Bezoek staatssecretaris 1 G.S. keurt begrotingswijzigingen goed Sport raad wordt groter 'Van baby-optocht tot forse knaap' Motie VVD verworpen Legitimatiebewijs voor raadsleden Koopavonden Ook Schiedamse politie neemt glitterlampen in Avondje Noord-Amerika 'Arie' in Quibus RADIO BIJ OPENING STADHUIS MAASSLUIS 'Een beetje tropen' I r" Geen motie Bestek '81 schteaam Wtg& CARNAVAL IN SCHIEDAM D'66 wil winkels Woning in brand ^--y-y - 1 _Jgi WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGIN^p (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN "Over één punt ïs in elk geval geen discussie geweest: De woningnood in de Rijn mond is groot," aldus staatssecretaris Brokx. na afloop van de gesprekken die hij gisteren voerde met wethou ders van Schiedam, Vlaardingen, Spijkenisse en Maas sluis. Vooral problemen van planologische aard ston den bij die gesprekken centraal. In Maassluis en Schiedam is er nauwelijks nog ruimte voor nieuwe woningen. In Vlaardingen is dat probleem minder groot, als de gemeente althans bereid is om de Broek polder van huizen te voorzien. "Maar ik weet dat het gemeentebestuur daar niet veel voor voelt," aldus Brokx. Wethouder Zijdeveld en zijn Vlaardingse collega Goudriaan luisteren naar staatssecretaris Brokx. SCHIEDAM - De raat! van Schiedam heeft' maandagavond besloten om de sportraad uit te breiden van 11 tot 21 lé den. Voordat het besluit in de notulen kon worden bijgeschreven had de raad nogal wat tijd nodig om tot overeenstemming te komen. Er was verwar ring alom. Inkomsten en uitgaven van de begroting 1979 in pro centen. SCHIEDAM - De ge meentebegroting voor volgend jaar is een sober werkstuk geworden. Wie de ruim duizend pagina's van de uit drie delen be staande begroting door bladert, komt weinig we reldschokkends tegen. Dat is ook logisch, want er is sprake van een be groting ongewijzigd be leid. Het werkprogramma van het nieuwe college is nog niet bekend en de fi nanciële gevolgen die dat programma heeft, zijn nog niet in de begroting verwerkt. Het wachten is ook op de volgende meer jarenbegroting. Naar ver wachting wordt die in het tweede kwartaal van dit jaar aangeboden. Dan worden de verlangens op een rijtje gezet en in cij fers vertaald. Om het begrotingste kort voor volgend jaar enigszins te drukken heeft het college drie din gen gedaan: SCHIEDAM - „Schie dam, carnavalsstad van ;de Rijnmond". Met deze jleus bereidt de carnavals- lyereniging De Rietzeilers de carnavalsoptocht van 24 februari 1979 voor. SCHIEDAM - In het hele land worden politie bureaus overstroomd mét de zogenaamde glitter lampen. Na eerdere be richtgeving over het ge vaar van deze lampen en nadat het tv-journaal er aandacht aan had be steed, is men ook op het hoofdbureau van politie in Schiedam met deze lampen geconfronteerd. Zie advertentie op ij» pagina 14 (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS - De NOS-radio besteedt vrij dag in het programma „Zoeklicht op Nederland" aandacht aan de opening van het nieuwe Maasslui- se stadhuis. De uitzending wordt rechtstreeks vanuit het informatiecentrum in de hal gepresenteerd. 1 Woningnood is groot m de Rijnmond In alle vier de sleden worden dit jaar veel minder woningen gebouwd dan gepland. In Vlaar dingen zouden er 485 woning- wetwoningen gebouwd moeien worden: op dit moment be- i draagt het aantal afgegeven be schikkingen slechts 174. In de premie-sector zijn die cijfers: 114 gepland, 15 in uitvoering. In Schiedam was gerekend op 181 woningen in de sociale sector, tot nu zijn het er 44. In de pre miesector: 447 tegenover 25 wo ningen. Ook in Maassluis is er grote achterstand op hel wo ningbouwprogramma: voor de 160 geplande woningwetwonin gen is nog geen enkele beschik king afgegeven en voor de 114 premiehuizen slechts 15. De staatssecretaris heeft spe ciale aandacht gevraagd voor de huisvesting van één- en twee persoonshuishoudens. Zij moe ten