Drie VOS -cursussen van start den Hoek heeft voedsel no Vogelwachter Van inbraak in verffabriek Jeugdhaven Nieuwland begint weer voor alle groepen chsedam sportagenda DONDERDAG 4 JANUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Nog anderhalve week grafiek in het Museum. Hier een zelfportret van Paul Citroen. Het administratiegebouw in neo-Hollandse Classisis tische stijl Werkplaatshallen SCHIEDAM - Deze maand gaan drie VOS- cursussen van start in Schiedam. Op dinsdag 30 januari beginnen och tendcursussen in Schie- dam-zuid en in Groe- noord en de dag daarna start een avondcursus in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan. |A.dministratiegebouw Eef Collé: "Werfgebou- wen van Gusto kunnen en moeten behouden wor den. SCHIEDAM - Uit een depot van de VeVeO verf fabriek aan de Burge meester Honnerlagc Gre- theiaan zijn slijpmachi nes en schuurmachines gestolen met een geza menlijke waarde van 11.500 gulden. De politie kon geen sporen van in braak ontdekken. Op welke wijze de machines zijn ontvreemd is nog niet duidelijk. Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM De vorst moet niet al te lang stand houden, anders is het leed voor de vele vogels niet te overzien. Als er één man goed op de hoogte is van de si tuatie. dan is het vogelwachter Gerrit van den Hoek wel. Woonachtig bij de molen langs de Poldervaart, wordt hij dagelijks geconfronteerd met het wel en wee van de vogels en de eenden. De toestand is nog niet rampzalig, maar zonder hulp van de burgerij zou het dat wel kunnen worden. Zwaan Molen Lrusto-gebouwen we niet op monumente Tijdens het vragenkwartiertje toehoorders maakte R. W. Poels, bestuurslid van de Historische Vereniging Schiedam de com missieleden duidelijk, dat .het plan van het college bij de ver eniging niet in goede aarde was gevallen. Hij kraakte het rap port van IHC-Holland {de moe dermaatschappij van Gusto) aan alle kanten af. Dat rapport geeft een aantal argumenten tegen de voorgenomen plaatsing op de monumentenlijst. Poels kraakte op dezelfde ma nier het advies van het college af en vond, dat de argumenten van het college niet ter zake doende zijn. Het college noemt globaal vier argumenten, die pleiten tegen het handhaven van het admini stratiegebouw en de werk plaatshallen ter weerszijden van dit gebouw. Volgens het col lege liggen de gebouwen te af gelegen, verkeren ze in ernstige staat van verval en zijn de twee werkplaatshallen geen monu ment, omdat ze destijds tweede hands zijn gekocht. Tenslotte vindt het college het vinden van 0 SINGELKWARTIER Op dinsdag 9 januari houdt de klaverjasvereniging van Het Singelkwartier een contacta vond voor leden, donateurs en genodigden in zaal Marijke, Broersveld 121b. Aanvang 20 uur. JEUGDHAVEN NIETJW- LAND Zaterdag S januari van 20 tót 23.30 uur een nieuwjaars disco bal met medewerking van Mar tin Green in Jeugdhaven Nieuwland. Albardastraat 69. Toegangsprijs in de voorver koop 2,50; aan de zaal kosten de kaartjes ƒ3.-. Het discobal wordt georganiseerd doör de Jeugdhaven Nieuwland in sa menwerking met sociëteit 16-plus en sociëteit Octopus. WOUDIIOEK Op donderdag 11 januari is er een bingo-avond in diensten centrum De Woudhoek, Heijermansplein 38. Aanvang 20 uur. Zaal open 19.30 uur. Op 23 januari organiseert het dienstencentrum een talen tenjacht voor jong en oud. Volwassenen en kinderen, die het een en ander op muzikaal gebied presteren, kunnen goo chelen of acteren, kunnen aan deze talentenjacht meedoen. Men dient zich v>x>r 15 januari op te geven aan het kantoor van het dienstencentrum. «GEBOUW IRENE Zaterdag 6 januari, van 12 tot 15 uur, organiseert de Partij van de Arbeid, afdeling Schiedam haar traditionele boerenkool- maaltijd in gebouw Irene. Wie een hapje van de boerenkool met