;sraatl weet het zo net; nog niet Jongen raakt buiten kennis op 't ijs 'Inspraak wordt grond ingeboord' Uit enquête blijkt: gemeente worden Beslissingen van in geheim genomen AGENDA mi Ongeluk en politie achtervolgen Sjaak van Montfoort: schiedam DONDERDAG 18 JANUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De afdeling muziek van de Schiedam- se Gemeenschap wil het podium in de Plantage verbe teren om rneer muzikale evenementen te kunnen orga niseren. Zij stelt voor om het terrein te egaliseren, te voorzien van siertegels, om lichtmasten aan te brengen en om 500 zitplaatsen aan te brengen. De stichtings- raad van de S.G. besprak gisteren het voorstel en wil eerst met de gemeente gaan onderhandelen, voordat zij beslist om wel of niet achter het voorstel te gaan staan. Sjaak van Montfoort zoekt tn stapel brieven en rekeningen naar de brief van burge meester Lems en naar rekeningen om te bewijzen dat hij zijn auto heeft laten repa reren. SCHIEDAM - De 12-jarige Ton Nieuwenhuis is op de glad de helling van de Swammer- damsingel uitgegleden en met zijn hoofd nogal hard op het ijs terecht gekomen. Hij raakte be wusteloos en hij is met een zwa re hersendschudding in het ge meenteziekenhuis opgenomen. SCHIEDAM - „Met wat zich op de van Osta- delaan afspeelt wordt de inspraak de grond inge boord", zo reageerde An ne Marijke Peterhans- Steen deze week in de ge meenteraad op de ruzie tussen bewoners en de ge meente over 46 meter straat oppervlak. „Juist bij de straatreconstruc ties ligt een onderwerp dat de belangstelling van de burgers in plannenma kerij kan vergroten". SCHIEDAM - De mees- te beslissingen van de ge meente worden in het ge heim genomen. Toch me nen sommige wijkbewo ners dat ze wel invloed .Jhebben op gemeentepoli tieke beslissingen. De lan- ge tijd, die inspraak .vergt, wordt echter als -^storend tot zeer storend ervaren. <t*- y - Meer zicht Aandacht voor het werk van de ANWB dinsdag in het Passage Theater. ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF Cabaret zonder filter vrijdag en zaterdag in De Teerstoof. Afdeling muziek van SG: Verbeter podium Plantage De afdeling muziek wil bij realisering van de verbetering het jaarlijks terugkerende drumbandfestival In zijn geheel in de Plantage houden. Plein Eendragt zou dan niet meer no dig zijn. Ook ziet zij mogelijkhe den om de stertocht in de Plan tage te beëindigen. Alle proble men om het Emmapleip ter be schikking te krijgen, verdwij nen dan ook. Andere toepassin gen voor de Plantage noemt de afdeling muziek: showrepeti ties, buitenconcerten en instruc- tiedagen voor alle majorettes. De afdeling denkt dat ook an dere instellingen in Schiedam de verbetering zullen toejuichen, zoals Jeugdland. Er zouden wedstrijden voor kinderen ge organiseerd kunnen worden, net zoals rommelmarkten, ruilbeur zen en voorstellingen. Voorts zou het jaarlijkse pop- gebeuren in de Plantage kunnen plaatsvinden. Vele evenementen zijn volgens de afdeling muziek denkbaar. De stichtingsraad zat gister avond even met het voorstel m haar maag. Ooit was eens voor gesteld om het podium af te bre ker.. Afbraak zal echter toch met snel plaatsvinden, omdat de gemeente dat te duur vindt. Daarom stelde de heer P. Smit voor om zolang die uiteindelijke beslissing nog niet genomen is er bij de gemeente op aan te dringen het podium te behou den. „Misschien zegt de gemeen te: "het is het waard om het te laten staan". De