w Directie Gusto manipuleert raadsleden Monument is domste uitgangspunt Stankgolven afschrikwekkend voorbeeld voor Belgen h Het strenge winterse weer heeft onverwacht, hard toegeslagen. We waren gewend geraakt aan kwakkelwinters met zo nu en dan eens een beetje vorst en sneeuw. Opeens lagen twee weken geleden de straten onder een Jlinke laag sneeuw bedekt en een week gele den waagde bijna niemand zich op de weg vanwege de ijzel, die de straten nog gladder maakte dan met groene zeep ingesmeerde zeskampbanen. De auto moest noodgedwongen aan de kant blijven staan en bejaarden en gehandicapten durfden veelal niet naar buiten. Bij gladheid wordt er altijd gestrooid. Dat spreekt voor vele mensen voor zichzelf. En gestrooid werd er. De mensen van de VROM dienst hebben zich uit de naad gewerkt om de wegen in en om Schiedam begaanbaar te maken, 's Nachts, als wij op één oor lagen, riskeerden zij de gladheid om de strooiwa gens te berèiken en een deel van de stad van het neergekomen hemelijs te bevrijden. Sommige nachten konden ze maar twee uur slapen, opdat wij de volgende dag over straat konden. Bij elkaar hebben de mensen van de VROM in de afgelopen twee weken meer dan 300 overuren gemaakt. In die twee weken tijd hebben ze meer zout en zand ge strooid dan oit. De zoutvoorraad is dan ook bijna uitgeput. Sl&Srat s..., De heren Jongbloed en Dingenout voor enkele strooiwagens Jongbloed zegt: Met de politie hebben we afgesproken dat we plaatsen zullen strooien." van de Schiedamse VROM-dienst. De heer alleen nog maar op beperkte en uitgezochte SCHIEDAM - „We kun nen nog twee keer strooien, dan liggen we eruit", zegt de heer Jong bloed, chef van de buiten dienst van de VROM. „Tot nu toe hebben we 600 ton zout en 300 ton zand ge strooid en we hebben nog maar 150 ton over Nieuw zout is niet meer te krij gen, want de AKZO, die het strooigoed levert, kan de vmag niet meer aan. Verder heeft de staking van de binnenschippers de aanvoer van het zout flink belemmerd. Als dit winterse weer aanhoudt, ■moeten we ons beperken tot de belangrijkste we gen", vreest hij. «Verder zijn we alleen nog maar op de weergoden aan gewezen", vult de heer Din- geout, coördinator en voor lichtingsman van de VROM-dienstaan. Geen oud- en nieuw De steeds maar slinkende berg zout in de opslagplaats van de VROM in de 's-Gra- velandsepolder. Flinke risico's SCHIEDAM - De directie van IHC-Gusto had giste ren kosten noch moeite gespaard om leden van de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening van Schiedam een armzalig beeld voor te toveren van het mooie kantoorgebouw en de twee fabriekshallen aan de Maasdijk. De commissie was bij het bedrijf gaan kijken om te beoordelen of de gebouwen de status van monument wel verdienden. raadsleden bekijken de fabriekshallen van IHC- Gusto wmê* De wethouders bekijken de tekeningen van de oude ge vel van het kantoorgebouw van Gusto aan de Maasdijk. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - De stank overlast die het chemische bedrijf "Vondelingenplaat" de laatste maanden regelmatig veroorzaakt heeft internationale belangstelling verwekt. V; V-V-• Winters weer slaat hard toe O. V Van onze verslaggever ONNO BUITER „Met de politie hebben we af gesproken", gaat de heer Jong bloed verder, „dat we alleen nog maar op beperkte en uitgezochte plaatsen zullen strooien Dat zijn dan de doorgaande wegen waar de bussen rijden, de rij wielpaden en de wegen en trot toirs bij ziekenhuizen en bejaar denhuizen. We zijn genoodzaakt om de sneeuw in de kleinere straten te laten liggen. In die straten kunnen we meestal toch niet strooien, want dat is veel te gevaarlijk met al die geparkeerde auto's. We zou den het wel willen, maar het is onmacht In een smalle straat kun je soms net je hand tussen de strooiwagen en de gepar keerde auto's steken Stel je voor dat zo'n vrachtwagen gaat schuiven! Ik hoop dat de men sen daar begrip voor hebben Tegenwoordig denkt iedereen maar dat hij met z'n auto de straat kan uitrijden en dat hij dan bij z'n werk is. Met dit weer kan dat helaas niet en wij zijn niet bij machte om al die straten goed berijdbaar te maken „Dit jaar zijn we in november roet strooien begonnen", gaat de heer Jongbloed verder» Half de cember moesten we ook uitruk ken. maar de grote klap is ge