D Leraar doodt zijn vrouw en drie kinderen Niet roken, Minder huur RONDJEWALVIS 'Jupiter: een kleurig paasei' 'f Ging mis tussen politie en burgerij SLAAPKAMERS Kans op Elfsteden tocht is (even?) verkeken SPORT - VANDAAG TANKEREXPLOSIE Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend M 1^, Hot Hoor Pensioen bouw 12V2% omhoog fiooi INFORMATIE OVER BEZORGING: pr 'fry m Wat er ©op gebeurt vandaag,,. 4 SB Maandag 8 januari 1979 34e jaargang no. 9675 ROTTERDAM - De spekgladde wegen veroorzaak ten gisteravond en vanochtend grote chaos in ons land. Persoonlijke ongelukke deden zich weing voor, maar wel waren er talloze meldingen van blikschade. In Rotterdam en omgeving rijden alle openbare ver voersdiensten bijna weer normaal. Ook op de straten kunnen de voetgangers zich, na de vele valpartijen van vanochtend, weer staande houden. Dit beeld was zondagavond en vanochtend vroeg duide lijk anders. Duizenden zijn te laat op het werk gekomen. De wegen waren veranderd in ijsbanen. Honderden mensen zijn onderuit gegaan en tientallen wagens raaktenin slippartijen. Sommigen moesten zich op handen en voeten naar hun voertuigen begeven. De streek busdiensten van Zuid-west-Nederland kampten met uren vertraging. ttèèu.% Vijftig auto's 'Puinhoop' Zie verder pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - In zwaar overspannen toestand heeft de 30-jarige Tilburgse leraar A. J. Moonen zaterdag zijn vrouw en drie kinderen in hun slaap met bijlsla gen gedood. -Nadat hij in de tuin ook de hond had omgebracht, doodde hij zichzelf. Volgens de politie waren er al eni ge tijd moeilijkheden in het gezin en had de man ook problemen op zijn werk. De heer Moonen was al eens eerder overspannen ge weest en had toen onder behandeling gestaan van een psychiater. Zo verging het autorijdend. Nederland gisteravond en vanmorgenslippartijen aan de lopende, band. Velen kregen hun wagen niet meer recht op de weg zodat een medepassagier wel moest uitstappen om de auto weer in het rechte spoor te krijgen. Bel 010-14 74 00 ROTTERDAM - De pen sioenen voor ex-bouwvak arbeiders worden met in gang van nu verhoogd met 12,5 procent. De 127.500 pen sioentrekkers in de bouw krijgen het hogere pensioen vanwege de jaarlijkse aan passing. BANGKOK/PEKING -Heel Cambodja is nu in han den van de opstandelingen van het Verenigde Front van Nationale Redding. Het Front heeft dit vanmorgen bekend gemaakt. Aangenomen wordt dat dit nog niet het einde van de strijd zal zijn omdat enkele Cambod jaanse legereenheden nog ongeschonden zijn en klaar staan om een guerrilla te beginnen. Zie verder pagina 7 Geen verbod Zie ook pag.29 tf: %!V'- Bij Excelsior- Feyenoord waren za terdag twee nieuwe gezichten te zien. Links de Zweed Karl Enquist in Excel- sior-shirt, maar sta ge lopend bij Feyen- oord, rechts Amie Sveinsson - in Feyeooo^dshirt, maar óp zicht bij Ex celsior. De Woude- steiners willen Sveinsson wel enige maanden inlijven als amateur.Enquist, die veruit de beste indruk maakte van de twee, gaat (voor lopig?) naar Zweden terug. Excelsior haalt IJslander b innen sport 1 Petescu experimenteert met middenveld sport2 Record aantal Nederlanders in Rotter damse Zesdaagse sportl RZ drukt BOB met neus op feiten sport 3 Pol en Van der Duim op voetstuk in Inzeil sport 5 Coupe Vultink jammerlijk mislukt sport 5 Elfstedentocht: weer eens gelijk Amerikaantjes hebben sport achterop Okker en Fibak verliezen titel en veel geld sport achterop Irene Maarschalkerweerd in conflict met RZ sport achterop Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop ais afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Nieuwe abonnee bon. if KT p,j \f - y? -> 1 Spekgladde wegen veroorzaken chaos HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 11.92.00 De autowegen, zo meldde de verkeerscentrale van de Rijks politie te Driebergen, waren zeer slecht Alleen de rechterrij- baan was enigszins begaanbaar. Via de radio werd geadviseerd de auto's zoveel mogelijk thuis te laten. Degenen die het toch probeerden mototen met mini male snelheden voortbewegen. Een aantal belandde in de tus- senberm. Pekeldiensten reden af en aan en moesten soms sta ken. Met name de secundaire we gen viaducten en afritten waren levensgevaarlijk. Er waren mel dingen van verschillende ket tingbotsingen. waarbij