worst wil nemen en nieuw jaarswensen wil uitwisselen 'met partijgenoten, wordt ver zocht- zich tijdig te melden bij Hans van der Vlist. tel. 262040. Eén vrijwillige bijdrage van 3.50 per persoon ter bestrijding Van de onkosten wordt op prijs gesteld. boegen, houten paneel-Iambri- zering en banken langs de wand.... Voorts een ontvangst hal, overhuifd door een glas-in- ïoodkocpel, langs middenas en zijranden voorzien van de wa pens der landen waarmee han delsrelaties bestonden.... Direc tiekamer met houten lambrize- ring en schuifdeuren met kope ren gTepen in Art Nouvcau- trant Ter weerszijden van het ad ministratiegebouw bevinden zich twee vroeg 20e-eeuwse werkplaatshallen (welke af komstig zijn van de industrie tentoonstelling te Düsseldorf in 1902)Kenmerkend is de in wendig vrijdragende stalen kapconstructie met zo min mo gelijk steunpunten op de grond ter verkrijging van een zo breed mogelijk werkoppervlak: Het besluit van de staatssecre- ■aris om het administratiege- muw en de werkplaatshallcn 'an werf Gusto op de ontwerp lanvullende lijst van bescherm- le monumenten voor de ge- neente Schiedam te plaatsen, is 'ergezeld van een uitgebreide >eschrijving van de gebouwen, laaruit citeren we de volgende 'ra groenten: CAFE QUIBUS Zondag januari, 21.30 uur treedt de Schiedamse forma tie Staunch,op in café Quibus, Lange Haven 28. Deze groep was eerder vorig jaar te be luisteren in de Quibus. VOS betekent Vrouwen ori ënteren zich in de samenleving. De cursus is bedoeld voor vrou wen. die tot. nu toe weinig kan sen en mogelijkheden tot vor ming en scholing hebben gehad. Een VOS-cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten van twee uur. Aan de cursus gaat een in formatie-bijeenkomst vooraf, die bedoeld is om de cursisten kennis met elkaar te laten ma ken en om in onderling overleg het programma te bespreken en vast te stellen. maal vijftien vrouwen deelne men. Een leeftijdsgrens is er niet: de jongste deelneemster tot nu toe was 22 jaar en de oudste 66 jaar. WIJKCENTRUM DE BEVER Zaterdag 6 januari wordt wijkcentrum De Bever, Van Be verenstraat 40 geopend. Om cir ca 13 uur vertrekken kinderen van peuterspeelzaal ,,'t Krekel tje" voor een tocht door de wijk. Drumband Ambrosius zorgt voor muzikale ondersteuning. Om 14 uur wordt het nieuwe wijkcentrum, dat gevestigd is in de voormalige Kiveva-kleuter- school, geopend door de jongste peuter en de naamgever van het wijkcentrum Vervolgens be staat gelegenheid het gebouw te bezichtigen. «STEDELIJK MUSEUM Tot en met 14 januari zijn er twee tentoonstellingen in het museum. Allereerst de grafiek- manifestatie. Deze geeft een beeid van de Nederlandse gra fiek van de laatste drie jaar. De tentoonstelling bestaat uit 369 werken van 127 grafici. Verder Pentekeningen van Octave DeConinck, een exposi tie georganiseerd door de Histo rische Vereniging Schiedam. De tekeningen geven een beeld van het oude Schiedam. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. Toegang gratis. PASSAGE Dagelijks om 14 en 19.30 uur; zondag alleen om 19.30 uur „De Tien Geboden", de klassieke film van Cecil B. De Mille met in de hoofdrollen onder .'anderen Charlton Heston en Yul Brüti- ner. a.l. L_ r Zondagmiddag 14 uur/Tufkse filmvoorstelling. t- Blokvormig pand met verdie ping in neo-Hollandse Classi cistische stijl gebouwd in 1903. under schilddak met dakkapel ben. en in de middenas bekroond «oor een koepel met lantaarn.... [inwendig een vergaderzaal in de neo-Hollandse Renaissance stijl voorzien van een stelsel van moer- en kinderbalken met sleutelstukken waarop gesne den voorstellingen van scheeps- De twee ochtendcursussen worden vanaf 30 januari iedere dinsdagochtend van 9.15 tot 11.15 uur gehouden in De Dukdalf, Lekstraat 55 (Schiedam-zuid) en in boerderij