IK KREEG MTV POSTZEGEL MET 'Schiedam schenkt meer dan u denkt' 'Een gelukkige hand' in Passage Theater FIETSER RIJDT TEGEN BUS OP schiedam SiiiSkSI* mm Jury kiest schiedamleuze: Jaarvergadering Rooie Vrouwen slecht bezocht f ZATERDAG 28 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 EUTERSPEELZAAL 2 en 3 bestaat vijf jaar. Daarom wordt trandaag in De Rank een Open |Dag gehouden voor alle peuters. |oud-peuters en ouders. Deze yeek hebben de verschillende Ipeutergroepen al vanaf woens dagochtend feestgevierd om een [beetje in de stemming te komen. [Het feest van vandaag bestaat [uit een peuter fancy-fair met [achttien kraampjes. Het feest is [voorbereid door een speciale [feestcommissie van zesendertig louders. Peuterspeelzaal 2 en 3 (voluit: [twee- en driejarigen) ging op 29 [oktober 1973 in het Schephuis te [ftethel van start. Al snel bleek Idie ruimte niet ideaal voor kin deren en in februari 1974 ver huisde men naar de kleuter school aan de Perenlaan. Daar stonden op dat moment twee lo kalen leeg. In het derde lokaal huisde een kleuterklas. In mei 1975 werd de stichting peuter speelzaal 2 en 3 opgericht. Tot op de dag van vandaag heeft de peuterspeelzaal nog geen cent gemeentesubsidie ont vangen. Alle gesprekken met de verantwoordelijke wethouder zijn op niets uitgelopen. Wel ont ving de peuterspeelzaal in 1976, 1977 en dit jaar jaarlijks een bij drage van 2500 gulden van het Ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk via de zogenaamde interim-rijksbij- til - 1 ,ïwtw 1 1i®Él drageregeling voor peuterspeel zalen met een vrijwillige leiding. Want dat is het opmerkelijke in de korte geschiedenis van de peuterspeelzaal: vooral dank zij de inzet van de ouders en de vrij willige medewerking van de leidsters, waarvan de meesten allang geen peuters meer in de peuterspeelzaal hebben, is het mogelijk geweest, dat het vijfja rig bestaan gehaald Werd. Peuterspeelzaal 2 en 3 heeft thans 75 peuters in de leeftijd van twee tot vier jaar. Zij zijn verdeeld in vijf groepen. Vier groepen komen tweemaal en één groep eenmaal per week. Er zijn tien leidsters. Elek peutergroep heeft twee vaste leidsters, die ge assisteerd worden door een "hulpmoeder". Een "hulpmoe der" is een moeder van één van de peuters uit de desbetreffende groep. Alle moeders doen om de zes a zeven weken dienst. De kosten bedragen dertig gulden per maand voor de peu ters die tweemaal per week ko men, en vijftien gulden voor de peuters die eenmaal komen. Uit deze ouderbijdragen worden alle kosten betaald, zoals huur lo kaal, onderhoud, elektriciteit, voeding van de peuters, spel- en handenarbeidmaterialen en ca deaus. De CRM-subsidie is ge heel besteed aan het vernieuwen van spel-, speel- en ontwikke lingsmateriaal en meubilair. In je eentje spelen of samen met leeftijdsgenootjes; in de peu terspeelzaa'l zijn daarvoor meer mogelijkheden dan in een flat tien hoog. PÉA'kl Wwm t "t-y 'ft 4ym/m£ Van onze verslaggever DICK VAN DER LUGT SCHIEDAM "De peuterspeelzaal wordt in stand gehouden door de ouders. Dankzij hun grote inzet, de ouderbijdragen en met opoffering van veel vrije tijd is het de afgelopen vijf jaar gelukt de peuterspeelzaal op een fijne manier draaiend te houden. Maar de mensen hebben altijd een stukje vrees. Je hebt alleen de zeker heid, dat de continuiteit niet in gevaar komt, zolang de mensen die er nu voor staan, actief blijven. Als je zou zeggen, dat de mensen die