heer Van de Geer drong aan op verwijderen van het po dium. Hij zei: „Het was toch een lapmiddel voor een nooit gerea liseerd cultureel centrum. De plantage is een monument. Het is een van de oudste parken van Nederland. We moeten het park restaureren en het podium verwijderen," aldus van de Geer. De stichtingsraad ging ak koord met het voorstel om eerst met de gemeente te praten. De kosten van laten staan of res taureren kunnen dan met elkaar vergeleken worden. h Nieuwe hit is lekt even hard (Vsn een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Sjaak van Montfoort heeft een ander huis gekregen. Met zijn vrouw en zes kinde ren kon hij de koude en vochtige woning in de Voltastraat verlaten. Van de gemeente mocht hij een huis aan de Singel be trekken, maar ook dat huis blijkt in een erg slechte staat te verkeren en had eigenlijk al dicht gespijkerd moeten zijn. Het pand staat scheef, van binnen valt onnoe melijk veel op te knappen, de dakgoot is kapot en het lekt er even hard als in zijn vorige woning. Zijn problemen met de politie komen daar nog eens bij. In het huis in de Voltastraat moest Sjaak-als het regende op de bank slapen. Zijn kinderen gingen dan in .zijn bed. De schimmel stond op de muren en het was er koud. omdat de ka chel niet aan mocht Dat was te gevaarlijk. Zijn vrouw, die m verwachting was. kon met m huis blijven. Zij moest naar het ziekenhuis, evenals zijn zoontje. Dat verhaal vertelde hij vorig jaar oktober aan Het Vrije Volk. Helemaal ontevreden is Sjaak toch ook niet met het andere huis. Hij zegt: „Hier is her ten minste warm, ik kan nu de ra chel laten branden." Zijn vrouw en zijn zoontje zijn dan ook weer thuis. .JJit huis mag ik voor hooguit anderhalf jaar bewonen", ver telt Sjaak verder, „want dan gaat het waarschijnlijk tegen de grond. Enige tijd geleden kocht ik voorde kinderen een nieuw bed, want dat was in het oude huis door het vocht aangevreten. Nu moet ik wéér een andere matras aanschaffen, want het is weer drijfnat. De bank m de huiska mer is door de regen en het dooiende ijs ook nat geworden. In een slaapkamer heb ik plastic van het plafond tot de grond moeten spannen om het water in emmers te Jaten druppelen, in plaats van op het tapijt. Het is pure armoe! De goot gaan ze nu repareren, maar door het ijs op de stijger gaan de werkmensen het dak niet meer op, ze kijken wel uit. Het werk staat zolang stil. Pasgeleden hoorde ik van iemand van de sociale dienst dat er eigentijk een beter huis aan de Polderweg voor mij gereser veerd was. Maar dat hebben ze aan iemand anders gegeven. Dat vind ik heel merkwaardig. Autosloper Sjaak van Mont foort schijnt voor het ongeluk geboren te zijn. Zijn eerste vrouw en een zoontje stierven, zijn kinderen moesten naar een tehuis Zijn tweede vrouw, die de kinderen eindelijk kon op vangen, werd ziek. Zijn huis is slecht en hij raakte overspan nen. Hij moet van dc dokter plat blijven liggen, „maar", zegt hij, „dat doe ik met." De problemen met de politie hebben met dat laatste veel te maken Onlangs sleepten de wetsdienaren zijn vrachtwagen, een Hanomag, voor de stoep van zijn deur weg, omdat het een wrak zou zijn In die auto lagen twaalf autobanden en wat start motoren die hij voor iemand vervoerde. Sjaak zegt- „Dat was helemaal geen wrak De wagen was wel tien jaar oud, maar met vracht wagens kan dat Verder had ik de wagen pas laten repareren. De rekeningen daarvan heb ik nog. De spullen