Landvreugd, Swee- lincksingel 7 (Groenoord). De avondcursus draait met ingang van 31 januari iedere woensdag avond van 20 tot 22 uur in het M.C.M. de Groothuis, Stadhou- rierslaan 20. Voor inlichtingen en aanmel dingen kan men terecht bij: Truus Verweij, Nassaulaan 51b tel. 260847 of bij Annette in 'i Veld, Griegplein 238, tel. 709471. De onderwerpen, die aan de orde komen, hebben betrekking op de rolverdeling tussen man en vrouw, de opvoeding van en omgang met kinderen, de we reld om ons heen en de plaats van de vrouw daarin. De kosten bedragen 35,- voor de gehele cursus. Tijdens de ochtendcursussen is kinderop pas aanwezig. Hieraan zijn geen extra kosten verbonden. Aan een VOS-cursus kunnen maxi- «VIER MOLENS Woensdag 10 januari nieuw jaarsreceptie in dienstencen trum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Het duo Van der Wijst zorgt voor levende mu ziek. Aanvang 19 uur. VROUWENSOOS De vrouwensoos, gebouw De Teerstoof. Nieuwstraat 12, wenst iedereen een heel ge lukkig en voorspoedig 1979. Op donderdag 4 januari is er gelegenheid om elkaar dat persoonlijk toé te wensen. Die avond wordt ook de eerste vergadering gehouden van het nieuwe jaar. Er wordt vervolgens iedere eerste don derdag van de maand verga derd in de verbouwde ruimte van sociëteit "Q.T.?". Agenda punten vanavond zijn: pro gramma! nieuwe naam voor de vrouwensoos, mogelijkheid voor koffieochtend, mogelijk heid om andere avonden open te zijn (bij voorbeeld woens dag), subsidie films, oprich ting stichting en samenstel ling werkgroepen. Iedereen is van harte welkom bij deze vergadering. De verschillende werkgroepen (bar, gastvrou wen, publiciteit en program ma) kunnen nog enthousiaste vrouwen gebruiken. De Vrouwensoos is elke don derdag geopend van 20.30 tot 0.30 uur. Inlichtingen via één der na volgende telefoonnummers: 265991,704720, 263303 of 732570. 0 SOCIËTEIT „QT?" Zaterdag 6 januari organi seert sociëteit „QT?" een nieuw jaarsfeest in haar sociëteit „Q.T.?" eem nieuwjaarsfeest in haar sociëteitsruimte in gebouw De Teerschoof, Nieuwstraat 12. Dit feest zal muzikaal worden opgeluisterd door de Schiedam se groep „Brinta Brotsers". Aan vang 21 uur. De eigenaar van restauant Vidoq heeft aangifte gedaan van diefstal van 300 gulden uit een speelautomaat die in zijn zaak staat. Insluipers zijn via de achterkant zijn zaak binnenge komen en hebben daarbij tevens voor 100 gulden schade aange richt. 0 Blijkbaar dezelfde figuren hebben bij buurman Gerard de Lange een ruit ingedrukt aan de achterzijde van het pand en konden hierdoor naar binnen klimmen. Laden en kasten wer den doorzocht. Er verdween on geveer 150 gulden en de schade was 100 gulden. In zi jn gezellige, tegen de mo len aangebouwde woning, legt hij ons de situatie uit Tijdens ons verblijf wordt nog een dode meerkoet gebracht en even later een dode torenvalk. Vooral de roofvogelachtige dieren hebben het moeilijk. „De muizen en rat ten laten zich met deze kou niet zien," zegt Gerrit. Achter zijn woning is een schuur, met daarin enkele hok ken waarin zich vogels bevin den, die bijna dood waren. Die mogen*op krachten komen, om dan k.ter weer in vrijheid te worden gesteld. „Dit heb ik sinds 1962 niet meer meege maakt Een paar dagen vorst is niet zo erg. De vogels teren dan op hun vet, maar als het zoals nu, langer gaat duren, dan moe ten wij op de een of andere ma-, nier bijvoeren." Dat doet Gerrit van den Hoek dan ook. Maar alleen kan hij dat niet Samen met nog enkele in stanties die zich bezighouden met de dieren en de natuur, is men bij elkaar gaan zitten om een plan te maken, waardoor het leed van de vogels eniger mate kan worden verzacht Dat is in de eerste plaats het ■verzamelen van voedsel voor de in nood verkerende dieren. Daarvoor zijn enkele vrijwilli gers bereid gevonden als ont vangstdepot te fungeren. Wie etensresten vooral brood beeft kan dat op die adressen kwijt Enkele, adressen: Mevr. Fluljmcr, Brielsestraat 19, Mevr. Veld, Bargplein 38/ mevr. «e, Van der Duyn van IMaas- 0 CINEMA BIO Dagelijks om 14. 