geen peuters meer hebben, niet mochten meedoen, zou de peuterspeelzaal volgend jaar niet meer draaien." [iNattda Rook; zorgen over de continuïteit van peuter- hspeëlzaal2en3 \mfiy-- I - Contact Vrij zijn Programma t* AFWIJKEND EXEMPLAAR SPEELT SCHIEDAMMER PARTEN: •Mi Afwijkend exemplaar Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Jette Clement: „Sommige moeders verwachten te veel van hun kinderen". Vandalisme SCHIEDAM - Op dins dag 31 oktober spelen Ca- ro van Eyck en Guus Her mus „Een gelukkige hand" van Coburn in het Passage Theater. Daarin spelen zij twee bejaarden, die zich maar moeilijk kunnen aanpassen aan het gedwongen opeen le ven met andere bejaarden met hun kwaaltjes en klachten. Ze vinden el kaar bij een spelletje gin- rummy en doden op bui tengewoon grappige en soms ontroerende wijze de tijd. A i Vijfjaar peuterspeelzaal 283 V. v !<^v^v«v>NW\>vv',ww\y»' t 'Voe r en door ouders ■sftésy y<s m W/y, -v> ',i, 7/ %Vf/ 8V 9 s* r r j u f\* j s v 1 Nanda Rook, voorzitter van het stichtingsbestuur, en Jette Clement, één der leidsters, zijn zich er terdege van bewust dat peuterspeelzaal 2 en 3 het alleen zo lang heeft volgehouden dankzij het enthousiasme van een vast groepje ouders. Maar dat heeft wel zijn consequenties. "De leiding en het stichtingsbe stuur zijn altijd bezig", zeggen ze. "Svmrmgen zeggen: ik wil er toch wel eens mee stoppen en andere dingen gaan doen. Maar je wordt belemmerd, omdat je bang bent dat de continuïteit in gevaar komt. Aan de andere kant is het ook moeilijk als je er een aantal jaar in zit om er uit te stappen, want het enthousiasme van de mensen laat je met los." Het begon allemaal heel be scheiden vijf jaar geleden. "Een stel ouders die in de flats aan het Bachplein woonden, kwa men met hun kinderen bij el kaar afwisselend in één van de flats", vertelt Nanda Ruok. "Dat waren mensen die zo acht, ne gen hoog woonden en hun kin deren met elkaar wilden laten spelen. Om de beurt hield dan een 'ouder toezicht. Maar dat kun je niet lang volhouden. Ze hebben toen ruimte gevonden in het Schephuis. De peuterspeel zaal was primair voor flatkin deren. De ouders zochten naar sociale contacten voor hun kin deren; contacten die in die flats moeilijk tot stand te brengen waren Het met elkaar in contact brengen van kinderen vormt nog steeds eén van de belang rijkste redenen, waarom ouders hun kinderen naar een peuter speelzaal brengen. "Hele kleine kinderen spelen natuurlijk niet rrri. elkaar; ze spelen naast ei- kjar", vertelt Jette Clement. "De iets oudere peuters spelen wel met elkaar. Als ze thuis zou den blijven, zouden ze waar schijnlijk alleen in contact ko men met een buurjongen of -meisje. In de peuterspeelzaal komen ze in een groep van kin deren. Er zijn veel mogelijkhe den om te spelen en de kinderen stimuleren elkaar ook. We heb ben een grote speelplaats met een zandbak en we hebben veel materiaal." Nanda Rook- "De doelstelling van de peuterspeelzaal is het sa menbrengen van leeftijdsgeno ten. We geven geen onderwijs; daar zijn de kinderen nog te klein voor. De peuterspeelzaal is 'een voorloper van de kleuter school. De peuters komen in contact met andere peuters, met andere volwassenen en hen staat goed ontwikkelingsmate riaal ter beschikking." De belangstelling voor de peuterspeelzaal is erg groot Mo menteel is er een wachtlijst met circa vijfentwintig namen. "De animo is erg groot", zegt Nanda Rook. "We zitten