Kopers van huurwoningen hebben klachten over huismeester Dienst-gemeentewerken Rotterdam: fimderingsonderzoek in Schiedam Sluit Korte Dam voor alle verkeer Waarom wacht Rijnmond met sluiten van Tankercleaning? inbrekers actief 'LIEVER GEEN WELZITNS- MONSTER' m SCHIEDAM 'Nauwelijksontmoetingsplaatsen vóór jongeren uit Holy en Woudhoek PVDA OYER TOEKOMST SOCIALE DIENST Onderzoek naar oorzaak In het stuk gaat hij ook nog In van rellen schiedam mms/rn DONDERDAG 26 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 De flat aan de Parkweg; onenigheid over de huismeester. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „Ik vind het een misselijke zaak waar ik niet aan mee wens te doen", zo reageert een van de huurders van de flat aan de Parkweg in Schiedam op de uitnodiging van de Vereniging van Eigenaars van de flat om klachten over de huismeester Wolthuis geen zin heeft om het trappenhuis te witten en de galerijen te verven en niet ingaat op klusjes die kopers van en kele huurwoningen hem aanbieden, zou de man op straat gezet moeten worden? Daar wil ik niet van we ten. Het kan best zijn dat er klachten over hem zijn, maar om daar zogenaamd democratisch over te beslui ten vind ik onzin", zegt hij Geen onderhoud Zelf doen Commissie SCHIEDAM - Met het oog op de stadsvernieu wing is een onderzoek naar de fundering van de bebouwing van de Maria- straat, Von Leibnitzstraat en Kethel-Tuindorp ge wenst Het is de bedoe ling, dat dit onderzoek wordt uitgevoerd door de dienst gemeentewerken Rotterdam. Naar ver wachting zal het onder zode de laatste maanden van dit jaar en de eerste helft van volgend jaar plaatsvinden. Kethel-Tuindorp, al tweemaal opgehoogd, blijft zak ken SCHIEDAM - Twee be drijven in de 's-Grave- landsepolder hebben dinsdagnacht ongewenst bezoek gehad Bij de Eer ste Nederlandse Fabriek van Manometers aan de Nieuwpoortweg is 1016 gulden aan Nederlands en Duits geld gestolen. Een onbekende klom via een klapraam het kantoor binnen en doorzocht la den en kasten. Hij ging "daarbij bijzonder ruw te- keer, waardoor eev scha de van 2000 gulden werd aangericht. SCHIEDAM - Waarom wacht het dagelijks be stuur van Rijnmond met het doen sluiten van Tan kercleaning? Dat vraagt PvdA-Rijnmondraadslid Joop de Jong aan het Da gelijks Bestuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond. \h i Prince Farias, zondag in het Passage Theater 0ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF 0 POPPENTHEATER IX DE TEERSTOOF 0 DOKTER. APOTHEEK, TANDARTS Tk vind het een misselijke zaak9 „Iedereen in de flat betaalt service-kosten, zowel huurders als kopers. Daarin begrepen zit een bedrag voor de huismeester die klachten aan de woning moet verhelpen, zoals lekkende kraantjes. Maar ze kunnen hem toch met verplichten hele wo ningen op te knappen?" In augustus 1975 kocht Ralke- ma Beheer uit Den Haag de flat aan de Parkweg. Hij biedt nu de woningen te koop aan aan de huurders en als een woning leeg komt. - wordt die verkocht en niet verder verhuurd. Tot nu toe zijn er 18 woningen verkocht. De eigenaren zitten samen met Bal- kema Beheer in de Vereniging van Eigenaren. Verleden week heefvdie ver eniging binnenskamers over de positie van de huismeester ge praat. De huismeester zelf mocht er niev bij zijn. Op 2 no vember vindt een vergadering plaats in zaal Irene waarbij de huurders ook uitgenodigd zijn. „Ik vind niet dat het de zaak van de huurders is om over de man te oordelen", zegt één der huurders", op die manier ver schuilt Balkema zich achter ons en werpt hij de verantwoording van zich af als hij de huismees ter de laan