voortaan als volkomen ge lijkwaardig aan "gewone" ge zinnen worden behandeld. "Wat voor de woningbouw in zijn al gemeenheid geidt, geldt voor de één- en tweepersoonshuishou dens in nog sterkere mate: er is achterstand op de program ma's." aldus Brokx. "In nieuw te ontwikkelen woningbouwplan nen moeten nadrukkelijk voor zieningen worden getroffen voor één--en tweepersoonshuis houdens. De bestaande woning voorraad moet waar nodig wor den aangepast." iY&llïÉls Ji/ï: (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben de begrotingswijzigingen van de gemeenteraad van Schie dam over de begroting 1978 goedgekeurd. Het betreft hier 174.000 gulden voor de verbou wing van het pand Korte Haven 27. een bedrag van 1.490.000 voor verbetering van de woonomge ving in de jaren "78 en '79. 08.750 voor het verhard speel terrein aan de Kerk weg Joppe- luan. ƒ1.045.500 voor de door gaande wegen in Schiedam- N'oord en fietsvoorzieningen langs de Churchiihveg. Een be drag van 100.000 is goedge keurd voor de voorbereiding van de bouw van een scholen complex voor kleuter- en basis onderwijs in Woudhoek-Noord en ƒ88.560 voor het inrichten van de regionale school voor voortgezet bijzonder onderwijs. G.S. heeft ook goedkeuring verleend aan het raadsbesluit voor het bedrag van 400.000 gul den voor de plaatsing vah een blijvende herinnering aan het 700-jarig bestaan. Voor onder houd van oudwoningen- en pandenbezil is een bedrag van 25.000 gulden goedgekeurd. Wethouder Posthoorn had voorgesteld om de sportraad tof 20 leden uit te breiden en het da. gelijks bestuur daarvan van drie tot vijf leden. De voorzitter van het bestuur diende een wet. houder te zijn. Arie Verlinde van de PvdA en huidig waarne mend voorzitter van de Sport, raad diende het amendement in om het aantal leden uit te brei den tot 21 en het bestuur tot zes leden. De voorzitter zou geen wethouder mogen zijn. i^ter diende hij een nieuw amende ment in waarin hij de keuze van de voorzitter vrij liet. Dat kun de sportraad zelf beslissen.-- -: Zoals bekend functioneert dr sportraad, op het ogenblik niet goed. Dat was de aanzet tot uit breiding van de raad. Toen de extra gemeenteraads leden die in de sportraad zitting zullc-n hebben ter verkiezing op de agenda stonden maakte VVD-raadslid van Tilborg bè- z.waren. Hij vond hel een "bij zonder kwalijke zaak" dat aan de VVD zelfs niet wa9 gevraagd of zij in aanmerking wilde ko men voor een zetel. Gemeentebegroting sober werkstuk 3tf£rorit!£ mOMSl-EN bc^rc zir.cc.~c- icorv g©:r.£ ent ef*or.ds uitkeringen 18,2: bijdragen van Rijk en provincie 21 ver* ultuur onoTtf r.nar» 9 Gemeentewerken' moet 420.240 gulden inleveren. Er wordt bezuinigd op het onder houd van wegen, straten, plei nen. paden, wandelplaatsen en plantsoenen, ondermeer door minder gebruik te maken van W.S.W.-personeel. Dat brengt bijna anderhalve ton op. Verder wordt er bezuinigd op het on derhoud van zwembad Groen- oord, boerderij Landvreugd, volkstuinen, sportterreinen en de begraafplaats. 9 Een viertal tarieven wordt extra verhoogd: rioolrecht, rei nigingsrecht. begrafenisrechten en de marktgelden. De gemeen teraad is daar maandag mee ak koord gegaan. Deze verhogingen leveren 151.000 gulden meer op. 9 Uit de pot „reserve politie kosten" wordt 250.000 gulden ge haald. Deze drie maatregelen hebben tot gevolg, dat het begrotingster kort niet 2.3 miljoen, maar ,1.5. miljoen '.gulden bedraagt. Dat tekort wordt gehaald uit het fi- nanciële reservepotje van de ge meente, waarin op 1 januari van dit jaar 10.8 miljoen guldc-n zat en op 1 januari 1979 naar ver wachting 13 miljoen gulden zit.. De tarieven voor het gebruik van sportvelden en gymnastiek lokalen gaan volgend jaar met tien procent omhoog.. De huur verhoging voor volkstuinen is geraamd op zeven procent. Dienstrijwielen v Aan de uitgavenkant zijn zoals gezegd de veranderingen nauwelijks wereldschokkend. Een aantal aardige details heb ben we op een rijtje gezet: 9 het huidige college kost 621591 gulden, terwijl aan voor malige burgemeester en wet houders 330.711 gulden wordt betaald. 