Winkeliers beginnen advertentiecampagne 5 'Datzou ggg ik als .j winkelier ook zeggen Huur dersvereni gin g Overschie rotsvast In schoenen Hoe organiseer je een Sint-Nicolaasintocht? Koppeling Schiedamse Gemeenschap met VVV onhoudbaar Gemeente moet speculatie tegengaan Schiedam A Jeugdlandspullen gestolen Vrouw (63) breekt arm t?m U V-Wym. Theater betrok kinderen bij spel Pamflet wekt verkeerde indruk Herman Noordergraaf (PPR): Ïi ZATERDAG 21 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „De loop Is eruit", klagen de winke- J liers van de Dam in het centrum van Schiedam. „We j verliezen onze klanten doordat de gemeente de winkel straat voor doorgaand verkeer heeft afgeloten", zeg gen ze veelvuldig. „Ik moet het van de automobilist hebben die toevallig langs rijdt", zegt de heer Penning, eigenaar van een zaak in automaterialen. „De klanten mogen nog wel in de straat komen. Zogenaamd "be stemmingsverkeer' is toegestaan", zegt hij, „maar dat bordje hangt vrij onleesbaar onder het bordje 'verbo den in te rijden'. Dat schrikt de klanten af. Van mij mag de straat weer open!" Ti '4/tMw ai. De winkeliers vraqen zich af of de klanten het bord, verboden in te rijden" met daaronder „alleen voor bestemmingsverkeer" wel begrijpen- Ze denken dat het de klanten afschrikt. I De heer Elshof: „Ik ben er stikgelukkig mee. De andere winkeliers kermen zo gauw. Eind oktober zal de verkoop wel weer stij gen." Stikgelukkig Enkele winkeliers willen de straat weer helemaal open hebben en schijnen tegen deze parkeerwantoe- standen geen bezwaren te hebben. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Onze huurdersvereniging floreert als geen andere. Het ledenaantal groeit nog steeds. Wij ondervinden grote waardering uit de bevolking voor onze activiteiten. Dat is een beresterke ruggesteun om onversaagd door te gaan met het opsporen van mis standen." r<. SCHIEDAM - De koppeling tussen de Schiedamse Gemeenschap en de VW is onhoudbaar. De personele unie tussen de twee instellingen heeft tot gevolg, dat beide worden belemmerd in hun ontwikkeling. Het WV-bestuur zal er daarom op blijven aandringen om - van de VW een zelfstandig bureau te maken. - Slogan Dam I vj' '\H [zit rinkeliers Ihiet lekker De ondernemers op de Dam zien de toekomst nogal somber m na de reconstructie van de straat. De Dam was altijd een drukke verbindingsweg tussen Nieuwiand en het centrum, ge parkeerde auto's en snelheids maniakken zorgden voor een ware kwelling voor de voetgan gers. Daarom sloot de gemeente de straat af en maakte er een richtingsverkeer van voor men sen die in de straat iets te doen hadden. Sierbestrating en paal tjes moesten het gezellig maken. De winkeliers geven allemaal toe dat aan de gevaarlijke toe stand een einde moest komen, maar niet op deze manier. Ze gaan nu een advertentiecam pagne voeren onder het motto „kom naar de Dam". Enkele winkeliers zien de straat het liefst weer openge steld voor alle verkeer, anderen hebben alleen kritiek op de werkwijze van de gemeente. Volgens de laatsten had de ge meente voordat ze, aan de straat begon éérst voor voldoende par keerruimte moeten zorgen. Een bestaande, nog op te knappen, parkeerplaats ligt vrij onbe reikbaar aan de Vlaardinger straat. De afwikkeling van het eenrichtingsverkeer is nog moeilijk, omdat de omleiding over de Korte Haven door werk zaamheden erg gebrekkig is. De heer Van den Heuvel, eige naar van een grillroom op de Dam zegt: „De gemeente heeft eerst de straat gereconstrueerd en wacht nu met het aanleggen van parkeerplaatsen. Er is wel een parkeerplaats, maar die is zo slecht, dat als het geregend heeft, mijn klanten met hun schoenen onder de blubber bin nenkomen. De gemeente had dat andersom moeten doen: eerst voor parkeergelegenheid zorgen en een goede omleiding bewerk stelligen en dan pas de straat af zetten. Ik heb er de last van", gaat hij verder. „Mijn omzet is met dertig procent gedaald". Vaak kreeg ik vertegenwoor digers in mijn zaak. Die mensen zoeken een gemakkelijk