en wens van provincie: Gesprongen waterieiding zet winkels onder water •I Posthoorn 'springt' sociëteit open STS vierde 7O-jarige bestaan De Ooievaars vierden 12^-jarig jubileum Nachtelijke vechtpartij op zebrapad Veel belangstelling voor openbare les Tosca Balm 'Wij zijn door politie geslagen en getrapt' c t zeggen Roy en Ricardo Schiedam mm Dennie maakt dikke vrienden ff, V 'Wï MAANDAG 20 NOVEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA viV k is Wethouder Posthoorn springt door de papieren deur atletische sproot door een „papieren deur" heeft wethouder Posthoorn vrijdagmiddag de nieuwe sociëteitsruimte voor geestelijk gehandicapten aan de Dr. Kuyperlaan geopend. f SCHIEDAM - De feest dag in de Technische Schooi voor Schiedam en omstreken (STS) ter gele genheid van het 70-jarig bestaan heeft> het netto bedrag van circa 1300 gul den opgebracht. Daarvan 'zullen bomen en planten ^gekocht worden om de ^'binnenplaats van de school mee op te sieren. S Van onze verslaggevers SCHIEDAM - Tegen de wens van de provincie in om de tekorten op de gemeentebegroting jaarlijks kleiner te maken, laat de begroting voor 1979 een tekort van bijna 1,5 miljoen gulden zien. Dat tekort ligt een half miljoen hoger dan het terkort op de begroting van dit jaar. Met een post onvoorzien van 2.8 miljoen en een reservepot van bijna elf miljoen vindt het college van B en W het toch verantwoord om deze begroting aan te bieden. SCHIEDAM - De 9-ja rige Y.D. uit Schiedam is zaterdagmiddag bij het oversteken van de Lange Haven tegen de auto van de 52-jarige H.H. uit Ro zenburg opgelopen. Het jongetje is in het Ge meenteziekenhuis opge nomen. Hij heeft vermoe delijk een hersenschud ding. O De 22-jarige automobilist G.H.S.N. uit Schiedam raakte zaterdagavond in gevecht met N.H.O. (18) en zijn moeder. Bei den liepen op de oversteekplaats op de kruising Gerrit Verboon- straat en Lange Nieuwstraat. De automobilist raakte de beide voetgangers bijna. Dat zinde de moeder niet en zij begon tegen de automobilist te schelden. Die op zijn beurt pikte dat weer niet Hij kwam uit zijn auto en er ontstond een vechtpartij. De politie heeft de vechtenden ge scheiden en hen op het bureau gekalmeerd, J* Een beatballet op het nummer "Shame (Van een medewerkster) SCHIEDAM - Gebouw Arcade zat vorige week viermaal propvol tijdens de openbare lessen van Balletschool Tosca Balm, die ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan werden gegeven. Ook op 29 en 30 november en 1 december kan men een aantal leerlingen van verschillende leeftijden aan het werk zien. k i Op zijn promotietoer door v Nederland heeft de 22-ja- rige en vooral bij kinde ren en jong vrouwvolk populaire Duitse zanger Dennie Christian ook Schiedam aangedaan. Hij was zaterdag een half uurtje in de Hoogstraat om handtekeningen uit te delen. Later op de dag vertrok hij naar Rotter- dam, waar Het Vrije Volk uitvoerig met hem sprak. Morgen leest u dat op de Swart op Wit-pagina. SCHIEDAM Roy van Ommeren gaat een klacht indienen over het ruwe optreden van de politie tijdens een schermutse ling vorige week maan dag op de Hoogstraat. Evenals zijn broer Ricar do werd hij volgens zijn zeggen ook nog eens in de politieauto en op het bu reau geslagen. Als gevolg daarvan heeft hij drie da gen in het ziekenhuis moeten liggen met een kaakfractuur, ontzet juk been en een blauw oog. Ricardo hield aan het hele akkefietje een gescheurde lip en pijn in zijn kaak over. :(r- Roy van Ommeren: kaak fractuur, ontzet jukbeen en een blauw