list Politie krijgt uniformeregionale schietles Dader dodelijke aanrijding aangehouden M Werken van Octave Deconinck op kerstexpositie 3 4 r*. %^T|L Prelude in as... Zender in beslag Boek over honderd jaar gymnasium VOOR EEN BETERE OMGANG MET WAPEN 'êmmt4 De mist in„.. ISpF jr^ cd schiedam Kleine gebaren Ome Willem Betere schietbaan Jaarvergadering Singelkwartier W vt'*-* m wattoÊm I Yrouwensoos vergadert DINSDAG 31 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM ..Je kan wel elke week een uitvoering geven, maar dat gaat niet. De mensen komen niet. Al geef je vrijkaartjes. We geven veel uitvoeringen in te huizen en we komen in kerken", aldus de heer Th. J Stam. -W3 üp i - mits - 4 li* SCHIEDAM - De poli tiekorpsen in Zuid-Hol land en Zeeland gaan het schieten grondiger aan pakken. Vanaf september van dit jaar zijn regionale schietinstructeurs bezig oro in verschillende ge meenten tot een eenslui dende vuurwapen-in structie te komen. Vooral aandacht krijgt het pro bleem "wanneer moet een agent zijn wapen gebrui ken en wanneer juist niet?" In plaats van vier keer een kwartier per jaar krijgen de politie agenten nu drie kwartier- per keer schietles. (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM - De poli tie van Schiedam heeft de man gevonden die op zon dag 15 oktober op de Rot- terdamsedijk in Schie dam met zijn auto een ernstig verkeersongeluk veroorzaakte en daarna doorreed. De 63-jarige heer Mekes uit Schiedam verloor "daarbij het leven. De schuldige, de 23-jarige Schiedammer J. J. J., heeft bekend. SCHIEDAM - De His torische Vereniging Schiedam organiseert dit jaar tijdens de kerstten- toonstelling in het Ste-- delijk Museum een expo sitie van werken van de tekenaar Octave Deco ninck. Octave Deconinck over leed enkele jaren geleden. Sinds hij zich in de oor logsjaren in Schiedam vestigde heeft hij de stad van zijn tijd in honderden pentekeningen vastge legd. Veel van zijn werk is in die jaren gepubliceerd in onder andere „De Schiedammer" en de „Ha venloods". - op de tentoonstelling zullen tekeningen te zien zijn van ver dwenen Schiedamse stadsge zichten. Van een onzer verslaggevers "SCHIEDAM - Op woensdag I november houdt de vereniging "Het Singelkwartier de jaarver gadering. In Zaal Marijke op het Broersveid zullen de leden een nieuwe secretaris moeten, kiezen omdat de heer J. Nettenbreyer zich niet^neer herkiesbaar stelt Verder komt aan de orde, naast de gebruikelijke jaarverslagen, de vaststelling van de kontribu- tie. De vergadering begint om 20.00 uur. 4P -r< j'F'f jpH Het initiatief van de Historische Vereniging om fraai gerestaureerde panden van een schildje te voorzien, heeft de bewoner van een pandje aan de Lange Achterweg /hoek Laan geinspireerd tot het aanbrengen van een eigen schildje. Veel gelijkenis met het fraaie schildje van de Historische Vereniging vertoont dit „tegen-schildje" niet en ook is het pand nu niet een voorbeeld van wat die vereniging bedoelt met fraai gerestaureerd". Het aanbrengen van het „tegen-schildje" kan nog het best gezien worden als een laatste stuiptrekking van het eens bijzonder actieve actie-comité De Laan. Waar zijn die actievoerders toch gebleven, die de Laan en omgeving voor de slopershamer wil len behoeden? SCHIEDAM Slopers zijn bezig het oude win kelcentrum Prelude af te breken. Enkele jaren heeft dit noodwinkelcen- trum dienst gedaan, maar nu enkele meters verder op het,centrum Hof van Spaland gereed is geko men en er voor de houten noodwinkels geen be stemming is, gaat de zaak tegen de grond. Prelude in as dus Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Teletoon (0)0) 265205 266646 )e man met de 'ij* kleine gebaren ik al pianoles. Later kreeg ik lessen van A. M. Zuiderdorp se nior Dat was een heel ander soort mens Dat was er een van pak 'm beet en daar ga je. Als je het met goed deed. sloeg-ie je drie keer door het zaaltje heen Je was zestien jaar en dan zei hij: „Ga jij maar dirigeren." En daar stond je ais jongen voor een groot koor en orkest. Ze zeg gen meestal die vent staat maar een beetje te zwaaien, maar er zit wel wat meer achter. De be wegingen moet je allemaal le ren. Tegenwoordig dirigeer ik niet zo veel. Ik begeleid het koor op het orgel." De heer A. J. Oomen. secretaris van de ver eniging, zegt: „Hij gaat alleen maar met het hoofd op en neer, meer niet. Maar iedereen weet wat hij bedoelt. En mevrouw Starn zegt: „Ze noemen hem de man van de kleine gebaren." Dick Stam dirigeert de vier 4 Op de korengemeenschap Eu- pbon ia is hij beter bekend als Ome Dick. Ome Dick is nu al twintig jaar dirigent van Eu phonia. Vorige week heeft hij van de Schiedamse Gemeen schap een bronzen penning ont vangen. "Eendrachtig samen- strevend" staat er op de medail le. De korengemeenschap streeft eendrachtig verder. Dick Stam zegt: „Euphonia lijkt wel een familieband. Alle leden horen erbij. Wanneer er cén bij zit die niet zo gemakkelijk contact maakt, dan halen we hem erbij. We zetten de tafels altijd zo neer, dat we elkaar allemaal kunnen zien." Dick Stam heeft ais jongen al gezongen op Euphonia. ..Voor de oorlog bestond Euphonia ook al. Toen moesten alle verenigingen in de oorlog lid zijn van de Cul tuurkamer. Euphonia is toen opgeheven. In 1953 ben ik weer lid geworden. Ik ben al vroeg met de muziek begonnen", zegt Stam. „Toen ik zes jaar was, had koren van de vereniging. Eu phonia heeft een gemengd koor een gecombineerd koor, een tie nerkoor en een kinderkoor. „Ei- zitten maar drie heren bij het gemengd koor", zegt Stam. „De meeste mannen willen zingen in een mannenkoor. Een mannen koor is wel leuk. Maar scharrel maar eens een mannenkoor bij elkaar in Schiedam. Dat lukt nooit. Ja. de kerken krijgen dat voor elkaar." Het tienerkoor van Euphonia verzorgd meestal de missen. „Op een gegeven moment werd alles nieuw. Toen kwamen er van die beatmissen. Ik dacht, dat kun nen wij ook. Ik heb drie missen gecomponeerd. Normaal wordt het koor alleen door een orgel begeleid, maar in kerken komen er wel eens andere instrumen ten bij. Als er blazers bij zitten, hoor je wel eens: „Het lijkt het Leger des Heiis wel". Kinderen kunnen al vroeg te recht bij Euphonia. „De jongste is twee jaar. Zo gauw ze zinde lijk zijn, mogen ze komen zin gen. Je moet de kinderen niet op een rijtje zetten. Dan is het zo afgelopen. Ik doe met de kinde ren net zoiets als Ome Willem op de televisie doet. ze leuk. Dat vinden Mijn kleinzoon is een dag na zijn geboorte ingeschreven bij Euphonia", zegt Stam. De ko rengemeenschap heeft ongeveer 160 leden. En dat aantal blijft stabiel. „Na de middelbare school willen er nog wel eens wat tieners opstappen. Maar als die getrouwd zijn komen ze dik wijls weer terug. Al zingen we vaak in kerken, we zijn een neutrale vereniging. Iedereen kan lid worden. De mensen moeten wel aan bepaal de eisen voldoen. Meestal zijn de nieuwe leden een maand op proef. Het gebeurt zelden dat we iemand terugsturen, want iedereen kan zingen. Tenminste iedereen die wil'zingen, kan zin gen." Bij de familie Stan kan ieder een in ieder geval zingen. De moeder van Dick Stam was voor de oorlog al penningmeester van de vereniging. Dick Stam heeft zijn vrouw op de vereniging Ie ren kennen. „Het is maar goed dat we allemaal van muziek houden, want anders weet ik met of hij zoveel voor Euphonia gedaan had. Hij is zo vaak weg voor het koor, dat ik me af en toe een onbestorven weduwe voel", aldus mevrouw Stam. rass;. -sXSlsP; v» XVs -Xv. Van een onzer verslaggevers V De politie-korpsen, uitgezon derd die van Rotterdam en Den Haag, hadden lot voor kort eigen docenten die geen full-ti me baan hadden. Zij moesten de schietles naast hun andere werk doen. Een grondiger aanpak bleek noodzakelijk, in het verle den zijn er door verkeerd ge bruik van vuurwapens wel eens ongelukken gebeurd. De de montage krijgt de nodige aan dacht en een agent" zal per oefe ning meer munitie verschieten dan voorheen. Dat alles om het wapen beter onder controle te krijgen. Voor de nieuwe schietmetho- diek is het bureau Regionale Vuurwapen Instructie opgericht voor de Gemeentepolitie-korp- sen.in Zuid-Holland en Zeeland. Uit de korpsen van Delft, Lei den en Dordrecht zijn zes in structeurs aangetrokken die al len dezelfde opleiding hebben gehad. Zij zullen een volledige baan hebben en elke dag ergens anders lesgeven. De korpsen van Den Haag en Rotterdam doen niet mee, want die steden hebben eigen full-time instruc teurs. Overigens hebben die wel dezelfde opleiding genoten. In Schiedam moet voor deze nieuwe schietinstructie de schietbaan veranderd