bereik bare eetgelegenheid: auto neer zetten en een hapje eten. Zij lo pen niet een kwartier door de binnenstad om iets te vinden." „Van de gemeente verwacht ik een goede planning. De straat is nu al maanden klaar, maar aan de parkeerplaats is nog niets ge daan. Wat zij minstens had kun nen doen is de consument in een of andere krant voorlichten over de veranderde verkeerssituatie en vertellen dat de klanten wél in de straat mogen komen met hun auto." „ik ben geen voorstander van het gebulder van vrachtauto's in de straat", zegt de heer Post, eigenaar van een zaak in elek trische apparaten. „Dit is echter te gek. Het is natuurlijk zo dat de klanten de straat nog m mo gen, maar begrijpen ze dat bord? vraag ik me af. Overigens mis ik vanaf nu de klanten die bij toeval langs rijden, hun auto neerzetten en iets kopen.' Dat merk ik nu al goed en met de winter voor de deur zie ik het somber in! Misschien moet ik de Dam wel vaarwel zeggen en er gens anders gaan beginnen. Voor mij hoeft het zo niet meer!" „Voor mij is de trend niet ver ontrustend. Ik zit op de hoek van de Dam en de Vlaardinger straat en mij raakt de afsluiting niet zo erg." Dat zegt meneer Van Loenen. Hij heeft een doe- het-zelfzaak. „Daar wil ik ech ter niet mee zeggen dat ik vóór de afsluiting ben, want ik zeg zo: 'ais 't mijn buurman goed gaat, gaat 't mij ook goed. „Men is niet snel geneigd hier echt te gaan winkelen, de Dam is een echte doorgangsstraat waar je alleen de klanten binnen krijgt die je echt kennen of die toeval lig langs komen. Mij is nog niet gebleken dt de Dam een loop straat zal kunnen worden. Over het algemeen is de handel wat miserabel geworden. Natuurlijk is men snel snel geneigd dat op de veranderde verkeerssituatie te gooien! ryrfn-Zr „Met de winkeliers is vooraf over de plannen gepraat", zegt ver- keersdeskundige de heer Breede- veld. „De parkeergelegenheid en de verkeerscirculatie zijn uitvoe rig aan bod geweest. Het plan leek logisch en goed. De winke liers warendacht ik, wel en thousiast. Inderdaad blijkt niet zo zonne- klaar uit de tekst van het ver keersbord dat bezoekers toegang tot de straat hebben", zegt hij. „De oorspronkelijke gedachte was de straat open te zetten voor „bedienend verkeer", wat wil zeggen alleen voor laden en los sen, niet voor klanten. Onder druk van de winkeliers hebben weer toen,, bestemmingsver keer" van gemaakt". „Als de winkeliers zeggen „de ge meente had eerst voor parkeer, ruimte moeten zorgen en pas daarna de straat moeten recon strueren", moet ik zeggen dat ik daar iveinig tegen in kan bren gen! Dat zou ik als winkelier ook zeggen. Maar het hangt samen met de uitvoering van de werken die in de gehele wijk bezig zijn. Het zal voor gemeentewerken economischer geweest zijn eerst de straat aan te leggen. Daar komt bij dat de parkeermeters die op de Vlaardingerstraat ge plaatst moeten worden een tijd op zich hebben laten wachten. Het resultaat daarvan is dit soort toestanden. Op korte termijn, met een paar maanden, zullende werkzaamheden, denk ik, wel starten. Een aanvraag daarvoor moet echter nog bij Ben W inge diend wopden. Het enige dat ik de winkeliers kan aanraden is aandringen op een zo snel moge lijke realisering!", aldus de heer Breedeveld. SCHIEDAM - Uit de school aan het Oude Kerkhof, die als opslagplaats dienst doet voor 'spullen van Jeugdland, zijn donderdagnacht acht paar rol- schaatsen, een koperen plaat, koperdraad, acht zagen en een handboor ontvreemd. In de hal van het gebouw werden zes ra men alsmede een closetpot ver nield. De inbrekers konden het pand binnenkomen door de toe gangsdeur te forceren. Ze lieten in de hai een grijs koffertje ach ter. Toch is het opmerkelijk", zegt hij. „In de maanden juni en juli, toen de straat pas klaar was, ging het niet best. Maar in de maand september hadden we een enorme omzet. Zo'n omzet hebben we geloof ik nog nooit eerder gehad. Daarom zegt ik: je kunt alles wel op de verkeerssi tuatie schuiven, maar als de mensen je nodig hebben, weten