Ambtenaren zien af van acties GOEDEMORGEN MENEER Personeel drankzaal wil geld van bank Raadsman van Menten werd afgeluisterd Alleen met pas de wijk in WANDMEUBELS Zet je vrouw op loonlijst s 1 595 715 JONGER NAAR CONCERT- ZAAL i Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend.. ISrt lieer ATTENTIE SVP! Heroïnevondst Minder zacht INFORMATIE OVER BEZORGING: App, Pez Azul Voor wie goedkoop met KLM wil vliegen: Dinsdag 12 december 1978 34e jaargang no. 9657 {Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De ambtenarenbonden zijn door de knieën gegaan voor Nederlands grootste werkgever, ambtenarenbaas Wiegel. De vakbonden willen met Wiegel weer gaan praten over de gevolgen van de bouw-c.a.o. hoewel Wiegel geen enkele concrete toe zegging heeft gedaan dat de ambtenaren er door die hogere bouw-c.a.o.eter van zullen worden. De ABVA en de KABO hebben hun acties, aldus AByA-voorzit-, ter Dutman, „niet afgelast, maar voorlopig opgeschort in afwachting van het resultaat van het nieuwe over leg." a 1 t"| K"ii Van onze verslaggever HANS HOFFMANN ROTTERDAM - „Ik weet niet of er kernwapens in Rotterdam zijn. Ik weet óók niet of er géén kernwa pens zijn. Ik weet niets en dat voel ik als een beperking in mijn functioneren als burgemeester. Drankje p (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG - De telefoon van een van de advocaten van Menten is twee jaar geleden, op last van justitie, afgeluisterd. In verband met de rechtszaak tegen de Blaricummer is dat in december 1976 gebeurd in opdracht van de rechter-cómmissaris bij de Bijzondere Strafkamer van de.rechtbank in Amsterdam. Het ging daarbij om het aftappen van zowel de kantoor- als de privétele- foon van de advocaat. De naam van de betrokken raadsman wordt nergens officieel genoemd, maar vol gens ingewijden gaat het om de Amsterdamse advo caat mr. Hoo.ixiTian, die bij de scheiding van tafel en bed tussen Menten en diens vrouw Meta optrad.als raadsman van Menten. Bel 010-14 74 00 Extra aanbieding Canarische Eilanden. Vertrek 14 en 28 december a.s. 1 week 2 weken Het Vrije Volk ReizenP) ROTTERDAM Luidruchtige mor genstond voor mi nister van Sociale Zaken Albeda. Een groepje demonstran ten van het WAO- comité Rotterdam protesteert bij de woning mn Albeda in de Rotterdamse Jan van Ghestellaan tegen de korting op de sociale uitkerin gen. Dezelfde men sen bezetten eerder het Rotterdamse stadhuis en de Euro mast. Albeda, schijn baar onverstoord, stapt naar de auto met chauffeur en gaat op weg naar z'n werk, in Den Haag. Aan onze kwartaalabonnees Onzeker 9 Zie verder pagina 9 Lakoniek Geen opslag I Zie verder pagina 19 u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u i Als u eemiieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Waterooiw**. gebeurt vandaag... Nieuwe abonnee bon. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Het gebouwtje aan de Daltonlaan in Rotterdam-noord, dat wel eens - ten onrechte - ge noemd wordt als mogelijke nucleai re bergplaats. V\\ Ik vind dan ook dat iedere burgemeester in vertrouwen moet worden genomen door de minister van Defensie als er in zijn gemeente kernbommen lig gen opgeslagen of worden ver voerd. Ik zal dit punt zeker aan snijden als er weer contact is tussen de gemeente en het de partement." Aldus reageert desgevraagd burgemeester Van der Louw op De bonden voor ambtenaren zien af van hun aanvankelijke eis dat de bouw-c.a.o. al per 1 ja nuari 1979 moet doorwerken in de salarissen van het overheids personeel. Ze zeggen nu dat tot die doorwerking ook later in dat jaar pas, mag worden besloten, alsdan'maar betaald wordt met terugwerkende kracht r 'Minister Wiegel heeft gisteren ifi het korte overleg (ruim een uur) alleen gezegd dat er met hem te praten valt over die doorwerking van de bouwcao. „Mijn mijn marges zijn smaller dan smal", aldus Wiegel. Deze uitspraak van Wiegel was voor de ambtenarenbonden voldoen de om het overleg de komende maanden te hervatten. Op 30 november brak dat overleg