die erm lagen zijn met de auto verdwenen. Waar het allemaal is gebleven weet ik met. Het is pure brood steling! De wijkagent kwam langs en zei- „Hier heb je weer een proces-verbaal, en over de wagen: „Ik heb 'm lekker weg gehaald". Dat noem ik sadis tisch Ook gooien ze mij steeds voor m'n voeten dat ik van so ciale zaken trek als ze mij met sloopmateriaal bezig z.ien. Maar bij sociale zaken hebben ze mij toestemming gegeven om er wat bij te verdienen. Waar haalt de politie het recht vandaan om dat steeds maar te blijven zeggen''" Sjaak kampt al jaren met het wettelijk gezag In 3974, net na dat zijn vrouw en zijn zoon stierven, moest hij uit een pak huis in de Kerklaan Zijn buur man zette zijn vertrek kracht bij door de ingang dicht te metse len. De goederen die erm ston den werden gestolen, juist toen hij met kon werken, omdat hij voor zijn kinderen zorgde. „De waarde van dat spul bedroeg ze ker een paar ton", zegt Sjaak. „De recherche deed mets en burgemeester Lems schreef mij pas nog dat de zaak niet meer op, te lossen is De politie weet mij altijd te vinden als mijn kinderen wat misdaan hebben of als ze mij kunnen bekeuren als ik een wrak langs de stoep laat staan. Maar als ik de politie nodig heb, komen ze zelden. Dan is er nooit wat aan te doen, dan is het van „daar heb je Montfoort weer". Ik werd. denk ik, als crimineel beschouwd Als anderen naar de politie opbellen, staan ze zo voor m'n deur Ze kwamen nota bene zelfs opmerkingen maken, toen ik m m'n oude huis eens 's avonds om kwart voor elf een lek aan het dichten was Moet je meemaken1" Sjaak wil nu maatregelen né men „Vorige week maandag ben ik naar de wetswinkel gestapt om een advocaat te krijgen. Ik wil mijn vrachtauto terug en ook de spullen die destijds uit het pakhuis werden gestolen Waarschijnlijk hebben ze de wagen al in mootjes gehakt en al krijg ik dan mijn recht, de wagen zal dan toch verdwenen zijn. Maar ja. zegt Sjaak terneerge slagen Of het allemaal zal luk ken weet ik niet. Ik ben Sjaak Montfoort en daar zal het wel aan liggen. De kroon tot nu toe is dat mijn kinderen altijd nog bij me heb kunnen houden, dat ondanks mijn moeilijkheden." De 64-jarige M. D. is in het Prinses Beatrixpark gevallen. Hij brak daarbij zijn rechter on derbeen. De man is in het Nolet- ziekenhuis opgenomen. Det,55-jarige L; P. van'N„'die eenAvinkeï 'aan de Singel heeft, is op slinkse wijze bestolen door een jongeman. Deze stapte zijn winkel binnen en plaatste een bestelling. De winkelier ging naar zijn kantoortje achter de winkel. Toen hij terugkwam, was de jongeman verdwenen. Uit het jasje van de winkelier had hij een portefeuille mee genomen. Daarin zaten een pas poort, rijbewijs, kentekenbesijs en vier- a vijfhonderd gulden. De 34-jarige G. S. uit Rotter dam heeft aangifte gedaan van de diefstal van een radiocasset terecorder uit zijn wagen. Deze stond geparkeerd op de,Juliana- laan. Het apparaat is 600 gulden waard. De ruzie beperkt zich tot een stukje van de Ostadelaan tegen de Burgemeester Knappertlaan. Inzet van het conflict is dat be woners in het plan voor dit stukje straatrehabihtatie geen inspraak hebben gehad. Een ontwerp-plan werd eind-ont- werp met de mededeling van Gemeentewerken dat over dat definitieve ontverp niet meer te praten viel. Kernpunt is de vraag of er haaks geparkeerd moet worden of in* de lengte richting van de straat. De bewo ners-werkgroep pleit voor het laatste. „Ondanks