9 in 1979 moeten de 26 dienstrij wielen van de politie worden vervangen; kosten 7.750 gulden O aan het hoofdstuk volkshuis vesting is een nieuwe post "gel delijke steun huisvesting ge handicapten" toegevoegd 9'de opbrengst van de kermis wordt geschat op 195.700 gulden 9 het bedrag per kleuter, be stemd voor onderhoud en aan schaf van ontwikkelingsmate riaal. hulpmiddelen en schooi- behoeften is met 2.90 verhoogd tot 51,24. Bij het openbaar ba sisonderwijs bedraagt dat be drag 79,42. 9 nieuw is een post "bijzondere schoolgymnastiek" ad. 15.357 voor personeelskosten voor het geven van speciale schoolgym nastiek aan kleuters en leerlin gen van het buitengewoon iager onderwijs, die daarvoor op me dische gronden in aanmerking komen. <9 ook nieuw is een bedrag van zesduizend gulden voor proef- .nemingen in het kader van de samenvoeging van het kleuter "en lager ónderwijs. 9 de post "culturele ontwikke ling van leerlingen" is met zes duizend gulden verhoogd tot 21.000 gulden 0 een extra bedrag van driedui zend gulden is uitgetrokken voor onderzoek van brugklas leerlingen 9 het exploitatietekort van het Passagetheater wordt geraamd op ƒ368.170. oftewel 6.5 procent meer dan dit jaar 0 de Schiedamse Gemeenschap krijgt 49.000 gulden (8,4 procent) meer dan dit jaar en wel 632.043 gulden 0 de onderhoudskosten van sportterreinen stijgen met 15 procent 9 de sportverenigingen krijgen 7.50 per lid 9 het podium op de Plantage kost de gemeente 2.526 9 de subsidie aan de Stichting Raad voor het Bejaardenwérk stijgt met 151.830 gulden; het rijk betaalt 662.184 gulden 9 het grootverbruik van gas en elektriciteit daalt respectivelijk met zeven miljoen kubieke me ter en vierenhalf miljoen kWh; het kleinverbruik stijgt naar verwachting met respectievelijk 2.3 miljoen kubieke meter en 2.5 miljoen kWh. 9 de voorlichtingsambtenaar mag volgend jaar 50 gulden aan representatiekosten uitgeven; vorig dienstjaar besteedde hij ƒ3,80 De Rietzeilers mikken dit jaar vooral op de deelname van groe pen en verenigingen die gratis mogen meelopen. Aan de bedri j- "ftven wordt een vergoeding voor ide te maken onkosten gevraagd. Ook de Schiedamse muziekver enigingen zijn van harte wel kom in de stoet. De optochtcom- 5 missie kampt jaarlijks met het probleem dat de muziekvereni- gingen geld vragen voor hun deelname. Y „Het is natuurlijk begrijpelijk dat ze geld vragen. Want als ze Yin Delft of ergens anders gaan spelen krijgen ze het ook. Wij vragen ,dc muziekverenigingen X om voor een kleine vergoeding "te spelen. Ja, we beschikken niet If over veel geld. En we willen lie- "vér'wat overhouden. Het batig "saldo gaat naar de Schiedamse gehandicapten", aldus de heer P. Dries, voorzitter van de op tochtcommissie. .De muziekverenigingen zeg gen wel eens: „We kunnen niet meedoen, want we hebben geen camavalspakken". Maar ze heb ben helemaal geen pakken no dig. Ze lopen al in uniform, en dat is genoeg. Al zetten ze alle maal alleen maar een klein rood balletje op hun neus, dan zijn ze ai vel kleed", aldus de heer G. Bannenberg, de vorst (voorzit ter) van het bestuur. Van een aarzelende baby-op tocht is de Schiedamse carna valsoptocht uitgegroeid tot een forse knaap", zeggen De Rietzei- lers. Maar als het aan hen ligt kan het nog grootser en massa ler. Zij hopen dat de optocht, die dit jaar voor de vijfde keer ge houden wordt,-de vijftig wagens van vorig jaar zal overtreffen. ,Het carnaval in Schiedam begint een beetje de.smaak van Brabant te krijgen", zeggen De Rietzeilers hoopvol. De Rietzeilers zijn te breiken via de heer Dries (overdag 159433 en 's avonds 700123) en via postbus 260.3100 AG Schiedam. SCHIEDAM - Een motie van de VVD om bij de gemeente Rotterdam en de mi nister van economi sche