worden. De regionale schietinstructeur eiste dat de vloer veranderd werd, dat er beter akoestisch materiaal werd aangebracht en vooral, dat de kruitdampen be ter afgevoerd werden. Een be drag van 16000 gulden is vorige week door de raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken goedgekeurd. Na de aanrijding reed hij in zijn blauwe Chevrolet door. Ge tuigen konden het signalement van de auto doorgeven. Na een speurtocht werd de wagen in een garage in Deventer terugge vonden. Het bleek dat de man de dag na het ongeluk de auto met een in Utrecht had verkocht. Vandaar kwam de wagen in Overijssel terecht. Met mensen van het Gerech telijk Natuurwetenschappelijk Laboratorium in Rijswijk werd de deuk xn cle Chevrolet verge leken met die in de auto van de familie Mekes. Pas nadat on omstotelijk vaststond dat de deuken in elkaar pasten, ging de politie tot actie over. De Historische Vereniging zal een beroep doen op collecties te keningen in de gemeentearchie ven van Rotterdam en Schie dam. Ook overweegt zij een een voudige catalogus bij de ten toonstelling te laten verschij nen. De Historische Vereniging brengt ook dit jaar weer een se rie kerst- en nieuwjaarskaarten uit. De opbrengst is bestemd voor de verenigingskas. Ze zijn te koop bij de Schiedamse VVV en in het Stedelijk Museum. Vijf prentbi icfkaarten met afbeel dingen van de Grote Kerk zijn voor 1 gulden te koop in de kerk. De opbrengst is voor de restau ratie van het dak, In de Haven- kerk zijn kleurprentbriefkaar- ten te koop voor 75 cent per stuk. De opbrengst gaat naar de Ha- venicerk. ■V'. t v. y/'M.' ..Ssidam schsc;c It v W& X r." \V\> f V &c>hr. SCHIEDAM - De politie van Schiedam heeft in de nacht van zaterdag op zondag in een wo ning aan het Lisztplein een com plete zend-instaliatie in beslag genomen. De 19-jarige eigenaar P. J. V. was aan het zenden toen de politie aan de deur kwam. Gevonden werden twee zenders, een mengpaneel: een portofoon', een decoder, twee walkie-tal kies en twee microfoons. Tegen de zendamateur is proces-ver baal opgemaakt. De 78-jarige mevrouw C. A. L.-L. uit Rotterdam werd zon dagmiddag in een RET-bus op het Emmaplein omvel. Bij aan komst in het Noletziekenhuis bleek dat zij twee gebroken rib ben had. Op de Noordvestsmgel stal een inbreker een cassetterecor der uit de auto van de 22-jarige H. B uit Schiedam. De waarde van de recorder bedraagt 159 gulden. SCHIEDAM - De 22-jarigë J. S. ontdekte maandagmorgen dat onverlaten de twee mistlampen van zijn motorfiets hadden ge haald, die voor zijn woning aan de Mgr. Nolenslaan stond gepar keerd. De waarde van de lam pen is 50 gulden. De 42-jarige L. van W. is zijn auto kwijt. Hij had zijn Simca 1300. kenteken 13-MP-27 gepar keerd aan het Bagijnhof. De diefstal moet gepleegd zijn tus sen 27 en 30 oktober. SCHIEDAM - De vrouwen- soos vergadert donderdag om half negen in haar eigen gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12. De vergaderingen zijn in het vervolg iedere eerste don derdagavond in de soosruimte. Alie vrouwen zijn welkom. Wat er precies gaat gebeuren in de vrouwensoos is nog niet hele maal duidelijk. De vorm die de soos gaat krijgen hangt af van de interessen en ideeën van de bezoekers. De vrowensoos kan een paar vrouwen, die willen meehelpen bij de voorbereidin gen van thema avonden gebrui ken. Meer inlichtingen zijn te ver krijgen bij Anne (263303), Loes (708883) en Sylvia (732570). SCHIEDAM - Een gedenk boek met ervaringen van hon derd jaar Stedelijk Gymnasium Schiedam is in voorbereiding. Het gedenkboek dat vijfentwin tig jaar geleden bij het vijfenze- .ventigjarig bestaan van de school is uitgegeven, is zo'n suc ces geweest dat de school op nieuw besloten heeft een derge lijk boek te maken. Het boek bevat de honderdja rige geschiedenis van de school en geeft een beeld van de onder wijskundige aspecten van eërt opleiding aan het gymnasium. - Voorts geeft het boek een volle dige lijst van leerlingen en do-' centen die in de honderd jaar aan de school verbonden zijn geweest Het boek verschijnt in het voorjaar van het volgend jaar als de school haar twintigste - lustrum viert Liefhebbers voor het boek kunnen nu reeds inte- kenen. Het boek gaat 20 kos- 7 ten. (2

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2