uitdrukkelijk ver zoek van de werkgroep om overleg, kwam er toch geen nieuw overleg", zei Anne Marij ke verder. „Ik eis daarom alsnog reele inspraak." Ook de heren van Tilborg van de VVD en Noordegraaf van de, PPR vroegen de wethouder om alsnog het overleg op gang te brengen. Zijdeveld antwoorde dat de werkgroep al voor een volgend gesprek was uitgenodigd. Over het hoe en waarom van de mis lukte inspraak zei de wethou der: „Het van bovenaf opleggen van het bestaan van inspraak bu het ambtelijk apparaat kan invloed gehad hebben. Maar ook de werkgroep is niet vrij van misverstand. „s 1; Deze eerste, voorzichtige con clusies kunnen getrokken wor gden üit-een onderzoek."' dat de Stichting/Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord heeft gehou den onder inwoners van Schie- dam-Noord, die actief deelne men aan herinrichtingsgroepen en/ol werkgroepen. Het onder zoek maakt deel uit van een provinciaal onderzoek, opgezet door een (provinciale) werk groep van opbouwwerkers uit nieuwe stadswijken. Het wil na gaan op wat voor wijze beuo- ners van nieuwe stadswijken in hun wijk actief zijn en hoe hun ervaringen daarmee zijn. Van de 286 'aangeschreven witkbewoners hebben op de kop af 100 gereageerd. Een deel van de vragen had betrekking op de contacten die de bewoners met de gemeente hebben. Van de ondervraagden had 90 procent wel eens direct contact gehad met de gemeente Bij 36 procent ging het alleen om in formatie en bij 62 procent om informatie en hulp. Die infor matie was voldoende, zei 46 pro cent terwijl 34 procent de infor matie onvoldoende vond O-, "r de hulp, die de gemeente bwd;, was 20 procent tevreden en 34 procent ontevreden Van de ondervraagden vond 32 procent de lange tijd, die met de inspraakprocedures van de gemeente gemoeid gaat. erg sto rend, 40 procent vond die lange tijd storend en 22 procent zei: niet storend. Over de invloed, die wijkbe woners op gemeentepolitieke beslissingen hebben, waren de meningen verdeeld: 44 procent vond, dat wijkbewoners we! in vloed hebben, 32 procent meen de, dat dit niet het geval is en 18 procent wist het met. Niettemin meende 70 procent, dat de ge meente haar beslissingen in het geheim neemt. Door alle contacten had 54 procent meer zicht gekregen op het functioneren van de ge meente, terwijl 42 procent zei daarop niet meer zicht te heb ben gekregen. Is Uw algemene opstelling ten opzichte van de gemeente ver anderd, luidde een vraag. Nee, zei 66 procent; ja, zei 30 procent Hebben de contacten ertoe ge leid, dat U in het vervolg over het algemeen gemakkelijker naar de gemeente toestapt? Met die stelling bleek 60 procent het eens. Tenslotte een aardig vraagje voor gemeenteraadsleden. Be kommeren die zich om de me ning van wijkbewoners, luidde eén der vragen. Ja. antwoordde 54 procent, terwijl, 28 procent meende dat gemeenteraadsle den dat niet doen. ■liS Sa— A-'-.wfSï* Vrijdag 19 en zaterdag 20 ja nuari presenteert Cabaret zonder filter het programma "Hallo Badmuts". Filter be staat uit Nicolien Hunfeld, Lukas Zeijlemaker, John Schapendonk en Guido de Wijs. Die laatste, een broer van Ivo, wordt vanwege zijn kalende schedel binnen de groep met badmuts aanges proken. Als een rode draad loopt het door nieuwe pro gramma, dat harder en door- dachter lijkt dan vorige pro ducties, de zogenaamde "nieu we eerlijkheid". Uitgangspunt is het wat luchtig op de hak nemen van de verschijnselen, die de zeventiger jaren ken