zaken te pro testeren tegen de forse verhoging van de inkoopprijs van het water is maan dagavond door de gemeenteraad ver worpen. Alleen de CPN steunde de mo tie^ de andere par tijen stemden tegen. Cor van Tilborg (WD) vond. dat de gemeenteraad een signaal moest laten horen. „We moeten een poging wagen onze bezorgdheid over deze gang van zaken tot uiting te brengen", aldus Van Tilborg. Ook Collé (CPN) vond, dat de gemeenteraad een klacht moest indie nen bij de minister over de verhoging van de inkoopprijs van het water door de gemeente Rotter dam met 8,8 procent. Wethouder Schee- res (financiën) zag weinig heil in de motie. Hij hield de raad voor, dat de ge meente al signalen genoeg liet horen en dat Rotterdam de verhoging gemakke lijk kan motiveren in verband met ge stegen kosten. Voorts zei hij, dat de minister geen in strumenten heeft om wat tegen de ta riefsverhoging te doen. De raad was het in meerderheid met de wethouder eens. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Schiedamse gemeenteraadsleden krijgen een legitimatiebewijs. „De laatste tijd komt het nogal eens voor dat niet- raadsleden gebruik maken van bepaalde faciliteiten voor leden van de raad", schrijft het college van B en W van Schiedam," zoals het inzien van raadstukken, het gebruik maken van fotocopieerappara- tuur en het vragen van informatie aan ambtenaren." „Voor veel ambtenaren is het moeilijk om aan de gezichten te on derscheiden wie wel of geen raadslid zijn." schrijft zij verder. „Ook ouiten de kantoren is het voor u gemakkelijk over een legitimatie- aewijs te beschikken. Te denken valt hierbij wanneer u zich op de loogté wilt stellen van plaatselijke situaties door contacten met vrgerorganisaties en met overhiedsinstellingen buiten de gemeen- egrens." SCHIEDAM - Het CPN- raadslid Eef Collé had maan dagavond in de gemeenteraad zijn motie ter afkeuring van Bestek '81 al klaarliggen toen de raad besloot dit onderwerp tij dens de begrotingsbehandelin gen in december aan de orde te stellen. Fractie-voorzitter Diele- mans van de PvdA had om dat laatste gevraagd. Ook D'66 wilde dé bezuinigingsplannen van de regering meteen bespreken. Collé zei dat de gevolgen van Bestek '81 al merkbaar waren bij de behandeling van de tarie- venverhogingen. Daarom achtte hij een uitspraak van groot be lang. Mevrouw Peterhans - Steen van D'66 steunde hem in zijn opvatting. SCHIEDAM - Rond dc Sint-Ni- eolaasviering en Kerstmis zul len er in Schiedam weer koop avonden zijn. Op 28,29 en 30 no vember en op 1 en 4 december mogen de winkels tot 9 uur's avonds open zijn. Ook op 20, 21. 22.26.27 en op 29 december kun- nen de winkels om negen uur sluiten. Op dinsdag 26 december is er geen weekmarkt. De ver plaatsing van de markt naar 27 december gaat niet door. SCHIEDAM - De gemeente- raadsfractie van D'66 wil drie groot-winkelbedrijven in dc na bijheid van het Broersvest. Zij gelooft dat het centrum zo beter versterkt wordt dan in de Dis- kussienota Binnenstad wordt voorgesteld. Dit schrijft D'66 aan wethouder Zijdeveld, de commissie Ruimtelijke Orde ning en belangstellenden. De konsekwentie van de goedkeuring door de Kroon van het bestemmingsplan Binnen stad is. dat er op'korte termi jn woningen gebouwd kunnen worden. Volgens D'66 bevestigt het Koninklijk Besluit daf er at eerder gebouwd had kunnen worden. Dat gedeelte van het bestem mingsplan dat niet goedgekeurd is. moet in de eerste plaats be stemd worden voor "winkel doeleinden". Volgens D'66 bete kent dat. dat er in de Lange Kerkstraat, Grote Markt en noordelijke Hoogstraat naast woningen ook kleine bedrijven, winkels en cafés gebouwd moe ten worden. „Maandagavond, na het tv- journaal. zijn er zeven van die lampen bij ons ingeleverd. In totaal hebben we nu ongeveer 15 van die dingen hier staan", zegt hoofdinspecteur Dick van der Veen. De glitterlampen bevatten een vloeistof die, als de lamp zou breken, bedwelmende gassen veroorzaakt. De vloeistof/zelf heeft een bijtende werkm&In -• België is daardoor een joneéi gestorven. Y" Bij de politie in Arnhem wa ren maandagavond al 400 van die lampen ingeleverd. De Schiedamse politie zal in sa menwerking met de keurings dienst van waren de lampen vernietigen. SCHIEDAM - De 'weemans- formatie "Arie" treedt donder dagavond 23 november op in ca fé Quibus. "Arie" bestaat uit Ri- nie van Willigen (8-snarige gi taar en zang) en Hannibal Jan sen .