Dollar blijft dalen Boete voor machinist: door rood gereden UW II Wr Vogel New York 'Cruijff manager Ajax' Posttarieven in '80 niet ex tra omhoog Ambtenarenbonden r aziën over trend Nieuw filter nierdialyse show roomkeukens i Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend ff, Y If J vihamijbuttinger P ms-. Justitie pakt drugshandel harder aan Kinderen krijgen 3ik-ook9- ziekte van tv-reclame Tomaten naar de Prins Meer controle op alcohol Ford roept Fiesta's terug kom kijken... naar eiken 't Èfkenhuys AtmflT ■1, ft Beetje regen ""''■■It sel**,- INFORMATIE OVER BEZORGING: tefrrrTt CAPELLE A/D USSEL *2 I Dinsdag 31 oktober 1978 34e jaargang no. 9621 hoofdredacteur herman wigbold gjg nmismsmi il (Van onze sociaal-economische redactie) - AMSTERDAM - De scherpe waardedaling van de Amerikaanse dollar op de wereldmarkt zette zich ook vanochtend voort. Een verhoging van de olieprijs met vijf a tien procent lijkt hierdoor steeds waarschijnlij ker. Midden december komen de olieproducerende lan den bijeen om hierover te praten. Saoedi-Arabië zou al /akkoord gaan met vijf procent stijging van de olie- Cs£ Het lijkt er op dat Gary Cook een ge durfde, maar niet feilloos ver lopende pa rachute srong maakt van het to renhoge World Trade Center in New York. De schijn bedriegt.' Gary is een para-sailor, zo'n vogel mens dat zich aan een parachute achter een snelle auto laat voort trekken. Om te laten zien hoe goed-ie het kan heeft hij zich voor de ze gelegen heid onder steboven in de touwen laten snoe ren. Hj wil met dit stuntwerk reclame gaan maken voor adver teerders en liefdadige instellingen. Geen onderscheiding Dr. Patrick Steptóe: geen com mentaar. Louise Joy Brown: reageerbuisbaby of "gewone"? een een 2 (Van onze5soc.-'econ. redactie) DEN HAAG - De posttarieven zullen ook in 1980 niet in één klap worden verhoogd om de gelijkblijvende ta rieven van dit en volgend jaar in te halen. De overheid wil hiermee een bijdrage leveren aan de algemene kos tenverlaging. Zoals eerder bekend werd, gaan ze vol gend jaar zeker niet omhoog. Daling Postcode Bel 010-14 74 00 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De vijf vakcentrales voor ambtena ren zijn het niet eens geworden over de manier waarop de een miljoen Nederlandse ambtenaren hun aandeel in de Bestek-bezuinigingen kunnen leveren. wegens vei bieden wij anderingen in onze showroom 1 enkele aan met hoqe kortina .--^n kom snel kijken Tri in de toonzaal van: j keukens Admiraal Helfrichlaan 4 - Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Voik deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een opei envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Vc,lk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Wateroog Igefeeurt 1 yajidaas" Nieuwe abonnee bon. ml ,t;> Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel, 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 SS iteSMts Verh .ogimg ifcfeC- t XARNHEM - Een NS-machi- nist die in februari een treinon- geluk veroorzaakte waarbij on geveer honderd mensen gewond werden, is vanmorgen door de Arnhemse rechtbank veroor deeld tot een boete van 1500 gul den. De officier van justitie had tweeduizend gulden boete geëist wegens dood door schuld, omdat een van de gewonden later in een ziekenhuis overleed. Het ongeluk deed zich op 28 februari voor ter hoogte van de Usselbrug bij Westervoort De machinist, de Arnhemmer R.G. (32), botste daar met zijn diesel op een TEE-trein, nadat hij een op onveilig staand sein had ge negeerd. r t (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH - Officieren van Justitie en procureurs-generaal zullen in de