Vrije Volk bezorgster Nel van den Bosch: Vanavond naar Charles Corver soms èl§! m I'oofdredaoUnir Herman Wigbol'd. m:-: Kantoor: Hoogstraat 76. Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 5 oktober 1978 Ipsi Jp* Van onze verslaggever HAN van der MEIJDE SCHIEDAM Drs. Arie J. Lems, burge meester van de dichtstbevolkte stad van Ne derland, Schiedam, maakt van zijn hart geen moordkuil. Een gesprek met hem start hij zonder dralen met een klacht. Een kwestie die hem hoog zit en vóór in de mond ligt. „Ik terger me aan de mentaliteit van sommige Schiedammers. Wat hoor ik steeds om me heen: er kan hier tóch niets. Het zijn er misschien maar een paar, maar het is net als met de reclame - als je het maar vaak genoeg zegt, gaan de mensen het nog geloven ook. Er kan hier wèl wat. En niet zo wéinig. De mensen lopen maar wat te beweren. Het is een soort minderwaar digheidscomplex". hshmm MM Het oude stadhuis, nu nog slechts in gebruik voor huwelijksvoltrekkingen, heeft de tand des tijds goed doorstaan. Verbeteringen Sexfilms huren? 6 Voor 2 7,50 CHARLES CORVER. Soms heeft Nel, zoals hier, assistentie. Nel van den Bosch, terwijl ze haar 216 kranten rondbrengt: "het bezoraev bevalt mij prima". Van onze verslaggever ONr O BUITER SCHIEDAM Journalisten kunnen nog zó'n mooie krant maken, maar er is niemand die 'm leest als de be zorgers geen zin hebben door weer en wind te ploete ren om 'm langs te brengen. Stadsvernieuwing Naar de zin I In Schiedam kanwelwat 1 I »yElR zijn horecabedrij ven waar ik graacxnet 'vrienden eri kennissen kom- Er zijn ook zakeii waar zo nodig gezegd raoct worden dat de burgemeester in huis is. Het gebeurt wei dat ik een soort spreekuur moet hou den. Laatst kwam ik in een zaak waarvan de eigenaar zich normaal gedroeg en aan niets liet merken dat ik er was. Niet tegenover mij en niet tegenover de andere be zoekers. Hij nam de bestel ling op, voerde die uit alles heel gewoon. Ik dacht: hè. hè - die man begrijpt het hele maal. Gaat de telefoon. Na even luisteren knalt hij door de telefoon, zo hard dat iedereen het kon horen: het kan nog wel even duren - de burgemeester is zojuist bin nen gekomen" Als de heer Lems (50) - al weer ruim vier jaar burgemees ter en daarvóór directeur van Humanitas in Rotterdam dit ei heeft gelegd, volgt er een opsom ming van dingen die vvèl kunnen en konden in Schiedam. Activi teiten in een stad van 76.000 in woners op een oppervlakte van twintig vierkante kilometer. „De vierde macht in de maat schappij zijn voor de dienstver lening aan de burgers de ambte naren. Over hen wordt ten on rechte nogal eens schamper ge sproken. Maar het gaat mij nu even om, wat ik wil noemen, de vijfde macht. Dat zijn de vereni gingen, clubs en dergelijke, die er voor zorgen dat vele duizen den mensen zich in hun vrije tijd kunnen vermaken. Daar moet je niet licht over denken. Dat loopt niet slecht in Schiedam','. Beseffend dat er nooit vol doende recreatieruimte in Schiedam zal zijn en dat de be hoefte altijd groter zal zijn, weet de heer Lems dat er verbeterin gen in zicht zijn. „Wc hebben ai aardig wat groen en parken in de stad, maar we werken aan méér in Midden-Delfland. En ook in de stad zelf kunnen we nog wat kleine dingen hebben. Met name in het centrum kun nen we nog wat kale plekken in vullen". Een ander positief ding: „Het museum hier, in feite een streekmuseum, functioneert goed. Ik noem alleen maar even voor de vuist weg een dahliaten toonstelling, een expositie over lucht en een tentoonstelling van en voor buitenlanders". Lems is er zich van bewust dat de bomen niet tot in de hemel groeien: „Je mag niet alles ver wachten. Wij hebben geen Doe len of een Hofpleintheater zoals in Rotterdam, le bieden. Maar