Na vier weken werken in Engeland 5 Meldkamer staat niet machteloos bij stank bij de Koffiepot COIOP cfafèent Uzêff 't Heilige Geesthuis I mm*. schiedam-extra DONDERDAG 26 OKTOBER 1978/PAGINA 3 ZES WERKENDE jonge ren van Wilton Felje- noord en zes uit Engeland en Schotland hebben de afgelopen twee maanden deelgenomen aan een uit wisselingsprogramma van Wilton Feljenoord, Merseyside Training Council te Liverpool^ East Kiibridgeand District Engineering Group Trai ning Association Ltd. en, het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Dit uitwisselingspro gramma vond voor de zesde keer plaats. Theo Kloosterman (20) was één van die WF- jon geren. Van half augustus tot half september trok hij met Graham T. Kee- nan op en daarna werkte hij vier weken bij H.H. Robertson Ltd. in Elsmere Port (ten zuiden van Li verpool aan de andere kant van de rivier de Mersey). Alhoewel hij zelf scheepsmetaalbewerker is, werkte hij er ais elek tricien. Daardoor kreeg hij een goede kans het ge hele bedrijf te zien. Onze verslaggever DICK VAN DER LUGT sprak met hem. SCHIEDAM - „Ik heb een hoop gezeur met de vak beweging gezien. Er wordt op alle slakken zout gelegd eh een afdeling wordt zo voor een uur plat gelegd. Op een gegeven moment gebeurde het, dat iemand om kwart over acht, zijn thee nog niet op had. Er wordt daar elke ochtend voor het werk thee gedronken. De baas stuurde hem naar zijn werk. Prompt ging de hele zaak plat en het moest eerst worden uitgepraat. Dat zijn wel dingen die opvallen. Het kwam bij mij een beetje vreemd over. Een andere jongen werkte op een scheepswerf en daar was het nog erger. Er ging geen dag voorbij of een afdeling staakte wel." Theo Kloosterman: „Een bedrijfsafdeling wordt zo vooreen uur platgelegd.' Demarcation Belevenis Minder luxueus SMOG. Er zijn mensen die er werkelijk dood ziek van worden. Qok Schiedam wordt er wel eens door geteisterd. Als. de wind gaat liggen en de mist lang blijft han genis het mis. Veel mensen grijpen dan naar de telefoon om hun klacht door te geven aan de Centrale Meld- en Regelkamer. In de hoop dat het zal helpen en dat er wat minder stank zal komen. Sommigen kre gen de indruk, dat er bij deze kamer meer te mel den is, dan er te regelen is. Niet meer zo erg als vroeger, dat is waar. Maar wel genoeg om het idee te krijgen, dat de industrie gewoon haar gang blijft gaan. Wat doet die meldkamer van Rijnmond nu pre cies? Heeft deze dienst bevoegdheden en func tioneert het allemaal wel zoals het hoort? Als er minder klachten bin nenkomen dan enkele jaren terug, betekent dat dan dat de lucht schoner is? Of zijn de mensen het zat steeds maar te bellen zonder direct merkbaar resultaat? Voor een ant woord op deze vragen spraken we met de heren Eggink en Ruseier, res pectievelijk hoofd van de buitendienst en hoofd van de meldkamer. (Van onze medewerker ROB KRABBEN) IN het voorjaar van 1967 werd de Centrale Meld- en Regelkamer Rijnmond in het leven geroepen. De opzet Was een punt te hebben waar klachten over stank en lawaai gedeponeerd konden worden. Wettelijke be voegdheden voor de ambtenaren van de meldkamer waren er niet; het zoeken naar de oorzaak van stank of lawaai bleef dan ook vaak zonder resultaat. Mentaliteitsverandering Zichtbare uitworp van af volgassen is er genoeg. De kans op stank wordt groter als de rook door de mist niet meer te zien is. Smog wÊMrnm De Koffiepot, een ongedwongen gezellig koffie- huisje met een eenvoudig, doch met zorg bereid menu. Bij COOP hebben de klanten het samen te vertellen. En ver der is er niemand aan wie COOP rekening en verantwoor ding hoeft af te leggen. jr: V Twee fragmenten uit