af omdat, aldus Dut- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het 52 man tellende personeel van Ser geants Drankenservice heeft vanmorgen bij Slavenburgs Bank gan de Coolsïngel uitbeta ling van zijn salaris geeist Vol gens directeur-eigenaar Brussé van het drankenbedrijf heeft de bank ten onrechte beslag laten leggen r op zijn voorraden ter waarde van 800.000 gulden. Daardoor mist hij de liquide middelen óm zijn personeel uit te betalen. De beslaglegging is een gevolg van het faillissement van de drankengroothandel Theodex Supply B.V., waar de FIOD thans een onderzoek instelt naar handel in illegaal gestookte je never. Volgens Brussé is hij door het inmiddels failliet ver klaarde Theodex onder valse voorwendsels gedwongen een overeenkomst te tekenen. De heer Van den Broek van Sla venburgs Bank stelt, dat op ba sis van die overeenkomst de voorraad uit de 24 winkels van Brussé aan Theodex toebehoort. Dat zou de reden zijn, dat Sla venburgs Bank het beslag heeft laten leggen. Sergeants Dran kenservice heeft, volgens de woordvoerder van de bank. geen rekening bij Slavenburg met een tegoed. „Wij zijn niet ver antwoordelijk voor de uitbeta ling van die salarissen", zegt Van den Broek. man, „we toen duidelijk de overtuiging hadden gekregen dat de bouw-c.a.o. toen niet en nooit niet voor ons gevolgen zou hebben." Die overtuiging was gevoed' door" het gesprek met Wiegel en door uitspraken van minister Albeda (sociale zaken), dat de ambtenaren er niet op hoefden te rekenen. ABVA en KABO begonnen daarom, hun acties. Afgelopen zaterdag herhaalde Albeda diezelfde uitspraak nog eens. ABVA-voorzitter Dutman deed Albeda's woorden nu ech ter af met: „In dit kabinet loopt de een de ander nu eenmaal graag voor de benen. jWij heb ben te maken met minister Wie gel." Bij het komende overleg ko men ook de conclusies van het rapport-Kloosterman aan de or de. De ambtenarenbonden heb ben daarin suggesties gedaan voor alternatieve bezuinigingen op hun salarissen. De N W-bon den leggen de nadruk op méér inleveren door de hoogste inko mens. Vannacht nog plaatselijk regen, morgen overdag enkele opkla ringen en hier en daar een bui. Krachtige, langs de kust tijde lijk harde zuidwestelijke wind. Minima omstreeks 7, maximum temperaturen ongeveer 9 gra den. 13 dec. zon op onder 0R39 16.29 maan op onder 1620 0701 Het korte gesprek van gister avond verliep in een uiterst vriendelijke sfeer. Er is niet ge praat over de stakingen van vo rige week. Volgens minister Wiegel zou dat de sfeer van het' overleg maar doorbreken. Na afloop van het gesprek dronken vakbondsvertegen woordigers en Wiegel nog een drankje met elkaar. Het minis terie van binnenlandse zaken had daarvoor speciaal Dutmans lievelingsdrank, rode port, in huis gehaald. Zie verder pag. 4 FOCUS S- SS? Mentens proces-advocaat, mr. L. van Heijningen uit Den Haag, heeft gisteravond bevestigd dat hij de zaak onlangs aanhangig heeft gemaakt bij de Neder landse Orde van Advocaten. Die heeft gisteren m een brief aan minister De Ruiter (justitie) ge- GRONINGEN - De woonwijk Oosterpoort gaat morgen de onafhankelijk heid uitroepen. De wijk wordt voor één dag her doopt in OSO: Onafhanke lijke Staat Oosterpoort. Op zes toegangswegen naar de wijk zullen grens poorten worden ingelicht. De be woners van de wijk krijgen speciale 'paspoorten'. De actie moet het bezoek van een afvaardiging van diverse wijkorganisaties ondersteunen, die morgen in Den Haag een gesprek zal hebben met de minister. Er ligt namelijk een cont roverse tussen de provincie en de gemeente Groningen over enkele honderden wo ningen in de Oosterpoort- buurt. klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabrieksloonzalen industriegebouw, Goudsesinge! 