Thema Kinderboekenweek 1978: Stad en land f Nederlandse vrouw is moreel onderontw SPSVIN BEWEGING College praat in Den Haag over woonwagenkamp Man slaat ruit in GOED GESPAARD IN SEPTEMBER METRO NAAB SPIJKENISSE ONZEKER J£* Damesbiljart in 4 Molens Ruilbeurs in Jeugdhaven mm Schiedam ZATERDAG 7 OKTOBER 19Z8/HET VRIJE VOLK/PAGINA^ Nynke mn der Molen"Er tvorden meer kinderboeken geschreven over hedendaagse problemen." "Ik vind het niet, dat je kinderen moet tegenhouden alle Kameleon- boeken te le zen." F SCHIEDAM - „De meeste bibliotheken zitten in een noodsituatie: ze hebben te weinig personeel en te wei nig ruimte en ze moeten te veel werk doen. Dat heeft tot gevolg, dat je minder kwaliteit kunt leveren. Eerst moet de uitleen goed werken: je moet achter de balie staan, boeken innemen, stempelen en boeken terugzet ten. Maar komt er een mevrouw, die een advies wil hebben, dan heb je daar nauwelijks tijd voor. Er zijn bibliotheken, die op vrijwilligers moeten gaan draaien. De NBLC (Nederlands Bibliotheek en Lectuur Cen trum) heeft tentoonstellingen, waarop je een abonne ment kunt nemen. Er zijn bibliotheken, die dat dol graag zouden willen doen, maar gewoon geen plaats hebben om zo'n tentoonstelling in te richten." Bepaalde spanningen Niet werkelijk Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Sehiedamse politiemannen heb ben gisteren op bet Sbeü-sportpark de Vijfsluizen on derlinge sportwedstrijden gehouden. Hoofdinspecteur Peter Broeders: „Andere jaren de den we dat samen met andere korpsen uit de omge ving. Nu hebben we er eens een onderlinge wedstrijd sn gemaakt Gewoon gezellig met elkaar sporten op verschillende onderdelen. -J)ie onderdelen waren: hardlopen, verspringen, hoogspringen en doeischieten. Verder was er een zaal voetbalprogramma. 'HM SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wet-! houders heeft een onderhoud aangevraagd met de, staatssecretaris van CRM, mevrouw Kraaijeveld* Wouters, om duidelijkheid te krijgen over het beleid vanhet Ministerie met betrekking tot woonwagencen tra. Kinderboekenweek: voor boekhandels extra verdiensten en voor kinderbibliothe ken extra werk. Dit jaar is het thema van deze week, die van II tot en met 21 oktober wordt georganiseerd. "Stad en land". Rond dit thema heeft Gertie Evenhuis een boekje geschreven "De tram is geel. het gras is groen". De kinderboekenweek wordt sinds 1955 georganiseerd door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederland se Boek (CPNB). Deze organisatie van boek handelaren looft ook elk jaar twee Gouden Griffels, tien Zilveren Griffels en sinds 1973 één Gouden Penseel uit. Ook de bibliotheken besteden aandacht aan de kinderboekenweek. De Verenigde Provinciale Bibliotheek Centrale voor Zuid-Holland, die gevestigd is in een ge bouw aan de kop van de Havenstraat, doet dat voor de derde maal door het organiseren van een jurering door kinderen van kinder boeken. Hieraan doen ditmaal vierentwin tig provinciale bibliotheken mee. Tweeën- een halve week geleden kwamen vertegen woordigers van die verschillende kinderju ry's in Schiedam bijeen om de uiteindelijke winnaar te bepalen. Volgende week zaterdag wordt de eind uitslag bekendgemaakt tijdens een groot kinderfeest in De Doelen. De voltallige kin derjury's zullen daarbij aanwezig zijn. Clown Waudi en z.jn collega Tobias gaan met behulp van de ztal diverse scènes spe len uit de boeken, die de kinderen ter beoor deling hebben geleztn. Ook zullen drie schrijvers aanwezig zijn. Over kinderboeken, de kinderboeken week, de kinderjury en de problemen van de bibliotheken had onze verslaggever DICK VAN DER LCGT een gesprek met ieugdbibliothecaressc Nynke van der Mo len. 