merken: het wegebben van het revolutionaire elan, de eerlijkheidstrainingen, de ge- stalt-weekenden en de goede gesprekken. In "agenda trek ken" wordt de vrijetijdsbeste ding van de nieuwe vrijgeste- legangsprijs tien gulden; Pas 65/CJP acht gulden. Reser veringen maandag tot en met vrijdag via het VVV, tel. 266000; vrijdagavond en zater dag vanaf 13 uur via het thea ter, tel. 269455. Gereserveerde kaarten dienen uiterlijk een kwartier voor de voorstelling te zijn afgehaald. De voorstel lingen beginnen om 21 uur. Vrijdag 26 en zaterdag 27 janua ri is Frits Lambrechts te gast ^in het zoldertheater. POPPENTHEATER IN DE TEERSTOOF .Op zaterdag TO januari speelt poppenspeler Jos .Spanbroek "De Kraaakerling", een ver haal over bouwen, wonen en spelen. Het publiek wordt sterk bij het verhaal betrok ken, doordat het mag meepra ten, tekenen en spelen. Het krijgt daardoor een steeds wisselend karakter, terwijl de afloop niet vaststaat Het programma is bestemd voor kinderen vanaf 4 jaar. Voor reserveringen zie boven. Toe gangsprijs drie gulden. De voorstelling begintom 14.30 uur. CAFE QUIBUS Zondag 21 januari sessie in café Quibus, Lange Haven 28. Aanvang 21.30 uur. "Another crossroad" maakt ook muziek. Bezetting; Rens Groenendijk (fluit, sax), Hans Erkens (gi taar), Paul Kokkeler (ba?). Wim Keysers (drums), Joost Evert (toetsen) en Edmund Smit (knoppen). Toegang is sneeuwvrij. MYOSOTIS Myosotis, een club voor geeste lijk gehandicapten, gaat za terdag op excursie. Q.T.? Zaterdag 20 januari speelt het Frank Grasso Quartet in soci ëteit "QT.?", Nieuwstraat 12. Grasso is afkomstig uit New Jersey in de Verenigde Staten. Zijn muziek is geïnspireerd door Miles David, Freddy Hubbard en de muziek uit La tijns-Amerika. Hij heeft sa mengewerkt met grote namen uit de jazz-wereld, zoals Clark Terry, Slide Hampton en Chet Baker. Op het North Sea Jazz Festival en in véle grote jazz clubs heeft hij met succes op getreden. Grasso brengt met zijn kwartet een mengeling van moderne jazz, klassiekers en Latijnse muziek. Zijn op treden begint om 21.30 uur. NIEUWJAARS INSTUIF De WD, afdeling Schiedam or ganiseert op woensdag 24 ja nuari een ongedwongen meuwjaarsinstuif, waa-rbij aanwezig zullen zijn: Erica Verkerk-Terpstra, lid Tweede Kamer; Gerard Verhulsdonk, fractievoorzitter gemeente raad en Theo Bakkers, Rijn- mondgecommttteerde. Zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Aanvang 20 uur. DUKDALF Op zaterdag 20 januari wordt de maandelijkse ruilbeurs ge houden in centrum "De Duk dalf", Rijnstraat 1 (onder de kerk). Jongeren en ouderen, die postzegels! munten, siga renbandjes en lucifersmerken willen ruilen, zijn van harte welkom. De beurs is geopend van 14 tot 17 uur. Jongeren tot 14 jaar betalen vijftig cent en tree, ouderen betalen eén gul den. CHR. SOCIALE BELANGEN Op vrijdag 19 januari organi seert de Schiedamse carna valsvereniging "De Rietzei- lers" een bingoavond in de grote zaal van Chr Sociale Belangen, Lange Haven 73. Het batig saldo komt ten goe de aan Schiedamse verenigin gen of instellingen voor ge handicapten. Hoofdprijs een dames- of herennjwiel, ver der zijn zeer aantrekkelijke prijzen te winnen zoals stoomstrijkijzers, koffiezetap paraten, haardroogkap, hair- styler en dekbed. De avond is voor iedereen ouder dan 16 jaar toegankelijk. Men be hoeft geen lid te zijn. Zaal open 19 uur. Aanvang20 uur. JEUGDHAVEN NIEUW- LAND Donderdag 25 januari algemene