uitstuurt!" Deze zaak is niet hel enige dat de huurder aan te merken heeft op Balkema beheer. Het is de Et-uppel die de emmer doet overlopen. „Al de tijd dat Balkema Be heer de fiat in eigendom heeft en de woningen verkoopt, gaat de huurder verder, „is er aan onderhoud niets gedaan. De houten puien trekken krom, de stopverf laat los. er is al jaren niet geverfd en er zijn lekkages. Maar denk je dat er iets aan ge daan wordt? Nee hoor. Als de flat een opknapbeurt moet krij gen. moet dat in één keer. Dat betekent dat de eigenaars van de woningen met Balkema tot overeenstemming moeten ko men over de opknapbeurt. Dat gebeurt niet. omdat de eigena ren dat zelf. goedkoop, willen doen. Een familielid of een ken nis is snel gevonden. Balkema doet er dan ook niets aan! Steeds wordt het op de lange baan ge schoven. Nu zou er volgend voorjaar iets gebeuren, maar dav geloof ik niet. Dat zeggen ze steeds. Ik heb al een paar keer schilders maten op zien nemen en de flat zien bekijken. Toch ging het niet door". „Het onderhoud van de flat aan de buitenkant is een zaak van de Vereniging van Eigena ren", zegt de heer Roosenburg, secretaris van de Vereniging en tegelijkertijd in dienst van Bal kema Beheer. „De planning is dat we het gebouw volgend voorjaar gaan opknappen. Daarvoor hebben we nu een commissie van eigenaren opge richt om gezamenlijk vot een op lossing te komen". Over de huis meester kan ik alleen maar zeg gen dat er klachten over hem zijn binnengekomen. Wat voor klachten dat zijn, kan ik niet zeggen", aldus de heer Roosen burg. Een funderingsonderzoek is nodig in verband met de plan nen om in de desbetreffende wijken huizen te gaan opknap pen of straten te gaan ophogen. Dat laatste moet gebeuren in Oost en Kethel-Tuindorp. maar het is zeer de vraag of dat nog verantwoord is. Volgens ir. H. G. de Block, directeur Gemeente werken, is de situatie in Oost en Kethel-^'uindorp kritiek. „Kun je daar nog wel opho gen?", vroeg hij zich deze week tijdens een vergadering van de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening af. .Kethel-Tuin dorp west is tweemaal opge hoogd. Er zou een derde maal moeten worden opgehoogd, maar kun je daar nog wel cp de klassieke wijze ophogen met zand?" „Waar je in Kethel-Tuindorp bang voor moet zijn", zo ver taalde wethouder Zijdeveld de woorden van De Block. „is, als wij gaan ophogen das de huizen dan van hun fundering afge drukt worden". Het funderings onderzoek kost 206.000 gulden. Volgende maand moet de ge meenteraad over de desbetref fende kredietaanvraag een be sluit nemen. Het onderzoek strekt zich uit over de fundering van de ge meentewoningen aan de Hoge- banweg. Boylestraat, Van Ma- rumstraat en Von Leibnitzs traat In de Mariastraat en om geving wordt het gebied beke-* ken, dat begrensd wo'-dt door Vlaardingerdijk, Aleidas" raat, Westfrankelandsestraat en Nieuwe Haven met uitzondering van die huizen, wa. rvan al waarschijnlijk is, dat ze ge sloopt zullen worden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Bewonersvereniging Schiedam centrum wil dat de Korte Dam voor alle ver keer afgesloten wordt Bij de hoek van de Brede Marktsteeg en de Hoogstraat zou zij graag het bord "ver boden voor alle ge motoriseerd ver keer" verplaatst zien. Dat stelt de bewo nersvereniging in een brief aan het college van B en W van Schiedam. Zij doet dat omdat vol gens haar is geble ken dat automobi listen en bromfiet sers zich op de Nieu we Sluisstraat en de Korte Dam weinig aantrekken van de verkeersmaatrege len. "Zonder veel moeite kunnen de plantenbakken zo neergezet worden dat rijden geheel onmogelijk wordt", aldus de vereniging. "Het bord 'verbo den in te rijden' naast het winkel pand van de firma Turksma bij de Bre de Marktsteeg weg en gep, ,.