19 en 21.30 uur;'zaterdag, zondag en woens dag alleen om 19 en 21.30 uur „Blond'en'bloot in Beieren." 16 jaar. «KINDERMATINEES Zaterdag, zondag en woens dag om 14 uur in Cinema Bio ,.De kleine zeemeermin", een film naar het gelijknamige sprookje van H. C. Andersen, a.l. DOKTER. TANDARTS. APOTHEEK Wie in het weekend een dok ter nodig heeft, moet de boods chappendienst bellen, tel. 206611. Apotheckhulp voor spoedrecep- ten. tel. 264018. Weekenddienst tandarts: R. H. F. Bakker, Faas- senplein 68. tel. 709915. Alleen zaterdag en zondag op het spreekuur van 17 tot 18 uur. WEEKEND EHBO-DIENST Vrijdag 18 uur tot maandag 7.30 uur Noletziekenhuis. aangesloten. "Waar die vandaan komt, weet ik nieL Het is geen zwaan zoals wij die kennen. Hij heeft een gele snavel en is-xvat kleiner van stuk. Ik ben be nieuwd of dat beest het zal overleven." Soms, als enige schaatsliefhebbers een baantje trekken, vliegen de tientallen eenden op, om later toch weer bij het wak en het voedsel terug te keren. Gerrit van den Hoek bemoeit zich echter ni«t alleen met de vogels in de beurt van de Pol dervaart. Kort voor onze komst had hij er een inspectietocht op zitten in het Beatrixpark. "Ge lukkig zie je dat wandelaars daar al eten hebben gestrooid. Want ik denk maar zo: alle klei ne beetjes helpen. Maar nog maals, als die vriesweer langer blijft duren zie ik het tóch zwaar in voor de vogels. Maar met elkaar kunnen we er wel veel aan doen. Van verschillende bakkers krijg ik al oud brood. Een mole naar uit Schiedam zorgt dat ik zaden krijg die niet vermalen worden. Maar er zijn dieren die groenvoer nodig hebben. Die zwaan die we zojuist gezien hebben, die eet geen brood. Spruiten-blaadjes of sla heeft het beest nodig. Verder zijn oude vruchten, of nieuwe, dat maakt mij niet uit, nodig voor de lijsterachtige vo gels. Ook dat kan bij de inlever- depóts worden afgegeven. Alles is welkom. Wij weten er best raad mee." Welnu, wie oud brood, groenvoer en vruchten overheeft, weet waar dit voedsel kan worden ingeleverd. Laat Gerrit van den Hoek niet in de kou staan. Of men moet denken: wat kunnen mij die vogels sche len. Maar wie denkt dat in deze bizarre omstandigheden...? damstraat 89, mevr. Wuisman. Laagland 13 en mevr. Monster Smetanalaan 64. Verder is het mogelijk etens resten af te geven in het dieren huis Hargahoeve. „Dat verza melen van voedsel is in elk ge val een begin. Zelf heb ik wat zaden gekregen, die ik zo hier en daar uitstrooi. Verder moet ik proberen wat wakken open te houden in de Poldervaart, want de eenden hebben open water nodig. Trouwens de andere vo gels ook, want het gaat niet al leen om eten, maar zeer zeker ook om drinken", zegt Gerrit van den Hoek. Een man, die zich al sinds zijn jeugd met de natuur verwant voelt, die Gerrit van den Hoek. Kort na de oorlog was hij al te vinden op de vele weilanden die er nog waren rond Schiedam. „In het begin werd ik door de politie weggejaagd, maar later hadden ze wel in de gaten dat ik geen vogelnesten uithaalde, maar er plezier in had om de vo gelstand te bestuderen." Van het een kwam het ander en na een gedegen opleiding, mag Gerrit van den Hoek zich nu al weer enkele jaren vogel vanger noemen. Hij vangt de vogels, ringt ze en laat ze weer los. Dit om een idee te krijgen hoe het met de vogelstand staat. En die is in en rond Schiedam goed. ,.De uilenstand - is weer zo'n beetje op peil en ook toren valken hebben we weer in Schiedam. Maar er zijn nog al tijd mensen die op die beesten jagen. Ze