Lubbers' kansen stijgen Bolivia: coup zonder bloed P De begeerlijkste mannen anno nu Riming!) Vijf gulden per dag voldoende BILLITON BLIJFT LOOD UITWERPEN PROSTITUEES 'SAMEN STERK' - MAAR NIET IN 'N VAKBOND 1 1 1 I k I h if Sportschau toont 'de waarheid' *5 sës- Deze unieke badhanddoek ii Chauffeurs voeren actie If Pt 114» OP kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys Rectificatie ijl Ziekteverzekering 7,5 pet duurder IC» - m* Enkele buien INFORMATIE OVER BEZORGING: Wateroog gebaart vandaag... im ms san li pi t" Vrijdag 24 november 1978 34e jaargang no. 9642 hoofdredacteur herman wigbold (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een groep taxichauffeurs wil de top van de Rotterdamse Taxi Telefooncentrale (TTC) kwijt. In een pamflet, met de kop "Oproep", dat giste ren is verspreid onder Rotterdamse taxichauffeurs, worden directie en raad van commissarissen van de TTC, waarbij zo'n 500 taxi-ondernemers zijn aange sloten, beschuldigd van "wanbeleid". Vergadering (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zonder ook maar een greintje hoop op enig succes is vanmorgen het overleg begonnen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1979. Het gesprek tussen regering, werkgevers en werknemers wordt sterk beïnvloed door het feit, dat het kabinet net giste ren is gekomen met het wetsontwerp om de komende drie jaar in totaal drie percent te korten op de sociale uitkeringen. Voor de FNV is het vasthouden aan dat bezuini gingsplan genoeg reden om vandaag niet echt te on derhandelen met regering en werkgevers. Opvallend was, dat premier Van Agt vanmorgen op het appèl ontbrak: van het kabinet waren alleen de ministers Albeda, Andriessen en Van Aardenne en enkele staats secretarissen naar het Haagse SER-gebouw gekomen. W Juan Pereda Een zee van licht uit schijnwerpers en volop knallend vuurwerk ves tigde gisteren tijdens de koopavond de aandacht op het Witte Huis. De nieuwe eigenaar, project ontwikkelaar Tom Wes- termeijer, liet op specta culaire wijze aan de Rot terdammers weten dat hij klaar is met de restauratie van Europa's eerste wol kenkrabber. Uit de karakteristieke vier torentjes op de hoe- ken van het in in 1940 in de vuurlinie liggende maar gespaarde gebouw daalden gisterenavond al pinisten 'af. Het behoorde ook tot het stuntwerk bij de opening. mess Komt tl gerust eens binnenwippen en bekijft, geheel vrijblijvend, onze zeer uitgebreide kollektie. klassieke verlichting Bel 010-14 74 00 AMSTELVEEN - Een eigen bijdrage van een tientje per dag voor fondspatiënten die in het ziekenhuis wor den opgenomen, is veel te hoog. Vijf gulden per dag is genoeg, vindt de Ziekenfondsraad, een adviescollege voor de regering. dranken 0nze Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Nieawea^omïee^n. I if i 4 i1 "W. f. TJ li IÉ: P riyssfspsïii» Geen enkel uitzicht op centraal akkoord Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel, 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvcrtentics) tel. 010 - 11.32.00 'Wanbeleid bi j Taxi oen rale' Volgs het pamflet, dat is on dertekend door het Comité Be langen Taxi-Ondernemers Rot terdam, zou het Rotterdamse taxibestel door financieel wan beheer op dit moment een schuld hebben van ruim 1,4 mil joen. De taxichauffeurs, onder wie al enige tijd onvrede heerst over het beleid op de centrale, vrezen dat zij uiteindelijk daar van de dupe zullen worden en dat zij zullen moeten opdraaien vöor deze kosten. In het pamflet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Waarnemend CDA-fractieleider Lubbers wordt waarschijnlijk de opvol ger van Aantjes. Zijn kansen zijn aanzienlijk