toekomst voor drugshandel veel zwaardere straffen gaan eisen. j .Tot deze stap is besloten om de vioedgolf van heroine naar .Nederland een halt toe te roe pen. De procureur-generaal bij het Bossche gerechtshof mr. J. Wet- Zels zei dat gisteren bij de be handelingvan een zaak tegen de 38-jarige Heerlenaar Machiel K. Wegens uitlokking van heroïne smokkel vorderde de procureur- generaal een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drieëneen half jaar tegen S. De Maastrichtse rechtbank had in een eerder stadium drie jaar celstraf tegen hem uitge sproken. «jde "nacht en ochtend plaatse- Hik wat regen en motregen. Mi nimumtemperaturen rond 9 graden aan de kust tot ongeveer 4 graden in het-oosten van het land. In de middag zonnige pe rioden en temperaturen van cir ca 12 graden. Meest matige zuid westelijke wind. I westel I Inov. V7*> zon onder 34 17.13 maan op onder 07.58 1739 De terugval van de dollar wordt ten dele veroorzaakt door de dreiging van een nieuwe oüeprijsverhoging. Aan de an dere kant wiilen de olielanden hun prijs verhogen juist vanwe ge de waardedaling. De olielan den krijgen in dollars uitbetaald en daardoor steeds minder bin nen. Algemeen wordt de eerste oorzaak van de dollarcrisis ge zien in de .zwakke resultaten van het Amerikaanse beleid. De Verenigde Staten hebben sinds jaar en dag een tekort op de handelsbalans, vooral door de invoer van energie (olie). Ook zitten de V.S. met een hogere in flatie dan de meeste westerse landen. De voorstellen van pre sident Carter om met name het energieverbruik in te dammen, een daarmee het tekort op de handelsbalans, zijn door de Amerikaanse volksvertegen woordiging sterk afgezwakt. De dollarcrisis riep gisteren op de financiële beurzen in de wereld herinneringen op aan de grote ineenstorting van de Ame rikaanse beurs in Wall Street, waarmee indertijd de grote cri sis in de westelijke wereld be gon. Niemand zag ook vandaag een einde van de terugval op komst. CHICAGO - Ameri kaanse kinderartsen wil len een verbod op televi siereclame die vooral op kinderen is gericht Die reclame schaadt de emo tionele ontwikkeling van het kind en veroorzaakt een ziekte die de artsen de „ik ook-ziekte" noemen. De kinderen roepen „ik ook" iedere keer als ze een aantrekkelijk pradukt zien. Kinderen die nog niet naar school gaan besteden - zo bleek uit een onder zoek - meer dan eenderde van de dag aan tv-kijken. k k k Artsen 1 cwi komt Louise écht uit buis? CHICAGO Is de met veel tamtam verwelkomde Louise Joy Brown wel écht een reageerbuisbaby? Amerikaanse deskundigen zijn zo sterk gaan twijfelen dat ze een gouden medaille die zou worden toegekend aan de Britse gynaecoloog Patrick Steptoe, weer in de kast hebben opgeborgen. Dr. Richard Blandau. vice-president van de medische ad viesraad van de universiteit van Washington, heeft ver klaard dat er in de medische wereld grote bezorgdheid is over de reageerbuisbaby, die in augustus werd geboren. Dokter Steptoe zou de be vruchting waarvan de baby het resultaat was, hebben laten plaatsvinden in een reageerbuis. Daarin zou hij een eicel van de moeder en zaadcellen van de va der bij elkaar hebben gebracht, waarna het bevruchte eitje in de baarmoeder van de moeder zou zijn gebracht en daar verder op normale wijze zijn uitgegroeid „Velen van ons, met grote er varing op dit gebied, zijn er nog steeds niet van overtuigd dat het een reageerbuisbaby was," aldus dr. Blandau. „Van al wat wij tot dusver weten kan de ba by ook op natuurlijke wijze ver wekt zijn. Voorts kan dr. Step toe bij miljoenen vrouwen valse hoop hebben gewekt, omdat hij met heeft onthuld hoevee! mis lukkingen tegenover één ge slaagde geboorte hebben ge staan. Wij wetert dat het een aanzienlijk aantai is." De Amerikaanse medici ne men het dr. Steptoe kwalijk dat hij nog altijd geen wetenschap- |?.