vallen met de sneeuw op oude jaarsdag. Toen zijn we met de strooiwagens drie etmalen on derweg geweest. Onze mensen maakten enorm veel overuren, de viering van oud en nieuw was voor hen niet weggelegd. Met die dagen bleek echt wel een personeelstekort, maar ja, voor het strooien kun je met apart mensen in dienst nemen. Het meest hebben we gestrooid met de ijzel die vorige week zondag en maandag de wegen totaal onbegaanbaar maakte. Toen strooiden we 100 ton zout en evenzoveel ton zand. Op oudejaarsavond begonnen we om kwart over vijf 's mid dags en we stopten om half twee 's nachts", preciseert Jongbloed. „Om zes uur 's morgens begon nen we weer en strooiden we de gehele dag door. Dinsdags moes ten de chauffeurs weer aan hun normale dagtaak beginnen, op de vuilniswagens. Daarom heb ik veel respect voor de mensen, ook vanwege het grote risico dat ze lopen door op de gladde wegen te rijden. Voor de gladheidsbestrijding hebben we vanaf 1 december tot 15 maart vier continu-ploegen met ieder zes chauffeurs tot on ze beschikking. Per toerbeurt doen ze één week.wachtdienst 'Daarbij hebben we per ploeg iemand van de buitendienst die op het kantoor blijft en de zaken VROM kan nog twee keer' strooien, dai is het zout op VxYv coördineert en een monteur voor eventuele storingen aan het ma teriaal In de week wachtdienst zitten de mensen thuis Zij komen pas in actie als de politie belt. De po litie signaleert de gladheid en belt de opzichter om de situatie ter plaatse te bekijken de op zichter beslist of er al dan niet gestrooid wordt Meestal is dat wel nodig Wat dat betreft zitten er bij de politie wel mensen die er een beetje kijk op hebben De opzichter rijdt dan naar de VROM in de 's-Gravelandsepol- der en roept de mensen per tele foon op. Van ver wagen ze zich over de gladde wegen om naar de stalling van de strooiwagens te komen Een tijd geleden", vervolgt Jongbloed, ..stopte de politie met surveilleren, omdat autorijden veel te gevaarlijk werd. Maar de mensen van de VROM moeten er altijd door. Zij lopen flink wat risico's. Na zo'n twintig minuten staat iedereen paraat en dan gooit de laadschopchauffeur in 15 minu ten tijd onze vijf strooiwagens vol met zand en zout De vijf grote strooiers gaan het eerst op weg om de doorgaande wegen begaanbaar te maken. Daarna gaan de rijwielpadstrooierx de straat op Het bestrooien van de fietspaden vinden wij een be langrijke zaak, al heeft het niet altijd vee! .succes. Het zout werkt namelijk pas goed als er veel gereden wordt Op een fiet spad komt de sneeuw veel min der in beweging dan op een gro te doorgaande weg. Op een snel weg is daarom ook vrij snel weer goed te rijden. Op de fiet spaden gebruiken we tegen woordig dan ook een speciale wagen die de sneeuw voor zich uit schuift en daarna van achte ren pekel strooit. Enkele jaren geleden reed een wagen van ons de Lange Haven m, omdat het wegdek daar schuin afloopt. Speciaal voor wegen naast de havens hebben we nu een apart wagentje ge kocht die voor strooit. De cabine is open gelaten, want ais de wa gen toch nog onverhoopt in het water terecht komt, kan hij er tijdig uitspringen. Koud is het daarop wel natuurlijk, zodat de mensen er hooguit een uur mee njden. Op gevaar opleverende gladde buitenwegen strooien we alleen overdag In het donker is het njden op spekgladde donkere wegen een riskante aangelegen heid, Vroeger hebben we nogal eens wat wagens uit de sloot moeten halen. Strooien is een vak apart!" stelt de heer Jongbloed. „Vorige week zondag en maandag mei de ijzel konden de mensen op de Hoogstraat werkelijk niet meer op de benen blijven staan Zc kropen werkelijk op handen en voeten naar minder gladde oor den Met zo'n situatie moet je wel ervaren mensen op de wa gens hebben Om goed te strooien moet een chauffeur op allerlei dingen te gelijk letten. Hij moet de situa tie steeds opnieuw beoordelen. Soms moet hij een deel van een straat wel vier keer bestrooien. Hij moet ook letten op de strooibreedte, de strooisnelheid en de strooidikte. Het verkeer mag hij evenmin uit het oog verliezen. Soms worden chauffeurs, als ze op het middengedeelte van de rijbaan aan het werk zijn, rechts ingehaald door ongedul dige personenauto's Daarvan schrikken ze natuurlijk, omdat ze zich op de strooier concentre ren door in de