PROEF IN DORDRECHT BEWIJST: itchc f 'Bouw kleine woningen tegen leegloop Schiedam' Tijdverdrijf met viltstift Nvv Dokter Ch. Poll 25 jaar huisarts 1 iipsfïlil® Uitbreiding kenteken kantoren Beatballet Oost zoekt deelneemsters Schiedam 75 jaar Interkerkelijke werkgroep wil praten met werklozen Hoofd inspecteur Van der Veen weg uit Schiedam Sneeuwkettingen gestolen ft Serieus DINSDAG 30 JANUARI 1979HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/DORDRECHT - De Centrale Antenne Inrichting, waarmee men in Schiedam al ver gevor derd is, kan uitstekend gebruikt worden als alarmsys teem voor bejaarden, minder validen en alleenstaan den. In Dordrecht heeft de heer Zwaan, directeur van de CAI, samen met zijn staf een systeem ontwikkeld, dat na een proefperiode van een jaar uitstekend heeft voldaan. Zo zelfs» dat Ben W van Dordrecht gisteren toestemming heb ben gegeven er mee verder te gaan en dat voorlopig bij 88 huizen zo'n aansluiting mag worden gemaakt. Janny Baonstra: proef nemen". Ook in Schiedam maar eens eeii ÉS!!®! Prinses Beatrix drukt Cor Lems de hand en bekijkt glimlachend het aangeboden schilderij van haar ouders. Dr. Poll Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het zal donderdag 1 februari 25 jaar geleden zijn dat dokter Poll als huisarts in Schiedam zijn praktijk begon. Dat is voor patiënten en oud-pati- enten aanleiding om hem donderdagavond in Gelxww Irene een receptie aan te bieden. Tussen zes uur en half i acht verwacht het jubileum-comité dat familie, colle ga's en oud-patiënten van buiten de stad dokter Poll j komen feliciteren en van acht uur tot half tien alle an- j dere patiënten. CAI geschikt als alaimmelder Boonstra aanleiding om deze zaak ook in Schiedam aanhan- Dat is voor het Schiedamse P van de A - raadslid Janny gig te gaan maken. „Uit publica- tie's en na een gesprek met de heer Zwaan lijkt mij dat dit sys teem het ei van Clumbus is. Het ontwikkelen van een goed alarmsysteem voor bejaarden en alleenstaanden staat in ons verkiezingsprogramma. De Rooie Vrouwen in Schiedam gaan de zaak nu verder aan zwengelen en zeker gezien de ontwikkelingen in Dordrecht en de goede resultaten die ze er daar mee hebben, is het 't bekij ken waard", zegt Janny Boons tra Het is de bedoeling dat over veertien dagen een Schiedamse delegatie in Dordrecht gaat be kijken hoe het alarmsysteem daar werkt Volgens de direc teur van de CAI in Dordrecht voldoet het systeem. „Daarom hebben B en W toestemming ge geven om er mee verder te gaan," zegt de heer Zwaar»- Het principe van dit systeem is, dat een niet gebruikte lijn van de CAI wordt gebruikt voor alar mering. De heer Zwaan: ..Mensen die er gebruik van willen maken krijgen een kastje in huis en via een druk op de knop ot het trek ken aan een koordje wordt er bij de GGD alarm gemaakt. Dan gSat er een lampje branden en ^Kia een code kan duidelijk wor gden waar er alarm wordt gesla gen. Daarna gaat er een zieken wagen heen en zodra die ter plaatse is, wordt het alarm ver broken. Een teken voor de cen trale, dat hulp is gearriveerd. De ziekenbroeders, werken daarna de zaak verder af. Zij bekijken of een dokter nodig is." De kans dat een ziekenauto voor niets gaat is aanwezig, maar de proefperiode in Dor drecht heeft uitgewezen, dat dit in het raam van het gehele sys teem te verwaarlozen is. Het enige nadeel van het sys teem is, dat terugmelding niet mogelijk is. Iemand die alarm maakt» kan niet terugmelden dat het eigenlijk loos alarm was. Maar ook dit nadeel hééft in de proefperiode uitgewezen een te verwaarlozen onderdeel te zijn in het grote pakket voordelen. De ontwikkeling van alarme ring, zoals die in Dordrecht nu •aan de gang is, heeft in het hele land de aandacht getrokken. De heer Zwaan: „Uit heel Neder land krijgen wij reacties. Men vraagt boe het werkt en of ze eens mogen komen kijken. Ik mag wel zeggen^dat tientallen gemeenten ons om gevens hebben gevraagd. oSS Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „AJs we de leegloop van Schiedam willen tegen gaan, dan dienen we ons te richten op de één- en tweepersoonshuis houdens", zo zegt Henk de Veld namens het Komité Jongerenhuis- vesting Schiedam. Volgens hem is de snelle daling van het inwoner aantal van Schiedam van 80.000 naar 75.000 voor een deel toe te schrijven aan het afnemend aantal personen per huishouden. Het