66, R'dam, Tel. 010. '2.64.61 (gt*fl onder nummer) Vroeg neet it ofdfüng obonneeiemte maandag t/m ntjdsg lal 14.00 uur. MIU0AGS 8 Dt UOtUHG MONNIHHVia 10116.00 UU* uukbms. x van.gafvoor van^effvoor. (23 dec. «Heen 2 «raken mosrelljk) Informatie/boeking: Witte de Withstraat 25 Rotterdam Tel. 010-147700 protest eerd tegen het afluiste ren van de telefoonaansluitin gen bij de Amsterdamse advo caat. De Orde van Advocaten schrijft 'ernstig geschokt' te zijn en niet voor mogelijk te hebben gehouden dat justitiële autori teiten in Nederland ooit de op dracht zouden kunnen geven tot het afluisteren van de telefoon van een advocaat. Volgens de orde wordt daar mee het noodzakelijke vertrou welijke contact tussen verdach te en raadsman belemmerd en is ook het beroepsgeheim van de advocaat hierdoor niet langer meer gewaarborgd. Volgens de orde achtte justitie het afluiste ren van de advocaat een moge lijkheid om achter de verblijf plaats van een voortvluchtige verdachtei te komen. De orde heeft de minister verzocht de hoofdofficier van justitie in Amsterdam op te dragen derge lijke praktijken voortaan ach terwege te laten, ook al omdat men van hem niet de verzeke ring kon krijgen dat dit in der gelijke gevallen niet opnieuw zal gebeuren. De orde wil verder via de Hoge Raad een principe beslissing uitlokken over deze kwestie. De zaak kwam vorige maand aan het licht tijdens het Men- ten-proces voor tie Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Den Haag. Hierbij bieek ook dal de processen-verbaal met de in houd van de afgeluisterde tele foongesprekken na bijna twee jaar nog altijd niet waren ver nietigd, zoals de wet voor schrijft De betrokken justitie-auton- teïten hullen zich omtrent de zaak voorlopig nog in stilzwij gen. Mr. A. F. Haberrnehl, de of ficier van justitie in Amsterdam die in 1976 het vooronderzoek te gen Menten leidden, wilde gis teravond slechts kwijt dat een schriftelijk protest van de Orde van Advocaten al enkele weken geleden is binnengekomen. Hij zei dat een antwoord op die brief 'in de maak' is. Zie ook pag. (Van een onzer verslaggevers) NEW YORK - De echtgenote van de Nederlandse directeur van het Nationaal Bureau Voor Toerisme m de Verenigde Sta ten John Bertram, staat voor vijftig dollar m de maand op de loonlijst van de KLM. Dit blijkt uit een intern stuk dat de ontslagen KLM-accoun- tant Jos de Wit eind vorige week in zijn rechtszaak tegen de KLM heeft overlegd. Een woordvoerder van Nationaal Bureau voor Toerisme bevestigt dit bericht „Deze regeling is ons bekend. Hierdoor kan Bertram aanmerkelijk goedkoper met de KLM vliegen en dus zijn werk voor ons aanmerkelijk goedko per uitvoeren. Het is een gebrui kelijke regeling, waarvan ook de IATA (de internationale or ganisatie van luchtvaartmaat schappijen - red.) afweet (Voor een vraaggesprek met Jos de Wit zie pagina 9.) ROTTERDAM - In café De Unie aan het Déliplein heeft de politie gisteren veertien perso nen aangehouden. Zes van de arrestanten kwamen na verhoor weer vrij, 20. gram heroïne, wat hasjiesj en 6000 zijn in beslag genomen. In arrest zitten caféhouder J.K. (53), de 31-jarige W.L.R. uit Dordrecht, de 35-jarige R.C.S. uit Maassluis en vijf inwoners van Rotterdam: AD.A.H. (24), W.W.M.H. (18), M.C.H.{27), W,G.J.(34) en S.AK.(3I). Kwartaalabonnees worden verzocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1979 te wachten tot zi) onze stor- tingskaart hebben ontvan gen. Wij verzoeken u vriendelijk uitsluitend onze kaart te ge bruiken en dus geen voor uitbetalingen zonder deze kaartte doen. Ook indien u per bank be taalt gelieve u de kaart on dertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden met voor abonnees die ons reeds machtigden totgiro-m- kasso (automatische af schrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart Ten slotte wijzen wij alle kwartaalabonnees erop, dat de giro-inkassomacmiging nog altijd de eenvoudigste betalingswijze is. Vraag een machtigingsfor mulier aan Het Vrije Volk, abonnementenafdehng. Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De Administratie. orlze pubiikatie van zaterdag over Rotterdam als aan- en af- voercentrum van Amerikaanse kernwapens „Als burgemeester heb je toch een eerste taak bij het handha ven van de openbare orde en bi j de rampenbestrijding. In dat ge bied van verantwoordelijkhe den vormen kernwapens een onzekere factor. Je weet niet of ze in de buurt zijn en ais dat wél zo is, kun je nóg niet beoordelen wat je ermee aanmoet. Nogmaals, in dat laatste geval zou je als burgemeester betrok ken moeten worden bij ver- trouwvol beraad tussen alle partijen, die met dit probleem te maken hebben." Dit is ook de mening van bur gemeester A Schipper van Oostburg, de gemeente waar Breskens toe behoort Breskens wordt óók genoemd als aan- voerhaven van Amerikaanse kernwapens. Schipper: „Met het oog op mogelijke calamiteiten moet ik toch op de hoogte zijn, als die dingen hier binnengeva ren worden." gedoekt kunnen gevoeglijk ge schrapt worden Bovendien heeft minister Scholten van Defensie beloofd geen opslag van kernwapens te zullen toestaan in de buurt van grote bevolkingscentra. Burge meester André van der Louw: „Dan zitter, we goed, want het woord van een minister moet je serieus nemen." Tegenover de bezorgdheid van de burgemeesters over het gevaar dat opslag en vervoer van atoombommen met zich brengen, staat de lakonieke re actie van oud-defensieminister Stemerdink dat er geen veiliger munitie is dan A-munitie: „Een atoombom kun je gerust in de hoogovens gooien, dan gebeurt er nog niets." Rotterdam mag dan een kern- wapendóórvoerprobleem heb ben. het heeft geen kernwapen- opslagprobleem. De twee plek ken in en bij de stad die wel eens genoemd zijn als mogelijke nucleaire bergplaatsen - een onbewaakt militair gebouwtje aan de Daltonlaan en de mum- tieopslagpiaats iifhet Staelduin- se Bos, die binnenkort wordt op- V IS*'2* r-f! AMSTERDAM - De\ vrees dat de klassieke f grammofoonplaat de con- i certzaal concurrentie aan- i' doet is ongegrond. Een en- I quête van de NOS heeft j" uitgewezen dat mensen juist meer naar concerten I* gaan naar mate ze meer I platen bezitten. f Uit het onderzoek bleek ook dat het concertpu- bliek zich aan het verjon- f gen is: tussen 1971 en 1977 zakte de gemiddelde leef tijd van de' concertganger van 50 naar 43 jaar. Dat vooral mensen met een j hogere opleiding tn. zijn voor muziekgenot wordt ook hoe langer hoe minder f waar: in 1971 had nog f maar 33 procent van de I concertbezoekers een op- leiding op mulo-niveau of minderen vorig jaar uxzs dat 47 procent FNV wil meer dan t 1% extra i (Van onze sociaal-economischc redactie) UTRECHT - Verschillende FNV-bonden gaan een aanvallende looneis stellen als het bczuinlgingsprogramma Bestek *81 van de re gering gevolgen heeft voor de koopkracht. Bij de komende caxi.-an- derhandelingen willen zij dit vastleggen in een clausule. Voorzitter Bram Buys van de Bouwbonden FNV verwacht dat het om minstens één procent zal gaan. „Als het aan het kabinet ligt, wordt het voor iedereen een halfje minder. En een half jaar later nog weer eens een halfje. En dan later nog weer eens een keer of vier. En tussendoor moet er nog wat af vanwege de stij ging van gemeentelijke heffin gen." Voorzitter Cees Schelling van de Voedingsbonden FNV schat de hoogte van de extra looneis tussen de één en dne procent, afhankelijk van de mate waarin de ombuigingsplannen van het huidige kabinet zullen inhakken op de koopkracht Ook de Industriebonden NW en NKV neigen naar een looa- eisclausule, die nadelige gevol gen van Bestek '81 op de koop kracht van werknemers tot mo daal 30.000) onschadelijk moet maken. De Vervoersfederatie FNV laat haar precieze plannen afhangen van de ledenvergade ringen. De Dienstenbonden FNV wachten zoals binnen de FNV afgesproken tot begin volgend jaar, alvorens eventuele extra looneisen te stellen. De FNV zal dan aan de hand van de exacte effecten van Bestek '81 kunnen uitrekenen wat de gevolgen zijn voor de koopkracht Ik geef hiermee op al| nieuwe abonnee j Naam j Adres: I Soort abonnement; Okwartaal f öjaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender. Adres: Plaats: a

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1