'Kinderboeken gaan tegenwoordig meer in op de eigen situatie' Nynke van der Molen wordt als jeugdbibiiotheca- resse dagelijks geconfron teerd met de problemen in de bibliotheekwereld. Zij is verbonden aan de Verenigde Provinciale Bibliotheek Centrale voor Zuid-Holiand- CVPBQ- De centrale heeft 3S bibliotheken onder baar hoede in gemeenten met minder dan 30.006 inwoners. De VPBC heeft ruwweg ge zegd een adviserende en be geleidende taak. Er is een magazijn met steun- en w is selcollectie. vanuit de cen trale rijden bi biio-bussen - naar plaatsen zonder biblio theekvoorziening en aan de Centrale is een schoolbiblio- th eek dienst verbonden. Nynke begeleidt de jeugdbi bliotheken. Zij regelt klasse- bezoeken. houdt lezingen, doet aan boekpromorie en coördi neert de kinderjury In 2-5 kin derbibliotheken zijn deze kin derjury's gevormd. De voorbe reidingen daarvoor zijn in Schiedam getroffen. Samen met de jeugdbibhothecaresse heeft Nynke titels van in 1977 ver schenen Nederlandse kinder boeken verzameld en daaruit een selectie van vijf gemaakt. De volgende boeken zijn uitge kozen: De brieven van de gene raal, Paul Biegel; De kinderen van bet achtste woud. Els Pel- grom: Papa is een hond. Guus Kuijer; Orkaan. Sortia Garmers en De andere kinderen. Peter van den Hoven. Deze selectie is in overleg met de bibliotheek van Botterdam gemaakt, waar een aparte kinderjury is ge vormd. Hoe ging het daarna m zijn werk? Nynke vao der Molen: Jk »- btlotbeken vormen kinder jury Dat gebeurt op verschillende manieren. De scholen worden benaderd of er wordt een oproep op de bibliotheek opgehangen. Er wordt een groepje van circa tien kinderen gevormd van 9 tot 11 jaar. De juryleden krijgen een boek mee naar huis om het te lezen. Aan de hand van een vragenlijst praten ze op de bt- met de Jeugdbiblio- over dat boek. Hoe ze de illustraties venden, of bet moeilijk te lezen was. Het is niet de bedoeling te blijven steken in de beoordeling ieük. niet leuk of stom. Dan vraag je waarom ze bet stom vonden. Over bet alge meen leveren de boeken genoeg stof op om te praten. De kinderen die komen, zijn ook niet de eerste de beste. Ze lezen veel en kunnen over het algemeen goed formuleren. Dat is vooral tijdens de slotbijeen komst gebleken. We hebben bij voorbeeld gepraat over het boek „Papa is een hond". Dat gaat over een jongetje, dat wakker wordt en merkt dat iedereen weg is Alleen de dieren zijn nog in leven en daarmee maakt het een reis. Eén van de juryleden maakte over dat boek de opmer king: die jongen geeft de dieren geen eten. Soms zien de kinde ren dingen, waar je zelf over heen leest Van de Kinderen van het Achtste Woud zeiden ze: dat zou echt gebeurd kunnen zijn Dat boek gaat over de oorlog. Het is spannend en heel goed geschre ven. Het beschrijft een situatie die de kinderen nooit hebben meegemaakt Het Ss iets. van. vroeger en kinderen die nu in een flat wonen lezen er over het leven op een boerderij in oor logstijd Lekker knus. maar de oorlog wordt niet geideah" ri Het boek heeft een bepaalde spanning: er gebeurt van alles Ik kan me wel voorstellen, dat het de kinderen aanspreekt. Ik vind het zelf een goed boek, maar het gaat over een vrij tra ditioneel onderwerp Ik zou zelf zo'n boek nooit bekronen als volwassenjury (het kreeg de Gouden Gnffel, red Ik vind Paul Biege veel origineler." „De Kameleon. Arendsoog en andere serieboeken worden ge geten. Wij w illen bewust maken en reële situaties voorschotelen. Dal is ook de tegenwoordige tendens: er komen meer en meer kinderboeken, die ingaan op de eigen situatie. Er rij» meer kin derboeken gekomen over bij voorbeeld het onvolledige gezin, abortus, sexualiteit - kortom hedendaagse problemen. Je moet er natuurlijk niet tien van achter elkaar lezen. Maar er wordt geprobeerd kinderen de oudste groep vanaf 12 jaar - nirt onwetend te laten. In kinderboeken werd vroe ger nooit narigheid beschreven. Neem die flodderromannetjes. De mensen lezen ze snel. maar