GLADHEID BEHEERST WEE3 t£IND Getij-model Rijnmond vernield SPORT VANDAAG Feyenoord speelt 'n potje op 't strand Reageerbuisbaby- nummer drie Kreeg Tamaela gelden via heroïnehandel? SLAAPKAMERS Grap brengt disco-dansers in paniek Irak en Syrië gaan samen Koni' (gin bezorgd over John Wayne Iraanse kadetten doodgeschoten Deze unieke ba Ai- teldoek is gauw verdiend. I i i i i J Ifot 11 Wi- Vrij koud INFORMATIE OVER BEZORGING: 20 mag niet worden doorberekend Nieuwe abonnee bon Maandag 15 januari 1979 34e jaargang no. 9681 (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De aanhoudende gladheid en sneeuw hebben in het af gelopen weekeinde weer vier verkeersslachtoffers geëist, waaronfer een elf maanden oude baby, die uit een kantelende auto is gevallen. Ook de onbe trouwbaarheid van het ijs heeft weer een slachtoffer geëist. In Eindhoven ver dronk zondagmiddag de 6-jarige Patrick Gom- mans in een eendenwak in een vijver aan het Hendrik de Keijzerplein nabij zijn woonplaats. Vertragingen Nog 8 dagen zout (Van een. onzer verslaggever DELFT - Een felle brand heeft gisteravond in het waterloopkundig laboratorium in Delft het voor Rot terdam en omgeving belangrijke getij-model Rijn mond volledig verwoest. Bij de brand is de hal van het laboratorium volledig in vlammen opgegaan. De scha de wordt op een kleine tien miljoen gulden geschat. Over de oorzaak is nog niets bekend. Modellenhal ËtSÉI ^itl^ h w v (Van een onzer verslaggevers)* GRONINGEN De politie in Groningen onderzoekt of de miljoenen die twee in Bangkok gearresteerde Zuidmolukkers met heroïne smokkel wilden verdie nen, bestemd waren voor de organisatie van wijlen ge neraal Tamaela. ïn Nederland mag dan waarschijnlijk de sneeuwperiode even ach ter de rug zijn, in Chicago is het nog aan de gang. Terwijl daar, tijdens de ergste sneeuwval in 131 jaar, de mensen zich moeizaam door de sneeuw worstelen, drinkt in Lahnstein, West-Duits- land, zweminstructeur Gerd Kempkens staande in een wak een warm kopje koffie. mndmeubeten,bankstellen enz. Nergens zo'n keus, Fabrtekstocmzalen industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. TeL 010-12.64^1. Bel 010-14 7400 DAMASCUS Syrië en Irak zijn van plan één staat te vormen onder één leider. Deze zal het bevel voeren over de gecombineerde strijdkrachten aan de noord grens met Israël. Dat is gisteren gemeld in Arabische diplomatieke kringen in damascus. ...tumor verwijderd... Feyenoord leeft zich uit op het strand van 's-Gravezande: vlnr Troost, Notten en v.cL Karput; op de ach tergrond Wim Jan sen. 9 Tijd dringt voor Dordrecht sport 1 KNVB bang voor verdere leegloop - Amerika in trek sport 1 Oaab Minneboo be haalt 19c gouden me daille sport 1 Sparta en Feyen oord zoeken het strand op sport 1 pro- nog 'Koninklijke' motie tennissers mogelijk sport 2 O Astrid Jansen in de Waal: eenvoudige kunstrïjkampioene sportS (g Oranje schaatsers blaken van zelfver trouwen sport achterop Unieke sprint Miel Govaert sport achterop Snocijink struikelt, Stamsnijder profiteert sport achterop Wateroog gebeurt vandaag. Zie verder pagina 7 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, teJ. 010 - 14,74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 De rijkspolitie van de ver- keerscentrale in Driebergen meldde zaterdag overat spekg ladde wegen waardoor er ver schillende kettingbotsingen hebben plaatsgevonden. Hierbij waren in totaal een zestigtal wagens betrokken. De gesteld heid op de wegen was zondag iets beter en vanochtend was de toestand weer normaal, aldus de verkeerseentrale. In Rotterdam en omgeving zijn met name op zaterdag ver schillende busvervoersdiensten als gevolg van de gladheid ge staakt of ernstig gestagneerd. Zo zijn tussen vijf uur 's middags en zeven uur 's avonds enkele bussen van de RET uitgevallen. Buslijn 40 die rijdt tussen Rot terdam-Noord en Schiedam moest in die periode de dienst staken. Ook hry busvervoer tussen de wijken Alexanderpolfer en Om moord is zaterdagmiddag tussen 5-6 uur grotendeels tot stilstand gekomen. In de Alexanderpol- der werd in die tijd helemaal niet meer door de RET gereden en in Ommoord waren vertra gingen van een half uur