Na 23 jaar medische s zegt Rinus van Dijk: n BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA n mn woensdag 13 december 1978 iiSf Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 W?mÊ\ Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM Amateurfilmer Henk Lansbergen is gek van zijn geboorteplaats Kethel. Dat brengt hij da gelijks onder woorden, maar hij heeft nu ook op, film vastgelegd wat hij. zo prachtig vindt in Kethel. Vorige week donderdag is zijn 37 minuut durende kleuren film min of meer officieel in première gegaan. Wïm - '4 -"te* V m m m -■ MM Kethel heeft fraaie plekjes.Henk Lansbergen heeft het allemaal vastgelegd op film. SCHIEDAM - Rinus van Dijk vindt het wel-, letjes. Na 23 jaar lang de administratie te hebben bijgehouden van de Me dische Sportkeuring, gaat hij er aan het einde van het jaar een streep onder zetten..Dan zal de. sportkeuring vallen on der het bureau sportza ken, en daar is Rinus van Dijk bijzonder ge lukkig mee. „Dat heb ik enkele jaren geleden al voorgesteld", zegt hij. V! -A Schoolarts Rinus van Dijk: Sportvrienden zijn blijvende vrienden". Vriendschap Henk Lansbergen: - "Document". Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Herik Stokvis fi-^^^Keukenshowrooni u Ijl ^IJP^ Rotterdam-West Samen met de donderdagse bijlage !k wil Het Vrije Volk elke dag thuis ontvangen. De eerste twee weken ontvang ik alle nummers, dus ook tweemaal de donderdagse bijlage, gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in met als Extra-voordeel 6.40 korting. Naam:. Adres: Woonplaats: Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan: HET VRIJE VOLK C.V. ANTWOORDNUMMER 1579 3000 VB ROTTERDAM 8 1 i I: 8 1 B B B •lil I 'Dit is een >ï"te*NoS»« document' Henk Lansbergen is vier jaar geleden met zijn camera op avon tuur gegaan. Daarvoor had hij al eens een zwart wit-film gemaakt, maar die kwam niet al le best terug uit het laboratorium. „Dat doe ik over en dan in kleur met geluid", heb ik me voorgenomen. En het is er van gekomen. Donderdag heeft hij zijn film getoond aan een aantal geinteresseerden in het gemeentearchief. „Ik zie mijn film als een histo risch- document Het is de ge schiedenis van Kethel vanaf 1900. De periode daarvoor heeft Jaap de Raad in zijn boeken be schreven. Ik heb me beperkt tot vanaf 1900 tot nu. Tussen de beelden van het Kethel van he en ook een geboren Kethelaar, verleende zijn medewerking. „De heer Brunt heeft mij ver teld hoe het de laatste raadsver gadering verging van Kethel. In 1941 kwam Kethèl bij Schiedam, met 1700 inwoners toen, had het vroeger. Mijn film laat zien hoe bepaalde plekken er nu uitzien en als tus senshot ziet men op de brief kaart hoe het vroeger was". Medewerking. Henk Lansbergen heeft bij het samenstellen van zijn film veel medewerking gehad van het Schiedamse archief. Ook de heer Brunt, die jarenlang deel uitmaakte van het kabinet van de burgemeester van Schiedam was mooi zó Denk niet dat het in die 23 jaar eenvoudig geweest is voor Rinus van Dijk. Een functie, geheel pro deo uitge voerd, heeft veel van zijn tijd gevraagd. „Zaterdag's, zon- dag's en op alle onmogelijke uren hingen ze bij mij aan de bel. Nog even keuren voor de vierdaagse, nog even keuren voor de competitie begon en noem maar op. Maar zo een voudig was het natuurlijk niet helemaal". Het'begon voor Rinus van .Dijk 23 jaar.geleden. Hij was toen bestuurder van de Schie damse Bond van Lichamelijke Oefening. Bij de Schiedamse