gestegen nu AR-voorzitter Hans de Boer lijkt af te vallen: De Boer zou liever voorzitter willen blijven van de anti-revolutionairen. Ook in CHU-kringen blijkt De Boer niet voor te komen op het lijstje kandidaten voor het voorzitterschap van de rege ringsfractie. CHU-voorzitter dr. L. M. van Leeuwen noemde gis teravond op een CDA-bijeen- komst in Zwijndrecht drie na men: Van Leijenhorst (CHU). Lubbers (KVP) en Schakel (AR). Ze zitten allen in het fractiebe stuur. Wordt Lubbers het, dat zou de KVP m feite alle belangrijke posities innemen binnen het CDA: niet alleen de functie van fractievoorzitter, maar ook die van minister-president en van partijvoorzitter (Steenkamp). DEN HAAG - De particuliere verzekeringen tegen ziektekos ten worden volgend jaar 7,5 per cent duurder. De tariefsverho gingen zullen varieren van on geveer 6 tot 11 gulden per per soon. per maand afhankelijk van de verzekerde klasse. roept de belangengroep van "verontruste taxi-ondernemers" collega-chauffeurs op "de zaak in eigen hand te nemen". „Zij, die tot nog toe uw rech ten hebben misbruikt", aldus de tekst van de oproep, „hebben hun recht van spreken ver speeld, Daarom is het nu van het hoogste belang, dat de verant woordelijke taxi-ondernemer zijn eigen bedrijf gaat bestu ren." Een Rotterdamse taxichauf feur, die zich naar buiten uit voorlopig nog' niet bekend wenst te maken: „De bedrijfsvoering bij de TTC is al enige tijd een janboel, daarover zijn bijna alle vergunninghouders het wel eena Het gaat er, nu het nog net kan, vooral om zo snel mogelijk de macht over te nemen, zodat we het tij nog tijdig kunnen ke ren. Want de macht heeft tot nog toe steeds bij de verkeerde kantberust" Dinsdagavond wil de actie groep van taxichauffeurs zich, op een vergadering met colle ga's, nader beraden over te ne men stappen. TTC-directeur Van Hoorn, ge vraagd om een reactie op de be schuldigingen in het pamflet, is zeer verbaasd „over het feit dat het conflict nu al op straat ligt." „Ik weet van niets", zegt hij, „en verder geef ik helemaal geen commentaar op een ano niem pamflet en anonieme be schuldigingen." Oppositieleider Den Uyl en FNV-voorzitter Wim Kok hebben gisteren ver klaard weinig of geen moge lijkheden te zien voor een centraal akkoord. De FNV heeft al herhaaldelijk ge zegd dat er geen centraal akkoord kan komen zolang de regering niet afziet van de ontkoppeling van de uit keringen en het minimum loon. Dat ontkoppelen ge beurt in feite ais de drie per cents-bezuiniging doorgaat. De socialist Van Der Doef probeerde gisteren in de Twee de Kamer nog wel dit plan opge schort te krijgen tot het overleg over de arbeidsvoorwaarden in de Stichting van de Arbeid is af gerond. Zijn motie leed echter schipbreuk. Minister Albeda wees het voorstel van de PvdA van de hand omdat het volgens hem slechts om een technische zaak gaat. De bewindsman van So ciale Zaken vindt dat van het resultaat van het overleg af hangt, of en in hoeverre de rege ring straks aan het bezuini gingsplan vasthoudt Indiening van het wetsontwerp vindt hij nu al nodig om straks eventueel geen vertraging te krijgen. Volgens Albeda kan het wets ontwerp altijd nog worden ver anderd als het resultaat van het overleg met de sociale partners daartoe aanleiding geeft. De mi nister had al laten weten dat de korting van een half percent per I januari met hoeft door te gaan als de werknemers bereid zijn een half percent van hun prijs compensatie te laten vallen. Wim Kok heeft intussen in de Vakbondskrant van de FNV aangekondigd dat de vakbewe ging met de ondernemers "een flinke robber zal moeten knok ken." De confrontatie zal vooral gaan over zaken