achteruitkijk spiegel te kijken. Van de burgers, en dat moetik helaas opmerken, kunnen we op maar weinig medewerking re kenen Schiedam hebben we op die man,er in dneeneenhalf uur tijd bestrooid. Soms heeft strooien geen zin. ALs het dertien graden vriest verliest het zout zijn kracht. Het enige dat dan nog een beetje helpt is zand, maar daardoor ra ken de putten vaak weer ver stopt Dan moeten we die weer ontstoppen. Bijkomende problemen zijn er ook als het dooiwater met wil wegstromen door bevriezing van afvoerputten. Dan moet de stoomcleaner, een aparaat dat hete stoom spuit, aan het werk om die overlast voor de bewo ners te verhelpen. Bij het strooien gebruiken we zo weinig mogelijk zout", zegt Jongbloed verder, "Dat vanwe ge de eisen die het milieu stelt. In parken en op plaatsen waar veel groenaanplant staat strooien we niet of met mate. In een park is er geen afvoer van het water, behalve de natuurlij ke afvoer. En het zoute dooiwa ter is schadelijk voor de bomen en het gras. ALs iemand ons belt met: "Op het fietspad in het Beatrixpark waar ik elke dag overheen rijd. ben ik uitgegleden Kunt u daar strooien?" In dat geval moet ik zeggen dat het eenvoudigweg niet kan en dan begrijpen ze het wel. Naast het begaanbaar maken van de wegen door strooi-auto's geven we aan straatvegers wat zakken zout mee om op bruggen, trappen en oversteekplaatsen zout te gooien Dat doen we ook bij openbare gebouwen zoals het stadskantoor en het postkan toor. Al met al hebben we deze winter al 600 ton zout verstrooid Om eens te laten zien hoe glad het was kan men de tonnen ge strooid zout van de voorgaande jaren vergelijken met dat aantal tonnen", gaat hij verder. „In 1974 strooiden we vier ton zout, in 1975 29 ton, in '76 354 ton en in de winter van "77 op '78 strooi den we 127 ton." De plotselinge ijzel gaf voor de VROM meer problemen dan alleen het strooien en het lang zaam opraken van het zout. De heer Jongbloed zegt: „Door de ijzel kon het huisvuil "niet meer worden opgehaald. Dat heb ik in mijn loopbaan bij de VROM nog nooit eerder meegemaakt. Nor maal halen we per dag 120 ton huisvuil op. Doordat maandags veel was bleven staan, moesten we dinsdag 200 ton ophalen. Waar moesten we met dat huis vuil heen? Bij de VAM. de af valverwerking, zat dc put hele maal vol. We konden het later wel kwijt, maar het gaf toch flink wat problemen en we moesten nogal wat improvise ren". Het gebruik van de strooiers in de wintermaanden betekent zeker met dat we m de rest van het jaar geen werk hebben aan het materiaal", vertelt hij ver der. "Elke maand worden de wagens nagekeken, want het zout kruipt overal tussen. Al is_ het 30 graden buiten.'Toch laten we de motoren steeds draaien. Het strooizout moet regelma tig gekeerd worden, anders wordt het onder invloed van vocht, zo hard als graniet Dat heb je een drilboor nodig om het los te krijgen. Behouden gebleven zijn we .dit jaar van het opruimen van verbrande kerstbomen en auto banden Normaal steekt men tij dens elk nieuwjaarsfeest die dmgen in de brand, maar ik denk dat men het daarvoor te koud vond Gelukkig, want an ders hadden we ook dat nog er bij gehad Strooien", zo besluit de heer Jongbloed, "ls leuk werk Met heeft zijn charmes Dat hoor ik steeds van de mensen en ik ben het ermee eens'" j (Van een onzer verslaggevers) '■Wj' -A»/' 9 VA/tf' Zoals bekend heeft staatsse cretaris Wallis de Vries van CRM het college van B en W van Schiedam aangeboden om de gebouwen van Gusto op de monumentenlijst te plaatsen. Het college heeft daar bezwaar tegen. De heer Schuil, topman van IHC, ontving de dertien raadsle den en de wethouders Zijdeveld, Scheeres en Posthoorn tn de oude directiekamer. Daar zaten de luiken nog voor de ramen en het mooie pluche meubilair was voor de gelegenheid achter slot en grendel gezet In het donker leek de klassiek ingerichte ka mer daardoor een ordinair hok, dat met voor de sloop gespaard hoefde te blijven. Schuil ontdeed de kamer ver der van zijn charme door de op merking- „Vindt u dit ook geen kitsch? Wilt u in zo'n kamer zit ten?" De heer Bastiaan van Gusto maakte de raadsleden verder duidelijk dat de gebouwen maar beter met gespaard moeten blij ven: „Door verzakkingen is de bovenetage niet meer te gebrui ken. De dakspanten zijn kapot. Die hebben we