de plattegrond van Schie dam van Jacques de Gheijn (1598). Het HEILIGE Geesthuis stond ten noorden van de Schie, vlakbij het Raam. Het werd gebruikt door lieden, die „Heilige Geestmeesters" werden genoemd. Zij beheer den de middeleeuwse armen zorg, de zgn. „Tafel van de Heilige Geest" Hun naam doet misschien vermoeden dat het om een kerkelijke liefdadigheidsinstantie ging, maar dat was helemaal niet het geval. Iedere Schiedam mer die arm was kon bij hen terecht, of hij nu regelmatig 'in de kerk kwam of niet. De Heiiige Geestmeesters hadden de zorg voor de ar men die thuis zaten en moei lijk weg konden, bovendien leverden zij een bijdrage in de uitkering die de armen, die in tehuizen of gestichten woondenkregen. Het centrum van hun bezig heden was het Heilige Geest huis waar zij vermoedelijk hun goederen en levensmid delen opsloegen en deze din gen uitdeelden aan de hulp behoevenden van de stad. Juist omdat de werkzaamhe den van de Heilige Geest meesters niet dat specifiek kerkeklijke tintje hadden, vond deze instelling niet haar met de mg gezien Theo Kloosterman, net terug uit Elsmere Port, is één van de zes WUton-Fijenoord jongeren, die mee mochten doen aan een uitwisselingsprogramma tussen WF, afdeling vorming en oplei dingen en soortgelijke onder wijsinstellingen in Engeland en Schotland. Hij werkt sinds augustus vorig jaar als scheeps bouwer op de nieuwbouwafde- ling van WF en volgt 's avonds de M.T.S. In Engeland werkte hij bij H. H. Robertson, een Amerikaans bedrijf, dat metalen gevel- en dakplaten maakt. Het bedrijf biedt werk aan achthonderd man en heeft ook een vestiging in ons land. „Ik heb als elektricien het hele bedrijf doorgewandeld en het productieproces goed kunnen volgen. Ik heb meegeholpen met motoren verwisselen, testen en proefdraaien", vertelt hij. „Ik vond het een vrij modem be drijf, maai" de buurt waarin het staat heeft hard een verfje no dig. Dat was een slecht onder houden wijk; vergelijkbaar met de brandersbuurt bij ons. Ook in Liverpool heb je hele wijken, die een oude troep zijn. Zij zeggen, dat dat komt, omdat er in de oorlog niets gebombardeerd is." „Het bedijfsgebouw is zes jaar geleden neergezet. De machines worden goed bijgehouden. Het is daar helemaal lopende-band- werk. Je hebt vier banen met achter elkaar allerlei persen en walsen, waarde platen doorheen lopen. Het is mij opgevallen, dat er -een groot verschil wordt ge- 1 maakt tussen bij voorbeeld een houtbewerker en een bankwer ker. Die mogen niets van el- kaars werk overnemen. Hun werkzaamheden zijn heel erg gescheiden en er wordt fel opge let Als elektricien mocht ik wel proefdraaien met een machine, maar niet een tandrad verwisse len. Ik mocht wel de bedrading losmaken, hijsogen indraaien en kettingen insteken, maar niet de machine transporteren. Daar moest iemand anders voor ko men. Als het licht kapot is, moet de elektricien een nieuw bolletje indraaien. Dat mag niemand an ders doen. Er. dat kan wel zo'n uur duren. Dat noemen ze „de marcation". Het Komt erg over dreven over. Het wordt iets min der, maar als buitenlander valt het erg op. Robertson is een mo dem bedrijf, maar in echte En gelse bedrijven is het nog erger. Toen Graham in Nederland was en bij WF werkte, viel het hem op dat wij van alles deden. Hij liep mee met een elektricien. Die zei op een gegeven moment tegen hem; „Ik ga even mijn lasspullen halen." Graham dacht, dat hij een lasser ging ha len. Daar heeft hij het hele da gen over gehad. Hij zei, dat hij zo'n manier van werken wel een goede zaak vond. Maar hij stond er in het begin heel vreemd tegenover. In Engeland beginnen ze overigens wel te