„i worden tegen de winkel van de firma Minderop. H -t bord is op het ogenblik zodanig verdraaid door het verkeer dat er steeds tegenop rijdt, dat het niet meer tr lezen is," al dus de bewoners vereniging WfwrseMjwJ»jk dewelfde dief bracht een bezoek «au Ktenrt B.V. aaa de Arent Vtaekstraat, Ook hier werden laden en kas ten doorzocht; de Inhoud ervan werd over de vloer gegooid. Voor zover men kon nagaan, I wordt er niets vermist. Wel werd voor 100 golden schade aangericht. f# Wanders Distilleerderij, Hoogstraat 245 heeft aangifte gedaan van de diefstal van een nandpalettruck. Eén van de werknemers had het wagentje even onbewaakt op de Nieuwe Haven laten staan. Toen hij te rugkwam was het verdwenen. Het wagentje is 1000 gulden waard. 0 Uit de auto van de 27-jarige stuurman B.B. zijn dinsdag nacht een zonnebril, pechlamp en twee tangetjes ter waarde van 145 gulden gestolen. De auto stond geparkeerd in een garage onder de woningen aan de Westvest ('t Nieuwe Werck). r-'..'. de bedraagt 100 gul den. 0 Houthandel Van de Wtering aan de Nieuwe Maasstraat kreeg dinsdagnacht ook onge wenst bezoek. Een onbekende sloeg een ruitje in en stal uit de winkel verschillende'elektrische apparaten, die op de toonbank Jagen Totale waarde van het gestolene bedraagt 2744 gulden. 0 Uit Centrum Oost. Dr. Za- menhofstraat 153 is geluidsap paratuur ter waarde van I60C gulden gestolen. Onbekenden kwamen het gebouw binnen door een ruitje in te slaan. Om in de studio te komen moesten twee deuren opengebroken wor den. Daarbij werd in totaal voor circa 1000 gulden schade aange richt In een viertal vragen infor meert hij of het DB ervan op de hoogte is, dat het gemeentebe stuur van Schiedam heeft beslo ten het bedrijf Tankercleaning te sluiten, voordat het zijn be voegdheden in het kader van de Hinderwet aan Rijnmond over droeg. Voorts vraagt De Jong of het het DB bekend is, dat vele inwoners van Schiedam de slui ting van Tankercleaning liever vandaag dan morgen tegemoet zien. Tenslotte wijst hij erop, dat de beroepen van Tankercleaning tegen het besluit van de ge meente afgehandeld zijn. De ge meente Schiedam had indertijd geweigerd de voorlopige hin derwetvergunning van het be drijf te verlenen. Hiertegen was Tankercleaning bij de Kroon in beroep gegaan. De Kroon heeft de gemeente in het gelijk ge steld. Daarom vraagt De Jong of het juist is, dat het DB nu moet zorgdragen voor het ten uitvoer brengen van het besluit van de gemeente om het bedrijf te slui ten. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De leden van de Partij van de Arbeid hebben deze week op de par tijvergadering gepraat over de toekomst van de Ge meentelijke Sociale Dienst. In een nog niet door B en W uitgegeven nota over de GSD staan drie suggesties over dat voortbestaan: de GSD blijft zoals ze is, de GSD gaat samenwerken met particuliere welzijnsor ganisaties óf de GSD gaat deei uitmaken van één grote welzijnsinsteliing. Tijdens de vergadering bleek dat veel PvdA-ers een voorkeur hadden voor de laatste sug gestie, maar met het voorbe houd dat zon organisatie geen "Monsterinstituut voor het welzijn" zou worden met een aileenbestuur van de ambtenaren. De nota over de GSD is in 1977 door de Gemeentelijke Sociale Dienst aan het college van B en W aangeboden. B en W zou daarover een principebesluit nemen. Binnenskamers blijken V1 ambtelijke werkgroepen ...a met de nota te hebben be ziggehouden. De raadscommis- sie voor Sociale