Hanteer de Grondwet! Den Uyl: 'Nooit zoiets meegemaakt' roof vermoord Smartegeld: 15 miljoen Bom ontbrand bij consulaat: 3 arrestaties Tipgever 'bedankt' ©62® unieke badhanddoek is gauw verdiend. Bette wil opname eerst zien Protest CRM-man voor Friezen mm kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys Hvt ilW'i* Nieuw kabinet in België Baby verloren bij ongeluk Haalde topman miljoen uit kas? Dollar onder twee golden I mmm. INFORMATIE OVER BEZORGING: Weer zon w' AI dansend beroofd Geknoei bij SLM SCHRIK VAN ZIJNEEVEN Wateroog**, gebeur? vandaag... Vrijdag 20 oktober 1978 34e jaargang no. 9612 hoofdredacteur herman wigbold Minister-president Van Agt gedraagt zich steeds meer als iemand die zich van God noch gebod iets hoeft aan te trekken. Hij weigerde vorige week het parlement antwoord te geven op de vraag waarom de regering plotseling voor 6 pet huurverhoging was hoewel staatssecretaris Brokx en kele weken daarvoor nog had gesproken over 5 pet. met het "argument" dat het al half twee was. Hij weigerde van nacht opnieuw antwoord te geven op de vraag wat hij dacht van de gewijzigde motie-Aantjes over de neutronen bom. En hjj kon dit volhouden doordat dezelfde Aantjes, eens de leider van de trotse ARP die met zoveel vuur de rechten van de volksvertegenwoordiging heeft verdedigd, voor hem door het slijk kroop met de belachelijke sugges tie dat er niets "wezenlijks" was veranderd hoewel én de PvdA én de VVD precies het omgekeerde vonden. Het wordt tijd dat de Kamer artikel 104 van de Grondwet hanteert dat dwingend voorschrijft dat ministers antwoord moeten geven op vragen. Daarbij gaat het helemaal niet om de politiek maar om de democratie zelf. Het is volko men ontoelaatbaar dat een minister-president wie dan ook zich gedraagt als een absoluut vorst die openlijk a'jn minachting voor de vertegenwoordigers van het Ne derlandse volk kan tonen. (Van onze parlemenusredactie) DEN HAAG Met een forse ruzie tussen PvdA en CDA is vannacht om drie uur het spmeddebat over de neutronenbom geëindigd. Het gevolg van dit conflict was dat een motie van CD A-leider Aantjes, die uitging van afwijzing van de N-bom en waarmee de pvdA kon instemmen, uiteindelijk toch niet werd aangenomen. Alleen een in vrij neutrale bewoordingen gestelde mo tie van de PPR haalde het. Van Agt weigerde Zie verder pag. 5 zes&r Bel 010-14 74 00 A rÊ-é. Bette Midler (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het YVestduitse consulaat-generaal aan de Parklaan wordt permanent door de politie be waakt, sinds woensdagavond een brandbom voor de Ingang ervan tot ontbranding was gebracht. De politie heeft inmiddels drie Rotterdammers aangehouden, die ervan worden verdacht de brandbom voor het consu laat te hebben neergelegd. .Het stinkt hier als de pest" om die dagelijks te rugkerende klacht kracht bij te zetten heeft de Veen- damse huis vrouw Grë La- main een nieuw demon stratief middel bedacht. Ze zette een etala gepop - met een knijper op de neus - langs de rivier die als afwaterings kanaal wordt gebruikt door een plaatselij ke fabriek. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. SU Sü Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Debat N-bom strandt op zwi ij ;jen Va]nt Agt Op sterke aandrang van oppo sitieleider Den Uyl had Aantjes zijn motie zodanig veranderd, dat de duidelijke tekst van de anti-neutronenbomverklaring van het CDA van begin dit jaar erin terug te vinden was. De eerste tekst liet volgens Den Uyl teveel opties voor de regering open, waardoor het kabinet zou kunnen zeggen: we zijn tegen de N-bom, maar als de Warschau- pact-landen te weinig concessies doen in de ontwapeningsbespre kingen, dan maken we hem toch. De PvdA besloot na de door Aantjes aangebrachte wijzigin gen vóór de motie te stemmen. Na enige schorsingen echter weigerde