-r 4 pelijk verslag heeft gepubli ceerd, waarin hij precies vertelt wat hij heeft gedaan. Bovendien heeft hij in hun ogen de medi sche ethiek geschonden door zijn verhaal voor 650 000 dollar te verkopen aan een weekblad, inplaats van het te publiceren in een wetenschappelijk blad De Amerikaanse Barren Foundation, in 1960 opgericht om onder meer vruchtbaar- heidsonderzoek te financieren, was van plan dr. Steptoe te on derscheiden met een gouden medaille. Die zou hem op 15 no vember worden overhandigd. Gezien de gerezen twijfels gaat dat niet door. De medaille is weer opgeborgen. Dr. Steptoe is niet bereikbaar voor commen taar. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Ere voorzitter Jaap van Praag heeft in het clubblad van Ajax het idee gelanceerd om Johan Cruijff mana ger van Ajax te maken. ..Ik zou het geweldig vin den, wanneer het bestunr Johan zo ver zou kunnen krijgen", zegt de ex- Ajax-praeses in een in terview met clubbfadre- dacteur Middendorp. Van Praag ontkende vanmorgen dat er serieu ze plannen bij Ajax be staan om Cruijff voor de functie van manager te vragen. Van Praag: „Het is zuiver een persoonlijke gedachte". Van Praag ziet een ma nager voor Ajax alleen zitten als het een Ajacied in hart en nieren is. „Cruijff bijvoorbeeld". Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat mevrouw Smit- Kroes zei dat gisteren bij de be handeling van de PTT-begro- ting in de vaste kamercommis sie. De kredietverlening door de giro wordt uitgebreid, kondigde de staatssecretaris aan. Een de finitieve regeling voor het lan ger in het rood staan bij de giro kan overigens nog wei even op zich laten wachten. De vraag naar telefoonaan sluitingen zal in het begin van de jaren tachtig dalen. Dan is in negentig tot vijfennegentig pro cent van de Nederlandse huis houdens een telefoon. Dat wil volgens de staatssecretaris ove rigens niet zeggen dat niet meer gebruik gemaakt kan worden van de telefoon. Volgens haar gegevens wordt die op het mo ment gemiddeld een kwartier per etmaal gebruikt. De PTT werkt verder aan een betere beveiliging van de giro betaalkaarten, bijvoorbeeld bij verlies. Er wordt gedacht aan een pasje met foto. De staatssecretaris kon de ka mercommissie niet verzekeren dat er geen vertraging in de be zorging van de post zal komen in de toekomst als de postcode niet wordt vermeld. Het automatisch sorteersysteem waarop wordt overgeschakeld is met berekend op brieven zonder postcode, die met de hand moeten worden ge sorteerd. Dat het wel vermelden van de postcode op dit moment tot vertragingen leidt is volgens de staatssecretaris duidelijk een kinderziekte. ENSCHEDE Bij het begin van het werkbezoek van prins Bernhard aan Twente zijn van morgen in Enschede twee jeug dige tomatengooiers aangehou den. De twee jongelui gooiden tomaten in de nchting van de prins toen deze uit een helikop ter stapte, maar de vruchten troffen hem niet (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Na de onver wacht grote slag die de Zundert- se politie zondagavond bij een pijpjes controle onder automo bilisten sloeg, zal het aantal al cohol-controles xn deze plaats worden opgevoerd. Van de 190 automobilisten die de politie zondagavond aan hield, werd bij 63 van hen alco holgebruik geconstateerd. Het doorsnee-kind ziet per jaar zo'n 20.000 reclame spots. „Reclame gericht op kinderen is niet eerlijk, omdat het kind nog niet in staat is deze reclame op zijn waarde te schatten," zegt het