bouwen van goedkope woningen is voor hem op dit moment alleen maar mogelijk via de regelingen van de nota "Van Dam". Wét voor woningen dan ge bouwd moeten worden is voor hem een zaak van de woning zoekenden zelf. De stuurgroep Huisvesting Alleenstaanden- en tweepersoonshuishoudens dient daarom de ingescheven woning zoekenden naar hun woonwen sen te vragen. In Schiedam zijn er 501 wo ningzoekende alleenstaanden en 1390 tweepersoonshuishoudens, waaronder 818 bejaarden, die een woning zoeken.' Volgens Henk de Veld is huis vesting voor een deel te realise ren door hen een reeds bestaan de woning toe te wijzen. Nadeel is dan dat kleine huishoudens alleen maar in slechte woningen te komen, want woning wet» oningen zijn te duur. „De stuurgroep Huisvesting één- en tweepersoonshuishou dens dient zich daarom nu eens serieus bezig te houden met het bepalen van het te bouwen aan tal kleine woningen", meent Henk de Veld. „Daarbij moet n niet alleen met de situatie dit nament rekening houden, ook met de te verwachten situ opver 10 20 jaar." „Daartoe moeten eerst het aan tal bouwterreinen geselecteerd worden. De problemen die bij bebouwing kunnen ontstaan moeten duidelijk worden. Een werkgroep van de stuurgroep, SCHIEDAM - Nu met de sneeuw en de gladheid velen gedwongen voorden gebruik te maken van het openbaar vervoer, kan wachten bij een abri soms lang duren. Vooral de schoolgaande jeugd heeft er wat op gevonden om het wachten zo aangenaam mogelijk door te brengen. Je neemt een viltstift mee van huis of van school en je gebruikt de ruiten van de abri als object om alle meisjes van je school je liefde te verklaren. Ah dsn eo'ü liefdesverklaring vergezeld gaat van een fraaie tekening, is dat mooi meegenomen. Wel opletten dat achter je rug de bus niet net wegrijdt.. SCHIEDAM - Uit de kelder 1 van de 76-jarige CAD. in de I Grensflat aan de RotU-rdamsche j Dijk is verleden week een kof- fer gestolen met twee sneeuw kettingen en wat gereedschap ter waarde van 275 gulden. De schade aan de deur bedraagt 15 gulden. Twee paraplu's, twee messen, een olielampje, een kaasschaaf, twee kik» pinda's en een fles i rum was de buit bij een inbraak j in café bet Paviljoen aan de adm. de Ruyteratniat in Schie dam. Om binnen te komen had- I den de inbrekers een ruit ver- wijderd. Het gestolen* heeft een I waarde van 150 gulden, de bnmfcachade bedraagt 175 gui- SCHIEDAM - De diemtverle- tttag op postkantoor aan de Wil- I tem Andrtesseniaan in Groen- oord zal met ingang van 1 te- [issari Tsordsn uitgebreid met de afgifte van kentekenbewij zen. aangifte ixwtorrijtuigcnbe- i asting en registratie sneue mo torboten. Voor deze zaken kan men dan in Schiedam op drie postkanto- j ten terecht, namelijk bei hoofd postkantoor Lange Kieuwstraat en de postkantoren Mgr. Ko- I tenslaan «n Willem Andriessen- SCHIEDAM - Het beatballet voor dames in Centrum Oost kan weer deelneemsters gebrui ken. De lessen worden iedere donderdagavond van 20-30 tot 21.30 uur en van 21.30 tot 2230 uur gegeven. Kosten bedragen 15 gulden per maand inclusief een koffie. Wie belangstelling heeft, wordt verzocht zich op te geven bij centrum Oost, Dr. Zamen- hofstraat 153, tel. 157256. Het is ook mogelijk om eerst eerst eens een keertje te komen kijken al vorens te besluiten om mee te gaan doen. Meer informatie is verkrijgbaar bij Ria Krabben dam van het clubhuis. SCHIEDAM - De afdeling SEttisdss» van het NYV viert sp zaterdag 17 februari met een re ceptie van het Novo tel het feit dat de afdeling op 19 februari 1904 werd opgericht Het bestuur van de 75-jarige afdeling Iaat alvast weten, dat het de voor keur geeft aan cadeaus onder couvert, zodat het geld bestemd kan woeden voor een nader te bepalen aodaal-maatschappe lijk doen. Lems'Beatrix was blij met mijn schilderij' SCHIEDAM - De interkerke lijke werkgroep arbeidsvraag stukken wil tn contact komen met mensen, die betrokken zijn (geweest) bij bedrijfsreorganl- sa tie ai -sluiting. De werkgroep wil kennis nemen van hun erva ringen en ki jken of de kerken op enigerlei wijze van dienst kun nen rijn. De wergroep hoopt, dat men sen die worden bedreigd met wcrtclooshrul wwrkjcxw dreigen arbeidsongeschikt te worden verklaard of dat al zijn. contact met de werkgroep wil len opnemen. Het is niet belang rijk tot welk kerkgenootschap rij behoren. Anonimiteit wordt volledig gewaarborgd. Het