beseffen, dat het die kant uitmoet" Behalve dat Theo en de ande ren bij een bedrijf werkten, maakten ze ook een aantal ex cursies. Er werden bezoeken ge bracht aan de atoomcentrale 'Transfynydd Nuclear Power Station in Wales, de., moderne kolenmijn Parkside Colliery, Blackpool en het Blackpool Col lege of Technology and Art en de stad Liverpool. Ook de Engelse gastheren vergezelden hen op- die tochtjes. Uiteraard heeft Theo als Ajax-fan ook diverse voetbal wedstrijden in Liverpool gezien. „Een belevenis apart", zegt hij. „Ik heb heel gewone wedstrijden gezien, maar een sfeer dat er was. Die kom je hier niet tegen. Er werd negentig minuten ach ter elkaar gezongen. Van vecht partijen en vernielingen heb ik niets gemerkt" Heeft Theo als „uitwisselaar" nu een beter beeld van Engeland gekregen dan de doorsnee toe rist? Theo: „Ik heb andere dingen gezien; meer het doorsnee En gelse leven. Ik ben met de Engel sen meegegaan naar kleine dorpjes en ze hebben me de mooie plekjes laten zien. We zijn een dag wezen kanoën en we rijn naar een ijsbaan geweest. Daar kom je met echt Engelse jongelui in contact. Ik zou misschien wel willen wonen in Engeland. Maar wer ken? De omstandigheden zijn hier prettige: dan daar. Ik ben niet zo enthousiast, dat ik daar een baan zou willen hebben. Op school heb ik Engels gehad, maar wat ze in Liverpool praten, daar is geen touw aan vast te knopen. Op het bedrijf werd er wel rekening mee gehouden. Te gen mij praatten ze wat langza mer, maar onder elkaar ge bruikten ze het Liverpools dia lect" Heeft de Nederlandse arbeider het beter dan zijn Engelse colle ga? Theo: „De levensomstandighe den zijn hier beter. We verdie nen meer. De kleding is daar goedkoop: acht gulden voor een overhemd, dat soort prijzen. Het hele leven in Engeland is voor ons vreselijk goedkoop. Zij ver dienen minder dan wij. Zij von den het hier duur en ze hebben maar weinig spullen gekocht terwijl ik met twee koffers daar naar toe ben gegaan en met drie ben teruggekomen. Ze richten hun huizen op een heel andere manier in. Minder luxueus. Toen Graham bij ons de woonkamer binnenstapte, was hij heel verbaasd. Maar het hele gezin zit daar wel drie a vier avonden per week in de pub. Er wordt meer buitenshuis geleefd. De Engelsen zijn erg Engels-minded. Buy good, by British wordt aangemoedigd. Wij laten ons niet met een kluitje het riet In 1972 kwam daar enige ver andering in. De Wet op de Luchtverontreiniging werd aan vaard. De provincie Zuid-Hol land delegeerde veel van haar uitvoerende taken naar de meld kamer en veel gemeenten volg den met hun bevoegdheden in zake de hinderwet. Tegelijker tijd kregen de „snuffelaars" van Rijnmond juridisch wat meer armslag. Het meest belangrijke was dat men toegang kreeg tot bedrijven en bedrijfsgegevens.. Dat daardoor nogal eens wrij ving met de bedrijven ontstond is duidelijk. Directie en perso neel beschouwden de ambtena ren van de meidkamer als ge vaarlijke indringers en probeer den hen nogal eens meteen kluitje in het riet te sturen. Is dat nu veranderd? De heer Eg- gink vindt van wel. Hij zegt: „De mensen die onze 'uitrukdienst* vormen worden gerecruteerd uit het personeel van onze vergun ningen-afdeling. Het zijn dus al lemaal mensen die er het nodige vanaf weten. Ze hebben alle maal enkele bedrijven als spe cialiteit en weten dus precies wat er daar aan de hand kan rijn. Zo ontdekte men bij die be drijven ai gauw dat wij ons niet met een kluitje in het riet laten sturen". Inmiddels Is het ook duidelijk geworden dat er bij de directies van de grote industrieën een an dere houding is gegroeid. Eg- gink: „laten we bijvoorbeeld Shell eens