met ijzers bij el kaar moeten houden. Het gehele gebouw ondergaat een door gaand proces van verzakking. De funderingen van de fa briekshallen zijn voor een groot deel kapot, waardoor vele delen geen dracht meer hebben Schuil liet verder weten dat een monument het domste uit gangspunt is. „De hallen zijn onbruikbaar. Per jaar betalen we een miljoen aan onder-" houdskosten en het kost zeker 25 miljoen om ze weer in de oude staat te herstellen Als ze op de monunentenhjst komen te staan, dan zal het vijf a tien jaar duren voordat het werk zou kunnen beginnen. Die informa tie hebben we al ingewonnen." Op de vraag wat Gusto dan wei met de grond wil gaan doen zei Schuil dat IHC dat aan het onderzoeken is. „Als Gusto weg gaat is hier ruimte voor kleine industrieën met een personeels bestand van ongeveer 200 man", zei hij. Na de bezichtiging van de fa briekshallen waarbij de heren Schuil en Bastiaan wezen op de gebrekkige staat, verheten de raadsleden Gusto met gemengde gevoelens. De een vroeg zich af waar de hallen ooit voor te ge bruiken zouden zijn, een ander, zoals Eef Collé van de CPN maskte zich druk om iets an ders. Hij zei: „Er is geen moment gesproken over de vraag „is het een monument? Er werd alleen maar over de slechte staat van het gebouw gesproken en zelfs daarbij heb ik mijn vraagte kens. Er zijn legio mogelijkhe den om het gebouw te bewaren. IHC wil de grond leeg opleveren en dat levert ze extra geld op. Er zijn m Schiedam wel meer gebouwen die verzakken, zoals de Hema. Maar we slopen toch ook de Hema met? Gusto is werkelijk een monu ment De dakconstructie is uniek en komt praktisch niet meer voor. Verder heelt GustoN een grote rol gespeeld in de op gang van de scheepsbouw. Mo gen we daar misschien iets van bewaren?" Tussen Collé en Schud ont stond ook nog een woordenwis seling. Het gmg om de vraag wie op het idee van „monument" was ""komen Collé wilde daar om u» secretaris van de onder nemingsraad bij het gezelschap halen. De man, die enkele deu ren verder achter zijn bureau zat, scheen daarin zijn aandeel te hebben. Schuil hield dat ech ter tegen met de opmerking: „We hebben geen onderne mingsraad meer, nu we gesloten zijn Daartegen maak ik be zwaar!" Twee schepenen, zoals daar Wélhouders worden genoemd, uit het Belgische Tessen- derlo hebben Vlaardingen een bezoek ge bracht. Zij probeerden informatie te krijgen over het bedrijf en de aard van de stank overlast. Aanleiding hiervoor is dat de multinatio nale onderneming Philips Petrol Compagy plannen heeft om op het grondgebied van Tessenderlo een fabriek neer te zetten waarin meerdere soorten mercaptanen zul len worden geproduceerd Daarbij ook de zelfde soorten als door Vondelingenplaat worden gemaakt Een meerderheid van de gemeenteraad van het Belgische plaatsje is tegen deze vestiging Drie van de vijf leden van het college van Burgemeester en Sche penen hebben echter een andere mening en verleenden al een bouwvergunning. De beide andere leden van het college, de schepenen Jan Vcrheydcn en Ludo Sche- verveld willen zich niet zonder slag of stoot gewonnen geven Jan Verheyden vertelt dat zeker na het bezoek aan Vlaardingen zij de mening hebben dat er geen mercaptanenfa- briek in Tessenderlo mag komen. Na ge sprekken met het Vlaardmgse raadslid Henk Krabben, die onlangs schriftelijke vragen stelde over de door Vondelingen- plaat veroorzaakte stank, en gemeentelijk milieuambtenaar Moolenaar zegt Verhey- den:"Het wordt een drama' als dat bedrijf er komt Bij jullie is de milieuoverlast al groot. Bij ons zou de afstand tussen de plant en het centrum van de stad veel kleiner zijn Bo vendien komt het bedrijf op ongeveer 150 meter van de eerste dichte bebouwing Jul lie milieuambtenaar vindt ook dat de fa briek op zeker tien kilometer van de woon wijken moet komen." De gegevens uit Vlaardingen zijn voor beide socialistische schepenen van Tessen derlo extra interessant omdat in hun stad een referendum over de vestiging van de fa briek zal worden gehouden. De geruchten gaan dat Philips Petrol Company wellicht van haar plannen zou af zien als de bevol king een duidelijk "nee" laat horen De vervelende ervaringen van de bewo ners van Vlaardingen kunnen daarbij dan nog een belangrijke rol spelen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2