Voederactie voor vogels College start maandelijks open spreekuur Vrouwensoos zoekt een leuke naam m'&r.m Druk (jubileum)jaar voor Rijnmondband '"'.v.'"''. Ai schledam mmw -? P^i igr Bej aardensoos bedankt medewerkers ZATERDAG 6 JANUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Ouderwets It^lV SCHIEDAM - De leerlingen van de Schie- damse lagere scholen gaan volgende week meedoen aan de voederactie voor 'ogels van de Dierenbescherming Schiedam. Zij zullen brood, fruit, groente of vogelvoer van huis meenemen om zo de vogels van de hongerdood te redden. «w: Marieke Woermeijer (1) en Els Lengkeek (r). Een typisch voorbeeld van Poppedijn- kleding. De achtjarige mannequin Nata- scha in bordeaux rood jurkje, afgezet met roesjes en loshangende kraag. De jurk is al verkocht Boven: Het beeldmerk van Poppedijn naar een ontwerp van Ria Cramer. Slecht afgewerkt SCHIEDAM - Het College van Ben W gaat met in gang van deze maand elke derde maandag van de maand een zogenaamd open spreekuur houden. Zon der dat men daarvoor een afspraak hoeft te makend- kan men die dag tussen 16 en 17 uur praten met de» wethouders of de burgemeester. Tijdens het openï spreekuur kunnen geen huisvestigingszaken aan de^ orde komen. Geschrokken Van een medewerkster SCHIEDAM De bezoeksters van de vrouwensoos Willen graag een leuke naam" voor hun vrouwencafé. Donderdagavond gaan ze proberen er één te vinden tijdens een avond, waarop Monique Heezemans, zich zelf begeleidend op de gitaar, liedjes komt zingen. 7* SCHIEDAM - De Rijnmondband bestat dit jaar vijftig jaar. Dat heugelijke feit wordt uitgebreid ge vierd. Boekje 1 *1 is É5 UN 1-V~- nMiÉJ»/;? I d'Mm'JM ti met randjes, roesjes Een beetje verscholen achter een inspringende etalage ligt aan de Hoogstraat de kin derkledingboetiek Poppe dijn. Zo op het eerste gezicht onderscheidt deze zaak rich nauwelijks van soortgelijke winkels. Maar wie de moeite neemt om eens binnen te stappen de kinderkleding die er hangt wat nauwkeu riger te bekijken en daarbij vooral een blik te werpen op de prijskaartjes, komt al snel totdeconslusie, dat Poppedijn geen zaakje is, waarvan er dertien in een dozijn gaan. Het bijzoncere van de kleine pijpenla zit hem in het feit, dat de meeste kle ding die er hangt, handwerk is: gemaakt door de twee eigenaressen Els Lengkeek en Marieke Woermeijer. Sinds 23 november van het afgelopen jaar drijven ze de winkel. Om beurten staan ze achter de toonbank, terwijl de lege uurtjes gebruikt worden om de winkelvoor raad op peil te houden. De jurken, hesjes en blouses woiden door hen genaaid naar bestaande patronen, terwijl de schorten naar eigen ontwerp gemaakt worden. De twee vriendinnen ma ken kinderkleding in de ma ten 92 tot 158, hoofdzakelijk voor meisjes. In de nabije toekomst willen ze hun as sortiment uitbreiden tot maat 56. De prijzen voor jur ken varieren van vijftig tot tachtig gulden, (fabrieks)- broeken kosten zo'n zestig gulden, breiwerk is wat duurder maar het is wei ge maakt van honderd procent wol. pakjes komen op zo'n gulden of vijftig en voor schortjes betaalt men bedra gen van dertig a veertig gul den. Van onze verslaggever DICK VAN DER LTJGT SCHIEDAM Waarom begint iemand een zaakje mei zelfgemaakte kinderkleding? "Omdat je nergens in Schie dam voor een beetje normale prijs kinderkleding kunt ko pen, die ook nog eens leuk zijn. Je kunt eigenlijk alleen bij C&A terecht of je moet naar Rotterdam. Heb je schoolgaan de kinderen, dan kun je alleen maar op woensdagmiddag of zaterdag gaan winkelen en dan is h,r' stervensdruk in de stad. En in Rotterdam heb je nog geen eens zo veel leuke kmderkledïngzaken. Het belangrijkste is, dat we van onze hobby ons beroep hebben gemaakt. Voordat we met de win kel'begonnen, waren we al veel bezig met kleding naaien, breien of haken. Nu we allebei in de zaak werken, kunnen we de werktijden leuk regelen, vooral in verband met onze kinderen," Dat vrij uitgebreide antwoord geven Els Lengkeek en Marieke Woermeijer op de vraag, waar om ze het bijna anderhalve maand geleden aandurfden