inspecteur van Volksgezondheid in Zuid- Holland. De werkgroep Milieubesef. Rechts de wethouder Maarleveld en Van der Velde. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De be- wonersverentging Schie- dam-centrum vindt de verbetering van de omge ving van de omgeving van de Lange Kerkstraat, de Dam en de Grote Markt een verfraaiing van de binnenstad. In een brief aan B en W van Schiedam spreekt zij daarover haar waarde ring uit. De bewonersver eniging betreurt het ech ter ,dat de door de ge meente ingestelde ver keersmaatregelen als maar worden overtreden en dat de gemeente het door de bewoners inge diende plan voor de her inrichting van de Lange- Haven terzijde heeft ge schoven. SCHIEDAM - De Zie kenomroep Schiedam (ZOS) heeft ernstige "per soneelsproblemen". Deze zijn vooral nijpend ge worden na de verhuizing van de kleine studio aan de Dr. Kuyperlaan naar de veel grotere studio aan de Korte Haven. Voor vrijwel alle programma's, die de ZOS maakt, en voor de andere activitei ten, die ontplooid worden, zijn medewerkers nodig. 5% 'Wij zien alleen het topie van de ijsberg' De heer W. G. van Hassel, voorzitter van de Stichting Cen trum voor Vrijwillige Hulpver lening te Rotterdam, noemde de medewerking van de gemeente "snel en slagvaardig". „Daar kan het Rotterdamse gemeente bestuur oog wat van leren", zei hij". In zijn toespraak stipte hij het probleem aan van het toene mend aantal ontspoorde huwe lijken en samenlevingsrelaties. „Ik wordt daar in mijn advoca tenpraktijk sinds jaar en dag mee geconfronteerd en met een verharding van standpunten. Het baart mij zorgen, dat de overheid alleen met juridische technieken oplossingen wil zoe ken." De hoop uitsprekend, dat het Schiedamse project even goed zal functioneren als de projecten in Rotterdam, besloot Van Hassel zijn toespraak. Wethouder Taverne gaf het vorige college en haar voorgan ger Collé een pluimpje voor het totstandbrengen van het op vanghuis. Ze zei, dat de Sociale Dienst regelmatig geconfron teerd werd met vrouwen, al dan niet met kinderen, waarvoor de plaatsingsmogelijkheden gering waren. „Je hoort zo vaak, dat er in Schiedam niets kan. Dit op vanghuis is het bewijs, dat er m onze stad wel iets kan. Het ge meentebestuur is blij met deze voorziening. Ik wil benadruk ken, dat het huis niet alleen voor Schiedam is, maar een re gionale functie voor de noorde lijke delta heeft", aldus de wet houder. Tot slot merkte ze op, dat ze nog blijer zou zijn als de ze voorzieningen m de toekomst overbodig zouden worden, mede door de emancipatie van de vrouw. Het nieuwe opvanghuis is een dependance van de Algemene Hulpcentrale (AHC), die in Rot terdam een opvanghuis en ze ven wooneenheden exploiteert. In het Schiedamse nuts werken vijf groepswerkers, een kinder werker, projectleider en maat schappelijk werker. Om prakti sche redenen zal het Rotterdam se aanmeldingspunt Schiekade 105 (tel. 652422) voorlopig ook dienen als aanmeldingspunt voor cliënten uit de noordelijke delta. Het gemiddelde aantal aan vragen bedraagt thans circa vijftig per maand. Zo'n kwart hiervan wordt door de AHC in een eigen huis geplaatst, een. kwart wordt ondergebracht in hotels en pensions en de rest wordt op een andere manier ge holpen. Vijfentwintig tot dertig procent van de aanvragen komt van buiten de gemeente Rotter dam. „We verwachten dat het aantal aanmeldingen zal stij gen", aldus J. v. d. Vaart, coordi nator van de AHC. „Zeker nu het project Schiedam een regio nale functie gaat vervullen." „In het opvanghuis zorgen we er in de eerste plaats voor, dat de vrouw zich thuis gaat voelen en tot rust komt", vertelt