SCHILDJE CADEAU BIJ VOORBEELDIGE RESTAURATIE Aad van de Ende zoekt vrijwilligers Schiedam ontvangt 455 leuzen Mercedes gestolen Vrouwen gespreksgroep Jeugd haven Nieuwland Slootkanten moeten beter schoon schiedam Vermoedelijke inbrekers gepakt °P 19 pktöber (vri/dagai^itd;^|^TOpë^d^ 2e v. Leyden Gaelstraat 38 Vlaardingeri.Tel, 348823. VRIJDAG 13 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Bondsspaarbank Schie dam viert op de derde dinsdag van oktober voor de 54e keer de Wereldspaardag. Op 17 jktober wil de bank de mensen wijzen op het grote belang van sparen in onze maatschap pij- "Sparen zorgt niet alleen voor een appeltje voor de dorst", zo zegt spaarbankdirecteur B. van Vliet. "Het is ook onmisbaar voor de economie, want met spaarcen ten kan de bank krediet geven aan bedrijven die willen investeren." I Directeur B. van Vliet (rechts), naast directeur-van der Geest: "Sparen s onmisbaar voor de economie Aad van de Ende: "Iedereen die technisch geschoold is en mij wil helpen goedkope instrumenten voor invaliden te maken kan bellen naar De Ooievaars". Gruwelijke verdiensten Joke (links) en Alice: exclsuief. SCHIEDAM Begin decem ber wordt de eerste paal gesla gen voor 44 woningwetwonin gen aan de Rotterdamsedijk („de put"). Een jaar later wor den deze b'"zen als het weer een beetje meezit, opgeleverd. De huur van de huizen zal ge middeld vijfhonderd gulden per maand gaan bedragen. Vol gens wethouder Zijdeveld is dat bedrag „niet onbevredigend voor een klein gaatjesvulpro- ject". Hét complex is ontworpen door Jos Mol en Henk Rei jenga uit Voorburg. „Architecten die hun sporen verdiend hebben op het gebied van de stadsvernieu wing", aldus de heer G. Schaap, hoofd afdeling stadsontwikke ling. „Het is een erg knap plan, maar toch erg eenvoudig. Een aantal dingen zijn erin gecom bineerd. Zo wordt het aan de bewoners overgelaten of ze aan de voor- of aan de achterzijde hun woonkamer willen inrich ten". Hei complex bestaat uit zeven tweekamer-, twee driekamer-, 34 vierkamer- en één vijfka- mcrwoning. De onderbouw ligt benedendijks en bevat de twee kamerwoningen en 37 bergin gen. De bovendijkse woningen zijn van het maisonettetype. Het eerste vulproject in onze stad: daarom is er volgens de wethouder alle reden om de vlag uit te steken. Niet alleen omdat er eindelijk na eindeloze onderhandelingen met het Mi nisterie gebouwd kan worden, maar ook omdat de gemeente (Bureau Huisvesting) een stevi ge inger in de pap krijgt bij de toewijzing van de woningen, die eigendom worden van wo ningbouwvereniging „Een dracht". zijn uitgevoerd in blauw, op een wit geëmailleer de achtergrond. De Historische Vereniging toont met het uitreiken van de schildjes haar waarde ring voor die particulieren die veel inspanning doen om hun pand in ere te herstellen en hoopt zodoende een goed onderhoud te stimuleren. Aan de rondwandeling langs de panden gaat om 14.00 uur een bijeenkomst in het Stedelijk Museum vooraf. De heer van Tilborg zal dan een inleiding houden over stadsherstel en monumen- tenbehoud. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Wethouder Chris Zijdeveld zal op 21 oktober namens dc Ilistoi isrhe Vereniging van Schiedam een drietal schildjes met het wa pen van „Schiedam" aanbrengen op drie panden die door de vereniging beschouwd worden als goede voorbeelden van restauratie. De gebouwen die deze eer het eerst te beurt vallen zijn de Havenkerk aan de Lange Haven, het Herenhuis, ook aan de Lange Haven en de woning aan de Sc hie nummer 114. De schildjes Aan de achterzijde van het woongebouw, dat vijf woonla gen bevat, komt een parkeer terrein, dat vanaf de Rotter damsedijk via een hellingbaan bereikbaar