tot drie kwartier. Bij de streekvervoersdienst Zuid-West-Nederland is op za terdag en zondagochtend de t snelbusdienst tussen Rotterdam en Oud-Beijerland uitgevallen. Ook waren er vertragingen op diensten tussen Strjjen-Dor- drecht en de HeijnenoordtunneL Tussen zes en acht uur op za terdagavond is de dienst op de Oosthoekschewaard vólledig stilgelegd. Pas nadat pekel- diensten in actie waren geko men, kon het busverkeer weer worden hervat Ook bij de streekvervoersdienst van West- Nederland waren er op zater dagavond met name in de omge ving van Delft verschillende vertragingen in de lijndiensten. Over acht dagen is de voor raad strooizout in Nederland uitgeput, zo meldt Akzo Chemie. De bestellingen van de gemeen ten voor de komende dagen zijn gehalveerd om tot een zo goed mogelijke verdeling te komen van het schaarse zout. Schac le 0 innliljoen Door de brand is ondermeer het onderzoek naar de waterbe heersing en de invloed van het zoutgehalte in de rivieren rond Rotterdam volledig stil komen te staan. Er bestonden plannen om het getij-model de komende jaren om te bouwen, zodat meer onderzoek op het gebied van de kwaliteit van onder meer het Maaswater zou kunnen worden gedaan. daan. Thuisgekomen zag hij hoe plotseling de vlammen uit het dak van de modellenhal naar buiten sloegen. Even later stort te het dak van de ha! in. Naast het getij-mode! Rijn mond stond de getijgoot van de Deltadienst in de hal opgesteld. Deze getijgoot is eveneens in vlammen opgegaan De heer A. W. de Haas van de afdeling Waterkwantiteit van de Directie Benedenrivieren van Rijkswaterstaat m Dor drecht zegt: „We kunnen de consequenties nog niet exact overzien. Het getijmodel besoeg het gebied Hoek van Holland tot Krimpen aan de IJssel en het gebied Oude Maas tot de Beren plaat. Onderzoeken op het ge bied van zoutindringing en bag- gerwerkzaamheden liggen nu volledig stil." Volgens de heer De Haas wil de men onder meer met behulp van het getij-model onderzoe ken in hoeverre ht onderhoud van de veschillende rivieren kostenbesparend zou kunnen worden gedaan. „We zijn nu genoodzaakt om op de oude voet door te gaan." De brand in het waterloop kundig laboratorium werd gis teravond door het hoofd van de elektro-technisehe dienst A. Ro- bertus ontdekt. Even daardoor had hij zijn ronde over het ter rein van het laboratorium ge- X M -v: LONDEN De tweede Britse reageerbuisbaby heet Alastair James Montgomery en is giste ren In een ziekenhuis te Glasgow geboren. Anders dan bij de eerste Engelse huis-baby verliep de ge boorte van James Alas tair (2630 gram) zonder chirurgische ingreep. Hij en zijn moeder Grace (32) maken het uitstekend. dr. Patrick Steptoe, is verder nog niet veel be kend, omdat alle publici teitsrcchten zjn verkocht aan het Britse dagblad Daily Mail. Op 25 juli 1978 werd Lesley Brown in Oidham de moeder van de eerste reageerbuis-baby ter we reld nadat zij met de kei zersnede was verlost. Die ingreep was ook nodig bij de geboorte van een rea geerbuisbaby in de India se stad Calcutta op 3 okto ber vorig jaar. Over de geboorte, even als de vorige keer bege leid en voorbereid door «V S/, De in Bangkok door de Thaise douane gevonden 8,5 kilo heroï ne heeft in ons land een waarde van ruim 1,5, miljoen gulden. Eén van de verdachten, de 39-jarige Frits S. uit het Gro ningse Marum, heeft volgens Interpol laten doorschemeren dat de opbrengst bestemd was voor de Zuidmolukse organisa tie. De rijkspolitie heeft inmid dels huiszoeking gedaan in Ma- rum en in Weert, waar de twee de gearresteerde smokkelaar, de 29-jarige C. K woont Daarbij is een bedrag van 30.000 gulden aangetroffen. Droog weer met opklaringen, ook mistbanken. Weinig wind. Minimumtemperaturen van cir ca min drie graden aan de kust tot omstreeks min tien graden in het binnenland. Maxima: om het vriespunt aan de kust tot onge veer min vier graden elders. 16 jan. zon op onder 08,41 16» maan op «ssder 2634 80-64 (g*én andtr nvmmrr) Vraag naar da afdaling obsnnteMflritt maandag l/m vrijdag tol 19.00 ?tir. ZATERDAGS BOE AFDRING ASONNEESCRVKE10? 