AUTOSLOPER SJAAK VAN MONTFOORT: Be won ers ver eniging Schiedam-Zuid maakt actieplan Straten worden opgeknapt Heks betovert kinderen: bijna kakkerlakken Bewoners Singel wensen geen harde acties te* - SOCIALIST HANS VAN KLEEF Nieuw in de raad I l 1" Motorcross Vrijwilligers gevraagd WJ» \Z 1 schiedam tentets wv ■Mil''' '11 WOENSDAG 18 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 '1 mm. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - ,,'s Avonds zit ik van de kou met twee dekens op de bank. Als het regent kunnen de kinderen niet in hun bed blijven, want daar lekt het te veel. Ze gaan in mijn bed. En ik slaap op de bank", aldus Sjaak van Montfoort over zijn huis. Hoopvol Sjaak van Montfoort met twee kinderen in de huiskamer. Op de achtergrond han gen kleren, die door lekkages drijfnat geworden zijn, te drogen. SCHIEDAM - "Een slag in het gezicht." Zo kenschetst bewonersver eniging Schiedam-Zuid het antwoord van het col lege van B. en W. op vra gen van de vereniging over de plannen voor het "gasterrein" aan de Dwarsstraat. De vereni ging had gevraagd, welke bestemming het terrein van de Gemeentelijke Technische Bedrijven krijgt, wat de aard van de bebouwing wordt en wanneer met de uitvoe ring van de plannen wordt aangevangen. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 ilMtl tó Ai \ilk Lekker bomvol bij Theater Joyce. van een medewerkster SCHIEDAM - Bijna waren de honderdtw.injtig lekker brutale Schiedam- se kindertjes die in wijk centrum Nieuwland dins dagmiddag de poppen- kastshow van Theater Joyce bezochten omgeto verd in vieze glibberige kakkerlakken. Maar ge lukkig protesteerden de "grote mensen" van Jeugdland bij de lelijke boze heks in de poppen kast en konden de kinder tjes gewoon kindertjes blijven. mmMI Henk Elsink in zijn typetje van toneelmeester. SCHIEDAM - Gerouti neerd bracht Henk Elsink gisteravond in een nage noeg uitverkocht Passage Theater zijn nieuwste show "Theater en Thuis". Een gevoelig liedje, een lekkere babbel met wat grapjes en een paar type tjes neerzetten: dat vorm-- de grofweg de ingrediën ten van een stuk vlot en- tertainement, gebracht door de vakman Elsink. Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM - „Poli tiek, dat is mijn baan", zegt het nieuwe en te gelijkertijd jongste lid van de Schiedamse ge- meenteraad Hans van Kleef. „Het is op het ogenblik mijn enige be taalde baan. Mijn vori ge betrekking heb ik vaarwel gezegd. Politiek vind Ik leuk, ik houd er van om veel voor elkaar te krijgen en ik wacht dan ook niet om mijn ideeën in te brengen. De marges zijn weliswaar klein, toch liggen er voor mij veel mogelijk heden." Hans van Kleef: „Ik studeer nu rechten om niet door onvoldoende achtergrondkennis in loze kreten te verzanden. n U I Wanneer het regent 'slaap ik op die bank 'ft'm v*. VA Hij is 31 jaar, getrouwd en heeft zes kinderen. Zijn huis in de Voltastraat is lek en vochtig. De schimmel staat op de muren. „Van de gemeente mag ik niet meer stoken, omdat dat te ge vaarlijk is. Nu staan er twee straalkachels de hele dag te bla zen", zegt hij. Het huis is boven dien erg klein voor het grote ge zin. De zes kinderen van zes tot negen jaar slapen m twee slaap kamertjes. Vier meisjes bij el kaar en twee jongens bij elkaar. Jaren wacht van Montfoort nu al op een ander huis. De schimmel en de vochtigheid brengen een hoop problemen met zich mee. Zijn tweede vrouw, die m verwachting is, kon niet m huis blijven. Ze werd opgenomen in het gemeentezie kenhuis. Al 'zes wekenlang met een onderbreking van een week ligt zij daar nu. „Ze mocht nasr huis", zegt Van Montfoort, „maar ze kreeg weer pijn. Toen heb ik haar weer teruggebracht. Dat is niet leuk. De kinderen hadden net weereen moeder". Na het overlijden van zijn eerste vrouw trouwde Van Montfoort opnieuw. Zijn kinde ren, die voor die tijd in het Rot terdams Jeugdhuis verbleven, mochten weer thuiskomen. Zijn