pro jectleider Kluyver over de werkwijze. „Daarna bekijken we samen met de vrouw wat er verder gedaan moet worden. De dagelijkse gang van zaken in het huis wordt zoveel mogelijk door de vrouwen zelf verzorgd. Ze koken zelf, houden het huis schoon en doen inkopen. Voor de kinderen hebben we een kleuterleidster." Volgens v.d. Vaart wordt de AHC alleen geconfronteerd met het topje van de ijsberg. „Dat durf ik met een gerust hart te beweren, want wij worden niet geconfronteerd met de vrouwen die zelf een oplossing zoeken en ook niet met de vrouwen die het binnen de gezinsmuren willen houden. Alleen die vrouwen ko men naar ons toe, die mishan deld worden door hun partner en niet in staat zijn een oplos sing te zoeken." Geluid5 wat doe De tentoonstelling besteedt aandacht aan de volgende fa cetten: geluid in de woning; kwaliteitsverschil in geluid, geluidsisolatie aan de woning en in het algemeen, bestrij ding van 'geluidshinder, in vloed van geluid op het ge hoororgaan en geluidmeetap- paratuur. „Misschien is de tentoonstelling een beetje technisch,, maar er worden ook twee films gedraaid. Deze zijn zo suggestief, dat ze be slist ondersteunend werken", aldus een van de werkgroeps leden, ing. X Moolenaar. Deze tentoonstelling is de derde op nj, die vanuit het onderwijs ook voor het pu bliek toegankelijk is. Eerder organiseerde de werkgroep exposities over de thema's „Schoon is fijn" en „Rijnwa ter". In de periode '73-'75 wer den milieu-aspecten aange kaart. die binnen de school muren bleven. Met déze tentoonstellingen loopt Vlaardmgen volgens wethouder IJsbrand van der Velden ten opzichte van de andere Rijnmondgemeenten voorop. Aan deze expositie wordt de gehele post „Bevor dering milieu" van ƒ25.000.- opgesoupeerd. Behalve hier aan, mag het belang van de expositie ook afgemeten wor den aan de woorden van mi- nisterL. Ginjaar. Aanvankelijk zou hij de ""tentoonstelling openen, maar hij is verhinderd. In een brief waarin hij dat meedeelt, schrijft hij ook: „Ik ben er van overtuigd, dat u met deze manifestatie een goede aanzet zal geven aan de voorlichting over het onderhavige onder werp m onder andere het on derwijs. Het initiatief sluit goed aan bij de landelijke voorlichtingscampagne, die onder het motto „Laten we zacht zijn voor elkaar" ter be vordering van het geluidsbe- wust gedrag dit jaar is ge start." Ing. Moolenaar hoopt met deze tentoonstelling aan dat gedrag ook iets te kunnen doen „Elke wettelijke maat regel, in dit geval de Wet ge luidshinder. moet door de be volking geaccepteerd worden. Wij hopen een bijdrage te kunnen leveren. Want de bur gerlijke ongehoorzaamheid is nu verschrikkelijk De tentoonstelling moet een bekroning worden van een maand aanloopperiode tn die tijd is op alle scholen van het voortgezet onderwijs, van lts tot gymnasium, aan de hand van een speciaal vervaardigd boekwerkje aandacht aan ge- luid(shmder) gegeven Binnen de scholen zelf moeten nog nagesprekken plaatsvinden. Wat is er verder nog te zien op de tentoonstelling? Er staan twee „stille" bromfiet sen, te weten de Vespa en de Yamaha Ing Molenaar: „De jeugd is de grootste gebruiker van bromfietsen Hoe meer lawaai, hoe groter de status. Maar het kan ook anders. Dat laten we zien Voorts worden voorbeelden getoond hoe een huis geluidsdicht te maken is. Op de speelplaats van de school worden verschillende geluidsschermen (voor ver- keersmtensieve wegen) ge toond. Naast al het bovengenoem de zijn ook informatiestands ingericht. Daar kan men met vragen en klachten terecht. Ing. Moolenaar kondigde gis teren aan, persoonlijk bij de mensen thuis langs te gaan