sportbestuurders beter be kend als de-SBLO. „De SBLÖ verzorgde toen de sportkeu ringen. Dat was nog onder voorzitter Van Schie. Wie nou mijn voorganger was weet ik niet meer zo precies, maar een bestuurder van - de SBLO moest die sportkeuringen gaan verzorgen. Toen kwam een van mijn slechte eigenschappen om de hoek kijken. Ik kan namelijk geen nee zeggen. Vandaar dat Rinus van Dijk dat werk ging -doen. Dat ik er mee accoord ging toen ze mij voorstelde had ook nog een andere reden. Ik ben van mening dat ieder een die dat wil, moet kunnen sporten. Als ze sporten, denk ik altijd maar, bunnen ze niet ergens anders kattekwaad uithalen. Zo is het toch?" In die 23 jaar hebben dui zenden Schiedammers bij Ri nus van Dijk een aanvraag ingediend om een medische sportkeuring te ondergaan. Want niet gekeurd wil zeggen dat er ook niet gesport kon worden. „Dat", zo zegt van Dijk, „is nog erger dan toen ik er mee begon. Toen waren er nog veel meer sportbonden dan nu die niet de eis stelden dat hun leden een jaarlijke sportkeuring moesten onder gaan. Er zijn overigens nu nog bonden die deze regel niet hebben. „Dat vind ik onverantwoord van die sportbonden. Maar ondanks dat, bleven er genoeg mensen over die jaarlijks ge keurd moesten worden. Nooit en te nimmer heb ik bij de- aanvragen iemand voorge trokken. Leden van mijn eigen dub Hermes DVS niet of wie dan ook. Ja, uitzonde ringen heb ik wel gemaakt. Zo kort voor een voetbalseizoen moeten ook de scheidsrechters een keuring ondergaan. Die mensen heb je hard nodig. Nou, als ik dan moest kiezen tussen een scheidsrechter of een pupil, koos ik voor de scheidsrechter." Dat wilde zeggen dat zo'n pupil enkele weken later pas gekeurd kon worden. Want in het hoogseizoen was het aan bod niet bij te houden. De me dische sportkeuring heeft in al die jaren onvoldoende dok toren gehad die zich daar voor wilde inzetten. Na een drukke dagtaak ook in de avonduren nog eens zo'n twintig keurin-- gen uit te voeren was een ver moeiende bezigheid. „Toch is het ons nog altijd gelukt de mensen voor-de competities van de bonden van start gin gen, gekeurd te krijgen", zegt Van Dijk. Naast Rinus van Dijk was er ook juffrouw Offers die zich met de administratie be zighield. Door ziekte kan zij het ook niet meer helemaal voor de volle honderd procent opbrengen. Vandaar dat de sportraad besloot de sport-' keuring onder te brengen bij bureau Sportzaken: „Een goe-, de keus", zegt Rinus van Dijk. „Daar is alles in één hand en zo hoort het ook." Toen enkele jaren geleden besloten werd dat kinderen die door de schoolarts gekeurd werden, meteen een bewijsje kregen dat ze konden sporten, nam dat de medische sport keuring veel werk uit handen. „Gelukkig wel. Die bewijsjes zijn geloof ik vijf jaar geldig. Als zo'n knulletje nu pupil- lenvoetbal wil gaan doen, hoeft hij weer niet eens ge keurd te worden door ons bu reau. Dat was een goede z&dk*** Rinus van Dijk heeft er, nu hij 67 jaar is geworden, met opzet dit jaar een streep onder willen zetten en er nog niet twee jaar aan willen plakken. Dan zou het precies 25 jaar zijn dat hij difc werk doet, „Dan zou het net zijn of ik er een jubileum van wil maken. En dat wil ik per se niet" Het is in al die jaren een fij ne tijd geweest Ook in dat be stuur van de SBLO. Een SBLO die veel goed werk heeft gedaan, laat ik dat wel stellen, later werd dat minder. Je kreeg geen mensen meer die een bestuursfunctie wil den hebben. De zaak