vijftig auto's betrokken waren. Treindiensten reden vanoch tend vrijwel op tijd, maar streekvervoerdiensten van en naar Rotterdam startten twee tot drie uur later dan normaal. Bij de ZWM stond de telefoon roodgloeiend. Taxi's waren gis teravond en vanochtend ook nauwelijks te krijgen. Stads busdiensten in overige delenr. van het land waren vanmorgen vrij normaal. Via de Rotterdamse pohtiera- dio was te horen: „Als het even kan moeten de schades bij bots ingen onderling worden gere geld. Het is nu eenmaal een puinhoop Op de Zestienhoven- sekade viel een vrouw op het troittoir en brak daarbij een been. O Agenten vonden de stoffelijke overschotten van het gezin, na dat een buurman zaterdagmid- "DJEDDAH - Een huis baas in Mekka, in Saoedi- Arabie, heeft zijn huurders laten weten dat hij bereid is de huren fors te verlagen, tot ongeveer een kwart. Maar dan moeten ze wel het een en ander laten: ze mo gen niet roken, geen tv-toe- stel in huis hebben en ze moeten stipt op tijd de mo hammedaanse gebeden uit spreken. Als ze kans zien aan al deze voorwaarden te voldoen, dan behoeven ze nog maar 7000 rial (ƒ4.000,-) per jaar te betalen, tegen tot op heden 30.000 rial (ruim 18.000,-). dag de politie had gebeld. De buurman had 's ochtends om streeks half zeven gezien hoe de leraar z'n hond mee de turn in nam en het dier met een bijl af maakte. Toen hij rond twaalf uur nog steeds geen levensteken uit de woning van het gezin Moonen had vernomen en ook de kinde ren nog niet op straat had ge zien, nam hij contact op met de politie. De 29-jarige mevrouw M. A. Moonen-Zoontjes en de kinderen van twee, drie en vijf jaar oud werden dood m bed aangetroffen. De heer Moonen had zichzelf opgehangen. De man was leraar op een nij verheidsschool m Oosterhout, na eerst een tijdlang lesgegeven te hebben op een school m Til burg Volgens ue politie had de heer Moonen door de cvergang naar z'n nieuwe school nogal last gehad van aanpassings moeilijkheden. Hij had geruime tijd onder behandeling gestaan van een psychiater, maar werd sinds kort niet meer behandeld. •v #-a t:«r- 9 „V Ye Met een hekgolf als een torpedo- bootjager scheurt Hugo de Zwaardwalvts rond zijn super- orotc vijver in het wereld be- ■oemde Seaquanum van Miami. Hij l.jkt et veel plezier m te heb ben dat zijn vnend en trainer Low 3.oth meelift. Rondje na rondje maakte het duo voor de ogen van het opgetogen publiek - met een gemiddelde snelheid van wel 25 kilometer per uur. PASADENA - "Fantas tisch" zijn volgens een woord voerder van het Abierikaanse ruimtevaartcentrum in Pasa dena de foto's die het ruimte vaartuig Voyager 1 van een afstand van 59 miljoen kilo meter van de planeet Jup9ter heeft gemaakt. „Jupiter lijkt net een groot gekleurd Paas ei." aldus de enthousiaste ex pert. De Voyagr is op weg naar Jupiter, onder meer om de sa tellieten - dertien of veertien stuks van de planeet te foto graferen. De "Paasei-piaat- jes" kwamen afgelopen zater dag binnen. De kwaliteit van de beelden werd omschreven alsuitstekend.„Dedeta ils.de atekening en de kleuren van de wolken zijn ronduit gewel dig," juichte men in Pasadena. Maar het mooiste moet nog komen, zeggen ze daar, want vijf van de satellieten zijn nog nooit van dichtbij gefotogra feerd. Veel bewolking met plaatselijk een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen om het vriespunt, i Maxima rond 3 graden. 9J»n. zm op onder 0646 1648 maan op onder 14 22 04.56 (géén ander nummer) Vuog naar de afdeling abonneeservice maandag t/m vrijdag tol 19,00 uur, ZAÏtXDAGS fS DE AF0EUNG ABONNEESERVICE 10T 16.00 UUft BEREIKBAAR, Cambodja veroverd De regering van Pol Pot be vindt zich nog steeds in Cam bodja om van daaruit het verzet te leiden, „dat tot het bittere eind zal worden voortgezet", zoals het voormalige Cambod jaanse staatshoofd prins Noro dom Sihanoek vanmorgen m Peking verklaarde. Sihanoek is daar zaterdag aangekomen, op doorreis naar New York om een veroordeling van de „Vietname se agressie" te bepleiten bij de Verenigde Naties. Het nieuws dat nu heel Cam bodja van de opstandelingen zou zijn volgt een dag na de val van de hoofdstad Phnom Penh. Vrijwel zonder siag te leveren trokken de opstandelingen gis teren de stad binnen. De „Stem van Cambodja" het radiostation van de regering was toen al uit de