is. Bondsspaarbank viert "Het was een bank voor de klei ne spaarders die elke week een paar dubbeltjes of centen kwa men brengen. De bank veran derde met de tijd mee en is een compleet dienstenpakket gaan aanbieden; Salarisrekeniggen, zilvervlootrekeningen. Sinds i januari 1!)78 is de bank aange sloten bij de Nederlandse Spaarbankbond in Amsterdam; De naam werd toen gewijzigd in Bondsspaarbank. Het karakter van de bank is daarmee ook veranderd. We hellen nu over een echte handelsbank te wor den. Op zo'n wereldspaardag hangt hier een unieke ongedwongen sfeer. Dan lijkt het hier net een sociëteit. Spaarders worden op wereld- behandeld. De bank is open van spaardag eens extra vriendelijk half acht tot half vijf en van half zeven tot acht uur. Een kopje koffie staat klaar en iedereen kan een klein presentje en een kalender met mooie prenten van Nederlandse monu menten uitkiezen. Iedere nieu we spaarder die een rekening opent met een minimumbedrag van 25 gulden ontvangt een aan moedigingspremie van 7.50. "Vorig jaar was werkelijk het topjaar van spaar-inleg zegt di recteur van Vliet". "Toen over schreden we het bedrag van 200 miljoen gulden. Ook dat heug lijke feit vieren we op de derde dinsdag." "De Bondsspaarbank heette vroeger Spaarbank anno 1820", gaat de heer Van Vliet verder. 1 'Ik wil goedkope invaliden instrumenten ontwikkelen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Ik zoek technisch hooggeschoolde arbeidsongeschikten om samen met mij instru menten voor invaliden te ontwikkelen. Rolstoelen, gehoorapparaten en pro thesen zijn zo a-sociaal duur en daar worden zul ke superwinsten op ge maakt dat ik besloten heb die apparaten zelf te ont werpen om ze goedkoop te laten maken." Dat zegt Aad van de Ende uit Schiedam. Hij heeft zelf altijd een constructiebe drijf gehad, maar is nu arbeidsongeschikt. Nu hij bij de invalidensportver- eniging "De Ooievaars" zijn vrije tijd nuttig be steedt merkt hij hoe duur rolstoelen wel niet zijn. „Een invalidenwagentje kost zeker 1300 gulden", zegt hij ver ontwaardigd, „terwijl het ge bruikte materiaal ongeveer 200 gulden kost en per wagentje 400 gulden nodig is om 'm in elkaar te zetten. Ik ben nu een goed koop wagentje aan het ontwik kelen in mijn tekenruimte in het gebouw van de Ooievaars. Daarvan wil ik er twaalf laten maken voor de sportvereniging, die mij het materiaal zal leve ren. Wie die wagentjes in elkaar moet gaan zetten, weet ik nog niet. Ik heb bij enkele sociale werkplaatsen gevraagd of het daar kon gebeuren, maar dat kan niet. Een sociale werkplaats mag niet concurreren met ande re bedrijven. Zou de werkplaats het wel doen, dan 2al de Kamer van Koophandel ingrijpen. Toch denk ik dat ik genoeg bedrijven kan overhalen om de apparaten te bouwen. Voor 600 gulden per wagentje doen ze het wel. Om te illustreren hoe de tus senhandel profiteert van de in validen zal ik eens vertellen wat kV s&S: (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - In een piepklein kamertje knutselen Joke Rodrigues en Alice van Holten elke dag aan eigen mo de-ontwerpen. En met succes, want aan opdrachten is geen ge brek en volgende maand ver trekken de vrouwen met aantal jurken, rokken en pakken naar Hilversum, waar Veronica op namen zal maken voor een nieuw mode-programma. „Naar buiten toe hebben we eigenlijk nooit veel van ons la ten horen. Maar het ziet er naar uit dat we nu niet meer om pu bliciteit heenkunnen. Het enige dat we daar totnogtoe aan ge daan hebben was het inrichten van een kleine etalage hij de Stadsgehoorzaal." vertelt Joke Rodrigues. echtgenote van D'66 raadslid Don Rodrigues. „De afgelopen zomer waren we in Portugal op vakantie.Ti- neke Vos van