Zaken heeft maar één keer een blik in het geschrift mogen werpen en kon over het dikke pak papier dan ook niet veel zeggen. De PvdA wil dat de nota zo snel mogelijk openbaar wordt, opdat er over gesproken kan worden, zo vindt de partij, juist een GSD heeft veel te maken met kansarmen en achtergestel- den. Dat zijn de groepen waar da PvdA voor opkomt Een werkgroep had de discus sie over de GSD voorbereid. Een misverstand bleek, toen pnkele leden de GSD maar wilden hou den zoals ze is en anderen het vergaandste alternatief kozen. Uiv het stuk van de werkgroep werd niet duidelijk wat de nota over dat la (4ste punt stelde; of een samenwerkingskader waar de GSD als lid zitting neemt, óf een samenwerkingskader waar in de dienst een centrale rol heeft! Voor dat laatste waren de PvdA-ers nogal huiverig. Beslo ten werd dat de werkgroep het nog eens uit mag zoeken. De rellen die twee weken ge leden in G roe noord plaatsvon den kwamen ook aan de orde. „We moeten een studie maken naar de oorzaken van de onlus ten", zo stelde Henk ter Veld voor. Hij stelde eveneens het voort bestaan van de Stuurgroep éé- en tweepersoonshuishoudens aan de orde. „Nu het rijk geen subsidie meer geeft en 600000 gulden uitgeeft vct de afhouw van de stuurgroepen en alles aan de gemeenten zelf overlaat", zei hij, „moet Schiedam het voortbestaan garanderen". Vrijdag 27 en zaterdag 28 okto ber Funhouse met "Fat Peo ple". Vorig seizoen trad Fun house maar één avond in de Teerstoof op; dit seizoen is men erin geslaagd deze groep vier avonden te contracteren. De ideeën voor het nieuwe re vue-programma komen gro tendeels uit de koker van Rob van Houten en worden in sa menwerking met de spelers groep verder uitgewerkt. Deze groep bestaat onder meer uit droogkomiek Cor Buerskens en vakman voor special ef fects Feike Boschma. Een avondje Funhouse betekent een avond revue: prachtige costuums, glitte^ en kleurige lichtjes. Reserveringen van maandag tot en met vrijdag via de VW, tel. 266000; vrijdagavond en zater dag vanaf één uur via het theater, tel. 269455. Toegangs prijzen: 12; CJP en Pas 65- 10. Gereserveerde kaarten dienen uiterlijk een kwartier voor de aanvang van de voor stelling te zijn afgehaald. De voorstelling begint om 21 uur. Vrijdag 3 en zaterdag 4 novem ber wederom Funhouse met "Fat People". Zaterdag 28 oktober, 14.30 uur poppentheater van Bart Cor- duwener "De kleinste Come- die" met het spel "Op reis naar..". Het aangekondigde programma "Het Herfstman- netje" gaat dus niet door. "Op reis naar..." is geschikt voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Tijdig reserveren is gewenst in verband met de grote belang stelling die altijd voor de voorstellingen bestaat. Van maandag tot en met vrijdag via de VW, tel. 266000; vrij dagavond en zaterdag vanaf 13 uur via het theater, tel. 269455. Toegangsprijs drie gulden. 0 FILMCLUB Donderdag 2 november, 20.30 uur "They shoot horses, don't they". Een film van Sidney Pollack over een dansmara- thon met in de hoofdrollen Ja ne Fonda, Michael Sarrazin en Suzannah York. Alleen toegang voor leden. Toe gangsprijs vijf gulden. Lid maatschap 2,50. Kaarten uit sluitend verkrijgbaar aan de kassa. Zoldertheater In de Teerstoof, Nieuwstraat 12. 0 PASSAGE THEATER Zondag 29 oktober, 20.30 uur een echt Reggae-concert in het Passage Theater. Midnite Re cords brengt in samenwer king me Roots Music Interna tional Promotions uit Jamaica "Prince Far I" en de groep "Creation Rebel". Prince Far I is een"toaster", een "rasta profeet' omdat zijn teksten erg op de bijbel gericht zijn. In zijn muziek waarschuwt hij voor het gebruik van hard-drugs. Van de groep "Creation Rebel" is onlangs een LP verschenen, getiteld "Dub from Creation": een in strumentale plaat met titels die duiden op de levensvisie van de groep. Kaarten ver krijgbaar via Midnite Re cords, Broersveld 5. 