schieten ze af, zetten SCHIEDAM - Jeugdhaven Nieuwland ontwaakt dezer da gen langzaam uit zijn kerstva kantie-slaapje. Op zondag 7 januari gaat de •sociëteit voor 16-plussers weer draaien. Aanvang 20 uur. Op maandag 8 januari zijn de peuters, groepen 1 en 2 welkom. Diezelfde dag verzamelt de foto club om 19 uur. start de dames- dub 1 om 20 uur en kunnen de jongens van 10,11 en 12 jaar om 19 uur terecht in het clubhuis. Op 9 januari zijn de peuters, groep 3 aan de beurt Handwer ken van de wijkvereniging vindt om 9.30 plaats. De klep- perraad vergadert om 19 uur en de 16-piussers zijn vanaf 20 uur welkom in het clubhuis. Op 10 januari vermeldt het programma: gymnastiek 1, 8.30 uur; gymnastiek 2, 9.30 uur; naaien, 9.30 uur; 4, 5 en 6-jari- gen, 13.30 uur; 7, 8 eri S-jarigen, 15,30 uur; sociëteit Octopus, 19.30 uur en dames 2 om 20 uur. Op 11 januari is de beurt weer aan peuters 1 en 2. De meisjes zijn om 18.45 uur welkom en de Loop-in begint om 20.30 uur. Tenslotte zijn de peuters, groep 3 op 12 januari weer wel kom. de Poldervaart pompte, is een monument, maar wel een monu ment waar niemand meer naar omkijkt "Jammers," zegt Gerrit van den Hoek, "Want die molen zou van nut kunnen ziin. Die oude machine die erin staat, ik geloof zeker dat hobbyisten van oude machines er de vingers bij aflikken, als ze dit ding zouden mogen opknappen." Al het werk dat Gerrit van den Hoek doet (niemand kent hem overigens als Gerrit van dc-n Hoek, maar als die rooie vo gelwachter) is een hobby en is geheel pro-deo. Hij heeft er wel de lijd voor, want een zwakke rug maakt voor hem zwaar li chamelijk werk onmogelijk. Ais we later met hem een wandeling maken langs de Poldervaart, zien we overal hopen voedsel liggen, door Gerrit neergelegd, waarvan vogels en eenden gre tig happen. Een vreemdsoortige zwaan heeft zich bij de eendenkolonie ze op en je kunt ze bij die kerels kopen. Nou, ik zie liever een vo gel vliegen, dan opgezet op een stok in de huiskamer. Kijk, ik heb ook enkele opge zette exemplaren, maar dat wa ren vogels die een natuurlijke dood zijn gestorven. Met die vo gels wil ik, als het mogelijk is, in de bovenste verdieping van de molen een permanente expositie houden. Gewoon de mensen ia- te> zien welke vogels er in deze buurt leven. Dat heeft niets met mishandeling te maken, maar het is slechts een poging van mijn kant om nog meer mensen het mooie in onze natuur te la ten zien." Maar dan zal toch eerst de oude molen, die van begin 1700 is een goede opknapbeurt moe ten krijgen. Die molen en de zich daarin bevindende machine, die vroe ger het water uit de sloten rond Blinkert (h), 14.50 uur UVG- Oase(d), 15.50 uur UVG- Meeuwen(h); Gouda 14.50 uur Vires-Wilton(h), 15.55 uur Vi- res-Wilton(d). HOCKEY: zaterdag sporthal Margriet 19.40 uur Ring Pass- Spirit (h), 21 uur Aeohis-Spi- rit(h); Rotterdam Vicjtoriahal 20.20 uur Asvion-Rijéwijk(d), 2220 uur Asvion-Hudfito(d). KORFBAL: zondag OÏordrecht 16.20 uur De Regenbfoog-Har- ga, Rotterdam E-ha|l 16 uur i Velox -Succes: liyoensdag sporthal Margriet 20 yjur OD1- Jodan Boys 3. i VOLLEYBAL: donderdag Hoornaar 20.15 uu#r Vedo- Both/P(d); dinsdag! Gorin- chem 20.30 uur MeteoSir-Both/ P(d). SCHIEDAM VOETBAL - zaterdag: De Zwervers-PPSC, Melissant- GSS, Zinkwegse Boys-GSS, SW-WK. Zondag: Wageriingen-SVV, DHS-CVV (Kethel 14 uur), Hermes DVS-Lenig en Snel (Harga 14 uur), Rava-Marti- nit, Schiedam-De Postdui- ven(Harga 14 uur), Excel- sior'20-SMV(Thurlede 14 uur), SFC-Den doorn (Thuriede 14.30 uur). Steeds Volharden- Ursus, OSS-DRZ, Animo H-Demos, De Groen Witten- FCN"66, FC Schulpweg-Schié- damse Boys, DESV-WF. BADMINTON: vrijdag Gorin- chem 19.15 uur Raptim-TSF. HANDBAL: zondag sporthal Margriet 13.40 uur DWS-De

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2