om een zaak in kinderkleding te be ginnen. "Het hangt nog niet stampvol met kleding. We zijn nog bezig het zaakje op te bouweri", ver telt Marieke. "De kleding is ge maakt van eerlijke stoffen. Het meeste is van katoen en wol; we verkopen geen nylon-troep." "Het assortiment dat we heb ben, is" hoofdzakeijk door ons t zelf gemaakt In het begin heb-, ben we wat fabrieksbroeken ge7 kocht omdat we nog niet genoeg hadden", aldus Els. Marieke: "De mensen ver wachten teveel. Als ze hier bin- nenkomen, zeggen ze wel eens: goh. jullie hebben ook niet veei. Staar dat kan ook met, want we hebben van elke jurk maar één •exemplaar. Soms hebben we er maar één maat van, We kunnen wel andere maten maken of kit ding vermaken. Voor vermaken rekenen we niets. Maar we doen met het echte naaisterswerk. Als iemand binnenkomt met haar dochtertje en vraagt of we de maat willen nemen en 1 ets willen maken, dan doen we dat niet" "We maken wel eens din gen op bestelling. Bijvoorbeeld als een klant zelf een patroontje 'meeneemt", voegt Els daaraan- toe. De kleding, die Poppedijn verkoopt, is hoofdzakelijk voor meisjes. "Kantjes, randjes en roesjes. Een beetje het ouder wetse idee. De sfeer Van de IfsSTp*- Inmiddels is het lijstje van depothouders weer met drie adressen uitge breid. Op deze adressen kan men oud brood e.d in leveren. De Dierenbe scherming zorgt voor ver voer naar de Hargahoeve, waar het brood door een legertje vrijwilligers wordt gesneden. De adressen waar men terecht kan, zijn - mevrouw Pluymers, Bnelsestraat 19; de heer Monster, Smetana- laan 64, mevrouw De Veld, Hargplein 38; mevrouw Kruse, v.d. Duyn van Maasdamstraat 89; me vrouw WUisman, Laag land 13, mevrouw Swin- kels, Zwartewaalsestraat 22b; mevrouw Lankester, Schiedamseweg 13; familie Blokland, Villastraat F; mevrouw Geurtsen, Alei- dastraat 25; mevrouw Schut, woonark Lady Bet ty, Westerkade t/o nr. 2 en mevrouw Kaat, van Heu- ven Goedhartstraat 87. De dierenbescherming vraagt inwoners van de wijken, waar nog geen de pots zijn, zich op te geven als depothouder. Dat kan via telefoonnummer 714151. Voedsel kan ook worden ingeleverd bij de Hargahoeve, Sportlaan 2 (tegenover Novotel) en bij het Hoofdbureau van poli tie aan de Lange Nieuw- straat Wie wii meehelpen met broodsnijden, wordt ver zocht zich te melden bij de Hargahoeve, tel. 714151, "i ouderwetse poppenkleding We verkopen geen hypermoderne kinderkleding van satijn, kunst leer of plastic met glitter. Dat maken we allemaal niet Al wordt er nog zoveel naar ge vraagd, we fieDDen geen zin om commerciële dingen te maken. We maken hoofdzakelijk kle ding, die we zelf leuk vinden. We willen geen C&A in het klein worden", zo omschrijven Els en Marieke de filosofie ach ter hun winkeltje. Voor wie dat nog niet duide lijk is- de 'kinderkleding van Poppedijn ademt de sfeer uit van de tijd van Ot en Sien, doet denken aan de bekende kinder affiches van Sarah Kay enlijkt ook wel een beetje op de kle ding, die Rie Cramer haar gete kende kinderen laat dragen. Het beeldmerk van Poppedijn is trouwens ontleend aan een boek met kinderversjes %'an Rie Cra mer. Ondanks het feit, dat er m het maken van de kleding toch heel uxit arbeidsuren zit, zijn de prij zen niet extravagant hoog Ver dienen Els en Marieke nog wel wat? .Marieke. "We komen er best mee uit, vooral als*we goed gaan draaien." Els: "Het is ons er niet om be gonnen om er veel geld uit te halen. Het is voor ons een leuke bezigheid. De mensen die ko men, zijn vaak heel enthou siast" Jullie voorraad is beperkt Hoeveel jurkjes maken jullie ge middeld per week 9 Marieke; "Een stuk of t:en. We zitten 's avonds ook vaak nog te werken of kleding te ver maken. Veel mensen vinden, dat we belachelijk lage prijzen re kenen. Wie zelf kinderkleding maakt, weet hoeveel werk erin gaat zitten. Die mensen vinden het leuk om bij ons iets te ko pen." Als een moeder met kind de winkel binnenstapt; wie kiest dan de kleding vit? Marieke; "In negen van de tien gevallen de kinderen De meeste moeders die wat bij ons kopen, zijn moderne