premier Van Agt, die de afwezige minister Van der Klaauw van Buitenlandse Za ken verving, ook maar een woord te zeggen over de wijzi ging. Aantjes op zijn beurt bleef volhouden dat er in wezen niets veranderd was. Een woedende Den Uyl verklaarde toen tégen te zullen stemmen. „Als dit het samenspel is tus sen CDA en kabinet, dan doe ik niet langer mee", aleus Den Uyl. Hij zei nog nooit eerder te heb ben meegemaakt dat een rege ring weigerde een oordeel over een motie te geven. Hij noemde het ongehoord, temeer, omdat de WD eerder fel van leer was eetrmkken tegen het wijzigen van de motie-Aantjes, een be wijs dat het tussen de regerings partijen ook niet boterde. Na negen uur debatteren werd teslotte alleen een motie van de PPR aangenomen, waar in de regering wordt uitgeno digd aan de Amerikaanse rege ring over te brengen dat de Ka mer Carters besluit om enkele onderdelen van de N-bom in produktie te nemen betreurt. De motie-Aantjes kreeg alleen de steun van het CDA, D'66 en DS'70. O Zie vérder pagina 4 en 7 LEEUWARDEN - Minister van CRM, mevrouw Garde- niers-Berendsen, zal op haar ministerie een ambtenaar spe ciaal belasten met de Friese taal en cultuur. Ze zei dit gistermid dag in Langweer na een werk bezoek aan Friesland. De defini tieve beslissing over de houding ten opzichte van Friese zaken zal volgens haar een kabinets besluit moeten zijn. (Van een onzer verslaggevers) LEIBEN - De 72-jarige Lcid- se juwelier L. van Amerongen is gistermorgen met een ingesla gen schedel gevonden in zijn winkel aan de Haarlemmer straat. Melkboer J. van Leeuwen deed de gruwelijke ontdekking. Volgens de politie in Leiden is er sprake van een roofmoord. Een gisteren door de patho- loog-ancvtoorn dr. J. Zeldenrust verrichte sectie heeft uitgewe zen, dat de man met enkele zwa re slagen op het hoofd om het le ven is gebracht Het onderzoek naar de moord heeft tot nu toe nauwelijks iets opgeleverd. Di rect na het vinden van het li chaam van de juwelier startte de politie een buurtonderzoek. „Dit heeft ons helaas nog niet veel verder gebracht. Alleen hebben enkele mensen een tijd je een auto voor de winkel zien staan. Maar dat gebeurt daar vrij veelvuldig," aldus hoofdin specteur P. J. H. la Rievière van deLeidse politie. Toen melkboer J. van Leeuwen gistermorgen enkele melkprodukten bij juwelier Van Amerongen wilde bezorgen, zag hij dat de luiken nog voor de etalage van de winkel hingen. Voor Van Leeuwen die al twin tig jaar bij Van Amerongen over de vloer kwam, was dit niet vreemd. „De deur van de winkel was wel open. Ik liep door de winkel in de richting van de woning en zag voor de trap naar de slaap kamer een paar benen uitste ken. Toen ik dichterbij kwam zag ik al snel dat 't lichaam van Van Amerongen was dat daar lag. Over zijn hoofd lag een re genjas. Ik tilde die op en zag de wonden aan zijn hoofd en een enorme plas bloed. Wie zou zo'n gemoedelijke oude baas nu kwaad kunnen doen," aldus melkboer J. van Leeuwen. /rS Laurie Necochea, een achttienjarige Amerikaan- een dergelijk geval is vastgesteld toe te kennen se die door een medische fout in een rolstoel be- omdat zij in een ziekenhuis waar zij wegens een landde, krijgt een record-schadevergoeding: 7,6 goedaardig kankergezwel werd behandeld, te sterk miljoen dollar (ruim vijftien miljoen gulden). bestraald is en daardoor aan armen en benen ver- Een rechtbank in San Francisco besloot Laurie lamd is geraakt. Na afloop van de zitting werd dit bedrag aan smartegeld - het hoogste dat ooit in Laurie omhelsd door haar advocaat. Prins inderdaad op jacht met Fritz Kielman (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Rijksvoor lichtingsdienst bevestigt dat prins Bemhard vorige week in ■Mariniersweg 28V* Hoogstraat. R dam 1'sMaandaqsqesJoten Tel 010-133744 f (gem onder nummer) VfMg mot de afdeling