ze je toch te vinden!" De heer Elshof houdt er een geheel andere mening op na. Hij heeft al jaren lang een zaak in huishoudelijke artikelen en ne ten meubelen. „Ik ben met deze afsluiting stikgelukkig. Jan Rap en z'n maat parkeerden hier maar raak en de Dam was een sluipweg le klasse. Er moesten belangen tegen elkaar afgewo gen worden en het resulteerde m een afsluiting voor doorgaand verkeer. Ik ben er gelukkig mee. Dat ik zomaar op de straat kan lopen herinner ik mij alieen maar van heel vroeger! De andere winkeliers kermen zo gauw. De maand oktober is altijd een beetje rustig. Eind ok tober zal de verkoop wel weer stijgen. We zullen mischien de autoklanten missen, maar daar krijgen we zeker, als het gehele plan klaar is, weer wandelklan- ten voor terug. Die jonge kna pen maken zich zo snel bezorgd! Geen enkele winkel in Schie dam kan op het moment de vlag uithangen. Pas over een half jaar kunnen we werkelijk iets zeggen. Voor veel publiek is het nog even wennen. Dat was ge wend dat het hier een levensge vaarlijke straat was. Ze moeten er eerst achterkomen en dan trekt het wel weer aan. Boven dien komt er flink wat parkeer ruimte. De Vlaardingerstraat zal worden verbreed en achter de zaak van de autohandelaar Penning wordt de parkeerplaats vernieuwd, ik begrijp overigens niet waarover hij klaagt met die' parkeerplaats vlak naast zijn winkel. Tegenwoordig is het toch niet meer mogelijk dat je je auto voor een winkel parkeert en naar binnen loopt. Daar zijn de binnensteden niet op berekend. In de toekomst is dat helemaal onmogelijk. Wat op de Hoog straat kan, dat moet hier ook kunnen", aldus de heer Penning. v TA yf -ff rr* De heer C. Stam, secretaris en mede-oprichter van de actieve j huurdersvereniging Overschie, I zegt het met een tevreden lach. Vandaag bestaat de huurders- I Vereniging precies tien jaar, wat I va*r het bestuur reden is om eveö de problemen te laten voor wat die zijn. „Maar niet langer dan één dag, want als je maar even ver slapt zit je met de gebakken pe ren," meent secretaris Stam. Hij weet de levensloop van de huurdersvereniging als geen ander uit het blote hoofd op te sommen. „Tien jaar terug rezen er ver schrikkelijk veel klachten over huurverhogingen, slecht wonin- gonderhoud en slecht onderhou den tuinen en niet m de laatste plaats de televisie-ontvangst. Toen werd het idee geopperd een huurdersveremging in het leven te roepen die deze zaken moest gaan behartigen. Dankzij een aantal andere actieve wijk- genoten is dat toen van de grond gebracht En niet zonder suc ces," zegt hij. Het laatste anderhalf jaar be talen de meeste bewoners van Overschie geen bijdrage meer voor de gemeenschappelijke tuinen. „Er wordt totaal geen onder houd gepleegd. Voor de hele wijk is slechts éen tuinman in gezet Hij moet alles bijhouden. Onbegonnen werk. Dat is ook goed te zien, want nagenoeg alle grasvelden en struiken liggen er vies of staan er vervallen bij." Een andere zaak die de huur dersvereniging erg veel werk verschaft is de jaarlijkse huur verhoging. Nauwgezet worden de 1500 leden (Overschie telt ca 4000 gezinnen) voorgelicht op welke gronden kan worden ge weigerd. „Heel wat werk, maar we doen het met plezier," verzekert Stam. Vanmiddag is de constant ge spannen boog even gevierd. In gebouw Posticum, Baanweg 18, wordt feestelijk teruggezien op de achterliggende 10 jaar. Van éen medewerkster SCHIEDAM - Theater Tom- j bola betrok de tachtig kinderen, die de laatste middag van Jeugdland bezochten, volkomen bij het spel. Ze konden naar hartelust meedansen, springen en zingen. De grote zaal van Dienstencentrum de 4 Molens I was gistermiddag niet helemaal vol, maar dat kon de pret niet deren. Het programma draaide om de computer, Tompjoeter ge naamd. Samen met Tompjoeter, Tom de Graaf (vroeger was hij de clown Scapino bij het Scapi- no-ballet) en danser Willy Roe mers beleefden de kinderen fij ne avonturen. Ze werden stand beelden, en -meelden mee in de droom die de computer heeft omdat ie zo graag mens wil wor den. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In het Passage theater draaide gisteren de film „Gekruisd door de jungle", een |-ïfilni met een sterk godsdienstige -achtergrond. Door de gehele stad liepen gisteren leden van de Pinkstergemeente „De Mor genstond" met pamfletten om de film aan te kondigen. Doordat op die pamfletten en evenmin bij het Passagetheater de Pink stergemeente als organisator Vermeld stond, werd de indruk gewekt dat het Passagetheater de film draaide. „Dat is persé niet waar", zegt waarnemend directeur Pillard van het theater. „Het lijkt in derdaad alsof wij de film in ons programma hebben staan en met pamfletten de straat op gaan. Het was beter geweest als op het pamflet ook de organisa tor was vermeid. De Pinksterge meente heeft de zaal gewoon van ons gehuurd!" aldus de heer Pillard. Lt SCHIEDAM - De 63-jarige mevrouw M. T. van G. uit Schie dam riep eergisteravond om 8 uur op de hoek van de Maria- straat en de Vriendschapsstraat dat ze was mishandeld door een man. De politie kreeg twijfels over het verhaal, dat ze vertel de, omdat ze niet erg nuchter meer was en omwonenden de vrouw enkele keren door de straat hadden zien rennen. Ze werd naar het gemeentezieken huis vervoerd. Daar bleek, dat ze haar Imkerbovenarm had ge broken. Uit de auto van de 52-jarige F. J. R., die in de parkeergarage op de Westvest stond, is op 15 okto ber oen doos met 48 flessen wijn t, .lolen. De waarde van de wijn bedroeg 500.-. De Schiedamse Gemeenschap heeft het luttele bedrag van 3000 gulden beschikbaar voor de Sint Nicolaasintocht op 25. november. Evenals vorig jaar moet weer een beroep gedaan worden op de winkeliersver eniging City Centrum. Als die niet flink in de buidel tast, be staat het gevaar dat de goede Sint met hooguit één Piet op de fiets Schiedam moet binnen trekken. Een belachtelijke ver toning natuurlijk, want hoe hoort Schiedam de Sint te ont vangen? Hij moet per stoomboot Schiedam komen binnen va ren, door de buitensluis en Nieuwe Haven naar de Oranje- brug. Sint op de plecht, de Pie ten (minstens tien) in het want. Laat maar eens een Piet in het water vallen. Grote lol voor de kinderen. Na aankomst per schimmel (een ivit paard) dwars door de stad naar het stadhuis. De Pie ten halen onderweg acrobati sche toeren uit, strooien peper noten en halen kattekwaad uit. Op het bordes van het stadhuis ivordt de goedheiligman ont vangen door de burgemeester. Sint houdt een toespraak voor de kinderen (niet voor de vol wassenen, zoals in voorgaande jaren). Dan onderbreekt de op- per-Piet hem met de medede ling, dat kleine Piet zoek is. Die blijkt op het dak te ziten. We derom grote lol Sint belt de brandweer. Met een ladderwa gen wordt kleine Piet van het 'dak af gehaald. Als straf moet hij op een stoel gaan zitten. Daar zakt hij door.... Kijk, zo organiseer je een goede Sint Nicolaasintocht en niet anders. En als daar geen geld voor is, dan moet die 3000 gulden maar gebruikt worden om een advertentie te plaatsen. Daann deelt de Sint dan mede, dat de Schiedamse kinderen dit jaar zo stout zijn geweest, dat hij als straf met naar onze stad komt Dan gaan wij maar met z'n allen naar Rotterdam. DICK VAN DER LUGT 'A'-*,. Dit blijkt uit een beleidsnoti tie van de Wy, die deze week besproken werd tijdens een ver gadering van de Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap. Op dit ogenblik werkt de VVV onder de vleugels van de SG. Dit betekent, dat voor beide instel lingen één directeur en twee personeelsleden het secretariaat moeten vervullen alsmede de baliefunctie van de VVV. Deze situatie wordt door het WV- bestuur "onhoudbaar" genoemd. Ondanks het feit, dat het ge meentebestuur heeft beslist, dat van een loskoppeling voorlopig geen sprake kan zijn, wil het WV-bestuur er toch bij het col lege op blijven aandringen om de beide instellingen van elkaar los te koppelen. Het VVV-bestuur ziet twee grote beleidslijnen, te weten: de promotie van Schiedam en voorlichting aan inwoners over