nemen. Dat is een voor Vlaardingen erg belangrijk bedrijf als het om luchtveront reiniging gaat Vroeger waren de contacten daarmee erg slecht Ze probeerden ons uren voor de poort te laten staan. Maar dat is inmiddels helemaal veranderd. Als wij nu gegevens over stank naar de Shell doorbellen, dan zetten zij onze boodschap op een magneetband en sturen die naar hun 41 controle-kamers. Aan de hand van instructies gaat het personeel op zoek naar de moge lijke oorzaak". Ook de houding van het perso neel is veranderd. Dat is gaan inzien dat de mannen van Rijn mond niet zozeer een bedreiging als eerder een bescherming vor men. Eggink: „Het personeel be seft nu heel goed dat het thuis vrouw en kinderen heeft zitten, die wel eens last van de stank zouden kunnen hebben. Dat is één factor. Een andere is dat grote bedrijven speciale milieu trainingsprogramma's hebben opgesteld. We rijn nu zover dat het al gebeurt dat het personeel, als het een fout heeft gemaakt die overlast kan veroorzaken, dat meldt. Ook als ze weten dat er straffen op kunnen volgen". Eggink zegt heel goed te besef fen dat de huidige situatie nog steeds niet ideaal is. Maar ook zonder die vrijwillige medewer king van de rijde van de indus trie kan er veel gedaan worden en is de oorzaak van stank- of lawaaioverlast vaak te achter halen. Dat is echter wel wat moeilijker en het kost zeker meer tijd. Daarom is het zaak, aldus Eggin de industrie aan nauwe banden te houden. Wat nu nog op basis van vrijwillig heid gebeurt moet straks als verplichtingindevergunningordei nog een reden. Het werkt name lijk concurrentie-vervalsend als het ene bedrijf bij alarmfase drie een hele fabriek stil legt en het andere - soortgelijke - be drijf gewoon door draait. Ook daarom moet alle industrie op één lijn gebracht worden. De meeste overlast wordt ver oorzaakt in de maanden septem ber en oktober. De weersom standigheden veroorzaken dan vaak de beruchte smog-ver- schijnselen die heel wat mensen naar de telefoon doen grijpen. Het hoofd van de meldkamer, de heer Ruseier: „Wij hebben van alle bedrijven een opgave van de maatregelen die rij kun nen nemen. Veel gebeurt vrij willig, maar zoals gezegd probe ren wij dat dan weer in de ver gunning op te laten nemen, zo dat we de bedrijven er ook aan kunnen houden. Is er dan zo'n alarmcode uitgegaan, dan gaat onze uitrukdienst controleren of er ook inderdaad maatregelen worden genomen. Ruseier ts er van overtuigd dat de door de industrie veroorzaak-' te hinder de laatste jaren ver minderd is. Veel bedrijven zijn van het draaien op olie overge gaan op gas, dat veel schoner is. Bovendien worden afvaigassen tegenwoordig veelal elders in het produktieproces opnieuw gebruikt. Maar van nog groter invloed zal zijn het feit dat de industrie ten gevolge van de slechte economische situatie lang niet op volle toeren draait. Niet alleen is daardoor de uit worp van afvaigassen veel ge- ringer, er is ook meer tijd voor het uitvoeren van onderhoud en reparaties, waardoor de kans op incidenten kleiner wordt Ruseier: „Ik denk dat dit de werkelijke oorzaken va de da ling van het aantal klachten rijn. Ik geloof niet In klaagmoe- heid. Het is trouwens ook zb dat het aantal klachten zich de laat ste drie jaar stabiliseert. En het aantal klachten per incident blijft gelijk. Daaruit kun je con cluderen dat als er al een klaag- moeheid bestaat, deze niet de voornaamste oorzaak van het verminderde aantal klachten hoeft te rijn". Om wat meer zekerheid over kiaagmoeheid en een beter in richt in het verband tussen klachten en de gegevens van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond te krijgen, hebben 