0 TREFPUNT BIJDORP Zaterdag 28 oktober bingoavond voor leden en introducés van wijkvereniging Bijdorp in het Trefpunt Aanvang 29 uur, zaal open 19.30 uur. Kinderen onder 12 jaar alleen toegang onder geleide van vader of moeder. 0 JEUGDHUIS DR. SCHAEP- MANSINGEL Vrijdag 27 oktober, 20 uur kla- verjas-drive in het Jeugdhuis, Dr. Schaepmansingel 3, geor ganiseerd door de parochie O.L.V. Visitatie. Inschrijfgeld twee gulden. Het batig saldo van de avond komt ten goede aan de jeugdvereniging Eldos. Aanvang 20 uur, zaal open 19.30 uur. Inlichtingen, en in schrijven bij A. Woutersen, teL 261445; A. Snijder, tel. 261206; pastorie, tel. 706669 en 's avonds aan de zaal. 0 AMRO BANK „Van kaurischelp tot euroche- que", een expositie over de geschiedenis van het geld. tot 13 november in de AMRO Bank, Gerrit Verboonstraat 15. Openingstijden; maandag tot en met vrijdag van 9 tot 16 uur, donderdagavond van 17 tot 19 uur. S BE 4 MOLENS Dinsdag 31 oktober bingo-mid dag in het dienstencentrum De 4 Molens, Nieuwe Camlaan 766. Aanvang 14 uur. Vrijdag 27 oktober organiseert Stichting Open Huis weereen avond in het diensteneer!, trum. De muziek wordt Ver zorgd door Simpelsound. Aan vang 20 uur. 'yiVï 0 NOORDMOLEN X; Tot en met 3 november houdt Daniel Vermeerhaeghe' een expositie van olieverfschilde rijen in de Noordmolen Noorcivest 38. Openingstijden- maandag tot en met vrijdag van 12 tot 22 uur; zaterdag van 16 tot 24 uur. 0DCWOUDHOEK Zondag 29 oktober is het dienstencentrum Woudhoek aan het Heijermansplein van 13.30 tot 16,30 uur geopend. Er wordt dan onder meer een ruilbeurs gehouden. Dinsdag 31 oktober dans avond met elektronische or gelmuziek. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Toegangs prijs één. gulden. 0 ZAAL MARIJKE Zondag 29 oktober organi seert de vereniging "Het Sin gelkwartier" een discomiddag voor kinderen van 12 tot 16 jaar in zaal Marijke. Broers veld 12L De muziek wordt verzorgd door Studio 5000 Aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur. 0 AULA MUSEUM Vrijdag 27 oktober organi seert de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam een liederenreeïtal in de aula van het museum. Marianne Dieleman. alt en René Rakier, piano, /.ingen en spelen werken van Franz Schubert. Hogu Wolf, Claude Debussy. Gabril Faure en Daniél de Lange. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de balie van het museum, 's avonds aan de zaai en tele fonisch te bestellen via num mer 260066. Toegangsprijzen; leden CJP en 65-plus j 3; niet- - leden betalen vijf gulden. Aanvang 20.15 uur. 0STEDELIJK MUSEUM Tot en met 19 november Hon gaarse konstruktivistische kunst (1920-1977) en aquarel len van Antonio Calderara In de entreezaal schilderijen van Jaap Wagemaker. Roger Ra- veel. Kees van Bohemen. Wil- lem Hussem en Serge Van- dercam. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur. zondag 12.30 tot 17.00 uur. 0 PASSAGE Dagelijks om 14.00, 19.00 en 21.30 uur; zaterdag alleen 19.06 en 21.30 uur; Zondag alleen om 13.00 uur en dinsdag geen voorstelling. "De vier vuisten', van de duivel" met Terence Hill en Bud Spencer, a.!. Zaterdag 14.00 uur Turkse filmvoorstelling. 