oog. IK Aji Begrotingstekort anderhalf miljoen -j Een gesprongen waterlei dingbuis heeft gisteravond op de Singel behoorlijk wat overlast bezorgd. Pal voor slagerij Noordegraaf tegen over de Emmastraat sprong %^en buis, waardoor het ver- ctér-sn lager gelegen Turks reisbureau onder water liep. Ook J Verhoef'f's Stomerij ktmrh blanjc te staan. De gemeentelijke techni sche bedrijven spoorden het lek op\en sloten de waterlei ding af, waardoor een deel van de tSingelbewoners zon der water kwam te zitten. De brandweer pompte de gedu peerde panden leeg. In ver band met 'de werkzaamheden voerden de bussen via de Hor- vathweg omgeleid. Het ove rige verkeer werd ook tijde lijk via de Horvathweg en de Oostsingel omgeleid. SiZi-v'. In zijn openingsspeech zei de wethouder, dat de bijbehorende gymnastiekzaal binnenkort in grijpend opgeknapt zal worden. Dit iokaai wordt zowel door de aangrenzende scholen voor bui tengewoon onderwijs als door de geestelijk gehandicapten- soos gebruikt. De socièteitsruimte behoort aan de Stichting voor het gespe cialiseerd jeugd- en volwassen- werk te Schiedam (GJVW). Deze stichting is ontstaan uit een sa mengaan van de oudervereni ging Philadelphia en de vereni ging van ouders van geestelijk gehandicapten. Ook Mysosotis, het diakonaal clubwerk voor geestelijk gehandicapten, is ver tegenwoordigd in de stichting. De GJVW is in januari 1977 op gericht en zij organiseert diver se sportactiviteiten, cursussen, clubhuiswerk en zomerkampen. „Sinds de oprichting is een van de grootste wensen van de stichting geweest een eigen ruimte in gebruik te kunnen ne men om een verdere uitbouw van activiteiten mogelijk te ma ken". aldus stichtingsvoorzitter Chris van Bommel tijdens de opening. „Mede dankzij de ge meente en met name de afdeling onderwijs is deze wens nu ge realiseerd." De societeitsruimte is geves tigd in een oud schoollokaal bo ven de kleedlokalen van de gymnastiekzaal aan de Dr. Kuy perlaan. De ruimte van circa 50 vierkante meter is verdeeld m een gezellige eethoek met zitele- menten en booglampen, een werkhoek met stoelen en tafels en een bar met aangrenzend een keukentje. Het geheel heeft vorm gekregen dankzij een groep vrijwilligers, die weken lang in de weer zijn geweest om van het oude, kille schoollokaal een gezellig honk te maken. Stu wende kracht van dit ploegje was mevrouw Anita Dirkzwa ger en zij kreeg daarom van voorzitter Van Bommel een bos bloemen. Wethouder Posthoorn over handigde de GJVW een cadeau onder couvert en sprak de hoop uit, dat de societeitsruimte een plaats wordt waar men erg veel plezier aan zal beleven. De ge nodigden dronken daarop met stichtingsbestuur en vrijwilli gers een glaasje. „Het is hele dag gezellig druk 'J geweest",aldus de heer W. J. Lubbers, ^voorzitter van de oudercómmissie. „Het aantal bezoekers zou ik niet precies kunnen schatten, maar het was in ieder geval boven verwach ting." Het programma van de feest dag omvatte diverse wedstrij den en evenementen. Er was een rommelmarkt en een fancy-fair ingericht Bij de judo-wedstrijd tussen leerlingen van de STS en de Willem de Zwijger-mavo kwam de mavo als winnaar uit de bus. De disc-jockey-verkie zing onder leiding van Martin Green werd gewonnen door Eric Olofsen. De heer Meeburg scoorde het hoogste aantal pun ten bij sjoelen. Ook de docenten traden in het strijdperk. Zij maten hun krachten met leraren van de MTS op de onderdelen doel- schieten, touwtrekken en touw klimmen. Een en ander gebeur-* de onder het toeziend oog van scheidsrechter