om vragen en problemen op te lossen. In de stands staan ook vrouwen van de Vlaardingse Vrouwen Raad en de Vrou wen Advies Commissie. Zij treden als „vertaalsters" naar het pubhek toe op „Door de eigen ervaring als huisvrouw zijn wij een soort van woon- deskundigen," aldus een van de vrouwen. Wie meer wil weten van de tentoonstelling kan van 6 tot 14 oktober m de school aan de Rotterdamseweg 45 terecht De openingstijden zijn: 9-16 uur en zaterdag 10 - 16 uur. SCHIEDAM - Op initiatief van de PSP is het Anti-Bezuim- gingscomité Schiedam opge richt. Doel van het comité is het voeren van acties tegen de be zuinigingsplannen van het kabi net Donderdag komt het comité weer bijeen om te bespreken wat er in Schiedam aan acties gevoerd gaan worden. Op een vonge vergadering van het comité is een aantal ac tie-suggesties besproken. Deze zijn het benaderen van mensen en organisaties die Bestek '81 gaan uitvoeren en het benade ren van mensen en organisaties die door Bestek '81 getroffen worden. Verder wordt gedacht aan het uitzoeken van de conse quenties van Bestek *81 voor de gemeente Schiedam. De ge meente zou daarvoor de nodige gegevens moeten verstrekken. tiet comité overweegt voorts een informatief stencil te ma ken, waarin een aantal gevolgen van de bezuinigingsplannen wordt uiteengezet. Tenslotte wordt gedacht aan het organise ren van een informatieve avond, met behulp van een markt kraam voorbijgangers informe ren en aan het plaatsen van een advertentie, die door de onder tekenaars bekostigd zal worden. Donderdag wordt over al deze suggesties gepraat in zaai 4 van Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. Aanvang 20 uur. Wie verhinderd is of aanvullende gegevens over het comité wil, wordt verzocht contact op te ne men met Han van der Linden; John den Hartogh (tel. 267532) of Jaap Starrenburg (262614). ■w!«E*** In de brief schrijft de bewo nersvereniging dat er in het centrum onvoldoende politie toezicht wordt uitgeoefend. „De grote concentratie van ongeveer 100 horecabedrijven, dansscho len en sociëteiten veroorzaken zo'n grote stroom auto's dat ze her en der neergezet worden, spottend met de verkeersmaat regelen", schrijft zij m de brief. Verder wijst zij het college van B en W op het Lange-Ha- ven-plan. „Daarin verzochten wij het gedeelte tussen de Grif fioenstraat en de Gerrit Ver- boonstraat m een woonerf te veranderen," schrijft de bewo nersvereniging. „Een Stichting Binnenstad Schiedam kon zich daarmee zonder meer vereni gen. Wij begrijpen dan ook niet waarom onze redelijke verlan gens, gezien het historisch be lang van deze plaats, niet uitge voerd kunnen worden De ge meente kan overigens wel woonerven aanleggen als de be woners dat mét wensen!" be sluit de bewonersvereniging de bnef. SCHIEDAM - De Bewoners- vereniging Schiedam-centrum houdt op donderdag 5 oktober een bewonersvergadering in zaai Beatrix m de Lange Kerk straat- De aanvang is om acht uur Op dé agenda staat onder an dere dp discussienota binnen stad van Zijdeveld en de aanzet tot het bestemmingsplan Schie- noko SCHIEDAM - de VVD. afde ling Schiedam houdt vanavond een openbare ledenvergadering m het Rijnmond Hotel, Nieuw- landplein 12. Er wordt een groot aantal huishoudelijke zaken af gehandeld en de fractie zal een toelichting geven op de colle gevorming. Op de agenda staat ook de verkiezing van bestuursleden De voorzitter, G. van der Vlies, en de leden C. Jansen en C. van Meurs treden af en stellen zich niet herkiesbaar. Om in de voorzittersvacature te voorzien, stelt het bestuur de heer J. de Lange kandidaat. De heer J. J. .van Woerkom en mevrouw M. E. Verspeek-Van