Veronica verbleef in de zelfde plaats als wij. Ik wilde haar niet aanspreken want er zwermden voortdurend allerlei mensen om haar heen. Maar op een gegeven moment kwam zij naar mij toe. Ze was echt hoteldebotel van de kleren die ik aan had. We maakten een praatje en ik vertelde waar Ali ce en ik mee bezig zijn. Zij no digde ons uit voor het program ma en een paar weken later kwam ze bij më thuis. Alice en ik hebben ons gek gelopen, trap op - trap af. om onze kleding te laten zien. Er werden foto's ge nomen en een paar weken gele den kregen we een definitieve uitnodiging voor de opname." Alice met elkaar in kontakt ge komen. „En het klikte meteen. Sinds die tijd maken en ontwer pen we samen kleding," aldus Alice. „We zijn alleen nog op zoek naar een wat betere ruim te. Bij Joke thuis zitten we met z'n tweetjes in een klein ka mertje. We zoeken geen winkel of zoiets, want we werken uit sluitend op bestelling. Ruimte voor rekken om onze ontwerpen aan op te hangen hebben we dus niet nodig. We zoeken een ate lier, het liefst één waarbij ik in de buurt kan gaan wonen, zodat ik niet meer elke dag vanuit Rotterdam op en neer hoef te reizen." vertelt Alice. Bij het ontwerpen van hun kleding gaan Joke en Alice uit van de wensen van de klant. „We bekijken eerst iemands li chaam, de bouw en de grootte en hoe zij zich beweegt. Dan gaan praten over de wensen, waar de kleding voor moet dienen. De opdrachtgever heeft vaak ook voorkeur voor een bepaalde kleur. Met dat alles moeten we voortdurend rekening zien te houden. Je ontwerpt dus eigen lijk met z'n drieën," zegt Alice. „Aan de andere krijgen we ook klanten die zeggen: jullie zijn modeontwerpsters, jullie zullen het wel het beste weten. We krijgen ook veel opdrachten van wat oudere vrouwen. Dat gaat heel best. hoewel je na tuurlijk wel vaak bij hele ande re dingen uitkomt. Maar we vinden dat elk lichaam zijn eigen schoonheid heeft. Ieder een is nu eenmaal anders ge bouwd. We gaan niet uit van een soort van schoonheidsi deaal." Joke Rodrigues: „We werken nu aan zo'n tien ontwerpen te gelijk. We willen alles zelf doen, dus zetten we de geknipte delen oak zelf in elkaar. Je kunt het wel naar een naaister brengen maar als we het zelf doen weten we tenminste dat hét goed ge daan wordt." Naast de televisie-opnamen die over een paar weken worden gemaakt, geven Joke en Alice binnenkort een modeshow in Rotterdam. „En willen verder nog les gaan geven," zegt Alice, „maar dan moet ik wel eerst een huis in Vlaardingen zien te vin den." SCHIEDAM - De VVV van Schiedam heeft 455 in zendingen ontvangen voor de in september uitgeschreven wedstrijd om de meest pak kende leus over Schiedam te bedenken. Afgelopen dins dag was de sluitingsdatum voor inzending. Op 25 okto ber zal de jury, bestaande uit burgemeester Arie Lems, raadslid Gerard Verhuls- donk, tekenaar Harr Wieg man, VW-directeur Ruud Pillard, journalist Hans Ley- te en Novotel-directeur J. Mijinke, zich over de slogans buigen. De beste kreet zal worden beloond met een ge schenkenbon ter waarde van 100 gulden en een etentje in een Schiedams restaurant. De winnaar zal in november bekend zijn. Exclusief Een jaar geleden besloten Jo ke en Alice samen te gaan wer ken. „Ik was toen voornamelijk bezig met zeefdrukken op zelf ontworpen kleding. Daar heb ben we nu een soort van specia liteit van gemaakt: "Versierde" kleding. En niet alleen bedrukt, maar met doorstiksels en geap- pliqueerd," legt Alice van Hol ten uit. De kleding van de beide vrou wen is uiteraard exclusief. „Als ik door de stad fiets kijken heel wat mensen me na," lacht Joke Rodrigues. „Maar dat is ook de bedoeling. Onze kleding moet opvallen." Via een schoonheidsspecialis