Lou van Ravens. De STS ging met de eer strijken. Prins Carnaval en de Raad van Elf waren ook present in de STS. Het kostte hen niet veel moeite om de feeststemming erin te brengen. Al met al een geslaagde dag, mede dankzij de medewerking van mensen van uishoudschool de Hargahof, een school waar de STS nauw mee samenwerkt ib. Het begrotingstekort bedroeg in 1977 circa negenhonderd dui zend gulden, maar nu blijkt dat er een voordelig saldo overblijft van 1,6 miljoen. De begroting voor dit jaar sloot met een te kort van 1.04 miljoen gulden. Door de bezuinigingsmaatre gelen van de regering (Bestek 81) moet onze stad een financiële aderlating van zes A 'even ton toestaan Dat komt door lat de jaarlijkse stijging van de uitke ringvan het rijk met inging van volgend jaar wordt /erlaagd van 3,5 tot 2,6 procent. Voor de collectieve uitgaven daalt dat percentage zelfs tot 2,35 procent. Schiedam is voor haar inkoms ten bijna voor zeventig procent afhankelijk van rijk en provin cie. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeentes zal de druk op de gemeentelijke finan cien weer toenemen. Bij de samenstelling van de begroting is het gemeentebe stuur uitgegaan van soberheid en efficiency. Voorop stond ech ter een "redelijk verzorgingspeil en een redelijke taakvervul ling". De begroting laat eenzelf de beleidsuitgangspunt zien als die voor dit jaar. Alle uitgaven stijgen enigszins gelijkmatig door de hogere loonkosten. Al leen onderwijs, de grootste pdst, krijgt ten opzichte van de ande re uitgaveposten iets meer, ter wijl volksgezondheid wat ach terblijft Na verwerking van alle gege vens sloot de begroting in eerste instantie met een ongedekt te kort van bijna 2,3 miljoen gul den. Door een extra verhoging van het rioolrecht, de reini gingsrechten, begrafenisrechten en marktgelden, te zamen met bezuinigingen op de onder- houdsbegroting van de gemeen tewerken en een greep uit de re servepot politiekosten bleef uit eindelijk een ongedekt tekort van bijna 1,5 miljoen gulden op uitgaven van in totaal bijna 147 miljoen gulden. De gemeenteraad moet van avond de tariefsverhogingen eerst nog goedkeuren, wil het tekort zo blijven. Op 18,19, 20 en 21 december zullen de begro tingsdebatten alsmede de alge mene beschouwingen worden gehouden. SCHIEDAM - De verbouwing van het pand Korte Haven 27 kan van start gaan. Tijdens de re ceptie ter gelegen heid van het 1214-ja- rig jubileum van m- validensportvereni- ging "De Ooievaars" heeft burgemeester Lems die verheu gende mededeling gedaan. De provin cie heeft het groene licht voor de ver bouwing gegeven, zodat de vereniging volgend jaar van haar oude onderko men aan de Dr. Za- menhofstraat naar het voormalige Bu reau Huisvesting zal kunnen verhuizen. De burgemeester had nog een verras sing voor De Ooie vaars en wel een gift van duizend gulden, die hij bij de ope ning van het nieuwe sportcomplex van WK/WF had ont vangen. Vele verenigin gen, ambtenaren, wethouder Post hoorn, vrienden en bekenden kwamen zaterdag de jubile rende vereniging in het oude gebouw aan de Dr. Zamen- hofstraat compli menteren. Het be stuur van De Riet- zeilers overhandigde ƒ111,11 aan De Ooievaars. Ook vele bloemstukken en bossen bloemen vonden hun weg naar de vereniging. Arie Verlinde, voorzitter van de Sportraad, noemde het oprichten van de invaliden sportver eniging een moedige daad. Hij stipte aan, dat de vereniging behoorlijke resulta ten heeft geboekt op wedstrijdniveau. „Maar het allerbe langrijkste is, dat de naam De Ooievaars bekend is, niet al leen in Schiedam, maar ook in den lande. Het is fijn, dat u volgend jaar naar een ander ge bouw gaat Veel ge luk in de komende jaren." O Door onbekende oorzaak kwam S. van O. (9) zaterdag middag met zijn fiets te vallen op de Nieuwe Damlaan. Met een zwelling achter zijn linkeroor is hij ter observatie in het Ge meenteziekenhuis opgenomen. 