1. Atoomwapens Mannen beroven antiquair van twee schilderijen Mogelijk ook voor de F16 Hofplein stuntwerk m Weinigen achter Cruijff pupermode 'Regen van ijs naalden 'Hospitalen voor tankers' Prijzen koffie en thee omlaag WANDMEUBELS Shgsze unieke badhanddoek is gauw verdiend I J Labour wacht catastrofe m JtJfe UITVERKOCHT WIJ HEBBEN EXPOSITIERUIMTE VOOR \M ZQNDAGSSCHILOERS MARGRIET MODESHOW 'Ifl -m INFORMATIE OVER BEZORGING: Dinsdag 6 februari 1979 34e jaargang no. 9699 Het kabinet-Van Agt is niet alleen het kabinet van de be zuinigingen maar ook van de atoomtaken. Het heeft de Lance-raket uitgerust met atoomwapens. Het wil de bat terijen 155 mm veldgeschut geschikt maken voor atoomta ken. Het heeft inmiddels de onderdelen aangeschaft om de nieuwe F-16 straaljagers geschikt te maken voor het vervoer van atoomwapens. Dit alles staat niet op zichzelf. De regering weigert, on danks duidelijke uitspraken van de Kamer, de neutronen bom af te wijzen. Ze heeft de defensie uitgesloten van be zuinigingen. Ze neemt klakkeloos de meest fantastische beweringen van de NAVO-top over de Sowjet-sterkte over. Terwijl zeifs in Bonn de uitlatingen van secretaris-gene raal Luns met grote scepsis worden bekeken, verdedigt minister Scholten die als de hoogste wijsheid. Nog vorige week hebben we aangetoond dat de NAVO eerder sterker dan zwakker is dan het Warschau-pact, dat de NAVO ook in de conventionele bewapening minstens even sterk is en dat er met de cijfers over de sterkte van het Warschau-pact zwendel wordt bedreven. Nederland dient als lid van de NAVO een bijdrage aan de defensie te leveren. Maar dat betekent nog niet dat we als een hondje achter alle wensen van de NAVO-top be hoeven aan te rennen zoals onze regering thans doet. (Van een onzer verslaggeefsters) DORDRECHT - Luid schreeuwend is de bejaarde antiquair A. Verwoerdt uit Dordrecht gisteren twee mannen achterna gerend die uit zijn winkel enkele schilderijen roofden. De 78-jarige kon niet verhinde ren dat de dieven, die in een gele auto wegreden, er met twee schilderijen met een gezamenlijke waarde van 40.000 vandoor gingen. Minister Scholten Dat werd gisteren be kend tijdens de tweede (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet-Va'i Agt houdt alle mogelijkheden om ons leger te belasten met atoomtaken open. Minister Scholte van Defensie wil geen enkele atoomtaak van de krijgsmacht afstoten, zoals de oppositie wil. Een motie van zijn eigen CDA om de bestaande nu cleaire taken in Ieder geval niet uit te breiden met eni ge batterijen 155 mm veldgeschut is voor Scholten al leen aanvaardbaar als hij zijn besluit daarover kan uitstellen om de zaak eerst te bestuderen. openbare commissiever gadering over de kernwa- pening en de NAVO. Bij de begrotingsbehandeling van Defensie in de Twee de kamer zal over deze zaken gestemd worden. Het kwam in de com missievergadering vaak tot bittere discussies over de vraag hoe de forse mi litaire opstelling van de minsters Scholten en Van der Klaauw (die de NAVO voor z'n rekening nam) valt te rijmen met de woorden van het kabinet- Van Agt, dat deze rege ring de de rol van de kernbewapening wil te rugdringen. 'S*%4 N eutronenbom »<•- u if op maandag 12 februari dinsdag 13 februari en woensdag 14 februari in gebouw "PALACE" te Rotterdam is geheel lichte vorst t't# Bel 010-14 74 00 Herenmaakt u de borst maar nat Zo gaat u de ko mende zomer rechtdoor naar school en kantoor. Althans als Pierre Cardin (die merkwaardig genoeg ook handelt in manchet knopen en stropdassen) zijn zin krijgt. In zijn voorjaarsshow toonde hij zijn visie op de Superman. Ontevreden Eén pot nut RAWALPINDI - Het Pakistaanse Hoogge rechtshof heeft de veroor deling van oud-premier Bhoetto tot de dood door de strop hedenmorgen be vestigd De ex-leider van Pakistan is nu in hoogste instantie schuldig bevon den aan medeplichtigheid aan de moord op een poli tieke tegenstander. A Als u een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Wat-e ge&etiït ¥sisdaag,., Nieuwe abonnee bon Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN Wanneer op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden voor het Britse Lagerhuis, dan zou de Labourpartij als een kleine partij in het parlement terugkomen. De Conservatieven, op dit mo ment onder mevrouw