1000 klagers een enquêteformu lier toegestuurd gekregen. Het hele pakket antwoorden, onge veer 600 formulieren, gaat nu naar een socioloog. De enquête zal onder meer antwoord moeten geven op de vraag: Wat is een klacht waard? Het kan best zo zijn dat iemand belt omdat hij zojuist ruzie met z'n vrouw heeftgehadendaar- door die stank net te veel vinat, terwijl hij anders nooit geklaagd zou hebben. Ook dit soort gege vens wil men bij Rijnmond graag hebben. Niet alleen om meer zekerheid over kiaagmoeheid te krijgen, maar vooral ook omdat men hoopt mede door dit onderzoek in de toekomst overlast sneller en efficiënter te kunnen bestrij den. Ëen aantoonbare samen hang tussen de gegevens van de Dienst Milieubeheer en het aan tal en de aard van de klachten maakt voorspelbaar wanneer er klachten zullen komen. Wellicht dat in de toekomst dan de snuf felaar al op pad is voor e eerste melding binnenkomt. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Koffiepot aan dc Hoogstraat is voor de verwende koffieliefhebber een geliefd verblijfsoord. Tussen het winketen door kan het geen kwaad eens binnen te lopen en een keuze te maken uit de verschillende soorten koffie die de koffie bar te bieden heeft: espresso, capucino, irish coffee of kloosterkoffie, dat is koffie met likeur. Desgewenst kan daar een stukje appelgebak bij. Eten kan in de Koffiepot ook, anders zou het niet in deze rubriek thuishoren. Vooreen eenvoudige lunch biedt de menukaart aardig wat mogelijkheden, én ook de portemonnee. Want voor een tientje kom je al een heel eind. Soep, broodjes, hamburgers, tosti's en zelfs een zigeuner spies staan op het menu. Een soort specialiteit is de pizza burger. een combinatie van een broodje hamburger met ham, kaas en ansjovis. Voor degenen die het niet bij kof fie en broodjes alleen willen houden staan allerlei sterke dranken ter beschikking, waarondereen 40-tal likeu ren. Zelfs een Chinese hage- disscnlikeur is te krijgen! De Koffiepot wordt geleid door twee eigenaren, de heer Kleinekoort en de heer Van Slobbe. „Tien jaar geleden begonnen wij hier op de Hoogstraat de koffiebar", zegt de heer Kleinekoort. „Om de beurt staan we in de keuken. Druk is het hier vooral in de weekends, maar zeker ook in de lunchpauze, want niet alleen winkelende huisvrouwen komen binnen. Winkel- en kantoorpersoneel komt hier geregeld lunchen." De Koffiepot is in maart van dit jaar helemaal verbouwd. De tafels en stoelen zijn van blank edelhout en gebouwd in de Weense Thonet-stijl. „Blank hout hebben we ge bruikt, omdat donkerruin hout zo'n gemaakt „bruin café effect" geeft," zegt de heer Kleinekoort. De inrich ting is, door gebruikmaking van dat blanke hout tegen een muur .van licht-rood bruine stenen inderdaad ongedwongen gezellig. Het is niet overdreven te zeggen dat de kok van een gewone ham- burger een delicatesse kan maken! SJmSra xfzX*** sffnr 8. den pocien ïfeSouftfecten jJet treft (tutje 4x.(ut Gaaftjjn JilttOude maruten Hujjs G, firt Canutrtt vm Ciii fxtijftjfif Gngfr £*j. at Gotifjirt as eru'us^pm t.tu'ffyjc '4-, ftn dam JS. 4e ieüivtjrrati einde, toen in 1572 de Refor matie kwam. Veel kerkelijke liefdadigheidsinstanties en kioosters werden toen door het stadsbestuur in beslag genomen, of zij nu wel of niet door Beeldenstormers waren verwoest. Sommige gebou- wen werden ook wel aan de Hervormden toegewezen. De Heilige Geest bleef echter gewoon bestaan, tot het in 1604 opging in het in dat jaar gestichte Weeshuis, waar ik in de toekomst ook een arti kel aan hoop te kunnen wij den. HENRIETTE VAN ALDERWERELT ;.i .•I hfrf«» Ift

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 5