16.00 UUR BEREIKBAAR, (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT - Twee honderd bezoekers van een disco-avond in de Dordtse sporthal Sterren burg raakten zaterdag in grote paniek toen een be zoeker bij wijze van grap een brandblusser leeg spoot. Het schuim veroor zaakte een verstikkende rook en de bezoekers sloe gen de ruiten van de kan tine in om de benauwde ruimte te kunnen veria ten. Velen kregen last met de ademhaling en ande ren kwamen door de mas sale stormloop op de uit» gang in de verdrukking te zitten. De politie van Dor drecht noemt het een wonder dat er slechts twee gewonden vielen. Dezen liepen snijwonden op, die in een ambulance werden behandeld. De man met de blusser is on bekend gevleven. Beide landen hebben in prin cipe al tot de fusie besloten en zullen de bijzonderheden vol gende week uitwerken tijdens een bijeenkomst tuwsen presi dent Hafez el Assad van Syrië en president Achmed Hassan el Bakr van Irak. „De eenheid zal volledig zijn," aldus een zegs man, „met één volk onder één vlag, geleid vanuit één hoofd stad. Irak en Syrié beëindigden vo rig jaar oktober een jarenlange ruzie met het tekenen van een aantal akkoorden op militair, economisch en cultureel gebied. Als de legers van beide landen worden samengevoegd komt er een leger van 415.000 man met 750 vliegtuigen en 4400 tanks aan •de noordgrens van Israel te staan. DEN HAAG - Als de extra looneis van 20 gulden per maand van de FNV werkelijkheid wordt, dan mogen de onderne mers die hogere loonkosten niet doorberekenen in de verkoop prijzen van hun produkten. Volgens minister Van Aar- denne van Economische Zaken is het prijsbeleid voor dit jaar vastgesteld en kan daar niets meer in veranderd worden. LOS ANGELES - Konin gin Juliana is één van de honderden bewonderaars die de afgelopen dagen heb ben geïnformeerd naar de gezondheidstoestand van filmster John Wayne. Dat melden buitenlandse persbureaus uit Los Angeles in de Verenigde Staten. De koningin bezoekt op het moment haar dochter Christina in New Vork. Eind vorige week haalden chirurgen bij de 71-jarige John Wayne de maag weg, nadat bij hem een "minder kwaadaardig" gezwel was ontdekt. Onder de andere fans van de acteur die telefonisch be langstelling toonden, waren koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en de ac trice Elizabeth Taylor. Volgens het ziekenhuis in Los Angeles heeft Wayne de operatie goed doorstaan. De tumor is volledig verwijderd en zijn vooruitzichten zijn uitstekend. Frits S. staat in Groningen be kend als kapitein van de Com mando Eenheid Noord van het legertje van Tamaela. Ook K. is lid van deze Zuidmolukse orga nisatie. De politie gaat nu na wie de reis naar Thailand en de aankoop van de drugs heeft ge financierd. De autoriteiten jn Bangkok krijgen bij het verhoor van bei de ZuidmolukKers uit Neder land hulp van de twee Neder landse politievertegenwoordi- gers daar. De Gooyer en Kamp huis. De twee smokkelaars, die op 30 december op het vliegveid van Bangkok werden betrapt, hadden in ons land een blanco strafblad. De politie onderzoekt ook of de fondsen van de Tamaela-be- wegmg eerder al afkomstig wa ren uit handel in en smokkel van verdovende middelen. TEHERAN - Zes Iraanse kadetten die zich bij de mas sale geweldloze demonstra ties tegen de sjah en de re gering Bakhtiar wilden aansluiten zijn gisteren door militairen doodgeschoten toen zij de kazerne verlie ten. Zij waren de enige slachtof fers dit weekeinde, waarbij dui zenden door de straten van Te heran liepen en gescandeerd het aftreden van de sjah eisten. Ma- Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats' soort abonnement- o kwartaal O jaar Hij/Zij ontvangt Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij. Naam afzender Adres Postcode' Plaats: t mfestanten tooiden militairen met anjers, kusten en omhels den hen en sommige soldaten staken lachend hun wapens om hoog en deden mee met de spreekkoren "Dood aan de sjah". Ook m tal van andere ste den hadden geweldloze demons traties plaats. Ayatollah Khomeiny, de in Frankrijk verblijvende reli gieuze tegenstander van de sjah, heeft intussen de vorming aan gekondigd van een "voorlopige, islamitische regering." 8 i k «jm

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1