Margaret Thatcher nog in de op positie, zouden een overweldigende meerderheid halen. <5 "il tl Rege ring keinth vast HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BO LD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven Van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Variété in de binnen stad. En de actie Gratis Zomer is nog niet eens begonnen. Sterker nog: De Rotterdamse Kunststichting heeft hiermee niets van doen. Wat is het dan? „Een initiatief uit de burgerij?" Ook niet. Het is gewoon een Rot terdammer die op de mini-scatebaan bij het Hofplein zichzelf èn - en passant - de voor- bijgngers vermaakt. aan atoomtaak ff •Een week tevoren waren de daders in de winkel ge weest om de schilderijen te bekijken. Zij bewonderden de doeken "Drinkgelag in herberg" van* Gerrit Lun- ders en een bosgezicht van Hendrik Koekoek. Deze ge stolen werken van Lunders (een leerling van Rem brandt) en van Koekoek zijn respectievelijk 30.000 en 10.000 waard. De antiquair is niet verzekerd. Het voorstel van oud-minister van Defensie Stemerdmk (PvdA) om alle kernwapensys- temen in de Nederlandse krijgs macht te vervangen door gewo- ne wapens werd door zijn op volger Scholten met klem afge wezen. Hoewel Stemerdmk bij de aankoop van het nieuwe ge vechtsvliegtuig F-16 die vloot niet voorzien heeft van extra apparatuur voor atoomtaken (36 Starfighters met een atoomtaak worden vervangen door 36 F-16-jagers metzo'n taak) houdt zijn opvolger Scholten die mo gelijkheid nadrukkelijk open. Scholten heeft voor alle F-16's atoomwapen-apparatuur ge kocht, maar laat dat ergens op slaan totdat het politieke besluit valt de vliegtuigen om te bou wen. Bij een aanval op zijn besluit om de Lance-raket per 1 maart a.s. een nucleaire lading te ge ven liet Scholten zich tot de emotionele uitspraak verleiden, dat zijn beslissing zeer juist is en door het kabinet-Den Uyl al vee! te lang was uitgesteld Ook gisteren weer weigerden de ministers een duidelijk nee uit te spreken tegen verder gaande ontwikkeling en pro- duktie van de neutronenbom. Schotten en Van der Klaauw schilderden de Tweede Kamer leden een somber beeld over de naar hun mening toegenomen sterkte van het Warschau-pact. Hun meningen staan lijnrecht tegenover die van wapenbe- heersingsdeskundigen die me nen dat de NAVO niet belang rijk zwakker, misschien wel sterker is dan het Wars».nau- pact, zoals onlangs in deze krant is uiteengezet (Van een onzer verslagge- t vers) DEN HAAG - Slechts 6 percent van de Nederlan ders die de advertentie zagen, staat achter het optreden van Johan Cruyff in de sigaretten advertenties van Nie- meijer, zo blijkt uit een NIBO-onderzoek Acht maal zoveel men sen, namelijk 50 percent keurt het maken van re clame voor sigaretten door Cruyff af, ongeveer 44 percent kan het overi gens niets schelen. Volgens de stichting Volksgezondheid en ro ken, die opdracht gaf tot het onderzoek, blijkt uit de resultaten dat 'de men sen maar al te goed inzien dat ten onrechte de sug gestie wordt gewekt dat roken zich op den duur goed verdraagt met licha melijke topprestaties.' k*>t vt V' JkI f&l «1 -line .n rV> Wil3ITO VAD Mpt VrUP Volk Veel bewolking en overdag ten zuiden van de grote rivieren kans op regen. Matige zuidoos ten wind. Minimumtemperatu ren van -1 graad in Zeeland tot -6 graden in Groningen en Drente. Middagtemperaturen even boven nul. febr zon op onder 0611 17 33 main op onder 1345 CM45 (g «in cndtr nummer) Vraag naar de afdeling abonneerervke maandag t/m vrijdag tol 19.00 uvr. ZATERDAGS 15 01 Af DEUN G ABONNEESERVICE TOT li00UUR IHSIXBAAR. v ///A's Van onze weerkundige medewerker) ROTTERDAM - Van morgen vroeg is er in Rotterdam een bijzonder zware "regen" van ijsnaalden waargenomen bij een heldere hemel en een temperatuur van min 4 graden Celsius. Weer-amateur Peter Paul Hattinga Verschu ren deelde mee dat die ijsnaalden bij onbewolkte lucht vielen. Zij veroor zaakten in straatlan taarns en ook in de licht bundels van auto's hal overschijnselen. Zo werd onder meer de kleine kring van 22 gra den waargenomen. Het is deze winter voorgekomen dat er ijsnaalden vielen maar in dit geval was het verschijnsel toch we! bij zonder markant. De naal den voelde men in het ge zicht prikken. 