als werktijd verkorting en eerlijk delen van werk. LA PAZ - De strijdkrachten in Bolivia hebben vanmorgen via een geweldloze staatsgreep president Juan Pereda aan de kant gezet. Volgens stafchef ge neraal David Padilla Arancibia is de coup gepleegd om „een na tionale confrontatie te voorko- men". Hij beloofde dat er on middellijk verkiezingen zullen worden georganiseerd en dat volgend jaar op 6 augustus een nieuwe burgerpresident zal worden benoemd. Het is de tweede staatsgreep in Bolivia in vier maanden. De nu afgezette president Pereda trok zelf in juli de macht aan zich via een staatsgreep die ge steund werd door de lucht macht Hij deed dat vooral om de golven van kritiek te smoren, nadat hij de toen gehouden ver kiezingen via een gigantische fraude in zijn voordeel had be slist Er bestonden veel bezwaren tegen het ondemocratische be wind van Pereda. De directe aanleiding voor de coup zou echter een rede zijn geweest, waarin Pereda aankondigde niet vóór 1980 nieuwe verkiezin gen te zullen uitschrijven. t i n fet m ;/,m. NEW VORK - De Ameri kaanse vrouwen mogen 's werelds alierbegeerlijkste man kiezen. Om chaos te voorkomen moeten ze hun keus maken uit tien droom prinsen. De top tien, volgens het tijdschrift Harpers Ba- Danser Mikhail Barysjni- kov, filmster Warren Beatty, juwelier Gianni Bulgari, tennisser Jimmy Connors, autofabrikant Henry Ford II, honkballer Reggie Jackson, John „Vetvlek" Travolta, premier Pierre Trudeau, de oliemiljardair Ardesjir Za- hedi en prins Charles van Engeland. Maak maar rustig je keuze, zegt het blad tot alle asse poesters onder de lezeressen. „Zie jezelf gerust van top tot teen behangen met juwelen en de man van je dromen aan je zijde." Ktmililt'ifrliiriif ta vtRirglni via hat Hatilakt lajaiiwr Nart llnatnrt| 190 an 115 (lattarVim Tat 010-711122 Vannacht naar het zuidoosten Wegtrekkende regen. Morgen overdag wisselend bewolkt met nu en dan een regen- of hagel bui. Matige tot krachtige wind, draaiend naar west tot noord west. Maximumtemperaturen tot 9 graden. 25no\ zon op onder 0ü 15 1638 moan op onder 02 03 14 32 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice maandag t/m vrijdag tof 19.00 uur. ZATERDAGS IS DE AFDELING ABONNEESERVICE*TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. De raad heeft dat gisteren na veel geharrewar (de vakbewe ging en de ziekenfondsen waren tegen) aan staatssecretaris Ve der-Smit van Volksgezondheid laten weten. Mevrouw Veder had de Ziekenfondsraad ge vraagd haar te adviseren over enkele bezuinigingsplannen voor de gezondheidszorg. De re gering wil zoals bekend zieken- (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - Het loodbedrijf van Billiton in Arnhem mag doorgaan met de uitworp van lood. Gedeputeerde staten van Gelderland hebben het bedrijf vergunning gegeven tot het lo zen van maximaal 35 kilogram lood per etmaal in de lucht. Billiton mocht tot nu toe 70 ki logram lozen. Die norm was vo rig jaar vastgesteld door de RAad van State. Gedeputeerde Fokkens had liever gezien dat nu een norm van 30 kilogram werd vastgesteld, maar Billiton deelde mee dat men dan „we gens te hoge investeringen" zou moeten sluiten. Als pressiemid del noemde het bedrijf de dan in gevaar komende werkgelegen heid. De vereniging „Voorko men is Beter" vindt dan ook dat de norm van 35 kilogram „onder druk en chantage" tot stand is gekomen. De vereniging gelooft dat de uitworp tot 10 kilogram teruggebracht kan worden en zal waarschijnlijk beroep aan tekenen bij de Raad van State. De huidige uitworp van 70 ki logram heeft tot gevolg, zo is door wetenschappelijk onder zoek bewezen, dat het loodge- halte