vreselijk krap. De kleuterschool is gegroeid en heeft nu twee lokalen in ge bruik. We moeten woekeren met- de ruimte. Het is ook vervelend, dat de peuters in dezelfde ruim te rustig moeten zijn en hollen. Vroeger hadden we een apart speellokaal. Dat is ook één van de redenen, waarom we graag naar het wijkontmoetmgscen- trum willen verhuizen, wanneer dat klaar is. We hopen, dat we er een plaatsje in kunnen krij gen. Er zijn nog geen definitieve beslissingen genomen, maar ik denk wel dat het zal lukken. Er is zoveel belangstelling, dat we dap onze huidige ruimte ver moedelijk nog wel als depen dance in gebruik kunnen hou den." Is de belangstelling voor ■peu terspeelzalen deels een modever schijnsel? Nanda 'tooi: „Ik geloof, dat het een beetje in is. Moeders willen vrij zijn, maar toch niet hoofdzakelijk om egoïstische re denen. Ze willen tijd vrij maken om de moedermavo of een crea tieve cursus te volgen. Andere moeders willen helpen op de la gere schooi. Het is ook zeker niet 3», dat de peuterspeelzaal ge bruikt kan worden om de kinde ren er te „stallen". Zeker niet! Peuters van moeders die gaan werken of bewust een baan kie zen, kunnen geen plaatsje krij gen. We hebben een peuter speelzaal voor en door ouders. Iedere moeder is verplicht tenminste eenmaal per zes we ken te helpen. Je kunt niet zeg gen: ik kan niet of ik heb geen tijd. Soms moet een stukje drempelvrees worden overwon nen. Uit de moederbeurt hebben we al veel enthousiaste mensen gekregen om mee te helpen." Een bijkomend voordeel van die moederbeurten is, dat de moeders er ook zelf veel van op steken. „Veel moeders komen er dan achter dat andere kinderen net zo zijn als hun eigen kind", zegt Jette Clement „Soms ver wachten ze teveel van hun kin deren, Ze zien bij ons een stukje praktijk. Ze zien hun kinderen functioneren in de peuterspeel zaal. En zg leren eens een liedje of doen ideeen op om thuis toe te passen." Alhoewel de peuterspeelzaal geen school is en er geen onder wijs gegeven wordt, wordt er niet lukraak gewerkt. „We heb ben wel een programma", aldus Nanda Rook. „Het eerste uur kunnen de kinderen lekker spe len. Ze mogen alles pakken en vrij spelen. Na een uurtje gaan ze melk drinken en krijgen ze een biscuitje. Dan zitten ze aan tafel. Er worden spelletjes gedaan en er wordt gezongen. Misschien is er eens een keer een jarige. De leidster probeert de kinderen ook wat te stimuleren om met eikaar te praten. Daarna gaan ze bij voorbeeld kleien, verven, kleuren, knippen of plakken. Het materiaal wordt aangebo- u. Jïif "Si Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „Zo zout heb ik het nog nooit gegeten", zegt de heer Spanjcrsberg uit Schiedam verontwaardigd. „Van de week stond ik in het postkantoor aan het loket om een Albert Verkade postzegel van 45 cent te kopen en wat zegt die postzegelverko per: „Nee meneer, die krijgt U niet. want dan moet ik een heel nieuw vel aanbreken". Ik stond even perplex en zei: „Nou dat gebeurt toch wel meer?" maar het mocht niet baten. Ik kreeg mijn postzegel niet. Wel kon ik een heel vel van 100 zegels ko pen. maar ééntje, of zelfs zes stuks, kon ik niet krijgen. Die vent zei doodleuk: „Als ik er eens een over heb. dan maakt u een kans". „Dit is toch de schaamteloos heid ten top'" gaat de heer Spanjersberg verder „Een over heidsinstelling heeft toch de plicht om je een postzegel te verkopen. Ik heb natuurlijk een fpjdje staan debatteren