dat hoeft ook niet. Wij hebben weer andere dingen, al zijn die kleiner. De „Teerstoof" komt met een goed programma. We hebben een harmonievereniging, zangverenigingen. Samen met de „Schiedamse Gemeenschap" is het Passagetheater in exploi tatie genomen. Onder leiding van zijn voorganger Roelfsema is het amateurtoneel een bloeiende zaak geworden. Ik zeg altijd maar: de mensen die de weg willen weten, komen er wel". De heer Lems betreurt het dat de sociale verhoudingen zijn scheef gegroeid. „De mensen van de sociale dienst hebben overi gens dezelfde problemen als Rotterdam en Amsterdam, En wat blijkt? De mensen die het slecht hebben moet je steeds weer wakker maken. Het blijft een kwestie van drempels slech ten". Burgemeester Lems noemt de economische situatie in Schie dam „een trieste zaak". De slui ting van Gusto is er een voor beeld van. En niet te vergeten de nasleep met-al zijn problemen.- „Hct uitzicht op vervangende werkgelegenheid is somber. Ik vraag mij af of de regering Rijn mond niet te kort doet. En dit slaat ook op de LN'G die naar Delfzijl gaat. Ook verwacht ik niet dat de Kamer de regering in zijn hemd zai laten staan door het besluit terug te draaien". Wat Lems ook niet onbespro ken wil laten is het verschijnsel overlast dat de mensen elkaar aandoen. „Wat zeggen de men sen? Café's best, maar niet naast mijn huis. We moeten dus akoestische maatregelen nemen. Er ontstaat veel ruzie over ge luidshinder en dat weet ik, om dat het onderdeel politie in mijn portefeuille zit. Ik merk het ook bij feestjes die thuis worden ge geven. Waarom nodigen de men sen niet vaker hun buren uit als ze thuis feest vieren? Dat moet toch kunnen? De overheid kan weinig aan die overlast doen. Dat is onmogelijk met 145 man politie op 76.000 inwoners. Je Bali. Dam 5a Schiedam. Tel. 010-267I2S Geopend z. IB - 18 u. Bond. koopaï Leg. «reist H 144 soo Van onze sportredactie SCHIEDAM - Wie iets meer te weten wil komen over de arbitrage tijdens de Wereldkampioen schappen voetbal in Ar gentinië, kan vanavond terecht in de kantine van Martinit. Daar zal Charles Cor ver, die als scheidsrechter bij dé WK aanwezig was, een en ander uit de doe ken doen. Charles kan dat op een meeslepende wijze ■vertellen. De aanvang is join; kwart over acht en iedereen is van harte wel- kom. 'ik hoor nooit: wat ben je laat Elke dag weer staat om drie' uur 's middags een ploeg van 61 bezorgers klaar om bij duizen den abonnee's in Schiedam Hel Vrije Volk door de brievenbus te gooien. Mocht een lezer onver hoopt toch geen krant krijgen, wat natuurlijk wel eens een keertje voorkomt, dan moet zo'n bezorger het eten laten staan, op de fiets stappen en de krant als nog door de bus werpen. Een on misbare schakel in de kranten wereld, die bezorgers. Pas als iemand z'n krant niet op tijd ontvangt, wordt dat beseft. Nel van den Bosch loopt al weer een tijdje mee om de krant op tijd op de deurmat te depone ren. Per dag brengt zij in Schie- dam-west 216 kranten rond, in zonneschijn, in regen, sneeuw of hagel, of in demist. Bij haar komt het maar zelden voor dat de krant te laat is. „Ik hoor nooit „Wat ben je laat", zegt de 32-jarige bezorgster. „Ik hoor altijd „Wat ben je vroeg", want de kranten liggen om drie uur al bij de uitdeelpost in de Fabristraat klaar en ik ben al tijd één van de eersten die op de fiets stapt en aan de slag gaat". „Tot zes uur hebben we de tijd om kr-mt jw: brfjumn. maar ik ben altijd al om vijf uur klaar", zegt zij. „Lastig is het als je kranten tekort komt.' Dan moet je terug naar de uitdeel- post om wat reserve-kranten op te halen. Als dat gebeurt ben je natuurlijk veel later klaar. Maar tot nu toe is mij dat gelukkig nog niet overkomen". „Het bezorgen bevalt mij