6 J.P.V. (57) uit Vlaardingen heeft aangifte gedaan van de diefstal van zijn portefeuille met tweehonderd gulden en di~ verse papieren. De portefeuille zat in zijn colbertje, dat in een drukkerij in gebouw De Teer- stoof hing. De 30-jarige W.B. heeft aangifte gedaan van de diefstal van een kleurentelevi sie uit het zusterhuis van het Gementeziekenhuis aan de Ju liana van Stolbergstraat. De diefstal vond vrijdag plaats. O Uit de auto van J. van H. (33), die geparkeerd stond in de Mar conistraat, zijn zaterdag 25 cas settes ter waarde van 250 gulden gestolen. De auto was niet afge sloten. Zaterdagnacht zijn drie auto's met vermoedelijk een valse sleutel door een onbeken de geopend. Uit de auto van J.H.C.L. de H, (28), die gepar keerd stond op het Bachplein, werd een radiocassetterecorder ontvreemd. Uit de auto van H.T. (21) verdwenen twee schapen vachten, een portefeuille met twee rijbewijzen, een kenteken bewijs en honderd gulden. De wagen stond geparkeerd in de Laurens Gosterstraat Uit de auto van mej. T.A.G.M. (26), die geparkeerd stond op de Rotter- damsedijk, werden een leren colbert en vier cassettes ont vreemd. Het gestolene heeft een waarde van 400 gulden, 9 De heer M.M. uit Schiedam heeft aangifte gedaan van de diefstal van een ponyhoofdstel ter waarde van tachtig gulden. Het hoofdstel hing in een schuur van een boerderij aan de Harre- weg. De diefstal moet tussen 12 en 18 november gepleegd zijn. Een openbare les in een over volle en benauwde zaal, zonder bar en spiegels, en een vloer die zo glad is dat je vooraf met slap pe spitzen in water moet staan, is natuurlijk niet ideaal voor een balletuitvoering. Maar Tos ca. die zelf de aankondigingen voor haar rekening nam, legde het publiek uit dat het hier geen show betrof. De allerkleinsten mochten de spits afbijten. De eenvoudige klassieke choreografie bleek zo nu en dan voor zo'n kleuter te disciplinair om in die rol te blij ven met al die moeders, oma's, broertjes en zusjes in het pu bliek. Wel hadden de kleinsten een serieuzere telgang bij het cancandansen dan een oudere groep. Een adagio en allegro werden goed uitgevoerd door een groep meisjes, die al meer dan tien jaar les krijgen van Tosca. De vele herhalingen in de choreo grafie op muziek van de Bloe- menwals Vielen evenwel in de gaten. Bij het publiek viel vooral het beatballet in de smaak Sommi ge ouderen vonden de muziek iets te hard, maar ze vonden het een mooi gezicht als alles gelijk ging. Die enkele keer dat dit niet lukte, werd snel vergeven, juist omdat het hier om een groep van 45 leerlingen tegelijk ging. De balletstudio van Tosca Palm mag zich in een grote be langstelling verheugen. Circa 500 leerlingen iss niet gering en het is dan ook geen wonder dat de lerares uitziet naar een ande re studioruimte, omdat ze al een tijdje te krap behuisd is aan de Grote Markt Meer dan twee honderd leerlingen staan er bij Tosca op de wachtlijst voor het beatdansen en na afsluiting van de openbare lessen zullen daar zeker nog de nodige bijkomen. 