met dat ventje, maar hij zei dat hij al veel meer klanten had gehad voor postzegels van 45 cent en dat hij er niet aan dacht ze los te verkopen. Ik kon niet anders doen dan met m'n staart tussen m'n benen afdruipen. Ik wist wel dat er met die post zegels iets aan de hand was. In een krant las ik dat er op zo'n vel wel eens afwijkende exem plaren voorkomen die misschien geld waard zijn Maar net toen ik wegliep hoorde ik die loket bediende zeggen dat hij de vel len had nagekeken, maar er geen een kon vinden. Daar kon het dus niet aan liggen. Ik kwam ook niet voor zo'n afwij kend exemplaar ik moest ge woon een postzegel van 45 cent hebben". Directeur van Broekhoven van het postkantoor wijt het geval aan een misverstand. „Natuur lijk kunnen mensen een losse postzegel krijgen Het zou ab surd zijn te veronderstellen dat een klant geen postzegel zou knjgen, omdat de loketbediende geen zin heeft om er eén af te scheuren". „Een week geleden stond in de krant dat op een heel vel steeds een afwijkende zegel voorkomt gaat hij verder .Een randje van het bootd van Verkade heeft daarop een streepje meer. Nq komen er per dag steeds mensen bij het ioket vragen of de loket bediende die zegel er voor hen uit wil scheuren. Dat is natuur lijk te gek. Je kunt die zegels natuurlijk wei krijgen, maar dan als je aan de beurt bent. En ik denk dat de heer Spanjers berg voor die zegel kwam. Dat weet ik wel zeker". „Nee, ik wilde gewoon een ze gel". zo reageert de heer Span jersberg daarop. „Niet die ene. Dat maakt mij wat uit, ik ben helemaal geen postzegelverza melaar. Ik kreeg m'n zegel niet en dat vind ik absurd". Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „Schiedam schenkt meer dan U denkt" is de winnende leuze uit de door de VW van Schiedam uitgeschre ven wedstrijd. Na een beraad van twee uur heelt de jury uit 452 inzendingen, ingezonden door 85 Schiedammers, deze leu ze unaniem tot hét motto van Schiedam verheven. De prijs van 100 gulden en een VVV-ge- schenkenbon voor een etentje voor twee personen in een Schiedams restaurant gaan, zeer frappant, naar twee inzenders: G. Meeder uit de Dwarsstraat en M. J. van Alphen van de Burge meester Honneriage Gretelaan in Schiedam. De jury, bestaande uit burge meester Arie Lems, raadslid Ge rard Verhulsdonk, tekenaar Harr Wiegman, VVV-directeur Ruud Pillard, VVV-voorzitter Jan Willem Meijnke en journa list Hans Ley to, hield drie beoordelingsronden. De namen bleven in het jury-beraad onbe kend Tien inzendingen bleven over, waarover de jury een diepgaande discussie hield. Uit eindelijk bleek „Schiedam schenkt meer dan U denkt" de beste. De bedenkers van de overige negen leuzen die na de derde stemmingsronde overbleven 'zullen een cadeaubon krijgen. Dat werd beslist in een kort overleg tussen de burgemeester en het VW-bestuur. Blijkbaar waren die leuzen zo aardig dat' een troostprijs nodig was. De in zenders die in de eerste ronde al afvielen, krijgen het' bekende VW-kwartetspel toegestuurd. De VVV is erg tevreden over het weisiagen van de leuze- wedstrijd en heeft met de win nende inzending veel plannen. De leuze moet het kenmerk van Schiedam worden. den, maar het moet niejt: de kin deren doen waar ze zin in heb ben. De ochtend of middag wordt besloten met een kring- spei of voorlezen. Dan worden ze ook wat moe." Tot slot de toekomst. Alhoe wel de peuterspeelzaal zichzelf de afgelopen jaren financieel heeft kunnen