de- wereld erin is met werkelijk. De situaties die ze beschrijven vind ik walgelijk. Wanneer kin derboekenschrijvers realistische situaties gaan beschrijven, sluit dat niet de fantasie uit. Roald Dahl schrijft fantasie. Wat je in zijn boeken leest, kan niet, maar zijn boeken zijn uitstekend. Toch moet je erg oppassen. Je moet vanuit de kinderen gaan werken. Ik vind niet. dat je kin deren moet tegenhouden om alle Kameléohbóekèii te lezen. Dan zou je veel te elitair bezig zijn.'' Zaterdag wordt de kinderju rering besloten met een grpot feest in I> Delen. Dan wordt bekend ;t hoe de Zuid- holland i'jury's denken over ü- ,>or hen gelezen kinden Drie van de vi jf schrijvej'.icn daarbij aan wezig zijn. te weten Paul Biegel. Peter van den Hoven en Soma Garmers. Aan het eind van het feest krijgt ieder kind het win nende 'joek cadeau. SCHIEDAM - Dienstencen trum de 4 Molens is gestart met damesbil tart. Elke maandag om 19 uur zijn de heren Grijs en Donks aanwezig in het diens tencentrum om dames de fijn* kneepjes van het biljarten bij te brengen Dp kosten bedragen vier gulden per maand. De Bondsspaarbank is vorige maand begonnen met zittingen in het Dienstencentrum. Iedere tweede dinsdag van de maand zit er iemand van de bank van 14 int 16 uur. SCHIEDAM - ging Nieuw tand houdt dinsdag oktober haar eerste ntoatwe- Ujkse ruilbeurs van het vei/oen in het gebouw van de Jeugdna- <ven aan de Al bard astraat. A vang 10 uur. Toegangsprijs vijf- ttfOCUL (Van ten medewerkster) SCHIEDAM - Emanci patie van de vrouw komt er niet meer aan te pas Ze zijn in Vietnam veel ver der dan wij", een conclusie ontlokt aan de mond van wo vrouw tijdens de "Vrouw ensoos" donder Jannet van der Hoek (30) sprak over haar verblijf van twee weken in (Noord) Vietnam als ver tegenwoordigster van het Comité Wetenschap en Techniek voor Vietnam Jannet schetste he' Vietnamese volk als mo reel zeer sterk en strijd baar. De Soosbezoeksters waren onder de indruk van het verhaal over de geschiedenis, de oorlog en de opbouw van Vietnam' Vooral het doorzeil mgs vermogen van het volk werd bewonderd. Over de vrouwen in Vietnam hoor de men dat ze mentaal op vallend sterk zijn. "Tij dens de oorlog deden ze al het werk alleen. De man nen streden. De natuurlij ke vanzelfsprekende wij ze. waarop de vrouwen werken in en aan hun land. te samen met de mannen, imponeerde de Sehiedamso vrouwen he vig. "De Vietnamezen heb- i*ti de formule voor bii» duidelijk gemaakt: Je moet 't eerst verschrikke lijk rut gehad hebben, door een hel zijn gegaan, om daarna gelijkwaardig (man en vrouwj samen te kunnen werken en leven"., sas een opmerk mi; van een aanwezige. Uit de vele gesprekken, die inleidster Jannet tijdens haar ver blijf met vrouwen gehad had, maakte ze op dat de vrouwen zich moreel ver plicht voelen te werken Meehelpen om de nieuwe Republiek Vietnam op te bouwen. "Wij hebben hier een systeem ontwikkeld waar we ons lekker in voelen. Wij zijn niet mo reel gemotiveerd", rea geerden de aanwezigen. Liever werd geen vergelij king getrokken lussen Ne derland en Vietnam. Als reden werd genoemd mentaliteitsverschil Maar toch konden enkel» vrou wen het niet nalaten te zeggen, dat de Nederland se vrouw, moreel gespro ken, onderontwikkeld is. ïmiM In augustus heeft het vollege de drie meest voor de hand lig gende plaatsen voor een woon wagencentrum in Schiedam ter beoordeling voorgelegd aan het Ministerie van CRM. Deze pro cedure was in overeenstemming met hetgeen was afgesproken met het Ministerie, de Provin ciale Planologische Dienst Zuid- Holland en de dienst Gemeente werken. Eind september ontving het vollege van het Ministerie een verzoek om aanvullende gege vens. Dit ondanks de in de werkgroep gemaakte duidelijke afspraken omtrent de omvang van de in te zenden bescheiden. Het college betreurt het zeer, dat