(elektronische drummer, echo master en sounds engi neer). De zelfgemaakte nummers handelen over diepe ellende, het zwerversleven en het leven op onze gefrustreerde aardknol. Dit alles zingen ze met een grote "smile". Een formatie als deze is iets unieks in Nederland, en daaróm zeker de moeite van het bekij ken en beluisteren waard. De toegang is gratis. SCHIEDAM Brand brak dinsdagmorgen uit in de woning van de 53-jarige H. R. R. aan de Polderweg. Een schilder was met een brander oude verflagen aan het verwijderen. Het oude hout vatte vlam. De brandweer was snel ter plaatse en blustte het vuur met een hogedruk- straal. De 45-jarige mevrouw W. B. van H. is maandagmiddag in de Villastraat gevallen doordat ze op losliggende tegels stapte. Met een gebroken pols is zij naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De straat was wegens werk zaamheden opgebroken. Het programma omvat in de eerste plaats een klankbeeld van de opening, te verrichten door prinses Margriet. Daar naast worden interviews ge maakt met Maassluise bestuur ders en bekende personen. Voorts zullen er gesprekken van mensen op straat worden uitge zonden. Het programma begint om 15.30 uur en eindigt om 17 uur en wordt via Hilversum 2 uitgezonden. ■- In verband met de opening zijn de gemeentesecretarie, cen trale boekhouding, gemeente werken, de GSD en de VVV ge sloten. Een uitzondering geldt voor de afdeling Bevolking, die uitsluitend voor aangiften van geboorten en overlijden tussen 3.30 en 9.15 uur geopend zal zijn. De gebruikelijke donderdag avond-openstelling van deze af deling komt morgen te verval len. In plaats daarvan is Bevol king vanavond van 19 - 20 uur geopend. Tenslotte heeft de officiële in gebruikneming van het stadhuis ook nog gevolgen voor het ver keer. Vrijdag worden de volgen de maatregelen genomen: Het stadhuisplein en de toegangs-'j wegen worden tussen 8 en 14 uur afgesloten. Parkeren aan 7 beide zijden van de Van Beetho- venlaan verboden. Het parkeer- terrein tussen de Van Beetho- venlaan en het postkantoor aan de Koningshoek mag alleen door genodigden gebruikt worden. VLAARDINGEN - „Een beetje tro pen", heet de ten- toonstelling die tot 7 december te zien is in de Kattenbeker op het Liesveld. In de expositieruimte zijn voorwerpen uit Mali, Nigeria en Ka meroen onderge bracht. Uit India zijn er bronzen voorwerpjes van de Dhokra-nomaden uit West-Bengalen. Vooral de bronzen voorwerpen uit Afrika zijn bijzon der interessant. Een jaar geleden werd één en ander al geexposeerd in het Afrika-museum in Berg en Dal. Kleine ruiters en verschil lende figuurtjes uit het dagelijks leven worden gemodel leerd op een onge bruikelijke manier, het zogenaamde verloren-vorm pro cédé. Hierbij maakt de beeldhouwer eerst een model in was. Het ontwerp wordt omgeven door klei, waarna het ge heel wordt verhit. Door die verhitting smelt de was en stroomt weg. In de ruimte die overblijft wordt brons gego- ten, dat precies dt., zelfde vorm krijgt, als het was-ont- werp, waarna - de klei verwijderd wordt. x/ In de Kattenbeker wordt ook Afri-,. kaans houtsnijwerk i. tentoongesteld, on-, der meer grote mas' kers van de Bobo- stam uit Mali. "WJ expositie is grate" toegankelijk cn gev upend van 9 tot M' uur (op dinsdag - tol j en met maandag). OPY zaterdag van 9 tot lc. uur en op donder- dagavond van 19 k>',e 21 uur' iMt

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2