bedruipen, bete kent dat niet, dat zo'n basis een garantie vormt voor het voort bestaan van Je peuterspeelzaal. Op het verlanglijstje staat het aanstellen van fuli-time peuter leidsters. Volgens de normen van de Werkgroep Kindercentra Nederland zou peuterspeelzaal 2 en 3 recht hebben op twee be taalde krachten. Volgens be stuur en leidsters zijn drie leid sters wenselijk. Verder vreet het onderhoud van het speelgoed nogal wat geld én vernielingen aan en m het gebouw. „De slijtageslag is groot", vertelt Nanda Rook. „Het materiaal is zeer kostbaar. Het wordt erg intens gebruikt. Zo heb je het gemaakt en zo is het weer stuk. Dat is een heel grote zorg. Verder is het vandalisme groot. Heb je een leuk klimrek; kom je na de vakantie terug en is het kapot. In de kerstvakantie hebben kinderen het gepres teerd om de ruiten in te gooien. Ze hebben kluiten klei naar bin nen gegooid en overal mee ge speeld. De meeste poppekleer- tjes waren kapot. De ravage was groot. Het was wel triest; we hebben een hele dag moeten werken om de zaak aan kant te knjgen. Sommige dingen kon den nog gemaakt worden, maar we hebben ook heel wat moeten weggooien. Dat kost natuurlijk .wel handenvol geld." Van een medewerkster SCHIEDAM - Evenals vorig jaar zal Truus de Nijs de plaat selijke contactvrouw zijn van de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid Slechts elf vrouwe lijke leden bezochten woensdag-- avond de jaarvergadering van de Rooie Vrouwen. Door de aan wezigen werd het zeer uitge- bieide beleidsplan voor 1978/1979 aangenomen. „Een gelukkige hand" („The pin Game") is geschreven door de Amerikaanse journalist D, L. Coburn. Het was zijn eerste to neelstuk en nadat het in Los Angeles en Louisville was opge voerd, werd het naar Broadway gehaald, waar het volle zalen trekt. Dit jaar kreeg Coburn er voor de Pulitzerprijs. Coburn weet met alleen vee! van kaarten af, hij weet ook veel over het leven in bejaar dentehuizen en over de mensen dse ze bewonen. In het stuk voert hij de twee bejaarden Weller en Eonsia ten tonele, die door hun leeftijd maatschappe lijk zijn uitgerangeerd en ver eenzaamd. Daarover worden harde noten gekraakt Dinsdag 31 oktober, aanvang 20.15 uur Toegangsprijzen: 15; J' 12,50 en 10. CJP en Pas 65 gel dig. Dagelijks plaatsbespreken aan de kassa vanaf 12.30 uur en telefonisch via nummer 269563. SCHIEDAM De 16-jarige scholiere I.V. uit Schiedam is donderdag met haar fiets tegen een autobus aangereden toen zij op dc Nieuwe Maasstraat op de verkeerde weghelft kwam. Zij was aan het praten met iemand die op het trottoir liep en keek. al rijdende, niet uit. Zij is in hef Gemeenteziekenhuis opgeno men. 9 Op de hoek Burg. Knappert- laan/Veenlantstraat heeft gis terochtend een aanrijding plaatsgevonden tussen de 63-ja- nge fietser L.H.V. uit Schiedam en de 19-jange motorrijder R.B uit Schiedam, De fietser kwam uit de Veenlantstraat en reed de BK laan op zonder voorrang te verlenen aan de motorrijder.' Met een hnkeronderbeenfrac- tuur, hersenschudding, hoofd en schaafwonden is de fietser opgenomen in het Noletzieken- huts. De directeur van de Sporthal Margriet, Leen van der Kraan (58), heeft aangifte gedaan van de diefstal van een bandrecor der en een aantal pakjes siga retten uit de sporthal. Onbeken den klommen donderdagnacht via een ladder op het platte dak van de kantine en verwijderden een ruitje. ,r

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2