leven zag er aanvankelijk hoop vol uit. Toch liep alles anders. „Ik zie het niet meer zitten", zegt Van Montfoort nu. Als Van Montfoort zijn vrouw bezocht heeft in het ziekenhuis kan hij gelijk doorlopen naar de kinderafdeling. Daar ligt een zoon van hem. die eczeem heeft aan een van zijn voeten. „Dat kan hij overal opgelopen heb ben. Maar volgens de dokter komt het door vocht - door het huis dus", aldus Van Montfoort. Van Montfoort heeft aan het bezoeken van zijn vrouw en kind in het ziekenhuis eigenlijk al een dagtaak. Daarnaast moet hij het huishouden nog verzor gen. Voor zijn werk heeft hij geen tijd meer. En dat merkt hij in zijn portemonnee. „Ik krijg van de Sociale Dienst een steunuitkering, om dat ik een zelfstandige onderne mer ben", aldus Van Montfoort. Hij is autosloper. Wat hij aan het slopen verdient, hoeft hij niet af te dragen aan de Sociale Dienst. Omdat hij momenteel helemaal niet meer kan werken, heeft hij alleen een uitkering van 177 gulden in de week, „De Sociale Dienst heeft me een keer extra geholpen", zegt hij. „DAt was, toen ik nieuwe la kens moest kopen. Laatst heb ik een heel zoóitje beddegoed naar de VAM moeten brengen. Dat was helemaal verrot door de schimmel. Veel kleren staan al m de schimmel. Meestal is er niets meer aan te doen. Nu zijn er nog twaalf jasjes bij de was serette. Ik hoop dat dat goed gaat". Een klein lichtpuntje in het leven van SJaak van Montfoort is dat hij deze week een gezins hulp gekregen heeft. „AI die we ken heb ik alies alleen moeten doen. Op maandag, woensdag en vrijdag komt er nu iemand. Eigenlijk moet ik elke dag iemand hebben, maar ik mag al blij zijn dat ik iemand krijg. Van de gemeente heb ik één keer een ander huis aangeboden gekregen, maar dat was hele maal uitgewoond. Daar schoot ik niets mee op. Voor dit huis heb ik een tijdje de huur gewei gerd. Toen kwam het voor de kantonrechter. Mijn huur moest ik betalen, maar de huurverho ging met. De huisbaas zou het huis opknappen, maar dat is niet gebeurd", aldus Sjaak van Montfoort. Eind juni heeft de bewoners- Vereniging voor de eerste maal deze vragen voorgelegd aan het college. De vereniging deed dit naar aanleiding van geruchten over mogelijk nieuwbouw op het GTB-terrein. Daarnaast de den geruchten de ronde als zou het terrein in aanmerking ko men voor de vestiging van een woonwagen kamp. Half augustus kreeg de bewo nersvereniging antwoord van het college. "Een nietszeggend antwoord", aldus de vereniging. De bewonersvereniging schreef daarop een tweede brief en noemde het antwoord van het college "een slag in haar gezicht, gezien het grote belang van nieuwbouw in de wijk en omdat bij voorbeeld een goede aanpak van de stadsvernieuwing in de praktijk niet mogelijk is geble ken". In de (tweede) brief wijst de vereniging het college erop, dat zij zich al jarenlang inzet voor goed en betaalbaar wonen. De bewonersvereniging kon digt aan op korte termijn het college een globaal actieplan voor te leggen met "constructie ve voorstellen" om de woonsi tuatie in Zuid te verbeteren. Maar, zo schrijft de vereniging, "wil een dergelijke opstelling van onze kant zinvol blijven, dan dienen wij toch op z'n minst van uw kant op de hoogte te worden gehouden van de plan nen waaraan u werkt Wij ver zoeken u daarom dringend op korte termijn een uitspraak te doen over hoe en wanneer u ons denkt te informeren over de stappen die u de komende ja. mi gaat nemen om de woonnood m Zuid te lenigen." SCHIEDAM - Gemeentewer ken gaat deze maand de Bilder- dijkstraat, Da Costastraat, Jan van Avenesstraat en gedeelten van dc Graaf Florisstraat en Dirk van Wassenaarstraat op knappen. Volgende maand ko men in Oost de Wattstraat. Van Leeuwenhoeckstraat, Ooster straat. Stephensonstraat, Fran- klinstraat en Edisonplein aan de beurt. In Zuid gaat gemeente werken deze maand aan de slag in de Poortugaalsestraat, IJssel- mondsestraat en Numansdorp- sestraat. In Groenoord staat het gebied tussen Josef Oreliosingel, Peter van Anrooylaan, Vivaldilaan, Mozartlaan en Willem Andries- senlaan op de nominatie om half volgend jaar opgeknapt te wor den. De gemeenteraad moet daarvoor evenwel nog de nodige kredieten verschaffen. Zoals ge bruikelijk wordt tevoren over leg gevoerd met de bewoners. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Bewoners vereniging Schiedam-Oost heeft onder de bewoners van de Sin- gei een enquête gehouden. Ge vraagd 'werd hoe de bewoners "erover denken de gemeente te bewegen maatregelen te nemen om de straat leefbaarder te ma ken. Op het ogenblik wordt het leefklimaat in de straat getergd door langsrijdende bussen, fou tief geparkeerde auto's en late cafébezoekers. De bewoners konden kiezen uit drie alternatieven. Het eer ste, door middel van harde ac ties zoals straatafzettingen een oplossing af te dwingen, kreeg de steun an twee bewoners. Het tweede alternatief kreeg veruit de meeste instemming, 29 men sen waren het ermee eens. Die mogelijkheid stelde voor om door middel van brieven naar de R.E.T. en het ministerie van Verkeer en Waterstaat iets te doen. Het idee om de gemeente het alleen uit te laten werken kreeg de aanhang van negen be woners. In totaal deden veertig mensen aan de enquête mee. SCHIEDAM - Op het circuit aan de Aigerastraat in de 's-Gravelandsepolder te Schie- -dam houdt de Motorcross-club Schiedam zaterdag een beker- crosswedstrijd in de klassen 50, 125,250en500cc. De training be- j ,'gïnt om 11 uur, de wedstrijden .om 12-uur. SCHIEDAM - Al enige jaren wordt er in Centrum Oost, Dr. Zamenhofstraat 153 Nederland se les gegeven aan buitenlan ders. Voor deze lessen heeft de taalgroep dringend vrijwilligers nodig Wie interesse heeft en over wat vrije tijd beschikt, wordt verzocht contact op te ne men met Ria Krabbendam, Cen trum Oost, tel. 157256. De lessen worden op zondagmiddag gege ven. Een speciaal diploma of er varing zijn niet vereist. JvtV A-te ïBSsS Op deze tweede middag van Jeugdland volgden meer dan 120 kinderen in de leeftijd van 3 tot ongeveer 11 'jaar het poppen kast-programma van Theater Joyce. Joke van der Hoek uit Rotterdam is Theater Joyce. Ze schrijft de sprookjes zelf, maakt haar poppen zelf en zit "m de kast", zoals een slim kind op merkte. De kinderen schreeuw den dat het een lieve lust was. Ze gilden zo hard, "dat de gor dijnen haast voor de ramen vandaan kwamen", zoals de heks uit het poppen-verhaal vermanend zei. Mevrouw Riet Immerzeel, één van de Jeugdland medewerk sters was zeer tevreden. „In de buurt zelf is er veel publiciteit aan gegeven", zoals ze zei, „daarom is het ook lekker bom vol". Dit is niet de enige activi teit die door Jeugdland georga niseerd is, de hele herfstvakan tie door zijn er in Schiedam nog allerhande dingen te doen voor kinderen vanaf 3 jaar. te X-. Elsink vakkundig en geroutineerd Niets wereldschokkend, ook geen verbazend originele vonds ten; maar een gezellige show op maat gesneden voor het iets oudere publiek, dat het Passage Theater vulde. Elsink bracht een avondvullende one-man- show, waarin de lach en -het se rieuze element elkaar regelma tig afwisselden. Zijn humor, die heel keurig was en zo nu en dan een vleugje sex bevatte, bleek evenwel toch niet sterk genoeg om de zaal echt plat te krijgen. Met uitzon dering van één van de laatste nummers ("bij de tandarts"), rolde het publiek bepaald niet van het lachen van zijn stoel. Maar Elsink is m de eerste plaats ook niet een komiek, maar hij is meer een entertai ner, die het best op zijn plaats is in bij voorbeeld een café-chan- tant. Of speelde het Schiedamse pubhek hem parten, dat over het algemeen nogal stug rea- geert? Henk Elsink bleek het sterkst te zijn m de typetjes, die hij neerzette. Dat begon al direct bij de aanvang van de show, toen hij met één van zijn assistenten de piano kwam