ether verdwenen. Kort daar voor had premier Pol Pot ver klaard de stad desnoods te zul len ontruimen om de oorlog m de vorm van een guerrilla voort te zetten. De val van de hoofdstad werd onmiddellijk bevestigd door ra dio Hanoi en radio Moskou. „Het bewind van Pol Pot is totaal in eengestort. De opstandelingen rukken verder op om het hele land te bevrijden", zo luidden de berichten. Vanuit Peking leverde de Volksrepubliek China het com mentaar dat de val van Phnom Penh „het begin van de oorlog markeert en niet het einde er van." De Chinese regering gaf tevens een verklaring uit waar in Vietnam beschuldigd wordt van het in het wilde weg „plun deren, moorden en bombarde ren m Cambodja." China heeft de laatste dagen sterke militaire eenheden langs de grens met Vietnam samengetrokken, waaronder zware bommenwer pers. De Chinese ambassadeur in Vietnam is al enkele dagen geleden teruggeroepen. De Sowjet Unie heeft de val van Phnom Penh het resultaat genoemd van „een revolutie van het Cambodjaanse volk". De VS heeft de Vietnamese interventie in Cambodja onrechtmatig ge noemd en gezegd dat Vietnam zijn troepen zo snel mogelijk moet terugtrekken. Hoofdcommissaris A. Ver- meij van de Rotterdamse poli tie- is er van overtuigd, dat er wat schort aan het contact tussen (vooral jonge) politie agenten en de burgerij. Vandaar, dat hij verleden week in zijn nieuwjaarstoe spraak maatregelen aankon* digde om dat contact te verbe teren. Een van de belangrijk ste daarvan is het aanstellen van brigadiers om de jongere agenten te begeleiden. Maar wat is er dan tot nu toe misgegaan in de verhou ding politie - burgerij en hoe kon dat gebeuren'? Over die vragen gaat de se rie artikelen 'Tn naam der wet - maar hoe?" van onze verslaggevers Rijk Timmer en Hans Leijte. Zij spraken met een groot aantal betrok kenen, zowel aan de basis als aan de top van de politiekorp sen en met bestuurders, die uit hoofde van hun functie met de politie te maken heb ben, „Kleine incidenten lopen uit de hand", heet de eerste afle vering van deze serie, vandaag op pagina 3 staat. die ■randmeubeten,bankstellen enz. Nergens zo'n keua.Fabrlakstoonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. TeL 010-12.64.61. LEEUWARDEN - De Elfstedentocht gaat (voorlo pig?) niet door. „Het is voor bij," zei gisteren de duide lijk teleurgestelde voorzit ter van de Friese EJfsteden- toeh Vereniging, drs. J.R. Kuperis in Leeuwarden. Het bestuur van de vereniging vergadert vandaag met de rayonhoofden om conclusies te trekken en de ervaringen et el kaar te bespreken. Volgens voorzitter Kuperus heeft de afgelopen vorstperiode duidelijk gemaakt dat „het nog streng kan winteren in Neder land en een Elfstedentocht nog steeds mogelijk is". Gedeputeerde Staten van Friesland hebben vanmorgen besloten het vaarverbod in de provincie op te heffen. In ver band met de bemaling en afstro ming is de toestand van het ijs momenteel levensgevaarlijk. Zjy: U' i M'y Kk X'/J ■i', 't BANTRY - Een ongeluk met een Franse tanker heeft vanmorgen vroeg in de baai van Bantry (Zuidwest Ier land) 49 mensen het leven gekost Brandweerlieden voorkwamen dat de brand die na explosies aan boord van het schip ontstond zich verplaatste naar een tank park waar miljoenen tonnen ruwe olie liggen opgeslagen. De eerste ontploffing deed zich vanmorgen om twee uur voor. Het schip, de Betetgeuse (62.766 ton), scheurde in twee helften, en daarna volgden nog enkele explosies. Brandende stukken van het schip werden bentallen meters weggeslingerd en de wegstromende olie, die ook vlam had gevat, verspreidde zich over het water. Daardoor werd ook de kade van het eilandje Whiddy waaraan het schip afgemeerd had één vlam menzee. Het vuur laaide meters hoog op. De zeven gezinnen - 40 vol wassenen en een kind - die op het eiland wonen stelden zich met roeiboten in veiligheid. Na de ramp werden alle opva renden van de Betelgeuse 42 man en zeven havenwerkers vermist Het is praktisch uitge sloten dat een van deze 49 nog in leven is. Inmiddels zijn drie lij ken geborgen. Ik geef hiermee opals nieuwe abonnee. Naam- Adres: Plaats: Soort abonnement: Qkwartaa! O jaar Hij/ztj ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als tgrah 3 bij: beloning bij: Naam afzender. Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1