Schiedam en daarbuiten. Vol gens het bestuur moet de VVV Schiedam "verkopen". Het ge meentebestuur dient daarbij nauw betrokken te worden. Daarom vindt het VVV-bestuur dat er een gemeentelijk promo- tion-beleidsplan moet komen. Een eerste initiatief om Schie dam te promoten, is inmiddels al genomen. Het VW-bestuur heeft een leuze-wedstrijd uitge schreven, waarop 455 inzendin gen zijn binnengekomen. Vol gende week buigt een jury zich over die inzendingen om te be kijken wie de meest pakkende slogan heeft bedacht. Het ge meentebestuur zal worden op gewekt om de leus ook te ge bruiken. Volgens de beleidsnotitie heeft de VW nog meer potjes op het vuur staan. Op korte ter mijn zal het bestuur plannen ontwikkelen voor een leden werfactie. Het gaat daarbij vooral om leden, die mee willen helpen Schiedam te promoten. Het gaat daarbij dus niet in de laatste plaats om zakelijke be langen, aldus de notitie. Het WV-bestuur vindt, dat Schiedam grote manifestaties moet aantrekken en /of organi seren. Die moeten een landelijk karakter dragen en jaarlijks te rugkeren. Voorbeelden daarvan zijn de jaarmarkt, drumband festival en mogelijk nationale sportevenementen. Er zal actie moeten worden ondernomen om weer pensions m onze stad te krijgen en in sa menwerking met de Schiedamse zaalexploitanten zal de VVV moeten proberen om nationale en meest kleinere congressen naar Schiedam te halen. Het VW-bestuur is van me ning, dat de ontspanningsmoge lijkheden in onze gemeente die nen te worden vergroot. Het wil de realisering van een wedstrijd midget-golf baan nastreven. Verder vindt het bestuur, dat de Schiedamfolder ook in het Frans, Duits en Engels vertaald moet worden en dat de beide Schiedamse theaters moeten worden aangesloten bij de Stichting Theater Bespreekbu reau. SCHIEDAM - Het PPR- raadslid Herman Noordegraaf heeft het college van B W in een aantal vragen verzocht aler ter te zijn bij het afgeven van splitsingsvergunningen van wo ningen. Dat zijn vergunningen voor panden waarvan de eige naar de etages afzonderlijk wil verkopen. Afzonderlijke verkoping maakt het voor een kleine groep speculanten mogelijk om grote winsten te maken, vindt Noor degraaf. Hij wil dat de gemeente een onderzoek instelt naar spe culatieve transacties in Schie dam en eventuele zwarte lijsten van speculanten publiceert. Noordegraaf vraagt B W eisen te stellen aan de taxatie rapporten van de te splitsen wo ningen. De gemeente zou boven dien moeten zorgen dat de hy potheken op deze woningen niet hoger dan de taxatiewaarde zijn. De rechten van de huurders zijn onvoldoende bekend. Noor degraaf vraagt het gemeentebe stuur de huurders beter te in formeren over hun rechten. Hij wijst op een brief die Amster damse huurders van Bouw- en Woningtoezicht krijgen wan neer hun huisbaas een split- singsvergunnmg heeft aange vraagd. In die brief staat dat de bewoner gewoon huurder blijft en niet verplicht is de etage te kopen. Bovendien kan de huur der niet zondermeer uit zijn wo ning worden gezet. Naast een brief ontvangen de bewoners in Amsterdam ook het taxatierap port, dat Bouw- en Woningtoe zicht heeft opgesteld. Zij krijgen een maand de tijd om klachten over het onderhoud van de wo ning te melden. Wanneer het achterstallig onderhoud groot is, kan de gemeente een splitsings vergunning weigeren. „Gezien de woningnood is ko pen veelal geen vrije keuze. De koper staat zwak ten opzichte van de verkoper", aldus Noor degraaf. Hij wil dat Schiedam net als Den Haag de kopers in formeert over de voorwaarden die de gemeenten aan huiseige naren stelt. Noordegfaaf wil dat de ge meente het verlenen van split- singsvergunningen tegen gaat. De splitsingsvergunningen doorkruisen het woningdistri- butiebeleid, vindt Noordegraaf. Mensen die geld hebben gaan voor woningzoekenden met een urgentieverklaring. Bovendien wordt de stadsvernieuwing ver traagd, meent Noordegraaf, om dat de gemeente met meer eige- naren moet praten. V

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2