0 A' IA. V AMSTERDAM - Op de drukst bevaren rou tes moeten tankernood hospitalen komen, vindt Smit Internatio nale. Die zijn volgens het 1 sleepvaart- en ber gingsbedrijf hard nodig om zo snel mogelijk lekkende olietankers te repareren, zodat de ge volgen voor het milieu zo min mogelijk zijn. Havens laten deze schepen niet toe. waardoor lekkende olietankers soms op sleeptouw wekenlang over de oceanen zwal ken. Smit heeft daar een aantal voorbeelden van. Vier a vijf weken heeft men nu al een Griekse tanker op sleeptouw, die lekgeslagen is. Het probleem probeert men nu op te lossen door de olie 1000 mijl uit de kust midden op de Atlanti sche Oceaan over te pompen. Onlangs heeft men zelfs vier a vijf maan den met een olietanker heen en weer gevaren tussen de Perzische Golf, de Philippijnen en Japan omdat geen en kele haven het schip wilde toelaten. Weer een ander schip is bij gebrek aan moge lijkheden om ergens binnen te lopen midden op de Atlantische Oceaan tot zinken ge bracht. Volgens Smit-topman Kleyn van Willigen zien alle havens de noodzaak in om zo'n tanker zo snel mogelijk te repareren. „Maar niemand wil het zelf doen." Zie ook pagina 19 gaan naar de nationalistische partijen (Schotten, Wales). De Liberalen zouden terugkomen met slechts twee of dne zetels Catastrofaal voor de Labour- partij is ook de daling van de persoonlijke populariteit van minister-president James Cal laghan. Tot voor enkele weken was Callaghan populairder dan mevrouw Thatcher. Een meer derheid van het volk was ook tevreden over zijn werk als mi nister-president. Op het ogen blik. volgens Market Opinion Research International, vindt nog maar 31 procent van de En gelsen dat Callaghan zijn werk redelijk doet. 62 procent vindt dat hij het met goed doet Market Opinion Research In ternational is het opiniepeübu- reau van Labour zelf Het leidt natuurlijk geen twijfel dat deze voor Labour catastrofale cijfers het directe gevolg zijn van de stakingsgolf die op het ogenblik Engeland ontwricht. De kiezers aen duidelijk Labour en de vakbonden als eén pot nat, ze accepteren niet dat de bonden in gevecht zijn met de regering van Callaghan. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM - Koffie en thee worden goedkoper. Van de prijs van een pak koffie van 250 gram gaat ge middeld tien cent af, waar mee de adviesprijs van de hoofdsoorten op 3,74 komt. Een pot opioskoffie van 200 gram wordt gemiddeld zestien cent goedkoper. De prijsverla ging voor thee is gemiddeld vijf cent voor een pakje of doosje zakjes van 100 gram. Voor de koffie is het de tweede prijsver laging dit jaar. Op 4 januan werd een pak van 250 gram al veertien cent goedkoper. Poodvoiis /oor Bhoetto Bhoetto kan nog een beroep doen op het Hof om deze uit spraak (gedaan met vier stem men voor en drie stemmen te gen) te herroepen. Daarna kan hij nog om gratie verzoeken bij president Zia-ul-Haq, de man die Bhoetto in juli '77 door mid del van een militaire staats greep afzette. Bhoetto heeft vanuit de do dencel laten weten liever te worden opgehangen dan schuld ie bekennen of gratie te vragen. President Zia heeft al enige ma len met nadruk gezegd dat "Bhoetto zal worden opgehan gen als het Hof het doodvonnis bevestigt". De toestand m Pakistan is tot het uiterste gespannen. Het le ger is uiterst waakzaam en re kent op ernstige ongeregeldhe den. Alle scholen en universitei ten zijn gesloten. Het oppakken van Bhoetto-aanhangers gaat nog steeds door. Naar verluidt zouden al meer dan 1500 kader leden van Bhoetto's partij, de PPP, zijn opgepakt Amnesty Internationa! heeft vanmorgen een telegram aan president Zia gestuurd waarin met klem wordt aangedrongen op gratie voor de ex-president Amnesty spreekt van een poli tiek vonnis, slechts gebaseerd op vage verklaringen van medebe schuldigden "V Bhoetto: 'Liever dood dan schuld bekennen. klassiek, modern en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingei 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 e ik geel hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaats soott abonnement kwabaal jaar Hij'Zi| ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bi| Naam atzender Adres Postcode Plaats Meer dan 450 zetels tegenover Labour een goeie honderd als Labour geluk heeft De rest van de ruim zeshonderd zetels zou

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1