nboniteeunvke mnondog 1/m uijdag lot 19.00 oor. ZJUIHMGS 8 Df AIDUMG UONNIISBiVKE 10116.00 UUt IEREIKBAM. Vannacht nog plaatselijk regen, morgen enkele zonnige perioden en hier en daar een bui. Tot ma tig afnemende noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 7 graden. Maximum temperaturen rond 12 graden. Itett. ton op ondar 07.14 17.74 maan op onder 21.19 12.19 Spanje neeft gejaagd en dat daarbij ook de Amerikaanse KLM-directeur Fritz Kielman aanwezig was. Volgens de RVD betreft het hier een privé-uitnodigmg, die de prins heeft aanvaard. De uit nodiging was afkomstig van de president-directeur van "de luchtvaartmaatschappij Martin Air Martin Schroder die de jachtpartij voor een aantal za kenrelaties had "georganiseerd en geentameerd." Het Ministerie van Buitenlandse Zaken was op de hoogte van het verblijf van pnns Bemhard in Spanje. In goedingelichte Haagse kringen wordt over deze zaak nog opgemerkt dat er geen for mele bezwaren kunnen bestaan tegen contacten tussen de heer Kielman en de prins. Te meer, omdat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat me vrouw Smit-Kroes de KLM- zaak als afgedaan beschouwt. Bovendien zijn de processen waarin de heer Kielman in New York is verwikkeld, nog in volle gang en is er nog geen uit spraak. Ingewijden wijzen er verder op dat in het rapport van de Commissie Donner uitgespro ken is dat de prins voorzichtig dient te zijn met zijn contacten. Maar dat er geen sprake is van daadwerkelijke aanbevelingen of richtlijnen over deze contac ten. DORDRECHT - Een inslui per bond gisteren in het gebouw van de Dordtse stichting Cultu rele Educatie de deur van een lokaal, waar een groepje dames balletles kreeg, met een touw dicht en stal daarna 300 gulden uit de kleding en tasjes vpn de dames. De voordeur van het ge bouw stond open. fis»*'* r- - - &A.<k (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Bette Midler wil eerst de tv-op- name van haar Haagse optreden zien voordat de VARA toestemming krijgt haar show op za terdagavond 28 oktober uit te zenden. Een VARA- tv-ploeg zal dit weekein de met de beeldband van Bettes optreden in het Haagse Congrescentrum naar Duitsland gaan om Bette de tv-registratie te laten zien. Bette weifelt, omdat ze vond, dat ze in haar Haagse show minder op dreef was dan in haar Amsterdamse Carré shows. VARA-regisseur Charles Leeuwenkamp hoopt nu maar, dat het meevalt. Volgens de VA RA heeft Bette het recht uitzending te verbieden. „Dat stond in de kleine lettertjes van het con tract, zo hebben we pas kort geleden ontdekt," al dus een VARA-woord- voerder. '-Mt Gisteravond werd pas mel ding gemaakt van de brandbom. Kort nadat het kleine projectiel tot ontbranding was gebracht, slaagden enkele voorbijgangers er in de vlammen te doven. De bom heeft geen schade aan het BRUSSEL - De Belgische ka binetsformateur Paul vanden Boeynants is er vannacht in ge slaagd overeenstemming te be reiken over een nieuwe rege ring. Er komt een overgangskabi net, bestaande uit de ministers van de demissionaire regering, uitgezonderd premier Leo Tin- demans. Paul vanden Boeynants gaat de regering van Frans- en ne- deriandstahge christen-demo craten, Frans- en Nederlandsta lige socialisten, de Vlaamse Volksunie en het Democratisch Front van Franstaligen leiden. De overgangsregering zou naar verluidt slechts aanblijven totdat er verkiezingen zijn ge houden voor een nieuw parle ment Die verkiezingen worden begin volgend jaar verwacht. Nog vandaag zal de overgangs regering beedigd worden. consulaat toegebraent. In de nacht van woensdag op donderdag hield de politie in de directe omgeving van het consu laat drie personen aan, die en kele "geïmproviseerde" brand bommen op zak hadden. De drie zijn: de twintigjarige R.S., de negentienjarige C.F.P. en de achttienjarige E.L. Sinds hun