te in Rotterdam zijn Joke en ik meemaakte bij een dealer: Net toen ik naar binnen liep kwam een klant met een paar invalidenwagens naar buiten die hij net gekocht had. De eige naar van de zaak hield de deur voor 'm open. Ik zeg: „Leuke handel? Niet waar?" Zegt die dealer van: „Ach, het is maar een meenemertje, ik verkoop ze erbij." Zo kun je eens nagaan. De tussenhandel verdient onge veer 600 gulden door even de deur open te houden!" „Toen ik mijn eigen zaak nog had", gaat Aad verder, „vroeg een Amerikaans bedrijf mij eens van een groot tandrad een instrument te maken, waar li chamelijk gehandicapten op konden oefenen. Ik zou 800 gul den krijgen van elk apparaat dat verkocht zou worden. Nadat ik het klaar had, kreeg ik te ho ren dat het niet meer nodig was. Een jaar later stapte ik het Aca demisch Ziekenhuis in Rotter dam binnen en zag zo'n appa raat staan. Bij navraag bleek dat het 8.200 kostte! Gruwelijk veel wordt er aan de invaliden verdiend. Het is natuurlijk niet zo dat een ge handicapte zijn rolstoel zelf moet betalen, die krijgt hi) ver goed Maar het gevolg is we! dat de sociale lasten erg hoog zijn! Daarom zoek ik medewerkers om niet alleen invalidenwagen te ontwerpen, maar ook goedko pe gehoorapparaten, prothesen en oefeninstrumenten. De inva- lidensportvereniging "De Ooievaars" heeft mij verzekerd dat ik op hun steun kan reke nen. Iedereen die technisch ge schooid is en mij mee wil helpen kan bellen naar "De Ooievaars". Samen kunnen we dit a-sociale gedoe eens een iesje leren!" SCHIEDAM - Bij de half- jaarlijkse schouw door de ge- meente op het complex van volkstuinvereniging Vijfsluizen is gebleken, dat een aantal I slootkanten nodig geschoond moet worden. Het bestuur vraagt de volkstuinders de ko- mende week allemaal hun sloot- j kanten te schonen. Bij de her- ,- schouw deze maand hoeven er ./j dan geen aanmerkingen binnen te komen. A Tijdens het winterseizoen- i houdt het bestuur niet op vrij-.-.' dagavond, maar op zaterdag-a; t ochtend van 10 tot 11 uur zitting;ij f in het clubgebouw. Het bestuur.^ is steeds eike eerste zaterdag van de maand present. Ook voorn? het opgeven van nieuwe leden', j of het opzeggen van het lid- s* maatschap kan men op dataf spreekuur terecht. ;5 SCHIEDAM - De 31-jarige vertegenwoordiger J. W. K. V. uit Schiedam heeft aangifte ge daan van de diefstal van zijn blauwe Mercedes, kenteken 31-BF-19. In de wagen, die ge parkeerd stond aan de Van Cou- wenhovenstraat, lagen onder meer een fototoestel, jas, deken en diverse gereedschappen. To tale schade bedraagt 12.000 gul den. Op een bouwterrein bij de 's Gravelandseweg hield de politie in de nacht van woensdag op donderdag de 37-jarige R.G. uit Rotterdam en een tot nog toe onbekend gebleven man aan die waarschijnlijk op inbrekerspad waren. Zij hadden een plastic zak met gereedschappen bij zich. SCHIEDAM - In Jeugdha- ven Nieuwland is een vrou wengesprekgroep van start ge gaan. Vijftien vrouwen die weieens over problemen in het dagelijkse leven met elkaar willen pragen komen elke don derdagmorgen bijeen. Nel Bootsman van Jeugdha- ven Nieuwland zegt; "Er bleek duidelijk een behoefte aan zo'n gespreksgroep. Moeders kwa men met. vragen en losse op merkingen naar ons toe. Vorige week hebben we ge praat over het gezin en de t.v. De volgende keer zullen wc het over de relatie van de ouders met de school hebben. De on derwerpen dienen zich vanzelf aan door onderling overleg, het is geen soort cursus waar het programma vaststaat. Meer dan 15 vrouwen kunnen we in de groep niet hebben. Dan kun jc_ niet met elkaar in gesprek zijn, dan krijg je kleine groep jes."

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2