binnendragen. Maar ook zijn dierenkledingent- housiast, toneelmeester en Je hova-getuige waren scherpe "imitaties". Dat alles gevoegd bij zijn goe de (eigen) geluidsinstallatie, volgspot, draadloze microfoon en geroutineerd viermans com- bo leverde een show op, die door het publiek met een meer dan", gul applaus werd beloond. DICK VAN DER LUGT Hans van Kleef houdt zich voor de Partij van de Arbeid bezig met volkshuisvesting en sociale zaken. In 1974 kwam de nu 27-jarige socialist van Krimpen aan de IJssel naar Schiedam en hij heeft de stad sindsdien versteld doen staan van zijn activiteiten. Vlak na zijn komst kwam hij in het bestuur van de PvdA terecht. In 1976 was hij mede-oprich ter van de bewonersvereni- ging Schiedam-centrum en is daar nu voorzitter van. Hij heeft een taak in de SSWO, verzet werk bij de Jonge So cialisten en doet aan ombuds- werk binnen de eigen partij. Toen wethouder Zijdeveld pas begon zat hij in de bege leidingsgroep volkshuisves ting. „Mijn eigenlijke baan, com puterprogrammeur, heb ik opgezegd", zegt Hans. „Ik had geen zin om vijf keer per week van 's morgens acht tot 's avonds laat van huis te zijn. Ik verdiende wei zo'n 50.000 gulden, maar ik had niet eens de tijd om het op te maken. Toen ben ik de grote hoeveel heid geld eens tegen de vrije tijd gaan afwegen en kwam tot de conclusie dat de vrije tijd mij het liefst is. Met mijn inkomen van 17.000 gulden per jaar als raadslid kan ik ge makkelijk rondkomen. Ik ben niet getrouwd en heb geen kinderen. Ik heb alleen de verantwoording over mezelf. Daarom heb ik de mogelijk heid om voortdurend om me heen te kijken en andere din gen te doen, zoals politiek. Overdag studeer ik rechten aan de Erasinus-Universiteit. Dat doe ik omdat je bij be sluitvormingen in loze kreten verzandt, als je niet genoeg achtergrondkennis hebt. Ik denk mij te gaan specialiseren in de sociaal-juridische kant of in het staatsrecht, maar dat weet ik nog niet zeker. Ik ben voor het eerst wat aan politiek gaan doen in 1972, het jaar waarin Joop Den Uyl de verkiezingen won. In de krant de dag erna' las ik dat Joop zei: „Dank voor uw stem, maar we hebben ook uw steun nodig." Ik heb mij toen me teen ais lid van de PvdA opge geven. In 1974 stapte ik over naar Schiedam en wilde mij f ./?s. 'Politiek is mijn merk verkiesbaar stellen voor de gemeenteraad, maar de lijst was net klaar. Toch wilde ik actief zijn. Eén keer zei ik te gen Jo Ouwens van de PvdA: „Ik wil ook wel eens iets doen" en werd toen meteen door haar in het diepe gestort. Ik werd meteen bestuurslid en kreeg een plaats in de be geleidingswerkgroep volks huisvesting. Nu houd ik mij daar in de raad ook vooral mee bezig. Het is ondertussen mijn specialiteit geworden," „Toen ik naar Schiedam kwam", gaat Hans verder, „viel mij de kaalslag in het centrum "van de stad op. De bewoners van de wijk waren ^compleet gedesillusioneerd over de dingen in de wijk die gewoon gebeurden en waar ze geen vat op hadden. Ik noem rcnovatieproblemen, parkecr- toestanden, groen- en speel- voorzieningen. Ik vond het nodig om naar voorbeeld van de andere oude wijken ook een bewonersvereniging te stichten. In maart '76 was het zover. Met de vereniging heb ben we tot nu toe aardige suc- cesjes behaald zoals het speel terrein op het Schotseplein en het Hemaplein. Op landelijk gebied heb ik ook activiteiten lopen. Een groep PvdA-Ieden, waaronder Van Dam. Schaeffer en Kom brink, komt geregeld bij el kaar om te praten over huis vestingsproblemen. Ik ga daar ook heen. De zin ervan is dat je ervaringen kunt uitwisse len en met oplossingen, zoals steden als Maastricht of Gro ningen voor hun problemen vinden, naar huis gaat. Dat is natuurlijk erg belangrijk. Ook kom je erachter hoe iets op politiek niveau gespeeld moet worden en dat alles le vert ook de nodige contacten op." e- 'jt 4" V d li k A

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2