1- Het incident ontstond, nadat Roy omstreeks 12 uur ruzie kreeg met Jan B. voor een groenteboer op de Hoogstraat De twee sloegen aan het vechten en werden door een omstander gescheiden. Daarop rende Jan weg en hij dook de Marskramer in. Inmiddels had het zusje van Roy haar broer Ricardo gelaar- meerd, die Roy tegen hield toen hij de winkel wilde ingaan. Ook de politie was inmiddels gealarmeerd. Ricardo vertelt: "Ik vroeg aan de agent: wat is er aan de hand? Plotseling gaf hij mij' een vuistslag Hij pakte mij bij mijn haar en probeerde me tegen de grond te gooien. Toen zijn wij gevallen. Nadat wij wa ren opgestaan, pakte hij zijn pistool. Hij pakte mijn broer Jimmy in zijn kraag, en ik zei: je hoeft hem niet vast te houden, we lopen toch niet weg. We zijn uit ons eigen in de politieauto gaan zitten. Mijn zusje werd aan haar haren in een andere poli tieauto gesleurd. In de auto begon een agent te schelden en hij gaf mij een vuistslag in het gezicht Ik zei: je weet nog geen eens wat er ge beurd is. Die agent zei: je hebt mijn collega gepakt. Als het moet, zal ik je al je tanden uit je mond slaan. Op het bureau zijn we uit de auto gesleurd. Ze hebben gepro beerd me met mijn hoofd tegen de muur te slaan. Ze wilden me tussen de benen schoppen en onderweg naar het arrestanten hokje ben ik geschopt. Na een half uur kwam die agent kijken en hij zei met de handen in de zakken: het is me goed gelukt, hè; het is me goed gelukt, en hij liep lachend weg. Het kan best zijn, dat die agent in elkaar geslagen is. Dat weet ik niet, dat heb ik niet ge zien. De andere agenten gaven mij de indruk, dat ik die agent in elkaar had geslagen. Maar ik ben van mezelf geen vechters baas. Ik ben nog nooit met de politie in aanraking geweest Op het bureau heb ik een verkla ring afgelegd, maar wat er in de auto en op het bureau is gebeurd vonden ze niet nodig om «p te schrijven. Ik ben voor alles uit gemaakt Ze zeiden: pleur «naar op naar Suriname." Het relaas van Roy komt gro tendeels overeen met dat van zijn broer. Volgens hem gaf de desbetreffende agent ook hem voor de Marskramer een stomp in het gezicht, toen Ricardo hem tegenhield. Daarop ontstond een vechtpartij, waarbij de agent zijn revolver trok en zei: Geeu beweging of ik knal jullie neer. „Ik werd naar de politieauto gesleurd", vertelt hij enigszins moeizaam. „Eerst naar de ene en toen naar de andere. Voor bet bureau stonden tien agenten op ons te wachten. Ik ben er tegen de rand van de deuropening van de verhoorkamer gegooid. Ik kreeg een stomp in mijn nek en 'ik ben getrapt Ik moest al mijn kleren uittrekken. Ze hebben de knojien van mijn overhemd ge trokken. Ik vroeg om water, maar ik kreeg helemaal niets. i Ze zeiden: die hebben we goed te pakken gehad. Ze zaten ge woon te treiteren. Pas na een paar uur ben ik naar het zieken- huis gebracht Donderdagmid- dag ben ik uit het ziekenhuis ge-, komen. Ik ben van plan een klacht in v te dienen. Dat wil ik via een ad vocaat doen. Ik geef niet zomaar een verklaring; ik wil er goed, over nadenken. Wat er op de Hoogstraat gebeurd is, was he- - lemaal niet zo erg. Ik wilde Jan gewoon een klap uitdelen." Desgevraagd verklaart hoofd-, inspecteur Van der Veen: „Ak men vindt, dat er dingen ge- beurd zijn die niet door de beu- gel kunnen, dan moeten de be- s trekkenen een klacht indienen en wordt de zaak onderzocht In de hitte van het gevecht worden er korte metten gemaakt Maar in de wagen dient het over te zijn. Er is dan geen aanleiding meer om zijn gram te halen. Als V dat gebeurd is, keur ik dat af." In i £ea reg Ma zuii Mil ma vee - 22 ne

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2