contactadres is: mevrouw W.E. Note boom-Don rter, Fra ncois Haverschmidtiaan 27, tel. 266641. Van ecu «ttzer verslaggevers SCHIEDAM - Cor Lems. de Schiedamse duivenliefbebber en aznateunehilder heeft zijn sin. vrijdagavond, tijdens de opening van de in Amsterdam gehouden Duiven-Olympiade, werd hij in de gele genheid gesteld een van rijn schilderijen aan te bieden aan Prinses Beatrix die de Olympiade opende. Het schilderij stelde Koningin Juliana en Prins Bern bard voor die hij een duivenhok stonden. Cor Lems: „De Prinses was bijzonder enthousiast over het schilderij. Ze vertelde mij dat ze zelden een schilderij had gezien waarop zij meteen haar ouders kon herkennen". Lems, die op de Olympiade, waar meer dan dertig landen vertegenwoordigd waren, ais keurmeester moest optreden, had ook een tentoon stelling ingericht van door hem gemaakte schilderijen waarop net hoofdmotief de duif of de duivensport was. Voor zijn tentoonstelling be stond zeer veel belangstelling. „Ik had een gunstig punt gekre gen om mijn stand op te bou wen. Vlak bi) de ingang dus wie binnen kwam moest de schilde rijen wel zien." Enkele van zijn werken zijn verkocht waardoor hij uit de kosten kon komen. Het waren vooral de Japanners die enthou siast waren over zijn schilde rijen. „Dat hadden ze nog nooit gezien. Ik ben blij dat ik die ten toonstelling heb gehouden. Maar het hoogtepunt was toch wei de aanbieding van het schil dert] aan da Prinses". bestaande uit ambtenaren, ver tegenwoordigers van de belang hebbenden en de SSSW moeten zich daarmee bezig gaan hou der». De bouwterreinen moeten vrij zijn van bebouwing, eigendom van de gemeente rijn en er mo gen geen toezeggingen aan an dere organisaties of buurten op rusten. De architecten moeten erva ring hebben in het ontwerpen van kleine woningen volgens de mogelijkheden van de nota "van Dam" en ervaring op het gebied van de sociale woningbouw. Ze moeten bereid rijn om binnen één a twee maanden een ont werp klaar te hebben. Hij moet uitgaan van de gegevens van Gemeentewerken en van werk groep van de stuurgroep. De stuurgroep Alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens stelt een programma van eisen op." Henk de Veld zegt tenslotte: „Wij rijn ervan overtuigd dat de bouw van goede en betaalbare woningen voor de kleine huis houdens best snel gerealiseerd kan worden, de politieke wil moet dan wel aanwezig rijn en misschien heeft dat tot dusver in Schiedam ontbroken" Dokter Charles August Poll werd op 17 april 1922 in Dor drecht geboren. Hij bracht zijn jeugdjaren door in Deventer waar rijn vader direkteur was van de HBS. Na in 1940 eindexa men te hebben gedaan aan het Lyceum in Hoorn, ging 'nij Ne derland. en Geschiedenis stude ren aan de Gemeente Universi teit in Amsterdam. De wat stof fige boekenwijsheid deed hem beiluiten de letteren vaarwel te zeggen, en een medische studie te gaan volgen. Na van 1943 tot een het einde van de oorlog oa- dergedoken te zijn geweest ver volgde hij na de oorlog de studie medicijnen en deed in 1951 art sen-examen. Daarna is dokter Poll in het EUzabeth-Gasthuis in Haarlem een jaar lang neurologie-assis- tent geweest. Deze studie moest hij opgeven toen hij opgeroepen werd voor de militaire dienst. Vervolgens heeft hij een jaar een huisartsenpraktijk waarge nomen in Steemvijk. Door een toevallige omstandigheid kwam p-u kcr.takt me! d? Schiedamse huisarts J. Ris. die een opvolger zocht voor rijn praktijk. En die drukke praktijk heeft dokter Poll 25 jaar voortgezet Maar naast die drukke praktijk is dokter Poll nog steeds actief, als bestuurslid van de Raad voor het Bejaardenwerk en is hij als geneeskundig adviseur verbonden aan het Francois Ha- verschmidthuis. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Hoofdin specteur van politie Dick van der Veen gaat Schie dam verlaten. Hij wordt hoofd van dienst bij de Be veiliging en Bewakings dienst van Philips to Eind hoven. Van der Veen be gon zijn politieloopbaan to 1961 in Den Haag en kwam in 1968 als inspecteur in Stenxt vsst de SehiedUmse politie. Hij hoop op I april met zijn werkzaamheden bij Philips te kunnen begin nen. In korte tijd is dit al de tweede hoofdinspecteur die hei Schiedamse korps gast verlaten. Vorige week werd hekend dat hoofdin specteur Broeders Den Haag vertrekt.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2