in het bloed van vooral kinderen die rond het bedrijf wonen hoger is dan gemiddeld. fondsverzekerden mee laten be talen in ziekenhuiskosten (een tientje per dag) en de kosten voor de dokter en de apotheker (maximaal 100 per jaar per ge zin). De Ziekenfondsraad zwijgt over het laatste voorstel: de raad zegt niet voldoende tijd te hebben gehad om dat plan te onderzoeken. Ook laat de raad in het midden of er wel een eigen bijdrage bij ziekenhuisop name moetkomen. Vmden rege ring en parlement dat, dan is 5 gulden per dag meer dan ge noeg, zegt de raad. Het adviescollege vindt dat gezinnen bij ziekenhuisopname veel minder dan 10 gulden per dag per persoon besparen. Mo gelijk geeft men een gulden of 5 minder aan eten en drinken uit, maar daarmee is de koek wel op, aldus de raad. Temeer omdat er weer kosten tegenover staan, zoals reiskosten. De Ziekenfondsraad sluit ove rigens niet uit dat de kosten om die eigen bijdragen te innen zo hoog zullen zijn, dat het niet of nauwelijks de moeite loont de maatregel te nemen. Het College heeft uitgerekend dat de eigen bijdrage bruto een besparing oplevert van 25 tot 47 miljoen gulden per jaar, en het dubbele als de maatregel ook zou gelden voor verpleeg- en zwakzinni geninrichtingen. CNV en vooral FNV hebben grote bezwaren tegen de kabi netsplannen. De FNV heeft zelfs helemaal niet mee willen wer ken aan een advies. ROTTERDAM - Bundesliga voetbal is met altijd „Weltklas- se". Met dat objectieve uit gangspunt bereikten de pro grammamakers van de Sport schau, elke zaterdagmiddag op Duitsland I, een uitbreiding van de zendtijd. De samenvattingen van de drie wedstrijden zullen vanaf 6 januari vijftien in plaats van acht minuten duren. Voor een meer „waarheidsge trouwe verslaggeving" waren lange onderhandelingen met de clubs nodig (en veel marken). De uitzending van de Sportschau begint in de nieuwe opzet om 18.05 uur en duurt 55 minuten. I 9| Mariniersweg 281. hk Hoogstraat. R dam I 's Maandags gesloten Tel 010-1337441 In onze advertentie van 23-11 stond helaas een betreurens waardige zetfout. Henkes jonge jenever kost zelfs bij FT dranken geen J 10.95 maar J 11.45 excuses. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het oudste beroep ter wereld wordt niet als vak erkend. Daarom kunnen prostituees zich niet verenigen in een echte vakbond, al dus de Federatie Nederlandse Vak verenigingen. Maar het oprich ten van een belan genvereniging, zoals Rotterdamse prosti tuees willen, ziet de FNV best zitten. „Er is duidelijk sprake van vrouwenuitbui- ting, waartegen ge zamenlijk een vuist moet worden ge maakt," schrijft Els- ke ter Veld van het FNV-secretariaat voor vrouwelijke werknemers deze week in de Vak bondskrant. Om lid te kunnen worden van een vakbond moet spra ke zijn van een ar beidsovereenkomst, zegt de Rotterdamse districtsbestuurder Wim Vijg. Een dienstverband tus sen de gemeente en de prostituées om zo'n arbeidscontract tot stand te brengen is onmogelijk. Het Wetboek van Straf recht verbiedt de bevordering van prostitutie nu een maal, reden waarom de gemeente ook nooit zal kunnen deelnemen in een eroscentrum. De dames willen zich verenigen in een belangengroep omdat zij hun rechtspositie willen versterken. Zij zeg gen zich financieel uitgeknepen te voe len door klanten, souteneurs en de fis cus. Bovendien wil len zij de bestaande "beroepsrisico's" verminderen. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Soort abonnement: kwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek beloning bij Naam afzender: Adres: Plaats: jqi ic^| "Wil v I r i V r Li i. 1 ai;

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1