aanhouding zijn de drie Rotterdammers door de po litie verhoord. Een woordvoer der van de Rotterdamse politie wilde vanmorgen nog niet mee delen wat uit die verhoren is ko men vast te staan. Begin deze week werd bekend dat het Westduitse consulaat- generaal, de woning van de con sul en de Westduitse ambassade in Den Haag onder politiebewa king waren gesteld. Dit in ver band met de uitlevering van de drie in ons land gevangen zit tende RAF-leden aan de West duitse autoriteiten. Op de vraag hoe het mogelijk was dat men kans had gezien een brandbom voor het consu laat te leggen, terwijl dit ge bouw onder bewaking stond antwoordde een woordvoerder van de Rotterdamse politie: „Die avond stond het gebouw niet permanent onder bewa king, Wel was een extra surveil lancewagen ingezet, die regel matig langs het consulaat reed. De brandbom moet in een onbe waakt ogenblik zijn neerge legd." Hij voegde er aan toe, dat het consulaat-generaal momen teel voortdurend onder politie bewaking staat. (Van een onzer verslaggevers) SLIEDRECHT - De baby van de 22-jarige B. de Poes moest gisteren na een ongeluk opera tief worden verwijderd. De vier maanden zwangere vrouw was met een verbrijzeld bekken naast haar vernielde fiets op de kruising Leeghwaterstraat - Vicrlingstraat in haar woon plaats gevonden. Zij is vermoedelijk aangere den door een vrachtwagen, die doorgereden is. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De ontsla gen vice-president van Surinam Airways (SLM) in Nederland.. Mike K.. hangt een rechzaak wegens verduistering van 1,3 miljoen gulden uit de SLM-kas boven het hoofd. Het geld zou middels doorK. op onrechtmatige wijze verkre gen blanco volmachten zijn overgemaakt naar de Zwitserse chartermaatschappij Gefau AG, waarmee de SLM een samen werkingscontract heeft K. was tot gisteren adviseur van Gefau. Voor de samenwerking be taalde de SLM Gefau acht ton per jaar. K. zou via de Suri naamse oud-minister Bruma hebben geregeld dat dit geld vanuit Nederland werd betaald. Bruna zou ervoor gezorgd hebben dat K. van de SLM in Paramaribo door de directie ge tekende blanco-volmachten kreeg. Deze zou er echter veel meer hebben ontvangen dan voor het overmaken van de acht ton nodig was en die documen ten hebben gebruikt om meer geld naar Zwitserland te sturen. K. wordt er overigens van verdacht dat hij miljoenen gul dens meer heeft verduisterd. EINDHOVEN - De Amsterdamse service- monteur A. Elmpt (46) kreeg gisteren de schrik van zijn leven toen de jonge lifter die hij in Eindhoven had opgepikt, bekende net te zijn ont snapt uit de psychiatri sche inrichting in die stad. „Het is de mooiste dag van mijn leven", voegde de lifter er filosofisch aan toe. Om van zijn passa gier af te komen, reed Elmpt met het smoesje „even tanken en wat snoep kopen" een pompstation binnen en vroeg de bediende daar de politie te bellen. Die stond enkele kilo- - meters verder ai te wach ten. maar bezorgde Elmpt een nieuwe verrassing. De agenten richtten een pistool op de borst van de Amsterdammer en ver hoorden hem uren op het politiebureau. Commen taar van de politie: „Onze excuses aan tipgever Elmpt, maar we nemen tegenwoordig geen enkel risico meer". De Amster dammer blijft zich niette min ernstig gekrenkt voe len. L—V i (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM - Voor het eerst is de koers van de dollar onder de twee gulden gezakt. Vanmorgen bij de opening van de Amsterdamse wisselmarkt werd voor een dollar 1,994 be taald. De afbrokkeling van de dollarkoers lijkt onverminderd door te gaan nadat gisteren even sprake was van een licht herstel. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats:. Soort abonnement: kwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender: Adres: MsiIfóMWË

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1