Amerikaanse Ge nootschap van Kinderart sen. De „ik-ook"-patient jes zijn een groot pro bleem voor hun ouders. Als de omroepen zelf geen maatregelen tegen de gewraakte reclame nemen, zal het genootschap de re gering vragen een verbod af te kondigen. (géén onder nummer) Vraag na or de cfdiBrtg abonnee terrkt maandag l/ffl vrijdag lal 19.00 uur. ZATERDAGS IS DE AFDEUNG ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. op 28 november. Volgens de AB- VA kan pas daarna het loon- overleg met Wiegel doorgaan. Zie verder pag4 FOCUS Volgens voorzitter Jan Dut- man van de grootste vakcentra le (ACOP), zal de werkgroep die op de bezuinigingsmethode stu deert, geen eenstemmig advies uitbrengen. Het advies, met meerderheids- en minderheids standpunten over diverse on derwerpen, wordt eind deze week uitgebracht aan het over legorgaan van minister Wiegel met de ambtenaren. De regering wil de ambten arensalarissen in drie jaar met drie procent minder laten stij gen dan de lonen in het bedrijfs leven. Dit omdat de ambten arensalarissen sneller zouden zijn gestegen dan de particuliere lonen, aldus de regering. De ambtenarenvakbonden be strijden dit, maar hebben de re gering aangeboden een studie te willen doen naar eventueel noodzaklijke aanpassingen van dit zogenaamde trendbeleid. Doel was suggesties te leveren om de beoogde bezuinigingen op een andere manier toch te berei ken. De onenigheid onder de amb tenarenbonden vertraagt het loonoverleg dat minister Wiegel met de ambtenaren, zijn werk nemers, moet voeren. De amb- tenarencentrales willen het rap port van de werkgroep-trendbe leid eerst met de leden bespre ken. De NW-bond ABVA doet dat op een speciale vergadering (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN/NIJMEGEN - Nierpatiënten die aan de dialyse moeten zullen in de. toekomst vaker en sneller geholpen kun nen worden, dankzij een vin ding die is gedaan op de Eindho- venseTH, Daar is een'koolfilter ontwik keld dat het bloed vlotter zui vert van gif, en er bovendien nog giftige stoffen uit haalt die er tot nu toe - door de minder verfijnde techniek in bleven zitten. Met het nieuwe bloedzui- veringsapparaat wordt momen teel proefgedraaid in het Rad- boudziekenhuis, het academisch ziekenhuis van Nijmegen. Bij patiënten met een ernstige le verkwaal zijn daar al goede re sultaten bereikt Over een paar jaar, zo verwacht men in Eind hoven en Nijmegen, kan begon nen worden aan een toepassing op grotere schaal van de vinding bij dialyse-apparatuur. De duur van de spoelbehandeling per pa tient zou met het nieuwe filter ook flink kunnen worden be kort Ook patiënten met lever aandoeningen kunnen er straks gedeeltelijk mee worden gehol pen. DEARBORN - De automo bielfabriek Ford Motor Co. heeft ia00O auto's van het type Fiesta die dit jaar zijn gebouwd naar de fabriek teruggeroepen we gens een mogelijkdefect aan de wielen. Een woordvoerder zei dat de auto's zijn uitgerust met te grote velgen die misschien moeten worden vervangen. Bij een aantal is namelijk geconsta teerd dat het gat voor het ven tiel op de verkeerde plaats zit, waardoor bij hoge snelheden lucht kan ontsnappen en de bandendruk plotseling kan af nemen. Bij Ford Nederland weet men van niets. Nederland betrekt Duitse Fiesta's. .A- Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam I Manraerswng 281,hk. •«Maandags gestolen Hoogstraat i Tel OIO-l R'daml 010-1337441 Adres. Plaats: Soort abonnement: Okwartaal Ojaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Vdk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender Adres. Plaats - BW j, (-'I

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1