vertraging is ontstaan in de plannenmakerij. In een brief aan het ministerie heeft het col lege zijn onstemming over de gang van zaken tot uitdrukking gebracht. Niettemin zullen de gevraagde gegevens zo spoedig mogelijk aan het Ministerie worden verstrekt. De bewonerscommissie van het woonwagencentrum is in een brief op de hoogte gesteld van de vertraging. Het college hoopt dat de bewoners begrip kunnen opbrengen voor de ver traging. die buiten zijn schuld is ontstaan. SCHIEDAM - Omwonenden waarschuwden donderdagnacht twee uur de politie dat een man de ruit van een slagerswinkel in de Lange Kerkstraat had inge- slagen. Op de Broersvest ontdekte de politie een man die aan de be schrijving van de omwonende voldeed. Bovendien zat hij ón der het bloed. De man, de 21-ja- rige J. J. O., was onder invloed en is ter ontnuchtering op het politiebureau ingesloten. In de nacht van 4 op 5 oktober is ingebroken in een bedrijfs pand aan de Parkweg. Via een ingeslagen ruit werd toegang verschaft tot het pand waar 150 werd ontvreemd. De 22-jarige mevrouw J. M. C.-H. heeft aangifte gedaan van diefstal van een portemonnee inhoudende 300 gulden. De por temonnee werd ontvreemd toen zijn in een platenwinkel in de rij stond om af te rekenen. Bij de Bondsspaarbank Schie dam werd in september werd in september 23,3 miljoen gulden ingelegd en 22,9 miljoen gulden terugbetaald. Vorig jaar sep tember bedroegen deze cijfers respectievelijk 20.8 en 19,8. In september van dit jaar werd een inlegoverschot geboekt van 450.465.44 gulden tegen 974 43835 vorig Het inlegoverschot van 1978 steeg hiermede tot big» tien miljoen gulden. Het tegoed van inleggers be droeg op 30 september 201,7 mil joen gulden (vorig jaar 1803 miljoen). Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Henk Ties- nu. PPR-Rijn mond raadslid, is "onaangenaam verrast" dat top ambtenaar H. J. Viers van het ministerie van volkshuisvesting zich in de discussie heeft ge mengd over de aanleg van de metro naar Spijkenisse. Tiesma wil dat van de voorgenomen route wordt afgeweken en dat bouwplannen in de polder Vo gelenzang niet doorgaan. Groci- gemeente Spijkenisse moet in plaats daarvan zo vindt hij - in zuid-oostelijke richting (Maaswijk) uitbreiden. Direkt gevolg daarvan is dat de metro lijn een andere richting krijgt. Viersen is tegenstander van dat plan. In een brief aan Rijn mondgecommitteerde De Jong schrijft hij dat bet opnieuw in discussie brengen van de metro route tot "een negatief resultaat kan leiden Het zou kunnen be tekenen .dat mede m verband met de bezuinigingen het hele metroplan voor Spijkenisse niet doorgaat. Topambtenaar Viersen vindt dat moet worden vastgehouden aan de aanvankelijke plannen, omdat "elk ander besluit als een ernstige inbreuk moet worden beschouwd op het ruimtelijke ordeningsbeleid in Rijnmond en voor de nijpende volkshuisves tingssituatie." Het niet doorgaan van het metropian, zou beteke nen dat waarschijnlijk ook «Ie woningbouw op losse schroeven komt te staan. Dat dreigement is bij Tiesma in het verkeerde keelgat gescho ten. Hij heeft op zijn beurt een brief geschreven aan Viersen's baas: minister Tuijnman (ver keer en waterstaat). Het advies van Viersen "het compromis tussen alle betrokken overheden onverkort te handhaven" noerai het PPR-raadsiid vreemd. "Van een compromis," zo schrijft hi) de minister, "kan pas sprake zi jn als ook de Rijnmond raad zich heeft uitgesproken." Dat gaat volgende maand pas ge beuren. Dan pas wordt een wij ziging van het streekplan Voor- ne-Putten behandeld. Tiesma wil voor die tijd van de minister weten, wat de ge volgen zullen zijn wanneer zijn plan wordt verkozen boven dat oorpronkelijk voorgestelde en met name de gevolgen voor het openbaar vervoer tussen Hoog vliet en Spijkenisse. K

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2