0 CINEMA BIO - Dagelijks om 14.00 en 2100 uur; zaterdag, zondag «r woensdag alleen om 20.00 uur - "Black Sunday" met Robert' Shaw en Bruce Dem. 16 jaar. 0 KINDERMATINEES Zaterdag, zondag en woens dag om 14.00 uur "Dik Trom knapt het op", Nederlands gesproken. Cinema Bio, a.l. 0 CAFÉ QUIBUS Zondag 29 oktober, 21.30 uur, een optreden van het Rotter damse jazz-kwintet "Jaz- mijn" in Café Quibus, Lange Haven 28. Bezetting: Maritte Harinck, piano, fenderpiano; Ruud Bergamin, sax, klari net; Caeciiia de Marex Oyens. zang; Rob Veenhuizen, bas en Arno van Nieuwenhuizen op slagwerk. Het repertoire be staat uit neo-bob, swing, eigen werk en geïmproviseer de muziek, Wie in het weekend een dok ter nodig heeft, moet de boodschappendienst bellen. teL 206611. Apotheekhulp voor spoed recepten, tel. 264018 Tandartsendienst: J. IL Dal stra, Lange Nieuwstraat 177. tel. 268303; alleen op het spreekuur zaterdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur. (Van een onzer verslaggevers! VLAARDINGEN Jongeren uit moderne nieuwbouwwijken als Holy en Woudhoek heb ben weinig mogelijkhe den zich te uiten en nau welijks plaatsen om el kaar te ontmoeten. De on rust is een symptoom van ongenoegen. Dat is één van de conclusies die cul- tureelwerker Leo Haas noot van buurtcentrum de Heipaal heeft getrok ken uit de gevechten twee weken geleden tussen Vlaardingse en Schie- damse jongeren. „Bij jongeren - ik spreek over 13- tot 18-jarigen - bestaat de behoefte zich te manifesteren, terwijl er in Holy zo weinig voorzieningen rijn. Men raakt in een isolement en zoekt de eigen identiteit bij elkaar, in beeldro mannetjes of popsterren. Maar er is niets om zich op te richten op wat ze later in de maatschap pij kunnen zijn," aldus Haas noot In een klein rapport dat ver stuurd zal worden naar pers. politie en de gemeenterad stelt Haasnoot dat er in Holy 30.000 mensen wonen en er slechts één wijkcentrum is, terwijl in de Schiedamse wijk Woudhoek met 15.000 er helemaal niets is. „Niets voor dejongeren, we.1 voor de kleintjes. In Holy is er een bouwspeelplaats en een kin derboerderij. De Heipaal is in gericht op handvaardigheids technieken. Maar het is voor jongeren wel een afgang, als je met een pak klei komt aandra gen", zegt Haasnoot ruimte lagen daaraan tea grondslag. „Het crossterrein ging niet door, omdat de politie j bang was dat daarmee het aan- tal bromfietsdiefstallen omhoog zou gaan. Wel wilde men brom-1 mers vanuit Holy naar het! NAM-terrein bij de Maassluis^ dijk vervoeren. Dat zagen wij niet zitten." „Een eigen gebouw (een af dak) om aan brommers te sleu telen wiide men situeren bij de bouwspeelplaats. In verband met de daar spelende klein® kinderen hebben we dat afge wezen," aldus Haasnoot die met zijn rapportje het in een impas se geraakte gesprek weer op gang wil brengen. i op de rol van de pers. In al» - Ogen is die nogal kwalijk ge- weest Zo schreef een ochtend- blad "politie rekent op herha-> ling". Haasnoot: „Dat was geen berichtgeving, maar iets sugge- reren. Het trok jongeren aan. Er werd ook over "gangs" gespre ken. De jongeren vonden dat prachtig. Ze kregen eindelij» aandacht, erkenning, maar wei in negatieve zin. Ik geloof, dat we nu eindelijk voorwaarde" moeten scheppen voor de jonge ren, net zoals is gebeurd voor de kleintjes. Zodoende zal men niet meer in negatieve zin om aan- dacht vragen, maar in positieve zin aandacht krijgen." meent, Leo Haasnoot. Een lang gekoesterde wens is de verwezenlijking van een eigen honk en/of een crosster rein voor jongeren. In 1977 werd hierover al contact op genomen met de Vlaardingse Raad voor Jeugd en Jongeren. Haasnoot deed dit, nadat een experiment om jongeren iedere dag in de Heipaal op te vangen was mis lukt. Gebrek aan mankracht en

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2