moeders. Misschien maken ze zelf de eer ste keus, maar als het kind het per se met wil aantrekken, dan mag het zelf wat uitzoeken. Over het algemeen zijn het de kinderen, die naar eigen smaak hun keus bepalen. Mijn eigen dochter heeft tegenwoordig een vrij commerciële smaak. Toen ze nog op de kleuterschool zat, werd er door de andere kinde ren niet zo op haar kleding gelet. Maar toen ze in de eerste-klas van de lagere school met opge rolde broek, klompen en geiten wollen sokken op schooi kwam, werd ze uitgelachen. Ze zou nu het liefst laarzen met sporen dragen.' Kinderen worden al gauw om hun kleding uitgela chen op school. Dan mogen ze met meedoen en de meisjes vin den ze een'trut De kleding die wij verkopen, vinden ze wel leuk op school, alhoewel die niet commercieel is." - Wat vinden jullie van fa- brieks kinderkleding? Els: "Over het algemeen slecht afgewerkt. Vaak ook scheef. Ze letten niet op het pa troon, of de balletjes en ruitjes op elkaar aansluiten Het is met zo, dat dure kinderkleding ste viger is. Het hangt natuurlijk van het materiaal af, maar volkszaken hebben vaak stevi ger spulletjes dan dure boe tieks." Met het instelk van een open spreekuur reageert het college op klachten ovm het huidige systeem (dat overigens wel ge handhaafd blijft), waarbij ïemandalleen maar met een lid van het college kan praten na dat telefonisch een afspraak is gemaaitt In een uitgebreide persver klaring gaat het college tfog eens in op de redenen, waarom des tijds gekozen is voor een af spraak-spreekuur. Volgens het college is voor dit systeem geko zen om het bezwaar te omzeilen dat bezoekers lang moeten wachten, wanneer er een grote opkomst is. Een ander bezwaar is, aldus het college, dat wan neer een bezoeker zonder af spraak binnen komt stappen bij een collegelid, deze zich niet kan voorbereiden op het te bespre ken onderwerp en niet die gege vens bij de hand heeft, die van belang zijn voor een doeltref fend gesprek. Volgens het colle ge zijn de voordelen van een ge- sprek-op-afspraak, dat een voor beide partijen gunstig tijdstip kan worden vastgesteld en dat voorkomen wordt, dat de bezoe ker komt bij een verkeerde wet houder. De secretaresses van het college kunnen de burger hier bij van dienst zijn. Blijkbaar is het college toch geschrokken van alle kritiek op dit systeem en de beschuldigin gen als zou het zich afsluiten voor de burgerij. „Het is echt niet zo, dat het maken van een afspraak, via de secretaresses van B en W, een drempel bete kent m het contact tussen de be- 1 stuurders en de burgers", zo 1 stelt het college met nadruk in zijn verklaring „Het is een on juiste veronderstelling, dat de leden van het college geen tijd zouden willen besteden aan de medeburger, die met vragen zit" Zoals gezegd kan men tijdens 13 het nieuwe open spreekuur geen huisvestingszaken aankaarten. Voor vragen en klachten over huisvesting moet men zich 1 schriftelijk wenden tot de secre taris van de Huisvestingscom missie, p/a Stadskantoor, Em- mastraat 1. De huisvestingscommissie be staat uit wethouder mevrouw M. A C. Taverne-Van Campen, enkele burgers,, raadsleden en een ambtenaar. De commissie behandelt zowel individuele problemen als de totale huisves tingsproblematiek. De oude regeling blijft inmid dels gehandhaafd. Dit betekent dat men telefonisch een af spraak moet maken via de se cretaresses van het college. Wet houder Posthoorn kan op maan dagen tussen 16 30 en 18 uur ge beid worden op telefoonnum mer 260500, toestel 257. In zijn portefeuille zitten de onderwer pen: onderwijs, sport, recreatie, sociaal-cultureel werk en cultu rele zaken. Elke week draait de vrouwen soos in een zaal van sociëteit "Q.T in de Nieuwstraat Van af half negen kan men er te recht Volgende week donder dag komen de vaste bezoeksters van de Soos met enkele liedjes, want het plan is gerezen een ge heel eigen vrouwenlied te com poneren speciaal voor de Schie- damse Vrouwensoos. Tevens wordt er die avond ge feest omdat de vrouwen nu ein delijk in de geheel opgeknapte en haast herbouwde bovenzalen •van het gebouw "De Teerstoof" Kun wekelijkse vrouwencafé kunnen houden. Tot nu toe was het nogal eens behelpen 'temid den van zaagsel, lege en volle blikken verf, hamers, beitels, en vele andere bouwmaterialen. Op donderdagavond zullen er ook opgave-formulieren han gen, waarop geïntersseerde vrouwen zich kunnen opgeven voor de literatuurgroep; die half december'al van start is gegaan. Vrouwen die nog mee willen doen, zijn van harte welkom.' Op 18 januari 's avonds om half ne gen zai de literatuurgroep onder leiding van Sylvia Sakes de schoolboek jes en alles wat daar instaatonder de loep nemen. Eén en ander omdat ae vrouwen van de groep vinden, dat de meeste schoolboekjes „nogal rolbevestigend" van opzet zijn (verhoudingen man-vrouw, etc.). Ook voor de donderdagavond 25 januari Soos is al een pro gramma gemaakt: de vrouwen (alle Schiedamse vrouwen zijn .overigens welkom) gaan dan in „drie groepen discusieren over drie verschillende onderwerpen. Het eerste onderwerp is: Dis crimineren vrouwen elkaar en heeft dat met huidskleur of sta tus e.d. te maken? Het tweede: Wat is slecht en wat is er goed aan het Feminisme? En ten der de: De objectiviteit van de me dia. Op de avond zullen enkeie vrouwen over de verschillende onderwerpen wat vertellen. Zij zullen de discussie met leiden, want de vrouwen van de Soos gaan er van uit dat een gesprek moet ontstaan. Als er een dis cussieleidster is, wordt zij gauw degene die alle kritiek op haar J schouders krijgt geschoven. Op de voorbereidingsvergadering, waar de onderwerpen door een vijftiental vrouwen werden ge- hozen, werd de discussieavond als,een experiment gezien. N A. Op 21 april is er 's middags een receptie voor genodigden in de Margriethal. Daarna worden alle leden en oud-leden van de "Harmonie" en leden van de Rijnmondband er verwacht. Na een officiële ontvangst gaan zij naar de grote zaal voor een ge zellige avond Deze avond, die om 20 uur begint, is toegankelijk voor alle leden met aanhang, oud-leden en donateurs. Het programma van de avond is nog met precies bekend, maar het wordt tn ieder geval geen zit- en kijk avond. Er zal het één en an der te drinken en te eten zijn en de avond wordt muzikaal opge luisterd door een oandje Het hele gebeuren in Margriethal wordt verluchtigd met een ex positie, die de geschiedenis van de Harmonie en de Rijnmond band weergeeft Het volgende hoogtepunt van het jubileumjaar is gepland op 12 mei. Dan wordteen taptoe ge houden, waaraan een aantal zeer prominente korpsen van el ders zal deelnemen. Ter afslui ting van alle feestelijkheden wordt de huidige leden en in structeurs met vrouwen een uit gebreid diner aangeboden m boerderij Landvreugd. v' jïS' Tv,. SCHIEDAM - De Christelijke Bejaardensoos Schiedam-Zuid bedankt namens leden en dona teurs alle winkeliers en mede werkers uit de Gorzen en elders uit de stad, die de ouden van da gen van de «ocieteit een onver getelijk Sint-Nicoiaasfeest en een fijne kerstviering hebben bezorgd. Het bestuur van de sociëteit is dankbaar voor alle medewer king, die werd verkregen m de vorm van cadeaus en giften. „Onze bejaarden waren nog blijer dan kleine kinderen", al dus eén der bestuursleden. Als blijvende herinnering aan het 50-jarig jubileum verschijnt en herinneringsboekje. Deze uitgave is momenteel in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De Rijnmondband organiseert dit jaar ook weer een rommel markt De markt die vorig jaar op het Museumplein werd ge houden, heeft zoveel geld in het laatje gebracht, dat de jubi leumcommissie de smaak te pakken heeft gekregen Deze maal wordt de nadruk gelegd op kleine huishoudelijke spullen De rommelmarkt wordt dit jaar uitgebreid met een fancy fair Verder gaat de Rijnmondband een lanspeelplaat uitbrengen, begin februari worden daarvoor de opnamen gemaakt. De band heeft al eerder twee EP'tjes uit gebracht De LP wordt waar schijnlijk in tweeduizend exem plaren geperst Ivf"' N j De Rijnnumdband viert dit jaar zijn vijftigjarig bestaan

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2