pri ma", gaat Nel van den Bosch verder. „Het Vrije Volk betaalt goed en brnp mi-tir- --- v langs dé deuren gaan is gemak kelijk vol te houden. Het enige vervelende daarbij is eigenlijk dat de mensen hun fietsen soms drie dik op de smalle stoepjes te gen de muren zetten, ik moet dan met mijn fiets steeds om een auto heenlopen om bij de vol gende deur te komen." nit rrk "k <:iHn toen mijn man zonder werk kwam te zitten. Een beetje extra geld in het laatje kon geen kwaad. Nu heelt hij weer een andere baan, maai' omdat het bezorgen zo prima bevalt en het geld natuurlijk altijd nog van pas komt, ben ik er niet mee ge stopt. Do krant, die ik overigens al vijftien jaar lees. heb ik dan nnk gratis!" _t kunt niet overal tegelijk zijn". Woonproblemen? „Dat pro- -bleem-is-pfts aan-het eind van de eeuw opgelost. Helaas ook zijn de mogelijkheden voor jongeren zeer beperkt. In de particuliere sfeer zijn er soms oplossingen te vinden. De mensen met een ho ger inkomen hebben het nu een- mal gemakkelijker. Als gevolg van het stijgend aantal echt scheidingen zijn er steeds meer woningen nodig. Scheiden mag uiteraard wel - daar heeft de overheid niets mee te maken. Waar de overheid wél mee te maken heeft, zijn de crisisgeval- lee die worden gemeld bij politie en GG en GD. Daar merk ik het aan". „Wat de nieuwbouw betreft: cr is een leuke uitbreiding in de richting van Schiedam-Noord. Daar is een mooi winkelcentrum dat op 19 oktober officieel open gaat. Het is een aanwinst voor Groenoord. Het betekent een stuk gezelligheid er bij voor de bewoners". Stadsvernieuwing? „Diverse woningblokken in de Gorzen in •/.uid zijn gerenoveerd. Trou wens: ik moet zeggen dat de mensen zelf er ook veel aan doen. De stadsvernieuwing in dc binnenstad is in voorbereiding. Waar we vooral op moeten let- ^ten is dat de geldstroom uit Den 'Haag voor de renovatie ook naar Schiedam wordt geleid". Openbaar vervoer? ,,Dat is niet voldoende, maar zoals be kend komt er verbetering aan" Lems is zeer to spreken over de centrale antenne-inrichting, „ik hoor erg enthousiaste verha len over de zeven kanalen die de mensen kunnen ontvangen. Toch zeg ik: mensen, blijf niet altijd in huis zitten. Ga ook eens de straat op voor de gezellig heid". Er zijn klachten over het vrachtverkeer dat door de bin nenstad dendert. „We zijn bezig met verkeersmaatregelen. We willen wel dat de ruit wordt ge bruikt. In het verkeerscircula tieplan staat dat het vrachtver keer er uit moet. Maar, het is ook hier zo, dat iedereen tegenstrij dige belangen heeft. Een bushal te dichtbij huis? Wel graag ja, maar niet voor mijn deur... Ik moet er nog even op wijzen dat we in Schiedam veel fietspaden hebben. Meer dan in Rotterdpm zelfs, verhoudingsgewijs dan"'. Het inwonertal van Schiedam is, net als in vele andere grote steden teruggelopen van 82.00C naar 76.000. Volgens de heer Lems zal het nog iets verder te ruggaan, maar het kan ook sta biel blijven door de uitbreiding in Schiedam-Noord. „We moeten niet streven naar een stijging. Tenslotte heeft de terugloop de leefbaarheid iets vergroot". üc heer Lems heeft het in Schiedam erg naar zijn zin. Het is niet waar dat hij bezig is weg te komen, zoals de geruchten willen. „Er zijn er die mij vragen of ik tot mijn 65ste wil blijven. Nou, zó ver kijk ik niet vooruit. Ik ben blij met de portefeuille- wisseling. Ik krijg nu te maken met volksgezondheid, met nieuw werk en nieuwe mensen. Wel moet ik nog even kwijt, dat het werk privé vaak belastend is. Ik wil liever niet voor elke wisse- was lastig gevallen worden. Het gebeurt dat ik tussen de middag even een half uur naar huis gai en dat er zelfs dan nog wordt op gebeld". v'

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 3