ledenvergadering van wijk- vereniging Nieuwland in Jeugdhaven Nieuwland, Al- bartastraat 65/69, 4 MOLENS Dinsdagmiddag 23 januari wordt een komische film ver toond m dienstencentrum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Toegangsprijs 1,50. Aan vang 14 uur. Woensdagavond 24 januari treedt de toneelgroep Stael- dumse bos op met het toneels tuk "Strikt zakelijk". Toe gangsprijs een gulden. Aan vang 20 uur WOUDHOEK Dienstencentrum De Woudhoek, Heijermansplein organiseert op dinsdag 23 januari een ta lentenjacht voor jong en oud. Wie kan goochelen, muziek maken of acteren, wordt ver zocht zich voor de jacht op te geven bij het kantoor van het dienstencentrum. STEDELIJK MUSEUM Tot en met zondag twee ten toonstellingen in het museum. De grafiekmanifestatie met 369 werken van 127 grafici en pentekeningen van Octave DeComnck. Openingstilden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12 30 tot 17 uur. Toegang gratis. Op vrijdag 26 januan wordt een tentoonstelling geopend met werken van Arie Berkuhn, Arie de Gioot, IttaSmeets en Paul de Vilder. AULA MUSEUM De maandelijkse orgelbespeling in de aula van het museum wordt op zaterdag 20 januan verzorgd door Laurens van Wingerden, organist van de Duyststraatkerk te Rotter dam. Het programma ver meldt werken van enkele Ita liaanse componisten, Swee- linck, Buxtehude en Bacil, terwijl ook voor improvisatie een plaats wordt ingeruimd. Van Wingerden is een all round musicus, die veel werk verzet voor de Rotterdamse kerk- en koorzang. Hij geniet bekendheid als cantor-orga nist en was m het verleden ondermeer dirigent van enige Schiedamse koren. Het con cert. dat ongeveer drie kwar tier zal duren, begint om 15 uur. Toegang gratis. Vanavond houdt drs. J. E. de Rooy een lezing- in de aula over de histone van het streekmuseum Heinenoord. De lezing wordt georgani seerd door de Historische Ver eniging Schiedam en is toe gankelijk voor leden en be langstellenden. Aanvang 20' uur. PASSAGETHEATER Dinsdag 23 januari organiseert de ANWB een gevarieerde in formatie-avond m het Passa ge Theater. Via films, dia's en voorlichtingsmateriaal wordt een beeld gegeven van het uitgebreide dienstenpakket van de ANWB. Gratis toe gangskaarten kunnen worden afgehaald op het ANWB-kan- toor, Parkweg; dagelijks ge opend van 8.45 tot 16.45 uur en zaterdags van 8.45 tot 12 uur. Vanaf 22 januari is het ANWB-kantoor Schiedam ge vestigd aan de 's-Graveland- seweg 565. De informatie avond begint om 20 uur. PASSAGE Dagelijks om 14. 19 en 21.30 uur; zondagmiddag en dinsdag avond geen voorstelling "Wie vermoordt de grote koks van Europa?" met George Segal, Jacqueline Bisset en Robert Morley. Een speelse thriller, al. CINEMA BIO Dagelijks om 14. 19 en 21.30 uur; zaterdag, zondag en woensdag alleen om 19 en 21.30 uur "Pretty baby" met Keith Car- radine, Susan Sharandon en Brooke Shields. 2e week. 16 jaar, KINDERMATINEES Zaterdag, zondag en woensdag om 14 uur in Cinema Bio de Italiaanse jeugdfilm "Zorro de ontembare", al. DOKTER, TANDARTS, APOTHEEK Wie in het weekend een dokter nodig heeft, moet de bood schappendienst bellen, tel. 206611. Apotheekhulp voor spoedrecepten, tel. 264018. Weekenddienst tandarts: H. B. Erkelens, Van Rijkpad 3, tel. 712802. Alleen zaterdag en zondag op het spreekuur van 17 tot 18 uur. WEEKEND EHBO-DIENST Vrijdag 18 uur tot maandag 7.30 uur Noletziekenhuis. ■•LlS

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2