verwa terde en was het dus een goe de zaak de SBLO maar op te heffen." Wil het zeggen dat Rinus van Dijk nu met zijn duimen gaat zitten draaien? Zeker niet want hij is nog steeds ac tief als penningmeester van Hennes DVS, maar daar gaat hij ook mee stoppen, verder maakt hij nog deel uit van het stichtingsbestuur van de Sporthal Margriet Van Dijk: „Ik heb je in het begin al gezegd dat ik geen nee kan zeggen. Ik heb nog meer functies, maar het wordt mij nu echt te veel. Wat mij overigens in al die jaren dat ik in het sportleven zit enorm veel plezier heeft gedaan is de vriendschap die je opdoet Ge weldig dat dat via de sport al- lemaal kan. Ik ervaar het nog dagelijks. Hermes DVS, de SBLO én die sportkeuring hebben mijn kennissenkring zo groot gemaakt Allemaal functies waar je geen cent van in je zak steekt Er is eens iemand geweest die vond dat ik voor die medi sche sportkeuring best een vergoeding mocht hebben. Toen heb ik gezegd: zodra jul lie mij gaan betalen zoek je maar een ander. Ik heb dit werk gedaan als sportman voor de sport en nergens an ders voor. Niet voor geld en niet voor eigen roem. Hemel mij dus niet te veel op in de krant want dat is nergens voor nodig". Dat doen we dan ook niet, maar we menen wel dat de sportwereld best eens mag weten wat Rimis van Dijk voor die sportwereld al die ja-, ren heeft gedaan. En dat was veeLHeelveei! Bas van Bochovc lijk was het Kethel en Spaland. Vandaar die ketel en die spa in het wapen van Kethel. Maar de oude Kethelaars vonden dat een té lange naam. Vandaar dat men volstaat met Kethel, Dat was korter ér. krachtiger. Ik ben blij dat het winkelcentrum Spaland die naam heeft aangenomen.Leeft Spaland toch weer voort in de buurt van Kethel." Henk Lansbergen heeft spe lenderwijs met zijn camera alle mooie plekjes van Kethel probe ren te vangen. Vanuit het cen trum maakt hij al filmend een wandeling door Kethel om tot slot via de Harreweg weer in dat centrum terug te komen. "Vanuit de Jacobskerk heb ik de naaste omgeving van de kerk gefilmd. Maar er is al zo veel moois verdwenen. Ook dat heb ik op de film willen vastleggen. Vandaar de mogelijkheid met de prentbriefkaarten van vroe ger. De Blauwe Brug bijvoor beeld, stond nog wel op mijn zwartwitfilm, maar die heb ik in kleur niet meer. Toen was de brug ad verdwenen. Zo heb ik bijvoorbeeld veel gefilmd langs de Grocneweg. Ais je vanuit Kethel komend in de richting Delft kijkt, zie je nog het verle den. Maar je moet niet omkijken naar Schiedam. Want dan zie je aan de hoge flats dat je met héb heden te maken hebt. Waar de boel wonjt opgespo ten om straks ook daar wonin gen te gaan bouwen, staat nu nog vee in de wei. Ik heb daar een boer öp de film vastgelegd die een koe melkt. Want ik stel me zo voor dat de uitbreiding van de woningbouw zich ook- daar zal voortzetten. Wel, dan staat er straks op de plaats waar nu die boer zit te melken een te lefooncel". Henk Lansbergen noemt ip zijn film zo min mogelijk' nar men. Omdat zo velen hem hete ben geholpen doet hij dat met opzet niet om te voorkomen dat hij iemand vergeet. Als ama teurfilmer heb ik deze keer niet' voor mezelf gewerkt, maar voor het publiek dat misschien later als het mijn film ziet, zal zeg-" gen: gut, zag Kethel er vroeger zo uit". Bali. Oam Sa. Schiedam. Tel. 0 i 0-67126 Geopend v. 10-18 u. Dond. koopavond. leg.vereist ROSÊNVEL0TSTRAAT 974jji tEtEFOON 010 259933 I «S:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 3