Rest zijn kan didaat voor de overige twee va catures. De vergadering begint om kwart over acht De vaste Tweede-Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag m het ge bouw van de Eurotax de brochure „Bereid tot beleid" in ontvangst genomen. In deze folder doet de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen een aantal voorstellendie moeten leiden tot een optimale ontwikkeling van het taxibedrijf. Donderdag biedt het bestuur van de KNVTO de brochure aan staatssecretaris Smit-Kroes aan. Op de foto nemen de Tweede-Kamerleden Pol de Beer (VVD) en.Ed van Thijn (PvdA) een kijkje in de centrale. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De bevolking van Schiedam is m de maand augustus met 53 personen afge nomen. Eind juli woonden in Schiedam nog 75.511 mensen, nu nog 75.458. Aan het einde van het vorige jaar telde de burgerlijke stand nog 75.999 Schiedammers. Het aantal vrouwen liep terug met 15, het aantal mannen met 38. De daling kwam tot stand doordat 62 kindertjes ter wereld kwamen, 49 mensen stierven en 66 inwoners naar elders ver trokken. SCHIEDAM - De Koemarkt- brug zal m de nacht van woens dag op donderdag en m de nacht van donderdag op vrijdag van halt een tot half zes voor ver keer afgesloten zijn m verband met schilderswerkzaamheden. t SCHIEDAM - Een complete geluidsinstallatie ter waarde van 6000 .gulden is op zondag morgen uit de auto van de 41-ja- rige magazijnbediende P. T. K. uit Schiedam gestolen. Zijn auto f stond geparkeerd op de Zwam- merdamsingel. Uit de auto van de 29-jarige controleur R. A. van D. werd gistermorgen een kotfertje met 30 cassettebandjes ontvreemd. De waarde van de bandjes be draagt 300 gulden, de schade die de inbreker maakte bedraagt ƒ200. Kleingeld ter waarde van 80 gulden werd in het weekeinde gestolen uit de expeditie-afde ling van de Heineken brouwe rijen aan de Bettoweg in de 's-Gravelandsepolder. De deur was geforceerd en alles was doorzocht Een koffiepotje, wat gereed schap en touw was in het week end de buit van een inbreker die in een werkkeet aan de oude Sluis zijn kans zag. Ziekenomroep heeft personeelsproblemen Op zeer korte termijn heeft de ZOS behoefte aan technici en omroepers/inlezers ten behoeve van VisionaaL Dat is eev ge sproken nieuwsbrief voor blin den en slechtzienden in Schie dam en omstreken. Het bulletin wordt eens in de veertien dagen gemaakt op dinsdag. Dat ge beurt overdag. Ook de diadienst zit k»-ip in zijn medewerkers. Deze dienst verzorgt regelmatig dia-shows in de Schiedamse bejaardencen tra. De diadienst kan mensen gebruiken die met fototoestel, diaprojector en met de pen kun nen omgaan. Die laatste vaar digheid is nodig in verband met het schrijven van verbindende teksten. Eén van de belangrijkste be zigheden van de ZOS - het ver zorgen van radioprogramma's in de ziekenhuizen - kan ook weer nieuwe medewerkers opnemen. Technici zijn m grote getale voorhanden, maar de mensen die achter de microfoon zitten, zijn m de minderheid. Tenslotte neelt de ZOS een werkster/werker nodig, die de ruimtes aan de Korte Haven wil schoonhouden. Deze nieuwe medewerker wordt gelijk ge promoveerd tot Huishoudelijke Dienst Hij/zij wordt volledig binnen de ziekenomroep opge nomen en gaat als gewoon me dewerker mee functioneren. Er kunnen dus ook hand- en SP01]* diensten verricht worden bij al le programma's en activiteiten Mensen met veel vrije üjdjS met zin in één van bovenstaande vrije-tijdsbestedingen wordeo verzocht naar de ZOS te schrij ven (postbus 239) of te belted naar Jeannet Rensema. t® 155972.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2